©ooogooo OLIFANT Blaag in Blackpool - verft tuinstoel - met gemak en OETALAG Algerijnse vete in Bonn uitgevochten Paus ontving de buitenlandse journalisten in Rome Guus Hermes als Misantroop Rotterdams Toneel speelde in Haarlem voornamelijk voor scholieren „Kapitalisme gaat verder achteruit" VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 11 Geleerden van gespleten ijsschots gered Honderdvijf jarige te Ter Apel Een gebeurtenis zvaarbij hartelijk is gelachen De Koningin ontving de premier van Suriname Max Gufler bekent moord op drie vrouwen Algerijnen weigerachtig kandidaten te stellen Twee lijsten ingediend en morgen is de laatste dag voor mij een „olifantje" oude en jonge jenever Kerkelijk Nieuws PLASTICVERF van Ceta-Bever kantoormachines Feestrede van Mikojan bij verjaardag der revolutie Er is geen Aspirin zonder BAYERKRUIS Vermoedelijke dader is naar het buitenland ontkomen ANCHORAGE (UPI) Een transport vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht basis te Thule. Groenland, heeft donder dagavond twintig leden van een Ameri kaanse expeditie, die in moeilijkheden wa ren geraakt doordat de ijsschots waarop 7.ich hun kamp en bijbehorende vlieg veldje bevond zondag tijdens een felle po laire storm is gescheurd, in veiligheid ge steld. De twintig loden van de expeditie hebben geen nadelige gevolgen ondervon den van hun avontuur. Hun ijsschots was tijdens een storm ge scheurd. Er lag ongeveer twee kilometer water tussen beide helften. Blijkbaar heb ben de twintig mannen kans gezien om, toen de storm was gaan liggen, met een boot. naar het vliegveldje te varen, dat op het afgescheurde deel lag. Hun kamp en de daarin aanwezige instrumenten hebben zij achtergelaten op het andere stuk ijs schots. De schots met de waarnemingspost en de landingsbaan bevond zich op 1.600 kilome ter ten noordoorsten van Barrow in Alas ka en duizend kilometer ten noordwesten van Thule od Groenland. Burgemeester mr. J. G. Krol van het Overijselse plaatsje Vollenhove heeft zijn werkkamer op het gem,eentehuis ontruimd om plaats te maken voor een deel van de leergierige dorpsjeugd, voor wie met geen mogelijkheid meer een plaatsje te vinden was in de over volle lagere school. Burgemeester zelf is naar de zolder verhuisd, waar hij nu in een geïmproviseerd optrekje tus sen oude folianten zijn bezoekers ont vangt- Met een driewerf hoera begroet te de schooljeugd haar burgervader toen deze gisteren, tijdens een der eer ste lessen, zijn logés welkom kwam heten. Een ander „schoolvoorbeeld" van de onderwijsmisère in Vollenhove le vert het tweede plaatje: bij gebrek aan een gymnastieklokaal vinden de lessen in lichamelijke opvoeding plaats in een bouwvallig vijftiendeeeuws kerkje, dat niet verwarmd kan worden en waarin ook het noodzakelijkste sani tair ontbreekt. Een gymlokaal en een schooluitbreidingsplan staan al twee jaar op de urgentielijst Mevrouw H. Smit-Meyering te Ter Apel viert vandaag haar 105de verjaardag en zij doet dit in goede gezondheid. Zondag zal zij in de Kloosterkerk te Ter Apel haar achter-achter-kleinkind Rijken Richard Veldman uit Alblasserdam ten doop ge houden. Zij haakt en leest nog zonder bril. (Van onze correspondent in Rome) Paus Joannes XXIII doet ons van de ene verbazing in de andere vallen. Dat er in het Vaticaan veel veranderd is, wisten wij al, maar ditmaal zi.jn wij eenvoudig verbijsterd gebleven. Wat te zeggen van een Paus, die daags na zijn kroning de secretaris van de buitenlandse persver eniging opbelt en zegt: „Als het mogelijk is, zou ik mijn vrienden van de buiten landse pers wel eens willen ontmoeten. Ik heb ze in de laatste dagen zoveel werk gegeven, dat ik ze nu toch ook wil leren kennen. Onmiddellijk werd een audiëntie vastgesteld voor de volgende dag. (Dit was dus gisteren). Iets meer informeels dan die audiëntie kan men zich nauwelijks voorstellen. Het gezicht van de Paus is levendig en het heeft beweeglijke trekken. Een geestige glimlach van de ogen maken van hem een slimme oude man, die ons toespreekt op een zo informele, hartelijke en prettige wijze, dat men zich onmiddellijk thuis bij hem voelt. In slecht Frans, waarover hij zich verontschuldigt met de woorden: „Ik weet ook wel dat mijn Frans maar zo-zo is, maar in het Italiaans zoudt u mij mis schien niet allemaal kunnen begrijpen, en als ik in het Bergamascisch dialect be gin, dan loopt u weg", zegt hij vervol gens wat hij op het hart heeft. Domheden Zijn eerste woorden zijn: „De pers is werkelijk iets formidabels. Iets zo groots, dat men beeft bij de geddachte, wat er al niet bij te pas komt. In staat te zijn zijn gedachten vast te leggen op papier bete kent dat men een schepper is in het klein, een schepper, zoals Onze Vader in de he mel dat in het groot is. Zelf heb ik wel eens in kranten geschreven en ik vond dat altijd verschrikkelijk moeilijk. Ik dacht dan maar om mijn tekortkomingen te verbergen aan de woorden van de heilige Carolus Borromeüs: De heilige waarheid niet verraden. En dat heb ik dan gepro beerd te doen. Maar ik weet wel, dat u dat ook allemaal probeert. In deze laatste da gen echter heeft u over Pausen en kardi nalen, en over conclaves dingen gezegd, die geen van alle juist waren. Ik kan het me best begrijpen en het was stellig niet slecht bedoeld. Bovendien heb ik over de enkele dingen, die ik er zo van gelezen heb, vaak zo hartelijk moeten lachen, dat ik het toch waardevol vind. Daarbij heb ben wij hier in het Vaticaan nog de grote voldoening, dat alles wat betrekking had op het conclave geheim is gebleven. Niet tegenstaande alle pogingen, die u heeft gedaan om erachter te komen. U heeft dus allen een hoop domheden geschreven en toch de heilige waarheid niet verraden. Het gevolg is dat we beste vrienden zijn ge bleven". Wij geloven dat het zelden in de geschie denis is voorgekomen, dat iemand ruim driehonderd, ten dele zeer knappe journa listen kan toespreken en zeggen dat ze al lemaal domheden hebben geschreven en dat te doen op zulk een manier, dat alle aanwezigen er om moeten lachen en dat ieder de spreker van dat ogenblik af een goed hart toedraagt. Zelfs de Amerikaan se journalisten, die eerst een beetje be ducht waren voor deze, naar hun foutieve begrip al te progressieve Paus, zijn na deze audiëntie verrukt over hem. De Paus zei verder, dat het de grootste voldoening is voor een journalist tenslotte te kunnen zeggen: Wat hier op dit papier staat, is de beste benadering van de ge voelens, die mijn ziel herbergt. Als hij dat kan zeggen, is hij stellig ook wel dicht bij die waarheid, die men tenslotte niet ver raden mag. Daarna zei hij, dat een Paus helemaal geen man van de wetenschap behoeft te zijn, geen geleerde, geen man die van alles verstand wil hebben, maar eenvoudig een Paus, een goed herder van zijn kudde. En voorzover hij dat kan, heeft de Paus de plicht zijn medemensen goed te doen, vooral wanneer zij arm en onge lukkig zijn. Daarna ging hij verder: „Mis schien mag ik u ook nog een verhaaltje vertellen in mijn Frans, waarvan ik weet dat het maar zo-zo is. Ik heb hei ook al verteld in de Sint Pieter, maar toen sprak ik in het Latijn. U moet mij dat maar niet kwalijk nemen, maar tenslotte moet ik mij in de kerk in een of andere taal uitdruk ken. Als ik Frans zou spreken, of Duits, of Italiaans, dan zijn er altijd velen die mij niet zouden verstaan. Daarom heb ben wij mensen van de kerk ons maar ge houden aan het oude Latijn, dat, tenmin ste vroeger, in heel Europa begrepen werd." Daarop vertelde hij opnieuw het verhaal van Jozef, de zoon van Jakob en diens ontmoeting met zijn broeders. Hij voegde er nog aan toe: „Ik weet wel dat u niet allemaal rooms-katholieken bent en ook niet allemaal christenen. Daarom is het misschien goed, dat ik even zeg, dat dit verhaal in de bijbel staat. Dat is een heel bijzonder boek." Wij herhalen, dat wij gedurende ons lan ge verblijf in Rome heel wat audiënties bij de Paus hebben meegemaakt, maar nog nooit hebben wij gezien, dat er in de audiëntiezaal herhaaldelijk hartelijk ge lachen werd en dat de Paus zelf drukke gebaren maakt een echte Italiaan wan neer hij spreekt en vaak moet lachen, terwijl de kamerheren, die naast de troon staan, met grote moeite hun lachen kun nen inhouden. Eigenaardig was ook de wij ze waarop de Paus zijn zegen gaf. Hij be gon met in het Frans L. zeggen: En nu zal ik u nog even mijn zegen geven, voor u en uw familie, als u daar tenminste prijs op stelt. Daarentegen de formule van de zegen in het Latijn, die hij daarop uit sprak, klonk zo plechtig, zo verheven en zo aandoenlijk, als men zich maar kan voorstellen. De Paus is tegelijkertijd een bijzonder menselijk en uiterst verheven priester. Deze audiëntie van de Paus, die uw cor respondent heeft bijgewoond, maakt dat hij waarschijnlijk de eerste Nederlander is, die enige woorden met de nieuwe Paus heeft kunnen wisselen. Hij heeft hem on der meer verteld, dat hij voor een niet- rooms-katholieke krant werkte. De Paus antwoordde daarop, dat dit er niet toe doet, want dat dergelijke bladen er ook moeten zijn. De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, die in ons land ver toeft voor besprekingen in Den Haag is hedenochtend door de Koningin ten palei- ze Soestdijk ontvangen. Mr. Emanuels heeft, hedenmiddag in Den Haag de ver gadering bijgewoond van de rijksminister raad. WENEN (UPI) De Oostenrijkse han delsreiziger Max Gufler, heeft bekend drie vrouwen te hebben vermoord. Hij deed dat door ze een verdovend middel toe te dienen en ze vervolgens te laten ver drinken. De bekentenis kwam los toen de politie Gufler meedeelde dat „Perathoner", de man die de moorden volgens hem zou hebben begaan, in 1951 was overleden. In acht moordzaken heeft de politie al zoveel bewijsmateriaal tegen Gufler verzameld, dat de volledige bekentenis spoedig ver wacht wordt. In Guflers woning heeft de politie eigendommen van elf verdwenen vrouwen aangetroffen. (UPI) Gufler kwam onder verden king, toen hij aan de gescheiden echtge noot van een van zijn slachtoffers schreef, dat zij was omgekomen bij een auto-onge luk in Duitsland. De man won inlichtingen in en hoorde, dat er in Duitsland niets van een ongeluk bekend was. PARIJS (AFP) De eerste twee kan didatenlijst en voor de verkiezingen in Algerije zijn eindelijk ingediend. Hier mee is in Franse politieke kringen een langzamerhand benauwend geworden stilte verbroken. De ene lijst is ingediend door de kies- kring-Blida, honderd kilometer ten zuid westen van Algiers. Deze kieskring moet twee mohammedanen en een Europeaan naar de nationale vergadering afvaardi gen. De lijst is getiteld „Lijst van natio nale broederschap". Een van de beide mo hammedanen is boekhouder, de ander ambtenaar. De Europese kandidaat is burgemeester van een dorp. De andere lijst is onder de naam „Unie voor de nieu we republiek" ingediend voor een kies kring van de stad Oran. (Reuter) De inschrijving van Algerijn se kandidaten voor de Franse parlements verkiezingen van eind november, sluit za terdagnacht. Er lijkt enige tegenzin te be staan zich als kandidaat te melden. Een der redenen hiervoor is het falen van de organisaties van Europeanen, werkge vers, oudgedienden, vakbeweging en de comités van openbaar welzijn tot over eenstemming te komen. Algerije zal 67 afgevaardigden uit acht tien kiesdistricten aan de Nationale Ver gadering in Parijs bijdragen. Van hen moeten 46 mohammedaan zijn en 21 Europeaan. Men vermoedt dat de moham medanen afwachten wat de Europeanen doen, welke partijen aan de verkiezingen deelnemen en met welke programma's. ALGIERS (UPI) René Denis, secre taris-generaal van het „Groot comité voor het openbaar welzijn in Algerije en de Advertentie N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MEICHERS WZ. - SCHIEDAM Sahara", heeft verklaard dat dit comité en de andere „Comités du salut public", opgeheven zijn. De Comités zijn zonder veel ophef ter ziele gegaan. „Alle beslissingen welke het Comité tot nu toe genomen heeft zijn van onwaarde, aangezien er geen wettelijke basis voor heeft bestaan", aldus Denis. Eerst trok het leger zich terug op bevel van De Gaulle. Daarna traden de meeste leden uit en werd de naam „organisatie van comités voor hei openbaar welzijn". Tenslotte trok de organisatie van oudstrij ders zich ook terug, waarmee het lot van de comités was bezegeld. Ned. Hcrv. Kerk Aangenomen naar Rijnsaterwoude C. J. Baart, kand. te Utrecht. Beroepen te Hogebeintum (toez.) J. G. de Jong te Langezwaag. Geref. Kerken Beroepen te Garijp G. de Zeeuw te Schoonoord. Beroepen te Lollum (Fr.) C. H. van dên Berg, kand. te Hilversum te Woodstock (Ontario, Canada) W. Feenstra te Haney (voorheen te Dokkum) die dit beroep ook aannam. Advertentie In een markant gestileerd decor van Nicolaas Wijnberg en gebruikmakend van een vlotte, spitsvondige en het uitheems geaffecteerde niet schuwende vertaling van de dichter L. Th. Lehmann heeft het Rotterdams Toneel onder regie van Ton Lutz donderdagavond in de Haarlemse Schouwburg het vermoedelijk onsterfelij ke en in ieder geval steeds nieuwe stuk „De Misantroop" van Molière met suc ces vertoond. Het niet zeer talrijke vol wassen publiek werd aangevuld door eni ge honderden middelbare scholieren, voor wie hedenmiddag bij de speciale voorstel ling van „Richard de Tweede" door de Nederlandse Comedie geen plaatsen meer beschikbaar waren. Vooral de jeugdige toeschouwers gaven herhaaldelijk door luide reacties geestdriftig van hun aanwe zigheid blijk. De vraag dringt zich op: waarom komen afgestudeerden niet vaker in het theater? Is dat alleen een financiële kwestie? Laten wij hopen, dat bij een eventuele reprise van dit meesterwerk van het Franse toneel de opkomst groter is. De opvoering moge dan geenszins de perfectie benaderen, men krijgt toch een fascinerende visie op een conventioneel blijspel, waar sterker dan elders in zijn dramatische nalatenschap het persoon lijke geluid van Molière met een lichtge- houden tragisch accent doorklinkt. Men kent waarschijnlijk de geschiede- Advertentie RUYS Vestigingen door geheel Nededond LONDEN (Reuter) Aan de voor avond van de 41-ste verjaardag der Rus sische oktoberrevolutie heeft de Russische vice-premier Mikojan op een bijeenkomst in het Moskouse Leninstadion donderdag een toespraak gehouden, waarin hij de economische situatie in de kapitalistische landen vergeleek met de Russische suc cessen en haar vond achteruitgaan. Miko jan richtte zich tegen dronkenschap en straatschenderij en erkende, dat Rusland gebrek heeft aan bepaalde artikelen en medische diensten. Over de internationale toestand zei Miko jan, dat Rusland en andere vredelieven de landen de laatste drie jaar verscheide ne malen oorlog hadden voorkomen, waar bij hij op de „samenzwering" tegen In donesië en Libanon wees. De westelijke mogendheden, aldus Mikojan, trachten werkelijke ontwapening door besprekin gen over ontwapening te vervangen. Maar de Sovjet-Unie zou zich tot het uiterste in spannen de Geneefse conferentie te doen slagen en dit zou pas het geval zijn wan neer kernproeven voorgoed worden ge staakt. Mikojan sprak precies een uur en ein digde met de conclusie dat „het samen spel van krachten in de wereldarena voor goed in ons voordeel is veranderd". Mikojan plaatste ook een opmerking over de Amerikaanse verkiezingen. Hij zeide dat de gouverneursverkiezing van New York kennelijk gearrangeerd is tus sen twee miljonairs en dat die met de meeste dollars gewonnen heeft. Mikojan noemde de democraten en de republikeinen „twee aspecten van het zelfde bourgeois-beeld". Parades (Reuter) De 41st.e jaarlijkse herden kingsdag van de oktoberrevolutie is van daag gevierd met grote militaire parades in Moskou en andere plaatsen. Het rode plein in Moskou was versierd met de vlag gen van 15 landen van de Sovjet-Unie en de parade werd afgenomen door de Rus sische leiders, onder wie de premier en de leider van de communistische partij Kroesjtsjev en president Worosjilov. Naast hen op het podium voor het graf van Lenin en Stalin bevonden zich leden van de Poolse regering. De reusachtige menigte, die de parade gadesloeg zag de nieuwste Russische uit rusting. waaronder raketlanceertoestellen op wielen en rupsbandvoertuigen. In de parade reden verder mee geweldige mor tieren en zware, gemotoriseerde artillerie', aldus meldt 't Russische persbureau Tass. Op de parade volgde een stoet van ar beiders uit Moskouse fabrieken, die span doeken, leuzen en symbolische afbeeldin gen meevoerden. Advertentie nis: de hoofdpersoon, in de ondertitel als „de verliefde zwartkijker" aangeduid, ge naamd Alceste, is een koppige waar heidsvriend in een verdwaasde wereld, een rechtschapene, die zich fel te weer stelt tegen het hoofs bedrog en hypocriet gekonkel in zijn omgeving en zich tenslot te na een vergeefs beroep op zijn aange bedene, de lichtzinnige Célimène, de on betrouwbare draaiers in mondaine krin gen beu, eenzaam terugti'ekt. Het bijzon dere van dit stuk is de hekeling naar twee kanten. Enerzijds drijft Molière virtuoos de spot met de leeghoofdige, verwaande salonconversatie. Het is een onverbeter lijke trouvaille geweest de ontstellende de cadentie van het gesol met inhoudsloze vormen onmiddellijk te illustreren met de voordracht van het fameuze sonnet vol stereotiepe wendingen van oppervlakkig bestudeerd gevoel. De keerzijde van deze zotternij bereikt een voor de betrokkene noodlottig ander uiterste: Alceste komt ge heel alleen te staan, omdat niemand hem kan of wil volgen naar het denkbeeldige rijk der absolute zuiverheid. Hij wordt een prediker in de woestijn, waar niets tot bloei komt en dus ook geen overrijpheid heerst. Als men een moraal uit „De Misan troop" wil trekken, dan is het, geloof ik, de keuze voor het renaissancistische ideaal van maathouden, hier door de sympathie ke raisonneur Philinte vertolkt: „redelijk heid mijdt het extreme". Alceste is wel iswaar een eerlijk man, maar tevens een bekrompen denker, hij mist de soepelheid van de intelligentie, die het hem mogelijk zou hebben gemaakt zich zonder verlies van waardigheid een plaats aan de zijde van zijn beminde te verzekeren. Hij is de personificatie der ambivalente levensin stelling, ernstig en geborneerd, weemoe dig en obstinaat, heftig en hunkerend. Maar de vrouw is voor hem een raadsel. De consequentie van zijn gebrek aan in zicht is, dat hij blameert wat hem ver baast en afstoot wat hem zozeer aan trekt, dat het hem buiten zichzelf zou kun nen brengen een romanticus in zekere zin. Overziet men het gehele tableau van het Nederlandse toneel, men zou geen beter voor de titelrol geschikte acteur dan Guus Hermus kunnen aanwijzen. In een kenne lijk zeer goede verstandhouding met de regisseur heeft hij deze met een effectie ve verdeling van krachten opgebouwd. Wel licht ten overvloede zal uit het voorgaan de zijn gebleken, dat deze Alceste geens zins wat men noemt, een man uit één stuk is. Een dergelijke figuur zou uit de gang van zaken als een belachelijk individu te voorschijn komen. Men beschouwt hem vanouds als „een vat vol tegenstrijdighe den" en Guus Hermus heeft met knappe beheersing de felle explosie laten zien, toen de vlam van zijn verontwaardiging naar binnen sloeg, in de kruitkamer van zijn hart. Maar wat belangrijker is: hij heeft begrepen en waargemaakt, dat Alceste's karakter in een beslissend ontwikkelings stadium moet worden beproefd., waarbij de alternatieve mogelijkheden gedu rende het grootste dee' van deze tragiko medie staat hij nog voor passie open hem genadeloos ontvallen. Tegemoetko mende, beschermende liefde zou wellicht een evenwichtig mens uit hem hebben doen groeien. Maar deze rechtlijnige mens ik interpreteer nu naar wat ik dankzij Guus Hermus heb waargenomen mist het begrip, dat het richtingloze element in zijn leven, de sentimentele hartstocht, onder controle en dus in zijn macht zou kunnen brengen. Hij moet dus verder in de strijd om het bestaan zonder liefde. Zo beschouwd is er een dimensie aan het spel toegevoegd. Gekwetst in zijn edelste verwachtingen en „doorwond van bin nen" slaat zijn positieve houding („men moet oprecht zijn") naar het negatieve om: de vlucht uit de verdorven samenle ving, echter als een verbitterd wezen. Zel den of nooit heb ik in een uitbeelding van de integere Alceste, van de overigens su blieme Pierre Dux noch van Jean Louis Barrault, deze gekwetstheid zo duidelijk als een werkzame factor waargenomen. Natuurlijk is dat mede een gevolg van re cente ervaringen: wij kennen, afgezien nog van psychologische wetenschap, de geva ren van het onverbiddelijke, dogmatische fanatisme. Teleurstellend helaas was de tegenpar tij, die Ann Hasekamp hem als Célimène bood. Ik heb er een oude recensie op na geslagen en door vergelijking het ontbre kende aan de orde te kunnen stellen. Over Annie Ducaux van de Comédie Franqaise schreef ik jaren geleden: „Zij speelde de prima donna licht en zwevend als een vo gel in de kooi der conventies, capricieus zonder een spoor van berekening en te- zeer een kind van de verfijnde bescha ving om de eenzaamheid aan te durven. Het slottafreel, waarin zij met droefgees tige koketterie het diepste wezen van haar vrouwelijkheid openbaarde, was onverge telijk treffend". Ann Hasekamp heeft een dergelijke creatie nagestreefd, maar het bleef allemaal te wuft in moderne zin, geestig weliswaar en scherp, doch zonder dat men de onmogelijkheid om zich ge heel te geven aan iemand die „anders" is als iets verdrietigs gewaar werd. Het was alsof men soms een scène meemaakte tus sen een man uit de tijd van Molière en een behaagzieke vlinder uit de volière van Os car Wilde, een Victoriaanse freule. Ook Ina van Faassen en Henni Orri (al was de wraakneming van de versmade Arsinoë bijtend genoeg) vonden niet helemaal de juiste toon. De verdere mannelijke personen kwa men, met uitzondering van Ton Lutz als een verrassend menselijke Philinte, niet boven het middelmatige uit Ton van Duin hoven en Pieter Lutz zorgden als de mar kiezen voor de nodige vermakelijkheid, Steye van Brandenberg droeg in een on fortuinlijke vermomming zijn tekst met humor voor en John Lanting had wel een grappige scène als de onhandige huis knecht. Op sierlijke wijze dankten de me dewerkenden voor het applaus. David Koning (Van onze correspondent in Bonn) Men meent te Bonn, dat degenen die de aanslag hebben gepleegd op de leider van het Algerijnse bevrijdingsfront (FLN) in West-Duitsland de wijk naar het buiten land hebben genomen. De auto, die zij bij hun aanslag hebben gebruikt, was ge huurd te Frankfort door een te Parijs wo nende Algerijn. De auto is te Bad Godes- berg gevonden. De man, op wie de aan slag is gepleegd, Ait Ahcene, ligt met een gevaarlijke hoofdwond in een ziekenhuis te Bonn. Hij geldt als een gematigde aanhanger van het FLN. Na de oproep van generaal De Gaulle tot onderhandelen, zou het FLN zich hebben gesplitst in gematigden, die met de Fransen willen praten en extre misten, die van geen gesprek willen we ten. Ahcene zou tot de eerste groep beho ren. Zijn positie was niet onbelangrijk. Er leven in West-Duitsland vier dui zend Algerijnse studenten en drie duizend Algerijnse vluchtelingen, die allen min of meer gebonden worden geacht aan het FLN. Ahcene's steun aan de gematigden zou een slag zijn geweest voor de extre misten in Frankrijk. De internationale politie, Interpol, helpt mee de daders van de aanslag op te spo ren. Men heeft iemand op het oog, die mo gelijkerwijs de schoten op Ahcene kan hebben gelost. Het is de dez-tigjarige Ben Ali Madali. die in Parijs woont. Hij heeft te Frankfort de auto gehuurd, van waar uit de schoten zijn gelost. Na drie schoten te hebben afgevuurd, heeft de aanslagple ger op zijn gemak gedraaid en is aanvan kelijk langzaam weggereden. De aanslag zou zijn gepleegd met een machinepistool. Een raadsel is nog waar Ahcene's papie ren zijn. Zijn paspoort bevindt zich waar schijnlijk nog op de Tunesische ambassa de, waar men overigens loochent iets met Ahcene te maken te hebben. Ook de bege leidster van Ahcene is zoek. Zij zou haar toevlucht hebben genomen op de Egypti sche ambassade te Bonn. Er zijn voor zorgsmaatregelen genomen om nieuwe aanslagen op Ahcene te voorkomen. Hij wordt in het ziekenhuis bewaakt. Van Algerijnse zijde te Bonn is de aan slag in de schoenen geschoven van de Franse geheime dienst, die zou willen voorkomen dat er een goede verstandhou ding ontstaat tussen het FLN en de West- duitse regering.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11