Marge voor afwijkingen in snelheid en koers miniem De kaart van de maan Vrijhandelszone en NAVO-problemen naderen elkaar steeds meer Eisenhower trekt lering uit de verkiezingen: bezuinigen Eerste trap werkte bij de jongste poging drie seconden te lang 11 DERDE „SCHOT" OP DE MAAN Nog geen akkoord over de agenda in Genève Indonesisch commentaar op regeringsbesluit Sterke diplomatieke activiteit Waardevol schilderij voor appel en een ei gekocht Een tactische en diepgemeende uitspraak met bedetikelijke consequenties IJsland brengt geschil bij Internationaal Hof KLM-retourvlucht over noordpool volbracht Dief greep voor elf mille uit etalage van juwelier Klap kostte politieagent twintig gulden boete DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 (door drJ. Raimond jr.) Met welhaast verbijsterende snelheid gaat de techniek voort in het verwezen lijken van grote snelheden. Met de grote versnellingsmachines is het glansrijk- gelukt zeer kleine geladen deeltjes op te jagen tot Snelheden die bijkans gelijk zijn aan de snelheid van het licht. Dit is het werk geweest van natuurkundigen, die zich bewust zijn dat zij de kernen van atomen slechts kunnen onderzoeken, wanneer zij er in slagen deze kernen kapot te schieten. Naast de groep onder zoekers, die zich toelegt op de bestudering van de microkosmos is er een groep die wil doordringen in de macrokosmos: de ruimte tussen aarde en maan en de nog wijdere gebieden tussen de planeten. Deze ruimtevaarders kunnen hun doel slechts bereiken wanneer het hun gelukt voetuigen van enkele tientallen of honderdtallen kilogrammen snelheden te verlenen, die ongeveer gelijk zijn aan de snelheden, waarmee de planeten hun baan om de zon beschrijven. De ingenieurs zijn thans gewikkeld in een heftige worsteling om deze vurige wens te verwezenlijken. Vol ontzag slaan we hun pogingen om de maan te bereiken gade en we zijn bereid hen toe te juichen als hun inspanning met succes bekroond wordt. Doch mochten de eerste pogingen niet slagen, dan zijn wij bereid hen te schragen met ons vertrouwen. Ruim een iaar of moet ik schrijven slechts een jaar geleden werd de eer ste kunstmaan in haar baan gebracht. In de loop van dat jaar volgden er vijf, zes anderen. Zo werd het bewijs geleverd dat de technici de snelheid van een voertuig weten op te voeren tot een waarde van 8 km. per seconde. Oftewel 28.800 km. per uur. Doch het verwezenlijken van deze snelheid was niet het enige, waarmee wij de ingenieurs moesten gelukwensen, er was nog een ander belangrijk punt. De snelheid had namelijk niet alleen de ver eiste waarde, maar ook de juiste richting. Als de kunstmaan niet de juiste koers heeft, wordt haar baan niet een cirkel doch een ellips. De ingewijden wisten ech ter, dat Het met die koers niet zo nauw stak. Ook al week de beginkoers enigszins af van de vereiste, dan toch zou de kunst maan een baan rond de aarde gaan be schrijven. Daarom hebben de ingenieurs bij het omhoog brengen van de kunst maan het grootste deel van hun aandacht gewijd aan de raketten, die de kunstmaan omhoog brengen. En toen zij zich voldoen de hadden bekwaamd in het behandelen van drie- en vierledige raketten, rees bij na onweerstaanbaar het verlangen deze vaardigheid op de proef te stellen door nóg een stap verder te gaan: een voertuig met bestemming maan. Van het begin af waren de ondernemen de ingenieurs zich bewust, dat zij een moeilijke karwei op hun schouders namen. Wil een voertuig dat van de aarde ver trekt, inderdaad de maan bereiken dan mag er aan de snelheid en aan de koers maar héél weinig ontbreken, de snelheid mag niet meer dan 1,5 meter per econ- de te groot of te klein zijn en de koers mag ten hoogste 1,7 graad mis zijn. Voorwaar een zware eis: aan een snelheid van maar eventjes 10.607 meter per seconde mag ten hoogste 1,5 meter per seconde ontbreken. Zó zwaar is deze eis dat de huidige be sturingsmiddelen er niet aan kunnen vol doen. Een marge In plaats van het hoofd te laten hangen, togen de ontwerpers aan het werk op zoek naar een uitweg. Er werd gerekend en nog eens gerekend, tot een groot aantal mogelijke routes op papier stond. Bij alle plannen bleek er één te zijn, dat een re delijke kans van slagen had. Laten we niet proberen de berekeningen en de daar op berustende overwegingen stap voor stap te volgen. Men kwam tot de slotsom, dat aan de richting en de grootte van de beginsnelheid minder hoge eisen worden gesteld, indien het voertuig met een te grote snelheid zijn reis naar de maan be gon, en wel met een snelheid, die het voer tuig in staat stelt de aarde voor altijd te verlaten. Anders gezegd: het maanvoer- tuig beweegt zich tijdens het grootste deel van zijn reis langs een hyperbolische baan. Het voertuig wordt met behulp van een drietrapsraket op een hoogte van on geveer 500 km. boven het- aardoppervlak gebracht dus bijvoorbeeld 6900 km. van het middelpunt van de aarde. Vandaar vertrekt het maanvoertuig met een snel- De maansatelliet heeft de vorm van een tol. Zij is gebouwd rond een kleine raket, die pas tegen het eind van de reis op bevel van een radiostation in werking treedt om de snelheid af te remmen. De wand bestaat uit plastic, dat met aluminium-óxyde wordt be spoten opdat tijdens de reis de tem peratuur binnen bepaalde grenzen ge houden wordt, waardoor wordt voor komen dat de batterijen en elektrische instrumenten weigeren. De radiozender en vele andere instrumenten zijn aan de binnenkant van de plastic wand be vestigd. Het voertuig, dat zelf 36 kg. weegt, vervoert ongeveer 13 kg. instru menten. Tijdens de reis wentelt het voertuig, het maakt tweehonderd wen telingen per minuut, Tengevolge van deze wenteling behoudt het voertuig steeds dezelfde stand ten opzichte van de sterren. heid van ongeveer 10.750 meter per secon de. Ook al mocht de wérkelijke snelheid ruim 40 meter per seconde van deze voor geschreven waarde afwijken, dan nog zal de reis naar de maan slagen, de koers mag in dit geval ten hoogste een halve graad mis zijn. Terwijl het voertuig uur na uur zijn baan volgt, vermindert zijn snelheid ge stadig. Immers, het staat bloot aan de aantrekkingskracht van de aarde. Daar deze aantrekkingskracht vrijwel tegenge steld is aan de bewegingsrichting van het voertuig, zal hij als éen rem werken. Maar het voertuig is met een te grote snelheid vertrokken en ondanks de remmende wer king van de aantrekkingskracht van de aarde, zou het voertuig met een te grote snelheid in de buurt van de maan komen. En dat niet alleen, het zou ten gevolge van de te grote aanvangssnelheid niet in de gewenste richting de maan naderen. De tocht zou dan ook mislukken, als het voer tuig niet een vuurpijl droeg, die op het juiste ogenblik de snelheid van het voer tuig vermindert en de bewegingsrichting wijzigt. Met andere woorden: het voertuig moet nauwkeurig worden gevolgd opdat op het juiste ogenblik een radiobevel van de aarde zal uitgaan dat de vuurpijl aan boord van het maanvoertuig in werking stelt. Het is niet mogelijk te voorspellen of het maanvoertuig de maan zal treffen, dan wel of het een baan om de maan zal gaan beschrijven. Héél kleine tekortko mingen van de besturingsinstrumenten kunnen onverwacht grote veranderingen in het gedrag van het maanvoertuig te weegbrengen. Richtmcchanisme faalde Uit dit alles blijkt wel heel duidelijk, dat het maanvoertuig terecht de naam Pionier draagt De reis naar de maan draagt ge heel en al het karakter van ontdekkings reis naar volkomen onbekende oorden. Ve le deskundigen op allerlei gebied hebben in eendrachtige samenwerking de plannen opgesteld, zij hebben zowel de rakelten als het maanvoertuig gebouwd. Al hun peinzen en zwoegen vond het hoogtepunt in de proeftocht die op 11 oktober werd on dernomen. Deze tocht zou geslaagd zijn in dien de besturingsinstrumenten hun op dracht feilloos hadden vervuld. Maar he laas heeft de eerste trap, de Thor- raket, het gevaarte drie seconden te lang voortgestuwd. Het uiteindelijke ge volg hiervan was, dat de voorste twee le den een snelheid verkregen, die 255 meter per seconde te klein was. Tot overmaat van ramp bleef het richtmechanisme in gebreke de Thor die ongeveer 3,5 graad uit de koers was geraakt weer in de voorgeschreven koers te brengen. Dit had tot gevolg dat de reis naar de maan, welke bijna twee etmalen zou hebben geduurd een tocht werd van 43 uren Het voorste Deze kaart geeft een indruk van het maanopper vlak zoals het be kend is. Het meest opvallende op de maan zijn voor ons de zeeën (of maria). Zij zijn duidelijk met hel blote oog zicht baar en vormen de donkere vlek ken op de maan. Deze zeeën dragen prachtige namen als Oceaan der Stormen, Zee der Rust, Zee der Wolken. Overigens zijn deze zeeën geen werkelijke watervlakten, maar vormen zij een vlak gebied bedekt met gruis. Aangezien de tem peratuur op de maan oploopt tot ongeveer 140 gra den C in de zon en in de nacht daalt tot 130 gra den C onder nul. moeten wij aan nemen dat dit gruis is ontstaan ten gev ■l-;e van de verbrijzeling van het. gesteente door deze temperatuurverschillen. De bergketens zijn een tweede duidelijke ver schijningsvorm op hel maanoppervlak. Deze bergen zijn veelal hoger dan de Everest en maken een bizarre indruk vanwege het. ontbreken van groen, water en wind Voor de maanbergen vindt men overal bekende namen als Alpen, .Jura, Pyreneeën. Karpaten enzovoort. Dit komt. omdat het sinds 1645 de gewoonte is om de maan bergen namen te geven van gebergten op de aarde. Van de madnkraters heeft een ieder wel gehoord, toch is de naam „krater" niet juist, beter zou. het. zijn mv van ..ringgebergte" te spreken. De maan kent meer dan 30.000 van deze ..kraters", waar van de grootste (de Ba illy) een middellijn heed van niet minder dan 200 km. Er zijn trouwens meerdere van deze. enorme „ringgebergten" op de. maan. Men weet niet hoe ze ontstaan zijn: de gedachten gaan uit vaar een vulkanische of meteorische oorsprong. De krater Tycho heeft wel een zeer merkwaardige eigenschap namelijk de stralen. Als een. gebroken ruit strekken zich de stralen vanuit de krater over het maanoppervlak Uit. De maan kent meerdere van deze stralenvëlden maar die van Tycho is wel de duidelijkste. Haar stralen gaan kaarsrecht over berg en dal. Een bevredigende verklaring hiervoor heeft men nog steeds niet gevonden. Evenmin als voor het verschijnsel van de mistvormingrond bepaalde gebergten, hetgeen, men met het bestaan van een uiterst dunne dampkring heeft, willen verklaren. Interessant is ook het vraagstuk van de verdwijnende krater Liné, nog in 1843 zag men hier één grote krater met een doorsnede van ca. 10 km, thans is er alleen nog maar een witte plek waar te nemen. Er zijn nog meer mysteries, in april 1948 iverd op de berg Plato een helder oplichtend schijnsel waargenomen. Het is moeilijk denkbaar dat het een inslaande meteoriet was omdat wij dit schijnsel dan meerdere malen zouden hebben moeten zien, ongeveer honderd keer per jaar. Ook. het rode lichtschijnsel op de krater Lichtenberg, dat- in 1951 werd waargenomen, roept problemen op, waarvoor men een verklaring zoekt in het weerkaatsen xian het zonlicht op een bepaalde grondstof. GENèVE, ((Reuter) Vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie en Groot-Brittannië hebben gisteren in Genève voor de vierde maal vergaderd. Blijkens het korte communiqué over de bijeenkomst is men het weer niet eens ge worden over de agenda voor de conferentie die moet leiden tot een staking van de kernproeven. Vandaag wordt weer ver gaderd. NEW YORK, (Reuter) Valerian Zorin, plaatsvervangend minister van Buitenland se Zaken van de Sovjet-Unie, heeft op een persconferentie te New York gezegd dat de Vei'enigde Staten er bij de ontwapenings- bebatten in de UNO-Assemblee en haar politieke commissie een resolutie hebben „doorgejaagd", die alleen maar een nade lige invloed kan hebben op de conferentie te Genève- Hij doelde hier op de resolutie, waarin er bij de drie deelnemende landen op wordt aangedrongen geen kernproeven te doen zolang de besprekingen te Genève duren. Dit radio-ontvangstation op Hawaii is speciaal voor het volgen van maan- voêrtuigen gebouwd- De signalen wor den zowel door de metalen spiegel, als door de vier spiraalvormige antennes opgevangen. De waarnemingen, ver zameld door deze en nog vier andere ontvangers dienen om de vuurpijl waaromheen de pionier gebouwd is op het juiste tijdstip in werking te stellen. En dit niet alleen, de ontvan gen radiosignalen zullen, zodra ze ont cijferd. en bewerkt zijn, de onderzoe kers inlichten over de sterkte van het magnetische veld der aarde, de sterkte van een eventueel magnetisch veld der maan, over hel aantal meteoroiden, dat het voertuig onderweg ontmoet en eveneens over het aantal atoomkernen en andere geladen deeltjes dat het op zijn weg tegenkomt. Zelfs zullen de radiosignalen een betrekkelijk ruwe afbeelding van het maanoppervlak overbrengen.Als alles goed gaat zal het hier afgebeelde station de eer hebben de vuurpijl in het maanvoer tuig in werking te stellen. lid bereikte, tezamen met het maanvoer tuig, een afstand van om en nabij 127.600 km. van het middelpunt van de aarde. Met spanning wachten we op de volgen de proeftocht. Omstreeks 7 november is de maan weer in een geschikt punt van haar baan. Wij wensen de Pionier III van harte een geslaagde reis toe. DJAKARTA, (ANP) Een woordvoer der der Indonesische regering heeft don derdag verklaard, dat Indonesië in het ge heel geen bezwaar heeft tegen het besluit der Nederlandse regering om de 37 uit Ne derland uitgewezen verstekelingen naar Westelijk Nieuw-Guinea te zenden, „voor al als zij echte Indonesiërs zijn". (Van onze correspondent in Parijs) Het bezoek, dat de Canadese premier John Diefenbaker momenteel brengt aan Parijs, wordt door sommige diplomatieke waarnemers in direct verband gebracht met de moeilijkheden, die sinds het nieuwe optreden van generaal De Gaulle ais Frans minister-president in het internationale verkeer zijn opgedoken. Canada's premier heeeft gisteren, in gezelschap van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, met generaal De Gaulle gedejeuneerd, nadat hij de dagen daarvoor te Londen met de Engelse regeringsleiders had geconfereerd. Na Parijs staat Bonn op Diefenmaker's reisprogramma. Couve de Murville is vanmorgen in Londen aan gekomen voor besprekingen met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd en mogelijk ook met andere. Britse ministers. De voorzitter van het comité uit de O.E.E.S. voor de onderhandelingen over de Vrijhandelszone, Maudling, zal aan het overleg deelnemen. In Parijs schijnen zekere regeringskrin gen in Diefenbaker een figuur (e willen zien, die misschien een brug zou kunnen slaan tussen Frankrijk en Engeland en zelfs West-Duitsland, landen die door de problemen rond de Vrijhandelszone nu nogal ver uit elkaar zijn geslagen. Men wijst er in dat verband op dat Canada ,als voormalige Franse kolonie en huidig lid van het Britse Gemenebest zich niettemin de laatste jaren altijd als een begrijpend en loyaal bondgenoot in het internationale overleg, naast of achter Frankrijk heeft geplaatst. Het verlangen een andere diplomatieke breuk, ontstaan door het jongste initiatief van de generaal in de richting van een Amerikaans-Engels-Frans directorium in de westelijke atlantische wereld, eveneens nog tijdig te overbruggen, komt anderzijds tot uiting in de geruchten over een even tuele ontmoeting tussen Adenauer, De De Sneker antiquair K. Kamminga heeft toen hij bij de IJ-ponl in Amsterdam met zijn auto moest wachten en even in de buurt rondliep voor een appel en een ei een schilderij gekocht van een opkoper, die daar met zijn karretje stond Dit schil derij is vermoedelijk een originele Van Dijck. De heer Kamminga vond het schilderij zo mooi, toen hij het tussen de oude rom mel vond, dat hij het meteen kocht zon der zich om de handelswaarde te bekom meren. Een Amsterdamse schilderijenex- pert heeft hem er thans reeds een groot bedrag voor geboden. Ook andere kunst kenners zeggen de waarde van het schil derij te hebben ingezien en hebben er een bod op gedaan. De heer Kamminga heeft het schilderij, dat het kindje Jezus met Maria en Joseph voorstelt, voorlopig in zijn huiskamer op gehangen. Hij heeft het nog niet willen verkopen, ondanks het feit dat een beken de Amsterdamse kunsthandelaar hem reeds zijn blanco chequeboek voor de neus heeft geworpen met de woorden „Hier vul zelf maar in". Dezer dagen zullen énkele experts het schilderij, dat niet gesigneerd is, op zijn werkelijke waarde komen onderzoeken. Advertentie n Kwaliteitsproduct van de Wybert-fabrleken. 70 en 90 ct. alleen dij Aputiiekers en Oroglsten (Van onze correspondent in Washington) Amerika moet bezuinigen, en daarvoor ga ik gedurende de laatste twee laar van mijn ambtstermijn strijden, aldus in het kort president Eisenhower's reactie op de grote overwinning van de Democraten, die hij tijdens de verkiezingscampagne bad afgeschilderd als de partij, die be heerst wordt door een groep van geldver kwisters. He< is wel een vergaande simpli ficatie om „bezuiniging" Amerika's kern probleem te noemen, doch ten dele kan men Eisenhower's reactie verklaren als politieke propagandatechniek. Als zodanig is zij nog niet zo slecht gekozen. De president moest de pers ontmoeten op het ogenblik, dat de definitieve verkie zingsuitslag nog slechts kort bekend was. Het is niets voor Eisenhower om er bij de pakken neer te zitten en alleen te ver klaren, dat hij teleurgesteld is. De presi dent moest overeenkomstig zijn karakter wel zoeken naar woorden, die al of niet terecht een strijdvaardige activiteit in het vooruitzicht stelden: hij zou de ver kwisting. die thans dreigt, met kracht bestrijden. Eisenhower heeft echter voor zijn tac tische reactie een thema gekozen, dat hem reeds zes jaar bijzonder obsedeert. Zijn reactie was daarom niet alleen tactisch, doch ook diep gemeend. Hoe vreemd hel echter ook klinkt, die diepe overtuiging maakt zijn uitspraken juist bedenkelijk. Toen aan de president de vraag werd ge steld of hij werkelijk meent dat bezuini gingen mogelijk zijn in een tijd, waarin vaketwapens tot ontwikkeling moeten wor den gebracht, luidde zijn antwoord, dat nieuwe wapens altijd oude overbodig ma ken, zodat geen accumulatie van kosten noodzakelijk is. Dit klonk echter als een zeer onrealistische financiële schatting. Oudere wapens kunnen tijdens Eisen hower's regime nauwelijks worden afge schaft en de ontwikkeling van raketwa pens kost veel meer dan de aanschaf van conventionele bewapening, temeer wan néér men de achterstand op de Russen snel wi! inhalen. Er zijn momenten in het bestaan van een slaat, waarop zelfs schrikbarend hoge uit gaven een levensbelang kunnen betekenen Eisenhower's drang gaat echter in de rich ting van besparingen, niet in de richting vap pnn m*l allo geweld versneld* tech nische ontwikkeling. Maar al werden on derzoek en techniek dan ook niet koste wal 't koste bevorderd, ook onder Eisen hower's regime is daaraan gelukkig toen steeds meer uitgegeven dan men officieel wei wenste. Dit geeft enige hoop, dat de soep niet zo lauw zal worden gegeten, als de president haar opdiende. Geen verandering (Reuter) Eisenhower zei op zijn weke lijkse persconferentie verder dat de uit slag van de verkiezingen geen verande ring in de grondslagen van de buiten landse politiek inhoudt. Eisehower zei niet te kunnen verklaren waarom de Republi keinen een dergelijke nederlaag over de gehele linie leden, maar hij wilde de ver klaring van vice-president Nixon, dat de Republikeinen reeds nu voor de presi dentsverkiezingen van 196(1 moeten gaan vechten als het hun niet slecht wil vér gaan. onderschrijven. De Democratische leiders in het Congres hebben laten weten dal zij voornemens zijn met het Republikeinse bewind samen te werken in het belang van het land. Het blijkt dat Nelson Rockefeller, de nieuwe gouverneur van de staat New York zijn Democratische tegenstander Averell Hnrriman. met ruim drie miljoen stem men heeft geslagen. Ir. New Hampshire is een verenigine opgericht die zich tot taak stelt Rockefeller te laten meedingen naar hef presidentschap bij de verkiezingen in 1960. De stand der uitslagen van de Ameri kaanse verkiezingen is thans als volgt: HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Democraten 279 Republikeinen 153 Onafhankelijken 1 Nog onbeslist 3 Totaal 436 GOUVERNEURS Democraten Republikeinen Nog onbeslist Totaal SENAAT Democraten Republikeinen 24 1 26, (34) (14) 1 49 (62) (34) Totaal 96 Tussen haakjes de stand inclusief de zetels waarover deze keer niet is gestemd. Gaulle en Macmillan, die nu door de kan selarijen zou worden voorbereid. Dit laatste onderwerp wordt zeker ook besproken in Londen door Couve de Murville. Over Diefenbaker meent men in Parijs nog te weten, dat ook hij geen onbegrensd bewonderaar is van het Amerikaanse lei derschap van Foster Dulles. Ook de Cana dese premier zou daarom wel voelen voor een zekere decentralisatie in de atlantische leiding, al heeft hij dan ook nadrukkelijk opgemerkt dat een algehele reorganisatie van de NAVO overbodig lijkt. In elk geval heeft generaal De Gaulle zijn Canadese collega zijn persoonlijke zienswijze op deze problemen nu omstandig kunnen toelichten en het lijkt niet uitgesloten dat Diefen baker in Bonn in overleg met kanselier Adenauer de weg der verzoening of ten minste naar een nieuwe ontmoeting op het hoogste plan zou kunnen voorbereiden. Duitsland DUSSELDORP (Reuter) Felix von Eckhardt, woordvoerder van de Westduitse regering .heeft woensdagavond in Dussel- dorp op een bijeenkomst van het genoot schap „Frankrijk-West-Duitsland" ver klaard dat West-Duitsland bereid is te bemiddelen tussen Engeland en Frankrijk inzake de kwestie van de Vrijhandelszone. Het voorstel van De Gaulle voor een Brits- Frans-Amerikaans directoraat in de NAVO wordt door mijn regering alleen maar be schouwd als een nieuwe bijdrage over de manier waarop het overleg tussen de NAVO-landen verbeterd moet worden, al dus Von Eckhardt. KOPENHAGEN (AFP) Het IJslands- Britse visserij geschil zal voor het Interna tionale Gerechtshof te Den Haag worden gebracht, zo heeft de IJslandse minister van Buitenlandse Zaken Gudmundur Gud- mundsson, woensdag op een bijeenkomst van de IJslandse socialistische partij ver klaard. Volgens buitenlandse deskundigen zou IJsland het proces winnen als het kan aantonen, dat het gaat om zijn bestaan. Ongeveer drie uur later dan in het vast gestelde tijdschema voorzien was is de K.L.M.-DC-7C „Caraïbische Zee" woens dag van de eerste retourvlucht in de ge regelde dienst over de noordpool naar Tokio, op Schiphol teruggekeerd. Tweede bestuurder B. M. D. van der Broek, ver telde dat men op het laatste stuk van de elappe van Alaska naar Europa met ster ke tegenwind te kampen heeft gehad, waardoor een tussenlanding in Stavanger nodig werd. Om 4.45 uur Nederlandse tijd woensdagmorgen vloog het toestel boven de geografische noordpool. De zuivere vliegtijd tussen Tokio er Am sterdam, dus met aftrek van het opont houd te Anchorage en Stavanger, be droeg 28 uur 59 minuten. De meer dan 40 Japanse autoriteiten die op uitnodiging van de K.L.M. deze vlucht hebben meegemaakt werden op Schiphol verwelkomd door mr. L. H. Slotemaker, directeur van de K.L.M.en door de Ja panse ambassadeur in Nederland, de heer Ahiu Ohye. Twee Japanse meisjes boden bij een Ja panse poort, die bij de aankomsthal was opgesteld de vier dames van het gezel schap bloemen aan. Woensdagavond tegen elf uur startte op Schiphol de DC-7 „Koraalzee" voor de eerste vlucht van de geregelde dienst over de noordelijke route via Tokio naar Biak. Een aantal gasten van de K.L.M. maakt deze „tweede" openingsvlucht over de noordpool mee, onder wie de secretaris generaal van het ministerie van Zaken Overzee, de heer B. Krijger, schout-bij nacht L. Brouwer en de heer D. Bosma, plaatsvervangend hoofddirecteur van de P.T.T. in Den Haag. Een dief heeft in de afgelopen nacht voor bijna elfduizend gulden aan sieraden gestolen uit de etalage van een juweliers zaak aan de Lijnbaan te Rotterdam. In zijn haast om weg te komen heeft de man een ring met diamanten, die een waarde heeft van f 1650, verloren. De politie heeft die later teruggevonden. Even na twee uur hoorde een bewoner van een van de hoge Lijnbaanflats een klap. Direct daar op trad de alarminstallatie van de juwe lierszaak in werking en liep een man hard weg. Direct werd de politie gewaar schuwd, die reeds enkele minuten na het alarm aanwezig was. Van de dief echter geen spoor. Voor de etalage lag een hamer die was gebruikt om een gat in de ruit van de etalage te slaan. De hamer was gloed nieuw. Het prijsje zat er nog op. Een politieagent uit Winschoten die on langs bij het opmaken van een proces-ver baal zo in woede ontstak over het recalci trante gedrag van een door hem verhoor de jongeman, dat hij deze een fikse draai om de oren gaf, is door de Groningse po litierechter deswege veroordeeld tot twin tig gulden boete of tien dagen hechtenis. Bij het uitspreken van dit vonnis zei de rechter, dat hij rekening had gehouden met de dikwijls moeilijke omstandigheden, waaronder de Winschoter politie haar taak moet verrichten. De officier had 50 boete subsidiair 25 dagen hechtenis ge- eist.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11