FA C I T Vluchtelingenvraagstuk in één jaar op te lossen ^Praatótoel Brief van Pasternak aan de „Pravda" „Blaasjesziekte" thans over heel Duitsland verspreid Waardering Zwaar verkeer Ziekte verloopt snel en goedaardig Felle critiek van C.M.C. op melkprijs voor veehouders Bijval voor Brits plan in sociale commissie van UNO Indiër herdacht opstand der Hongaren met vasten Ollenhauer's aanzien in de SPD-fractie is gedaald Groeiende invloed van gematigde leiders Meer dan 130 parlements leden niet meer op lijst BON Nuo:. BUKMAN SARTORIUS N.V. VAR wil ook dam in Eufraat bouwen Mede ten gerieve van Irak? 0p de KASV3PERIVJAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een tragisch ongeluk, waarbij een twaalfjarig meisje om het leven is geko men, heeft de lijst van dodelijke verkeers ongevallen in Haarlem vermeerderd. Of schoon deze lijst minder hoog is dan die van overeenkomstige perioden in vorige jaren, trekt dit droevig ongeval toch drin gend de aandacht naar de telkens weer opkomende vraag: kan deze tragiek niet drastischer worden teruggedrongen dan tot dusver gebeurt? Met alle waardering voor de inspanningen, die zowel van overheids- als particuliere zijde worden verricht om de verkeersveiligheid te ver hogen, moet bovenstaande vraag toch he laas nog steeds bevestigend worden be antwoord. Er gebeurt nog niet genoeg op het gebied van de beveiliging van hen, die niet voldoende voor hun eigen veilig heid kunnen zorgen: kinderen, bejaarden, in het algemeen weggebruikers die bij on gevallen groter lijfsgevaar lopen dan an deren. Wij willen geen uitspraak doen over de schuldvraag ten aanzien van het aange haalde ongeluk of van andere. Deze schuldvraag wordt vastgesteld door de po litie en door de rechtbank beoordeeld. Doch wel willen wij en zeker niet voor de eerste keer nadrukkelijk wijzen op het speciaal in Haarlem te weinig bestre den euvel van het zware verkeer in de bin nenstad. Een vrachtauto met aanhangwagen, die van vertrek naar bestemming via Haar lem rijdt, moet niet in de binnenstad wor den toegelaten. In die merendeels nauwe en door allerlei halfslachtige verkeersre gelingen nog gevaarlijker zijnde straten moet zo min mogelijk zwaar verkeer pas seren. Het voltooide gedeelte van de wes telijke randweg maakt het mogelijk, dat dit verkeer de routes Amsterdam-Velser tunnel en Den Haag-Velser tunnel via Haarlem vice versa volgt zonder de bin nenstad in te komen. Doch nog steeds ont breken daartoe de noodzakelijke aanwij zingen en dagelijks ziet men de kolossen in de woonwijken en zelfs in de winkel straten hun onmogelijke afmetingen dooi de stad wringen. Het extra gevaar van aanhangwagens voor- fietsers en ander langzaam verkeer is> genoegzaam bekend. De straten geven de fietsers niet voldoende gelegenheid, uit de buurt van deze monsters te blijven en de chauffeurs van de enorme gevaarten hebben evenmin uitwijkmogelijkheden. Op die manier kunnen ongelukken gebeu ren als dat, het welk nu weer een gezin in de diepste ellende heeft gedompeld. Er zijn aanwijzingen dat in kringen van mensen, die mede verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in Haarlem, het besef van de onhoudbaarheid dezer situa ties tot drastische veranderingen inspi reert. Dat is verheugend, doch er dient dan ook inderdaad drastisch tewerk te wor den gegaan. De huisgezinnen, die dage lijks met angst hun kinderen moeten over laten aan de genade van de weg, hebben er recht op, dat iedereen die er iets aan doen kan zijn steentje bijdraagt tot bestrij ding van dat ellendige euvel der onvei ligheid. Nogmaals, er gebeurt veel doch er kan nog véél meer worden gedaan. Wat óók zou kunnen worden gedaan, om een voorbeeld te noemen: een grotere vei ligheidszorg zou kunnen worden besteed aan de constructie der aanhangwagens en grote vrachtauto's Het zijn meestal de achterste wielen, die slachtoffers maken. Deze zouden kunnen worden afgeschermd zodat eventuele aanrijdingen tenminste nog een ontsnappingskans geven aan de genen, die zo ongelukkig zijn erbij betrok ken te worden. Sommige modellen heb ben die afscherming min of meer. Doch ook in dit opzicht zouden veel doelmati ger en veiliger voorzieningen kunnen wor den getroffen, als alle constructeurs door drongen waren van het gevaar dat zij op de mensheid loslaten bij iedere nieuwe transportreus, die zij vervaardigen. In het laatste nummer van „MELK", het orgaan van de Coöperatieve Melk Centrale (C.M.C.), wordt scherpe critiek op de nieuwe melkgarantieprijs voor de veehou ders uitgeoefend, waarbij vooral aan het Landbouwschap verwijten worden gemaakt. De heer Van der Heide, de directeur van deze grote en sterke coöperatie, welke in 1945 door bijna 12000 veehouders-consump tiemelkers in Noordholland, Zuid-Holland en Utrecht werd opgericht, meent, dat het Landbouwschap bij haar advies aan de regering de kostprijsberekeningen van het Landbouw-Economisch-Instituut „aan haar laars heeft, gelapt en ongemotiveerde rekenfoefjes toepast". Hoewel volgens deze kostprijsberekeningen de melkprijs op 29,6 cent diende vastgesteld te worden, heeft het Landbouwschap gemeend een prijs van 29,05 te moeten adviseren. Door bovendien met een beperking van de gegarandeerde hoeveelheid tot vijf miljard kilogram akkoord te gaan, verklaarde het Land bouwschap zich bereid om de veehouders een offer van 100 miljoen gulden te laten brengen. Na dit advies is de regering nog een stapje verder gegaan en heeft de garantie prijs op 28,90 cent bepaald. De heer Van der Heide is van mening, dat de regering met deze beslissing het steeds toegezegde garantiestelsel haast: heeft losgelaten en het landbouwbeleid tot crisisbeleid heeft gedegradeerd. NEW YORK (Reuter) Prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort o.f.m. heeft woensdag namens Nederland in de sociale commis sie van de UNO een ontwerp-resolutie in gediend, waarin wordt aangedrongen op steun voor het program van de hoge com missaris voor de vluchtelingen, hetzij in de vorm van financiële bijstand, hetzij door middel van aanbiedingen om vluch telingen op te nemen. Het voorstel werd mede door Engeland, de V.S. en vier an dere landen onderschreven. Prof. Beaufort zei beschaamd te zijn, dat slechts de helft van de benodigde zes miljoen dollar voor het komende jaar is toegezegd. Hij pleitte voorts voor aan vaarding van een Brits voorstel om het jaar 1959-1960 tot „jaar van de vluchte lingen" uit te roepen, waarin getracht zou ANDAU (UPI) De 31-jarige Indische volgeling van Ghandi, Tapeshvar Nath Zutchi, heeft de hongerstaking, die hij twaalf dagen geleden in het Oostenrijkse grensdorp Andau onder de schaduw van een Hongaarse wachttoren begon, dinsdag beëindigd. „Mijn vasten was gewijd aan de nagedachtenis van de duizenden man nen, vrouwen en kinderen die tijdens de Hongaarse opstand op onbarmhartige wij ze gedood werden". Zo sprak Zutchi zijn volgelingen toe. „Laat ons bereid zijn of fers te brengen voor hen, die leven onder tirannie en verdrukking". Twaalf dagen heeft hij niets gegeten en slechts water met wat citroensap gedron ken. Hij viel vijftien pond af. De Indiër verbleef in een tent. Ongeveer 250 perso nen, onder wie een aantal Hongaarse vluchtelingen waren dinsdag aanwezig, toen Zutchi buiten zijn tent met enkele vplgelingen de slachtoffers der Hongaarse opstand herdacht. Deze plechtigheid werd gevolgd door een requiemmis in de rooms- katholieke kerk. Hierna nam Zutchi de eerste slok zuivere sinaasappelsap tot zich. Zutchi, die afkomstig is uit Gorakhpor in India en psychologie studeerde aan de uni versiteit van Kansas in Amerika, kwam dit jaar naar Wenen om Ghandi's bewe ging van geweldloos verzet te propa geren onder Oostenrijkers en Hongaren Nagenoeg al zijn geld besteedde hij voor het oprichten van een vereniging, die zich bezig houdt met de leer van Ghandi. Zijn vasten voor Hongarije begon op 23 oktober, de begindatum van de Hongaarse opstand en eindigde op 4 november, de dag, waarop de Russische legers de opstand neersloegen. (Van onze correspondent in Bonn) Bij de verkiezing van het fractiebestuur van de Westduitse sociaal-democratische partij, (S.P.D.) heeft de fractie -en' par tijvoorzitter Ollenhauer een nederlaag ge leden. Hij kreeg slechts 114 van de 139 stemmen. De plaatsvervangende voorzit ter, professor Carlo Schmid, kreeg er 136, de economische deskundige dr. Deist, 133 en de legerexpert Erler 123. Het was reeds tijdens het partijcongres in Stuttgart dui delijk geworden, dat Ollenhauer aan in vloed heeft ingeboet en dat men hem niet meer voor de volle honderd percent steunt Dat in de fractie van de Bondsdag een zo groot aantal leidende figuren zich afwendt van de voorzitter in partij en parlement, heeft opzien gebaard. Men ziet in de gro te belangstelling, die Schmidt, Erler en Deist genieten, een ruk naar rechts in de partij, zoals die zich reeds aarzelend te Stuttgart openbaarde, ook al werd Weh- ner, een der meest links geachten in de S.P.D., weer met 125 stemmen herkozen tot lid van het fractiebestuur. In ieder ge val kan men spreken van een overwinning voor de gematigden in de IPD ocoooooocoocoocor^ocrrorocr>^?vDoc>DOOc<yvrr^occcroocccooc»co WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 5i»ocoMOcececcce<»TO3ccccoscco3ccccoKXocccccecccc<;ccco moeten worden het vraagstuk met grote gezamelijke inspanning op te lossen. De Russische afgevaardigde, mevrouw Ersjov, diende een amendement op het Britse voorstel in, waarin de UNO wordt verzocht de betrokken regeringen te bewe gen, die maatregelen te verbieden welke er op gericht zijn, vluchtelingen aan te zetten tot ondermijnende activiteit tegen hun land van herkomst of hen aan te moe digen tot toetreding tot militaire organi saties. Voorts verklaarde mevrouw Ersjov dat repatriëring het doeltreffendste mid del was om het vluchtelingenvraagstuk op te lossen. Het aantal vluchtelingen, dat in Euro pa onder bescherming van de UNO staat is sinds 1954 van 300.000 tot 160.000 ge daald, zo heeft August Lindt, de hoge com missaris van de UNO voor de vluchtelin gen, in zijn jaarlijks rapport meegedeeld. Veertigduizend vluchtelingen wonen nog in kampen. Men hoopt in 1959 en 1960 de ze kampen te kunnen opheffen. Voor de verwezenlijking van dit plan verzocht de hoge commissaris zo spoedig mogelijk de benodigde gelden te verstrekken. In de afgelopen vier jaar heeft men on geveer 440.000 vluchtelingen door emigra tie, vrijwillige repatriëring, naturalisatie of permanente vestiging in de gemeen schap kunnen opnemen. Van de 200.000 Hongaren die na de mislukte opstand hun land hadden verlaten zijn er 16.700 vrijwillig naar Hongarije teruggekeerd. Van de rest is 47 percent in Europa geble ven en de rest naar landen overzee ver trokken, aldus het rapport. Hongaarse verkiezingen BOEDAPEST, (UPI) Uit de lijst van kandidaten voor de algemene verkiezingen, die op 16 november in Hongarije worden gehouden, blijkt dat meer dan 130 van de 298 parlementsleden niet kandidaat zijn gesteld. Het nieuwe parlement zal 336 af gevaardigden tellen. Onder de niet kandidaat-gestelden zijn meer dan tien vakbondsfunctionarissen, onder wie Joszef Koeboel, voormalig lei der van vakvereniging van bouwvakarbei ders en plaatsvervangend minister van hel bouwbedrijf en Josef Mekis, eveneens een vooraanstaande vakbondsfunctionaris. Ver der zijn van de lijst afgevoerd Gyoergy Non, voormalig leider van de communis tische jeugdorganisatie „Kisz", Istvan Se- bes, voormalig plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, en Arpad Hazi. die voör de oktober-revolutie minister van staatsplanning was. WENEN. (Reuter) De Hongaarse mi nister voor de Buitenlandse Handel. Jenoe Incze, heeft, volgens radio-Boedapest be kendgemaakt. dat de Sovjet-Unie een nieuw krediet van 11.0 miljoen roebel aan Hongarije heeft verstrekt. Het krediet is verstrekt in hef kader van een dinsdag te Moskou getekende handels overeenkomst. voor hei jaar 1959. Het zal worden gebruikt voor de bouw van een chemische fabriek in hrt district Tisza in het oosten van Hongarije. Advertentie All-round rekenmachines voor alle kantoren Op dit moment zijn meer dan 400.000 Facit rekenmachines in gebruik op kantoren in 102 lan den. Dit vol-automatische Facit model is de gemakkelijkste all round rekenmachine ter wereld. Deze machine kiest altijd de kortste rekenweg, spaart tijd bij vermenigvuldigingen - tot 40%! Zij rekent op een Facit. Om welke bui tenlandse valuta 't ook gaat, zij heeft het razendsnel om gerekend. Dat vliegtuig haalt hij makkelijk! Na 15 minuten instruktie maakt iedereen alle bereke ningen op de tien Facit- toetsen; optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, delen. In luttele seconden de juiste cijfers. Als iedere minuut, iedere seconde van belang is: Zend mij vrijblijvend Adres:- volledige gegevens j Woonplaats /.enden aan WITTE DE WITHSTRAAT 16 - ROTTERDAM (Van onze correspondent in Bonn) De geheimzinnige blaasjesziekte, die een week geleden rond Osnabrück voor het eerst werd ontdekt, heeft zich thans over geheel Duitsland uitgebreid. Ernstige ge vallen zijn gelukkig nog niet gemeld, maar in talloze steden moesten gehele school klassen gesloten worden. Overigens menen sommige medici, dat de ziekte dezelfde is als een reeds in 1886 in Gratz in Oostenrijk geconstateerde aan doening, te weten de huiduitslag erythema infectio«um. Dit heeft de directeur van de Kieler universiteitskliniek, prof. Propei woensdag verklaard In bepaalde steden en gebieden heeft de ziekte die gepaard gaat met het voorkomen van blaasjes op de huid, koorts en een week lichte onge steldheid, haai hoogtepunt ai gehad. Maai in andere steden woedt zij onverminderd voort. Zij heeft zich zelfs al voortgeplant naar Oo- t-Duitsland en het u'terste zuiden van de Bondsrepubliek. In Bonn lijden thans niet minder dan ne genhonderd mensen aan de blaasjesziek te. Vooral jonge vrouwen, iets ouder dan twintig jaar, schijnen er vatbaar voor te zijn. De ziekte is in zeer korte tijd van het uiterste noorden naar Beieren over geslagen. In Frankfurt aan de Main moesten niet minder dan 200 schoolklas sen worden gesloten, in Berlijn bedraagt het aantal blaasjeszieken. voornamelijk tussen veertien en dertig jaar oud, vele duizenden Maar in Noordt iin-Westfalen. grenzende aan Nederland en België, komt de ziekte, behalve in Bonn, nauwelijks voor. In Sleeswijk-Holstein is hij al weer ver dwenen. Maar in Beieren, Baden-Würftem- berg en het Saargebied daarentegen stijgt het aantal zieken met de dag. Ongerustheid over deze hlaasjesziekte CAIRO (Reuter) De Verenigde Ara bische Republiek zal in de Syrische pro vincie een reusachtige dam in de Eu fraai bouwen, die ongeveer twee miljard gul den zal Kosten. De minister van financiën van de V.A.R Hassan Jöbbara, heeft dinsdag in een vraaggesprek met een Egyptisch blad verklaard, dat oresident Nasser zijn goed keuring aan de bouw heeft gehecht. De dam. die in ongeveer tien jaar zal worden gebouwd, zal een stuWmeer met een in houd van 25 miljard kub'eke meter-water vormen en elektriciteit leveren voor de ontwikkeling van gehele landstreken in Syrië en Irak. aldus dc minister. bestaat in West-Duitsland niet Men ver moedt dat binnen een week de ziekte ver geten zal zijn, al zullen de medici met het probleem blijven zitten zolang men niet precies weet. waarom het hier gaat. Een mens zou eigenlijk maandelijks van beroep moe ten kunnen wisselen, teneinde te zorgen dat nij zijn ge voel voor proporties en be trekkelijkheden behoudt en niet aan de verwording van zijn onderscheidingsvermogen gaat lijden, waardoor bij ern stige fouten kan maken. De journalistiek is een van de professies, die in dat op zicht gevaren met zich bren gen. De voortdurende waar dering van het nieuws met betrekking tot zijn belang voor de lezer veroorzaakt bij de journalist soms merkwaardige afwijkingen in normaal men selijke reacties, waardoor het de buitenwereld wel eens gaat lijken alsof de man in kwes tie aan een storing in zijn mo raal lijdt. Zo is het geval met zeldzaam, dat een journalist verheugd reageert op het vernemen van een of andere ernstige aangelegenheid, waar van hem eerst en vooral de nieuwswaarde in het oog springt, zonder dat nij zich realiseert hoe tragisch het ge val eigenlijk uit pu.ir mense lijke overwegingen moet heten. Een fabrieksdirecteur belt de krant op met de droevigs mededeling, dat een ketelont ploffing zijn hele fabriek heeft vernield. De redacteur beseft dat dit bericht nog net in de krant kan en reageert net: „Fijn! Welbedankt!" Dat maakt een ongelukkigs indruk, doch het is niet kwaad bedoeld. De betrokken jour nalist zou zoals hierboven als wenselijk werd uitgespro ken in de gelegenheid moe ten worden gesteld sen maand je directeur van ontploffende fabrieken te zijn, terwijl de directeur zelf door een ver blijf van enkele weken op de redactie misschien zou gaan beseffen, hoe fijn een cata strofe kan passen >n het werk van de kranteman. En daarna zouden ze elkaar uitstekend begrijpen. Een jonge verslaggever fris en onbedorven kwam eens bij zijn redactiechef met de opgetogen mededeling dat hij een man had ontdekt, die dertig jaar van zijn leven be steed had aan het vervaar digen van een metershoog model van de Notre Dame. Het merkwaardige van deze prestatie was, volgens de jon geman, dat de zervaardiger van het kunststuk als mate riaal louter sigarettenvloeitjes had gebi*uikt. Het model was tot in de kleinste details ge trouw; het bezat deuren die openen konden, klokken die konden luiden, kerkbanken met kerkboeken erin en in die kerkboeken bidprentjes en op die bidprentjes vingerafdruk- jes van eigenaartjes. De chefredacteur ging mee kijken en zei: „Waardeloos. Absoluut waardeloos. De klok op de toren loopt drie minuten achter". Ook in andere beroepen worstelt men met iangroeiend eelt op het onderscheiding^ vermogen. Een van de gevaar lijkste ambachten in dat ap- zicht heeft wel de man, die belast is met het verzamelen van stuntnummors vcor het variété of het -ireus. Hij raa'rt op het sensationele vlak zo zeer overvoed, dat nij de aardse mogelijkheden gaat overschatten en met mirakelen omgaat als met zijn dagelijkse boterham. Tot welke tragische gevol gen dit leiden kan, leert het verhaal van de „man met de tijger", die zich bij een thea terbureau kwam aandienen als „nummer". Hij was erin geslaagd zijn reusachtige Ben gaalse tijger zodanig onder discipline te brengen, dat het dier kon opzitten, pnoiües geven en op de -chterpoten lopend, met een bruidssluier aan, gearmd met ijn temmer door de piste wandelde om tenslotte met hem jen wals te dansen. „Waterverf", gromde de theateragent. „De ^mmerij is tegenwoordig gemeengoed. Iedereen temt. Als ie iets wilt betekenen, moet je met 'ets bizonders komen" De man met de tijger ver trok mismoedig, werkte .wee jaren in stilte en nwam toen terug. Hij had zijn tijger fiet sen geleerd en het orave beest stak daarbij zelfs een poot uit als het een bocht maakte. „Ieder beest fietst tegen woordig", was het bescheid. „Dat is niks bizonders meer. Als je wat betekenen wilt, moet je. De man met de tijger had al genoeg gehoord. Hij vertrok en werkte in afzondering twee jaar lang. Toen Kwam hij terug. Hij had zijn rijger Ieren fietsen op een éénwielig voer tuig, twee meter hoog, en onder het fietsen nam de tijger beleefd zijn hoge hoed af. „Eenwielige fietsen zijn ge makkelijker te berijden dan gewone", zei de theateragent misnoegd. „Als je denkt dat dat iets bizonders -s...." De man met de tijger liep enigszins gebogen de deur uit. Hij nam zijn hele banksaldo op en werkte vijf aar in het diepste geheim. Toen kwam hij terug. Hij nam de theater agent mee naar de U -monstra tie van zijn nummer. De tijger kwam op de achterpoten de piste binnenwandelen, gekleed in rok. Het dier beklom een eenwielige fiets van drie meter hoogte, reed een rondje en haalde toen achter zijn ias een viool te voorschijn. Hij betok- kelde even de snaren, zette hel instrument onder zijn be haarde kin en begon te spelen. De solo van het vioolconcert van Tsjaikofski klonk door de ruimte. De man van de 'ijger keek naar de theateragent. Deze streek over zijn (eigen) kin en zei: „Aardig. Héél aardig Maar hij speelt nu en dan wat vals. Dat is jammer. Neen, :k geloof toch niet.. Toen richtte de man van de tijger zich vermoeid op en zei: „Dan bied ik u aan, dat ik mij in de piste persoonlijk door mijn tijger laat aanvallen, in stukken scheuren en opeten" „Dat is geweldig!", zei de agent hartelijk. „In dat geval geef ik u op staande voet een contract en ik betaal u twee honderd gulden per avond". Deze man moet werkelijk volkomen ongeschikt voor zijn beroep worden verklaard. J. L. Iets heel anders! Het klare klaroengeschal der heilige verontwaardiging over het zenden van die Van Goghs naar Japan toetert me nog na in de oren. Ach, ach, wat zijn we weer verontwaar digd! Die Van Goghs, ONZE Van Goghs, gaan daar zomaar per vliegtuig over de pool naar Japan! Kan het gevaarlijker? Benzinegebrek, motorstoring, noodlandin gen en niet te vergeten die Noordpool vol ijsberen en eskimo's, waarvan je tenslotte ook nooit kunt weten wat ze met je Van Goghs gaan uitvoeren, het is gewoon om er van te grienen. En dat is nog niet eens het ergste, o jee nee, bij lange na niet. Want het ergste is dat ze naar Japan gaan, uit gerekend naar Japan, dat vol zit met nare mensen die in de oorlog lelijk met en te gen ons deden. Nou ja, goed, die Japanners sturen ook wel een verzameling van hun spullen naar vier steden in Europa waar ook. Den Haag bij is, en die dingen zullen natuurlijk ook idel mooi zijn en kostbaar en misschien zelfs onvervangbaar, maar dat moeten ze zelf weten. Als die Japanners dingen aan dc wereld willen laten zien, die zo mooi en heilig waren dat ze nooit eerder het land mochten verlaten, dan is dat hun zaak. En bovendien ligt dat natuurlijk heel, heel anders. Wij hebben nooit lelijk gedaan tegen de Japanners, wij zijn brave lieden. Die atoombon op Hiroshima.... nou ja, dat waren de Amerikanen, dat waren w ij niet. Kijk, als die Van Goghs nu eens naar Duitsland gingen, heel veiligjes met de trein, dan zouden we dat beter kunnen be grijpen- Bovendien komen de Duitsers bij ons textiel en koffie kopen en in zee zwem men, en wij gaan in onze vakantie naar Duitsland omdat het er goedkoop is en zo schoon en degelijk. De rook der gaskamers is trouwens al lang vervluchtigd en 't prik keldraad van de concentratiekampen is verroest en kapot. Nee, dat zit heel anders! En dan moet je ook maar afwachten of die Japanners onze Van Goghs mooi vin den. De brave Vincent mocht dan zelf de Japanse kunst bewonderen, van het omge keerde kun je helemaal niet zeker zijn. Van zulke barbaren is het moeilijk je in te denken dat ze andermans kunst kunnen waarderen, zelf al wordt er beweerd dat de Jananners het meest kunstzinnige volk van de wereld zijn. Maar mensen die zo *lnrht waren, kunnen nooit iets goeds doen of maken. En begint u niet over blanke kunstenaars waar ook wel eens een steekje aan los was.... Dat was iets anders, o gunst, dat is gewoon niet te vergelijken. Sporry Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEL Wagenweg 11 - Haarlem - Tel 12924 (MOSKOU) De Russische schrijver Boris Pasternak heeft in een brief aan de „Pravda" gedateerd 5 november, ver klaard dat het een vergissing van hem was geweest dat hij aanvankelijk verheugd was over de toekenning van de Nobelprijs voor letterkunde aan zijn persoon. Hij achtte dat begrijpelijk, daar er al vijf jaar geleden aan hem was gedacht voor de Nobelprijs, op een tijdstip dat hij zijn om streden roman „Dr. Zjivago" nog niet had geschreven. Toen hij zag dat zijn werk zo „betreu renswaardig werd geïnterpreteerd" en dat men speciaal het oog had op de roman ..Dr. Zjivago" had hij begrepen dat de on derscheiding van politieke aard was. Daarom had hij geheel vrijwillig de prijs geweigerd. „In dc loop van deze week ben ik niet vervolgd en mijn leven is niet in gevaar geweest evenmin als mijn vrijheid. Ik zou er graag nog eens de na druk op leggen dat al mijn handelingen volkomen vrijwillig zijn geweest Mensen uit mijn naaste omgeving weten wel dat niets op aarde mij er van kan weerhouden recht door zee te gaan, of er mij toe kan brengen tegen mijn geweten in te hande len", aldus Pasternak. Aan het slot van zijn brief zegt hij deze verklaring af te leg gen „met gevoelens van trots ten aanzien van de tijd waarin ik leef en de mensen te midden van wie ik woon. Ik geloof vast dat ik de kracht zal vinden om mijn goe de naam en het vertrouwen van mijn ka meraden te herwinnen", aldus de schrij ver. Pasternak herhaalde wat hij vorige week aan premier Kroesjtsjev had ge schreven, dat hij door geboorte, leven en werk zo aan Rusland was gebonden dat hij over in ballingschap gaan niet kon den ken. Hij voegde hier in zijn brief aan de „Pravda" nog aan toe, dat hij zeker ook aan zijn verbondenheid met het Russi sche volk, „zijn verleden, zijn roemruch te heden en zijn toekomst" had gedacht. De schrijver achtte zichzelf verantwoor delijk voor de muur die tussen hem en de gemeenschap is ontstaan als gevolg van zijn roman. Hij zei nooit het plan te hebben gehad om zijn land of zijn volk schade te berokkenen. Hij herinnerde er aan, dat het letterkundige tijdschrift „Novy mir" hem had gewaarschuwd, dat de le zers zijn werk misschien zouden kunnen zien als gericht tegen de oktober-revolutie en de fundamenten van het Sovjet-bewind. „Ik was mij hiervan niet bewust. Het is nu iets voor mij om te betreuren", aldus Pas ternak. Hij was het eens met de critiek van „Novy mir" dat in „Dr. Zjivago" de theorie wordt geopperd dat alle revoluties historisch gezien onwettige manifestaties zijn en dat dienovereenkomstig de Sovjet- Unie onwettig was en alleen maar ongeluk over Rusland en rampspoed over de Rus sische intellectuelen heeft gebracht. „Het is mij volkomen duidelijk dat ik een derge lijk denkbeeld nooit zou kunnen onder schrijven", aldus de schrijver. Als zijn boek niet zou zijn gepubliceerd (alleen de uitgave in Italië had zijn goedkeuring ge had), had hij misschien althans een ge deelte kunnen herzien doch nu het boek was gedrukt, was het te laat om nog hier over te praten. (Reuter).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3