Economisch debat in het Britse Lagerhuis Gesprek tussen Macmillan, De Gaulle en Adenauer in overweging Verschillende zienswijzen over geloof en genezing Kort en bondig Labourcritiek op de werkgelegenheids- politiek van de conservatieven Naar aanleiding van Osborns optreden Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren R.K. episcopaat beveelt Volksfrontlijst aan HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT XX VRIJHANDELSZONE OP DOOD SPOOR DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 9 Hoge Raad beslist: „Taiwan" had zelfs geen sleepboot meer nodig Wrak van Amerikaanse Dakota bij Baliemvallei Drie doden in het verkeer Trein reed arbeider aan Stemming in Hongarije Kunstmaan verschijningen Scheepvaart Kampeerbenodigdheden zi jn sportartikelen GESPREK VAN „KERK EN WERELD" (Van onze correspondent in Londen) In het tweedaagse Lagerhuisdebat over de economische politiek, staan, zoals van ouds, regering en oppositie lijnrecht te genover elkaar. De strijdvraag gaat niet zo zeer over het einddoel, waarover bei de partijen het in theorie wel eens zijn, namelijk uitbreiding van de produktie, maar meer over de methoden. In een amendement op het adres van antwoord op de troonrede betreurt de Labourpar- tij dat de regering nagelaten heeft maat regelen te nemen tot uitbreiding van de produktie en werkgelegenheid. Labour verwijt de regering, dat zij de inflatie be streden heeft door doelbewuste bevorde ring van de werkloosheid. De socialisten zeggen dat de werkgelegenheid onder al le omstandigheden moet worden gehand haafd en dat inflatie met afzonderlijke economische maatregelen behoord te wor den gekeerd. Harold Wilson, de voornaamste woord voerder van de oppositie, schilderde de toestand zo zwart en dramatisch moge lijk. Er zijn thans meer dan een half mil joen werklozen, tweehonderdduizend meer dan een jaar geleden. De regering ontkent dit niet en rekent er zelfs op dat de werkloosheid nog zal stijgen, vooral doordat de grondstoffen- en voedsel produ cerende landen getroffen zijn door de da ling van de wereldmarktprijzen en daar door minder Britse industriële goederen kunnen kopen. Maar de regering blijft op timistisch en verwacht dat er na januari een verbetering zal intreden. Bovendien is sinds juli van dit jaar de toeneming der werkloosheid verminderd. Van een cata strofe is volgens haar geen sprake. Pessimisme Labour voerde verder tegen de regering aan, dat de industriële produktie deze herfst gedaald is tot vier percent bene den de stilstand van een jaar geleden en dat de produktie in vier jaar tijds slechts met een punt per jaar is gestegen. De staalproduktie ligt twintig percent lager dan vorig jaar en onverkoopbare steen kool hoopt zich meer en meer op. Toen de conservatieven Labour in 1951 aflosten, was Groot-Brittannië het tweede industrië le land ter wereld, nu het vierde. Inge haald door de Sovjet-Unie en West-Duits- land, terwijl Japan en China hun krachts inspanning vergroten. Wilson verklaarde dat de regering in een snel veranderende wereld verzuimd heeft de bakens te verzetten. Tegen de achtergrond van algemene industriële ex pansie is zij voortgegaan een beperkende politiek te voeren teneinde het hoofd te bieden aan een inflatie, die reeds lang tot het verleden behoorde. De regering is vol gens Wilson zodanig vastgelopen, dat zij een nieuwe crisis blijkbaar alleen nog meent te kunnen afwenden door het geld op onverantwoordelijke wijze te laten rol len. Hij zinspeelde op de banken, welke hun kluizen voor het grote publiek wagen wijd hebben opengezet en op de verge makkelijking van het afbetalingssysteem. BREST (Reuter) De Noorse tankboot „Taiwan", die in aanvaring is geweest met de Zweedse tanker „Stora" heeft haar machines maandagmiddag weer op gang gekregen. Het vaartuig ging op weg naar Falmouth. De Franse sleepboot „Pontaillac", die in de nacht van zondag op maandag uit Brest was vertrokken, om de „Taiwan" te hulp te komen, is naar haar thuis haven teruggekeerd. De „Stora" heeft, met veertien gered den aan boord, koers gezet naar Cher bourg. Eerder was gemeld, dat 24 personen van de „Taiwan", dat wil zeggen alle passa giers en enige leden der bemanning door twee schepen waren opgepikt uit redding sloepen. De Nederlandse kustvaarder ..Hénny T." nam er tien van aan boord Dertig bemanningsleden bleven op de ..Taiwan" om het vuur te bestrijden en slaagden daarin. Zij maken het allen wel. Gonvernementspatrouille vond: HOLLANDIA (ANP) Bij het verdei openleggen van de Baliemvallei '"n Neder lands Nieuw Guinea heeft dezer dagen een besfuurspatrouille op de noordooste lijke helft van de grote vallei de plaats bereikt, waar in 1945 een C-47 Dakota van de Amerikaanse luchtmacht met 24 inzit tenden te pletter vloog. Men vond wrak stukken van het vliegtuig en stoffelijke resten van slachtoffers. Dit wrak was niet meer gezien sinds oe legendarische reddingsactie der Amerika nen, waarbij drie inzittenden van het toe stel, die de ramp hadden overleefd, op houden uit de vallei werden afgevoerd. Deze actie was aanleiding tot velerlei be schouwingen in de wereldpers en zelfs tot een film. De Baliemvallei was in 1945 een oefengebied voor vele Amerikaanse vlie gers om met de terreinsomstandigheden op Nieuw-Guinea vertrouwd te 'aken. Ten behoeve van de drie overlevenden moest een bijzonder ingewikkelde reddingsactie worden georganiseerd, waarbij zelfs een speciaal vliegveldje voor een zweefvlieg tuig werd aangelegd door parachutisten. Het duurde dan ook zeven weken voordat het drietal in triomf naar Hollandia ge bracht kon worden. Het wrak met de slachtoffers lag ergens in de oerbossen verborgen totdat thans de regeringspatrouille het terugvond. „Naturopaath" veroordeeld. Een 35- jarige inwoner van Driebergen, tegen wie driemaal 500 boete was geëist wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunde, is door de rechtbank te Amster dam veroordeeld tot drie maal f 100. De verdachte, die zich „naturopaath" noemde, had drie vrouwen behandeld en genees middelen voorgeschreven, hoewel hij daar toe CTeen bevoegdheid heeft. Wilson gelooft dat. dit alleen maar tot nieuwe inflatie zal leiden en ziet er een verkiezingstruc in. De enige oplossing is volgens hem aanmoediging van kapitaal belegging in plaats van kunstmatige op voering van het verbruik. Optimisme De minister van Financiën, Heathcoat Amory bestreed in alle gemoedsrust de opgewonden betogen van Labourzijde. .Hij noemde het een fout om, zoals de socia listen willen, halsoverkop de produktie te vergroten. Pas nadat het.pond sterling is versterkt en de prijzen zijn gestabiliseerd hetgeen nu is gebeurd kan de rege ring veilig voorwaarts gaan. De werkloos heid, zo zei de minister, is nog steeds laag, vooral vergeleken met andere lan den. De betalingsbalans is gunstiger dan ooit sinds de oorlog. Ook de beleggingen zijn bevredigend, drie percent hoger dan een jaar geleden. Volgend jaar zullen zij van 125 tot 150 miljoen pond toenemen, hetgeen nieuwe werkgelegenheid voor 150.000 personen betekent. Het volk geeft meer geld uit, eet meer en spaart meer dan ooit tevoren. Het is daarom dwaasheid zei Amory, om de regering van stilstand te beschuldigen. De regering is tevreden over de wijze, v-aarop de crisis bezworen is en gaat met vertrouwen de toekomst tegemoet. Tijdens het debat werd er op aangedron gen dat'de regering na dé verkiezingen druk zal uitoefenen op generaal De Gaulle om een soepeler houding aan te nemen ten opzichte van de vrijhandelszone, die aanzienlijk zal moeten bijdragen tot ver groting van de Britse welvaart. Opnieuw klonken noodkreten over Lan cashire, waar de Britse katoenindustrie doodbloedt. Andere werkgelegenheid moet daar met spoed worden geschapen. Het Hervormd Instituut „Kerk en We reld" op De Horst in Driebergen heeft hel afgelopen weekeinde een bijeenkomst be legd, waarin een forum de vragen besprak, die kortelings voor de kerken in Nederland zijn opgeworpen door het optreden van de Amerikaanse evangelist Tommy Lee Os- born in Den Haag en in GroningenDaar in kwamopnieuw duidelijk aan het licht, dat er over deze aangelegenheid in kerke lijke kringen zeer verschillend wordt ge dacht. Enerzijds hoorde men de ziektebe schouwing en de d,aa.rtegenover uitgeroe pen genezingsboodschap, die Osborn aan het Evangelie ontleent, scherp afkeuren door bijvoorbeeld dr. F. A. Nolle, genees heer-directeur van het Diaconessenhuis te Leiden. Daartegenover stonden de verkla ring van een Haags predikant, ds. H. J Drost onderschreven door de Rotterdamse arts dr. S. T. Ileidema, die aan 'n menings uiting ten opzichte van Osborn nauwelijks toekwamen om,dat al hun aandacht ge vergd werd door de kerkelijke opleving, welke er in Den Haag uit voortgekomen is. Zondagmiddag konden de ruim zeventig deelnemers aan de conferentie hun vragen stellen aan een forum, waarvan dr. J. M. van Veen, directeur van het cursus- en conferentiewerk van „Kerk en Wereld", voorzitter was. Het forum bestond uit ds A Hijmans te Amsterdam, mej. dr. L- G. Huis in 't Veld, arts te Amsterdam, dr. S. T Heidema, arts te Rotterdam, ds. W. G. Glashouwer, te Amsterdam, ds. J. A. de Klerk, te Heemstede, ds. F. Rosingh te Sommelsdijk, Wika M. J. Tang, jeugdleid ster te Utrecht, en ds. H. J. Drost te Den Haag- De leden van het forum waren het er qver eens, dat de kerk inspiratie nodig heeft van bewegingen als door Osborn in het leven geroepen. Anderzijds hebben de kernen, die na het optreden van de evan gelist zijn gevormd, de correctie van de kerk nodig om niet te verzanden in sec- tarisme, waartoe alle groepjes dreigen af te glijden. Ds. H. J. Drost noemde de kerkelijke actie in zijn gemeente als voorbeeld van wat men kan doen na het appèl van Os born. Wekelijks verzamelt de kerk in Den Haag ongeveer 2000 mensen, die zijn ge raakt door de vragen omtrent genezing door gebed. De predikant, vertelde, dat. deze beweging niet is afgegleden naar een sec- tarische hoek, waarvoor men aanvankelijk wel vreesde. Opvallend noemde ds. Drost het dat de mensen uit secten, die nu ook meedoen aan de kerkelijke actie, deze grote bijeenkomsten niet meer willen missen. Volgens de predikant moet het in de kerk komen tot een vaste genezingsweek. bij voorkeur in de week voor pinksteren. Zijns inziens is het beeld van de gemeente over de hele linie ziek. Was zij meer één dan zou er meer plaats komen voor genezing door gebed, dan zou die gemeente ook meer gezegend worden. Functioneert de gemeen te nog wel, zoals de Bijbel bedoelt? Dit is één van de vragen, die men zich volgens ds Rosingh door Osborn moet laten op leggen. Geloof tot genezing en genezing tot geloof zijn de twee lijnen, die men, naar ds. Hijmans zei, ook bij het optreden van Osborn heeft gezien. Het is opmerke lijk dat er onder de genezingen zo veel butenkerkelijken blijken te zijn. Dr. Van Veen noemde tekenen als deze genezingen apostolische demonstraties- God gebruikt twee middelen voor ge nezing van mensen, zo zei dr. Nollé. In de eerste plaats Christus' zeggen „sta op en wandel". De betrouwbaarheid van het Bij belse verhaaL^over de genezing van de blindgeborene kan men volgens spreker wetenschappelijk aantonen. Wanneer een blind geborene genezen wordt, is hij ver ward, omdat hij niet perspectivisch ziet. Het onderscheid in klein en groot leert men door ervaring. Eerst ziet men echter de mensen lopen als bomen, zoals de genezen man van het Nieuw Testamentisch ver haal van zichzelf zegt. Hij kan nooit, ge weten hebben, aldus dr. Nollé. van dat Belastingfraude. De rechtbank te Breda heeft vonnis gewezen in drie zaken, die belastingfraude betroffen. Een Til- burgenaar tegen wie 28.000 boete was geëist wegens belastingontduiking, werd veroordeeld tot 18.000 boete. Deze ver dachte was reeds failliet verklaard. Een boekhouder uit Tilburg, die aan cliënten onjuiste belastingadviezen had verstrekt, werd veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. De eis was zes maanden. Een van zijn cliënten die 30.000 te weinig had opgegeven aan de belastingen, kreeg 4.000 boete. De eiö was f 2.000 boete en een maand hechtenis. Afscheidsreceptie. De nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, nar. J. van Aartsen, heeft maandagmiddag afscheid genomen van al diegenen met wie hij in zijn functie van wethouder van Econo mische Zaken van 's-Gravenhage heeft samengewerkt. De afscheidsreceptie was zeer druk bezocht. Twee uur lang moest de nieuwe minister honderden handen drukken van vooraanstaande persoonlijk heden in het gemeentelijk bestel van Den Haag en omliggende gemeenten. Te luid spelende radio. Een Amster damse kolenwerker die door de kanton rechter tot 25 boete en nog eens f 25 voorwaardelijk was veroordeeld, omdat hij in zijn woning in een dicht bevolkte buurt in Amsterdam-Oost zijn buren overlast had aangedaan met een te luid spelende radio, is door de rechtbank nog iets zwaar der gestraft. Hij was in beroep gekomen omdat hij de boete zo hoog vond. De recht bank veroordeelde hem tot f 25 boete en f 50 voorwaardelijk. Tulpen voor Lyon. De burgemeester van Lyon, Louis Pradel, heeft officieel een zending van 50.000 tulpenbollen uit Neder land in ontvangst genomen, geschonken ter gelegenheid van het 2000-jarig bestaan van de stad. Gas. De Nederlandse Aardoliemaat schappij heeft medegedeeld, dat haar bo ring bij Nieuwerkerk aan de IJsel een zwakke gasproduktie heeft opgeleverd. Het onderzoek naar olie zal te zijner tijd worden hervat- element van perspectief, dat hem verwart. In de tweede plaats gebruikt God ook de middelen, die de medische wetenschap geeft. Hieruit blijkt dat geloof en weten schap geen tegengestelde begrippen be hoeven te zijn. Dr. Nollé legde hierop de nadruk omdat hem indertijd verweten is, dat hij een aanhanger is van de natuur wetenschap, die lacht om het geloof. „Christus kan wonderen doen, ook op het gebied van de genezing op gebed. Maar wil men de ongelovigen overtuigen, dan moet men weten of het wonder onweerleg baar is. Aan het onderzoek hiernaar ont brak het óp de bijeenkomsten van Osborn", aldus dr. Nollé, Omdat de r.-k. kerk beter begrepen heeft, dat men de onweerlegbaar heid moet bewijzen, legt zij wetenschappe lijke maatstaven aan- Daardoor blijken in Lourdes slechts zeer weinig genezinger een wonder te zijn. De laatste jaren ziet men daar relatief zelfs minder wonder- genezingen dan voorheen. De oorzaak is hiervan volgens dr. Nollé dat de medische wetenschap van nu beter diagnostiseert dan vijf en twintig jaar geleden. Wat men toen als wonder beschouwde kan men thans soms wetenschappelijk nagaan. De boom des levens is vlak bij, want in de natuur liggen geneesmiddelen voor onze kwalen. God moet het de mens alleen la ten zien, dat dat zo is. „Toevallig" werd bijvoorbeeld penecilline ontdekt. Met het begrip „toevallig" staat men in het irratio nele en dus vlakbij God. Wanneer Christus niet geneest door zijn woord en de medi sche wetenschap faalt, moet de mens zeg gen: uw wil geschiede. Ds. Hijmans wees er op, dat de Bijbel duidelijk toont dat ziekte niet altijd een lijden om Christus' wil is. Maar het. is mo gelijk, aldus de predikant, dat ziekte op zichzelf een negatieve zaak verheven wordt tot het niveau van lijden om Chris tus' wil. De rooms katholieke kerk spreekt dan ook van het apostolaat van het lijden. Lijden in het ziek-zijn kan roeping zijn. Ds. de Klerk formuleerde het. zo, dat God door ziekte de ogen van de mens kan openen en dat ondanks ziekte de mens geloofsgetuige kan worden. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3'/2°/o Nederl. '47 90 90 3 °/o Nedl. 1963/64 93/4 9313/i« Woningbouw 6(/0 108/4 108'/i Pr. A'dam '56 l 85/4 Pr. A'dam 56 II 94% Pr. A'dam '56 UI 94M Pr. R'dam '52 I 94'/2 Pr. R'dam 52 II 9434 Pr. R'dam '57 106% A.K.U 255 255 Calvé Delft 360 360 Van Gelder Zonen 195 19434 K. N. Hoogovens 334 335 Nederl. Ford 174 174 N. Kabel fabriek 299 299 gew.Philips Gioeil. 388/4 385 Pref.PhilipsGloeil 182 Unilever 470 466 Wilton Fyenoörd 213 210 Werf Gusto 154% 15434 Dordtsche Petrol 781 773 Kon. Petroleum f 187,80 f 186,20 Billiton 180 180 A'dam Rubber.. 72'/» 175 K.L.M f 99. 98,50 Holl. Amer. Lijn. 154% 154'/j K.N.S.M 158% 15834 N. Scheepv. Unie 13434 136% v. Nievelt Goudr. 131% 132 Phs. v. Ommeren 256 258 H.V.A 122% 123 Delimaatschappij f 130,50 332, Amsterd. Bank.. 246'A 247 Nat. Handelsbank 110 112 Ned. Handel TIij 180 Rotterd. Bank 20634 207 Twèntsche Bank. 190 Anaconda Copper 581/! 58% Bethlehem Steel.. 5034 51v« U.S. Steel 8534 8634 ~nr,nrq] Motors 483/i« 49 Shell Union 82% 82% "idewater 24 H 2VA West-Duilsland, België en Nederland zullen waarschijnlijk overwegen stappen te doen om te bereiken, dat MacMillan, gene raal De Gaulle en dr. Adenauer een „top conferentie" beleggen teneinde te trachten het Franse verzet tegen een Europese Vrij handelszone te overwinnen, zo wordt te Brussel van de zijde der Europese Econo mische Gemeenschap vernomen. Volgens deze bron wordt een dergelijke topconfe rentie het enige middel geacht om het plan voor een Vrijhandelszone te redden en een economische en politieke splitsing van Europa te voorkomen. Het wordt als zeer waarschijnlijk beschouwd, dat in de heden te Brussel te houden bijeenkomst van de raad van ministers der E.E.G. de meningen over de wenselijkheid van een topconfe rentie zullen worden gepeild. Nederland is vóór zo'n gesprek. De West- duitse regering acht de verhouding tussen de Westeuropese landen, tengevolge van de moeilijkheden inzake de Vrijhandelszone zo ernstig, dat ook zij bereid zou zijn deel te nemen aan een kleine topconferentie van de Franse, Britse en Westduitse regerings hoofden. Een dergelijke miniatuur top conferentie zou niet slechts het probleem van de Vrijhandelszone moeten bespreken, maar ook algemene politieke zaken behan delen. Men denkt hierbij uiteraard aan De Gaulle's voorstel inzake de instelling van een directorium van drie aan de top van de NAVO. Dat voorstel is voor Bonn on aanvaardbaar, maar wel zou men daarnaast kunnen spreken over een beter overleg over de grote politieke problemen in de NAVO. Het zwaarst weegt thans evenwel het Franse verzet tegen de Vrijhandelszone en de vrees dat de Fransen een nieuw protectionisme willen brengen in bet geheel van de gemeenschappelijke markt. Generaal £harles de Gaulle voelt veel voor een eventuele conferentie met Ame rika en Engeland en hij sluit daarbij zo gewenst West-Duitsland en Italië niet uit. Dat is de indruk, die men krijgt van ge sprekken met Franse autoriteiten en uit de recente correspondentie van De Gaulle met president Eisenhower en de Engelse pre mier Harold Macmillan, betreffende voort durende contacten tussen de grote drie. De Franse autoriteiten wilden zich dsarover echter niet in het openbaar uitlaten. Een van hen zei niettemin, dat De Gaulle voelt, dat contacten tussen de grote drie weste lijke mogendheden „permanent zouden moeten zijn op alle niveaus." Naar het Franse persbureau AFP uit goede bron heeft vernomen, is Groot- Brittannië reeds begonnen met de voor bereidingen voor zijn antwoord op de AMSTERDAM De eerste beursdag van deze week bracht voor de aandelen Unilever een vaste tot willige stemming. De opening., bracht voor deze aandelen een koers van 471'%; op het bord; dit betekende een koerswinst van ongeveer 13 punten vergeleken bij de slot- koers van vrijda,In de niet officiële han del van maandagmorgen, werd als hoogste prijs 475 betaald. De geruchten over een 25 percent bonus bleven aanhouden. Lon den was groot-koper van de margarine aandelen, terwijl tevens ruilingen plaats vonden door verkopen van aandelen Phi lips in aankopen aandelen Unilever. Ver- kooplimites waren voor laatstgenoemde aandelen vrijwel niet meer aanwezig if werden, vanwege de bonusgeruchten, ge annuleerd. Hierdoor was het begrijpelijk dat de papieren, ten gevolge van een flinke vraag, een grote sprong omhoog maakten Vooral in het begin van de beurs was de affaire zeei levendig. In de koers kwam in het verdere beursverloop niet veel ver- ande ing meer. De Philinspapieren onder gingen een reactie op de vaste tendentie voor deze stukken van de laatste tijd. Hef buitenland liet verstek gaan en het pu bliek was eerder aan de markt. Voorzich tige kopers waagden zich op een pi ijs van 386 en 385 tegenover een slotprijs van vrijdag op 391. De converteerbare obliga ties Philips verloren ongeveer drie punten De handel was. zowel in aandelen als obli gaties Philips gering. A.K.U. hield zich op perbest met een koerswinst van twee pun ten bij kalme handel. In aandelen Kon. Olie ging bitter weinig om en de koers be paalde zich op f 186.60. waardoor een ver lies van ongeveer f 1,50 werd geleden. De olie-aandelen bleven ongeveer een gulden onder pariteit New York. De arbitrage bleef hier uit de markt in verband mef het feit, dat Wallstreet morgen gesloten blijft wegens de verkie7ingen. K L M werd een gulden lager on f 98 geadviseerd. De scheepvaarten over het algemeen een punt hoger. Vraag voor Amsterdam Rubber resulteerde in een koerswinst van ongeveer twee punten. Certificaten Deü waren ongeveer f 0.80 in reactie. H.V.A was een punt lager. Staatsfondsen gedrukt vooral voor de staffeller)ing. Verder wer den vernomen aandelen Leidsche Wol or- *>03 (195). Cobra vier punten lager op 255 Nationale Handelsbank 115 (120). Ketjen n.v. onveranderd op ?04. omdat hericM over de onriehtin» van Ketien Carbon n.v nog niet bel-enrl was ter beurze Hoogen- kosch werd vernomen on 160 (1561 op rk verwaehtinv van een gunstig eindresul- taaf voor 195,1. Prolongatie 3% percent (ANP). NEW YORK Het koersverloop was stijgend bij een van 3.920.000 tot 3.240 000 aandelen gedaal de omzet. De beurs begon met de voor zichtigheid, die op een voorverkiezingsdag gebruikelijk is. Vele beurslieden hadden een vrije dag genomen. Vandaag is de beurs gesloten. American Motors had 'e grootste omzet. Het fonds steeg meer dan een dollar. Studebaker-Packard verstevig de zijn positie. De voornaamste autofond sen boekten kleine winsten. Texas Co. was willig en behield het grootste deel van een stijging van 2 dollar. Gulf kwam op een nieuw hoogtepunt. In de tabakssec tor steeg Philip Morris een dollar; Rey nolds en Lorillard sloten hoger. Bij de koperwaarden steeg onder andere Cerro de Pasco meer dan een dollar; Cons. Cop- permines was vaster. In de rubbergroep viel Firestone op met een stijging van 4 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 543,22 op 545,16; dat voor spoorwegen van 148,56 op 149,01 en dat voor openbare nutsbedrijven van 83,22 op 83,13. Van de 1214 verhandelde fondsen sloter er 468 ho ger en 489 lager. (UPI). Europese gemeenschappelijke markt, voor het geval dat de onderhandelingen over een Vrijhandelszone zouden mislukken. Reeds ongeveer twee weken geleden dus voordat bekend was tot welk resultaat de besprekingen van de commissie-Maudling te Parijs zouden leiden zijn t.e Londen geheime besprekingen begonnen tussen En geland enerzijds en de Scandinavische lan den, Zwitserland en Oostenrijk anderzijds, alei-»; het AFP. De 9-jarige Joke Borreman van de Dorpsweg te Rotterdam is, toen zij op de hoek van die weg en de Fuutstraat weife lend overstak door een vrachtauto over reden. Het meisje is ernstig gewond naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar het is overleden. Op de Wekeromseweg in de gemeente Ede is een militaire 3-tonstruck bij een inhaalmanoeuvre tegen een boom gebotst. De chauffeur van het voertuig, de 20-jarige dienstplichtige soldaat W. Snoek uit Naar- den. is kort na het ongeval in het Juliana- ziekenhuis te Ede overleden. In de Majellastichting te Bussum is overleden de 18-iarige W. Ruiter uit Wees- perkarspel. Vorige week maandagavond werd hij op de provinciale weg Bussum Diemen aangereden door een auto, toen hij per fiets de weg overstak. Maandagmiddag is een arbeider uit Dordrecht tijdens werkzaamheden op de spoorlijn AmsterdamHaarlem nabij de brug over zijkanaal F in Halfweg door een trein aangereden. De man is met een ver brijzeld onderbeen naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Hij heeft vermoe delijk te laat na de waarschuwing van de nadering van de trein de spoorbaan ver laten. Andere arbeiders van het narticu- lier aannemersbedrijf, dat hier werkzaam heden uitvoert, waren bijtijds van de baan gegaan. BOEDAPEST (AFP) Het rooms- kaiholieke episcopaat van Hongarije heeft in een herderlijke brief, die zondag in alle Hongaarse kerken is voorgelezen, ge vraagd bij de komende verkiezingen te stemmen op de kandidaten van het Volks front. Het episcopaat zegt ervan overtuigd te zijn met de kandidaten in het openbaar belang te kunnen samenwerken. (UPI) Zoals bekend is heeft kardi naal Mindszenty, die van ouds het com munisme heeft bestreden, na de opstand van 1956 zijn toevlucht gezocht in de Ame rikaanse ambassade. Sindsdien staat aartsbisschop Joseph Grosz aan het hoofd der r.k. hiërarchie. Hij volgt een politiek van samenwerking met de communisten. Hij is tijdens uit oefening van zijn formele functies gezien in het gezelschap van priesters, die om hun politieke activiteit geëxcommuniceerd werden en heeft ook de communistische onderscheiding, „de orde van de rode banier", aanvaard. Hij schijnt van oordeel te zijn, dat dit de prijs is, die betaald moet worden voor het behoud van de vrijheden, die zijn kerk nog heeft behoud m. Het Vaticaan heeft tot dus ver niet ingegrepen. Het bepalen van zijn houding tegenover de coëxistentie waarin aartsbisschop Grosz heeft toegestemd, zal ongetwijfeld een van de moeilijkste pro blemen zijn, waarvoor de nieuwe Paus zich geplaatst ziet. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Volgens mededelingen van de Sterren wacht te Utrecht zal de derde Russische kustmaan hedenavond overkomen om 19.25 uur in het noordwesten op een hoogte van 40 graden, zich bewegende van zuidwest naar noordoost. Op 5 november is de derde Russische kunstmaan bij helder weer te zien om 17.43 uur in het zuidoosten op een hoogte van 20 graden, en daarna om 19.28 uur in het noordwesten op een hoogte van 45 graden. In beide gevallen beweegt hij zich van zuidwest, naar noordoost. Aalsdijk, 3 v. Pt. Swettenham, 4 te Singapore. Albireo. 3 v. Karachi n. Bhawnagar. Alhena, pass. 3 Ouessant n. Las Palmas. Alioth, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Aimkerk, 3 v. Takubar n. Shanghai. Alpherat. 3 te Montevideo verwacht v. Santos. Aludra, 3 te Amsterdam. Ameland, 3 v. Singapore n. Mena Al Ahmadl. Amsteldijk, 3 te Lc Havre verwacht. Amslelwaard, 3 320 m. o.n.o. Singap. n. Djakarta Antonia, 3 v. Singapore n. Penang. Appingedijk, 3160 m. w. Scillys n. New York. Arendsdijk, 3 te Mobile verwacht v. N. Orleans. Arendskerk. 3 30 m. o.z.o. Malta n. Port Said. Argos, 3 95 m. o.n.o. K. Bougaroni n. Antwerpen. Ariadne, 4 te Rotterdam. Arkeldijk, 3 v. Savannah n. Galveston. Asmidiske. 3 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Asterope, 3 te Baltimore verwacht. Bali. pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Balong 3 30 m. z. Jebelattair n. Suez. Banggai, 3 585 m. o. Manilla n. San Francisco. Beninkust, 4 te Abidjan. Billiton, 3 te Tacoma. Bloemfontein, 3 te Hamburg. Breda, 2 te Bremen n. Hamburg. Bussum, 3 te Rastanura v. Suez. Calt. Eindhoven, 3 47 m. n.o. Medan n. Rastanura. Caltex Leiden, 2 70 m. w. Djeddah n. B. Aires. Caltex Rotterdam, 3 30 m. z.o. St. Vine. n. R'dam. Caltex The Hague, 3 25 m. n.n.w. Perim n. Suez. Caltex Utrecht, 3 180 m. n.w. Pt. Said n. Pt. Said. Camerounkust, 31 te Amsterdam. Camitia, 3 165 m. w. Kreta n. Bombay. Carillo, 3 v. Bolivar n. Los Angeles. Castor. 4 v. Rotterdam n. Trinidad. Ceronia, 3 425 m. w. Bombay n. Cochin. Charis, 3 te Caracol verwacht v. Curacao. Clavella, 3 v. Thameshaven n. Avonmouth. Colytto, 3 te Rotterdam. Congokust, 3 130 m. z. Kp. Blanco n. Casablanco. Coolsingel, 3 180 m. z.w. S. Maria n. Pto. Ordaz. Corilla, 3 115 m. z.z.w. Ras Al Hadd n. Bahrein. Cradle of Liberty, 4 te Mena verw. v. Port Said. Crania. 2 225 m. n. Paramrïbo n. Durban. Cumulus. 4 te Bergen Noorwegen. Palerdijk, 4 v. Rotterdam n. Antwerpen. De Eerens, 3 te Dubai verwacht. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van een houder van een bedrijf in kam- peerartikelen te Roermond tegen het von nis van de economische rechter aldaar en het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, waar bij hij werd veroordeeld tot 260 gulden boete wegens het niet in het bezit hebben van een vergunning krachtens het Vesti- gingsbesluit Kleinhandel Sportartikelen, verworpen. Dit houdt dus in, dat kampeer- artikelen worden gerekend onder de sport artikelen en dat dus een speciale vergun ning voor de verkoop hiervan nodig is. Delft, 3 v. La Gunillas n. Cardon. Diemerdijk, 3 v. Southampton n. Antwerpen. Dinteldljk, 3 v. Panam n. Londen. Dongedijk, 3 te Los Angeles. Dordrecht, 3 te New Orleans verwacht. Drente, 3 200 m. o. Kp. Dondra n. Belawan. Duivendrecht, pass. 3 Ouessant n. Dakar. Eos, 3 te Iraklion verwacht v. Soudahbay. Esso Nederland, 3 90 m. n.w. Ushant n. Port Said. Friesland SSM. 4 te Setubal. Gaasterkerk, 3 500 m. w. Puloweh n. Panang. Ganymedes, 3 te Amsterdam verwacht. Garoet, pass. 3 Perim n. Djeddah. Gioria Maris, 3 te Khorranishar. Graveland, 4 te Las Palmas. Groote Beer, 4 te Las Palmas. Gu in eek ust, 3 t.e Monrovia verw. v. Freetown. Helena, 4 v. Curacao n. Rotterdam. Helicon, 2 410 m. w. Finisterre n. Curacao. Kera, 3 te San Juan verwacht. Hermes. 3 te Antwerpen n. Rotterdam. Hèstia, 3 v. San Juan n. Corinto. Hilversum, 2 1080 m. n.o. Bermudas n. Ph.delphia. Hoogkerk, 3 t.e Amsterdam. Houtman, 3 720 m. o. Amsterdam eil. n. Auckland. Hydra, 1 v. Tampa n. Europa. flos, 3 te Amsterdam. Isis, 2 v. Curacao n. Georgetown. Japara KRL. 2 400 m. n.o. Bermudas n. Livórno. Jason, 2 v. New Orleans n. Maracaibo. Johannes Frans, 3 v. Cristobal n. Philadelphia. Johan van Oldcnbarnevelt, 3 110 m. z.o. Kangéroe eiland n. Melbourne. Jupiter. 2 v. Rotterdam n. Algiers. Kalydon, 3 dw. Karlskrona n. Ornskoldsvik. Kara 3 300 m. n.n.o. Socotra n. Gibraltar. Karimata, 2 40 m. w. :Key West n. Charleston. Karimun, 3 te Mostaganem verw. v. New York. Kasimbar, 2 v. Timordilly n. Singapore. Kellia, 3 900 m. w. Azoren n. Thameshaven. Kenia, 3 50 m. n.n.o. Ameland n. Skeflehavn. Kennemerland, 3 v. Rio de Janeiro n. Santos. Kerkedijk, 3 v. Hamburg n. Bremen. Kbasiella, 4 te Corpus Christi. Kinderdijk, 4 te Norfolk. Kreeft, 3 23 m. w.z.w. Finisterer n. Monrovia. Koratia, 3 v. Mamonal n. Curagao. Korenia, 3 te Stockholm. Korovina, 3 v. Bandar Mashur n. Japan. Kosicia, pass. 3 San Miguel n. Curacao. Laarderkerk, 3 92 m. z. Finisterer n. Rotterdam. Laertes. 3 v. Singapore n. Port Swettenham. Langkoeas. 3 170 z.o. Aden n. Belawan. Larenberg, 3 te Kaapstad. Laurenskerk, 3 te Antwerpen. Lawak. 3 v. Mombasa n. Djibouti. Lelykerk, 3 te Kuwait verwacht. Lieve Vrouwekerk pass. 3 Ras Al Hadd n. Suez. Limburg, 3 60 m. z.w. Colombo n. P. Swettenham. Lissekerk. 4 te Dar Es Salaam. Lombok, 5 te Portland Oregon venvacht. Loosdrecht 3 15 m. o. Aden n. Ummsaid. Lcppersum, 3 448 m. van Le Havre. Maas, 3 45 m. n.n.w. Malta n. Oran. Maasdam, 5 te Southampton verwacht. Maaskerk, 3 te Bremen v. Rotterdam. Mapia, 3 330 m. w. Colombo n. Singapore. Mataram. 3 v. Surabaja n. Timordilly. Mentor, 3 v. Caracol n. Jacksonville. Mississippilloyd, 3 v. Beurouth n. Port Said. Moordrecht, 3 v. Port Said n. Landsend. Mijdrecht, 3 60 m. z.w. Djeddah n. Houston. Munttoren, 3 160 m. o.z.o. Malta n. Band. Mashur. Musi, 3 v. Siam n. Singapore. Naess Commander, 3 90 m. n. K. St. Vine. n. Sidon. Nanusa. 3 360 m. o. Ceylon n. Colombo. Nias. 3 430 m. z.z.o. Kp. Race n. Antwerpen Nieuw Holland, 3 v. Djakarta n. Bali. Notos, 3 te Amsterdam n. Rotterdam. Oldekerk, 3 v. Kobe n. Hongkong. Ondina.,3 v. Pladju n. Balikpapan. Oostkerk, pass. 3 Monrovia n. 'Kaapstad. Oranjefontein, 3 350 m. w. Walvisbaai n. L. Palm. Oranjestad, 4 te Amsterdam. Osiris. 4 te Mobile. Peperkust, 3 157 m. z.z.w. K. Finist. n. Le Havre. Polyphemus, pass. 3 San Salvador n. Cristobal. Prins Johan Willem Friso, 4 te Cartagena Col. Prins Casimir, 3 te Antwerpen verwacht. Pr. Fred. Hendr., 3 12 m. z.o. Startpnt. n. Londen. Prins Willem III, 3 50 m. o. Belle Isle n. Quebec. Provenierssingel, 3 500 mijl n.o. Barbados naar Puerto Ordaz. Purmerend, 4 te Algiers. Pygmalion, 3 v. La Guaira n. Pto. Ordaz. Radja. 3 300 m. z.w. Calcutta n. Calcutta. Raki, 3 v. Port. Sudan, 4 te Massawah. Ridderkerk, 4 v. Aden n. Colombo. Riouw, 6 te Baltimore verwacht. Roebiah. 3 v. Port Said n. Genua. Roggeveen, 3 200 m. o.z.o. Kp. Leeuwin. Rotti, 4 te Tandjong Priok. Schelpwijk, 3 v. Kiel n. Abö. Scherpendrecht, 3 20 m. z. Monrovia n. Napels. Schiedijk, 3 te Antwerpen v. New York. Sibajak, 3 85 m. w. Port Said n. Rotterdam. Silindoeng, 4 v. Tandjong Mani n. Singapore. Soestdijk, 9 te Antwerpen verwacht. Solon, 4 v. Antwerpen n. Amsterdam. Stad Alkmaar. 3 270 m. o. Bermuda n. G. v. Mexico. Stad Arnhem, pass. 3 Oland n. Lulea. Stad Rotterdam, 3 te Freetown. Stad Schiedam, 3 50 m. z.z.w. Ouessant n. A'dam. Stad Vlaardingen, 3 160 m. n.n.o. Stadtlandet n. Vlaardingen. Stanvac Talangakar, 5 te Singapore venvacht. Statue of Liberty, 3 130 m. o.n.o. Aden n. Mena. Stentor, 3 v, Horta n. Rotterdam. Straat Bali, 3 v. Kobe n. Hongkong. Straat Lombok 4 te Durban. Straat Malakka 5 v. Hongkong te Kobe verwacht. Straat Mozambique, 3 v. Kaapst. n. Pt. Elisabeth. Straat Singapore, 3 te Durban verwacht. Sumatra. 3 160 m. z.z.w. Ouessant n. Port Said. Sunetia, 4 te Balikpapan verwacht. Tahama, pass. 3 Port Elisabeth n. Kaapstad. Tappanzee. 3 ien anker rede Kuwait. Tara, 3 te Madeira verwacht Taria, 4 te Priok verwacht. Tawali, 4 te Mangalore. Teiresias, 4 te Kobe. Teucer, 3 le Halifax verwacht v. New 'York. Theobaldius, 3 v. Suez n. Bandar Mashur. Thelidomus, 4 te Singapore. Tiberius, 2 1500 m. z.w. Azoren n. Ponta Delgada. Tjibodas, 3 v. Balikpapan n. Makassar. Tjiluwah, 3 v. Djakarta n. Muntok. Tjimenteng, 3 v. Osaka n. Nagoya. Tjisadane. 3 te Santos verwacht v. Buenos Aires. Tomori, 4 te Port Said. Triton. 4 te Ciudad Trujillo. Trompenberg. 3 v. Birkenhead n. U.S.A. Vivipara, 3 te Rotterdam. Waal, 3 v. Limassol n. Rhodes. Waingapoe. 3 t.e Dubai v. Bahrein. Wieldrecht, 3 v. Pta. Cardon n. Providence. Woensdrecht. pass. 3 Kp. Villano n. Napels. Wonorato, 3 180 m. w.n.w. Wake eil. n. Manilla Wonosobo, 3 te Bombay. Zaankerk, 3 v. Bremen n. Hamburg. Zonnekerk, 4 v. Aden n. Suez. Zuiderkerk. 4 te Genua. Zuiderkruis, 3 400 m. z.o. Socotra n. Fremantle. Zwijndrecht, 3 165 m. w.z.w. Bermudas n. R'dam. KLEINE VAART Alcetas. 1 v. Istanbul n. Thessaloniki. Atlas, 3 Ouessant gepass. n. Ceuta. Bab T, pass 2 Domsjö n. Zaandam. Bloemgracht 3 te Helsinki. Boreas. 3 te Algiers. Draco. 2 40 m. n.o. Kp. Fao n. Barcelona. Eljo. 2 te Breinen. Elsa, 31 te Zaandam v. Vestervik. Flevo, 3 te Kopenhagen n. Gdynia. Ilias, 3 te Hamburg n. Kopenhagen. Joost. 31 v. Skogby n. Raumo. Julia Mary ,3 dw. Dublin n. Belfast. Kaap Falga, 3 Texel gepass. n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 31 v. Rotterdam n. IJstad. Lijnbansgracht, 3 Brunsbüttel gepass. n. A'dam. Manto, 1 v. Amsterdam n. Odense. Midas, 2 v. Alicante n. Sevilla. Favo, 31 v. Skutskaer n. Zaandam. Phidias. 2 v. Venetië n. Trlëst. Plato. 3 45 m. z. Finisterre n. Lissabon. Ponza 31 te Zaandam v. Mantyluoto. Strabo. 3 20 m. n.o. Kp. Sebasteano n. Savorta. Thaletas.' 1 te Antwerpen n. Amsterdam. Tilly. 31 v. IJmuiden n. Karskaer. Twee Gebroeders, 2 te Amsterdam n Rotterdam. SLEEPVAART Argus, 2 te Rotterdam (assist. Duivendijk). Atlas. 2 te Rotterdam (assist. Duivendijk). Barentsz Zee, 4 te Southampton. Blankenburg. 2 te Rotterdam (assist. Duivendijk). Gele Zee, 2 te Rotterdam (assist. Duivendijk), Humber, 2 25 m. o. Barcelona n. Genua. Noordholland, 3 te Massawah verwacht. Noordzee, 4 v. Barcelona n. Genua. Oostzee, 3 te New Orleans. Poolzee, 2 40 m. z.w. St. Maarten n. Vlissingen Tasmanzee, 4 te Calcutta. Tvne, 1 v. IJmuiden te Maassluis. Zeeland, 1 v. New Orleans n. Gibraltar. Zwarte Zee. 4 v, Maassluis n. Azoren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9