Haarlems Christelijk Lyceum viert veertigjarig bestaan Inbrekers liepen door gestolen postzegels tegen de lamp Luciamus speelde „Dialogues des Carmélites" van Bernanos Drie feestavonden in december ^Brieven aan de redactie Uitspraken Haarlemse rechtbank Dick Verkijk jr. sprak voor „Volksonderwijs" UIT STAD EN STREEK HAARLEMSE RECHTBANK Oude bekenden Uitreiking medailles aan reservisten op 13 november AMA TE UR TONEEL Een vrolijke avond bij „Gysbert Japicx" Heemsteedse bazaar zeer in trek Mr. J. H. van Wijk sprak over „Oorlog in Algerije" Drs. J. A. Schreuder over „Ouders en school" DONDERDAG 6 NOVEMBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met drie feestavonden voor personeel, ouders en leerlingen op 9, 10 en 11 december en een reünie voor oudleerlingen gaat het Christelijk Lyceum aan de Emmakade in Haarlem zijn veertigjarig bestaan vieren. In het najaar van 1918 begonnen met nog geen zestig scholieren heeft dit onderwijsinstituut zich in deze vier decennia zodanig ontwikkelddat het leerlingental zich tlrans rondom de 850 beweegt. De accommodatie is uitgebreid met het tweede Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord, van welke school juist maandag een dependance aan de Venus- straat in het IJmuidense „Duinwijk" is betrokken de officiële opening geschiedt binnenkort en de dependance van het eersteChristelijk Lyceum aan de Koediefslaan in Heemstede. De geschiedenis van de school is begon nen op 12 maart 1918, toen vijf mensen de mogelijkheid bespraken een christelijke hbs, gymnasium of lyceum op te richten. Het werd het laatste. In september van dat jaar begon de school in twee lokalen op de Zijlweg 104 rood in Haarlem onder het rectorschap van ir. W. van Dorp. Korte tijd later werd het onderwijs gegeven in verschillende gebouwen, verspreid over de stad. Ondertussen bouwde men echter reeds aan het schoolgebouw aan de Emma kade, dat men in 1925 officieel in gebruik kon nemen en waarin men alle leerlingen weer bij elkaar bracht. In 1930 werd dr. J. van der Eist, rector van het Christelijk Lyceum. In het cursus jaar 1935/1936 bezochten 460 leerlingen de school en moest men de kantine als les lokaal inrichten. Buiten de school bouwde men een nieuwe kantine. In 1940 waren er reeds 552 leerlingen. Bij het uitbreken van de oorlog kwam het Rode Kruis in het gebouw en de leer krachten en scholieren kregen onderdak in het r.-k. jongenslyceum in Haarlem. Op 14 oktober keerde men terug in het ge bouw en het Christelijk Lyceum werd op zijn beurt een onderkomen voor het r.-k. jongenslyceum. Half juli 1942 moest men het. gebouw aan de Emmakade echter op nieuw ontruimen en men bracht de zes honderd leerlingen onder in „Oosterhout", waarin thans het Coornhertlyceum is ge vestigd, en villa „De Viersprong". Na de bezetting kon de school het uit gewoonde gebouw weer betrekken. In 1948 vierde het lyceum het dertigjarig bestaan. Aan het eind van dit jaar kwam de rector dr. Van der Eist op tragische wijze om het leven. Het rectorschap kwam in handen van dr. G. J. Dieperink. Tevens ging een gedeelte van de leerlingen over naar het Silo-paviljoen van „Bethesda Sarepta" in de Hazepaterslaan in Haarlem. Rector van deze schoolafdeling werd dr. A. Lafleur. Verbouwingen Intussen kwamen er in het gebouw aan de Emmakade verscheidene verbouwingen tot stand. Sinds juni van dit jaar onder gaat een vleugel een drastische verande ring. Een gymnastieklokaal, dat te klein is geworden, ruimt men op en er komen twee grote gym-lokalen voor in de plaats. Bovendien bouwt men in deze vleugel vijf leslokalen, een tekenlokaal, een dokters kamer en een kleedkamer bij. Men hoopt deze verbouwing tegen het nieuwe cursus jaar gereed te hebben. Het Christelijk Lyceum is een echte streekschool. Het wordt bezocht door jonge mensen uit het gebied tussen Heem stede en Beverwijk en uit de Haarlem mermeer. De oschool groeit nog steeds en De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 36-jarige Haarlemse fruithandelaar wegens oplichting, meermalen gepleegd, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Medisch maatschappelijk consultatiebureau voor alcoholisme in Haarlem. De eis luidde ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man had in juni van dit jaar in een advertentie zijn huis te huur aan geboden. Aan twee gegadigden had hij als voorwaarde gesteld, dat zij het meubilair voor tweeduizend gulden moesten overne men. De aspirant-huurders kregen de wo ning niet en zagen hun geld niet terug. Een achttienjarige leerling-verkoper uit Zaandam werd wegens diefstal van onder andere t 2500 uit het kantoor van de r.k. Bouwvakarbeidersbond in zijn woonplaats tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (sinds maart 1958). De eis was acht maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank veroordeelde een 21-jari ge bloemistarbeider uit Hiliegom en een 22-jarige bloemistarbeider uit De Zilk, we gens verduistering van pasgerooide iris- bollen ten nadele van een kweker in Hil iegom tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan een voorwaardelijk met een proeftijd var drie jaar. De offi cier van Justitie eiste veertien dagen gele den zeven maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een 52-jarige bloemistar beider uit Hiliegom werd veroordeeld tot vijf maanden met aftrek, waarvan een voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was dezelfde straf ge- eist als tegen zijn stelende collega's. Een 38-jarige Amsterdammer, die op 14 spptembér uit een Duitse auto in Zand- voort een belichtingsmeter had gestolen, werd veroordeeld tot vijf maanden met aftrek. De eis luidde zes maanden met aftrek. Tenslotte verklaarde de rechtbank het hoger beroep van een eenendertigjarige Haarlemmer, die door de kantonrechter vei-oordeeld was tot 25 boete, niet ont vankelijk. De man had op 9 maart van dit jaar bij üjn spel met zijn zoontje in de sneeuw een ruit doen sneuvelen. De zaak kwam niet in hoger beroep in aanmer king, omdat voor vergrijpen, waarvoor een maximumstraf van vijftig gulden geldt, slechts cassatie bij de Hoge Raad mogelijk is. .Thr. Van Lawick overleden. Te Apel doorn is op 56-jarige leeftijd overleden kolonel b.d. jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst van Nijevelt, intendant van het koninklijk paleis en domein Het Loo en adjudant in buitengewone dienst van de Koningin. Op 13 mei 1940 vergezelde hij Koningin Wilhelmina als ordonnans-offi cier naar Engeland. het leerlingental blijft stijgen. Het bestuur beschouwt de dependance in Heemstede als een soort „voorportaal" naar een derde lyceum ergens in Haarlem-zuid. En de binnenkort officieel te openen en reeds thans in gebruik genomen dependance in Velsen zal naar de verwachtingen van liet. bestuur uitgroeien tot een belangrijk cen trum voor christelijk middelbaar onder wijs in het IJmondgebied. Deze school krijgt thans nog geen subsidie en blijft voorlopig nog ressorteren onder de ver eniging in Haarlem. Doch het is de bedoe ling over enkele jaren voor het lyceum in Velsen een aparte vereniging te stichten. En nog is het eind van de ontwikkeling niet te zien. Het (tweede) Christelijk Lyceum Mar nix van Sint Aldegonde" aan de Pla netenlaan in Haarlem-Noord. werd. op 31 maart 1955 officieel geopend. De architect Hendrik Willem van Kem.- pen -nasle de laatste snufjestoe op onderwijsgebied, zonder echter te trachten in de bouwstijl vooruit te lopen op mogelijke toekomstige eisen. In de grote aula van het Lourens Cos- terlyceum aan de Zijlvest in Haarlem heeft de afdeling Haarlem van „Volkson derwijs" woensdagavond een bijeenkomst gehouden, waarvoor een bijzonder grote belangstelling bestond. Als enig agenda punt behandelde men de verkiezing van een voorzitter van de afdeling, maar aan gezien er geen kandidaten waren binnen gekomen verklaarde de heer ir. A. Stof fels zich bereid voorlopig als waarnemend voorzitter op te treden totdat men een geschikte kandidaat voor deze functie zou hebben gevonden. Vervolgens hield de heer Dick Verkijk jr. een zeer interessan te lezing over zijn reis naar Polen en Rus land. Een lezing, die geïllustreerd werd met een aantal kleurendia's en die tal van reacties van de toehoorders opleverde. Na afloop kreeg de heer Verkijk de gelegen heid een groot aantal vragen te beant woorden. Nieuws in het kort Het (eerste) Christelijke Lyceum aan de Emmakade in Haarlem kwam in 1925 gereed. Toen werd echter reeds zeven jaar christelijk middelbaar onderwijs gegeven in verscheidene, over de stad verspreide lokaliteiten. Daarbij is de ruimte, of liever het ge brek aan ruimte, niet eens het" grootste probleem. De vraag, hoe men bij een steeds stijgend leerlingental altijd maar weer voldoende, voor hun taak berekende docenten op de school kan krijgen, stelt het bestuur voor talrijke moeilijkheden. Enfin, volgende maand viert het Chris telijk Lyceum feest. De avonden voor de leerkrachten, ouders en leerlingen op 9, 10 en 11 december, houdt men in het Miner- vatheater in Heemstede. Datum en plaats van de reünie voor oudleerlingen moet het bestuur nog vaststellen. Gevangenisstraffen van anderhalf jaar en een jaar heeft de officier van Justitie bjj de Haarlemse rechtbank vanmorgen geëist tegen een 34-jarige betonvlechter; een 23-jarige los-arbeider en een 38-jarige colporteur, allen uit Haarlem, die op 6 augustus van dit jaar een inbraak pleegden in een villa, aan de Vogelenzangseweg in Aerdenhout. De buit bestond uit gouden en zilveren sieraden en kunstvoorwerpen Alles werd in twee grote koffers gestopt, die de daders voor het gemak voor deze „kraak" hadden meegenomen. De mannen liepen tegen de lamp toen de vrouw mei wie de betonvlechter samenleefde een postzegelhandelaar in Den Haag zegels uit een gestolen album te koop aanbood. De winkelier vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie. Kort daarop werd het viertal aangehouden. Dank zij de goede samenwerking tussen de politie van Bloe- mendaal en van andere steden kon het grootste gedeelte van het gestolen goed achterhaald worden. De 25-jarige concubine van de beton- vlchter stond als eerste terecht. Zij ver telde dat haar vriend en de twee andere verdachten, die bij haar in de kost waren op een avond thuis waren gekomen en haai de sieraden en kunstvoorwerpen hadder: laten zien. Ze had gezegd dat ze die dingen niet in haar huis wilde hebben, maar de mannen dreigden haar als zij zich niet. met hun zaken bemoeide Later had een van hen haar het postzegelalbum gegeven Ze was ermee naar de postzegelmarkt in Amsterdam gegaan om te zien wat ze waard waren. Daarna bad ze een paar zegels in Den Haag te koop aangeboden. Verdachte ontkende echter geweten te hebben dat de zegels van diefstal afkom stig waren. Daar was ze pas later achter gekomen. De officier, mr. G. W. F. van der Valx Bonman, wild? aannemen dat de jonge vrouw t.eccn de drie mannen niet had op- gekund. Hij vond haar aandeel in d? dief stal opzettelijke heling echter te ern stig. om met het eisen van een geldboete of voorwaardelijke straf te volstaan. ..Al leen door het feit dat. verdachte enkele kleine kinderen heeft te verzorgen is zij niet ir» preventieve hecthenis genomen". Mr. Van der Valk Bouman eiste wegens he ling, meermalen gepleegd, zes weken ge vangenisstraf. In haar laatste woord zei verdachte: Geef u Jan en mij nog een kans. U ziet ons hier echt niet meer terug. Al die el lende komt door de alcohol". Uit. het verhoor van de drie andere ver dachten bleek dat de betonvlechter vóór de inbraak de kust had verkend en op de uitkijk had gestaan, terwijl zijn twee kor nuiten na het inslaan van een ruit de villa binnendrongen- Hij heeft reeds tien veroordelingen op zijn strafblad staan. Ook de los-arbeider en de colporteur waren oude bekenden van de Justitie. In de gisteren door ons geplaatste aan kondiging van de bijeenkomst van de le den van de reservepolit.ie in het HKB-ge- bouw in Haarlem verzuimden wij te ver- melden, dat deze avond plaats zal hebben op donderdag 13 november. Tijdens deze bijeenkomst zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M.C'remers, de vrijwilligersmedaille uitreiken aan de le den van het korps, die tien jaar aan deze organisatie verbonden zijn. Tegen de betonvlechter eiste de officier een jaar met aftrek van voorarrest en tegen de los-arbeider en de colporteur ieder anderhalf jaar met. aftrek, ..Ver dachten hadden beter moeten weten. Het is toch zo langzamerhand wel bekend dat er in Aerdenhout voor zware jongens niet veel te halen valt", aldus mr. Van der Valk Bouman. De verdedigers van de verdachten mr. F. J. D. Theijsè jr. en mr. B. W. Stomps be pleitten de uiterste clementie. De uitspraak in bovenvermelde zaken bepaalde de rechtbank op donderdag 20 november om half tien. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: R. J. Roos en N. Ruijgrok; W. J. Meijer en C. A. M. van Bakel; J. A. Jonk en M. Th. Grapperhaus. GETROUWD: J. W. van der Reijden en M. van den Bergh; H. D. M. van Arkel en B. van der Pol; A. M. J. van Buuren en J. A. M. Wolf; J. L. Groen en G. C. M. Rosenhart; A. J. Kleverlaan en H. van Bonze! GEBORF,N: Magdalena Johanna Maria, d. van J. A. de Groot en W. G. Boot: Elisa beth Maria. d. van J. C. Toledo en M. J. van Anen: Paul, z. van H. de Graaff en G. Sas: Berendina. d. van P. S. van Beuse- kom en G. Koster; Gerarda Maria, d. van C. P. Kortekaas en C. J. Nijssen: Erijk Walrave. z. van W. Diets en M. Molenaar; Johanna Maria, d. van C. O. Bakker en J. B reu re. OVERLEDEN: J. ,T. M. A. M. van Rek, 47 jaar: K. F. Bruinsma. 56 jaar; Th. J. Quee, 74 iaar; Wed. C. A. Labeur-Botbijl. 78 jaar: N. J. van der Lee. 90 jaar. RïTTrrtVRlTTKE STAND BLOEMEND A AT, BEVALLEN: M. C. Schipper—Dijs. d.; S. N. LoefLaros, z.: G. PutzesBuis man, 7..\ L. Nii'andPrinsen, z.: J. M. Chr. A. WiinantsSnee, z. ONDERTROUWD: E. Nieuwenhuijzen en H. L. de Munnik. GETROUWD: P. J. J. Vermunt en J. E. M. Groen: M. Terwisseha van Scheltinga en M. C. Stijnman; E. A. Hallo en D. G. N. Strikwerda. OVERLEDEN: Th. D. Montiin. 76 j.; F. M. H. Hin, 61 jaar; mevrouw M. Pesman Van der Leek, 57 jaar; weduwe J. A. de Vosbroost, 79 jaar; J. F. Bakker, 76 jaar. Dat het de r.-k. toneelvereniging „Luda- te verliezen om het eeuwig leven te win- mus" ernst is met haar streven naar ver antwoord toneel is woensdagavond onom stotelijk bewezen in de stadsschouwburg. Wie meent dat zij te hoog greep met de opvoering van „Dialogues des Carmélites" van Georges Bernanos, geïnspireerd op de novelle van Gertrud von le Fort, voor het toneel bewerkt door Albert Béquin en Marcelle Tassencourt, die heeft het mis. Allereerst omdat het de moeite loont een tekst, die zo rijk is en zo beeldrijk, tot het publiek te brengen, vervolgens omdat daar voor niet zozeer spel als wel een grote innerlijke doorleefdheid wordt verlangd, welke is op te brengen en uit te dragen mits het materiaal daarvoor voorhanden is. Ik vind dat Ludamus de durf mocht bezit ten de opvoering te ondernemen; het mate riaal was er. Daarenboven is het een prach tig katholiek stuk. Wat wil een r.-k. ver eniging meer dan getuigen op zo'n hoog, zo'n verheven plan? Jammer genoeg kon den velen der toeschouwers zich niet tot dat plan opwerken. Vaak ook leek het of ze dachten naar een komedie gekomen te zijn. Dat werkte in het nadeel van de spelers. Ze werden cr door beïnvloed: voor een prestatie van de orde, welke van fren werd gevraagd, dient nu eenmaal een per fecte verhouding met het publiek te be staan. Ik wil er de gebreken in oe voor stelling niet mee verontschuldigen, maar als hinderlijke spelbreker dient dat onbe grip toch wel te worden gesignaleerd. De lezer sta mij toe dat ik niet over Bernanos' spel in details treed. Het behelst de lotgevallen van een nonnenconvent, dat de angstige dagen der Franse revolutie doorleeft tot de revolutie de kloosterpoort binnenkomt en de nonnen op het schavot sterven. De laatst ingetredene, een adellijk meisje, denkt het offer van haar leven niet te kunnen brengen. Haar vrees en innerlijke gekweldheid botsen tegen de standvastig heid barer medezusters. maar tenslotte vindt zij toch de moed met hen ender te gaan hetgeen voor haar betekent: alles De toneelgroep van de Friese vereniging „Gijsbert. Japicx" heeft door toetreding van een aantal nieuwe krachten een wel kome uitbreiding ondergaan en daarvoor meer armslag gekregen bij de keuze van betgeen zij voor het voetlicht wil brengen. Daarvan heeft de nieuwe toneelleider al dadelijk een dankbaar gebruik van weten te maken, zoals overduidelijk bleek op de jongste „gearkomste" in gebouw St. Bavo. Hij zette vóór de pauze iets op de planken, dat geheel anders dan anders was. name lijk een soort revue, een speelse fantasie over alles wat zich zoal op en om een bankje in een park kan afspelen. Het wa ren aardige, gevarieerde „sketches", door een vaardige hand aaneengeregen tot een vrolijk g?heel. waarin ondanks de op zich zelf staande delen toch wel samenhang was te bespeuren. Er wordt bij dat bankje in het park ge filosofeerd door een muzikale zwerver, ge moraliseerd door „pake en beppe", die er hun kleinkinderen een lesje komen geven, er werd door de jeugd gehoelahoepeld, een oude vrijster met haar hondje komt er een praatje maken met een bloemen verkoopster, een jongeman knoopt er rela ties aan met een kittig kindermeisje en een andere jongedame moest ervaren, dat zij niet met de ware Jacob naar het banki? is gekomen. De dorpsfanfare laat zich er ook niet onbetuigd, een „helderziende" goochelaar vertoont er zijn kunsten en als tenslotte het rumoer is verstomd, ver schijnt weer de zwerver, die zijn moede leden op het bankje uitstrekt. Het was allemaal heel genoeglijk om naar te kijken en trouwens ook om naar te luisteren, want er werd bij gezongen en muziek gemaakt en ook de teksten waren vaak bijz-nder grappig. Ook na de pauze bleek, dat de debutan ten een aanwinst voor de toneelgroep zijn. Zij speelden met veel elan een vermake lijk eenactertje, waarin vooral de heer J Looyenga de uitblinker was. (Verkort weergegeven) Huren. De inhoud van het artikel „Eerst meer huur betalen, dan pas brom fiets kopen", in uw aflevering van gisteren, deed mij naar de pen grijpen voor het volgende commentaar: De Nederlandse Bond van Bouwonder nemers propageert een vrije markt voor de huren. Akkoord, maar voor de huurders en aspirant-huurders betekent dit een „on beschermde markt"! Een plaats waar een (huur)prijs tot. stand komt, als resultant van de verhouding tussen vraag en aanbod; een verhouding, die momenteel volkomen scheef is getrokken. Duizenden verloofden en jonggehuwden, om van de alleenstaanden nog maar niet te spreken, zijn bereid een vijfde- tot een derde deel van bun netto inkomsten als huur te betalen. Het getuigt van een eenzijdige visie hier van een sluit post te spreken! Niet alleen het feit, dat „de klant allang geen koning meer is" bewijst de stelling, dat de huizenmarkt niet is te vergelijken met een normale markt. Er wordt voorgesteld de huren van de oudbouwwoningen op te trekken, maar het verschil delen is onmogelijk, omdat de ver gelijking tussen de levensduur van oude en nieuwe woningen, uitvalt in het nadeel van de nieuwbouwwoningen. Naar mijn bescheiden mening zal het profiteren van deze verhouding, zeker een stimulans inhouden, maar dan in tegen overgestelde zin als in bedoeld artikel wordt voorgesteld; mijns inziens zal het kunnen leiden tot een zekere woekerinstel- ling van al te zakelijk ingestelde enderne mers en huiseigenaren. Om dit te voor komen heeft, de overheid hier gemeend te moeten ingrijpen. Gelukkig preveleren thans de belangen van de overgrote meer derheid (de huurders) boven die van be paalde groepen. De gevoerde wonmgbouw- politiek laat ik geheel buiten beschouwing, alleen de situatie zoals die gegeven is, is van belang. K. HOEKENDIJK. nen. Aan die angst, de gedragingen der andere zusters, de geaardheid der moeder overste en haar opvolgster, haar onderlinge reacties en verbondenheid is Bernanos' stuk gewijd. Zeer lang behoudt het een bespie gelend karakter. Dramatische effecten bre ken pas tegen het einde door. Overwegend is echter de contemplatie, het naar God gekeerd zijn en het afwegen der eigen gesteltenis tegenover wat God door de regels der orde van de nonnen vraagt. Dat betekent een tekst, waarin wij voortdurend de neerslag vinden van de geestelijke emo tie, de onthechting van al wat van de wereld is, de strijd tegen de doodsangst, (Bernanos schreef de tekst toen hij wist on geneeslijk ziek te zijn). Dat houdt voor de vertolkers in een volkomen opgaan in die tekst, om, door zich voor haar waarden open te stellen, klankbodem te zijn van haar diepste roerselen, die als door medita tie worden eigen gemaakt en dan. in een eerlijke overgave, stem krijgen, zich mee delen in het woord en het gebaar. Welnu: wat men op de voorstelling ook mag aanmerken. deze verinnerlijkte en doorleefde, deze dan eens doorvoelde, dan weer beredeneerde concretisering, was er. Zo werd de voorstelling de tekst waardig, omdat men had begrepen dat de tekst het waard was. Het nonnenconvent was in zijn totaliteit de zuiverste uitdrukking van menselijke goedheid en menselijke zwak heid, van gewone menselijkheid cn waar- lijke heldhaftigheid. De dames-leden van Ludamus leverden een glansrijke prestatie met een ontroerend tegenstrijdige moeder overste van Ans Swart, een karakter vaste overste van Dora v. d. Linden en een scherp geaccentueerde mère Maria door Nel v. d. Meer-Van Brugge. De blijmoedige zuster Constance werd door Dolly Schou ten verkwikkend levendig getypeerd, er was een alleraardigst debuut van Tilly Overmeer wat een mooi gebruik van de stemmiddelen de andere nonnetjes, die ik niet allen kan noemen droegen ieder een waardevol aandeel bij. Allen waren hoofdpersoon en dat is een zeer fraai resul taat! Ida van Dolen-Royers was de meest dramatische taak toevertrouwd. Zij slaagde er vooral in die in evenwicht te brengen met haar omgeving. De mannen-rollen waren minder sterk bezet. Ik kan waar dering opbrengen voor de priester-figuur van Henk Hirs. beheerst bescheiden, voor de chevalier van Joop Seignette. die in ieder geval allure had, maar ik begrijp niet waarom regisseur Bubenik de scène met de eerste commissaris en de Sans Culotte zo naar de draak toe liet spelen, terwijl hij toch zozeer blijk had gegeven de tekst te kunnen interpreteren en haar levend te maken in de zegging. Ik denk. dat Bubenik zijn aandacht tenslotte niet meer heeft kunnen verdelen en het feit dat een generale in decors niet mogelijk was is dan ook een plausibele verklaring voor de omissies in de belichting en de decors zelf, waarvoor ik liever alleen gor dijnen en zetstukken had gewenst. Maal ais een regisseur dat niet kan „uitproberen" mag men hem dat niet zwaar aanrekenen. Het viel niet moeilijk vast te stellen dat het dramatisch element in deze voorstelling het zwakst was. Desalniettemin: de indruk, die ik ervan overhoud, is sympathiek, want ze is gaaf. De innerlijke waarden bepalen de kwaliteit van deze door amateurs onder nomen opvoering. Die heeft Bubenik het zwaarst laten wegen en ze zijn eruit ver heugend goed gekomen. P. W. Franse Het programma van de grote bazaar in gebouw „Nieuw Berkenrode" in Heem stede, georganiseerd ten bate van de kan kerbestrijding werd woensdagmiddag voortgezet met een kindermatinee, waar voor de belangstelling van de zijde der jeugd zulk een omvang had aangenomen, dat regelend optreden van de politie nood zakelijk werd. Ruim vierhonderd kinde ren hebben met volle teugen genoten van een programma bestaande uit manipula ties met een sprekende pop, goochelen en een poppenkastvoorstelling, alles met ta lent verzorgd door Theo Lohman. De volle zaal daverde dc gehele middag van de enthousiaste bijval van het jeugdige pu blick, dat tijdens de pauze een verheugen de belangstelling voor de attractieve grab belton aan de dag legde. Ook voor de ba zaar is de animo gedurende de tweede dag zeer bevredigend gebleken. Vooral de fraaie bloemenstand trok ve le kopers. De dames in de overige stands hebben evenmin over gebrek aan bezoe kers te klagen gehad, zodat de penning meester 's avonds een voorlopige op brengst kon vaststellen van ongeveer tweeëneenhalfduizend gulden. Vanavond wordt de bazaar om tien uur gesloten, waarna dan nog gelegenheid be staat tot dansen. De dansmuziek wordt belangeloos verzorgd door Bob Weezen- beeks ensemble „The Musical Pirates" uit Haarlem. Tevens heeft de trekking plaats van de loterij, waarvan de hoofd prijs bestaat uit een veertigdelige casset te tafelzilver. De heer Leo Horn uit Bentveld, die zich voor deze avond had belast met het ani meren van het rad van avontuur heeft, wegens een plotseling noodzakelijk ge worden reis naar het buitenland, op het laatste ogenblik moeten afzeggen. Oriënteringsrit. De motor-, auto- en bromfietsclub „De Bloembollenstreek" houdt op zondag 9 november een oriën teringsrit voor motoren en auto's. Om één uur wordt bij de „Nachtegaal" in Lisse gestart. Jubileumgeschenk H. D. G. A. Im- mink. Het gironummer van de Twentsche Bank, kantoor Bloemendaal, waarop be dragen gestort kunnen worden voor het jubileumgeschenk voor dokter H. D. G. A. Immink is niet 12040, zoals in ons blad van woensdag is gemeld, maar 12048. Vrijwilligersmedaille. In ons bericht van gisteren over de uitreiking van de Vrijwilligersmedaille aan leden der reser- vepolitie is de datum weggevallen. Deze bijeenkomst is op donderdagavond 13 no vember. NRV-avond. Woensdagavond heeft de heer mr. drs. Th. Regout uit Den Haag voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging in het concertge bouw te Haarlem zijn kleurenfilm ver toond over zijn expeditie van Alaska naar Vuurland, getiteld „Tot de uiterste gren zen der aarde". Humor in de literatuur. De Heem- steedse afdelingen van de Katholieke Mid denstandsvereniging en de Katholieke Ar beiders Beweging hebben voor dinsdag 11 november een literaire avond georgani seerd, die wordt gehouden in „Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg. Deze zal wor den verzorgd door de Brabantse auteur Toon Kortooms met voordracht uit eigen werk en een causerie over het onderwerp „Humor in de Nederlandse literatuur". Jaarvergadering. In het r.-k. midden standsbureau aan de Kruisstraat 25 in Haarlem houdt de r.-k. middenstandsver eniging op dinsdag 11 november, des avonds om kwart over acht, de jaarverga dering. „Oorlog in Algerije" luidde de titel van de lezing, die mr. J. H. van Wijk uit Ben- nebroek gisteravond in hotel „De Leeuwe rik" in Haarlem heeft gehouden voor le den van de Pacifistisch-Socialistische Par tij. Niet twee maanden zoals in de aan kondiging vermeld stond doch drie we ken verbleef mr. Van Wijk in Tunesië, waarvan twee in de hoofdstad Tunis. Eén dag was hij in het Algerijnse grensgebied en zag vluchtelingen in een Rode-Kruis- kamp. Spreker vertelde eerst bijzonderheden over het landschap en de bevolking van Tunesië, ging in op de armoede, het anal fabetisme, de ziekten, de werkloosheid en wat er nog meer aan ellende is. Daarna vertelde hij wat hij van over de grens had gehoord over de wijze, waarop Franse parachutisten en andere gewapende Euro peanen huis houden in Algerije en vooral in het niemandsland tussen dit gebied en Tunesië. De boerenbevolking wordt ver dreven, dorpen worden platgebrand na bombardementen en mitrailleur vuur en er zouden ook concentratiekampen zijn. Spreker verweet de westerse wereld medeplichtigheid aan de Franse oorlogs misdrijven. Daarbij wees hij op de oliebe- langen, die Europese en Amerikaanse maatschappijen, waaronder ook een Ne derlandse, in de Sahara hebben. Mr. Van Wijk zei geen uitweg te zien voor dc „oorlog in Algerije" of het moest een Noordafrikaanse Gandhi zijn. Men zal moeten uitgaan van het beginsel, dat de ze mensen onze gelijken zijn, zo besloot spreker zijn lezing, die hij met lantaarn plaatjes toelichtte. Na de pauze beant woordde hij vragen. De voorzitter van de Pacifistisch-Socialistische Partij in Haar lem, de heer De Nie, leidde mr. Van Wijk in en sprak ook een dankwoord. Voor de ouderavond van de Juliana- school aan de Willem de Zwijgerlaan in Overveen, die woensdagavond in de gym nastiekzaal van deze school werd gehou den, bestond veel belangstelling. Nadat het huishoudelijk deel van de vergadering was afgehandeld, besprak het hoofd der school, de heer R. Lagendaal enkele school- belangen met de ouders en werd meege deeld dat de leerkracht de heer Gr Bak ker tijdelijk aan de Hartenlustschool in Bloemendaal is gedetacheerd. De heer J. A. Schreuder, leraar aan het Montessorilyceum in Amsterdam, hield een boeiende inleiding over „Ouders en school", waarin hij blijk gaf van een grote liefde voor het kind en waarin hij de mis vattingen ter sprake bracht, die ten op zichte van de pvoeding van het kind be staan. Het gaat er naar de mening van de heer Schreuder om, dat ouders en school die allebei het kind willen dienen elkaar vinden. Daarom achtte hij een goed contact tussen ouders en school van het allergrootste belang. De ouders moe ten zich niet met de interne gang van za ken in de school bemoeien. Dit is slechts een zaak die de school aangaat. Zeker moeten de ouders geen critiek op de school uitoefenen in het bijzijn van het kind. Bij de keuze van de middelbare school, moeten de ouders het kind nooit in een bepaalde richting dwingen of voor hun kind te hoog willen grijpen. Het is de al lereerste plicht van de ouders te zorgen, dat het kind zich later „gelukkig" voelt. Er moeten in dc school geen maatregelen worden genomen buiten de ouders om. Zij moeten in de schoolzaken worden be trokken. Als de school na het zesde of ze vende leerjaar een goed percentage leer lingen aan de middelbare school kan afle veren, dan is dat prettig voor de school en voor de ouders, doch de belangen van het kind wegen zwaarder dan de presta ties van het kind of de trots van de ouders. Opvoeden is het kind zelfstandig maken en het geschikt maken voor de maatschap pij. De ouders kiezen de school voor hiin kind. Indien botsingen met het gezinsle ven ontstaan, dan is een gedachtenwisse- ling tussen de onderwijzers en ouders noodzakelijk, aldus besloot spreker zijn betoog. Gesloten. Een deel van het Muider- slot is met het oog op restauratiewerk zaamheden noodzakelijk geworden door een verzakking voor het publiek ge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7