Horen en zien Gevangene ontsnapt Fa. B. ENGELENBERG MADOEF EN MIRZA Agenda voor Haarlem Danny Kaye als serieus man in „Mijn beste vijand" ELTON CO aankondigingen en Nabeschouwingen 7/lc7/Ud£ari'j NAAIMACHINES 9 j radio televisie j Onder het melkwoud voor de camera De radio geeft vrijdag Examens FILM MET EEN PRIMEUR Peanut butter Constance Garfield bij het Nederlands Ballet „Dutch Swing College" op tournee door Engeland Nederlands vrachtschip op de Rijn aangevaren Koopman zou inbreker „getipt" hebben Tweeënhalf jaar geëist tegen vreemde avonturier DFFICM VERKOOP SIKKENS LAKKEN Geen subsidieverhoging voor hogere melk- slijtersmarge Alleen Zuidkoreanen bij debat over Korea Miliairen veroordeeld wegens knoeierijen (UIT HET ENGELS VERTAALD) KLM leed geen schade bij brand op Meisbroek DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 M. De televisiesectie van de AVRO heeft woensdagavond, in de eerste plaats dankzij regisseur Ton Lensink, een formidabele prestatie geleverd. De realisatie van „On der het Melkwoud" van Dylan Thomas in de grandioze vertaling van Hugo Claus door de Nederlandse Comedie is waarlijk een gebeurtenis geworden. De kwaliteiten van de opvoering door het genoemde gezelschap onder de spelleiding van Han Bentz van den Berg waren tot op zekere hoogte gegeven grootheden. De enkele wijzigingen in de bezetting brachten nau welijks verschil in de appreciatie van het geheel teweeg. Hier en daar was er zelfs een kleine winst waarneembaar. Maar de hachelijke opgave om wat in feite een „spel voor stemmen" is in beelden te rea liseren mag per slot van rekening geslaagd worden genoemd. Aan de winstzijde moet dan vooral worden geboekt, dat talrijke (om niet te zegen ontelbare) mensen ken nis hebben gemaakt met een der zeer wei nige geniale dramatische dichtstukken van deze eeuw. Het verlies in vergelijking met reproduktie door middel van de radio of in de schouwburg was stellig de afwezig heid van het in de titel genoemde woud. waardoor een wellicht onvermijdelijke verbrokkeling ontstond. Misschien is het te theoretisch gezien, als beweerd wordt dat „Onder het Melk woud" bij uitstek voor televisie geschikt is door het surrealistische aspect. Men kijkt als het ware door en achter de alledaagse gebeurtenissen in een dorp aan zee, men dringt binnen in een verlenging van de werkelijkheid. Dit hoor-en-zien-spel van Dylan Thomas is het non plus ultra van het supernaturalisme, waar O'Neill van droomde. Het is daarom jammer, dat Ton Lensink te zeer heeft willen laten uit komen, dat het in wezen een „mondeling" verslag van wensdromen en voorvallen wil zijn. Sommige close-ups van woorden- vormende lippen grensden aan het on esthetische, maakten tezeer een „bedachte" indruk. Maar hij bereikte er ook prachtige effecten mee, zoals tijdens het lezen van de wederzijdse brieven door Myfanwy Price en Mog Edwards of in de giftige dia logen van het echtpaar Pugh bijvoorbeeld. Schitterend was ook de introductie. Hoe zeer men de ritmische beeldwisseling bij de vrouwelijke roddelpartij ook kon be wonderen, qua duidelijkheid legde deze scène het af tegen de over het algemeen sterkere overzichtelijkheid in het theater. In het voordeel was de televisie daaren tegen in de droomtafrelen van de blinde kapitein Cat. Maar al dergelijke vergelijkingen heb ben weinig zin, als men het belang over weegt van een artistiek stellig verant woorde gelegenheid tot kennismaking met een poëtisch kunstwerk, dat door Harry Mulisch op voortreffelijke wijze, zonder schoolmeesterij tot aandacht dwingend, werd ingeleid. Hulde bovendien voor Han Bentz van den Berg, die niet alleen de virtuoze verteller maar ook de verbinden de schakel was. Mogelijk hebben velen al na .enkele ogenblikken de knop van hun toestel omgedraaid. Zij hebben ongelijk ge had, zij hebben zichzelf van een zeldzame ervaring beroofd. Namen van spelers noe men zou tot onrechtvaardige onvolledig heid leiden. Laten wij blij zijn, dat de Nederlandse televisie een dergelijke daad heeft willen stellen. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 8.15 Gewijde muz, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.20 Omr ork. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.25 Instr. kwint. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Muziekkorps. 18.20 Licht progr. 19.50 Regeringsuitzending: Efficiencyproblemen in hel groeiende middenstandsbedrijf. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Nieuwe gram. 20.30 Ter introductie. 20.50 Bijbel en kunst, klankb. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunst- cverzicht. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.3 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Solistericonc. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Amus.muziek. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek Hoe een boer in Moordrecht waterleiding kreeg. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Harp- kwintet. 14.40 Voordr. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Roemeens Orkest. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Liedjes voor de jeugd. J9.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platte land nu, caus. 19.45 Installatie ds. G. Ch. Duinker 1e Hoogvliet, reportage. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Oude muziek. 20.35 Regeringsuitzend.: De Ver. Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. 20.45 Het Atoom. caus. VARA: 21.00 Villa Sidonia. hoorsp. 21.20 Ritm. muziek. 21.45 Licht en donker, klankb. 22.10 Musctte-orkest. 22.25 Buitenl. week- overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. VARA. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Vergelijkenderwijs. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.45 Duitse les. 18.00 Zangen piano. (verv.). 18.10 Voordr. 18.20 Zang en piano (verv.). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.45 Kroniek van de Bond der Grote Gezinnen. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nieuws. Advertentie Van Nelle bestellen Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen Spaans: mej. B. I. Dokkum, Amsterdam (met lof). Leiden. Kandidaatsexamen P wis- en natuur kunde: W. B. H. Veniet, Leiden; J. Cornelisse. Leiden. Idem A: J. Wolterbeek Muller, Leiden. Idem J: J. A. Smit, Leiden. Doctoraalexamen geologie: J. H. O. Vink, Katwijk aan Zee. ZELFS WANNEER men de gedachte niet zal prijzen om van het toneelstuk van Franz Werfel „Jacobowsky en de over ste" een film te maken, dan nog kan men met het feit, dat het nu eenmaal is ge beurd, vrede nemen omdat die film „Mijn beste vijand," een primeur bevat: Danny Kaye in een ernstige rol! De eerste ernsti ge rol, die wij ooit van Danny Kaye za gen en werkelijk geen slechte.. Hoever ligt het komische verwijderd van het tra gische? Hoever de humor van de tragiek? Men wil wel eens stellen dat de humor haar kracht juist schept uit het tragische, niet de galgenhumor, die bitter is, maai de humor van de bevrijdende lach. Wij bevrijden ons met die lach van de onbe stendigheid, die wij aanwezig weten in on ze omgang met mensen en dingen. Zo is de humor telkens weer een stukje af scheid. Ze maakt onze zekerheid betrekke lijk en onze betrekkelijkheid zeker. Ik weet niet of ik daarmee een goede formu lering lever hoe vaak is dat niet be proefd maar een mens wordt erover aan het denken gezet door de verschijning van een komiek als Danny Kaye, wanneer men hem ziet in serieuze uitmonstering en ervaart dat hij daarin juist zo goed be valt, omdat hij zo'n komiek is Om nu deze filmrecensie niet helemaal te laten uitlopen in een bespiegeling, waar voor ik de wijsgerigheid niet bezit, maar hoogstens de nieuwsgierigheid, wil ik u eerst vertellen waar het in de film om gaat. Een Pools heertje, Jood, komt in een Parijs hotel in kennis met een Pools kolo nel. De kolonel is van adellijke afkomst. De Duitsers rukken op naar Parijs. Het is dus iedereen geraden een goed heenko men te zoeken. De kolonel dient met be langrijke documenten ijlings naar de kust te gaan, waar een Britse onderzeeboot hem wacht. Het Joodse heertje begrijpt dat hij goed doet de krijgshaftige figuur op de voet te volgen. Hij zorgt voor een auto en benzine. Zeer tegen zijn zin neemt de kolonel hem mee. Jacobowsky, aldus is de naam van het heertje, wordt echter verliefd op de geliefde van de kolonel. Hij besluit alleen door te reizen, wordt dooi de Duitsers gevangen genomen, slaagt er in om met assistentie van de kolonel, die hem toch te hulp is gesneld, zijn belagers te misleiden en ontkomt met hem naar Engeland. Van de twee mogelijkheden, die hij voor elke situatie stelde en waar- Advertentie (Pindakaas) is rjjk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fijnste pindakaas komt van Sinds enkele dagen werkt bij het Neder landse Ballet als assistente van de ballet- meester Benjamin Harkarvv de Ameri kaanse danseres Constance Garfield, af komstig uit New York. Constance Garfield zal niet alleen als pedagoge optreden, maar ook als danse res. In 1955 was zij tijdens het Holland Festival met het New York City Ballet in Nederland en trad toen onder meer op in „Het Zwanenmeer" en „Four Tempera ments". De „Dutch Swing College Band" zal de ze week in Engeland enige uitvoeringen geven op donderdag 6 november in Glas gow, vrijdag in Birmingham, zaterdag in Sheffield en zondag in Manchester. De zangeres Neva Raphaello zal het or kest op deze reis begeleiden. Dit is de der de Engelse tournee die de „Dutch Swing Collége Band" dit jaar maakt. Het jazz-or- kest zal van 25 januari tot 2 februari een uitgebreide concertreis door Ierland on dernemen. Danny Kaye als Jacobowsky uit hij dacht tenslotte die van de dood te moeten kiezen, blijft dus het leven over. Jacobowsky belandt veilig in Engeland. DEZE JACOBOWSKY wordt door Dan ny Kaye gespeeld. Men kijkt tegen het mannetje aan en men gelooft in hem. Van meet af aan. Dat moge sterk in de hand worden gewerkt door de hevig gechar geerde interpretatie van Curd Jurgens als de kolonel, het is toch geen negatieve ver dienste, welke Danny Kaye's vertolking zo aanvaardbaar maakt. Zelfs al bestrij den wij niet dat hij precies het goede type is, dan nog gaat het om het bezielen, het tot leven wekken van dat type en dat doet Danny Kaye uitstekend. Zijn Jacobowsky verenigt de twee elementen in zich, die de figuur sympathiek maken. Komisch werkt hij door de blijmoedige levensaanvaarding gebaseerd op geloof in vernuft en rede. List en optimisme hebben Jacobowsky uit alle moeilijkheden des levens gered. Hij behoudt ze tot werkelijk geen andere op lossing meer mogelijk is dan die laatste keuze, die zich op zijn steeds versmallen de levenspad voordoen: de vrijwillige dood. Op dat moment is Jacobowsky al leen nog tragisch. Dan ervaart men met Kaye de nadering van dat moment heeft voorbereid en hoe hij het aanduidt zonder ook maar ergens een zielig mannetje te worden. Zo uitbundig als hij kan zijn en het is, geloof ik, zo naar binnengekeerd speelt hij nu. maar met altijd de glim lach van de man, die weet hoeveel vreugd een mens kan hebben in zijn leven.'. KAYE'S VERMOGEN om niet alleen in het komische te excelleren zou nog beter tot zijn recht zijn gekomen, wanneer het gegeven van de film met meer allure was uitgewerkt en de intrige niet zo onnozel was vergeleken met de omstandigheden waarin ze zich ontwikkelt; de vlucht voor de oprukkende Duitsers in het Frankrijk van 1940. De verhoudingen raken eigen lijk zoek. Het verhaaltje houdt het net, maar het balanceert dan ook gevaarlijk lussen het ridicule en het sublieme. Ik hoef niet meer te vertellen wie het in evenwicht houdt.. P. W. Franse Op de Rijn bij Bomberg is het Neder landse vrachtschip „Stella Maris" uit Rot terdam in aanvaring gekomen met het Bel gische schip „Gletzon Jean" uit Boom. De „Stella Maris" werd ernstig beschadigd en moest aan de grond gezet worden, het andere schip had slechts geringe schade. De snel varende „Gletzon Jean" ramde het Nederlandse schip, toen dit trachtte dezelfde vaargeul te bereiken. Advertentie Van Nelle bestellen Wegens uitlokking tot inbraak is tegen een koopman uit Plasmolen voor de Arn hemse rechtbank een gevangenisstraf van tweeënhalf jaar met aftrek geëist. De koopman, de 47-jarige H. M. van der L., had aan een werkloze kantoorbediende uit Nijmegen, die reeds vijf keer wegens in braken veroordeeld was, inlichtingen ver schaft waardoor deze in staat was, in een villa te Eist in te breken en ongestoord de brandkast te „kraken". De buit van de ze inbraak bedroeg ruim dertien mille. Bij het onderzoek was aan het licht ge komen, dat de koopman met de bewoners van de villa in Eist een zuster en zwa ger van hem de kerstdagen vorig jaar in Bemmel had doorgebracht. Kort voor dit logeerpartijtje had de koopman de in breker, die hij al van vroegere afdwalin gen op het pad van de misdaad kende, nauwkeurig ingelicht over de situatie in Eist. Toen de kantoorbediende echter op eerste kerstdag de verlaten villa was bin nengedrongen kon hij aanvankelijk de brandkast niet vinden. Hij belde daarom de koopman in Bemmel op, die hem tele fonisch nadere aanwijzingen gaf, nota be ne waar de bewoners van de villa bijzaten. Er werden zeven getuigen in deze zaak gehoord. De koopman bleef hardnekkig ontkennen, de inbreker „getipt" te heb ben. De officier twijfelde er echter op grond van diverse getuigenverklaringen niet aan of hij had dit wel gedaan. Hij wees erop dat Van der L. ook verdacht werd van een aantal wisseltrucs, verduis teringen en gevallen van valsheid in ge schrifte. Ook had de koopman van de in breker een som gelds ontvangen kort na de „kraak" in Eist. Zowel de koopman als de kantoorbediende zijn oud-politieke de linquenten. De officier noemde beiden ver harde avonturiers. Tegen M. die in tegen stelling tot Van der L. een volledige be kentenis aflegde, eiste hij twee jaar met aftrek. De raadsman van M. vroeg om een psy chiatrisch rapport. „De bizarre levens loop van mijn cliënt wettigt stellig een na der onderzoek," zo betoogde hij. De ver dediger van de koopman zal vandaag zijn pleidooi uitspreken. Advertentie Doelstraat 39 Haarlem - Tel. 15232 .GLITSA" KRASVRIJE VLOERLAK Op vragen van de Tweede-Kamerleden Beernink en Smallenbroek in verband met een eventuele verhoging van de consu mentenprijs voor melk heeft minister president Drees geantwoord dat sinds lang in uitzicht was gesteld, dat tegen 1, november van dit jaar zou worden bezien of verhoging van de slijtersmarge nood zakelijk was. Het ingestelde onderzoek heeft tot de overtuiging geleid, dat dit in derdaad het geval is. Besloten is dan ook toestemming te verlenen tot verhoging van de slijtersmarge met een halve cent in de gesaneerde en driekwart cent in de niet-gesaneerde gebieden. De regering acht het niet verantwoord de verhoging van de slijtersmarge door subsidieverhoging op te vangen. Zij zal echter haar beslissing omtrent de gevol gen voor de prijs voor de verbruikers pas na 1 december nemen. Zij kan dan, indien de Sociaal-Economische Raad erin slaagt vóór die datum het gevraagde interimad vies uit te brengen, het vraagstuk van de melkprijs voor de verbruikers in zijn ge heel bezien. Advertentie Uw levenslust bewaren met (10P5 jonge klare! Eindelijk werd hun geduld beloond. Madoef bukte gauw achter het rotsblok weg, want in de opening van het hol verscheen opeens een lange man. „Kijk, dat is Shamin, de boze tovenaar!" fluisterde Mirza. „Wacht stil, tot hij ver genoeg weg is!" Madoef hield zich muisstil en zorgde, dat er geen tipje van zijn tulband boven het rotsblok te zien kwam. De tovenaar had hem niet opgemerkt. Hij kivpm uit het hol en wandelde langzaam langs een pad weg. 7879 Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 NEW YORK, (Reuter) In de politieke commissie van de UNO-assemblee is een Russisch voorstel om vertegenwoordigers van Noord- en van Zuid-Korea tot het de bat over Korea uit te nodigen, verworpen met 42 tegen 17 stemmen, bij 18 onthou dingen. Amerika heeft voorgesteld alleen ver tegenwoordigers uit het Zuiden toe te la ten. Het beschouwt alleen de regering van dat landsdeel als wettig. Dit voorstel is aangenomen met 51 tegen 10 stemmen, bij 16 onthoudingen. De krijgsraad in Den Haag behandelde de zaken tegen drie sergeants eerste klas se en twee sergeants-hofmeester, allen be roepsmilitairen, die betrokken waren bij knoeierijen, waarbij zij bedragen hadden ontvangen van een grossier in levensmid delen, die dit geld zelf kreeg via facturen voor goederen die hij niet had geleverd en die door de verdachten waren ondertekend De grossier is reeds door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf, waarvan 5 maanden voor waardelijk. De eerste verdachte, een ser geant-kok uit Ede, had in 1956 en 1957 in de Harskamp giften van de grossier aange nomen ten bedrage van 705.-. De tweede verdachte, een sergeant-hof meester,- had den nadele van de officiers mess te Harskamp 2600.- verduisterd de administrateur opgelicht voor ƒ1100. en valsheid in geschrifte gepleegd door het vervalsen van de inleg op een spaar boekje bij een bank. De derde man, eveneens een sergeant, had valse facturen van de grossier getekend en na inning van de bedragen door de gros sier van deze geld ontvangen en boven dien ten nadele van de mess 200.- ver duisterd. De vierde verdachte, een sergea'nt-hof meester, had eveneens ƒ200.- verduisterd en valse facturen ondertekend. De laatste verdachte, sergeant-hofmees ter van het officiershotel te Ermelo, had giften aangenomen van de grossier, maar bracht hier tegepin, dat hij voor de gros sier een prijscourant had samensgesteld De krijgsraad veroordeelde de vijf verdachten respectievelijk tot drie maan den en ontslag uit de dienst; een jaar en ontslag; zes maanden met ontslag; vier maanden en ontslag, en een maand voor waardelijk en voorwaardelijke verlaging van rang. Advertentie Van Nelle bestellen 8. „Ik vermoed dat zij niet hetzelfde voedsel krijgt als wij", zei ik. „Nee, waarschijnlijk niet. Ze was de af gelopen avond over haar zenuwen en dat kan ook een indigestie veroorzaken. Hoewel je nauwelijks kan aannemen, dat een gewone maagstoornis een mens in zo'n toestand kan brengen". „Ze heeft een soort flauwte gekregen", zei ik. „Daar schijnt ze wel meer last van te hebben, naar ze me vertelde". „Juist, misschien verergerde dat de toestand". We zaten op de rand van ons bed en wachtten op het rapport dat dr. Session ons zou uitbrengen. „Ik heb zo'n idee, dat ze morgen niet goed genoeg zal zijn om dat bezoek in de gevangenis af te leggen" zei ik. „Ze had een bezoekbewijsje voor morgen ik bedoel: vandaag". „Bezoek zal hoe dan ook wel tijdelijk verboden worden", zei Cheviot. „In verband met de ontsnapping van één der gevangenen, heeft de gevangenis-directie heel wat personeel nodig om naar de ontsnapte te speu ren en men zal het bezoek niet kunnen verwerken. De eenvoudigste weg is om de gevangenen in de cellen te houden". Ik voelde me allesbehalve gerust over Jenny's toe stand. „Ik kan me haast niet voorstellen, dat het een gewone maagkramp was", zei ik. „Er moét méér achter steken". „O, dacht je dat heus?" zei Cheviot. „Wel, dat is ook bij mij opgekomen. En ik vind 't een allesbehalve prettige gedachte". Ik kon hem niet vragen, wat hij precies bedoelde, want op dat ogenblik werd er op de deur geklopt. Het was dr. Session. „Ik geloof wel, dat 't ergste voorbij is", zei hij. „Naar mijn mening, heeft ze iets gegeten, dat haar slecht is bekomen. Ik moet eraan denken, mevrouw Rattan morgenochtend te vragen, wat het meisje voor haar avondeten heeft gehad. Ik geloof niet, dat er iets ergers achter zit, hoewel 't na tuurlijk altijd moeilijk te zeggen valt in zo'n eerste stadium van een maagstoornis. Ook zijn complicaties niet uitgesloten, ik hoop, dat die achterwege blijven, want ze is niet sterk. Nee, er is niets dat u verder kunt doen. Ik zou maar weer lekker gaan slapen. Ik blijf nog wel een poosje bij haar, om er zeker van te zijn, dat zich geen moeilijkheden meer voordoen. Gedurende enkele ogenblikken werden we nog ge stoord door geluiden, welke dr. Session maakte, maar al gauw overmande ons de slaap. Toen ik de volgende morgen naar de badkamer ging, klopte ik op de deur van Jenny's kamertje. Ik was nieuwsgierig hoe zij het maakte. Er kwam geen antwoord en derhalve nam ik aan, dat ze hersteld was en het werk had hervat. Natuurlijk moet een meisje met een dergelijk baantje in een pension wel opstaan, ook al voelt ze zich nog niet helemaal prettig. Ik nam me voor om met me vrouw Rattan te praten en ervoor te zorgen, dat Jenny het die morgen wat kalm aan zou kunnen doen. Toen ik de badkamer binnenkwam, trof ik daar tot mijn verbazing mevrouw Rattan aan, die druk bezig was de „vuile randen" van de mensen, die de vorige avond hadden gebaad, uit het bad te boenen. „Ik hoop, dat ik u niet stoor", zei ik beleefd. Ze keek op. Ze zag er verhit uil en hijgde; ze was het kennelijk niet gewend om zo voorover te staan. „Ik dacht niet, dat één van de gasten zó vroeg zou zijn", antwoordde ze. „Ik ben in een minuut of vijf klaar. Misschien kunt u straks terug komen, me vrouw?" „Dan kom ik te laat aan het ontbijt", zei ik. „Of anders mijn echtgenoot, hij baadt namelijk na mij". „Goed, ik laat het er dan maar bij, ook al ben ik erop gesteld, dat alles tip-top in orde is. De vloer is nog niet gedaan... maar in deze omstandigheden... Wel, de mensen moeten zich maar een beetje aanpas sen. En als ik niet voortmaak, krijgt niemand straks een ontbijt". Ik voelde opeens een vreemde angst. „Is... eh... dit eigenlijk niet Jenny's werk?" vroeg ik. Er kwam een bedachtzame blik in mevrouw Rattan's ogen. „We zullen het wel voor elkaar krijgen", zei ze, „we zullen het zo goed mogelijk trachten te doen". „Kan Jenny vandaag niet werken?" „Eh... nee! Nee, Jenny kan vandaag niets doen". „Is ze nog erg ziek?" vroeg ik. „Ik weet namelijk, dat ze vannacht niet goed is geworden. Ik hoorde haar kreunen en mijn man haalde dr. Session erbij. Is haar toestand verergerd?" Mevrouw Rattan aarzelde. Dan sloot ze de deur achter mij. „Ik zal het u vertellen, mevrouw, aangezien u ervan op de hoogte bent, dat ze ziek was. maar ik smeek u er niet met anderen over te praten. Mensen met va kantie wensen niet met dit soort dingen lastig geval len te worden. Ze willen zich vermaken en als ze het wisten, zouden sommigen misschien hun koffers gaan pakken. Ik weet precies, hoe ik de zaak zal aanpak ken, een meisje uit het dorp zal komen helpen en ook al is ze niet véél waard, het zal toch iets zijn." „Jennywat is er met haar, mevrouw Rattan?" vroeg ik en mijn stem had een hese klank. „Begrijpt u goed, ik wil niet, dat hierover gepraat wordt", zei ze, „U moet begrip hebben voor mijn kant van de zaak, maar om eerlijk met u te zijn Jenny is vanmorgen vroeg overleden". Ik was volkomen uit het veld geslagen. Ook al had ik de onheilstijding voelen aankomen, toch was ik diep geschokt. Ik dacht niet meer aan mijn bad. maar liep terug naar onze slaapkamer en vertelde alles aan Cheviot. „Dat is heel triest", zei hij. „Daar moet ik meer van weten". We kleedden ons snel aan en gingen naar beneden. We wilden praten met dr. Session. In de tuin troffen we hem aan. Hij zag er ontstemd uit. „Ja, dit is een heel triest geval", zei hij. „Die maagstoornis was helemaal niet, zo ernstig, iedere normale patiënt zou dit te boven zijn gekomen. Maar de algemene gezondheidstoestand van het meisje was slecht. Haar hart was zwak. Ze had een rustig leven moeten leiden in plaats van zo'n zware baan in een pension te aanvaarden. Dr. Ryand was 't daar geheel en al mee eens". „Dr. Ryand?" „De plaatselijke dokter. Ik was van mening, dat consult gewenst was en daarom belde ik tegen half twee dr. Ryand op en vroeg hem hierheen te komen. We overwogen het idee om haar naar een ziekenhuis over te brengen, maar kwamen tot de slotsom, dat vervoer haar meer schade dan goed zou doen". Ontsteld riep ik uit: „Heeft een of andere bijzondere inspanning haar einde verhaast, denkt u? Nog maar kortgeleden heeft ze kilometers en kilometers met een zware koffer gelopen. We pikten haar onderweg op en gaven haar een lift in onze wagen". (Wordt vervolgd) De kamers van de K.L.M. in het nieuwe gebouw op het vliegveld Meisbroek heb ben door de brand slechts weinig geleden. De schade is licht, enkele ruiten zijn ge broken. Er kan normaal worden doorge werkt. De dienstregeling van de K.L.M. op en van Brussel wordt volgens schema uitge voerd. Het Sabenavliegtuig, dat woensdagmor gen volgens de winterdienstregeling op Schiphol had moeten aankomen, is niet verschenen: de vlucht werd geannuleerd en de passagiers die voor dit toestel had den geboekt, zijn in Brussel tijdig op de hoogte gebracht van het feit, dat deze dienst uitviel. Advertentie Van Nelle bestellen DONDERDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „De misanthroop", 20.15 uur. Die Raeckse: Cabaret onder leiding van Frans Koster, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Ds. W. J. Overbosch besluit zijn serie voor drachten over „Wij vermoeide moderne mensen", 20 uur (Volksuniversiteit). TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Expositie van J. J. Piers en J. C. Mets tot 22 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Liefde wordt duur gekocht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het kamp op het bloed- eiland", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het mysterie van Parijs", 18 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The blue Gardenia", 18 jaar, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Fanfare", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De wreker", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Dial M for murder", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZAND VOORT, Theater Monopole: „De man die teveel wist", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: „Grammofoonplaten- concert van werk van Mozart, 21—22 uur. VRIJDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: Die Haerlemse Mu- syckcamer geeft een Bachconcert, 20 uur (Geloof en Wetenschap). Concertgebouw: De toonkunstenaar Paul Chr. Westering geeft een inleiding tot het concert van het N.Ph.O.. 19.30 uur. (Tijdens deze inleiding heeft de heer Westering een vraaggesprek met de componist Fr. Martin. Het Noord- holl. Philharm. Orkest geeft een tweede concert in de serie V, 20.15 uur. Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Haarlem en omstreken houdt mevr. E. C. van Leeuwen—Hanedoes een lezing over de sociaal medische arbeid van de Ver. Naties onder Arabieren en Be- doeïnen, 14.15 uur. Minerva Theater: Mevr. dr. H. E. 's Jacob houdt een derde lezing over Spanje (Volksuniversiteit) 20 uur. Grote Kerk: Arie Peters geeft een concert 11.3012.30 uur. Die Raeckse: Cabaret on- deer leiding van Frans Koster, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitzstraat 4): Expositie van beeldhouwwerk van Trudy de Lange, 11—17 uur. „In t Goede Uur": (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, 1022 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3) Expositie van werk van J. J. Piers en J. C. Mets, 1422 u. Vleeshal: Expositie „Delft- se ceramiek", 1417 uur. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep", 10 17 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36) Expositie van tekeningen en gouaches van Imre Nagy, 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Donker Parijs", 18 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", a.l., 14, 16.15 19 en 21 15 uur. Luxor Theater: „Jailhouse Rock", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Paris holiday", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Loeiend geweld", 14 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Over moord wordt niet gesproken", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Rosa Bernd", 18 j„ 20 uur. DIVERSEN Brinkmann: De heer G. Th. Rietveld houdt een lezing voor de leden van de B.N.A. over „Het zichtbare van de archi tectuur zonder formalisme", 20.15 uur. Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel houdt mr. O. P. F. M. Cremers °en lezing over „Een oude stad met een jong hart", 13.00 uur. Hotel „De Leeuwerik": De to neelvereniging „Heemstede West" geeft een voorstelling van „Zijn afgod", 20 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9