Belast'ngopbrengsten gestegen Kantelmanchet no-iron shirts Panda en de olie^boertjes Wereldnieuws Voor morgen regen verwacht Sterke stijging in produktie van levensverzekeringen In september 1958 „t Silver Stoepke" Bevredigende export van bloemisterijprodukten Grote Shell Raffinaderij bij Hamburg geopend Samenwerking tussen V.S. Rubber en Englebert Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland GEN. CRONJESTRAAT 2 Minister Helders Oliewinning in Nw.-Guinea nog niet kansrijk RECORDJAAR VERWACHT Duitsland wil landbouw blijven beschermen Aantal schoenmakers daalt voortdurend SPECIALE VERKOOP Ernstig meningsverschil in Produktschap Zuivel Kaiser-Frazer liquideert British American Oil Concurrentiestrijd verwacht in verbandstoffenindustrie DE MAAN KEEK TOE Grasso gaat emitteren; beursnotering gevraagd DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 Het ministerie van Financiën deelt mee dat de ontvangsten uit hoofde van de kohierbelastingen in september in totaal 349.1 miljoen bedroegen tegenover in augustus 254.0 miljoen. De opgetreden stijging betreft voornamelijk de inkomsten en de vennootschapsbelasting. De hogere ontvangsten aan inkomstenbelasting hangen samen met het in betekenis toenemen van betaling van voorlopige aanslagen 1958. Het in de afgelopen maand uit hoofde van de vennootschapsbelasting geïnde bedrag werd begunstigd door betaling van in augustus opgelegde voorlopige aanslagen over het boekjaar 1958. Het totale nog in te vorderen bedrag daalde in september met 219,6 miljoen tot 1.636.7 miljoen per de maandultimo. De ontvangsten wegens de niet-kohierbelastingen beliepen in september in totaal 398,9 miljoen (in 1957 f 356,3 miljoen). Hiermede is in het derde kwartaal van 1958 1.184,0 miljoen geïnd en in de eerste negen maanden van dit jaar 3.515.4 miljoen. Dit laatste bedrag komt overeen met 74,4 percent van de herziene jaarraming ad 4.724 miljoen. De opbrengst van de loonbelasting is van het tweede op het derde kwartaal van dit jaar niet onbelangrijk gestegen, name lijk van 290 tot 318 miljoen gulden. Dit verloop hangt ten dele samen met de uit kering van vakantiegelden, waardoor de ontvangsten in de afgelopen drie maanden gunstig zijn beïnvloed. Ook de opbrengst van de omzetbelasting vertoonde van het tweede op het derde kwartaal enig accres, namelijk van 326 tot 339 miljoen. De ont vangsten in het afgelopen kwartaal bleven nochtans ten achter bij die in de overeen komstige periode van het voorgaande jaar (351 miïioen). De opbrengst van de motor rijtuigenbelasting beliep 9.6 miljoen tegenover 8.6 miljoen een jaar geleden. De stijging van de opbrengst van de in voerrechten van 68.7 miljoen in augus tus tot 73,8 miljoen in september is ge heel toe te schrijven aan hogere inkomsten uit hoofde van het bijzonder invoerrecht op benzine. In de afgelopen maand is voor het eerst in dit jaar een hoger bedrag ge- De export van de Nederlandse bloemis- terijprodukten is dit jaar (tot en met sep tember) wel iets gestegen, maar de sterke vooruitgang die vorige jaren kon worden bereikt, is overgegaan naar een meer sta biele ontwikkeling; aldus de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloe misterij", dr. A. J. Verhage, op de te Utrecht gehouden algemene vergadering. In 1957 was de totale bloemisterij export gegroeid tot ruim 53 miljoen gulden in de eerste negen maanden van dat jaar tot 39,5 miljoen gulden, terwijl over de eerste drie kwartalen van dit jaar voor 41,5 miljoen gulden werd geëxporteerd. Mede in aanmerking genomen de uitbrei ding van de produktie in het buitenland en een teruggang in het' economische leven mogen wij, aldus dr. Verhage, het resul taat met een zekere vreugde bezien. De heer Verhage hoopt dat een oplossing zal worden gevonden voor het probleem van de Vrijhandelszone. Wanneer dit niet mogelijk zou blijken te zijn, moet de Ne derlandse bloemisterij zich instellen op een bemoeilijking van de afzet naar lan den buiten de Europese Gemeenschap, die juist in de huidige ontwikkeling voor de bloemisterij-export een zo belangrijke rol spelen. Te Hamburg-Harburg is een nieuwe raf finaderij van de Deutsche Shell A.G. ge opend. Voor een bedrag van 235 miljoen mark werd in twee jaar tijds aan de zui delijke oever van de Elbe een moderne in stallatie gebouwd, die per jaar twee mil joen ton ruwe olie kan destilleren. De tota le capaciteit van de Shell-raffinaderij te Harburg wordt daardoor gebracht op in to taal 3 miljoen ton ruwe olie per jaar. In het nieuwe havenbekken kunnen in de toekomst twee supertankschepen tegelij kertijd worden gelost. De 200 opslag tanks hebben een totale inhoud van 600.000 kub. meter. Voor de verlading van eind- produkten werd bovendien een nieuwe ri vierhaven aangelegd. „Wij hebben vertrouwen in de Westduit- se economie en in de Duitse markt", aldus de directeur van de Koninklijke Shell Groep, de heer F. A. E. Guépin. Volgens deze spreker is de „eeuw van de pijplei ding" thans in Europa pas begonnen. Het is mogelijk, dat uit de leidingen van Wil helmshaven en Rotterdam naar Keulen en van Marseille naar Straatsburg nog eens een trans-Europees buizenstelsel ontstaat De n.v. Handelmaatschappij v/h O. Eng lebert Fils en Cie. te Amsterdam zal in Nederland de produkten gaan verkopen van het U.S. Rubber Concern uit hoofde van de samenwerking tussen deze grote Belgische bandenfabriek en het Ameri kaanse rubberconcern. De bedrijfseconomische samenwerking, technische overeenkomsten en uitwisselin gen bestonden reeds geruime tijd tussen Englebert en U.S. Rubber en is tot bei der tevredenheid bekrachtigd door een Amerikaans minderheidsbelang in de Bel gische moedermaatschappij. Beide bedrij ven bundelen thans hun financiële opera ties en coördineren hun wetenschappelijk onderzoek. Daarbij werd echter opgemerkt, dat deze gecombineerde krachtsinspannin gen echter niet een vrije wederzijdse me dedinging op de markt uitsluiten. Welis waar gaat thans de handelmaatschappij Englebert te Amsterdam in Nederland de U.S. Royal banden van het concern ver kopen, maar volgens een officiële mede deling zullen de ruimer ter beschikking gekomen middelen de Belgische bandenfa briek in staat stellen haar marktpositie in Europa tebevestigen en te versterken. Het Amerikaans disconto De federale reservebanken te Boston en Kansas City hebben thans eveneens haar discontotarief verhoogd van 2 tot 2 li percent. Van de twaalf re servebanken zijn er thans nog slechts twee die te New York en San Francisco die haar dis contotarief handhaven op 2 percent. Zilvernotering verlaagd In navolging van Londen en New York is de zilvernotering te Amsterdam dinsdag verlaagd tot. 108,90—114,40 per kg. fijn (was 109.90— I 115.401, aldus deelt H. Drijfhout en Zoon's Edel- metaalbedrijven n.v. mede. De goudnotering is onveranderd gebleven. ind dan in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar, toen 65,5 miljoen werd ontvangen. Ook dit accres is een ge volg van een stijging van de opbrengst van het bijzonder invoerrecht op benzine, welke slechts ten dele werd gecompenseerd door lagere ontvangsten uit hoofde van de in voerrechten in engere zin. De opbrengsten van de accijns op gedis tilleerd en bier, ad respectievelijk 10.6 en 3,5 miljoen waren lager dan in de voor afgaande maand, toen respectievelijk 11.5 miljoen en 4,1 miljoen werd geïnd. De ontvangsten uit hoofde van de accijns op suiker daalden van f 7.9 miljoen tot f 7.5 miljoen, ondanks het feit. dat in septem ber vijf krediettermijnen vervielen. Daar entegen onderging het aan accijns op tabak geïnde bedra" een niet onaanzienlijke stij ging, namelijk van f 33,3 miljoen in augus tus tot 41,7 miljoen in september. De op brengsten wegens de rechten van zegel, registratie en successie, ad respectievelijk f 4.3, 5.7 en 11.0 miljoen waren hoger dan de ontvangsten in september 1957. welke respectievelijk f 3.2 miljoen, f 5.1 miljoen en f 6.8 miljoen bedroegen. Advertentie m FLANELLEN LAKENS „Het is duidelijk, dat indien binnen de eerstkomende jaren het niet mogelijk blijkt een additionele commerciële pro duktie te vinden, de vooruitzichten voor een olie-industrie in Nieuw-Guinea niet gunstig te noemen zijn," aldus deelt mi nister Helders mede in zijn Memorie van Antwoord op de begrotingen voor 1957 en 1958 van Nederlands Nieuw Guinea. De oliewinning te Klamono zal over niet al te lange tijd geleidelijk gaan afnemen. Het is te verwachten, dat de sterk aflo pende produktie van de olievelden te Wa- sian en Mogoi zelf reeds in de naaste toe komst kan nopen tot' een beëindiging van de winningswerkzaamheden ter plaatse. Het onderzoek naar olie in zuid-Nieuw- Guinea neeft nog niet tot resultaat geleid. Van mogelijkheden tot een economische exploitatie van olie in dit gebied kan dus nog niet worden gesproken. Dit geldt ook voor de onderzoekingen elders. Over delfstoffen deelt de minister ver der nog mede, dat tot dusverre in Neder lands Nieuw-Guinea in totaal de aanwe zigheid van 118 miljoen ton nikkel- en ko- balthoudend laterieterts is aangetoond. Binnen afzienbare tijd zal een drietal mijnbouwkundige onderzoeken worden in gesteld waaruit de economische waarde het al dan niet exploiteerbaar zijn in economische zin van deze en andere delfstoffen moet kunnen worden afgeleid. Een exploitatie van de gevonden steen koollagen heeft door de matige kwaliteit en de spreiding daarvan thans weinig zin. De minister deelt tenslotte nog mee, dat de onderhandelingen over de exploitatie van nikkel-, chroom- en kobaltvporkomens nog niet zijn afgesloten. Australië De ..Daily Telegraph" deelt heden in een artikel op de eerste pagina mee, dat de Poeri-oliebron bij Papoea dagelijks 1500 tot 3000 vaten ruwe olie levert. Volgens be richten uit Port Moresby (Nieuw-Guinea) moet de produktie naar betrouwbare schattingen 3000 vaten kunnen opleveren. Gemeld wordt, dat de maatschappij maan delijks 100.000 pond uitgeeft in Port; Mo resby. Deskundigen zeggen, dat het miljoe nen zou kosten om de olie naar de kust te brengen, omdat havens zo goed als on bekend zijn langs deze kust en de zandban ken in de riviermonden de scheepvaart beperken tot boten met lage diepgang. Uit de gegevens, die het Centraal Bu reau voor de Statistiek verzameld heeft over de produktie-ontwikkeling bij de ge zamenlijke levensverzekeringmaatschap pijen, blijkt dat In het derde kwartaal 1958 in ons land voor een bedrag van 959,3 miljoen aan nieuwe verzekeringen werd afgesloten. Daarmee zijn de resultaten van hetzelfde tijdvak van 1957 met bijna 35 miljoen overtroffen. Dit betekent, dat de produktie, die in 'mt eerste halfjaar van 1958 beneden de verwachtingen is geble ven. zich in het derde kwartaal heeft her steld. Aldus meldt de voorlichtingscom missie uit het levensverzekeringbedrijf. Over de eerste negen maanden van dit jaar is voor 2.815.6 miljoen aan nieuwe verzekeringen gesloten tegen 2.795,4 mil joen in dezelfde periode van 1957. De ach terstand van 14,2 miljoen, die er na twee kwartalen ten opzichte van 1957 was, is derhalve volledig ingehaald, 1958 toont Tijdens de vergadering van de G.A.T.T. heeft de Duitser H. Klein namens de Westduitse bondsregering verklaard, dat de Bondsrepubliek binnenkort een aan tal invoerbeperkingen op industriële goe deren zal opheffen, maar voornemens is om de landbouw te blijven beschermen. Met name is West-Duitsland niet van plan, het quoten-systeem op te heffen. Wel zullen enige verzachtingen per 1 januari worden ingevoerd. Klein zeide niet welke die verzachtingen zouden zijn. De voorzitter der vergadering. L. J. Jha (India), sprak over „diepe teleurstel ling en bezorgdheid" naar aanleiding van het Westduitse standpunt. Klein zeide nog wel, dat de Bondsrepubliek met- elk der G.A.T.T.-leden onofficiële besprekingen wil voeren over quota-vraagstukken. Daarop stelde de voorzitter een uitspraak over het Westduitse standpunt tot latei- uit, ten einde tijd te gunnen voor het hou den van dergelijke informele besprekin gen. thans een voorsprong van 20,7 miljoen. In aanmerking nemende, dat de laatste drie maanden van het jaar in de regel de drukste periode voor het levensverze keringbedrijf voi-men, omdat dan met het oog op de aftrekbaarheid van de lijfren tepremie bijzonder veel verzekeringscon tracten tof stand plegen tekomen, is er alle grond voor de verwachting, dat 1958 een nieüw recordjaar voor de levensver zekering zal worden. Verreweg het grootste gedeelte van de in het derde kwartaal afgesloten verzeke ringen betreft renteverzekeringen met an dere woorden verzekeringsvormen. die periodieke uitkeringen in uitzicht stellen. Bedroeg de produktie in deze sector van het bedrijf vorig jaar 451,4 miljoen (48,8 percent), thans bedroeg zij meer dan de helft van de totale produktie, namelijk 502,2 miljoen (52,4 percent). De op de tweede plaats komende kapitaalverzeke ring heeft vergeleken bij vorig jaar iets aan betekenis ingeboet. De toevoer liep van f 410.9 miljoen of 44,5 percent tot 397,8 miljoen of 41,4 percent terug. In de derde branche, de volksverzekering, was de produktie dit jaar 59,3 miljoen groot of 6,2 percent tegen vorig jaar f 62 mil joen of 6.7 percent. In een bijeenkomst van de Federatie van Schoenmakerspatroons in Zuid-Hol land, welke te Rotterdam is gehouden, heeft de directeur van het produktiviteits- centrum voor het midden- en kleinbedrijf, de heer G. S. Scheltema, gewezen op de achteruitgang in het schoenherstelbedrijf. In 1930 waren er in Nederland nog 13.000 schoenreparateurs. In 1958 was dit aantal teruggelopen tot 7800. De heer Scheltema meende de oorzaak hiervan te moeten zoeken in de toenemende concurrentie, zo als het maken van schoeisel van korter levensduur, waarvan de prijs niet zoveel hoger is dan hetgeen men voor een flinké reparatie moet betalen. Hij was voorts van mening dat als de Euromarkt er komt. het gaat spannen voor de Langstraat. Advertentie Fijnste kwaliteit NO-IRON poplin met Qerzon's beroemde kantelmanchet (twéé maal zo lang schoon) en extra aannaaiboord (twéé maal zo lange levensduur), In wit, grijs en beige, beperkte voorraad, slechts: uw Herenzaak AMSTERDAM HAARLEM DEN HAAG ROTTERDAM Een ernstig verschil van mening is woens dag in de bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel naar aanleiding van de begroting voor 1959 ontstaan. Enkele leden stelden, dat de subsidies voor onder andere het Nederlands Zuivel- bureau (3 miljoen gulden) en voor het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek NIZO. niet op de begroting van het Pro duktschap voor zuivel thuishoren. Het Zui- velbureau verzorgd ondermeer de reclame en propaganda. Het bedrijfsleven zou deze instituten zelf moeten bekostigen. Van werknemerszijde werd voorts gesteld, dat het bestuur van het Produktschap geen verantwoordelijkheid voor deze subsidies kan nemen, omdat geen zeggenschap kan bestaan in het beheer der instituten. Wel iswaar hebben afgevaardigden van de werkgeversorganisatie in de besturen der institufen zitting, doch geen werknemers. Een motie om de besturen te adviseren ook vertegenwoordigers van werknemers op te nemen, werd met tien tegen zes stem men en één onthouding verworpen. Na urenlange debatten werd de begro ting met 10.277.400,aan inkomsten en 9.996.800 aan uitgaven op de gewone dienst, waarvan 4.828.000 aan subsidies, met tweederde meerderheid twaalf stemmen voor. vier tegen en een onthou ding aanvaard. Het vraagstuk van de flesseninhoud voor melk, pap en dergelijke, teneinde te komen tot een genormaliseerde melk- en papfles voor alle bedrijven, hetgeen als een groot zakelijk voordeel wordt beschouwd, werd opnieuw aangehouden. Tegaq. boks- en dumpingprijzen voor verse en koelhuisboter die als lokartikel worden gebruikt, hetgeen de algemene af zet van boter niet ten goede komt. wist men geen kruid gewassen. Het bestuur bleek huiverig te staan te genover een door de minister van Land bouw voorgesteld instituut voor agrarisch melkonderzoek. In een brief zal worden medegedeeld, dat men wel voelt voor een in opzet zeer eenvoudige coördinatie van werkzaamheden op dit gebied tussen pro- duktschappen, bestaande instellingen op het gebied van marktonderzoek en met dit onderzoek belaste ambtenaren. Met algemene stemmen heeft de verga dering van aandeelhouders in de Neder- landsche Kaiser-Frazerfabricken n.v. het voorstel aanvaard tot liquidatie van de vennootschap. De liquidatie zal geschie den door de directie onder toezicht van de commissarissen. Overeenkomstig art. 34 van de statuten sub 3 diende er nu een voorstel te zijn, welk deel van het bedrag dat overblijft boven de pariwaarde ter beschikking zal worden gesteld aan directie en commis sarissen. Dit voorstel luidde, dat van het surplus na aftrek van 900.000 zijnde het bedrag van de statutaire reserve, en 924.000 boekwinst na aftrek van de be lastingen gemaakt op de verkoop van ma chines en dergelijke 16 percent ter be schikking zal komen van directie en com missarissen. Meegedeeld werd dat na het deponeren van de definitieve liquidatieba lans de totale uitkering twee maanden la ter kan geschieden, hetgeen de mogelijk heid niet uitsluit intussen een voorlopige uitkering te doen. Dit ligt ook in de be doeling. Men moet er rekening mee hou den, dat de fabriek pas betaald wordt nu dit liquidatiebesluit gevallen is. 6. Het kostte enige moeite om Groova duidelijk ie maken, dat de olie in de put, die Moeke had gegraven, grote waarde had. „IJ kunt er misschien wel een mil joen voor krijgen", zei Panda. „Een mil joen?" herhaalde Groova. „Wat is dat? Laat eens kijken". En hij hield zijn hand op. „Ik heb geen miljoen bij me", zei Pan da haastig. „Maar voor een miljoen kunt u heel veel kopen. Een nieuw huis nieuwe kleren„Stadse fratsen", bromde Groova. ..We hebben een huis en we hebben kleren aan. Waarom moeien we dan nog meer hebben? Ik kan maar onder één dak zitten en ik heb geen zin om twee hoeden op te zetten". „Allemaal stadse fratsen, hè Groova?" riepen Billy en Willy gretig. „Zullen we op hem schie ten?" „Nee, niet doen!" riep Panda. „Ik houd jullie heus niet voor de gek. Jullie kunnen van alles krijgen! Ook eh ko gels en nieuwe geweren!" Nu toonde Groo va eindelijk belangstelling. „Een nieuw geweer kan ik wel gebruiken", bromde hij. „Het mijne schiet niet meer zo lekker sinds Moeke Billy en Willy er eens een pak slaag mee heeft gegeven. De loop is nu wat verbogen en de kolf een beetje versplinterd". „In de stad kimt u mooie geweren krijgen", zei Panda, met een on geruste blik naar Billy en Willy. „Goed", zei Groova. „Dan gaan we naar de stad. En jij gaat met ons mee, stadsbroekje. Want als dit een grap is, zul je merken, dat. een Joppe niet van zulke stadse fratsen houdt". En zo begaf de hele familie Joppe zich even later op weg om een kan olie voor geweren le ruilen. Panda volgde on gerust. „Was ik hier maar nooit aan be gonnen", dacht hij. Naar aanleiding van de uitgifte midden oktober van nieuwe aandelen der British American Oil, waarvan de certificaten aan de Amsterdamse Beurs worden ver handeld, wordt meegedeeld dat het be treffende administratiekantoor doende was ten behoeve van de houders der certifi caten maatregelen te nemen. Naar het ANP verneemt kunnen de certificaathou ders gelijk met de volgende dividendbeta ling een extra uitkering, zij .iet van uiterst geringe omvang, tegemoet zien. Onenigheid in kartel Onenigheid in het prijzen- en verkoop voorwaarden kartel „De algemene ver- bandstoffen commissie", heeft ertoe ge leid dat een der belangrijkste deelnemers van dit kartel zijn lidmaatschap heeft op gezegd en zich daardoor niet meer gebon den acht aan de prijsafspraken. In kringen van de verbandstoffenindustrie heeft dit grote beroering gewekt, vooral omdat de ze deelnemer thans aan de kleinhandel, de apothekers en drogisten, een aanzien lijke korting in het vooruitzicht heeft ge steld. Reeds voor de oorlog bestond het kartel der algemene verbandstoffencommissie. Hieraan namen deel de drie grote verband- stoffenidustrieën Utermöhlen, Brocades en Steehman,en Spruyt Hille alsmede enkele kleinerë industrieën. Jnig'e tijd maakte ook de verbandstoffenindustrie L. van Heen te Losser deel uit van hét kbrtel. maar latei- maakte deze industrie zich hiervan los. Brocades en Steehman heeft zich uit het kartel teruggetrokken en brengt zijn ver- bandstoffen en watten thans in vrije con currentie op de markt. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat ook de ande re industrieën deze kortingspolitiek zullen gaan volgen. Advertentie en knipoogde goedkeurend. Want de beide geliefden, dié elkaar zojuist het ia-woord gaven, stonden daarna voor onze etalage een paar VERLOVINGS- ringen uit te zoeken. Door onze ervaring kennen wij de smaak van de jongelui en daarom voe ren wij een verrassende verscheiden heid in VERLOVINGSRINGEN zowel de „klassieke" gladde ringen v.a. 45 p. p. als fraai bewerkte moderne ringen vanaf 94.— per paar. U WEET HET HEEFT HET Het huis met de CARILLON Grote Houtstraat 49 1 Telefoon 20049 Oppositie. Op een te East London in Zuid- Afrika gehouden congres der verenig de (oppositie) partij is een resolutie aanvaard, waarin wordt verklaard dat de partij „onverzettelijk gekant" blijft tegen elke poging van de nationalisti sche (regerings) partij, om van de Zuidafrikaanse Unie een republiek te maken. Handig. Een huisvrouw in Tokio bemerk te bij haar thuiskomst, dat vijf inbre kers haar woning waren binnengedron gen. Zij greep een oud samoerai zwaard en ging daar zo handig mee om, dat één van de indringers zich on middellijk overgaf en een andere bui ten gevecht werd gesteld. De drie ove rigen wisten te ontkomen, maar op één van hen had de krijgskunst van de vrouw zo'n indruk gemaakt, dat hij om politiebescherming heeft verzocht. Voornemen. Vier Engelsen, onder wie een vrouw, zullen begin 1959 de Atlantische Oceaan van de Canarische eilanden af proberen over te steken in een vrij vlie gende ballon. Zij denken twee weken over hun tocht te doen. Duitse eenheid. De geheimzinnige huid uitslag, die zich snel door heel West- Duitsland heeft verspreid, is thans ook in Oost-Duitsland waargenomen, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Voorbij. De eerste en laatste van de grote Amerikaanse televisie-quizzes, het pro gramma „the 64.000 dollar question", is gesneuveld: C.B.S. heeft het program ma, dat zondag voor het laatst werd uitgezonden, van zijn progrqmma ge schrapt, wegens de verminderde be langstelling voor dit soort evenementen. Rit. Volgens de Amerikaanse luchtmacht heeft een voertuig met raketaandrij ving, dat onlangs in Nieuw Mexico is beproefd, een snelheid gehaald van bij na vijfmaal die van het geluid bij een rit over een metalen baan terr lengte van ruim 11.000 meter. Met zeewater. De Israëlische deskundige dr. Hugo Boyko heeft na tien jaar van uitgebreide proefnemingen kunnen ver klaren, dat woestijnen met zeewater vruchtbaar gemaakt kunnen worden. Tweehonderd plantensoorten kunnen er gedijen, zoals citrusbomen, dadelpal men, granaatappels, verscheidene soor ten groenten, veevoeder en suikerbie ten. Vernietigd. Tijdens een proefafvuring op de raketbasis van Cape Canaveral is een „Thor" een halve minuut na de start langs radiografische weg vernie tigd, omdat het projektiel kort na de start uit zijn baan was gekanteld. Men vermoedt, dat de proef verband heeft gehouden met de voor dit weekeinde ver wachte derde afvuring van een maanra- ket. Verdwenen. Een DC-3 van de Cubana airlines is gisteravond op een vlucht tussen Manzanillo en Holgoein in de provincie Oriënte (de provincie, waar de rebelleider Fidel Castro de macht grotendeels in hander heeft) „verdwe nen". Er zijn 25 passagiers aan boord. De bemanning bestaat uit twee kop- pen. Terug. Van officiële Hongaarse zijde wordt bevestigd, dat mevrouw Julia Rajk,' dé 'weduwe van de- voormalige minister van Buitenlandse Zaken Lasz- lo Rajk, uit Roemenië in Boedapest is teruggekeerd. In 1949 is haar echtge noot op beschuldiging van hoogver raad terechtgesteld. Vrijgelaten. De Roomskatholieke kape laan Hugo Hermes van Bad Koesen in Th dringen, die in oktober door een Oostduitse rechtbank werd veroor deeld tot zestien maanden gevangenis, is plotseling vrijgelaten. Deze had zich verzet tegen de communistische jeugd- wijding. Tegen zijn arrestatie werd ge protesteerd op een massabijeen komst van 4.000 Rooms katholieken en protestanten in de kathedraal van Naumburg. Naar het ANP verneemt hebben aan deelhouders in Grasso's Koninklijke Ma chinefabrieken besloten over te gaan tot uitbreiding van het geplaatste aandelen kapitaal tegen de koers van 7 00 percent, met voorkeursrecht voor aandeelhouders. Tegelijkertijd zal voor het gehele ge plaatste gewone aandelenkapitaal de of ficiële notering ter beurze van Amster dam worden aangevraagd. Het desbetref fende prospectus zal binnenkort verschij nen. In de afgelopen 24 uur nam een boven Rusland gelegen hogedrukgebied nog in betekenis toe. Het lag echter zo ver weg dat ons land buiten de invloedssfeer bleef. Een ander maximum handhaafde zich bij de Azoren. Tussen dit hogedrukgebied en een diepe depressie bij IJsland bewogen enkele storingen over de oceaan naar de Britse eilanden. Daar namen ze echter in betekenis af. Een dergelijke storing, die gisteren boven Zuid-Engeland lag, trok naar Frankrijk en verdween. Een volgende, die gisterenmiddag ten westen van Ierland grote activiteit vertoonde, trekt nu, in be tekenis afnemend, over Engeland. Een der de storing koerst over de oceaan in de richting van de Britse eilanden. Hef ziet er naar uit dat deze storingen morgen het weer in ons land zullen beïnvloeden, zo dat plaatselijk enige regen zal vallen. In de temperaturen komt niet veel verande ring. WEERRAPPORTEN Vrydag 7 november Zon op 7.44 uur, onder 17.03 uur. Maan op 2.27 uur, ender 15.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 november Hoog water 10.41 en 23.25 uur. Laag water 5.55 en 18.27 uur. Vrydag 7 november Hoog water 12.05 uur. Laag water 7.27 en 19.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- te M en binnenland: heden i a g morgen 7 uur. Neerslag: ■o 2 d. 11 laatste 24 uur. p v SU a£ Den Helder geheel bew z 8 0 Ypenburg zwaar bew. zzo 8 0 Vlissingen half bew. z 8 0 Eelde geheel bew z 7 0 Twente zwaar bew. zo 7 0 De Bilt half bew. zzo 6 0 Eindhoven onbewolkt zo 4 0 Vlv. Z.-Limb geheel bew windst. 6 0 Helsinki geheel bew zo 7 0,4 Stockholm regen zzo 9 16 Oslo geheel bew windst. 6 5 Kopenhagen zwaar bew. zzo 8 0,4 Aberdeen half bew. z 8 2 Londen regen zzw 8 2 Amsterdam zwaar bew. zzo 8 0 Brussel half bew. z 7 0 Luxemburg zwaar bew. zzo 6 0,3 Parijs geheel bew. wnw 7 2 Bordeaux zwaar bew. windst. 8 4 Grenoble mist windst. 8 4 Nice regen nno 12 8 Berlijn mist 0 2 0 Frankfort geheel bew 0110 6 0 München geheel bew z 4 0 Zürich geheel bew windst. 3 0 Genève regen windst. 5 5 Locarno regen zo 7 5 Wenen mist zo 3 0 Innsbruck mist windst. -1 0 Rome licht bew. windst. 10 0 Ajaccio geheel bew. no 11 0 Madrid half bew. no 10 0 Mallorca zwaar bew. nno 15 0 Algiers regen nno 15 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2