Lion d'OR KOFFIE Ceramiek in de Vleeshal Lion d'Or St. Lucasexposeert Aantal inwoners per 100 woningen daalde in Haarlem in 1957 tot 390 Strijd om behoud buurtschap Rijk voor Raad van State Jaarstatistiek woningvoorraad Nieuwbouw omvatte verleden jaar record van 1025 woningen Twee exposities in Haarlem ^ROUud) Neon Kalenders 1959 Boekhandel V E K O DONDERDAG 6 NOVEMBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlijke stand van Haarlem STAEDTLER js^STAEDTLER c,T. Ouderavond Prinses Marijkeschool ...slaap diep en gezond, drink Huizen moeten wijken voor startbonen Jaarverslag GEB 1957 Verkoop elektriciteit in Haarlem steeg met 4,9 Om de mooiste voortuin Gérard van den Eerenbeemt krijgt een studiebeurs Uit de jaarstatistiek van het Nederlands Economisch Instituut over de woning voorraad en woningbouw in Haarlem blijkt, dat tussen 1938 en 1948 nog geen twee duizend woningen aan de voorraad werden toegevoegd bij een stijging van het inwontertal in dezelfde periode van ruim 23.000 personen. Deze ontwikkeling van woningvoorraad en aantal inwoners kwam lot uitdrukking in een grote stijging van het aantal inwoners per 100 woningen, namelijk van 373 in 1938 tot 418 in 1948. Na 1948 is, zoals bekend, in Haarlem, evenals elders, de woningproduktie op gang gekomen. Sinds 1948 werd de voorraad met ruim 5000 woningen uitgebreid. Omdat in deze laatste tien jaren het aantal inwoners naar verhouding veel minder sterk groeide, is het aantal inwoners per 100 woningen geleidelijk weer wat afgenomen. Op 1 januari 1958 bedroeg dit aantal 390. Het vooroorlogse peil van 373 inwoners per 100 woningen in 1938 en 371 in 1939 is dus nog niet bereikt, maar het is toch belangrijk dichterbij gekomen. Gedurende 1957 is het aantal inwoners per 100 wo ningen gedaald van 398 tot 390. Dit is de grootste daling, die sinds het einde van de oorlog gerealiseerd kon worden. De nettotoeneming van de woningvoor raad in 1957 was met 984 woningen groter dan in enig voorafgaand na-oorlogs jaar. Dit was vooral te danken aan de nieuw bouw, welke 1025 woningen omvatte. Daarbij werd echter afgeweken van het „differentiatieschema". De bouw van wo ningen met vier en vijf vertrekken was in 1957 namelijk relatief groter en de bouw van woningen met drie, zes en zeven ver trekken was relatief kleiner dan in het bedoelde schema was neergelegd. De spreiding van de in 1957 gebouwde woningwetwoningen over de verschillende grootteklassen was nog geringer dan voor het totaal aantal woningen kon worden waargenomen. Het grootste deel der wo ningwetwoningen bestond namelijk uit wo ningen met vier of vijf vertrekken: 34fl/o telde vier vertrekken en 54% vijf vertrek ken. Huurwaarde De stijging van de huurwaarde van de nieuw gebouwde woningen heeft zich in 1957 krachtig voortgezet. In 1957 hadden 382 woningen (of 37% van het totaal) een hogere huur of huurwaarde per jaar dan 800.In 1956 was dit sléchts bij 91 wo ningen (of 15% van het totaal) het geval. Ook bij de woningwetwoningen kan een duidelijke stijging van de huur worden waargenomen. Lag de huurprijs van de duurste woningwetwoningen in 1956 bij 600 per jaar, in 1957 kwamen 61 wo ningen gereed met een huurprijs hoger dan génoemd bedrag. Anderzijds kwamen in de lagere huurklassen beduidend minder wo ningen voor bewoning beschikbaar. Woningwetwoningen Van de 1025 in 1957 voor bewoning be schikbaar gekomen woningen waren 603 (59%) woningwetwoningen. Hiermee is in de in voorgaande jaren bestaande verhou ding bijna geen wijziging opgetreden, aan gezien de woningwetwoningen in 1955 58% en in 1956 62% van het totaal uitmaakten. Het aantal woningen, dat zonder rijkssteun gebouwd wordt, was opnieuw vrij gering. Globaal gesproken kan men daarom zeg gen, dat in Haarlem de aantallen premie woningen en woningwetwoningen zich ver houden als 40 60. In 1957 werden er geen woningen ge bouwd in opdracht van het rijk. In op dracht van particulieren werden 381 wo ningen voltooid, in opdracht van woning bouwverenigingen 601, terwijl voorts 43 bijzondere wooneenheden (bijvoorbeeld wo ningen voor bejaarden en voor a-sociale gezinnen) gereed kwamen. Het aantal woningen in uitvoering be droeg aan het begin van 1957 1311. In de loop van dat jaar is een geleidelijke daling opgetreden, hetgeen ertoe geleid heeft, dat aan het begin van 1958 nog slechts 853 wo ningen in uitvoering waren. Van deze 853 woningen worden 233 (27%) gebouwd in opdracht van particulieren. Dit relatieve aantal is bijna even groot als aan het be gin van 1957, toen 30% van de woningen in uitvoering in opdracht van particulieren werden gebouwd. Aan het begin van 1958 waren er voorts nog 560 woningen in op dracht van woningbouwverenigingen en 60 in opdracht van gemeenten in aanbouw. De daling in het aantal woningen in uit voering gedurende 1957, die geconstateerd kon worden is enerzijds een gevolg van het grote aantal gereedgekomen woningen (1025) en anderzijds van het betrekkelijk kleine aantal begonnen woningen. Werden in 1956 1003 woningen in uitvoering geno men, in 1957 bedroeg dit aantal iets meer dan de helft daarvan, namelijk 567. Dit aantal is nauwelijks hoger dan het gemid delde aantal begonnen woningen sinds 1947, dat 548 bedraagt. Werkloosheid De werkloosheid in de bouwnijverheid onderging in 1957 een duidelijke stijging. Deze werkloosheid eind januari 1957 was BEVALLEN van een zoon: 4 novem ber; E. M. van de Paver-van der Hoek; J. J. Drenth-Vos; M. Lammers-Steur; M. H. de Jong-de Haan; A. Barnhoorn-Weber; A. Kooij-Nienhuis; A. A. M. Oorthuis-van Schie- BEVALLEN van een dochter: 4 no vember: B. Bijl-Reijnecke; F. A. E. M. Klaren-Vooges. ONDERTROUWD: 4 november: C. J. Hulskes en K. J. Burghardt; 5 november: S. van van deKerkhof en C. A. L. H. Cas teren van Catlenburch; G. Klaver en L. Paap; A. J. Bolijn en H- C. Smith; H. Huis man en E. D. L, de Boode; W. J. G. Sau- berg en W. C. C. Rouwhorst. F. I-I. C. Lam- mers en M. M. Reiber; H. de Rooij en F. M. M- Geerlings; F. Booij en D. Plantinga; P. G. van den Bosch en W. Wereldsma. GEHUWD: 5 november J. H. Vermeul en C. Schreuder; A. G. Scholten en A. C. A. Luijten P. J. de Ree en A. A. Franse J. L. Nooij en C- A. H. van Galen; H. C. G. M. Langemeijer en A. P. H. van der Hart; P. Weij en J. M. Maas; C. van Boekei en M. Koning; B. D. Vermaas en E. Teunissen; R. Klaver en P. Eerhart. OVERLEDEN: 2 november: N. Dekker, 93 j., Westerhoutstraat; K. Koolhaas. 47 j., Hazepaterslaan; M. G- Feldmann-Schaank, 69 j., Haspelstraat; 3 november: A. Nij- man-de Jong, 73 j., Baan; 4 november: P. E. Nelis. 86 j., Orionweg; W. A. Korff de Gidts, 33 j., Hazepaterslaan: even groot als het jaar tevoren. Eind april en eind juli kwam zij overeen met het peil in 1955 en eind oktober was zij zover ge stegen, dat zij bijna gelijk was aan de werkloosheid op het eind van oktober 1953. Inwoning Voorts blijkt uit het rapport van het Ne derlands Economisch Instituut, dat van de 949 paren, die door hun huwelijk behoefte kregen aan een woning (164 paren beschik ten reeds over huisvesting en 319 vertrok ken uit de gemeente) slechts 67 een zelf standige woning konden betrekken. 589 paren waren aangewezen op inwoning en 293 vonden in het geheel geen gezamenlijke huisvesting. De huisvestingsmogelijkheden van echtparen, die in 1957 in het huwelijk traden, waren enigszins gunstiger dan in de voorafgaande jaren. Het percentage dei- echtparen, die bij hun huwelijk reeds over huisvesting beschikten was iets groter, het percentage, dat een zelfstandige woning kon betrekken steeg eveneens, terwijl het aantal echtparen, dat niet over woonruimte kon beschikken relatief kleiner was dan in voorafgaande jaren. In 1957 zijn 589 inwoningen ontstaan van de in dat jaar gehuwde echtparen. Het grootste deel van deze inwoningen bestond uit één of twee vertrekken, namelijk 562 van de 589 inwoningen, dit is 95% van het fotaal. In de meeste gevallen moest men dan nog het gebruik van keuken en toilet met anderen delen. Aan het slot van het overzicht staan de werkzaamheden van het bureau voor huis vesting vermeld en daaruit blijkt, dat in 1951 1587 vergunningen voor zelfstandige bewoning konden worden uitgereikt tegen 1431 in 1956 en 1227 in 1955. De stijging in het aantal bij het bureau voor huisves ting ingeschreven aantal onhoudbare en zeer urgente gevallen heeft zich ook in 1957 voortgezet. Hetzelfde is het geval met het aantal ingeschreven verloofde paren en kinderloze echtparen. Op 31 december 1957 waren 778 gevallen onhoudbaar, 2334 ur gent terwijl er tenslotte 1196 verloofde paren en kinderloze echtparen stonden in geschreven. HOTEL CAFé RESTAURANT Advertentie Serveert u een voortreffelijk rliner Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate in Haar lem-Noord exposeert beeldhouwwerk en ceramiek van Trudy de Lange tot 17 no vember. Vermeld wordt dat Trudy de Lange uit Parijs komt en daarmee zal wel een aanbeveling bedoeld zijn. Het komt me voor dat het beleid, dat over deze ex positiegelegenheid gevoerd wordt, nogal naïef is. Bepaald enthousiast kon ik nooit zijn over hetgeen ik hier tot nu toe te zien kreeg. Voor het dilettantisme van Trudy de Lange kan ik geen goed woord over hebben. Men heeft mij willen doen begrijpen dat hier een culturele taak voor het zo uitge strekte Haarlem-Noord vervuld kan wor den. Volgens een aan de ruit bevestigd af fiche bestaat er nu ook een Kunstcen trum Haarlem-Noord, dat ondermeer op leidt voor de akte middelbaar tekenen. Wanneer kandidaten voor het examen voor deze akte gevormd moeten worden met voorbeelden als het bij Ten Bruggen-Cate geëxposeerde, zullen hun kansen tot slagen maar zeer gering zijn. J. J. Piers en J. C. Mets, die tot 16 no vember in „De Ark" exposeren, noemen zich zelf zondagsschilders. Mets' dilettan tisme blijkt uit de schilderijtjes met figu ren. Verder schilderde hij wel verdienste lijke stilleventjes en een landschap langs een vaart trof nu zelfs als iets bijzonders voor een amateur. Piers' werk is wat stij ver te noemen, maar verraadt met een enkel portret misschien iets meer kunde. Bob Buys Advertentie DIMA Verkoopkantoor vonaf: fl. 5»'^ Nieuwstraat 34, Apeldoorn, Dinsdag hield de Prinses Marijkeschool (Christelijke School voor Buitengewoon Lager Onderwijs) in Haarlem-noord haar jaarlijkse ouderavond. Nadat de heer Van Vliet, voorzitter van het Ouderfonds, woorden van welkom had gesproken, gaven de secretaris en de pen ningmeester een overzicht van het vele werk, dat er dit jaar door het fonds voor de leerlingen is gedaan. Tevens werd be gonnen met een verloting voor een band recorder. Enkele proeven hiermee in de klassen opgenomen, werden ten gehore gebracht. Vervolgens sprak mejuffrouw Cramer, de schoolarts, over: „De sexuele opvoe ding van onze kinderen". Zij ging er van uit, dat de sexuele opvoeding een facet is van de totale opvoeding, dus dat de be treffende problemen ten nauwste samen hangen met de algehele opvoeding en ont wikkeling. Een der belangrijkste punten is de ge zindheid waarmede de ouders hun kinde ren tegemoet treden. „Toon de kinderen", aldus spreekster, dat men steeds bereid is hen te helpen. Het kind moet altijd een open oor en een warm hart vinden. De sexuele opvoeding is gebaseerd op de lief de tot de medemens. Deze begint dus al in de wieg. Grijp daarna elke gelegenheid, die het kind de ouders biedt, aan, aldus spreek ster. En hoewel het in vele gevallen moei lijk is om over deze dingen met hen te spreken, doe het toch in ieder geval vóór de puberteit." Spreekster was van mening, dat deze taak er een is van de ouders. De heer W. F. Jansen, voorzitter van het schoolbestuur sloot deze ouderavond. Ar! 'PrlcrOip me Voor gezondheid en ge noegen is alléén het beste goed genoeg. Koffie Hag, de enige coffeïnevrijekoffie met een 50-jarige wereld reputatie zal elke fijnproe ver bekoren. KOFFIE HAG coffeïnevrij spaart hart en zenuwen Importeur: HAG Verkoopkantoor Haarlem - Postbus 619 De statige vergaderzaal van de Raad van State in Den Haag was woensdag morgen overbevolkt. Bewoners van de buurtschap Ryk in het noordoosten van Haarlemmermeer warfen naar het Binnen hof gekomen om getuige te zijn van de behandeling van het beroep, dat de ge meenteraad van Haarlemmermeer tegen de afwijzing van het uitbreidingsplan Ro zenburg door Gedeputeerde Staten van Noordholland had ingesteld. Zij waren ge komen onder aanvoering van ds. II. P. Swets. Voorts waren aanwezig burge meester mr. G. C. van der Willigen, de wethouders Bos en Bogaart en de raads commissie voor de behandeling van het beroep, alsmede vertegenwoordigers van landbouworganisaties. De strijd om het behoud van het buurt schap nadert zijn einde. Zal de hoop van de bewoners, in hun vertrouwde omgeving te mogen blijven wonen, worden vervuld? Bulldozers denderen iedere dag al dooi de polder om de aanleg van langere banen van Schiphol voor het starten en landen van straalverkeersvliegtuigen mogelijk te maken. In 1960 moeten de banen gereed zijn. Dan is het noordelijk deel van de buurtschap met de grond gelijk gemaakt; 89 huizen, boerderijen, winkels, een in 1929 gebouwde hervormde kerk en een openbaar schoolgebouw zullen met de grond worden gelijk gemaakt. Nu is het niet zoals vroeger het water, dat met vernietigende kracht het buurtschap bedreigt, maar zijn het de straalvliegtuigen, die de uitbreiding van Schiphol noodzakelijk maken. Een uit breiding, waaraan het grootste gedeelte van de buurtschap moet worden opge offerd. Om de bewoners an de buurt schap niet teveel te duperen had de ge meenteraad vorig jaar het uitbreidings plan Rozenburg vastgesteld. Dit plan be oogt de uitbreiding van de buurtschap ten zuiden van de bestaande woonkern, zodat de bewoners niet uit de vertrouwde omgeving behoeven te worden verjaagd. Gedeputeerde Staten hebben om plano logische redenen het uitbreidingsplan niet goedgekeurd. De gemeenteraad van Haar lemmermeer is tegen het advies van de meerderheid van B. en W. in tegen de uitspraak G.S. bij de Kroon in beroep gegaan. Naar het oordeel van de gemeenteraad zijn de bezwaren van G.S. piet steekhou dend. Met uitvoering van het uitbreidings plan Rozenburg wordt geen nieuwe woon kern gesticht. De historisch gegroeide ge meenschap Rijk kan niet zonder meer worden opgeheven. Fundamenteel mense lijke waarden mogen niet aan de tech niek worden opgeofferd. G.S. hebben hun goedkeuring aan het plan Rozenburg onthouden omdat zij voor verdere uitbreiding van Schiphol ruime mogelijkheden willen laten bestaan. De lintbebouwing in de Haarlemmermeer moet worden tegengegaan. De startbaan van 3200 meter zou te dicht bij de nieuwe buurtschap komen te liggen. Voorts zou 99 „St.. Lucas" exposeert tot 24 november in de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum in de hoofdstad. De Therese van Duyl-Schwartze-medaille werd dit keer toegekend aan Th. Swagemakers voor de beeltenis van zijn vrouw, die zijn succes als portretschilder wel begrijpelijk maakt. Dit schilderij heeft „chic" en bekoort, door eenvoud en ingetogenheid. Dat Swagema kers ondanks vele opdrachten, die een schilder toch wel kunnen vermoeien, een echt levende artiest weet te blijven bewijst een reisschets, die hij op Ceylon maakte. Van alle inzenders werd, voorzover zij geen beeldhouwer zijn, een reisschets ge vraagd, zodat er iets luchtigs door deze tentoonstelling waart. Zo valt het ook minder op dan anders dat „St. Lucas" nog te veel zwakke broeders onder zijn leden telt. Met de zusters valt dat nog al mee. Zeker met de echte zusters Lizzy Ansingh en Sorella, welke laatste naast haar gekke „kat" een welgelijkend portret instuurde. Sterk is het stilleven met kruiken van die andere Amsterdamse Joffer Jacoba Surie. Verder volg ik mijn notities in de cata logus en ontmoet als eerste en naast Swa gemakers de beste de Haarlemmer H. F. Boot, van wie hier een breed en helder geschilderd portret te zien is. Colnot vond in onze contreien nabij Overveen de aanleiding tot een zijner beste hier ge- exposeerde landschappen. Dat de leden De tentoonstelling van Delftse ceramiek in traditie, architectuur en experiment mag een belangrijk evenement genoemd worden. De Haarlemse Vleeshal, waar deze exoositie tot 16 november gehouden wordt, blijkt voor zo'n tentoonstelling weer een uilmundende ruimte. De wijze waarop de tentoonstelling werd ingericht is een compliment waard. Hoe verheugend is het ook dat deze zo bekende industrie naar nieuwe wegen zoekt. De omzet van het tra ditionele artikel is nog het belangrijkst. Met respect heb ik het werk van de ontwer pers, die heden ten dage nog in de zin van het veelgevraagde kunnen tekenen, beke ken. Ook al mint men zelve die traditionele ceramiek niet zozeer, men onderschatte toch niet de zo knappe ornamentiek daar op. Beslist enthousiast kan ik trouwens zijn over de wijze, waarop de ontwerper Hartog op de traditie verder ging in zijn roodgeornamenteerde produkten met ge- craqueleerd glazuur. Met de potterie in wit Delfts, naar ontwerpen van Jet Sielc- ken, Lies Cosyn en Henk Tieman, is mij dit werk van Hartog het liefst. Interessant en fraai van kleur is zeker het mear experimentele werk. Leider van de experimentele afdeling van De Porce- leyne Fles is Th. Dobbelman, die ik dan meer waardeer om zijn proefnemingen dan om zijn meestal nogal modieuze vorm geving. Vast verbonden aan de fabriek is ook de beeldhouwer H. J. Tieman, die zich vooral occupeerde met de ceramiek in de architectuur, waardoor enige andere kunstenaars eveneens ontwerpen mochten leveren. Foto's doen verslag van enige toe passingen. Enkele daarvan leken me zeer geslaagd, andere minder gelukkig. Zo dacht ik dat er in een gevel van een gebouw van de architect Kraayvanger wel wat te veel van het goede naar ontwerp van Nel Klaasen was bijgesleept. Hel oorde len op foto's is echter moeilijk en het re sultaat van genoemde samenwerking moet volgens ontwerper Tieman wel mee vallen. We moeten ons bovendien weten los te maken van herinneringen aan toepassin gen van die lelijke, geglazuurde ceramiek als we zagen aan Franse villa's bijvoor beeld. Voor muurbekleding zou ik persoon lijk een dofgehouden ceramiek prefereren misschien omdat het glimmende produkt me zo onweerstaanbaar doet denken aan de badkamer, waar de gladde glanzende tegel natuurlijk wel gewenst is. Deze ten toonstelling leert ons ondermeer dat er wel schonere mogelijkheden ter herdenking van het zoveeljarig bestaan van een be drijf te vinden zijn dan de welbekende ouderwetse tegeltableaux, en dat in Wijn berg, Elenbaas, Nadorp en Lies Cosijn hiervoor vindingrijke ontwerpers gevon den worden. Bob Buys van „St. Lucas" nogal verspreid door ons land wonen, kan soms tot wel interes- santè kennismakingen leiden. Dat was voor mij al een keer het geval met de Brabander Cuppen en hij stelt niet teleur. Zijn zo eenvoudig geschilderde „Italiaan se jongetje" ontroerde me wel. Een zwak heb ik altijd gekoesterd voor „Le bassin et l'hopital" van de bekende Haarlemse Julia Giesberts, geestig is de pastelteke ning van de Jardin du Luxembourg van de weer verderop, te Schijndel, wonende Jan Heesters en iets eigens heeft de Utrech tenaar Bert Jonkers te vertellen. Met W. Kouwer Boomkens komen we weer aan een der sterkere leden. Diens stilleven op ronde tafel behoort tot het bes te van deze expositie. Zo ook de twee bij zondere verbeeldingen door G. P. Lange- weg van figuren met dieren. Is. Naarden brengt hier de zon binnen met zijn Zuid franse landschap, dat zo aandachtig ge schilderd werd. Aandacht vertoont J. C. Nachenius eveneens. Peizel ligt mij altijd het best als schilder van het landschap en vooral als hij dat met waterverf aanpakt. Verder valt hier dan het werk van twee te 's Hertogenbosch gevestigde leden W. van der Plas en H. van Rosmalen op. De Gooier David Schulman deed zich verte genwoordigen met gewassen tekeningen, waarin hij meestal zo goed is en waarmee hij ook nu tot de sterkste inzenders be hoort. Het wat oppervlakkige portret van Ap Smit is niet zonder humor bekeken. De altijd in grijzen zo excellerende Willem Witjens blijkt ook wel met haar kleur raad te weten. Het komt me voor dat de beeldhouwer Piet Siegers zich te veel is gaan richten op het vormenspel, dat hij uit zijn door mij herhaaldelijk geroemde en ook thans weer geëxposeerde „Ever" ontwikkeld lijkt te hebben. Zijn collega Jan Wolkers bestond het een vrouwtje met kat, in mo dieus kokerrokje en op hoge hakken, weer te geven in een sterk realistische plastiek. Van de draadplastieken van Wim Hooft trok die van een haan me het meest. Brinkgreve stuurde onder meer een goe de portretstudie in. Weddepohl een mooie buste. Men ontmoet hier ook nog siera den, mozaïeken, ceramiek en weefwerk. Bob Buys de geluidshinder te bezwaarlijk worden. Het wetenschappelijk bureau van de K.L.M. heeft echter geconcludeerd dat geluidshinder van bepaalde verkeersvlieg tuigen voor Badhoevedorp en Aalsmeer groter zal worden dan voor het geprojec teerde Rozenburg. Verantwoorde bebouwing Het raadslid C. de Raadt heeft voor de Raad van State het standpunt van de gemeenteraad verdedigd en de in het uit breidingsplan ontworpen bebouwing vol komen verantwoord genoemd. Rozenburg zal geen overmatige geluidshinder onder vinden. De heer De Raadt verzocht de Kroon spoedig te beslissen over de goed keuring van het uitbreidingsplan. Namens de bewoners van de buurt schap voerde ds. H. P. Swets het woord. Zelfs op geringe afstand van de start banen is er van geluidshinder geen sprake. Met deze constatering vervalt een van de belangrijkste argumenten van G.S. Uit voering van het uitbreidingsplan is niet in strijd met de verdere uitbreiding van Schiphol. De kerkvoogd C. Hoffman zei, dat de kleine hervormde kerkgemeenschap kapot gaat als het plan-Rozenburg niet wordt goedgekeurd. Het voortbestaan van de kerkgemeenschap wordt onder meer door Gedeputeerde Staten noodzakelijk geacht, daar deze toestemming hebben gegeven voor de tijdelijke kerkbouw in het plan- Rozenburg. Te kleine woonkernen De heer G- J. van de Berg en ir. R. Heida verdedigden het standpunt van Gedeputeerde Staten. De eerste zei, dat Rijk en Rozenburg los van de uitbrei ding van Schiphol te kleine buurtge meenschappen zijn. Gedeputeerde Staten hebben aandacht besteed aan de gevoels overwegingen van de bewoners. Z'\] wil len echter de mensen mede tegen zichzelf beschermen. De nieuwe buurtschap zou in de toekomst toch niet aan de rand van de luchthaven kunnen blijven voortbe staan. De stedebouwkundige van de provincie, ir. Heida, somde een aantal stedebouw kundige bezwaren tegen het nieuwe uit breidingsplan op. Hij legde een vervolg brief van het wetenschappelijk bureau van de K.L.M. over, waarin dit bureau terugkomt op zijn aanvankelijke mede delingen over de geluidshinder. Het is niet uitgesloten, schrijft dit bdr'eaü 'irï èéri vervolgbrief aan ds. Swets, dat de be woners van Rozenburg grote hinder van het geluid der straalverkeersvliegtuigen zullen ondervinden. Tenslotte kwam de heer De Raadt nog terug op enkele argumenten van Gedepu teerde Staten. De Kroon zal later uitspraak doen. Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 Uit het jaarverslag van gemeentelijk energiebedrijf (G.E.B.) in Haarlem over het jaar 1957 blijkt, dat de totale verkoop van elektrische energie steeg in 1957 met 4,9% ten opzichte van 1956, terwijl de verkoop van gas daalde met 0,5%. Deze teruggang van het gasdebiet moet worden toegeschreven aan de weersomstandighe den, die gekenmerkt werden door een zeer zachte winter. Op 15 augustus van het verslagjaar werd het onderstation voor de transfor matie van 50.000 volt op 6000 volt aan de Linnaeuslaan in Haarlem-Zuid door de burgemeester in bedrijf gesteld. Door het gereedkomen van dit onderstation kwam het „50 kV-plan" een belangrijke schrede nader tot zijn voltooiing. Dit plan om vattende de aanleg van een 50.000 volt kabelnet en de bouw van twee onder stations, zal voorlopig zijn afsluiting vin den in de opstelling bij de elektrische centrale van twee transformatoren van 50.000/6000 volt. Men verwacht, dat de eerste van de beide transformatoren nog voor de komende winter in bedrijf zal komen. De opstelling van de tweede trans formator zal dan in 1959 volgen. In de eerste helft van 1957 kwam voorts voor in bedrijf neming gereed de instal latie voor de toevoeging aan het stadsgas van een mengsel van propaan en lucht. Deze installatie zal dienen om op koude dagen met hoge pieken in het gasver bruik een bijdrage te leveren voor de instandhouding van een goede gasvoor- ziening. Met ingang van 29 november 1956 werd de hoeveelheid gas door de n.v. Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden aan Haarlem te leve ren verhoogd tot 60.000 kubieke meter per etmaal. In de loop van 1957 bleek, dat de ge stegen prijzen van kolen, olie en onder- houdsmaterialen, alsmede de aanpassing van salarissen en lonen aan het algemeen geldende peil een zodanige invloed zouden hebben op de financiële bedrijfsresultaten, dat het batig saldo van de afdeling elek triciteit aanzienlijk minder zou worden, terwijl bij de afdeling gas op een nadelig saldo zou moeten worden gerekend. Dit vooruitzicht leidde er toe, dat burgemees ter en wethouders na ingewonnen advies van de commissie voor de tarieven, de gemeenteraad een voorstel deed tot ver hoging der gas- en elektriciteitstarieven. In de vergadering van de gemeenteraad op 30 november 1957 werd de voorgestelde verhoging der gastarieven goedgekeurd. De gemeenteraad kon echter geen goed keuring hechten aan de voorgestelde ver hoging der elektriciteitstarieven, omdat deze, naar de mening van de gemeente raad, bij de afdeling elektriciteit te ver ging, daar op basis van de gegevens voor het jaar 1958 bij de bestaande elektrici teitstarieven nog een batig saldo kon wor den geraamd. Dientengevolge werd een gewijzigd voorstel tot verhoging van de elektrici teitstarieven voorbereid. Dit voorstel kwam echter vóór de jaarwisseling niet meer bij de gemeenteraad in behandeling. Aangezien ingevolge de beschikking van de minister van Economische Zaken een verhoging van de gas- en elektriciteits tarieven de goedkeuring behoeft van de directeur-generaal voor de prijzen en deze goedkeuring in 1957 niet meer werd ont vangen, bleven de op 1 januari 1957 gel dende gas- en elektriciteitstarieven ge durende het verslagjaar van kracht. De jaarrekening over 1957 sloot met een batig saldo van 1.016.186,27 voor de af deling elektriciteit en een nadelig saldo van 16.767,40 voor de afdeling gas. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEBOREN: Peter, zoon van H. R. Nik- kels en H. J. Otto. GEHUWD: W. F. H. Bijl en E. Krauweel. OVERLEDEN: H. W. Suurbeek, m. 60 j., echtg. v. Ritzenthaler Advertentie voor uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Prijsuitreiking oh 11 november Haarlemen 25 november H eemstede) De uitreiking van de prijzen van de deze zomer gehouden voortuinkeuringen, uit gaande van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Haarlem en omstreken, zal voor zover de gemeente Haarlem be treft geschieden op dinsdag 11 november des avonds om acht uur in de aula van de h.b.s. aan de Raaks in Haarlem. De heer W. F. Happé, wethouder van open bare werken en stadsontwikkeling heeft zich bereid verklaard de prijzen uit te reiken. Daarna zullen kleurendia's worden vertoond van zeldzame bolgewassen, op genomen door de heer M. H. Hoog en toe gelicht door de heer R. M. v. d. Hart. Voor wat de gemeente Heemstede be treft zal de prijsuitreiking plaats vinden op dinsdag 25 november des avonds om acht uur in het Verversingshuis in Groe- nendaal. Hier zal de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, de prijzen aan de winnaars ter hand stellen. Het aardige Westindische meisje Cleo Dupont maakte per bed een tocht door Londen, gedragen door een groepje volksgenoten. Het ging voornamelijk om het tachtig jaar oude koperen ledi kant, dal gebruikt is voor belangrijke opnamen voor de film „Virgin Island" en helemaal van de Virgin Islands naar Londen is overgebracht ten behoeve van de propaganda. Advertentie HOTEL CAFé RESTAURANT Zalen voor vergaderingen en recepties. Op voorstel van de jury voor de Konink lijke subsidie voor vrije schilderkunst heeft de Koningin een studiebeurs toege kend aan de volgende jonge kunstenaars: Gérard van den Eerenbeemt uit Haarlem, P. J. Engels en J. Hillenius uit Amster dam, Ton Frenken uit St. Michielsgestel, mejuffrouw Th. J. J. Suringh uit Rotter dam en Auke de Vries uit Leeuwarden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5