Scherpe critiek op Paul de Groot tijdens congres van „oude" E.V.C. B. en W. van Haarlemmermeer willen lyceum in Badhoevedorp Amsterdamse Beurs MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Expositie „Informele kunst" in Delft geopend Brief Episcopaat over de keuze van de Paus Harthoornbeker weer voor HZ en PC Geheimzinnige epidemie in het noorden van Duitsland Duizenden lijden aan de blaasjesziekte De Gaulle verleent Churchill het Croix de la Libération Dodelijke zeemicroben bij Plymouth ontdekt Eén van de tien plagen van Egypte 'P WEEKABONNEMENTEN Deense communistische partij onder een nieuwe voorzitter Voorstel van rechter Laat de 37 verstekelingen naar Nieuw Guinea gaan Tsjang onderscheidt o or logs m is dad iger „Eensgezind" hield druk bezochte receptie De heer J. Boer onderscheiden Zandvoort Hockey in Zandvoort Zandvoortse dames in bekerwedstrijden op schot Hoofddorp „Gezellig samenzijn" actief f 188,20 f 99,- f 131, Scheepvaart De Eenheidsvakcentrale heeft zaterdag in Amsterdam een congres gehouden. Dit is de oude in 1945 gestichte E.V.C. se dert juni bestaat daarnaast de „E.V.C. 1958", waarin de aanhangers van de al gemeen secretaris der C.P.N., de heer Paul de Groot, zijn vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer F. Reuter, zei in zijn openingswoord o.m. „In een steeds minder gelezen dagblad is onlangs de wei nig opmerkelijke opmerking gemaakt, dat dit congres van de E.V.C. een anti-com munistisch congres zou worden". Op dit congres echter zal worden geoordeeld, al dus spreker, over de scheuring in de E.V.C. de verantwoordelijkheid daarvoor en de gevolgen daarvan voor de arbeiders in ons land. „Als dit congres oordeelt en daarbij de fei ten laat spreken betekent dit" aldus de voorzitter „dat er personen en groepen zijn, die het communisme in het verleden, heden en in de toekomst steeds opnieuw zullen compromiteren, die in naam van het communisme voor geen misdaad te rugschrikken. Zich daarvan distancieren heeft op zich zelf niets met anti-commu- nisme te maken". De secretaris, de heer B. Brandsen, ging uitvoerig in op de gebeurtenissen. die hebben geleid tot de scheuring in de E.V.C. en de oprichting van de „E.V.C. 1958", die hij als een „duplicaat C.P.N." kwali ficeerde. Hij gaf een uitvoering overzicht van de moeilijkheden. In de resolutie van het C.P.N.-partijbestuur van december 1957 werd, aldus de heer Brandsen, de lijn aangegeven om via valse beschuldigingen en verdachtmakingen die E.V.C.-functio- narissen, die op de een of andere wijze bij de tegenstellingen in de C.P.N. betrok ken waren, als persoon in de ogen der ar beiders neer te halen, hun het werk in de arbeidersbeweging onmogelijk te maken en hen uit de E.V.C. weg te werken en ver der om door het veroorzaken van moeilijk heden in de E.V.C. de aandacht van de meningsverschillen in de C.P.N. af te lei den en deze in de E.V.C. te gaan uitvech ten. Deze lijn, is met gebruikmaking van alle middelen, ook die van geestelijke en lijfelijke terreur, consequent gevolgd. „Deze praktijken worden", aldus de heer Brandsen, „het best gekarakteriseerd met de woorden: politiek banditisme. De gees telijke vader van deze praktijken is de se cretaris van de C.P.N., Paul de Groot. Hij voelt zich als een specialist in het vernie tigen, verpletteren, en uitbannen uit het politieke leven van door hem uitgeroepen denkbeeldige vijanden van de arbeiders. Deze man, die zich in de loop der jaren omringd heeft met enkele personen, die hem bewonderen als een bakvis, heeft met de door hem georganiseerde scheuring van de E.V.C. aan de progressieve arbeiders organisaties een ontzaglijke en in vele ja ren niet meer te herstellen schade toege bracht". Vervolgens gaf de heer Brandsen zijn zienswijze over de economische toestand in ons land. Op woensdagavond 5 november zal mr. Joh. van der Meulen in het gebouw van de stichting Mensa aan het Oude Delft een tentoonstelling van „Informele kunst" openen, waar werk geëxposeerd wordt van Armando, Bram Bogart, Kees van Bohemen, Rik Jager, Henderikse, Henk Peeters, Jan Schoonhoven en Fred Sie ger. De tentoonstelling zal tot 30 novem ber geopend zijn. Zondag is in de Nederlandse Rooms- Katholieke kerken een brief voorgelezen van het Nederlands Episcopaat naar aan leiding van de keuze van Angelus Joseph kardinaal Roncalli tot opvolger van Paus Pius XII. In de brief schrijven de bisschop pen, dat het college der kardinalen bij de keuze gesteund heeft op het woord van de goddelijke hogepriester, Jesus Christus zelf, die tot Petrus zeide: gij zijt de steenrots en op deze steenrots zal ik mijn kerk bouwen; de poorten der hel zullen haar niet over weldigen." Is de persoon van de grote Pius van ons heengegaan, het pausschap zal blijven, zolang de wereld zal bestaan, „Da gelijks gedenken wij Paus Johannes XXIII in iedere heilige mis en wij zullen blijven bidden, dat hij door woorden en voorbeeld tot heil moge strekken aan allen die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd", aldus de brief van het episcopaat. De Haagse Zwem- en Poloclub heeft de Harthoornbeker die sinds 1955 de laat ste maal dat om dit kleinood werd ge streden in haar bezit was, zaterdag avond in het Sportfondsenbad-Oost in Amsterdam wederom voor een jaar aan haar pryzenkast toegevoegd. De Hagenaars wonnen zowel in de voor wedstrijd tegen DZV als in de finale tegen GZC met 82. De vier zwemnummers in dit beknopte programma boden veel attracties. De ver rassingen kwamen ditmaal bij de heren. Bert Sitters slaagde er namelijk in op de 100 meter vrijeslag in een tijd van 59 sec. de Nederlandse kampioen Hoogveld 0,1 sec. achter zich te laten. Ook Charles Rit- ton kwam met 59,2 sec. tot een zeer be hoorlijke prestatie. Alle toeschouwers stonden op tijdens de enerverende laatste meters van de 200 meter schoolslag, waarin Mensonides en Kroonenburg zij aan zij vergeefs om een voorsprong streden. Met nauwelijks zicht baar verschil werd Mensonides als eerste geklasseerd, maar de tijden van dit twee tal waren gelijk: 2 min. 40,7 sec. De uitslagen waren: 100 meter vrije slag heren: 1. Sitters (IJ) 59 sec.; 2. Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) 59,1 sec.; 3. Rit- ton (DJK) 59,2 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Ria van Velzen (ZIAN) 1.11,3; 2. Rinie Dobber (HDZ) 1.13,2; 3. Japke de Ruiter (IJ) 1.15,3. 200 meter schoolslag heren: 1. Mensonides (ZIAN) 2.40,7; 2. Kroonenburg (IJ) 2.40,7; 3. Wouda (Meeuwen) 2.50,7. 100 meter vrije slag dames: 1. Cockie Gastelaars (SZC) 1.04,8; 2. Tine Tenkink (HDZ) 1.06,4; 3. Corrie Schimmel ('t Gooi) 1.06,5. Waterpolo: GZC—Het IJ 6—4; HZ en PC—DZV 8—2; finale: HZ en PC—GZC 8—2. De penningmeester, de heer R. Smid, deelde hierna mede, dat de „Hongarije- furie" financieel veel van de organisatie heeft gevergd. Bijna alle kantoren heb ben te lijden gehad van een „ongekende vernielzucht". Tegelijk moest een nieuwe schadepost worden geïncasseerd, een te ruggang in het ledental. Na de scheuring is de afdracht van contributies aan de cen trale leiding met meer dan 25 pet. gedaald. Er werd een brief voorgelezen van de „Freier Deutscher Gewerkschaftsbund" uit Oost-Duitsland, waarin de wens werd uitgesproken, dat het congres er toe zou bijdragen „de eenheid der Nederlandse vakbeweging te herstellen." Een brief van dezelfde strekking had de Franse C.G.T. gezonden. Na een uitvoerige discussie merkte de heer Brandsen op, dat uit deze discussie duidelijk vast staat, dat er geen verschil van mening is over de verant woordelijkheid voor de scheuring in de E.V.C. „De afwachtende houding, die het Wereldvakverbond heeft aangenomen na de scheuring heeft de scheurmakers on getwijfeld aangemoedigd. Ondanks de te leurstelling, ook in onze rijen, moeten wij doorgaan, aldus de heer Brandsen, die zei dat men nu aan een nieuw begin stond. Het congres nam een resolutie aan waar in wordt gesteld, dat elke poging tot li quidatie van de E.V.C. als strijdig met de arbeidersbelangen moet worden be schouwd. In een tweede resolutie worden verschil lende eisen inzake uitbreiding van de so ciale rechten en de sociale zekerheid dei- arbeiders geformuleerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Groot Roessink uit Amsterdam in de plaats van de heer F. Reuter tot voorzit ter van het verbondsbestuur gekozen. De heer D. Kleinsma volgt de heer R. Smid als penningmeester op. Deze blijft lid van het verbondsbestuur. De heer B. Brand sen werd als secretaris herkozen. De heer H. Gortzak, het uit de C.P.N. geroyeerde communistische Tweede-Kamerlid werd eveneens in het totaal 17 leden tellende verbondsbestuur gekozen. De openingszitting van het congres werd ook bijgewoond door de ex-voorzitter der C.P.N. de heer Gerben Wagenaar, die evenals de heren Reuter en Brandsen in april als leden der CPN door her partij bestuur werden geroyeerd. (Van onze correspondent in Bonn) Een geheimzinnige epidemie, gepaard gaande met uitslag, geïrriteerde huid en koorts, woedt sedert een week in Noord- Duitsland en heeft duizenden mensen ge dwongen een week lang het bed te hou den. De ziekte is overigens niet kwaadaar dig. Slachtoffers zijn er nog niet. De Noordduitsers spreken van de „blaasjes ziekte". De kwaal deed zich het eerst voor rond Osnabrück en verspreidde zich van hier uit naar geheel Noord-Duitsland, in het bijzonder naar Hannover, waar duizenden ziek zijn geworden. Volgens medici is het een virus-infectie, waaraan vooral vrouwen en kinderen lij den. Eigenaardig is het dat langs de auto baan Ruhrgebied-Brunswijk de meeste ge vallen van de „blaasjesziekte" zijn ge meld. Overigens komt de ziekte ook in Hamburg en in Sleeswijk-Holstein voor. Men staat ook in de ziekenhuizen, waar men zich toch pleegt te wapenen tegen infectie, voor een raadsel. De zieke wordt aangeraden thuis te blij ven, omdat anderen makkelijk aangesto ken kunnen worden. Men vreest dat veel mensen in de overgang van herfst naar winter met de ziekte blijven lopen en dat er slachtoffers zullen vallen. De „blaas jesziekte" uit zich onder meer door paars- kleurige blaasjes op de huid. die begint te jeuken. Ook in de mond komen ze voor. Ze gaan gepaard met lichte koorts en hoofdpijn en verdwijnen binnen een week. Men meende eerst dat chemische stoffen, die in overzeese vruchten zouden zijn ge spoten, om deze tegen bederf te vrijwaren, de oorzaak van het kwaad waren, maar deze verklaring bleek niet houdbaar. Thans helt men tot de mening over, dat het een bijzonder griepgeval van het „echo-type" is, waarvan de verwekkers uit overzeese gebieden zouden zijn geko men. PARIJS (Reuter) Sir Winston Chur chill vliegt woensdag van de Franse Riviè- ra naar Parijs waar hij uit handen van de premier De Gaulle het bevrijdingskruis een van Frankrijks hoogste onderschei dingen zal ontvangen. Sir Winston zal de derde buitenlandse drager zijn van het kruis, dat wordt verleend wegens ver diensten voor de bevrijding van Frank rijk. De andere zijn president Eisenho wer, de voormalige geallieerde opperbe velhebber en koning Mohammed V van Marokko. Sinds 1946 is het kruis niet meer toege kend. In dat jaar is Churchill nog voor gedragen, maar hij heeft het kruis toen niet gekregen omdat de erelijst als afge sloten werd beschouwd. In plaats daarvan is de Britse staatsman in 1947 door pre mier Ramadier onderscheiden met de mi litaire medaille, de hoogste militaire on derscheiding. Generaal De Gaulle heeft onlangs ech ter besloten Churchill tot de erelijst toe te laten. In Franse diplomatieke kring zegt men dat hierin de wens van Frankrijk tot uitdrukking komt nauw met de Britse re gering samen te werken. Het totale aantal houders van het „Croix de la Libération" is iets meer dan duizend. In 238 gevallen is de onderscheiding pos tuum verleend. LONDEN (UPI) Engelse geleerden hebben in de zeeëngte van Plymouth een dodelijke zeemicrobe gevonden, die de zee bloedrood zou kunnen maken, ieder levend wezen zou kunnen doden en het wa ter van de zee zelfs gevaarlijk zou kun nen maken voor de mens. De microbe, een dinoflagellate", is, naar velen geloven een der tien plagen, waarover gesproken wordt in het boek van Exodus in het Oude Testament: ..„en al le water in de Nijl werd in bloed veran derd; vis in de Nijl stierf, zodat de Nijl stonk en de Egyptenaren het water uit de Nijl niet konden drinken en er was bloed in het gehele land Egypte". Mrs. Biddy Hepper, een lectrice in bo tanie aan de Bangor-universiteit in Wales, zei, dat de microbe alleen gevaarlijk was, als zij „bloeide". De soort, die totnutoe in Engelse wateren gevonden zijn, bevinden zich „in knop". Een andere geleerde, die zich met de ze bedreiging van het zeewater bezighoudt dr. May Parke van het „Plymouth Mari ne Laboratory" herinnerde er aan. dat de microbe in grote hoeveelheden gebloeid heeft langs de kust van Florida in de veer tiger jaren. In die periode stapelde de dode vis zich in grote hopen op aan de kust van Flori da. Het zeewater was zo gevaarlijk voor het leven van de mensen, dat hotels en scholen langs de kust gesloten werden. CCCCC<X>3CC03COCCOCCO:COC«»500CCCCOCCTOOOOC«XCOCOOOOC»30 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE KOPENHAGEN (UPI) Akscl Larsen heeft zich teruggetrokken uit het partij bestuur en het centraal comité van de Deense communistische partij, onder druk van de Kremlingetrouwen. Hij werd ech ter niet uit de partij gestoten zoals men algemeen verwacht; had en mocht lid blijven van de partij. Zodoende kan hij voor de communistische partij zitting blij ven houden in het parlement, waar de Deense communisten nog vijf andere ze tels hebben. KOPENHAGEN (AFP) Het twintig ste congres van de Deense communistische partij heeft te Kopenhagen met één stem tegen een verklaring goedgekeurd, waarin de „revisionistische neigingen" die zich se dert enige tijd in de partij hebben ge openbaard, worden veroordeeld. Deze ver klaring is in hoofdzaak gericht tegen Lar sen, die door het centrale comité van deze neigingen wordt, beschuldigd. Het congres nam later met twaalf stemmen tegen een verklaring aan, volgens welke oprichting van revisionistische groepen, die openlijk pogen een scheuring in of de op heffing van de partij te veroorzaken, van Larsen is uitgegaan. Larsen deelde daarop mee, dat hij zijn functies opgeeft. Hij blijft echter parlementslid. Het partijbe stuur heeft de dertigjarige Jespersen tot partijleider gekozen als opvolger van Lar sen. Van de 37 leden van het nieuw ge kozen partijbestuur hebben er twaalf nog niet eerder zitting in het bestuur gehad. (Reuter) Partijfunctionarissen hebben meegedeeld dat Larsen, die twee weken geleden van al zijn functies werd ont heven wegens „onwaardig gedrag", zijn standpunt in een toespraak tot het partij congres volledig heeft gehandhaafd. Lar sen, sinds 1932 een der vooraanstaande Deense communisten, heeft kortgeleden een memorandum opgesteld, dat critiek bevatte op de Sovjet-Unie. De kinderen in Haarlemmermeer die voortgezet hoger en middelbaar onderwijs willen volgen, moeten dit doen op scholen in Haarlem of Amsterdam. De sociograaf van de gemeente Haarlemmermeer, de heer J. Achterstraat, heeft thans een over zicht samengesteld van het aantal jeug dige inwoners dat middelbaar onderwijs ontvangt. Voorts heeft hij bestudeerd, hoe veel kinderen mogelijk in de nabije toe komst middelbaar onderwijs zullen vol gen. Op grond van de becijferingen komt hij tot de conclusie, dat de gemeente zo wel mogelijkheden biedt voor het bestaan van een openbare als bijzondere middel bare school. De eerste zou gevestigd kun nen worden in Badhoevedorp, de tweede in Hoofddorp. Thans doen B. en V/. aan de raad een voorstel, tot stichting van een openbaar lyceum over te gaan. Het schoolgebouw zou kunnen worden neergezet ten westen van de Sloterweg in Badhoevedorp. Als de raad hiertoe besluit, zullen B. en W. ernaar streven de school omstreeks 1 sep tember 1959 in één of meer noodlokalen te openen. Het college meent. dat. ondanks de aan zienlijke verzwaring der financiële lasten aan de noodzakelijkheid van eigen ge meentelijke voorzieningen op het gebied van het middelbaar onderwijs niet te ont komen is. In de moeilijkheden, die onlangs bij de toelating van leerlingen uit de Haarlem mermeer tot. Amsterdamse middelbare scholen rezen, ziet het college nog slechts een begin en het acht het niet langer ver antwoord afhankelijk te zijn van de be reidwilligheid van naburige gemeenten. Ook is het op den duur niet meer te recht vaardigen, dat andere gemeenten kosten maken voor het onderwijs van leerlingen van de Haarlemmermeer, aldus B. en W Ook is het waarschijnlijk ,zo vervolgt het college in haar motivering van het voor stel, dat door het ontbreken van middel bare scholen kansen zijn en worden ge mist door die leerlingen, voor wie het rei zen naar een veraf gelegen school om fi nanciële of andere redenen te bezwaar lijk is. Naar aanleiding van het feit, dat in Am sterdam het aantal leerlingen voor het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs zodanig is toegenomen, dat voor leer lingen uit de Haarlemmermeer, die voor het eerste leerjaar worden aangemeld, geen vrije keuze van schooltype meer openstaat, hebben B. en W. doen nagaan, of de behoefte aan dit soort onderwijs reeds de stichting van een eigen school Per tram naar de politie. Een con ducteur van de Rotterdamse tram ont dekte, dat men zijn portefeuille met meer dan negentig gulden had gerold. Hij sloot direct de deuren en vroeg de bestuurder naar het politiebureau te rijden. Daar werden de tientallen passagiers gefouil leerd, hetgeen de meesten zich zonder protest lieten welgevallen. De portefeuille werd niet gevonden. Waarschijnlijk is de zakkenroller direct na de diefstal van de tram gesprongen. De president van de rechtbank te 's-Gra- venhage heeft vanmorgen in het kort ge ding dat namens de 37 teruggezonden ver stekelingen tegen de Staat der Nederlan den aanhangig is gemaakt, een schikking voorgesteld. Hij stelde voor te onderzoe ken of de 37 verstekelingen, die thans met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar In donesië worden teruggezonden, mogelijk naar Nederlands Nieuw Guinea overge bracht zouden kunnen worden. De pleiter van de verstekelingen, mr. A. G. Maris, had hierna oen onderhoud met de contactpersoon van de verstekelingen, ir. Manusama, en deelde daarna aan de pre sident mede dat deze oplossing sympathiek is als de 37 uitgewezenen in vrijheid daar kunnen verblijven. Mr. Maris nam aan dat de verstekelingen deze schikking zeker zullen aanvaarden als de staat hierin medewerking verleent. De pleiter voor de staat, mr. G. J. Schol ten, kon uiteraard geen beslissing nemen. Hij zou op de kortst mogelijke termijn overleg plegen. De president zei, dat als deze schikking zou worden aanvaard, dit niet betekent dat het een algemene regel wordt. De president zag een grondige reden voor een dergelijke schikking in het feit dat er aan deze kwestie zeer veel ruchtbaarheid is gegeven, hetgeen voor de verstekelingen mogelijk ernstige gevolgen in Indonesië kan hebben. De president schorste de zitting tot mor genocht.end. In de tussentijd zal "nr. Schol- ten over dit voorstel overleg plegen. NASSAU AN DER LAHN (UPI) Ter gelegenheid van diens tachtigste verjaardag heeft president Tsjang Kai Tsjelc de vorige week aan generaal. Alxander von Falkenhausen, die in Bel gië wegens oorlogsmisdaden veroor deeld is en thans renteniert, een spe ciale medaille van verdienste toege kend. Von Falkenhausen is in 1900 naar China gegaan om, als militair adviseur bij de Chinese regering behulpzaam te zijn bij het neerslaan van de boksers opstand. Sindsdien heeft hij vele jaren in China doorgebracht, totdat hij in 1938 door Hitier teruggeroepen werd om een leger te commanderen. „President Tsjang Kai Tsjek is de enige die zich herinnert heeft dat ik voor China gewerkt heb", merkte de 80-jarige ex-generaal op. rechtvaardigt. Dit schooljaar volgen 97 leerlingen middelbaar onderwijs, aldus blijkt uit het onderzoek. Nadat voor een verdeling naar levens beschouwing de laatste verkiezingsuitsla gen in het geding zijn gebracht, komt de sociograaf tot een prognose van het aan tal leerlingen in 1959, 1964 en 1969, ver deeld naar herkomst (Badhoevedorp, Zwa nenburg, Hoofddorp en rest) en levens beschouwing. Met de conclusie van de sociograaf, dat duidelijk blijkt, dat de behoefte aan scho len voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs in Haarlemmermeer blij vend aanwezig is, kunnen B. en W. zich verenigen. Ook met de gedachte, dat een openbare school wellicht het beste in Bad hoevedorp kan worden gesticht en dat voor een bijzondere school ruimte in Hoofd dorp bestemd zou kunnen worden, is het college het eens. Drs. J. Achterstraat besluit zijn rapport met. de opmerking, dat stichting van sti mulerende middelbare scholen de vergro ting van het aantal leerlingen vermoede lijk zal beïnvloeden. Wat de financiële consequenties van het besluit betreft, stellen B. en W. dat, de kosten van een gemeentelijk lyceum in het op het ogenblik geldende systeem van rijkssubsidiëring vrijwel geheel door de gemeente worden gedragen. Gesteld, dat de school wordt geopend in september 1959 met dertig leerlingen, dan is tot het eind van dat jaar 12.000 nodig. Indien aan het begin van het vol gende schooljaar het aantal leerlingen zes tig bedraagd. zal over 1960 op een uit gave van f 48.000 worden gerekend- Tot vijf a zes jaar na de stichting zal het bedrag der uitgaven van jaar tot jaar stijgen. Daartegenover staat een geleide lijke daling van de bijdragen aan andere gemeenten in de kosten van hun middel baar onderwijs, die in de ontwerp-begro- ting voor 1959 nog op ruim 52.000 wor den geraamd. MaHweg De talrijke toespraken, bloemen, tele grammen en geschenken onder enveloppe zullen bestuur en leden van de gouden muziekvereniging „Eensgezind" op de za terdagmiddag gehouden, druk bezochte receptie grote voldoening hebben gegeven. Hieruit bleek overduidelijk de waardering, die onder allle groeperingen van de bevol king voor het jubilerende korps leeft. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser, deel de mede, dat het de Koningin had behaagd de dirigent, de heer J. Boer, te onderschei den met de zilveren eremedaille verbon den aan de orde van Oranje-Nassau voor zijn langdurig limaatschap van de muziek vereniging, zijn vele jaren op eminente wijze vervuld presidentschap en zijn ver diensten op kerkelijk gebied. Na een har telijke toespraak overhandigde de burge meester de onderscheidene de versierselen. Het korps stelde zich daarna op het po dium op en speelde het volkslied. De burgemeester van Haarlemmermeer, de heer G. C. van der Willigen, complimen teerde de heer Boer met z'n onderscheiding. De burgemeester achtte 't van groot belang dat een plaatselijke gemeenschap over in gezetenen als de heer Boer beschikt. „Een goed gemeenschapsleven welke voorzie ningen de overheid ook treft blijft toch altijd afhankelijk van het particuliere ini tiatief", aldus deze spreker. Op de receptie was het voltallige college van B. en W. van Haarlemmermeer aan wezig, alsmede verscheidene raadsleden van beide gemeenten, plaatselijke autori teiten, onder wie kerkelijke, alsmede af gevaardigden van vrijwel alle verenigin gen in Zwanenburg-Halfweg. Vele verenigingsbesturen, die bij het or ganiseren van manifestaties medewerking van „Eensgezind" hadden ondervon den, gaven van hun erkentelijkheid blijk. Nadat de heer Boer er zijn verbazing over had uitgesproken, dat hij was uit verkoren voor het eremetaal, spraken nog talrijke aanwezigen hartelijke woorden van waardering. De Zandvoortse hockeyclub heeft het er in dit weekeinde in de beker- en competi tiewedstrijden niet slecht afgebracht. Bij de dames werden twee wedstrijden ge wonnen; bij de heren ging het iets minder goed met één gewonnen wedstrijd van vier bekerwedstrijden. HDS was met vier elftallen naar Zand voort gekomen om bekerwedstrijden te spelen. Bij de dames won ZHC met vijf nul, waarbij twee doelpunten voor de rust werden gemaakt. De doelpunten kwa men van de sticks van de dames T. Spol- ders (2), Gea Kok (2), terwijl de tegenpar tij door het schieten in eigen doel voor het vijfde doelpunt zorgde. Zandvoort speelde veel sterker dan HDS, dat overigens in de zelfde klasse maar in een andere afdeling uitkomt. ZandvoortHDS heren werd een zege van drie-één voor de gasten, die deze over winning echter pas na de rust veilig kon den stellen nadat de thuisclub met een voorsprong van één-nul met de rust leidde. Schmidt was de maker van dit enige Zandvoortse doelpunt. Zandvoort II was bij de heren het enige team, dat winst behaalde uit de verschil lende bekerwedstrijden tegen HDS. ZHC II leidde met de rust reeds met twee-nul en bracht de uiteindelijke overwinning op vier-één. Jansen (2), Hanrath en Kalkoe- ne zorgden voor de doelpunten. Zandvoort III zette des morgens de wed- strijdreeks in tegen HDS, dat uitstekend spel vertoonde. In deze snelle wedstrijd wonnen de gasten verdiend met twee-nul mede door hun balcontrole en hun goed samenspel. Zandvoort kon hier een voor beeld aan nemen. Het gebrek aan schiet kansen bij dit elftal wordt mede veroor zaakt doordat de voorhoede zich niet aan zijn plaats houdt en te veel zwerft. De ach terhoede van Zandvoort III was uitstekend in vorm en verrichtte vele reddingen. Doelman Walvis kopte zelfs een bal terug het veld in! De veteranenwedstrijd tussen Zand voort IVen Kieviten werd door de spe lers uit Wassenaar gewonnen met vier- één. Kieviten speelde technisch beter. Zandvoort miste vooral na de rust ver schillende kansen. Uit een scrimmage werd tenslotte het enige Zandvoortse doel punt langs de doelverdediger heen ge werkt. Bij de thuisclub was doelman A. Bakels bijzonder goed op dreef. Komende zondag zijn er slechts twee thuiswedstrijden, die op Duintjesveld om twaalf en om twee uur zullen worden ge speeld. De Hoofddorpse toneelvereniging „Ge zellig samenzijn" zal in de komende we ken weer van zich laten horen. Op zater dag 8 november komt men in de gerestau reerde grote zaal van „De Landbouw" op de planken met de comedie „Het nestje van de antiquair". Verder heeft men besloten op vrijdag 5 december weer een Sint Ni- colaasfeest op touw te zetten voor de kin deren van alle Hoofddorpse scholen. Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uu 3-3l/2°/o Nederl. "47 90% 89% 3 °/o Nedl. 1962/64 93l3/ie 93% Woningbouw 6c/o 108 108% Pr. A'dam '56 I.. 84% Pr. A'dam 56 II 94K Pr. A'dam '56 Til 94 Pr. R'dam '52 I.. 94 54 Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57 106/4 A.K.U 251% 251 Calvé Delft 359 360 Van Gelder Zonen 192 193 K. N. Hoogovens. 332 33? Nederl. Ford 174)4 175 N. Kabelfabriek 298 298 gew.Philips Gloei 1. 391 384 Pref.PhilipsGloeil. 180 Unilever 459 467'/: Wilton Fyenoord. 213 214 Werf Gusto 15354 Dordtsche Petro1. 77654 772 Kon. Petroleum 186,90 Billiton 17854 178% A'dam Rubber. 71)4 73 K.L.M 98,50 Holl. Amer. Lijn. 153 154% K.N.S.M 160 159% N. Scheepv. Unie 133% 135 v. Nievelt Goudr. 130% 131% Phs. v. Ommeren 250 250 H.V.A 123'/2 122V2 Delimaatschappij 129,50 Amsterd. Bank.. 245 245 Nat. Handelsbank 120 118 Ned. Handel Mij.. I8OV2 180% Rotterd. Bank..-. 205 205 Twentsche Bank.. 191 Anaconda Copper 60 59% Bethlehem Steel.. 51% 84% 51 U.S. Steel 85V2 General Motors - 49% 48% Shell Union 82% 8254 24% 24% Aagtekerk, 2 te Lorenco Marques. Aalsdijk, 3 te Port Swettenham. Aard ijk, 2 te Rotterdam. Abbedijk, 2 te San Francisco. Abbekerk, 3 te Genua. Abida, pass. 2 Ras Fartak n. Fao. Acila. 2 te Algiers. Adonis. 2 v. Pto. Limon n. Ciudad Trujillo. Aegis, 2 v. Charleston n. Baltimore. Alcor, 2 te Rio de Janeiro. Alhena, 1 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Almdijk, 1 v. Houston n. New Orleans. Alpherat, 3 te Montevideo. Amsteldijk, 3 te Le Havre. Amstelkroon, 2 780 m. o.z.o. Colombo n. Engeland. Amst.elmeer, pass. 1 Sicilië n. Londen. Andijk, 1 v. Houston n. New Orleans. Angolakust, 2 te Rotterdam. Annenkcrk, 2 te Genua. Appingedijk, 1 v. Rotterdam n. New York. Arendsdijk, 3 te Mobile. Argos, 2 45 m. o.n.o. Pantellaria n. Antwerpen. Artemis, 2 te Houston. Asterope, 3 te Baltimore. Attis. 2 420 m. w. Ouesant n. Antwerpen. Averdijk, 1 v. Galveston n. Brownsville. Bali. 2 v. Bremen n. Antwerpen. Balong, 2 v. Djibouti n. Suez. Banda. 1 720 m. w.n.w. Christmas Isl. n. Balboa. Batu, 3 te Surabaja v. Makassar. Bengkalis, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Bintang, 2 v. Port Said n. Halifax. Breda. 1 v. Amsterdam n. Bremen. Bussum, 3 te Rastanura. Calamares, 3 te Los Angeles. Caltex Eindhoven, 2 v. Singapore n. Rastanura. Caltex Nederland, 3 te Bahrein. Caltex Rotterdam. 2 35 m. n.w. Oran n. R'dam. Caltex The Hague, 2 245 m. o.n.o. Aden n. Suez. Carrillo, 3 v. Bolivar n. Los Angeles. Castor, 2 te Rotterdam. Ceronia. 2 100 m. o. Ras Al Hadd n. Cochin. Charis, 2 te Caracol. Col.vtto, 2 45 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Coolsingel, 2 157 m. o.n.o. S. Maria n. Pto. Ordaz. Cradle of Liberty pass. 2 Masirah n. Mena. Crania, 31 80 m. n.o. Tortuga n. Durban. De Eerens, 3 te Dubai. Diemerdijk, 1 te Southampton. Dongedijk, pass. 1 Kp. S. Lucas n. Los Angeles. Dordrecht, 3 te New Orleans. Drente, 2 158 m. w. Point de Galle n. Belawan. Duivendijk, 2 te Rotterdam (machineschade). Duivendrecht, pass. 2 Beachyhead n. Dakar. Eemdijk, 2 te Rotterdam. Eenhoorn, 1 te Rotterdam. Esso Amsterdam, 2 te Nyborg. Esso Nederland, 3 v. Fawley n. Port Said. Etrema, 3 te Larnaca. Friesland KRL, 2 v. San Francisco n. L. Angeles. Friesland SSM, 2 90 m. n.o. Villano n. Setubal. Gabonkust, pass. 2 Dakar n. Freetown. Giessenkerk, pass. 2 Gibraltar n. Antwerpen. Gooiland, pass. 2 Madeira n. Montevideo. Gordias, 2 v. St. Maarten n. Pto. Ordaz. Groote Beer, 2 100 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Grootekerk, 1 te Mtwara n. Dar Es Salaam. Heelsum, 2 te Le Havre. Heemskerk, 3 te Melbourne. Hera, 2 te San Juan. Hermes, 2 v. Amsterdam n. West-Indië. Hersilia, 2 v. Amsterdam n. La Guaira. Hispania, 3 te Bilbao. Hoogkerk, 2 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ivoorkust. 2 te Antwerpen. Jagersfontein, 2 te Kaapstad. Japara KRL, 31 v. New York n. Livomo. Jason, 1 te New Orleans v. Houston. Johannes Frans, 2 v. Cristobal n. Philadelphia. Jupiter, 2 v. Rotterdam n. Algiers. Kalydon, 1 v. Rotterdam n. Ornskoldsvik. Kara, 2 80 m. z.z.w. Ras Al Hadd n. Suez. Karimata, pass. 2 Key West n. Charleston. Karimun, 3 te Mostaganem. Karsik. 2 420t m. n.n.w. Mauritius n. Auckland. Kelletia, 2 te Teesport v. Thameshaven. Kenia, 2 v. Rotterdam n. Skelleftea. Kerkedijk, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Kermia, 2 te Noumea v. Suez. Kieldrecht, 3 te Rotterdam. Korenia, 3 te Stockholm. Korovina, 2 te Bandar Mashur. Kosicia, 2 420 m. n.o. San Miguel n. Curacao. Rryptos. 1 v. Havana n. New York. Kyüx, 2 te Curagao. Laarderkerk, pass. 2 K. Vincent, 6 te R'dam verw. Laurenskerk, pass. 2 Borkum n. Antwerpen. Leersum, 2 te Londen. Lelykerk, 2 te Mena Al Ahmadi. Lemsterkerk, 1 v. Kuwait n. Basrah. Liberty Bell, pass. 2 St. Helena n. Philadelphia. Lieve Vrouwekerk. 2 180 m. n.o. Muscat n. Suez. Locnerkerk, 2 te Cochin. Loosdrecht, pass. 2 Perim n. Ummsaid. Luna, pass. 2 Dover n. Tunis. Maaskerk, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Mapia. 2 170 m. w. Minicoy n. Singapore. Malea. 3 te Colombo. Mariekerk, 2 v. Bremen n. Antwerpen. Maureen, pass. 2 Key West n. Corpus Christi. Medon, 2 te Maracaibo. Meerkerk, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Meliskerk, 1 te Amsterdam. Mentor, 31 v. Curacao n. Caracol. Modjokerto, 2 te Singapore. Molenkerk, 3 te Durban. Montferland, pass. 2 Mindelo St. Vine. n. A'dam. Moordrecht, 1 te Suez. Munttoren. 2 40 m. n.o. Tunis n. Bandar Mashur. Noordam 1 v. Rotterdam n. New York. Notos, 3 te Amsterdam. Ommenkerk. 2 te Port Elisabeth. Oostkerk, 2 300 m. z. Dakar n. Kaapstad. Ootmarsum, 2 360 m. n.w. Flores n. Le Havre. Orion, 2 v. Izmir n. Gibraltar. Osiris, 31 200 m. n.w. Curacao n. Mobile. Ovula, 2 v. Chittagong n. Pladju. Peperkust, 2 190 m. z.w. K. St. Vine. n. Le Havre. Perna. 2 v. Singapore n. Chittagong. Pieter S, 1 te Rotterdam. Prins Casimir, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prins der Nederlanden. 3 te Barbados. Prins Johan Willem Friso, 2 v. Pto. Limon naar Cartagena. Prins Willem II. 2 te Rotterdam. Prins Willem III, 2 250 m. o. Belle Isle n. Quebec. Prins Willem V, 2 te Newcastle. Purmerend. 2 38 m. n.o. Kp, Viego n. Algiers. Radja, 2 270 m. o. Madras n. Calcutta. Raki, 2 te Port Sudan. Ridderkerk, 3 te Djibouti. Roebiah, 3 v. Port Said n. Genua. Rotti, 2 v. Singapore n. Tandjong Priok. Salatiga. pass. 1 Azoren n. Halifax. Saroena, 2 v. Bukom n. Pladju. Schie, 2 te Rotterdam. Schiedijk, 3 te Antwerpen. Schouten, 2 te Lagos verwacht. Senegalkust, 1 v. Rotterdam n. Antwerpen. Sibajak, 3 v. Port Said n. Rotterdam. Sibigo, 3 te Tawau verwacht v. Sorong. Sloterdijk, 1 te Philadelphia. Solon, 1 te Antwerpen. Sommeldijk, 2 800 m. w. Landsend n. New York. Stad Gouda, 1 te Rotterdam. Stad Schiedam, 2 115 m. n.n.o. Kp. Finisterre n. Amsterdam. Stad Vlaardingen, 2 50 m. z.w. Lofoten n. Vlaard. Stanvac Benakat. 2 v. Tandj. Uban n. Buatan. Stanvac Djirak, 3 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Malacca, 3 te Singapore v. Sungeigerong. Steven, 1 v. Montreal n. Napels. Straat Bali, 29 te Nagoya. Straat Madura. 3 te Sydney. Straat Singapore, 3 te Durban. Sumatra, pass. 2 Casquets n. Port Said. Tahama, pass. 2 Durban n. Kaapstad. Talisse, 2 v. Manokwari n. Hollandia. Tankhaven I, 2 v. Sungeigerong n. Tandj. Ubar Tappanzee, 3 rede Kuwait. Tawali, 2 v. Cochin n. Aleppy. Telamon. 31 v. Parmaribo n. Pta. Delgada. Teucer, 3 te Halifax. Thelidomus, pass. 2 Sabang n. Singapore. Themis, 2 te Port of Spain. Theobaldius, 2 te Port Said. Tiba, 2 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tjiwangi, 2 v. Hongkong n. Singapore. Van Cloon, 1 v. Hongkong, 7 te Eientsin verw. Van der Hagen, 2 te Durban. Vivipara, 2 60 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Vlist, 2 te Bremen verwacht v. Norfolk. Waal, 2 te Limasol. W. Alton Jones, 2 800 m. z.w. Kp. Verd. eil, naar Philadelphia. Westerdam. 3 te Rotterdam. Westland, 1 te Buenos Aires verw. v. Montevideo. Wieldrecht, 3 v. Pta. Cardon n. Providence. Willemstad, 1 v. Paramaribo n. Demerara. Woensdrecht, 7 te Napels verwacht. Woltersum, 2 te Brownsville. Wonorato. 2 350 m. n.n.o. Wake Isl. n. Manilla. Wonosari, 2 te Alexanlrië. Zaanland. 2 te Amsterdam. Zuiderkerk, pass. 2 Str. Messina n. Genua, SLEEPVAART Argus en Atlas, 3 beide te Rotterdam. Barentsz Zee, 3 n. Southampton. Blankenburg, 3 te Rotterdam. Friesland, 1 v. Manilla n. Saigon. Gele Zee, 3 te Rotterdam. Humber, 3 25 m. o. Barcelona n. Genua. Noordholland, 3 te Massawa verwacht. Oostzee, 3 te New Orleans. Poolzee, 3 40 m. z.w. St. Maarten n. Vlissingen. Rode Zee, 31 180 m. n.n.w. Walvisbai n. Walvisb. Tyne. 3 v. IJmuiden te Maassluis. Zeeland, 3 v. New Orleans n. Gibraltar. KLEINE VAART Atlas. 1 v. Rotterdam n. Livorno. Bab T, pass. 2 JE-2 v. Domsjö n. Zaandam. Badzo. pass. 2 Noordhinder n. Londen. Boreas, 1 v. Napels n. Algiers. Draco, 31 dw. Gibraltar n. Barcelona. Elsa, 31 te Zaandam v. Vestervik. Flevo, 31 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Joost, 31 v. Skogby n. Raumo. Julia Mary, 1 110 m. w.z.w. Brest n. Belfast. Kaap St. Vincent, 31 v. Rotterdam n. IJstad. Lijnbaansgracht, 1 30 m. w. Bornholm n. A'dam- Manto, 31 te Amsterdam n. Odense. Mare Liberum, 28 v. Conakry n. Kaolack. Midas. 31 te Valencia n. Alicante. Nero. 2 te Casquets n. Amsterdam. Pavo, 31 v. Skutskaer n. Zaandam. Plato, 2 160 m. n.o. Villano n. Lissabon. Ponza, 31 te Zaandam v. Mantyluoto.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8