Uw Kunstgebit SLECHTHORENDEN y Géén gewoon laxeermiddel Natu-raLai Uitnodiging voor dfUDS0M° 'zBrieven aan de redactie DEMONSTRATIES en ADVIEZEN Brugwachter redde jongen uit Oostvest in Haarlem Zesjarig jongetje uit Spaarne gered Timmerman viel in bouw put in Bloemendaal Heemsteedse Kunstkring Prof. ir. H. T. Zwiers sprak over architectuur Electro-Acoustische Industrie N.V., Amsterdam Economische politierechter Azijnfabrikant veroordeeld wegens drie overtredingen Strandschap Zandvoort wil uitbreiding politiekorps ZOIKT U 'N DRUKKER Prinses Marijkeschool VARA maakt concert opname in Bloemendaal Hartelijk afscheid in Haarlems Notarishuis Penningmeester Kvnologen- club „Kennemerland" negentig jaar Propaganda-avond van christelijke besturenbond Huisvesting wijkverpleging in Aerdenhout Programma orgelconcert Kerkelijk uitwisselings- bezoek aan Bremen Consultatiebureau voor Alcoholisme vraagt meer subsidie „Arti et Religione" bestaat dertig jaar Burgerlnke stand van UIT STAD EN STREEK 1.2.3.4.5 Haarlem Haarlemse politierechter Gehinderde automobilist speelt eigen rechter Rechter-plaatsyervanger bij de Haarlemse rechtbank Verbetering molens in het gebied van de Vecht Kunstsubsidie in Noordholland Expositie in „De Waag" van Peter van den Braken DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Brugwachter L. Fernhout van de Haven dienst heeft maandagmorgen bij de Oos- terbrug over de Oostvest in Haarlem, de negenjarige Arie Smit uit de Wichert- straat van de verdrinkingsdood gered. De heer Fernhout, die, enkele ogenblikken nadat het knaapje spelenderwijs te water was geraakt op zijn fiets kwam aanrijden, bedacht zich toen hij van omstanders hoorde wat er gaande was geen mo ment. ontdeed zich van pet, uniformjas en broek en sprong meteen in het koude wa ter van de Oostvest. Hij slaagde erin om de inmiddels onder water verdwenen jongen te grijpen en met behulp van omstanders op het droge te brengen. Vorig jaar januari heeft Fernhout, die toen als schipper dienst deed op de veer pont aan de Veerpolderstraat, een vier jarig meisje uit het Spaarne gehaald door gekleed te water te springen. Vanmorgen om half twaalf is de zes jarige Antonius de Os, die op een woon schip bij de Houtmarkt in Haarlem woont, ter hoogte van de Koralensteeg al spelend In het water van het Spaarne geraakt, doch nog op het nippertje gered. Gealarmeerd door het geroep van om standers bedacht de zevenenveertigjarige aardappelhandelaar Th. de Vries, Plei- adenstraat 22 in Haarlem-Noord, die aan het Spaarne een grossierderij heeft, zich geen moment en sprong te water. Het gelukte hem de jongen, die reeds verscheidene keren kopje-onder was ge weest en veel water had binnen gekregen, te redden. De jeugdige drenkeling is voor onderzoek naar het Grote Gasthuis over gebracht. Een vierenvijftigjarige timmerman uit Velsen, die maandagochtend om acht uur werkzaam was bij een in aanbouw zijnde garage aan de Joh. Verhulstweg te Bloe mendaal, is in een put gevallen. Met in wendige kneuzingen is hij naar het Ma- rinehospitaal vervoerd en daarna naar zijn woning overgebracht. Bij het aanbrengen van een metalen goot boven een bouwput had de timmerman een houten balk ge plaatst. Toen hij op de balk ging staan om beton te storten, brak deze, waardoor hij in de put viel. Bij onderzoek is gebleken, dat in de balk een scheur zat. De Arbeids inspectie stelt een nader onderzoek in. Advertentie Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij hel eten, lachen of niezen I Een weinig DEN'TOFIX 's morgens op de gebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f 2,35. bij apotheken en drogisterijen. „Als architectuur iets niet is, 'dan is het een tekening. Architect-zijn betekent je iets voorstellen, iets praktisch van binnen uit laten groeien. De enige reële weg om dit vak te beoefenen is publiek-zijn. De architect moet rekening houden met men selijke keuzevrijheid, leven en beleven", aldus prof. ir. H. T. Zwiers in de cause rie, dié hij gisteravond onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring heeft ge houden in de foyer van het Minerva-thea- ter in Heemstede. Spreker ging uit van de samenhang tus sen architectuur en psychologie. Hij bouw de zijn betoog op aan de hand van zeer eenvoudige schetsen, die ook voor de vol komen leek gemakkelijk te begrijpen wa ren. Hij toonde aan, dat architectuur een sa menspel is tussen structuur, licht (inval, wisseling, opeenvolging, kleur), het men selijk oog (dat een vergelijkingsobject Tibet hebb- n) en de waarnemer, die de ndrukken in zijn hersens verwerkt. Prof Zwiers belichtte vele van de facto ren. die bij het bouwen een rol spelen: de verhoudingen, de inhoud „inhoudsasso- ciaties zijn belangrijker dan verhoudings associaties" achtergrond, herhaling en ritme, eenheid en eentonigheid, het nade ren tot en zich bewegen door de dingen, enzovoorts. „Het gaat om de waarnemer, niet om de architect", aldus spreker, die verder de middelen besprak, welke de architect ten dienste staan om hoofd- en bijzaken van elkaar te onderscheiden. Hij waar schuwde in dit verband voor de „omlijs tingsziekte". De architect moet rekening houden met algemene en persoonlijke associa ties. Het gezin moet in de woning een eigen sfeer kunnen scheppen. Daarom mag de architect niet overdrijven. De grenzen zijn zo belangrijk in de architectuur, al dus prof. Zwiers. Grenzen van gelijkheid, ongelijkheid en speelsheid in het bouwen. Men moet meer met tegenstellingen gaan werken, maar dat doet en durft men in Nederland nog niet, aldus prof. Zwiers. Spreker maande verder tot. voorzichtig heid als het gaat om het imiteren van din- tén, die als uiting-ineens bedoeld zijn in gebouwen, die voor lange duur bedoeld zijn. Gereservéerde produkten zullen het in deze snel verlopende tijd langer doen dan de „knaleffecten". Juist in de archi tectuur moet men de show en toevallige mode vermijden. Prof. Zwiers toonde zich een tegenstan der van de tekening, hóe suggestief deze ook kan zijn. „Sfeer en kleur kan men niet op schaal van 1 tot 100 uitdrukken. Zoals er voor een componist niets gevaar- lijkers is dan het calligraferen van mu ziek, is er voor de architect niets gevaar- lijkers dan het tekenen. Het totaalbeeld kan men zich alleen maar voorstellen, en daarom is de enige reële weg om het vak van architect te beoefenen: publiek-zijn aldus prof. Zwiers aan het slot van zijn interessante lezing. De voorzitter van de Kunstkring, mr. dr. H. Kahrel sprak een hartelijk dankwoord en overhandigde prof. Zwiers een boek werk. Advertentie Op vrijdag 7 november a.s. zullen van 2 uur 's middags tot 21 uur 's avonds in HOTEL BRINKMANN, Grote Markt 9 te Haarlem worden gegeven met en over de nieuwste Audium hoortoe- stellen en de hoorbril in samenwerking met de Audium-dealer N.V. Instrumenthandel v.h. Fa. P. Geervliet te Haarlem (Koning straat 11, Tel. 16171). Benut deze gelegenheid en stelt u op de hoogte van de gehele Audium-kollektie. Komt u gerust vrijblijvend met ons praten De economische politierechter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmiddag een Am sterdamse eigenaar van een inleggerijbe- drijf veroordeeld tot drie boeten van res pectievelijk 15, 10 en 10 subs, drie, twee en twee dagen hechtenis. De officier van Justie. mr. J. Wiarda, had f 25. f 15 en f 15 (subs, vijf, drie en drie dagen) geëist. Verdachte had in drieërlei opzicht het azijnbesluit 1026 overtreden. Het monster, dat een ambtenaar van de keuringsdienst van waren meenam uit een fles azijn, die verdachte op 28 januari van dit jaar aan een winkelier in Haarlem-noord had gele verd, bleek na onderzoek slechts 2.8 pet. in plaats van 4 pet. azijnzuur te bevatten. Voorts had hij een kunstmatige kleur stof in plaats van de voorgeschreven ..ca ramel" gebruikt. Bij zijn bezoek had de ambtenaar bovendien reeds geconstateerd dat de fles in plaats van een liter slechts 915 mg. azijn bevatte. Verdachte voerde aan, dat het te lage azijnzuurgehalte te wijten was aan het feit, dat men hem een verkeerde meter verkocht had. De te kleine flessen had hij bij wijze van „service" teruggenomen van winkeliers, die er mee waren blijven zit ten. Zij waren namelijk afkomstig van een niet meer bestaande firma. Voor de komst van de ambtenaar had hij de te geringe inhoud van deze flessen, waarvan er tien tallen onder de klanten waren gekomen, reeds zelf ontdekt en op het etiket met een stempel de inhoudsopgave veranderd. De kleurstof n oest volgens hem „cara mel" ziin. omdat de betrokken firma, een groot en bekend bedrijf, dit op haar fles sen zet. Verdachte, die reeds in Amsterdam tot 30 veroordeeld was, nadat een ambte naar van de Keuringsdienst een niet aan de eisen voldoende fles in Ankeveen had laten onderzoeken, merkte op, dat hij zo nog wel talrijke keren veroordeeld kon worden. Rechter: „Dat is de risico van het vak". Verdachte: „Waarom heeft de ambte naar die fles niet in beslag genomen, toen bleek, dat er geen caramel, maar kunst matige kleurstof in zat. Ik zal die firma onmiddellijk opbellen. Als ik een fles koop, waarop staat „caramel" en dat van zo'n bekende firma dan is het voor mij „caramel". Ik ben misleid". De officier van Justitie hleef van mening, dat verdachte juridisch aansprakelijk bleef voor de gevolgen van zijn azijnlevering. Hij moet zo spoedig mogelijk maatrege len nemen. De officier, die overigens aan nam, dat verdachte niet te kwader trouw was, stelde daarop zijn eis. Advertentie FOTOKOPIEËN - Nieuwste procédé LicfitdrukLerij de Rooij, Schagchelstr. 14 Het bestuur van het Strandschap Zand voort heeft besloten zich tot de minister van Binnenlandse Zaken te wenden met het verzoêk de sterkte van het Zandvoort.se politiekorps te vèrgroten. Het stranddeta- chement van de gemeenteoolitié bestaat uit 'slechts drie man. Zes leden van de rijksoolitie te paard verlenen assistentie. Gelet op de enorme omvang van het strandbezoek en de uitgestrektheid van het gebied dat moet worden overzien, is deze nersoneelshezetting onvoldoende. Temeer daar het fietspad langs de kust tussen Noord wijk en Zandvoort vermoedelijk vol gend jaar zal worden opengesteld, waar door een nog groter politietoezicht ge wenst. is. Rapporten werden uil gebracht over het bezoek tijdens het afgelopen zomerseizoen. Hoewel het seizoen met onstabiel weer be gon. kan van zeer druk strandbezoek wor den gesproken. Politie en reddingsbrigade hebben hun uiterste best, gedaan de baders en zwemmers tégen de gevaren van de zee te beschermen. Het bestuur van het strandschap kwam tot de conclusie dat. de door de politie ge nomen maatregelen doeltreffend waren. Besloten werd na te gaan in hoeverre volgend jaar een telling van het dagbezoek kan worden gemaakt. Tot dusver oritbreekt het aan voldoende objectieve gegevens hierover. Wel bekénd is het aantal in het afgelopen seizoen zoekgeraakte kinderen. Dat waren er 2884. Aan enkele duizenden personen op het strand werd eerste hulp verleend. Advertentie vonr uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Heden, dinsdagavond, wordt in de Prin ses Marijkeschool aan de Dinkelstraat in Haarlem-Noord, uitgaande van de Vereni ging voor Christelijk buitengewoon lager onderwijs, een ouderbijeenkomst gehou den, waarop mejuffrouw C. Kramer, hoofd van de schoolartsendienst der gemeente Haarlem, zal spreken over „Sexuele op voeding van onze kinderen". Met ingang van 1 november is benoemd tot onderwijzeres aan de Prinses Marijke school mejuffrouw J. van Dam uit Assen en met ingang van 1 februari 1959 mejuf frouw M. C. Kolkmeijer uit Bloemendaal. Laatstgenoemde komt in de plaats van mejuffrouw C. J. A. Verlinde, die wegens haar aanstaand huwelijk het onderwijs gaat verlaten. Woensdagmiddag zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal het tweede jeugdconcert worden gegeven, waarbij de leerlingen van de Hartenlust- school in Bloemendaal het publiek zullen vormen. Dit concert zal later door de VARA worden uitgezonden, en wordt ge geven door het Ensemble Sonata da Ca mera. bestaande uit: Willem Noske en Piet Nijland. viool; Carel van Leeuwen Boomkamp, viola da gamba en Hans Schouwman, clavichord. De heer Hans Schouwman zal een inleiding houden. Het programma vermeldt de Sonata da ca mera in E opus 2 no. 10 van Corel]i en het Divertimento in G (Pergers Verzeich- nis no. 103). van M. Haydn. In de grote veilingzaal van het Notaris huis aan de Bilderdijkstraat in Haarlem heeft men vanmorgen hartelijk afscheid genomen van de heren S. Veth, zaalchef, en W. F. van Daalen, eerste man van het transport., die na een diensttijd van res pectievelijk 48 en 47 jaar met pensioen zijn gegaan. Op de bijeenkomst waren vrijwel alle Haarlemse notarissen aanwezig, verder het personeel en talrijke zakelijke en particu liere relaties. De voorzitter van de Haarlemse vereni ging van notarissen, notaris B. M. Brans, bood de scheidenden na een hartelijke toe spraak een geschenk onder enveloppe en een boekwerk aan. Ook de directeur van het Notarishuis, de heer W. N. Wolterink, liet zijn toespraak, waarin hij dankte voor de langdurige en buitengewoon prettige sa menwerking, vergezeld gaan van een ge schenk. Na de oudste koopman, de heer T. Kroon, voerde de heer P. Waterdrinker uit Zandvoort namens alle kooplieden het woord en ook hij overhandigde diverse cadeaus, waaronder twee fraaie herinne ringsborden. De Haarlemse handelaar, de heer W. H Overbeek. haalde talrijke herinneringen op, waarna de heren Veth en Van Daalen dankten voor de vele blijken van waar dering en erkentelijkheid bij hun afscheid Na de mede door het groot aantal bloemstukken feestelijke bijeenkomst bleef het gezelschap nog geruime tijd in gezel lig samenzijn bijeen. Op 7 november zal de penningmeester van de Kynologenclub Kennemerland. de heer J. A. C. Zillesen, zijn negentigste ver jaardag vieren en het bestuur van „Ken nemerland" heeft besloten aan deze ge beurtenis een feestelijk tintje te geven. Vrijdagavond 7 november wordt daarom de heer Van Zillesen en zijn echtgenote in „Drecfzicht" te Haarlem een diner aan geboden. Advertentie Natu-raLax werkt anders en kan tonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaatzodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,de regelmaat Van de klok flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1.35 Advertentie sigaar J. Ploeg jr. sprak in Heemstede over Kapitaal en arbeid" Het ontspanningsgedeelte van de maan dag in notel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein gehouden propa- ganda-feestavond georganiseerd door de Heemsteedse christelijke besturen bond, bestond uit de vertoning van twee films Voor de pauze werd de interessan te kleurenfilm „De taal der bloemen" ge draaid. tot stand gekomen in opdracht van de Nederlandse vereniging van bloemkwe kers. Uiteraard een propagandafilm dus, welk element echter zodanig in het scena rio is verwerkt, dat de gedachte hieraan volledig naar de achtergrond werd ge schoven. Na de pauze volgde de vertoning van „Goodbye, mr. Chips", die destijds een terecht bijzonder grote belangstelling in de Nederlandse bioscooptheaters trok. De spreker van deze avond was de heer J. Ploeg jr.; bestuurder van de N.C.B.O., die het onderwerp „Kapitaal en arbeid" van een christelijk standpunt uit behan delde. De heer Ploeg begon met eraan te herinneren, dat een dergelijk thema een halv eeuw geleden werd beheerst door de strijd voor de verheffing der arbeiders klasse. De arbeidende mens wilde im mers van loonslaaf tegen een hongerloon promoveren tot gerespecteerd medewer ker in het bedrijf. Sindsdien werd er een enorme vooruitgang bereikt en wist de werkende mens zich van een belangrijk verbeterde sociale positie te verzekeren. Inmiddels heeft de materiële zijde van het vraagstuk zich gewijzigd in een ideële; namelijk de positie van d' arbeider in de onderneming, waarbij hij welbewust de medeverantwoordelijkheid wil dragen. Nu bestaat iedere onderneming uit drie po len: kapitaal, leiding en arbeid, welke aan elkaar verbonden zijn, zodat geen enkele factor kan worden ontbeerd. De wijze waarop de diverse stromingen op deze ge wenste medeverantwoordelijkheid rea geren is echter totaal verschillend. Vol gens spreker stimuleren ook de liberalen een behoorlijke positie voor de arbeider; doch zij willen de manier, waarop dit moet worden bereikt uitsluitend aan de onder nemers zien voorbehouden. De socialis ten wensen de onderneming tot de ge meenschap te brengen, hetgeen in feite staatsbemoeiing betekent. Daartegenover stelde spreker het christelijk standpunt: de onderneming tot een gemeenschap ma ken, waarin alle medewerkers met elkaar kunnen beslissen over de maatregelen, die noodzakelijk zijn voor het in stand houden van het bedrijf. De heer Ploeg meende, dat nog steeds een duidelijke scheiding tussen leiding en arbeid kan worden ge constateerd, welke het christelijk natio naal vakverbond (C.N.V.) dan op boven genoemde wijze tracht op te heffen. Dit zal waarschijnlijk een politiek op lange ter mijn betekenen, welke echter volledig bij bels is verantwoord, omdat de mens dan echt mens kan zijn; door God geschapen om Hem te dienen. De heer Ploeg besloot zijn aandachtig beluisterde rede met vast te stellen, dat een dergelijke doelstelling de volkomen inzet waard is van een chris telijke vakorganisatie. Maandagavond is in hotel-café-restau- rant „Boekenroode" in Heemstede-Aerden- hout een buitengewone algemene leden vergadering van de afdeling Aerdenhout- Bentveld van „Het Witte Kruis" gehou den, onder voorzitterschap van mr. P. J. Prinsen Geerligs. Als voornaamste punt van de agenda kwam de huisvesting voor de Wijkverple ging Aerdenhout-Bentveld aan de orde en besloten werd die gedurende enkele da gen per week nog nader vast te stel len onder ie brengen in het gebouw van de Religieuze Kring aan de Eikenlaan 5 in Aerdenhout. Dit gebouwtje zal te dien ein de en ook voor kerkelijke doeleinden een verbouwing ondergaan. Ter vergadering kwam voorts de beschrijvingsbrief voor de provinciale vergadering van „Het Wit te Kruis" ter sprake. Het programma van het orgelconcert, dat Albert de Klerk vanavond van acht uur af in het Concertgebouw in Haarlem geeft, vermeldt de volgende werken: Symphonie V van C. M. Widor, drie ko raalvoorspelen over „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" van J. S. Bach cn Praelu- dium et Fuga e moll eveneens van Bach. Ds. J. W. Wery, remonstrants predikant en ds. G. Kroes, evangelisch-luthers pre- deikant, beiden in Haarlem, hebben van vrijdag tot maandag met ongeveer vijfen veertig leden van beide kerkformaties en catec.hesanten een uitwisselingsbezoek aan Bremen gebracht. Het gezelschap was de gast van een der vele evangeli sche gemeenten in deze plaats, de Sankt- Remberti Gemeinde. Vorig jaar pasen ont vingen de remonstranten en evange- lisch-luthersen, alsmede de Vrijzinnig Christelijke Jeugd-Centrale in Haarlem een jeugdgroep van deze gemeente in Bre men, waarvan de voorganger, die speciaal is belast met jeugdzaken, pastor Bau- mann, het initiatief tot deze uitwisseling nam. Het doel is het activeren van het jeugdwerk. Een groot aandeel in de organisatie van dit tegenbezoek hebben het echtpaar Slag ter uit Haarlem en het echtpaar Muller uit Bennebroek gehad. Het gevarieerde programma omvatte een gezellige avond, een kerkdienst, een ontvangst op het gemeentehuis, een be zoek aan het kunsthistorische Focke-mu- seum, een rondvaart, een rondwandeling door Bremen, een cabaretavond, waarop de Nederlandse jeugd volksdansen en sketches opvoerde en aanwezige dames anjers uit de bloemenstad Haarlem aan bood, lezingen over de geschiedenis en het kerkelijk leven van Bremen, bezichtiging van de Dom en een maaltijd in de Ratskel- ler, waar ook de Nederlandse consul, de Bremense wethouder van jeugdzaken en de pers aanwezig waren. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten van Nooi'd- holland voorgesteld met ingang van 1 ja nuari 1959 een jaarlijkse subsidie te ver lenen van t 2.50Ö aan de Vereniging tot in standhouding van het Medisch Maatschap pelijk Consultatiebureau voor Alcoholis me voor Haarlem en omstreken. Verder zal de vereniging een bedrag van de pro vincie ontvangen ter grootte van' 25 per cent van de subsidies van de Noordholland se gemeenten met uitzondering van Haar lem, welke bijdrage kan worden geraamd op ongeveer f 300, zodat het totaal van de provinciale subsidie voor het volgend jaar ongeveer f 2.800,- zal bedragen. Het bestuur der vereniging heeft zich tot Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek te bevorderen, dat het vaste deel van de subsidie voor 1959 zal worden verhoogd tot f 2.500 per jaar, waardoor het tekort op de begroting der vereniging voor dat jaar, geraamd op f 1.720,- bijna geheel zal kunnen worden gedekt. Ter motivering van het verzoek deelt het bestuur mee. dat in haar werkgebied, dat ook de IJmond en de Zaanstreek om vat. de toenemende industrialisatie haar invloed doet gelden. Behalve een snelle be volkingsaanwas betekent de industrialisa tie een structuurwijziging, die zowel voor de oorspronkelijke bevolking als voor de immigranten spanningen veroorzaakt. Het bestuur is voornemens in-1959 plannen uit voeren, waardóór méér aandacht zal kun nen worden bésteed aan preventie, onder zoek en nazorg. Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van het Haarlemse fanfarekorps „Arti et Religione" geven de leden van dit. korps op vrijdag 7 november in het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haar lem een uitvoering. Djt zal tevens de eer ste keer zijn, dat het fanfarekorps in het nieuwe uniform zal verschijnen. Op donderdag 13 november wordt deze uitvoering herhaald. Op deze avond zal bovendien het Langedijker cabaretgezel schap optreden. Nieuws in het kort Verlichting. Maandagavond zijn er in de gemeente Bloemendaal elf proces sen-verbaal opgemaakt tegen bestuurders van auto's, bromfietsen en fietsen, omdat hun verlichting niet in orde was. Emigratiegebieden. De Christelijke Emigratie-Centrale houdt donderdag 6 november in het gebouw Gedempte Oude Gracht 104 in Haarlem een avond, waarop kleurenfilms over de emigratiegebieden Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid-Afrika, worden vertoond. Advertentie Met spoed naar kraamkliniek? Bel een „ATAX". dag en nacht U belt nooit vergeefs. BEVALLEN van een zoon: 31 oktober: G, Joustra-van der Vliet; 1 november: C. M. van Loenen-de Jong; H. Mok-Smit; M. C. Monsma-Evers; 2 november: E. de Haan -van Zanten: 3 november: G. Silvis-Por- tengen; M. T. P. Assendelft-Grobbe. BEVALLEN van een dochter: 1 no vember: T. J. van Dam-Wigchert; T. T. Holsappel-Wijnia; J. Mui-Polderman; C. F. Otten-Helsloot; J. E. Jacques-Huijbens; M. T Knelemeijer-Schrama; 2 november: A. Verhage-van der Veen; C. van Veen-Vro lijk; J. C. Spoor-van Dansik; P. A. van Essen-Kion: M. H. Weggelaar-Draaisma; 3 november: W. C. G. Kaan- Hessen. ONDERTROUWD: 3 november: J. F. Geusebroek en F. M. G. Kolle; H. M. Reijn- dorp en T. J. Tijsma; H- J. Vooges en M. E. T Wolff. OVERLEDEN: 31 oktober: K. Groet- Muts, 44 j.. Hazepaterslaan; 1 november W. Gabel. 88 j„ Pesasusstraat 55: 2 novem ber: C. P. de Ruiter. 75 j., Hazenaterslaan: K. Reiding. 81 j„ Rockaertshof; J. C. F. Hartog-Krul, 73 j„ Mrt. v. Heemskerk straat- (Verkort weergegeven) Le dernier crl... We behoeven ons niet meer te orienteren op het lieflijke Tahiti om de fijne kneepjes van die nogal opval lende dans der Tahitiaanse schonen, de hoela, onder de knie te krijgen, we hebben nu de hoela-hoepel! De goedige houten hoepel uit moeders- en grootmoeders tijd heeft een na-oorlogs plastic aanzien gekregen en wordt niet meer verticaal en met behulp van een stokje rollend voortbewogen, nee, de be doeling is dat wij met slangachtige, cirke lende bewegingen het lieve ding horizon taal in fraaie bogen om ons heen laten tol len, beginnen vanuit de taille dan omhoog naar de nek en weer soepel draaiend la ten zakken tot kniehoogte, waarna het ri tueel wordt herhaald. Wanneer u dit foutloos met minstens 3 hoepels tegelijk presteert, bent U na aan het kampioenschap toe. Oefenen dus maar! Fanatiek hoepelende meisjes en knapen sommigen van amper enkele turven hoog zullen op pleinen, parken en straathoeken voorlopig een vertrouwd stadsbeeld vor men en het lijkt me geen zinnig ouder, die zich nog lang tegen de aankoop van het fel begeerde hoepeltje zal kanten, trouwens er zijn genoeg vaders, die in het kader van de doe-het-zelf gedachte levendig zelf ex perimenteren. Denkt u nu niet dat alleen de jeugd besmet is met de hoela-bacil; ik zag laatst in de vallende schemering als een scène uit een ondeugende Franse film het silhouet van een eerbaar huismoeder van grote zoons en dochters verbeten oefenen en ze deed het verbluffend goed. Nu er ook speciale hoela-hoep muziek in aantocht is, valt er voorlopig nog veel te genieten, we ontkomen allicht niet aan de keuze van een hoela-koningin of - koning, eerder is er toch geen rust! Enfin, het hoe peltje draait en zal nog wel even blijven draaien, nou ja, het schijnt een gezonde en ontspannende beweging te zijn, boven dien volgens de insiders goed voor de lijn en dat kunnen we best gebruiken, wat is er dus op tegen? De fabrikant, die op de loze gedachte is gekomen, vindt het ook wel goed. hem zal het ook beslist geen windeieren leggen! E. C. v. d. B.-G. „Het verkeer schijnt de mensen hoe langer hoe meer op de zenuwen te wer ken". Deze verzuchting slaakte de Haar lemse politierechter, mr. J. P. Petersen, maandag bij de behandeling van de zaak tegen een 32-jarige radio-technicus uit Den Haag, die wegens mishandeling van een 52-jarige Amsterdammer terecht stond. De radiotechnicus had met een hengelclubje genoeglijk een dagje in Schagen doorgebracht. Het vissen scheen echter weinig kalmerend op hem gewerkt te hebben, want toen het gezelschap in de bestelauto van de Hagenaar huiswaarts keerde had de radiotechnicus zich bij Heiloo geërgerd aan het gedrag van een andere automobilist, die hem verscheide ne malen het passeren onmogelijk maak te. De ergernis zwol aan tot hevige woe de toen de minder correcte mede-wegge bruiker, ondanks diverse verzoeken „even" te stoppen, daaraan geen gevolg gaf. De hengelcub achtervolgde haar „prooi" tot in de Eenhoornstraat in Haarlem waar de achtervolgde stilhield. Ziedend van kwaadheid was de radiotechnicus de Am sterdammer daarop te lijf gegaan. Er wer den enkele raken klappen uitgedeeld. De bril van de Amsterdammer ging aan gru zelementen en hij kreeg bovendien een diepe snijwond in een van zijn handen, waardoor hij een week op non-actief was gesteld. „Ik begrijp niet hoe ik zoiets heb kun nen doen, ik maak me anders niet zo gauw kwaad", schokschouderde de ra diotechnicus. die inderdaad een bijna be deesde indruk maakte. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde aannemen, dat de verdachte zich flink kwaad had ge maakt over het rijden van de Amster dammer. „Maar als men zich in hét ver keer niet kan beheersen moet men niet in een auto rijden. Waar gaat het naar toe als iedereen, die vindt dat hij onheus door een mede-weggebruiker bejegend wordt, er maar op los gaat slaan", aldus meen de de officier. Hij achtte het feit ernstig genoeg maar wilde voor deze keer nog geen gevangenisstraf vorderen. Overeenkomstig de eis veroordeelde de politierechter de radiotechnicus tot een boete van ƒ150.-, subsidiair 45 dagen hechtenis. Ter voorziening in een drietal vaca tures van rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem zijn door de recht bank lijsten van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn ge plaatst: Eerste vacature: jhr. mr. P. J. Boogaert, substituut-griffier bij de Haarlemse recht bank; mr. J. C. A. Sprangens, administra teur bij de Raad van het Rechtsherstel; mr. dr. B. J. Stokvis, advocaat en procu reur te Amsterdam. Tweede vacature: mr. H. Douwes, juri disch adviseur van het concern Algemene Friese Levensverzekering-maatschappij, wonende te Bloemendaal: mr. H. Siertse- ma. substituut-griffier bij de Haarlemse rechtbank; mr. dr. B. J. Stokvis, advocaat te Bloemendaal. Derde vacature: Jhr. mr. P. J. Boogaert, substituut-griffier bij de Haarlemse recht bank; mejuffrouw mr. A. Sluiter, substi tuut-griffier bij de rechtbank te Utrecht. De stichting „Commissie voor de Vecht en het oostelijk en westelijk plassenge- bied" is voornemens in 1959 wederom een wetenschappelijke publicatie het licht te doen zien en wel over de zuidelijke Vecht- plassen en zal wegens het behoud van de natuurlijke en culturele rijkdom in het Vecht- en plassengebied de restauratie be vorderen van kleinere monumenten, zo als molens, hekken van buitenplaatsen en dergelijke, welke dit gebied thans nog be zit, maar die door verwaarlozing verloren dreigen te gaan. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de Provinciale Sta ten voorgesteld een bedrag van 2.000 te verlenen, als bijdrage in de kosten. De stichting verwacht dat de provincie Utrecht een gelijk bedrag beschikbaar zal stellen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld subsidies te verstrekken aan het Oplei dingsinstituut voor amateurmusici in Noordholland 2.000), aan het Amster dams conservatorium 30.000), aan het Ballet der Lage Landen te Amsterdam 7.500), aan de Nederlandse Amateur To neel Unie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel, voor adviseur en regie cursus 300), atn de Toneelgroep Puck 5.000), aan het Nederlands Kamerorkest 3.000) en aan het district Noordholland der federatie van Nederlandse zangers bonden 1.500). Onder auspiciën van het genootschap „Kunst zii ons Doel" wordt gedurende de maand november in het gebouw „De Waag" in Haarlem een tentoonstelling ge houden van werk van Peter van den Braken. De expositie wordt geopend op zaterdag 8 november door de heer C. Basoski. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen van 11 tot 16 uur. Des zondags van 13 tot 16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7