Moordaanslag op F.L.N.- leider bij Bonn Minister Struijcken wil nog eens praten over IJmondplan Nederland raakt achter op gebied der kernenergie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Tifsseling Paspoorten uit ziekenhuis verdwenen tijdens de operatie van de Algerijn t&qe MORRIS beforei/oc/ Wellicht is een gewijzigd of een nieuw wetsontwerp mogelijk Overheid moet activiteiten krachtiger gaan bundelen Extra vergadering van Zandvoortse raad Surinamer sloeg met bijl gezin van kostbaas neer Manvrouw en dochter vrij ernstig gewond Noodwachtplicht voor B.B. gaat waarschijnlijk 1 februari in O.w. in Veisen en Beverwijk Weinig wind Kamer aanvaardt een motie over het melkbeleid Geen onbemerkt marktrisico voor de veehouders WIARDI BECKMANSTICHTING WAARSCHUWT: Het woord is aan Nederlands atoomproject Geen censuur op het nieuws in Nieuw Guinea Wij sijn dolgelukkig Acht doden in het verkeer EEN BRIL VAN KEI P PAT IS GOED GEZIEN 73e JAARGANG No 102 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 255 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboora en A. D. Huijsman De burgemeester van Zandvoort, rar. H. M. van Fenema, is ingegaan op het in de raadsvergadering van dinsdagavond door de heer C. Siegers gedane verzoek om een extra gemeenteraadsvergadering. Voor dinsdag 18 november 's avonds om acht uur heeft de burgemeester deze ex tra vergadering uitgeschreven. In deze vergadering zullen de schriftelijk aan B. en W. gestelde vragen van de heer L. J. Breure aan de orde komen. Deze vragen hebben betrekking op „ernstige onregel matigheden", waarbij zou zijn getracht de geheimhouding na een stemming over personen te schenden. Een 25-jarige Surinamer, E. A. D., is door de Dordtse politie gearresteerd we gens poging tot doodslag op zijn hospes, diens vrouw en diens dochter, de familie K., wonende in de Tweede Reedwarsstraat te Dordrecht. Het gezin wilde behalve de Surinamer nog een andere kostganger in huis nemen. Toen daartoe het bed van de Surinamer moest worden verplaatst, ont stak deze zo in woede, dat hij de familie met een byl te lyf ging. Hij verwondde de man, vrouw en dochter zodanig, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Zij zijn er allen vrij ernstig aan toe. Gezicht op Elburg, eens een weluirencl vissersplaatsje aan de Zuiderzee, nu helemaal ingepolderd. De visserij be tekende voor een derde deel der in woners een bron van bestaan. Door het aantrekken van industrieën heeft het gemeentebestuur Elburg nieuwe bestaansmogelijkheden verschaft. De verbinding met Oostelijk Flevoland (zie bovenaan foto) verlost het 750- jarige stadje uit, een dreigend isole ment. (Foto KLM Aerocarto.) (Van onze Kamerverslaggever In de Tweede Kamer heeft minister Struycken gisteravond meegedeeld dat er naar wordt gestreefd de noodwachtplicht voor de Bescherming Bevolking voor de veertien A-kringen en A-steden op 1 fe bruari van het volgend jaar te doen in gaan. Voorlopig wordt daarvoor niet ge dacht aan de B-kringen. De dienstplichti gen zullen alleen worden gebruikt voor de bemanning van overheidsdiensten, dus niet voor blokploegen. De veertien A-gemeenten zijn: Gronin gen, Rotterdam. Amsterdam, Den Haag, Arnhem, Dordrecht, Utrecht, Amersfoort, Velsen-Beverwijk, Vlissingen. Tilburg, Eindhoven, Maastricht en de oude mijn streek. (Van onze correspondent in Bonn) Voor de ambassade van Tunesië te Bad Godesberg bij Bonn hebben onbekenden gisteren een aanslag gepleegd op de leider van het Algerijnse nationale bevrijdings front in West-Duitsland, de 27-jarige Ait Ahcene. Men neemt aan, dat er politieke motieven in het spel zijn, maar volgens de politie kan het ook een kwestie van min nestrijd zijn. De Algerijn was met zijn auto op weg naar de Tunesische ambas sade te Bad Godesberg, toen uit een pas serende grote wagen een schot met een zwaar wapen werd afgevuurd, dat Ait Ahcene aan de kaak trof. Zijn auto botste tegen een deur van de ambassade. Zijn 24-jarige medeinzittende, een studente aan Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met hier en daar enige regen en plaatselijk mist. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S de universiteit van Bonn. bleef ongedeerd. De auto met de daders verdween zonder dat men het nummer van de wagen vol ledig heeft kunnen noteren. De Algerijn werd in het ziekenhuis van Bonn geopereerd. Zijn toestand is niet meer levensgevaarlijk. Onbekenden hebben zich in het ziekenhuis meester gemaakt van zowel een Duits als een Frans paspoort op naam van Ait Ahcene. Verlegenheid De Tunesische ambasèade-leden voelden zich door deze aanslag in grote verlegen heid gebracht. Zij hebben persfotografen van het terrein van de ambassade ver wijderd en overhandiging geëist van be lichte films. Van de zijde van de ambas sade werd geen antwoord gegeven op de vraag of het waar is, dat vier heren en een dame van de ambassade in het ziekenhuis zijn geweest en dat een van hen de pas poorten heeft meegenomen. De politie te Bad Godesberg blijft er bij, dat het hier geen politieke moordaanslag behoeft te zijn. Van de zijde der demoé.ratisch-socialis- tische studentenvereniging Politeia is ons medegedeeld, dat zij in correspondentie heeft gestaan met Ait Ahcene, de chef van de beide ALgerijnen, die onlangs in Neder land zijn geweest. Ait Ahcene zou oor spronkelijk zijn meegekomen voor een lezingencyclus in ons land, welke evenwel op last van hogerhand niet mocht door gaan. Ait Ahcene treedt in West-Duitsland op als woordvoerder van de Algerijnse regering in ballingschap, zonder daartoe officieel aangewezen te zijn. Vermoedens Van de heer Kassim, een der beide Al gerijnen die ons land hebben bezocht, ver nemen wij dat het F.L.N. geen enkele reden heeft om aan te nemen dat de aan slag iets te maken heeft met het geschil tussen Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek. Het Algerijnse Bevrijdings front vermoedt dat de aanslag van Franse zijde is geïnspireerd, temeer daar de Franse regering druk op Bonn uitoefent om een einde te maken aan de F.L.N.-activiteiten in Frankrijk. De Tweede Kamer heeft gisteren van de vier moties over het melkbeleid er één aangenomen De motie-De Ruiter (C.H.U.), waarin hel marktrisico wordt afgewezen en te vens garantieprijzen worden gevraagd voor vlas en koolzaad, werd bij zitten en opstaan verworpen. Tegen stemden K.V.P., A.R. en P.v.d.A. Voor sternden C.H.U., V.V.D., S.G.P. en de communis ten. De motie-Biesheuvel (A.R), waarin erop wordt aangedrongen over de kwestie van bet marktrisico pas in de loop van het volgend jaar te beslissen, werd eveneens bij zitten en opstaan verworpen. Tegen stemden K.V.P. en P.v.d.A. De motie-Engelbertink (K.V.P.waar in wordt gevraagd een grens te stellen aan het marktrisico voor de veehouders en daarover overleg te plegen met het Land bouwschap werd met 60 legen 61 stemmen verworpen. Tegen stemden P. v. d. A., C.H.U., A.R. Voor stemden K.V.P., V.V.D. S.G.P en de communisten. Een motie van ongeveer gelijke strek king. maar met een andere formulering van de heer Vredeling (P.v.d.A.) werd bij zitten en opstaan aangenomen. Tegen stemden A R. en S.G.P. (Van onze Kamerverslaggever) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struijcken, heelt gisteravond in de Tweede Kamer naar aanleiding van de critiek op het wetsontwerp tot instel ling van een bovengemecntelijk orgaan voor de IJmond verklaard te hopen, dat wat de samenwerking van de gemeen ten aan de IJmond betreft, hij nog eens een gesprek zal hebben met een commissie uit de Kamer aan de hand van de bestaande situatie over de vraag waar de knelpunten liggen, zodat een gewijzigd of een nieuw wetsontwerp kan worden ingediend. Het is niet gemakkelijk, zei de minister, voor de IJmond een constructie te vinden die voor de Tweede Kamer in haar geheel aanvaardbaar is. Een deel van de Kamer wil de drie gemeenten tot één gemeente samenvoegen, maar daar is geen meer derheid voor. Een ander deel heeft be zwaar tegen de bijzondere bevoegdheden van Gedeputeerde Staten. Het is aller minst de bedoeling geweest daarmee een pr-ecedent te scheppen. Alle gevallen moe ten op zichzelf worden bezien. Aan de IJmond liggen een aantal ge meenten die nicl tot samenwerking ge neigd zijn. Met de wet voor de samenwer king van gemeenten kan geen bevredi gend resultaat worden bereikt. Als stok achter de deur wilde de regering daarom bijzondere bevoegdheden verlenen aan Gedeputeerde Staten. Dat zou voor de ge meenten een reden zijn geweest door sa menwerking beslissingen in eigen hand te houden. De minister wilde aan de hand van het IJmondproject nog eens overleg plegen om tot- een uitvoerbare constructie te komen die voor het geval het meest ge schikt is. De arme gemeenten Dinsdagavond had de heer Franssen (P.v.d.A.) een motie ingediend met het doel de regering te bewegen royalere uit keringen te doen uit het Gemeentefonds aan arme gemeenten, die voorzieningen moeten treffen om industrie aan te trek ken voor het scheppen van werkgelegen- De Fransman Frederic Lambre wil hei Kanaal oversteken op een manier, die niet alledaags is. Hij koos als vervoer middel een ??/.of van kurk. Een keer probeerde hij het al, maar de golven gebruikten het vlot als speelbal. Fre deric keerde terug. Op de foto zien we hem vertrekken uit Boulogne voor een tweed? poging. Voor de dr. Wiardi Beckmanstichting, 't wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, beeft ir. 5. A. Posthumus een rapport geschreven over „de uitdaging van het atoom". Wetenschappelijke, eco nomische en bestuurlijke aspecten van de industriële toepassing der kernenergie worden daarin behandeld. „Publiek moet bijdragen" Het zal volgens dit rapport zware finan ciële offers vergen om te voorkomen dat Nederland op het gebied van de kern energie bij overeenkomstige landen ach terblijft. Daarbij moet volgens het rapport worden aanvaard, dat de gemeenschap de plicht heeft, zeker in de kostbare ont wikkelingsperiode, in deze offers bij te dragen. De studie geeft de vorming van een fonds, via een heffing op de huidige energietarieven in overweging, waaruit een aantal kostbare uitgaven gefinancierd zou kunnen worden. Gelet op.de overheidsactiviteiten en de ontwikkeling sinds 1950 op het ge bied der kernprocessen, spreekt het rapport bezorgdheid uit over de hui dige gang van zaken. Een achterstand ten opzichte van b.v. België, Zweden en Noorwegen wordt geconstateerd. Haar stimulerende en coördinerende taak in deze heeft de overheid, aldus wordt opgemerkt, niet op bevredigen de wyze vervuld. Ook wordt de vraag gesteld of de in 1955 ingestelde ambtelijke commissie voor atoomenergie wel een afdoende oplossing is geweest voor het gewenste atoombeleid. „Atoomwet" bepleit De overheid, zo wordt ten stelligste be toogd, is zeker aanvankelijk primair ver antwoordelijk voor een samenhangend atoombeleid. Gezien het complex van pro blemen dat zich hier voordoet, noemt het rapport een samenstel van wetgevende maatregelen noodzakelijk om de ontwik keling en de toepassing der atoomproces sen in de juiste banen te leiden. Een der gelijke atoomwet zal, behalve in de rege ling van een vergunningenstelsel, ook voorzien moeten in de verantwoordelijk Anonymus: Behalve Adam denkt iedereen met wee moed aan zijn jeugd. heid. Dat vond de heer Van Heivoort (K.V.P.) gisteren niet de juiste methode, want de gelden in het Gemeentefonds zijn van de gezamenlijke gemeenten. Er moet steun worden verleend uit de algemene financiële middelen van het rijk en dat gebeurt al. Mede namens de heren Beernink (C.H.U.) en Ritmeester (V.V.D.) diende de heer Smallenbroek (A.R.) een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het totstandkomen van een ontwikkelingsfonds te bevorderen waaruit de arme gemeenten in de pro bleemgebieden en industriekernen kunnen worden geholpen. Minister Struijcken verklaarde dat bij de verdeling van de gelden van het Ge meentefonds et reeds rekening mee wordt gehouden of een gemeente in een ontwik kelingsgebied ligt. Hij ontried de beide moties, omdat hij er meer voor voelde een oplossing te zoeken in de nieuwe wet op de financiële verhouding lussen rijk en gemeenten. Die nieuwe wet zal zeer spoedig worden ingediend. In afwachting van de nieuwe regeling zullen de gemeenten voorschot ten krijgen op basis van de oude regeling. Er wordt wel erg geklaagd dat de ge meenten financieel aan de grond zitten, maar zij hebben na de oorlog heel wat op gebouwd. Ook vooi de gemeenten bestaan er financiële grenzen. Als iedere gemeen te onbeperkt uitgaven zou kunnen doen, waarna het rijk voor de tekorten zou moe ten opdraaien, ontstaat een chaos, aldus de minister. In het kader van de huidige loonpoli tiek kunnen thans aan het lagere over heidspersoneel geen loonsverhogingen worden verleend, tenzij er een volstrekte achterstand is. Maar dat is niet het geval. Er is thans overleg gaande over de sala rissen van de middelbare ambtenaren. Hangende het overleg kon de minister daar niets over zeggen. Buiten hun boekje Vele gemeenten hebben aan hun perso neel met grote gezinnen een extra kinder bijslag toegekend. Minister Struijcken is daarmee niet akkoord gegaan en hij heeft 104 gemeenten gesommeerd deze regeling te herzien. Daarvan hebben 49 gemeen ten aan de sommatie gevolg gegeven. Aan 42 gemeenten is een herziening opgelegd; 13 gevallen zijn nog in behandeling. Tegen die sommatie van zijn partijgenoot minister Struijcken maakte gisteren de heer Van Heivoort (K.V.P.) ernstig be zwaar. Hij overwoog door middel van een motie een uitspraak van de Kamer te vragen. De minister antwoordde dat het toela ten van gunstiger bepalingen voor andere gemeenten aanleiding is op andere punten af te wijken van het algemeen bezoldi gingsbesluit. Die afwijkingen zou men niet kunnen afwijzen als andere wel zijn toe gelaten. Op die manier zouden de bezol digingen een onoverzichtelijke lappende ken worden, die een algemeen loonbeleid onmogelijk zou maken. Zijn aanvankelij ke circulaire heeft de minister echter ge wijzigd en de kindertoelage van vier per cent voor het vierde kind is gehandhaafd. Verdei is hij niet kunnen gaan. Even na middernacht was de minister uitgesproken. Vandaag worden de replie ken gehouden. (Van onze correspondent in Londen) Het is niel uitgesloten dat de atoom energie-groep van de drie grote Engelse concerns, welke op het ogenblik een serie van vier atoomkrachtcentrales bouwt, ook in ons land een atoomproject ter hand zal nemen. De samenwerkende Elektriciteits Pro- dukliebedrijven (S.E.P.) heeft namelijk offerte gevraagd voor de bouw van een atoomkrachtcentrale van het verbeterd Calder Hall-type, welke offerte in augus tus van dit jaar werd gedaan. Het plan geldt een centrale met een produktie van 150.000 kw, waarschijnlijk bestemd voor Noord-Brabant. Uiteraard beseft men in Londen, dat men van Nederlandse zijde ook prijsopgaaf zal hebben gevraagd in de Verenigde Staten en mogelijk ook in Frankrijk. „Het is onjuist, dat het kantoor voor voorlichting en radio-omroep in Nieuw- Guinea voor de publikatie .van het Neder landse en buitenlandse nieuws dagelijks de toestemming van de gouvernementsse cretaris in Hollandia behoeft of dat daarbij van enigerlei vorm van censuur sprake zou zijn. Wel wordt met de secretaris overleg gepleegd over de wijze van publi ceren van het zuiver politieke nieuws". Dit zegt minister Helders in zijn Memorie van Antwoord op de begrotingen voor 1957 en 1958 van Nederlands Nieuw-Guinea naar aanleiding van het verslag van de parlementaire missie, die in 1957 een be zoek aan dit gebiedsdeel heeft gebracht. De minister voegt hier aan toe, dat er naar wordt gestreefd het nieuws door radio-omroep Nieuw-Guinea op een rustige wijze te brengen, met vermijding van sen satie. Advertentie BIJ IEDERE JAS, EEN PASSENDE TAS Advertentie heden en bevoegdheden der overheids instanties. In het bedrijfswetenschappelijke deel van het rapport, waarin op tal van pro blemen wordt ingegaan, wordt o.m. ge zegd, dat daar, waar men gedwongen zal worden in de reactorbouw zo beperkt mogelijke afmetingen te bezigen, reactoren met verrijkte brandstof de voorkeur zui den verdienen. Aan de samenstelling van het rapport heeft een commissie onder leiding van ir. H. Vos meegewerkt. Advertentie dat wij al onze meubelen gekocht hebben bij in Nijkerb! Levering rechtstreeks van de fabriek Catalogus B gratis op aanvraag Dodelijk ongeval in Bloemendaal Woensdagmiddag om tien minuten voor vier is de cenentachtigjarige heer P. H. Jacques in de omgeving van zyn woning by het oversteken van de Br derodelaan in Bloemendaal, tegenover de Ewijckweg, aangereden door een auto, bestuurd door een tweeëndertigjarige kantoorbediende uit Barendrecht en op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het in het naby gelegen Provinciaal Ziekenhuis over gebracht. De auto reed in de richting van het dorp Bloemendaal. Bij een auto-ongeval op de rijksweg Ven- lo-Nijrriegen nabij Well zijn de 39-jarige vertegenwoordiger E. Rijnaarts uit Venlo en de 37-jarige caféhouder P. Peeters uit Arcen om het leven gekomen. Beiden waren in een kleine personenauto op weg naar huis, toen de wagen door een vracht auto met aanhangwagen bij het passeren werd geraakt. De wagen raakte uit zijn koers en reed enige tientallen meter verder tegen een boom. De bestuurder van de vrachtauto stopte, maakte van het ongeval melding tegen een naderbij hollende boer, vervolgde zijn weg in de richting Nijmegen zonder zich te hebben bekendgemaakt. De politie is thans naar hem op zoek. Tussen Erin en Sleen is de 40-jarige motorrijder G. Zwols uit Erm in volle vaart tegen een voor hem rijdende melk wagen van de landbouwer J. uit Erm ge reden. De motorrijder werd vrijwel op slag gedood. Zijn echtgenote, die bij hem op de duo zat. werd gewond naar Let ziekenhuis rebracht. Te Boxtel is de gepensioneerde ge meenteveldwachter van Gemonde, de 75- jarige A. Lavrijsen door een zuiveltank- wagen aangereden en levensgevaarlijk ge wond, toen hij per fiets de verkeersweg naar Schijndei overstak. Het slachtoffer overleed enige uren later in het St. Li- duinaziekenhuis te Boxtel. De achtjarige Ria Blik is, toen zij aan de kant van de Lemsterweg bii Bant in de Noordoost polder aan het spelen was, door een asserènde vrachtauto aange reden en gedood. Het -1-jarig dochtertje van de fam. Hens- sen te IJsselstein werd. toen zij plotseling de weg overstak, door een personenauto oven-eden. Het kind was onmiddellijk dood. De 83-jarige Arie Kool uit de Tolhuis laan te Rotterdam is door nog onbekende oorzaak overleden. Men vermoedt dat de man is aangereden door een auto. De mo gelijkheid is niet uitgesloten dat hii is ge vallen. Hij is naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar bleek dat hij was over leden. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1