Nieuw Belgisch kabinet voor drie zware taken Blankenhorn toch naar Parijs Sukarno begrijpt Australië niet Aanbod met naar bijsmaakje Velerlei trouwbetuigingen aan premier Kassem DRALON Sultan Hamid II gaat in zaken Subrandio sprak Dulles DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAxNT 17 Hervorming van de mijnindustrievan het sociale verzekeringsstelsel en van het spoorwegbedrijf Lorsden blijft hopen op O-beraad over Cyprus Nieuw materiaal voor grammofoonplaten Regering-Adenauer dekt haar ambassadeur Aroe-eilanden „onder" N--Guinea bezocht Telegram van de Paus aan koningin Juliana Tien jaar voor Tunesische oudpremier Bakkoesj Tunesisch protest wegens Franse grensscheiding Algiers weet niets van actie bij Sakiet Russisch leningsaanbod aan Libanon Macmillan gelast onderzoek naar Labour-beschuldiging NA AREFS AANHOUDING Gaston Eyskens formateur Britse bankdirecteur op Cyprus doodgeschoten Verdachte van 11 moorden in Oostenrijk gearresteerd „Koch kreeg bericht van elke executie" (Van onze correspondent in Brussel) De ro.ims-katholiek-liberale regerings coalitie waarvoor de weg gebaand is door 't aftreden van de rooms-katholiekc min derheidsregering van Gaston Eyskens staat voor zware economische en sociale problemen. Het is niet zo dat de Belgen uit hun Expo-roes zijn ontwaakt en ver baasd opkijken dat er zoveel ernstige vraagstukken moeten worden opgelost. Het Expo-feest deed de ernst van het ko lenmijnprobleem »'et vergeten. Sedert maanden leeft het besef dat er „iets moet worden gedaan," met andere woorden, dat de sluiting van niet rendabele kolen mijnen waarmee men reeds bezig is in een sneller tempo moet worden voort gezet. De sluiting van de mijnen is ech ter niet het enige aspect van de hervor ming van de mijnindustrie. In de Borinage en in de drie andere bek kens van het zuiden, Luik. Bergen en Charleroi, moeten kleinere mijnmaat- schappijen gaan samenwerken in een gro tere vennootschap Men komt tot het be sef dat er in de zuidelijke bekkens geen grote toekomst meer is voor de mijnen, die vette industriekolen voortbrengen. In die bekkens is alleen de produktie van ma gere huishoudkolen rendabel. Op het ogen blik ondervinden deze mijnen overigens niet dezelfde moeilijkheden. Zij kunnen de zware crisis doorstaan, daar zij grote winsten hebben behaald in de afgelopen periode van hoogconjunctuur. In het zui delijke bekken moet men onderscheid ma ken. De produktie van magere kolen is bijvoorbeeld een rendabel bedrijf. De ze ven mijnen van de Belgische Kempen, het noordelijke bekken, zijn zeer rendabel en hun produktie zal in de eerstkomende -naanden sterk worden uitgebreid. Te. duur De nieuwe regering staat voor nog een andere moeilijke opgave: de hervorming van het stelsel der sociale verzekeringen. Op de staatsbegroting moet ieder jaar een steeds toenemende subsidie worden uitge trokken voor het aanzuiveren van de te korten der ziekte- en invaliditeitsverzeke ring. Het tekort van de ziekteverzekering bedraagt ten minste twee miljard frank of 150 miljoen gulden. Deskundigen zijn ervan overtuigd dat. er geen tekort hoeft te zijn, wanneer een aantal misbruiken kunnen worden onderdrukt. Er zijn bij voorbeeld geneesheren die gemakkelijk dure medicijnen voorschrijven, er is ver der de al te goedkope behandeling in de polyklinieken van de grote vakbonden, waar patiënten slechts 38 cent per visite betalen, alsmede het gebrek aan financië le controle en aan eigen verantwoordelijk heid van de ziekenbonden. die in de mees te gevallen vakbondorganisaties zijn. Er wordt al jaren aan dat vraagstuk gedokterd, maar men vindt „de sane ring van de ziekteverzekering" in alle re geringsverklaringen van de laatste tien jaren terug en het probleem is alleen er ger en ingewikkelder geworden. Nu ech ter de rijksbegroting 1959 zal worden in gediend met een vermoedelijk tekort van vijf miljard frank of 380 miljoen gulden, zal er wel iets moeten gebeuren. Te goedkoop Tenslotte: het tekort der spoorwegen. In de jaren 1925-1930 nam de staat de parti culiere spoorwegmaatschappijen over en werd de Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen (N.M.B.S.) opgericht. In die overneming waren ook de pensioe nen van de oudgedienden van die maat- Advertentie ONDERGOED voor heren is voorradig bij Gen. Cronjéstr. la-lb - Tel. 53334 35 jaar het vertrouwde adres met de ervice in ruimste zin. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft in het Lager huis verklaard, dat de Britse regering zal voortgaan met de uitvoering van het op oktober in werking getreden plan voor zelfbestuur voor Cyprus. Hij sprak de hoop uit, dat. het. NAVO-plan voor een rondetafelconferentie, waar Griekenland zich tegen verzet heeft, op een gunstiger tijdstip toch nog zal worden verwezenlijkt. De regering kreeg van oppositiezijde het verwijt te horen, dat ze in de handen heeft gespeeld van de extremisten door geen concessies te stellen tegenover die van aartsbisschop Makarios. De minister van Koloniën, Lennox Boyd, antwoordde hier op, dat de suggesties van Makarios (voor een onafhankelijk Cyprus, dat eventueel zou afzien van aansluiting bij Grieken land) achterhaald waren door het NAVO- plan. De Britse regering is bereid op een NAVO-conferentie in discussie te treden over een oplossing op lange termijn, naast een gedachtenwisseling over het afgekon digde tussentijdse plan. De regering ontkende dat de Britse troe pen op Cyprus uit de band waren gespron gen, hoewel ze op verregaande wijze wa- ien geprovoceerd. (Reuter) Minister Lennox Boyd ver haarde, dat gebruik van enig geweld on- ërmijdelijk was bij de razzia's na de mord op mevrouw Cutliffe te Famagusta. higeveer duizend personen zijn opge- racht naar kampen, waaruit zij dezelfde vond, ia een verhoor, werden vrijgelaten, "lij deze operatie verloren twee Griekse Cyprioten het leven en werd een aantal gewond. Van de gewonden werden 21 in 'n ziekenhuis opgenomen. Op een na zijn alle 21 uit het ziekenhuis ontslagen. De minister zei te betreuren, dat door de grote ene'heid van optreden letsel en scha- C? war n veroorzaakt. schappijen begrepen. Intussen heeft de N.M.B.S een kostbaar sociaal systeem op gebouwd, terwijl het goedkope spoorkaar tje steeds is beschouwd als een middel om bepaalde bevolkingsgroepen te gerieven. Toen er iets voor de oudstrijders van de eerste wereldoorlog gedaan moest wor den, en er geen geld was om hun pen sioenen te verhogen gaf de regering hun een reductie van vijftig, vijfenzeventig en voor sommige zwaar invaliden zelfs van honderd percent op alle treinroutes. Om de industrie te helpen werden arbeiders abonnementen ingesteld tegen ongeveer een kwart van het normale tarief. Zo ging het door. Alle Belgische journalisten ge nieten een reductie van vijfenzeventig percent op de spoorwegen en op de staats- pakketboten tussen Oostende en Dover. Al le leden van een gezin met vier kinderen krijgen vijftig percent reductie, enzovoort. Politieke waarnemers vragen zich af hoe de nieuwe regering Eyskens die drie zware vraagstukken zal aanpakken, daar een oplossing in de meeste gevallen ge paard moet gaan met onpopulaire maat regelen. Op het ogenblik hebben de rooms- katholieken de wind in de zeilen. Zij won nen in de verkiezingen van 1 juni en in de gemeenteraadsverkiezingen van 12 ok tober, maar de socialistej staan gereed iedere onpopulaire maatregel te bestrij den. Het komende politieke jaar belooft dus spannend te worden. (ANP) Men verwacht dat de nieuwe regering voor de nieuwe zitting van het parlement die volgende week dinsdag begint zal worden geïnstalleerd BERLIJN (DPA) Een te Düsseldorf gevestigde firma heeft woensdag een nieuw materiaal voor grammofoonplaten, dat zeer licht, buigzaam en moeilijk te be schadigen is, geïntroduceerd. De plaat is onbreekbaar en het geluid blijft zelfs na zeer onvoorzichtige behandeling onaange tast. De platen hebben een doorsnee van 17,5 centimeter en een draaisnelheid van 45 toeren per minuut. De prijs is 1.50 D.M. per stuk. Het fabricageprocédé maakt een massaproduktie van 50.000 per dag mogelijk. In 1959 zal dezelfde fir ma 331/3 toerenplaten met stereofonisch geluid op de markt brengen. Volgens Duitse vaklieden betekent deze nieuwe plaat een omwenteling op de grammofoonplatenmarkt. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft verklaard, dat zij voor de nieuwbenoemde ambassa deur te Parijs Blankenhorn instaat. De rechtszaak die tegen deze diplomaat, als mede tegen de president van de Europese Economische Gemeenschap professor Hallstein en de voormalige ambassadeur te Parijs Von Maltzan door de rechtbank te Bonn aanhangig is gemaakt bagatelli seert de regering. Zij zegt dat Blanken- horn's optreden in de zaak-Strack berust te op handelingen in het geheel van zijn werkzaamheden en de dienst van zijn bu reau. Dit wel zeer ongewone ingrijpen van de regering heeft opzien gebaard, te meer daar de regering ook het optreden van Hallstein en Von Maltzan in dezen dekt. Dr. Strack, een hoge ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken be schuldigt. de drie diplomaten ervan hem belasterd te hebben en ervoor te hebben gezorgd, dat hij door verdachtmakingen niet werd benoemd tot delegatieleider bij economische onderhandelingen met Egyp te en Turkije. In ruil voor zijn zwijgen over deze zaak had men hem later am- bassadeursposten in Chili en Irak aange boden. Plicht en wet De regering liet op een persconferentie meedelen, dat Blankenhorn zich volgens zijn plichten gedragen heeft. Ze gaf daar mee aan, dat zij Blankenhorn's benoeming tot ambassadeur te Parijs wil handhaven. Er is sprake geweest, dat bondspresident Heuss zou weigeren de geloofspapieren van Blankenhorn te ondertekenen, zolang tegen hem een vervolging lopende was. Na het. ingrijpen van de regering zou Heuss nu wel bereid zijn tot onderteke ning. De vraag is. of de regering zich met deze verklaring niet gemengd heeft in een lopende rechtszaak. Van regeringszijde zelf is dit ontkend, maar de officier van justitie te Bonn heeft tegen Blankenhorn, Hallstein en Von Maltzan officieel een vervolging ingesteld. De socialistische op positie zegt dat de regering het gerecht onder druk zet, maar de regering-Ade- nauer betoogd dat een ambtenaar zich van zijn plicht kan kwijten en desondanks kan handelen met het strafwetboek. Op deze manier zouden Blankenhorn, Hall stein en Von Maltzan gehandeld hebben in overeenstemming met hun dienstplich ten, maar in strijd met de wet. Zo langzamerhand zullen wc ce komanue maanden wzc, aan de kale, spneh ge bomen moeten wennen. De bladeren gehoorzamen braaf aan de natuur en komen in deze maanden gedwee naar beneden dwarrelen. En wanneer zij dan bij elkaar in de plantsoenen op grote hopen liggen, komt er een tuinman met een hark. die ze bijeenveegt en opruimt en zonder het te weten geknipt is voor een stemmige najaarsfoto. In de Verenigde Staten gaat het allemaal anders, zakelijker, minder romantisch ook. In de stad Claremont heeft men namelijk de gemeentelijke sneeuwruimer ingeschakeld, die in een oogwenk de grote bergen bladeren verwijdert. DJAKARTA, (ANP) In de redevoe ringen die president Sukarno gedurende zijn reis over de eilanden in de buurt van Nederlands Nieuw-Guinea heeft gehouden heeft hij verklaard de houding van Austra lië in de kwestie-Nieuw-Guinea niet te kun nen begrijpen. Sukarno, die op deze reis door twaalf buitenlandse ambassadeurs en gezanten wordt vergezeld, herinnerde zijn gehoor op de massabijeenkomsten, die hij toe sprak, eraan, dat Australië tijdens de on afhankelijkheidsstrijd tegen de Nederlan ders een van Indonesië's krachtigste ver dedigers is geweest. „Doch nu is Austra lië omgezwaaid en steunt het de Nederlan ders in hun verzet tegen ons met betrek king tot West-Irian". De president herinnerde de Australische regering er aan, dat Indonesië een naaste buur is, terwijl Nederland ver weg ligt. Voorts betoogde hij, dat Indonesië geen gebiedsuitbreiding verlangt, maar dat Westelijk Nieuw-Guinea een integraal deel is van de Indonesische republiek. Intussen heeft de militaire commandant van de Molukken, luitenant-kolonel Pe ters, de waarschuwing doen horen, dat „de geest van de regionale bevolking om West-Irian te bevrijden", zo explosief is, dat „er gemakkelijk incidenten kunnen ontstaan". De kolonel beweerde, dat in de wateren der Molukken nog steeds buitenlandse on derzeeërs worden gesignaleerd. „Deze on derzeeërs waren grotendeels van de Ne derlandse marine". „Dit bleek duidelijk uit de taal, waarin de bemanningsleden spraken, zoals door de opvarenden van In- SPRÏNGHILL, NOVA SCOTIA (UPI) Een van de mensen, die kennelijk onder de indruk zijn geraakt van de mijnramp in Springhill en de redding van negentien mijnwerkers, die dagenlang diep onder de grond opgesloten zaten, is de gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, Mar vin Griffin. Spontaan bood hij de negen tien een gratis vakantie aan op een eiland in Georgia. Later vernam Griffin echter, dat één van de 19, de 46-jarige Maurice Ruddick, vader van twaalf kinderen en een zeer populaire figuur in Springhill, „voor ruim 50 percent neger" was. Grif fin maakte toen het voorbehoud, dat Rud dick kon meedoen op basis van rassen scheiding. Vandaag heeft Ruddick verklaard, dat hij het voorstel van Griffin accepteert. ..Dit doet me geen pijn. Sommige van de jongens twijfelden echter. Zij zeiden, dat we deze kwelling samen hebben doorge maakt en dat we bij elkaar moesten blij ven. Misschien wordt dit een kans om de ogen van sommige mensen te openen. Ik doe mee als een soort experiment en wie weet, kan dit helpen voor sommige men sen de wereld beter te maken. Ik zou hier uit geen internationaal incident willen ma ken. Veel hersenen heb ik niet, maar ik geloof dat ik voldoende gezond verstand heb om deze zaak nuchter te zien," aldus Ruddick. Ruddick vertelde nog, dat sommige van zijn collega's zo kwaad over die discrimi natie waren, dat zij zeiden, dat zij niet zouden gaan als Ruddick gedwongen werd eer afzonderlijke vakantie te accepteren. ..Ik geloof dat ik hen bepraat heb. Ik heb hen er op gewezen, dat dit de kans van ons leven was," zeide hij. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Jo annes XXIII heeft gisteren de vertegen woordigers ontvangen van 54 landen en vijf internationale organisaties die zijn kroning hebben bijgewoond. De Paus her innerde eraan, dat zijn voorganger, Pius XII. zijn pontificaat aan de vrede in de wereld had gewijd. Hij zei dit voorbeeld te zullen volgen en zijn hoop te vestigen op een „rechtvaardige en broederlijke vrede onder de volken". De Paus heeft koningin Juliana het vol gende antwoordtelegrarn gezonden: „Wij danken Uwe Majesteit voor haar wensen, waarvoor wij zeer gevoelig zijn en van onze kant roepen wij van ganser harte de Goddelijke bescherming in voor haar, voor de koninklijke familie en voor geheel Ne derland". Onder de gasten in de St. Pieter waren de hertog van Norfolk (Engeland), prins Albert van België, prins Felix van Luxem burg met zijn zoon Karei, minister Luns, gezeten naast een vertegenwoordiger van Monaco. Zelfs landen met betrekkelijk weinig katholieken zoals Vietnam, Ma laya, Indonesië, Soedan, hadden vertegen woordigers gezonden. TUNIS (Reuter) Het Tunesische hoge gerechtshof heeft de vroegere Tunesische premier Salah Eddin Bakkoesj tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens samenwerking met de Fransen toen Tune sië nog een Frans protectoraat was. Bak koesj is voorts .voor het leven uit de bur gerrechten ontzet. Vier andere vroegere ministers zijn om dezelfde reden tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Een vijfde kreeg bij ver stek de doodstraf. Deze laatste, Hedi Ben Rais, zou in Frankrijk vertoeven. De openbare aankla ger had ook tegen de anderen de dood straf geëist, omdat zij indertijd pogingen om tot onafhankelijkheid voor Tunesië te komen zouden hebben tegengewerkt. donesische vissersboten werd gehoord", aldus Pieters. DJAKARTA, (ANP) —President Sukar no en zijn uit zestig personen bestaande gezelschap, onder wie de Russische, Ame rikaanse en Chinese ambassadeurs, zijn woensdag per schip in Dobo, de hoofdstad van de Aroe-eilanden aangekomen ten zui den van West-Nieuw-Guinea. Hij zei tot de bevolking„Wij staan niet alleen in onze strijd om West-Irian". Tweehonderd mil joen Aziaten en Afrikanen en „werkers van de hele wereld", steunen Indonesië. Hij legde er wederom de nadruk op dat, indien Indonesië verenigd is, „West-Irian tot ons zal terugkeren". SINGAPORE (UPI) Sultan Hamid van Pontianak is woensdag per vliegtuig uit Singapore naar Nederland vertrokken, om zich bij zijn vrouw en kinderen te voegen, die hij bijna tien jaar niet gezien heeft. De sultan vertrok na een verblijf van vijf dagen in Singapore, nadat hij in Indonesië een gevangenisstraf van acht jaar had uit gezeten. Hij vertelde aan UPI, dat hij tegen januari beslist naar Pontianak zal terugkeren, hoewel zijn gezin in Neder land zal blijven wonen, „omdat het kli maat daar beter is". De sultan zeide, dat hij besloten had naar Indonesië terug te keren, omdat hij goed ontvangen was door zijn. mensen in Pontianak, na zijn vrijlating. Toen hem gevraagd werd of hij in de politiek zou gaan, was het antwoord: „Neen, ik moet eerst in zaken gaan om in mijn levens onderhoud te voordien". Hij wilde niet zeggen aan welk soort zaken hij dacht, maar voegde hier aan toe, dat hij tijdens zijn verblijf in Singa pore de kansen had onderzocht om be leggers te krijgen. Hij liet doorschemeren, dat hij bij het zakendoen dacht aan Pon tianak. Over de politieke en militaire situatie in Indonesië, wenste de sultan zich niet uit te laten. Maar over de revolutie had hij alles in de kranten gelezen, toen hij nog WASHINGTON (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, heeft woensdag te Washing ton een onderhoud gehad met zijn Ame rikaanse collega Dulles. Na afloop zei hij, dat er in het bijzonder gesproken was over de „gemeenschappelijke belangen" van de twee landen. Welke deze belangen waren legde hij evenwel niet uit. Dr. Subandrio deelde voorts mee, dat er van gedachten was gewisseld over de kwestie-Westelijk Nieuw-Guinea, maar ook over deze zaak trad hij niet in bijzon derheden. Op de vraag of hij met minister Dulles gesproken had over de „confiscatie" van de Nederlandse eigendommen in Indonesië verklaarde de minister bezwaar te hebben tegen het woord „cónfiscatie". Hij herin nerde aan het zojuist bij het parlement ingediende wetsvoorstel tot nationali satie. „Wij houden ons aan de internatio nale beginselen inzake nationalisatie. Er zal een behoorlijke schadevergoeding wor den betaald en de eigenaars zullen bij de rechtbanken beroep kunnen aantekenen", aldus dr. Subandrio., Ook werd hem gevraagd of er gespro ken was over wapenaankopen door Indo nesië in de V.S. Hij antwoordde hierop, dag dit „niet precies" het geval was ge weest. De Indonesische minister bezocht Washington op doorreis naar Seattle, waar hij volgende week de bijeenkomst van de ministerraad van de landen van het Co lombo-plan zal bijwonen. TUNIS (Reuter) Tunesië heeft bij Frankrijk geprotesteerd, omdat Franse troepen en tanks dinsdag bij Sakiet Sidi Joessef de Tunesische plaats nabij de Algerijnse grens die in Februari van dit jaar door Franse vliegtuigen werd gebom bardeerd het Tunesische gebied zouden hebben geschonden. Ruim veertig tanks zouden zich vijf tot zeven kilometer op Tunesisch gebied bevinden. De Franse strijdkrachten zouden over een breedte van tien kilometer de grens hebben geschon den. Verscheidene Franse vliegtuigen zouden boven het gebied verkenningen hebben uitgevoerd en enige bommen in het open veld hebben laten vallen. In het „bezette" gebied waren dorpen door zocht, waarbij verscheidene huizen waren geplunderd en twee Tunesiërs waren ont voerd, aldus de lezing van Tunesische zij de. Een Franse militaire woordvoerder in Algiers zei: „Ik heb mij in vei-binding ge steld met het hoofdkwartier voor Oost-Al- gerije, maar bij ons weten is er niets ge beurd." Volgens Tunesische functionarissen van een douanepost, zestig kilometer ten zui den van Sakiet Sidi Joessef, bevonden zich woensdagavond nog Franse strijdkrachten ter sterkte van naar schatting 1.500 man op Tunesisch grondgebied. Het Tunesische ministerie van Voor lichting heeft meegedeeld, dat er door Frans mortiervuur in Tunesische leger kampen bij Sakiet Sidi Joessef gisteravond een Tunesiër is gesneuveld en een andere gewond. CAIRO (Reuter) De „Vrije Algerijnse regering" deelt mede, dat er in Algerije op 29, 30 en 31 oktober 221 Franse soldaten zijn gesneuveld en 86 gewond. In diezelfde tijd waren vijf vliegtuigen neergeschoten. De „Vrije Algerijnse regering" zegt ver der, dat Paus Joannes XXIII haar heeft bedankt voor haar boodschap ter gelegen heid van zijn kroning. Het antwoord van de Paus was geadresseerd aan „Premier Abbas". Ferhat Abbas heeft de voorzitter van de UNO-assemblee en de secretaris-generaal van de UNO verzocht tussenbeide te ko men ten behoeve van een aantal Algerijnse nationalisten die in Franse handen zijn. In een telegram zegt Abas dat deze men sen in levensgevaar verkeren. CAIRO, (UPI) Volgens het weekblad Akher Saa heeft de Sovjet-Unie aan Liba non een langlopende lening aangeboden, zonder daaraan speciale voorwaarden te verbinden. Akher Saa zegt, dat de Libane se premier Rasjid Karami aan president Foead Sjehab de beslissing overlaat of dit aanbod al dan niet aanvaard kan worden in het licht van het nieuwe beleid van de Libanon ten opzichte van de twee grote kampen in de wereld. LONDEN. (Reuter) De Britse minis ter-president Macmillan, heeft onmiddel lijk een onderzoek gelast naar aanleiding van beschuldigingen van socialistische zij de, volgens welke de regering overheids diensten heeft gebruikt voor politieke doe len van de conservatieve partij. Leiders van de Labour partij hebben geheime richtlijnen gegeven aan plaatselijke afde lingen om zich voor te bereiden op ver kiezingen op een onverwacht tijdstip. BAGDAD (UPI) De arrestatie van ko lonel Aref, de aanhanger van Nasser, die lange tijd gold als tweede man in het nieu we Irak, is woensdag gevolgd door een demonstratie van trouw aan premier Kas sem. Radio-Bagdad zond een lange serie telegrammen uit, waarin stamhoofden van Koerden en Arabieren, politieke lei ders, afgevaardigden van bonden en intel lectuelen de premier steun toezegden en hem aanspoorden „samenzweerders en verraders" te arresteren. In de hoofdstra ten waren demonstraties van studenten, die leuzen riepen als „lang leve Kassem, onze enige leider". BRUSSEL (AFP) Koning Boudewijn van België heeft na het gebruikelijke over leg met de drie grote politieke partijen rooms-katholieken, socialisten en libera len de aftredende premier Gaston Eys kens verzocht een nieuwe regering te vor men. Eyskens had dinsdag het ontslag van zijn homogene rooms-katholieke minder heidsregering aan de koning aangeboden. Hij is van plan een coalitiekabinet van katholieken en liberalen te vormen, dat op een meerderheid in de Kamer van volksvertegenwoordigers kan steunen. NICOSIA (Reuter) In Limassol is vanmorgen de 48-jarige Britse bankdirec teur Joseph Brander doodgeschoten. Een krijgsraad in Nicosia heeft woens dag een Britse korporaal veroordeeld tot negen maanden hechtenis en degradatie tot de vang van soldaat wegens het ver spreiden van een pamflet, waarin de Brit ten werden opgeroepen geweld tegen de Griekse Cyprioten te gebruiken omdat de autoriteiten niet krachtig genoeg optra den. De korporaal bekende dat hij dit pam flet had verspreid. WENEN, (Reuter) In de flatgebouwen te St. Poelten van de vijftigjarige Oosten rijkse handelsreiziger Max Gulfer, die op verdenking van moord is gearresteerd, zijn bezittingen aangetroffen van tenminste elf vrouwen, wier lijken in het afgelopen half jaar werden gevonden of die als vermist werden opgegeven. Gulver, die de „blauw baard" van Oostenrijk wordt genoemd, werd gearresteerd op verdenking van moord op een 47-jarige vrouw, wier lijk op 22 september werd gevonden. De politie heeft brieven, die tussen Gulfer en de vrouwen die hij vermoedelijk vermoord heeft, werden gewisseld, aangetroffen- Hij was met vele van haar door middel van huwelijksadvertenties in aanraking ge komen. Gulfer heeft toegegeven de be wuste vrouwen gekend te hebben, doch hij ontkent ze van het leven te hebben be roofd. Gulfer wordt er ook van verdacht een aantal personen in aan Oostenrijk grenzende landen, met name in West- Duitsland te hebben vermoord. Waarnemers in Libanon zien echter de aandacht, die aan deze arrestatie wordt gegeven als een teken, dat Aref moet be schikken over een grote aanhang, welke de regering nu bevreesd wil maken met deze demonstratie van trouw. Reizigers, die uit Bagdad in Beiroet aankwamen be vestigden deze zienswijze. De omstandigheid, dat radio-Bagdad steeds spreekt over verraders en samen zweerders, schijnt erop te duiden, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Het Iraak- se leger heeft zijn veiligheidsmaatregelen uitgebreid. Het ministerie van defensie, waar premier Kassem zetelt, ziet eruit als een kazerne. CAIRO (AFP) Radio-Caïro heeft zonder commentaar in zijn nieuwsbulle tin mededeling gedaan van de arrestatie te Bagdad van de voormalige Iraakse vi ce-premier en onder-minister van buiten landse zaken kolonel Aref, die als over tuigd aanhanger van president Nasser be kend stond. Verklaring van inmiddels terechtgestelde SS-officier WARSCHAU (UPI) De officier van justitie in de zaak tegen de ex-gouwlei- der Erich Koch heeft een getuigenverkla ring van een geëxecuteerde S.S.-officier ter tafel gebracht, volgens welke Koch rapporten kreeg over alle massa-execu ties in het gebied van Oost-Polen, dat on der zijn bestuur stond. De verklaring was afkomstig van Waldemar Macholl, een s.s.-officier, die in 1948 wegens oorlogs misdaden in Polen was geëxecuteerd. Uit de verklaring bleek, dat Koch van alle terechtstellingen en maatregelen te gen Joden en Polen op de hoogte werd ge steld, dat hij strenge straffen had ge- eist voor elk geval van verzet, dat hij van elke belangrijke trerechtstelling van tevo ren op de hoogte werd gesteld, en dat hij orders gaf voor de inzameling van vee, voedsel en andere voorraden uit dorpen, die vernietigd moesten worden. De officier van justitie gaf een toelichting op de tenlastelegging. „Koch", zo zeide hij, „wordt verantwoordelijk gesteld voor de uitvoering van de politiek van de na- tionaal-socialisten tot uitroeiing van de Poolse bevolking in de door hem bestuur de gebieden, niet alleen fysiek, maar ook door vernietiging van de individuele vrij heden en de Poolse cultuur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17