Een Besf'-avontuur Zcn^neesmiddel FILATELIE rafenis zonder tranen I Nasleep van wethouders verkiezing in Maastricht Uitkijken is de boodschapt DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 13 KERKELIJK LEVEN Kerkelijk Nieuws N.O.-poIder wordt geen twaalfde provincie Rembrandt-expositie werd groot succes in Israel GARAGE DEN HOUT Restauratie Grote Kerk in Leeuwarden nadert einde Vraag altijd de échte BIC - en kijk liever twéé keer! Ontwikkelingsgebied in Westfriesland In de Noordbrabantse plaats Best bestaat een afdeling van de hervormde jeugdbe weging „Het Kompas", die in aanraking kwam met de eerste publikaties van de Novib, de nationale organisatie voor in ternationale bijstand. Deze publikaties maakten wat los bij de Bester jongeren en het gevolg was, dat men besioot zich in te spannen voor wereldprobleem num mer één: het vraagstuk van de achterge bleven gebieden. Toen men echter naging welke concrete mogelijkheden er voor de eigen groep lagen, kwam onmiddellijk het moeilijke punt naar voren, dat men slechts een klein groepje vormde in een haast vol ledig rooms.-katholiek gebied. Daarop kwam het voorstel om deze actie gezamen lijk te voeren met de rooms-katholieke jeugdbewegin ter plaatse. Onder een der gelijk probleem moest men gezamenlijk de schouders zetten. Dit voorstel werd prompt in de werkelijkheid omgezet, waarbij het bleek, dat de pastoor en de kapelaans met groot enthousiasme bereid waren om mee te werken. Het Bester avontuur begon. Men had echter aanvankelijk nog weinig kijk op de richting waarin de actie zich bewegen moest, doch uiteindelijk groeide er een meer omlijnd plan. Het landelijke „Kom pas" maakte een opzet voor een tentoon stelling en kwam vier avonden in Best om de hervormde jeugdleiders samen met hun rooms-katholieke collega's op weg te helpen. De eerste avond gaf een streng geschei den, verzuild beeld te zien, maar in de loop van de winter werden er bepaalde wanden doorgedrukt, men kreeg er schik in, men ging elkaar waardex'en, zodat uit eindelijk van rooms-katholieke zijde de opmerking gemaakt werd: „Al zou de hele tentoonstelling mislukken, het feit dat we zo prettig samengewerkt hebben en 'el kaar zo hebben leren .kennen en waar deren, maakt al het werk al volop de moeite waard". De tentoonstelling werd overigens een succes. Vijftienhonderd personen bezoch ten de Bata-meisjeskantine (geheel gratis door de fabrieken afgestaan voor de ten toonstelling). Door de opbrengst kunnen ongeveer honderddertig lijders aan me laatsheid, framboesia, tuberculose en an- dex-e ziekten geholpen worden. Op zich zelf een bijzonder resultaat. De predikant, die belast is met de lei ding van het landelijke „Kompas"-werk, heeft een en ander verteld over de opzet van deze tentoonstelling. Men is van drie grondgedachten uitgegaan. In de eerste plaats rroest de tentoonstelling een goed stuk voorlichting bieden over het probleem van de onderontwikkelde gebieden. In de tweede plaats moesten de jeugdgroepen zelf zoveel mogelijk meedraaien in de op bouw van de tentoonstelling, wat ook be tekenen zou dat de jongeren, al werkende, bekend zouden raken met de concrete nood van de wereld van nu. In de derde plaats moest er geld overgehouden worden om niet alleen Nederlanders in te lichten maar ook om mensen in nood concreet te helpen. Alle drie de punten zijn goed uit de verf gekomen. Mee op reis De tentoonstelling nam de bezoeker mee op reis. In het begin zag men dan ook grote schepen, met laadruimten vol met voedsel, medicamenten en ander brood nodig materiaal. Deze schepen waren door kinderen gemaakt van gekleurd papier en platen uit tijdschriften. Bij deze eerste stand kwam dan de vraag op: waar gaat deze vloot met haar inhoud naar toe? Het antwoord werd duidelijk gegeven door grote reliëfkaarten, waarop de route stond uitgestippeld en waarop tevens de situatie van de verschillende landen was aange geven. Een derde stand liet in (eigen ge maakte) statistieken zien, hoe de wereld er voor staat op het gebied van voedsel, medische verzorging, sterftecijfers, onder wijs enz. Terwijl in een reeks volgende stands in scherpe contrastwerking ge demonstreerd werd, hoe het onderwijs bij ons is en hoe elders, hoe de medische ver zorging bij ons werkt en wat er in dit op zicht in andere delen van de wereld ge daan wordt, wat de westerlingen aan voed sel krijgen en wat miljoenen anderen moeten missen, enzovoorts. Heel bijzonder in dit verband was een stand, die liet zien wat de kerk ten aanzien van deze dingen doet, waarbij men door elkaar een overzicht gaf van het werk van zending en missie. Men had in deze stand geen scheiding toegepast. Het hervormde en rooms-katholieke werk werd als één geheel getoond. Naast de tentoonstellingsruimte had men een grote zaal ingericht voor een non- stop-jeugdshow. De jeugdclubs der beide kerken lieten hier staaltjes van hun kun nen zien in zang, poppenkast, muziek, spel en andere activiteiten, terwijl het centrale punt in deze show de vertoning van UNESCO-films was. Deze jeugdshow was uiteraard als trek pleister bedoeld, maar dat toch niet alleen. Ook hier kwam nog eens duidelijk uit, dat de jeugd van beide kerken de handen in één geslagen had om de medemens in nood te helpen. Dat is natuurlijk meer gebeurd in Nederland, maar dan meestal onder de directe druk van bijvoorbeeld een waters- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amstelveen (toez.) (voor bijzondere werkzaamheden) L. P. W. Groenveld te Sluis, die dit beroep ook aannam; beroepen te Weerselo (O.) W. J. van der Waal, kand. te Emmen; beroepen te Wilp (Geld.) J. W. ten Kate te Baflo; beroepen te Veghel en Uden S. Brandsma, kand. te Ferwerd. Aangenomen naar Eenrum J. W. ten Kate te Baflo, die bedankte voor Wilp (Geld.). Bedankt voor Vroomshoop J. van Win terswijk te Wieringermeer. Geref. Kerken Beroepen te Ten Post (Gron.) J. H. Na- wijn, kand. te Katwijk aan Zee; te Ezinge (Gron.) G. de Zeeuw te Schoonoord. Aangenomen naar Haulerwijk J. Nierop te Dwingelo. Bedankt voor Schiedam (vac. G. Brink man) A. Broek te Groningen-Noord. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouddorp (Z.H.) P. de Jong te Kootwijk. Bedankt voor Zierikzee (toez.) W. C. Ligthelm te Lekkerkerk. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Musselkanaal K. D. van Dijk te Zwagerveen-Zwaagwesteinde. noodramp. Dat is hier niet het geval. Want hoewel de nood der achtergebleven gebie den even direct en nijpend is, weten we toch telkens weer dit alles meer op de achtergrond te schuiven. Het is uiteindelijk ver weg. Toch zijn hier jonge mensen ge weest, die het gewaagd hebben een stukje samenwerking te beginnen en grenzen te doorbreken en dat is op zichzelf al een uitzonderlijke daad. Neen, er zal geen gemeenschappelijke kerkdienst uit voortkomen. De leer zal blijven scheiding maken en in bepaald op- Advertentie Mijnhardt's Zenuwta bietten zicht moet dat voorlopig ook nog. Maar dat neemt geen moment weg, dat in Best onder de jongeren de dienst ook verenigd heeft. En al zou dat geen enkel verder zichtbaar resultaat opleveren, dit ge beuren is als een appèl op ons allen. Een appèl op onze verantwoordelijkheid en oecumenische opdracht. Dit stukje samen werking tussen protestantse en rooms- katholieke jongeren dient met dankbaar heid te worden vermeld in het verbrokkel de en verzuilde Nederland. In antwoord op vragen van de heer Rit meester (V.V.D.) heeft minister Struycken gisteravond in de Tweede Ka mer verklaard dat de vorming van een twaalfde provincie, omvattende de IJsel- meerpolders, niet eenvoudig is. De ge meenten in de Noord-Oostpolder voelen er niet zoveel voor, en evenmin voor inde ling van de Noord-Oostpolder bij Over- ijsel. Een ander bezwaar is, dat als de polder 12 of 15 jaar ingedeeld is geweest bij Overijsel, het moeilijk wordt het gebied weer af te snijden. Het beste is, volgens de minister alles voorlopig te laten zoals het is. INDONESIë. Evenals in vele andere landen is ook in Indonesië een serie postzegels uitgekomen naar aanleiding van het Internationaal geofysisch jaar. De reeks omvat de waarden 10, 15, 35, 50 en 75 sen, die alle een afbeelding van de aardglobe dragen. ZWEDEN. 20 nov'ember a.s. is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Zweedse schrijfster Selma Lagerlög 1858-1940 werd geboren. Op die dag zal een serie herdenkingszegels verkrijgbaar worden gesteld in de waarden van 20 öre (rood), 30 öre (blauw) SO öre (olijfgroen). De zegels dragen alle het borstbeeld van de schrijfster. Ze zijn ontworpen door Stig Asberg en gegraveerd door Sven Ewert. De 20 en 30 öre komen ook drie zijdig getand voor (in postzegelboekjes van 20 stuks). De reeds een jaar door Israel reizende tentoonstelling van Rembrandt reproduk- ties, getiteld .„Wie is Rembrandt" welke door het Nederlandse Centrum voor Inter nationale Culturele Betrekkingen in Den Haag werd georganiseerd, blijkt een bui tengewoon groot succes te zijn. Na in Tel-Aviv, Jeruzalem. Haifa en klei ne provinciesteden veel belangstellenden getrokken te hebben reist deze tentoon stelling thans langs de grote collectieve nederzettingen van het land. Radio en pers hebben opnieuw deze tentoonstelling ver meld ter gelegenheid van de feestelijke opening der „Rembrandt-tentoonstelling" in de collectieve nederzetting „Hazoreah". De oprijlaan van deze kibboetz stond vol met geparkeerde vrachtwagens, waar mee de boeren en hun gezinnen uit de om trek naar het culturele centrum van „Ha zoreah" voor deze belangrijke gebeurte nis, waren overgekomen. Advertentie GARANTIE OP EEN AUTO is veelal EEN WASSEN NEUS, als de cliënt het arbeidsloon moet betalen. Op alle RENAULT-auto's is 6 maanden fabrieksgarantie inclusief arbeidsloon. Telefoon 12138 en 15056 ZWITSERLAND. Op 1 december zal de jaarlijkse „Pro Juventute"-serie wor den uitgegeven. Ook dit jaar bestaat de serie uit vijf stuks. De laagste waarde, de 5 5 rp„ herdenkt de 250ste geboor tedag van de arts, natuurvorser en dich ter Albrecht von Halter (1708-1777); met de overige waarden begint een nieuwe reeks onder de titel „Weide en tuin- bloemen". Zo ziet man op de 10 10 rp. het driekleurig viooltje, op de 20 4- 10 rp. de zomer aster, op de 30 10 rp., de klokjeswinde en op de 40 10 rp. de kerstroos- VERENIGDE NATIES. De postdienst van de UNO brengt op 9 februari van het volgend jaar twee nieuwe lucht postwaarden in omloop en wel een 5 c. (rood) en een 7 c. (blaiLW). De 5 c. stelt een vliegtuigvleugel voor, die de we reldbol omval. Op de vleugel is het V.N-embleem aangebracht. Dezelfde afbeelding komt ook voor op een lucht postzegel van 4 c., in 1957 uitgegeven. Het ontwerp is van Willi V/olf Wind UNITED NATIONS uit de V.S., die hiermee bij een in 1952 door de Verenigde Naties uitgeschreven wedstrijd in groep I de eerste prijs won. De 7c. vertoont de vlag van de Ver enigde Naties en een vliegtuig. Deze. zegel is ontworpen door de Deen Olav Mathiesen, lid van het UNO-secreta- riaat te New York. ISRAEL. Een steen met het inschrift „Gij zult uw naaste liefhebben gelijk u zelf" is afgebeeld op een postzegel van 750 pruta (geel, blauw, grijs en zwart) De zegel zal 10 december verschijnen ter herinnering aan de afkondiging van de Verklaring van de Rechten van de Mens door de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, 10 jaar geleden. Het ontwerp is van Immanuel Blau- shild uit Tel Aviv. ITALlë. 350 jaar geleden werd de iais- en natuurkundige Evangelista Torri- celli (1608-1647) geboren. Dit feit is o.m. herdacht door de uitgifte van een post zegel van 25 lire (roodpurper) met zijn portret. Advertentie Onder auspiciën van het comité Natio naal Huldeblijk is omstreeks 1950 begon nen met een grote restauratie van het koor van de Grote Kerk in Leeuwarden, waar zich onder meer de grafkelders be vinden van de Friese stadhouder Willem Lodewijk van Nassau, zijn vrouw Maria Louisa van Hessen-Kassei en Anna van Oranje. Deze restauratie, waarvoor 't plan werd ontworpen door de rijksbouwmeester ir. J. J. M. Vegter, is thans in het eindsta dium gekomen door dc plaatsing van twee gebrandschilderde ramen. Een derde raam werd vorig-jaar reeds aangebracht. De glazen zijn naar authentieke gegevens door de Leeuwarder kunstenaar Cor Reis- ma gemaakt. Uitgebeeld wordt het sneu velen van Ernst Casimir bij Roermond, de verdrinkingsdood van Johan Willem Friso en een zeer typerende begrafenis plechtigheid bij de dood van een Friese stadhouder. De drie omstreeks acht me ter hoge ramen zijn door een band van Oranje-wapens met elkaar verbonden. Thans moet nog een geheel afzonderlijk vierde raam in de Zuidelijke gevel gereed komen. Dit wordt gemaakt door de even eens in Leeuwarden wonende kunstenaar Dick Osinga. Het raam van Osinga dat. gezien het ontwerp, een ontegenzeggelijk vrolijkér en kleuriger karakter zal dragen dan de enigszins sombere glazen van Reisma, wordt gewijd aan het vijftigjari ge regeringsjubileum van prinses Wilhel- mina, dat destijds de aanleiding vormde tot het initiatief der restauratie. Een kleine demonstratie van het feit dat 2 van de 3 Nederlanders wèl goed uitkijken als ze een balpen kopen. Ze vragen een BIC en krijgen 'm ook - BIC, de béste balpen Maar HIJ, nummer 3 - die kijkt .niet, die neemt maar wat. Erg onverstandig. Want BIC, de échte BIC met schokbreker is de soepelste balpen - voor een goed, persoonlijk handschrift en de voordeligste balpen die u kunt kopen let op: de naam BIC staat op de schacht De fractie van de Katholieke Volkspai- tij in de gemeenteraad van Maastricht heeft aan het statenkringbestuur van de K.V.P. een brief gericht naar aanleiding van de motie van 18 september, waarin de statenkring stelling nam tegen de gang van zaken bij de wethoudersverkiezingen in Maastricht en waarbij er op werd aan gedrongen dat de heer Ensinck de leiding van de K.V.P.-fractie ter beschikking zou stellen. In haar brief stelt de fractie, dat de mo tie van de K.V.P. weliswaar krachteloos is, maar dat men niettemin een verkla ring wil geven over de wethouderverkie zing, waarbij in afwijking van 'n aanvan kelijke afspraak een aantal K.V.P.-raads- Het probleem van leven en dood wordt door de Spanjaard op een bijna fatalistische ma nier bekeken. Men staat, po pulair gezegd, op het stand punt, dat je pas gaat wanneer het je tijd is. Het door velen ook in Spanje! verfoeide stierengevecht is er een ty pisch voorbeeld van: het is een spel met het gevaar, waar bij weliswaar de mens de bes te kansen heeft, maar zeker niet onkwetsbaar is. Behalve een zeker oosters fatalisme, dat zijn ontstaan stellig te danken heeft aan de eeuwenlange Moorse over heersing. zijn religieuze in vloeden van belang in de hou ding van het volk tegenover de dood en tegenover een dode. Een gevolg hiervan is. dat men naar onze begrippen wel eens wat al te gemoede- liik omgaat met het stoffelijk overschot van een verwant of vriend. Het is beslist niet al leen maar een merkwaardig heid, dat het woord carne twee betekenissen heeft: vlees en lijk. Bij Cartama op de weg van Malaga naar Jerez ontmoette ik eens een begrafenisstoet en kon me te ^oed doen aan een staaltje van onvervalste buren hulp. Zes mannen droegen de kist en daarachter sjokte plechtstatig een lange rij paar den en muilezels, omhangen met kleurige zadelkleden en met een of twee berijders. De vrouwen waren thuisgebleven. Ik volgde de stoet op een de cente afstand om te zien welk ritueel in deze streek aan een begrafenis verbonden zou zijn. Na kilometers reden we een dorpje binnen. Ik keek al rond naar het kerkhof, maar daar waren de rouwenden nog lang Dezer dagen kon men in het Spaanse havenplaatsje Puebla del Caraminal weer getuige zijn van een half sombere, half blijde manifestatie. De hoofdrollen werden gespeeld door mensen, die in de loop van het jaar op min of meer gelukkige wijze aan de greep van de dood waren ontsnapt. niet aan toe. De stoffige weg en de brandende zon hadden hun een gezonde dorst be zorgd, zodat zij de kist maar tijdelijk in een schuur zetten en met de hele groep een taberna introkken. Nu wil ik u niets wijsmaken: deze gemeenzaamheid met de dood sluit volstrekt niet uit, dat de Spanjaard dankbaar is van het leven te kunnen ge nieten. In dat opzicht is hij be paald niet anders dan wij. Juist in deze tijd kon de toe rist, die het havenplaatsje Puebla del Caraminal aan deed, weer eens getuige zijn van een volksfeest met maca bere aspecten een jaarlijks terugkerende openbare uiting van dankbaarheid door alle inwoners, die in de loop van het jaar op min of meer ge lukkige wijze aan de dood zijn ontkomen. Het is een gebruik, dat vrijwel onbekend is en daar niemand mij erop had voorbereid, werd ik er dan ook min of meer door overvallen. Het was de eerste zondag in november en er hing een alles overheersende trieste sfeer in de straten. Van de meeste hui zen waren de gordijnen of de luiken gesloten en verschei dene deuren waren afgezet met zwarte linten. Was er een vis sersboot vergaan of had er te land een verschrikkelijk on geluk plaatsgehad? Hoe dichter ik het centrum naderde, hoe meer zich een ge voel van onheil aan mij mede deelde. De kerkklokken grom den huiveringwekkend. Er waren weinig mensen op de been en de enkelen, die ik zag. begaven zich evenals ik naar het marktplein. Daar waren de trottoirs gevuld met rijen belangstellenden, zodat ik even moest zoeken voordat ik een enigszins vrij uitzicht had. Ik was nog maar net op tijd. Zes plechtig uitgedoste tam boers schreden langzaam tus sen de hagen der toeschouwers door. Zij sloegen op omfloerste trommen een mars, die merk waardig harmonieerde met de luidende klokken. Ik stond bij een kromming en kon even niet zien wat er achteraan kwam. En toen was het een ogenblik of mijn hart ophield met kloppen. Er werden witte lijk kistjes meegedragen een, vier. tien, vijftien. Achter elke kist liep een kind in een lang wit kleed. Welke ramp had het dorp getroffen? Ik keek naar de gezichten van de man nen en vrouwen, die naast mij stonden en zag niets dan stem mige ernst. En nog was er geen einde gekomen aan de ellendige stoet. Er volgden zwarte lijk kisten. kennelijk bestemd voor volwassenen, ook vijftien, ook vergezeld van terneerge slagen mensen. Ik fluisterde mijn buurman toe: „Is er een ongeluk ge beurd?" en schrok, toen hij m'j grinnikend aanstaarde. Had ik bij toeval de dorpsgek aangesproken? „We vieren feest!" zei hij met stralende blik. „Het zijn allemaal lege kisten!" Ik voelde me op dat moment een beetje te pakken genomen als het ware beroofd van een stuk tragiek, dat me rechtmatig toekwam. „Dat doen we hier elk jaar", vertelde de man. „Iedereen, die ernstig ziek is geweest en op sterven heeft gelegen of hersteld is na een ongeval, loopt in de processie achter zijn eigen doodkist aan". Van een last bevrijd kon ik :de optocht nu met andere ogen bekijken. Het was een volmaakt voorbeeld van to neelspel. dat viel me in de eerste plaats on. De lijkkisten, zowel de kleine witte als de grote zwarte werden elk dooi' vier meisjes of vrouwen ge dragen familieleden of vrienden van de „gestorvene". Daarnaast liepen andere vrou welijke verwanten met kaar sen in de hand, waarbij ik eens te meer kon constateren, dat de grootste exemplaren echt niet bij de rijkst geklede mensen behoorden. Er werden weemoedige liederen gezongen. En als maar door vermengden zich de roffels van de trom men met het sombere bassen van de klokken. „Daar gaat Manuel Olivei- ra", zei mijn nieuwe vriend. „Een wolk van een jongen, hè? Een paar maanden ge leden was het heel kritiek met hem. Mazelen. Zou je zeggen, dat hij pas drie jaar is?" Ik hoorde andere namen: José Santos, bijna gestorven aan longontsteking („u had moeten zien hoe het kind zelf de deksel op zijn kist vast maakte"), Miguel Arruzzo, auto-ongeluk („hij trekt nog een beetje met zijn rechter been, ziet u wel?"). Terwijl de processie zich naar de kerk begaf, waar de kisten in twee rijen voor de ingang werden neergezet, be gonnen de toeschouwers zich al te verspreiden. De volgende attractie wachtte: het kermis terrein. Ik was echter nog niet van mijn mededeelzame buur man af. Hij stond erop mij de oorsprong van dit gebruik te verklaren en ik begreep, dat daar wijn aan te pas moest komen. Eenmaal achter een fikse karaf gezeten, vertelde hij „Driehonderd jaar geleden hadden we hier een burge meester, die zo ziek was dat de dokter geen peseta meer voor zijn leven gaf. Maar hij was een taaie rakker, hij wil de nog niet dood. In zijn laat ste ogenblikken probeerde hij het op een akkoordje te gooien: hij deed de gelofte vier bandieten, die hij enkele dagen tevoren tot de strop had veroordeeld, te begenadigen, wanneer hij maar beter zou mogen worden. En verder zwoer hij achter zijn eigen doodkist door de straten te zullen lopen. En zie, hij genas en hij hield zich aan zijn woord". Hij ledigde zijn glas in één teug en besloot: „Van die tijd af heeft ieder een in Puebla del Caraminal wel eens zijn eigen begrafenis bijgewoond". leden toch zijn stem gaf aan een kandi daat van de Partij van de Arbeid, die zo doende werd gekozen. De fractie zegt in haar brief, dat de verkiezing van wethou ders is voorbehouden aan het persoonlij ke gewetensvol gevormde oordeel van raadsleden en dat deze zich krachtens hun eed niet mogen laten beïnvloeden om an ders te handelen dan hun geweten hun voorschrijft. De fractie wijst daarom de bemoeienis met de wethoudersverkiezin gen door K.V.P.-functionarissen of -leden af en is van oordeel, dat de K.V.P. noch de ledenvergadering voldoende of genoeg zaam objectief ingelicht zijn om de motie ven, welke in feite de keuze bepaalden, te kennen. Ondanks dit alles is van de zijde der K.V.P. buiten de fractie om openlijk ge oordeeld en zulks op vaak kwetsende wij ze. Ook het toeschrijven van de gewraak te gang van zaken aan het beleid van de fractievoorzitter alleen wijst de fractie af. Het oordeel over de vervuiling dezer voor zittersfunctie acht zij eveneens voorbehou den aan de fractie. Deze brief is geschreven namens de fractie van de K.V.P. Een minderheid, namelijk een groep van 13 van de 27 le den, heeft zich echter van de fractie ge- distancieerd, hoewel er tot nu toe geen sprake is van een nieuwe, zelfstandige po litieke groepering in de Maastrichtse raad. De K.V.P.-centrale van Maastricht zal op 11 november een algemene leden vergadering houden waarop deze kwestie zal worden besproken. J. F. Kemming KUNSTNIJVERHEID rvr^i r\r\i ©IMHENHUISAISSMfriêTOyS! r-lL^L-WLX TEL.20056 Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten voor het bij wet als zoda nig aangewezen ontwikkelingsgebied oos telijk Westfriesland een zogenaamde plancommissie in te stellen, waarvan de taak is het bevorderen van een verant woorde maatschappelijke begeleiding van de structuurverandering in het betrokken gebied met inachtneming van een onder ling evenwichtige ontwikkeling op het maatschappelijke, sociale, sociaal-cultu rele en medisch-hygiënisch vlak. Van de plancommissie wordt verwacht het opstel len van een algemeen sociaal ontwikke lingsplan voor het betrokken gebied en van jaarlijks zogenaamde deelplannen. Ter dekking van de kosten, waarvan het rijk een belangrijk deel voor zijn rekening neemt, vragen Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Povinciale Staten een bedrag van 6.000 ter beschikking te stel len.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13