OPHEFFINGS UITVERKOOP Gillette „ZIL" IS NEGENTIG JARICE Jeugdzorg DE REACTIETIJD VOOR NEHROE J&tclé 50-70% KORTING REGENKLEDINGPALEIS Tegen frauderende bedrijfsleider negen maanden gevangenis geëist REGENKLEDINGPALEIS FEESTGESCHENKEN JAN VAN DER PI6GE Alles moet weg! TELEVISIE KAASENBROOD VRIJDAG 7 NOVEMBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 HAARLEMSE RECHTBANK Haarlemse rechtbank Bromfietsen weggenomen acht maanden geëist Verkoop van huizen Nieuwe tournee van duo Krebbers-Weisz Geef hem Heren van Haarlem konden in Leiden niet winnen Examens Verkeer in Haarlem eiste minder doden Ftl VERKOOPDAG Zeven dagen in en om Haarlem Afzwem feest Water vrienden NAPOLITAINS Spoedig einde verwacht van Haarlems speeltuinconflict GRATIS STOFZUIGER Van Mensen en Dingen Tegen een zevenen twin tig,jarige Haar lemse bedrijfsleider, die in de loop van 1957 en 1958 ten nadele van een kolenbe- drijf in Heemstede 14.000 verduisterde, heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van de Valk Bouman een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek en drie jaar proeftijd en on dertoezichtstelling van de reclassering ge- eist. Verdachte trad in november 1956 bij het kolenbedrijf in dienst. Hij verborg drie honderd afleveringsbonnen in een loods op het terrein van de firma en droeg na levering van de kolen het geld niet af. Hij rekende ook bij tussenafnemers af en behield het geld, dat deze hem gaven. Ten aanzien van het subsidiair ten laste gelegde: diefstal van de afleveringsbon nen, stelde de officier vrijspraak voor. Voor de malversaties met de kolen en het geld eiste hij bovengenoemde straf. Ver- dachte's verhaal over het uitlenen van een groot deel van het verduisterde geld aan een oppervlakkige kennis, een zeeman, achtte mr. Van der Valk Bouman volko men onaannemelijk. De raadsman, mr. R,. K. P. Kalbfleisch, vroeg aandacht voor de zeer slechte con trole in het bedrijf. Acht maanden gevangenisstraf met af trek luidde de eis tegen een veertigjari ge Haarlemse betonwerker, die wegens he ling van sieraden en een tapijt terecht stond. Verdachte was de werkgever van een der drie inbrekers, die tevoren in de zelfde zitting terecht stonden wegens dief stal in vereniging van onder andere kunst voorwerpen en sieraden. De betonwerker Advertentie Heden exposeren wij een keurcollectie SIGAREN in luxe verpakkingen SIGARENHANDEL GROTE HOUTSTRAAT 81 Oudste Speciaalzaak Tegen een tweeëntwintigjarige Haar lemse metaalbewerker heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, we gens diefstal van een bromfiets, acht maanden geëist, waarvan drie voorwaar delijk, met aftrek (twee maanden) en drie jaar proeftijd met toez.cht van het Leger des Heils. Verdachte nam in juli in Zandvoort één en in augustus in Haarlem op verschillen de tijdstippen drie bromfietsen weg. Na er op gereden te hebben, zette hij ze er gens anders weer neer. De raadsman mr. G. H. Veenhoven, be pleitte vrijspraak, omdat hier zijns inziens geen sprake was van wederrechtelijke toe- eigening en citeerde een vonnis, dat de Haagse rechtbank in juli van dit jaar in een naar pleiters mening identieke zaak velde. Na beraad weigerde de rechtbank de on middellijke invrijheidstelling van ver dachte. Autodiefstal Zes maanden met aftrek luidde de eis tegen een vierentwintigjarige matroos uit Eibergen, die op 8 september van dit jaar in Zandvoort van een parkeerplaats een auto ontvreemdde en er onder andere vrachtjes mee vervoerde naar Amster dam naar Rotterdam. Verdachte was na een verblijf van vijf weken in de Rekkense inrichtingen weg gelopen en had zich bij het Vreemdelin genlegioen aangemeld. Hij was echter af gekeurd. De raadsman, mr. A. D. P. V. van Lö- ben Seis bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Uitspraak in bovengenoemde zaken op 20 november om half tien. Advertentie De uitslag van de donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden veiling luidt.: Verspronckweg 51 vervallen; Julianalaan 166, Over veen vervallen; Korte Lakenstraat 17 en 19 1 1785 J. Boon; Van Marumstraat 55 f 2425 J. Boon; Eendrachtstraat 46 7100 W. G. Verwer; Zand- oort.erweg 5 A. Aerdenhout vervallen; Prévinai- restraat 7 I 13.575 J. Jonkman qq.; Tetterodestraat 23 5030 N.N.; Haarlemmerliedestraat 16 1500 opgehouden; Oranjestraat. 123. Voorzorgstraat 7155 F. A. Groen qq.: De Clerqstraat 140 4060 mak. S- L. Mok qq.; Leidsestraat 90 3300 mak. S. L. Mok qq Zijlweg 9, Over veen, gem. Bloe- mendaal 8000 opgehouden. had voor de geheelde goederen tweehon derd gulden ontvangen, doch deze geheel onder zich gehouden, omdat hij zijn knecht niet kon vinden. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, voerde aan, dat zijn cliënt op een alleron gelukkigste manier in deze zaak betrokken was. Zijn zaak is kapot en zijn huwelijk dreigt mis te gaan. Daarom drong pleiter aan op een niet te lange onvoorwaarde lijke en daarnaast een voorwaardelijke straf. Weduwe opgelicht Ook een zestigjarige slager uit Utrecht hoorde acht maanden met aftrek tegen zich eisen. Hij had een tweeënzestigjari- ge weduwe opgelicht voor duizend gulden. Met dit bedrag had de vrouw de slager willen helpen, nadat deze had verteld in Doetinchem een slagersbedrijf gekocht te hebben en nog enkele honderden guldens te kort te komen. De slagerij bestond slechts in verdachte's fantasie. Hij had de vrouw op de mouw gespeld weduwnaar te zijn; in werkelijkheid was hij gescheiden van tafel en bed. De officier van Justitie wilde in aanmer king nemen, dat de weduwe het de slager wel erg gemakkelijk had gemaakt. Ook de raadsman, mr. J. D. A. Viskil, legde hier het accent op en zag zelfs een humo ristische noot in deze zaak. Pleiter vroeg éen clementere straf. Negen maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de reclassering eiste de officier van Justitie tegen een zesentwintigjarige Haarlemse verzekeringsagent wegens verduistering in dienstbetrekking van 988,53. Op 19 mei van dit jaar trad verdachte in dienst bij een verzekeringsmaatschappij in Alkmaar. Zijn salaris bedroeg zestig gulden per week. Er rezen huiselijke moeilijkheden omdat zijn vrouw niet ge noeg huishoudgeld kreeg. Op een kwade dag toog hij met bijna duizend gulden aan incasso- en wisselgeld naar Amsterdam en vervolgens naar Rotterdam om er de bloe metjes buiten te zetten. In de hoofdstad had hij zich bij de politie gemeld. De officier beschouwde de niet ruime ver diensten niet als een excuus voor de ver duistering, maar zag als verzachtende omstandigheid dat de werkgever hier ook schuld trof. Mr. H. Jonker wees er ook op, dat zijn Evenals vorige jaren maakt ook thans het duo Herman Krebbers-Robert Weisz weer een tournee door ons land. Het zal onder meer een sonatenavond in Haarlem geven, met o.a. de sonate van C. Franck. Na de Beethoven-cyclus die zij vorig jaar in Haarlem gegeven hebben, wordt nu een programma aangeboden, waarin de be roemdste vioolsonates uit de littaratuur zijn opgenomen. Het Haarlemse concert wordt gegeven op dinsdag, 25 november in de grote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw. Advertentie Radicale in het HET HUIS IS VERHUURD KWALITEITSKLEDING met Gr. Houtstr. 167 - Haarlem - Tel. 16062 cliënt ernstig werd onderbetaald, terwijl er toch aanzienlijke bedragen door zijn handen gingen. Op twee schriftelijke voor stellen aan de maatschappij na zijn mis stap om de zaak te regelen, had verdach te niets gehoord. Pleiter vroeg om bekor ting van het onvoorwaardelijke gedeelte van de straf. Uitspraak in alle zaken op 20 november om half tien. Advertentie ^Aristocraat 66 in luxe etui van imitatie kro- kodille leer 22.50 w Wees een goede sint door hem een luxe Gillette scheerapparaat te geven. Hij heeft er jaren lang plezier van. En alleen Gillette geeft hem dat manlijk gevoel van perfect geschoren te zijn. Aristocraat junior in rood kunstleer etui 13.86 Rocket in sierlijk etui 4.50 L' A3!'i\ Wè. 'M WÊÊÊÈ Het herenteam van zwemclub Haarlem is voor de bekercompetitie KNZB naar Lei den geweest voor de wedstrijd tegen LZC. Heek opende voor LZC de score, Wim Goedhart scoorde de gelijkmaker en Sloo- ter zorgde er voor dat de rust in ging met de stand drie-een. In de tweede helft ging de strijd gelijk op en werd er om en om gescoord. Tim mermans vier-een, Huël vier-twee, Ouwer- kerk vijf-twee, Goedhart vijf-drie. Toen kreeg LZC enig overwicht dat door doel punten van Ouwerkerk en Du Prie tot uit drukking werd gebracht. Voor de laatste treffer zorgde Jan Wa tertor waardoor de strijd in een zeven-vier overwinning voor LZC eindigde. Voor de competitie district Noordholland werden gespeeld: Dames tweede klasse: DAWNereus 2 3-2. Heren tweede klasse: DAW 2—Neptunus. 1-2. Amsterdam. Gemeente Universiteit Geslaagd voor het. doctoraalexamen politieke en sociale wetenschappen (sectie A): G. van Esterik, Heem stede. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mej. TiM. J. van der Eijden, J. A. Boo- gaart, B. Heylman. A. Dokkum, J. van der Meer en J. M. A. Kole. allen te Amsterdam. Geslaagd voor het. artsexamen 1ste gedeelte: J. M. Jan broers, J. K. D. Oey, W. P. J. Viëtor en W. van Pelt, allen te Amsterdam en J. A. v. d. Ende. Overveen. Delft. Geslaagd voor het examen natuurkundig ingenieur F. A. R. de Groot, Haarlem. Leiden. De heer T. Klapwijk uit Rotterdam is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld „Enige ge mengde addities van broom". Doctoraalexamen i echten vrije studierichting: G. van Benthem van den Bergh. Aerdenhout. Delft, Tot doctor in de technische wetenschappen is gepromoveerd ir. J. W. M. la Rivière op een proefschrift getiteld „On the microbial metabo lism of the tartaric acid isomers". Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen de heer .T. A. Sparenberg. De titel van het proefschrift luidde „Applications of the Hilbert problem to problems of mathematical physics". Rotterdam. Nederlandsche Economische Hoge school. Kandidaatsexamen: Th. M. Hazekamp en J. de Laviet.er, beiden t.e Den Haag. Doctoraal examen: F. J. Maat, Leiden; P. C. van Gooi, Rot terdam. Het aantal dodelijke verkeersongeval len in Haarlem is dit jaar aanzienlijk la ger dan vorig jaar. In 1957 vielen er tot 1 november de datum, waarop de snelheidsbeperking van kracht werd achtentwintig doden te be treuren en in 1958 tot 1 november elf, dus zeventien minder. Weliswaar gebeurden er tussen 1 no vember 1957 en 1 januari 1958 in Haarlem geen dodelijke ongelukken meer, zodat de verhouding tussen beide jaren aan het eind van dit jaar iets minder gunstig kan blijken te zijn. Advertentie Het adret It en blijft GROTE HOUTSTR. 151 cn SMEDESTR. 7 Keuze uit 6 wereldmerken Hr\ 1 1 nnTramKoï* KöJ 9^ cn fin Op 11 november zal het 25 jaar geleden zijn dat in Haarlem-Noord. begonnen werd met het „Franscisca- Romana-werk". Dit werk ten behoeve van de rooms-ka- tholieke jeugd werd opge richt en tot bloei gebracht door een groot aantal en thousiaste vrijwilligers. On noemelijk veel is door hen in de loop der jaren tot stand gebracht en niet te tellen zijn de meisjes, die in het clubhuis aan de Maasstraat 14 in Haarlem-Noord of aan de Koudenhorn 34 op nut tige en aangename wijze werden beziggehouden. Het clubwerk wordt thans door verscheidene beroepskrach ten geleid bijgestaan door vrijwilligers. Aanvankelijk stond het Francisca-Romana-werk zelfstandig. Sinds de fusie met het Franciscus Liefde werk is de jeugdzorg voor meisjes en jongens in één or ganisatie ondergebracht, de Katholieke Jeugdzorg. De officiële viering van het zilveren jubileum van het Francisca-Romana-werk ge beurt op zondag 23 novem ber, op welke dag een plech tige hoogmis wordt opgedra gen in de kapel van het jon gensclubhuis aan de Eém- straat in Haarlem-Noord. Na de mis is er een gezamenlijk ontbijt in het meisjesclub huis aan de Maasstraat. De viering in eigen kring be staat uit een feestmiddag voor de kleineren op zondag 9 november. Opgevoerd zal worden het sprookje „Het prinsje en de toverdrank" gevolgd door een poppen kast-voorstelling. Voor de ouderen zal Haarlems Toneel op 23 en 24 november „Pot- asch en Perlemoer met va kantie" op de planken bren gen. Verder zal er 15 en 16 november in Jongensstad aan de Eemstraat een fancy-fair worden gehouden. „Toen ik dertien was ben ik begonnen met werken. Na de driejarige h.b.s. in Den Bosch. Bij het spoor ben ik geweest. Drieënveertig jaar lang. Eerst als volontair, voor één gulden per dag en dat was toentertijd heel wat. Later ben ik opgeklommen tot chef de bureau in Utrecht. Ik was de jongste chef daar. Natuurlijk heb ik de spoor wegstaking nog meegemaakt, maar na de eerste wereld- oprlog ben ik er toch mee opgehouden. Op het ogenblik ben ik al 34 jaar gepensio neerd. Ik begin zo langza merhand een beetje duur te worden voor het spoor. Maar dat geeft niet, want er zijn er genoeg, waaraan ze ver dienen". Aldus de heer J. A. C. van Zillesen uit de Berkenrode straat 13 in Haarlem, die vandaag negentig jaar is ge worden. Hij ziet er uit als een zestiger, werkt nog de hele dag en rookt een pakje sigaretten per dag, plus een sigaar vlak voor het naar bed gaan. Maar dat is altijd omstreeks middernacht. „Ik ben nog nooit een dag ziek geweest. Vroeger niet en nu niet. Alleen willen de knieën de laatste tijd niet meer zoals ik wil. De dokter zegt, dat het slijtage is en dat zal wel. Maar verder voel ik me zo gezond als een vis M'n hele familie is trouwens bijzonder oud geworden. Ik weet niet meer hoe oud m'n vader was toen hij stierf, maar hij had drie zusters en die werden 98, 99 en nog eens 99. En dat wil ik ook halen." Overigens heeft de heer Zillesen (voor vrienden „Zil") zijn bekendheid in Haarlem en in vele delen van Neder land niet alleen te danken aan het feit, dat hij vandaag negentig wordt. De heer Zil lesen heeft namelijk een groot gedeelte van zijn leven gewijd aan de sport, aan de pluimveesport en de honden sport welteverstaan. Toen hij een jaar of 28 was ging hij zich bezighouden met de pluimveesport. Hij werd hulp-secretaris van „Ornithophilia" in Utrecht en daarbij verzorgde hij de administratie van talrijke tentoonstellingen in Utrecht. Samen met de heer mr. H. A. Lorentz richtte hij na tal van voorafgaande besprekingen in 1901 de „Raad van beheer op kynologisch gebied" in Nederland op. Later trad hij officieel in dienst van dit lichaam. Verder was hij vele jaren voorzitter van de toen bestaande Utrechtse rashon denvereniging en later bij zijn verhuizing naar Amster dam zeventien jaar voorzitter van de kynologenclub „Am sterdam". Verder was hij voorzitter van de Nederland se Airedaleterrierclub en ge durende ruim 27 jaar voor zitter van de Pekingees- en Dwergspanielclub en thans nog beheert hij zorgvuldig en tot ieders tevredenheid de kas van de kynologenclub „Kennemerland". Verder is hij erevoorzitter van deze vereniging en tevens is hij erelid van de Koninklijke Nederlandse Kennelclub „Cy- nophylia". „Ik heb het altijd met ple zier gedaan", zei de heer Zil lesen ons, „de schrijfmachi ne staat trouwens nog steeds op m'n bureau. Tegenwoor dig rust ik af en toe 's mid dags wel een uurtje, maar verder ben ik altijd bezig. Ik hoop er nog een tijdje-mee door te gaan, vooral met de redactie van ons blad. „De Kennemer Blaf". En dat hopen alle honden liefhebbers in Nederland, hetgeen vanavond tijdens de huldiging in „Dreefzicht" te Haarlem wel duidelijk onder woorden zal worden ge bracht. OVCP HIT ALGCUCCN WCPCfN IN Dl 571 DIN DC tOUCN GCPIANT UIT CCN TUSSINPUIIA- TC VAN 'l-IS UCTCB Snelheid 100 km/uur 80k"Vuur COWm/uur ■iC km/uur 'J Afgelegd in de reactietijd In meters: 8.5 In de ttjd dat Uw voet dit doet 13 Tussen het moment van een onverwachte situatie en de reactie daarop verloopt een zekere tijd: de reactietijd! Deze is voor leder mens ver schillend en hangt af van een groot aantal factoren, zoals leeftijd en lichamelijke gesteld heid. Vermoeidheid, al coholgebruik of het ge bruik van bepaalde medicijnen kunnen de reactietijd zeer ongun stig beïnvloeden en ook de onvoldoende oplet tendheid kan funeste ge volgen hebben wanneer men plotseling moet reageren. De ANWB raadt daarom elke weg gebruiker aan: Pas op voor de „Mij-kan-niets- gebeuren-stemming!" De reactietijd van de weg gebruiker ligt tussen 0,5-1,3 seconde en als redelijk gemiddelde kan- 0,75 seconde worden aangenomen, Dit be tekent, dat elke gemid delde weggebruiker pas V\ seconde na het opdoemen van het gevaar begint te remmen. En in die tijd legt het voertuig nog een flinke afstand af, die natuurlijk weer afhankelijk is van de snelheid, waarmee men rijdt. Bij een snelheid van 40 km per uur is de afgelegde afstand voordat men begint te rem men: 8,5 meter; bij 60 km per uur: 13 meter; bij 80 km per uur: 17 meter en bij 100 km per uur: 21 meter. V-PELTU»WBl Rijdt Uw auto door Als onderdeel van de Dag der Verenigde Naties zal, met medewerking van het UNESCO Centrum Neder land, op maandag 10 novem ber een beeldzegelalbum met 88 afbeeldingen van de voor naamste bezienswaardig heden van dertien steden in Nederland en een beschrij vende tekst in het Neder lands en Engels worden aan geboden aan de ambassa deur van India, mr. John A. Thivy, voor president Neh- roe als een blijk van vriend schap en waardering. Aan dit album zijn behalve een oorkonde, dertien bladen met de handtekeningen van 325 leerlingen van middelbare scholen in Amsterdam. Arn hem, Assen, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's-Her- togenbosch, Leeuwarden, Maastricht. Middelburg, Rot terdam, Utrecht en Zwolle toegevoegd. Eenzelfde album met ge lijke inhoud zal worden toe gezonden aan dr. Albert Schweitzer als een blijk van grote waardering voor zijn menslievende arbeid in het belang van de bevolking van Afrika. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van de secretaris van het Amsterdams Schrift museum. de heer P. E. A. Lindeman, die ook aan de totstandkoming zijn mede werking heeft verleend. Op dinsdag 11 november houdt de hervormde wijkge- meente „Midden" te Heem stede de jaarlijkse verkoop dag in het gebouw aan de Camplaan 45. De opbrengst is ten dele bestemd voor het televisietoestel voor het nieuw te bouwen rusthuis op „Kennemeroord", waar voor het geld nog niet geheel bij elkaar is. De rest zal ge bruikt worden voor allerlei andere doeleinden in de wijkgemeente „Midden". De verkoopdag, die beginnen zal met een toespraak door ds. Adr. Oskamp, is geopend van 10 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. Zondagmiddag houdt „De Watervrien den" een afzwemfeest in Stoop's Bad in Overveen, dat om twee uur zal beginnen. Er zullen weer 124 kandidaten, jong en oud, aantreden om te proberen de diplo ma's te bemachtigen. 64 nieuwelingen voor het A-diploma, 53 voor het B-diploma en 7 geoefenden. Er was hoop, dat nog deze maal het 7000 ste diploma door De Watervrienden kon worden uitgereikt, maar dat is niet ge haald. Dat betekent wel, dat op het voor- jaars-afzwemfeest deze mijlpaal wordt be reikt. Het afzwemfeest zondag zal worden afgewisseld met enkele nummers wed- strijdzwemmen. Ambassade. Het Nederlandse gezant schap in de republiek Honduras te Guate mala is verheven tot de rang van ambas sade. Jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos. tot dusver gezant is benoemd tot ambas sadeur. Advertentie Melk of puur Zwaar gevulde doos: f 3.~ Los: f L— per 100 gram. Advertentie ^agnelissh sigarettenetu! eehl leder kleeft muurvast aan uw dashboard Speeltuinverbond en „Het Vondel- kwartier" komen nader tot elkaar Dezer dagen is ten stadhuize te Haar lem een bespreking gehouden tussen het dagelijks bestuur van het Haarlems Speel tuinverbond en het bestuur van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten. Van de zijde der raadslie den van beide partijen in het gerezen ge schil tussen het verbond en genoemde speeltuinvereniging (mr. W. Glastra voor het verbond en mr. B. W. Stomps voor „Het Vondelkwartier") wordt ons meege deeld dat dat bij de bespreking, welke in een sfeer van wederzijds begrip verliep, over tal van punten, die partijen tot nu toe verdeeld hielden, uitvoerig van ge dachten is gewisseld. Partijen zijn dien tengevolge belangrijk dichter bij elkaar gekomen. Met name is vastgesteld, dat een in augustus in de pers verschenen bericht, als zou van de zijde van het speeltuinver bond enige „ultimatums" tot „Het Vondel- kw.artier" zijn gericht op een mystificatie moet zijn terug te leiden. Binnenkort zal een ledenvergadering Advertentie 'n bruikleen bij reparatie (^//A/y gr. houtstraat Tel. 16693 132 van „Het Vondelkwartier" worden bij eengeroepen teneinde aan de leden een overzicht te geven van de behaalde re sultaten en om op het gevoerde beleid de goedkeuring van de vergadering te ver krijgen. Men zal zich herinneren dat het geschil tussen „Het Vondelkwartier" en het Haarlems Speeltuinverbond voornamelijk voortsproot uit de weigering van de le den van „Het Vondelkwartier" de statu ten van het verbond te aanvaarden en als afdeling toe te treden tot het H.S.V. Lid worden van het verbond zou namelijk naar de mening van de leden van „Het Von delkwartier" betekenen dat de status van eigen koninklijk goedgekeurde statuten zou worden prijsgegeven. Tot nu toe heb ben de ledenvergaderingen van „Het Von delkwartier" steeds afwijzend beslist op toetreden als afdeling van het speeltuin verbond. „Het Vonderkwartier" is met ruim vierhonderd leden een der grootste speeltuinverenigingen in Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5