DE POSITIE VAN HET KABINET Agenda voor Haarlem Minister Vondeling bezoekt staats vissershavenbedrijf Bouwkosten van paviljoen op vier miljoen gulden geraamd PUZZEL no. 5 Voetbalpools voor Hoge Raad Pp en om het Binpenhof ZATERDAG 8 NOVEMBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT II Genootschap voor Reclame Waarom die koppen op de kisten vis" Prov. ziekenhuis te Santpoort In één nacht Uw handen gaaf en zacht Ontsnapte gevangene na vier jaar terug Hij zat in Duitsland ook in de gevangenis 1 5 Chauffeur, die na ongeluk doorreed, aangehouden Drs. E. H. van der Beugel naar V.S. vertrokken Burgemeester van Utrecht wil meer lichtreclames Twee doden in het verkeer Offertes voor Nederlandse atoomcentrale Overheid vlagt op maandag na feestdag op zondag Waarborgfonds voor het horecabedrijf Kerkelijk Nieuws De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, heeft vanmorgen tijdens zijn eerste werkbezoek aan de vishallen van het Staats- vissershavenbedrjjf in I.Tmuiden getoond een warme belangstelling te hebben voor de problemen waarmee het visserijbedrijf kampt. Op levendige wijze onderhield hij zich geruime tijd met de vertegenwoordigers van de diverse visserijorganisaties. Na afloop van zijn bezoek verklaarde hij dat het Staatsvissershavenbedrijf grote indruk op hem had gemaakt. „Het is veel imponerender dan ik uit de droge cijfers over dit bedrijf heb kunnen opmaken". De minister verwonderde zich over het feit dat men In de vishallen zo veel ruimte nodig heeft voor het uitstallen van de kisten vis. „Waarom moeten er koppen op deze kisten vis?" vroeg hij verbaasd. Advertentie R0WNT8EE N,v AMSTERDAM De minister arriveerde vanmorgen klok slag acht uur in de vishallen. Hij werd ontvangen door de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, mr. J. R. van Eerde. De bewindsman was vergezeld van de heer J. H. Patijn, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vis, J. C. Pronk, voorzitter van het Visserij- schap en van de Reedersvereniging van Visschersvaartuigen, ir. G. J. Lienesch, directeur der Visserijen, dr. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek, P. Krab jr., voorzitter van de groothandelsvereniging voor vis, en de heer Thurmer van de Visserij-inspectie. Regelmatige aanvoer Bij de rijksvisafslag liet de minister zich omstandig voorlichten over de gang van zaken bij de verkoop en de afslag van verse vis. Daarna ontstond er in de kamer van de directeur van het Staatsvissers havenbedrijf tussen de minister en de vis serijfunctionarissen een levendige discus sie over de problemen van het I.Jmuidense bedrijf. Daarbij kwam ook de aanvoer aan de orde, die vaak zeer onregelmatig is. Hoewel de minister zich kon voorstellen dat aan een regelmatige aanvoer van vis vrijwel onoplosbare technische moeilijk heden kleven, kon hij zich toch niet aan de indruk onttrekken dat er vooral op het terrein van de tijdige melding van de te verwachten schepen nog wel wat verbeterd kan worden. V isserijfabrieksschi p Het overdreven volpakken van de kis ten met vis, omdat de handel een kop erop Een 28-jarige zeeman uit Rotterdam, naar wie de justitie vier jaar heeft uitge zien, is thans gepakt. De man was t één van de twee gedetineerden, die in 1954 uit het Huis van Bewaring in Den Haag ont vluchtten, nadat zij een bewaker, onder wiens toezicht zij boekjes in een auto moesten laden, een klap op het hoofd laadden gegeven en hem zijn sleutels ai- gepakt. Met een gestolen auto belandden zij in Limburg. Eén van de twee werd daar bij een inbraak gepakt. De ander verdween over de Duitse grens. Daar maakte hij zich ook aan diefstallen schul dig. Hij werd gepakt en veroordeeld en thans is hij na zijn straf te hebben uitge zeten, aan de Nederlandse justitie uitge leverd. Hij is weer opgesloten. 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 89 56 57 58 59 60 61 62 63 64 101 88 55 30 31 32 3) 34 35 36 65 102 87 5-4 29 12 13 14 15 16 37 66 103 86 53 28 11 2 3 4 17 38 67 104 85 52 27 10 18 39 68 105 8 4 51 26 9 8 7 6 19 40 69 106 83 50 25 24 23 22 21 20 41 70 107 82 49 48 47 46 45 44 43 42 71 108 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 109 120 19 118 117 116 115 114 113 112 111 110 17 Op dit uur verschijnt de gestalte van de postbesteller. 511 In opgewonden toestand duurt het werk langer. 1116 Uit welke toren kwam dat gebimbam? 1420 Als hij uit Mekka komt, doet hij aan sprookjes denken. 1923 Altijd is niet an ders dan steeds, en toch is het anders. 2225 Wie een kuil graaft, vindt het soms. 2530 In sommige streken haalt men het uit. 2934 Zijn ogen doen pijn. 3437 Een pruimensoort wordt er ten onrechte van verdacht. 3641 Het uitspansel met va kantie. 4146 Ik hoor een klein schaapje. ^549 Besprekingen zijn vaak langdurig, maar dat zegt men anders. 4855 Ieder neemt een ander mee. 5359 Een onge lukkige samenloop van meer dan tien om standigheden. 5865 Het zouden engelen zijn, als zij niet zo sisten. 6469 Kom er door binnen en betaal het. 6874 Ver menigvuldigd met drie behoort het tot het scheepsrecht. 7378 Elk offer heeft een basis. 7783 Het is geen schande, de erf genamen teleur te stellen. 8187 Het is in één woord onverdienstelijk. 8590 De vrouw draagt mannemode uit vroeger eeuwen. 8895 Een snelle boodschap raakt de draad niet kwijt. 92100 Een boos heer schap zonder een gram heerzijn. 99103 Hij viel zonder te hebben geklommen. 102108 Arm, doch vol tabak. 106114 Een geurig pijpje smaakt. 113120 Een naar woord om mee te eindigen. Oplossingen uiterlijk woensdagavond in zenden per briefkaart onder vermelding ..puzzel no 5" aan een van onze bureaus. Prijzen: 1 7,50, en 2,50. Oplossing puzzel no 4: Horizontaal: 1. lama, 4. Amer, 7. arena, 9. negentien, 10. kat, 11 Oss, 15. Brederode, 18. noten, 19. raat, 20. eest. Verticaal: 1. lens, 2. Magdalena, 3. are, 4. Ant, 5. Maidstone, 6. rans, 8. eng, 12. ober, 13. pet, 14. keet, 16. dot, 17 ree. Prijswinnaars: f 7,50: Mevr. L. Wuite, Röntgenstraat 1, IJmuiden. 5: Mevr. E. v. Lutterveld, Aelbertsenstraat 46, Haar lem. 2,50: Mej. M. Bolti, v. Olststraat 4, Haarlem-Noord. wil, vond de minister toch wel een vol strekt onzakelijk feit. „Dat dit nog op een veiling gebeurt is eigenlijk ouderwets. Een zekere uniformiteit op dit gebied lijkt mij noodzakelijk", zei de minister. Terloops werd ook de mogelijkheid van mechanisering van de lossing en 't vraag stuk van de verre visserij besproken. Voor de verre visserij zag de minister voors hands nog weinig perspectief. „De reders tonen hiervoor zelf weinig belangstelling, is mij gebleken. Wellicht biedt het in de vaart brengen van een visserij fabrieks- schip in de toekomst voor het hervatten van de verre visserij mogelijkheden. Men dient de problemen, die opgelost moeten worden voordat zo'n schip in de vaart kan worden gebracht, niet te onderschatten. Ik denk daarbij behalve aan de economi sche kant van deze zaak ook aan het lot van de bemanning van zo'n schip", aldus de bewindsman. Minister Vondeling heeft ook een bezoek gebracht aan het visserijonderzoekings- vaartuig „Willem Beukelszoon". Hij hoopt binnenkort een bezoek te brengen aan het Instituut voor Visserijonderzoekingen in IJmuiden. De vrachtwagenchauffeur, die woens dagavond op de rijksweg tussen Bergen en Well (L.) is doorgereden na een verkeers ongeluk te hebben veroorzaakt dat aan twee mensen het leven heeft gekost, is in Den Haag aangehouden. De politie kwam de man op het spoor toen op de Prinsen gracht in 's Gravenhage een vrachtauto uit Venlo werd aangetroffen met een ge broken voorruit en een ingedeukte motor kap. Drs. E. H. van der Beugel, staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, is vrijdag avond per K.L.M. toestel naar New York vertrokken. In de Verenigde Staten zal hij in de komende weken enkele lezingen hou den over „De Verenigde Staten en de Europese -eenheid." Op 21 en 22 november zal drs. Van der Beugel een bezoek aan Washington brengen, waar de staatssecre taris besprekingen zal voeren met enkele hooggeplaatste functionarissen. Vóór de behandeling van de begroting van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, op 2 de cember zal de staatssecretaris weer in Nederland terug zijn. Op dinsdag 25 november zal de Hoge Raad drie zaken betreffende voetbalpools behandelen, namelijk cassatieberoepen van L Brunt (KNVB), die wegens overtreding van de loterijwet door de rechtbank in Den Haag veroordeeld is, de officier van Jus titie in Maastricht tegen J. G. Hermes (Caritas), die door de rechtbank in Maas tricht is vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding der loterijwet en J. Roodbergen (voetbalpool De Graafschap), die wegens overtreding dier wet tot 150 boete is veroordeeld door de rechtbank in Arnhem. Het is op het ogenblik met de positie van hét kabinet een merkwaardige zaak geworden. Tussen de ministers onderling schijnt het nog steeds, in hel algemeen re delijk, tot heel redelijk, te boteren. Maar met betrekking tot de relaties tussen het kabinet en de partijen waaruit het ver schillende vooraanstaande figuren in zijn midden heeft, is het heel wat minder roos kleurig gesteld. De aanvoerder van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, mr. Burger, heeft zich name lijk genoodzaakt gezien om zowel binnen als vervolgens ook buiten de Kamer open lijk te verklaren, dat de Partij van de Arbeid zich niet langer gebonden voelt aan het programma, dat tot grondslag heeft gestrekt van het optreden der door dr. Drees aangevoerde ploeg. Hiermee is de basis, waarop het Kabinet rust. wel heie naal komen weg te vallen. Meer dan eens was al eerder van de zijde Ier anti-revolutionairen, van de christelijk listorischen en ook van de K.V.P. ver kondigd, dat men zich als fracties „vrij" egenover dit ministerie gevoelde. Doch ;ot dusverre had de P.v.d.A. aan dat spel- etje nog niet meegedaan. Thans is zij :chter in zekere zin nog een stapje verder 'egaan. Want de door mr. Burger gespro ten woorden kan men ongetwijfeld opvat en als een aanwijzing, dat hij en zijn po- itieke vrienden, indien er all hans niet als- ïog een wijziging in de toestand intreedt, :r geenszins een been in zouden zien om iet. kabinet te laten vallen. Zie ik het wel, dan ligt aan die opvatting tngeveer het volgende ten grondslag. Toen iet er in 1956 om ging tot de vorming van :en kabinet te kunnen geraken, is er zeer litvoerig met de verschillende politieke (roeperingen, welker steun het eventueel ;ou dienen te krijgen, overleg gepleegd. Dit zowel omtrent het programma als ten lanzien van de portefeuille-verdeling en ■toewijzing. Tenslotte was er, wat het pro- ;ramma aangaat, bereikt, dat het voor 'ier fracties, te weten die van de P.v.d.A., ran de K.V.P.van de A.R. en van de C.H. roldoende aanvaardbaar was om van die :ijde geen bezwaar te doen rijzen tegen iet zitting nemen in het kabinet van men- ;en van die staatkundige richtingen. Dit nede in het licht van het aantal alsook van le soort departementen, -aan het hoofd vaarvan de leden der partijen in kwestie :ich geplaat: t zagen. O zeker, het is niet zo gelopen dat elk Op het congres van het Genootschap voor Reclame, dat in Utrecht wordt ge houden, heeft de burgemeester van de Domstad, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, ge pleit voor meer lichtreclames, waarbij hij persoonlijk de voorkeur gaf aan de bewe gende lichtreclame. Volgens de burge meester worden wel eens bezwaren tegen dergelijke raclames geuit door schoon heidsexperts, die streven naar perfectio nisme in de schoonheid, maar het gemeen tebestuur van Utrecht, stelt zich op het standpunt, dat men de lichtreclame ook dient te beschouwen als een zakelijk ob ject en dat de visie van de schoonheidsex perts niet mag prevaleren. De heer O. M. E. Loupart, oud-lid van het presidium van de raad van bestuur van Philips' Gloeilampenfabrieken, ging ver volgens in op de vraag, waar de toekomsti ge arbeidskrachten in Nederland werk zul len moeten vinden en hoe al deze miljoe nen zullen kunnen worden gevoed, ge kleed en gehuisvest. Volgens hem is in de landbouw zeker geen plaats meer voor ex tra werkkrachten. Industrie, handel, en dienstverlening zullen naar zijn mening de bevolkingsgroei in Nederland moeten op vangen. Verhoging van de produktiviteit is daarom een gebiedende eis. De algemeen secretaris van de Sociaal- Economische Raad. drs. Jansen, sprak over de consumptieve ontwikkeling van Nederland. Naar zijn mening zal het per centage van het inkomen besteed voor voedingsmiddelen in de toekomst verder dalen. Het absolute bedrag van het ver bruik in deze sector zal volgens hem ech ter wel toenemen. De verschuiving naar meer luxe voedingsmiddelen zal zich niet in dezelfde mate voordoen als in het recen te verleden. De heer J. P. Coclingh, voorzitter van de Bond van Adverteerders sprak over hetgeen de reclame doet en zal moeten doen voor de merkartikelenindustrie. De reclame kan, volgens hem. niet gemist worden om nieuwe produkten ter kennis van het publiek te brengen en zij is onont beerlijk om de vraag te onderhouden. Als zodanig vormt de reclame een produktie- factor, die haar vaste plaats in de calcu latie heeft en die zeker niet de sluitpost daarin mag zijn. De directeur van het Nederlands Zuivel- bureau, de heer H. Dorlas, sprak over de reclame voor Nederlandse produkten op West-Europese markten. Volgens de heer Dorlas is het niet moge lijk dat de afzet van de Nederlandse pro dukten in West-Europa zich kan handha ven, indien daarvoor niet de nodige recla me wordt gemaakt en voorlichting wordt gegeven. Volgens de heer Dorlas wordt er tot dusverre te weinig gedaan aan deze reclame. Als belangrijkste toekomstbeeld zag hij de televisiereclame. Tot slot van deze eerste dag van het con gres sprak de heer P. Bauduin over de evolutie in functie en verantwoordelijk heid van de reclame-industrie. De tweede congresdag was gewijd aan praktijkgevallen. Een vijftal verkooplei ders en publiciteitschefs sprak over er varingen opgedaan bij tal wan reclame- en verkoopacties. Deze inleidingen waren meesta1 afgestemd op de verkoop en in troductie van bepaalde merkartikelen". - Op de rijksweg Den KaagUtrecht is vóór het verkeersplein Oude Rijn een auto ongeluk gebeurd, waarbij mej. L. Saint- Pierre. de 28-jarige derde secretaresse van de Canadese ambassade, om het leven is gekomen. De door mej. Saint-Pierre be stuurde wagen, die juist met 90 km snel heid een auto ingehaald had, is waar schijnlijk door de sterke wind in de rech- lerwegberm geraakt, twee maal over de kop geslagen. De bestuurster werd uit de waaen geslingerd. Zij overleed ter plaatse. Het negentienjarig meisje Doorlje de Boer uit Venlo is verongelukt, toen zij met het. voorwiel van haar fiets het rijwiel van een voor haar uitrijdende vriendin raakte en een plotselinge zwenking naar links maakte. Zij sloeg tegen de laadbak van een passerende bestelauto en werd op slag gedood. van die vier partijen volmondig met het programma kon instemmen. Veeleer zelfs deden er zich verschillende punten voor, die geen onverdeelde waardering konden verwerven. En daarom werd toen weer ge werkt met de theorie, dat men zich eigen vrijheid van handelen voorbehield, dat men geenszins een positieve verantwoordelijk heid voor het aan het bewind komen van het kabinet-Drees aanvaardde. Daarom heette dit dan ook een „extra-parlemen tair" karakter te bezitten. Dit nu was en is, op de keper beschouwd, een praatje voor de vaak. In werkelijkheid toch was er uit en te na over de programma-punten, over hun formulering onderhandeld. Ja, zelfs komma's hadden onderwerp van die on derhandelingen uitgemaakt! En als men dan verder nog bedenkt, hoe er tot 'net laat ste toe ook nog alles gedaan is om tot een dusdanige regeling van de portefeuille verdeling te kunnen komen, dat geen van de voorzitters der vier fracties in kwestie zich genoopt zou zien een „veto" uit te spreken ten opzichte van partijgenoten (menigmaal zelfs fractiegenoten), die met Drees als schipper aan boord in zee zou den gaan. kan ik het niet anders dan onop recht noemen, dan te blijven stellen, dat men als fracties de handen in onschuld waste. Menselijk is op zichzelf een dergelijke vertoning wel verklaarbaar. Stulc voorstuk toch moesten de in het geding zijnde par tijen tegenover de eigen aanhang kunnen verantwoorden, dat vele van de wensen, waarmee zij ten overstaan van de kiezers voor de dag waren gekomen, onder lei ding van het kabinet, waarin enige hun ner zitting gingen nemen, niet verwezen lijkt. zouden worden. Welnu, in ons land wil het in mijn ogen eigenlijk slechte gebruik, dat men dan zegt: hiervoor dragen wij geen aansprakelijkheid. En dat meent men nu eenmaal te kunnen stel len door de houding aan te nemen, geen verantwoordelijkheid voor het program ma van het kabinet en dus voor het op treden van het kabinet te aanvaarden. Maar onderwijl is in feite het. program ma in overwegende mate niets anders dan.vrucht van hetgeen elk van de par tijen tevoren daarin heeft kunnen binnen halen of er uit heeft weten te weren. Ge steld eens, dat er een ministersploeg op treedt, die' inderdaad geheel en al in zee gaat op een eigen, een zelfstandig pro gramma, zonder enig overleg met frac- Op de door Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten aangeboden begroting 1959 van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort is een bedrag van twee miljoen gulden uitge trokken voor de bouw van een nieuw pa viljoen, waarvan de kosten geraamd zijn op vier miljoen gulden. Voor dit doel was reeds in 1953 een bedrag van twee miljoen gulden uitgetrokken, maar pas in 1957— 1958 is de directie van het ziekenhuis tot een verantwoorde opzet voor dit paviljoen kunnen komen. De kosten van het huidige plan worden inclusief meubileuring, stof fering, vloerbedekking, technische instal laties, medische apparatuur, aansluitkos ten van leidingen en rioleringen, zonwerin gen. terreinwerkzaamheden, kosten van bouwrente enzovoort geraamd op rond vier miljoen gulden. Het paviljoen is opgezet voor 144 patiënten. Wat de exploitatie betreft delen Gedepu teerde Staten mee, dat evenals voor 1958 het aantal te verplegen patiënten voor het jaar 1959 geraamd is op 1300. De post salarissen is hoger geraamd dan vorig jaar als gevolg van enige uitbreiding van de medische staf (onder andere bio-chemisch laboratorium) en van huishoudelijk en toe zichthoudend personeel. De kosten van voedingsmiddelen zijn iets hoger geraamd wegens de doorwerking van verbeteringen in het menu en van enige prijsstijgingen. Met de restauratie van de afdeling vrou wen, oude gedeelte rechts, waarvoor in 1953 en in 1957 in totaal 200.000 beschik baar is gesteld, is 'in april van dit jaar begonnen. De kosten van het eerste deel zullen 280.000 bedragen. De hogere kosten worden veroorzaakt door de bouw van een zeer noodzakelijk geachte liftschacht en lift. Inmiddels zijn de plannen en ramin gen gereed gekomen ^oor de algehele res tauratie der afdeling, waarvoor in totaal voor het bouwkundig werk 930.000 nodig zal zijn. Er zal een aanvullend krediet van 650.000 nodig zijn, welk bedrag op de be groting 1959 is geraamd. Voor uitbreidings- en verbeteringswer- ken is in vorige jaren geraamd een bedrag De commissie uit de samenwerkende elektriciteitsproduktiebedrijven. die de plannen bestudeert voor de bouw van de eerste Nederlandse elektrische centrale met kernenergie bij Geertruidenberg, heeft nu ook een offerte ontvangen van een groep Franse ondernemingen. Deze groep is bezig met-de bouw van de twee de produktieeenheid van het Franse atoomcentrale-project Chinon aan de Loire. Het gaat in dit geval om een gas- gekoelde reactor volgens het systeem van de Engelse centrale te Calder Hall, ech ter moderner en aangepast aan ervarin gen die men na het gereedkomen van de centrale te Calder Hall en de eerste pro- duktiegroep te Chinon heeft opgedaan. De commissie heeft nu totaal acht of fertes ontvangen uit Amerika, Engeland en Frankrijk. Deze zullen worden ver werkt in het rapport van de commissie, dat tegen het eind van dit jaar zal worden uitgebracht, waarna de definitieve beslis sing over de bouw van de centrale bij Geertruidenberg zal worden genomen. Het is de Hnister van Binnenlandse Za ken gebleken, dat niet bij alle overheidsin stanties bekend is op welke dag moet wor den gevlagd, indien het feit ter gelegen heid waarvan dit dient te geschieden, op een zondag valt. De minister heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat de ministerraad indertijd als regel heeft aan vaard, dat in dergelijke gevallen op de maandag daaraanvolgend wordt gevlagd. van 3.893.828, waarvan bijna twee mil joen gulden voor de bouw van een nieuw paviljoen, 405.000 voor de bouw van een gebouw voor ontspanningstherapie, 198.000 voor restauratie van een déél der afdeling vrouwen oude gedeelte, 134.000 voor diverse restauraties en verbeteringen van bouwkundige aard, f 105.000 voor res tauraties van technische installaties en 187.929 voor diverse werken. Bakkum Evenals voor 1958 is het aantal te ver plegen patiënten in het provinciaal zieken huis Duinenbosch te Bakkum voor 1959 ge raamd op 730. Voor uitbreidingswerken en verbeterin gen zijn de volgende bedragen geraamd: verbouw benedenverdieping van het oude zusterhuis tot onderwijscentrum I 100.000: restauraties van bouwkundige aard f 75.000: aankoop inventarisgoederen 100.000; onvoorziene uitgaven 200.000. Op 31 december 1957 was van de verleende kredieten nog beschikbaar 1.995.450 en bij kapitaalsbegroting van 1958 werd be schikbaar gesteld 618.000. Het bestuur van het Bedrijfschap Hore ca heeft zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een waarborgfonds voor het horecabedrijf. Het bedrijfschap zal één keer 'een subsidie van 100.000 uit zijn vermogen ter beschikking stellen voor de vorming van het garantiekapitaal van de stichting en verder uit de lopende midde len jaarlijks een subsidie van 50.000 ver lenen tot het ogenblik waarop de krediet capaciteit van het fonds voldoende kan worden geacht. Doel van dit branche waarborgfonds is tezamen met. de staat kredieten te garanderen ten behoeve van de overneming van bedrijven. Bovendien zal, indien in een bepaalde branche een bijzonder waarborgfonds bestaat, dit fonds ook worden ingeschakeld bij de door het algemeen waarborgfonds te behandelen aanvragen voor hypothecaire- of inrich tingskredieten in de betrokken branche. Op grond van een door de minister van Economische Zaken getroffen regeling voor bijzondere waarborgfondsen in bran ches, waarvoor een bedrijfschap is inge steld. neemt de staat in het jaar waarin een fonds wordt opgericht en twee jaar daarna, voor 66 2/3 percent deel in de ga ranties. De Nederlandse Middenstands- bank is bereid gedurende de eerste jaren het tweevoud van het totale garantiebe drag aan kredieten te verstrekken. In het derde jaar na het jaar van oprichting zal de staat nog slechts voor 50 percent in de garanties deelnemen, doch aangenomen mag worden dat de Nederlandse Midden- standsbank bereid zal zijn op grond van de dan bereikte krediet- en risicosprei ding. het drievoudige van de gezamenlij ke garantie van het fonds en de staat aan kredieten te verstrekken. Op grond van deze regeling zou het. garantiekapitaal van het fonds na vijf jaar 'f 1.800.000 bedra gen. De kredietaanvragen zullen worden on derzocht door een beoordelingscommissie waarvan de namen niet bekend gemaakt zullen worden en die niet gekozen behoe ven te worden uit het bestuur van de stich ting. De secretaris van het bedrijfschap zal tevens belast worden met het secre tariaat van de stichting Waarborgfonds voor het Horecabedrijf. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vreeswijk A. L. van der Smit te Maarssen. Bedankt voor Hedel C. van den Bosch te Bodegraven. Beroepen te Schiedam (7e pred.pl.) D. J. Spaling te Workum. ZATERDAG 8 NOVEMBER Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie: „De naakten kleden", 20.15 uur. „Die Raeckse": Cabaret Frans Koster, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werk van J. J. Piers en J. C. Mets, 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 19.30 uur. Frans Halstheater: „Donker Parijs" .18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Jailhouse Rock", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De schrik van de 2de compagnie", alle leeftijden, 14.30 uur; „Pa ris Holiday", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Loeiend geweld". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Over moord wordt niet gesproken", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Rosa Bernd", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN Brinkman: Volksuniversiteit.: Jongeren- club „De Twintigers", modern jazzorkest. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Mozart, 21 tot 22 uur. ZONDAG 9 NOVEMBER Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie: „De naakten kleden", 20.15 uur. „Die Raeckse": Cabaret Frans Koster, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitz- straat 4): Expositie van beeldhouwwerk van Trudy de Lange, 14 tot 17 uur. Huis Van Looy (Kamperlaan)Expositie aanwinsten uit collectie-Regnault. als mede tekeningen en aquarellen uit ge meentelijk bezit. 14 tot 17 uur. Vleeshal: Expositie van Delftse cera miek, 14 tot 17 uur. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep". 14 tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werk van J. J. Piers en J. C. Mets, 14 tot 22 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, 10 tot 22 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Kunst zij ons doel: Expositie van schilderijen en schet sen van Peter van den Braken, 13 tot 16 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden. 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Donker Parijs".. 18 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Jailhouse Rock". 14 jaar, 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15' uur; „Crin Blanc" en „In dé schaduw van de Hima laya". alle leeftijden. 11 uur. Minerva Theater: „De schrik van de 2de compag nie", alle leeftijden. 14 en 16.15 uur; „Paris Holiday", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Het grote avontuur", 11 uur; „Fanfare", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Loeiend gewald". 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Aïda", alle leeftijden, 11 uur; „fver moord wordt niet ge broken", 14 iaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Piloot Quax in Afri ka", alle leeftijden. 14.30 uur; „Rosa Bernd". 13 jaar. 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: Klassiek grammofoonplatenconcert, 15 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Mozart. 21 tot 22 uur. MAANDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg: Tonéelgroep „Thea ter": „Orpheus daalt af". 20 uur. „Die Raeckse": Cabaret Frans Koster, 20.15 uur. Concertgebouw: Concert vóór lagere schooljeugd. 11 uur. Grote Kerk: Beiaardconcert Arie Peters, 11.30 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, 10 lot 22 uur. Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie van aanwinsten uit collectie-Regnault, als mede tekeningen en aquarellen uit ge meentelijk bezit, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Vleeshal- Expositie van Delftse cera miek, 14 tot 17 uur. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitz- straat 4): Expositie van werken van Trudy de Lange, 11 tot. 17 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van werken van J. J. Piers en J. C. Mets, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie van tekeningen en gouaches van lm re Nagy, 11 tot 17 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Expositie van schilderijen en schetsen van Peter van den Braken, 11 tot 16 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 14 e' 19.30 uur. Frans Hals- theater: „Donker Parijs", 18 jaar. 14.30. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", alle leeftijden, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Jailhouse Rock". 14 jaar, 14. 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „The wrong man". 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De spelonk des doods", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Over moord wordt niet ge sproken", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De ontembaren", 14 jaar. 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: Voordracht J. H. Moolenijzer: „Het orkest en zijn instrumenten", 20 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Bach, 21 tot 22 uur. Brinkmann: Geloof en Wetenschap: Le zing van de heer Lambert Tegenbosch over „Wat is katholieke litteratuur?", 20 uur. Brinkmann: Geloof en Wetenschap: Dr. A. L. Constandse spreekt over „De actuele wereldpolitiek". 21 uur. ties; dan, maar ook dan alleen, kan wor den gezegd dat de fracties daarvoor elke verantwoordelijkheid missen. Dat was het geval met het in 1939 gevormde kabinet, hetwelk echter, juist omdat een meerder heid in de Kamer in zulk een ministerie geen vertrouwen stelde noch kon stellen, onverwijld ten val werd gebracht. Nog al tijd geloof ik, dat het gebeurde in ge noemd jaar niet naar méér smaakt. Men moge het betreuren, dat er in ons land meer dan twee partijen bestaan, die op samenwerking zijn aangewezen, wil er redelijke kans bestaan dat een uit die sa menwerking voortgekomen kabinet vol doende steun in de volksvertegenwoordi ging zal krijgen, dit feit doet zich nu een maal voor. En dus heeft men zich daar naar te gedragen. Dat eist dan ook het brengen van allerlei offers, zodra het op de samenstelling van een programma en op de vorming van een kabinet aan komt. Nu valt, dunkt me, moeilijk te ontken nen, dat in het programma van het kabi net-Drees, en dit nadat de fracties in kwes tie zich daartegen niet hadden verzet, o. m. voorkwam de handhaving van de wet telijke regeling inzake vervreemding van landbouwgronden. Strijdig hiermee was het de bestaande wet slechts een tijdelijk karakter te gaan geven, zoals onlangs ten gevolge van een door de Kamer aangeno men amendement is gebeurd. Ik maak mij dan ook sterk, dat niet alleen de minister president, doch insgelijks zijn mede-mi nisters het standpunt van mr. Burger de len. Te weten, dat zij het amendement in kwestie vonden indruisen tegen het pro gramma, dat basis is geweest van de ka binetsformatie, zoals die in 1956 uiteinde lijk haar beslag kreeg. Daarom moeten zij het ook in beginsel bepaald onjuist geacht hebben, dat groepen, die geen bezwaar hebben gemaakt dat partijgenoten tot dit kabinet toetraden, steun aan dit amende ment hebben verstrekt. Iets anders was, of er in het licht van alle factoren voor het kabinet reden bestond het „onaan vaardbaar" te doen horen. Vooral ook. omdat er in elk geval tot I960 tengevolge van de amendering niets verandert. Men behoeft zelfs in het amendement op zich zelf nog helemaal niets van bijzonder be zwaarlijke aard te zien. om toch princi pieel de ten opzichte van het programma getoonde ontrouw der fracties, welke het „voor" lieten horen, laakbaar te achten. Kortom, mijn oordeel is, dar mr. Bur ger in beginsel schoon gelijk heeft. Be grijpelijk is zijn optreden ook wel.l) Meer en meer is er in zijn partij ontevre denheid ontstaan over de wijze, waarop de andere partijen zich gedragen. Denk baar is zelfs een niet geringe neiging om thans vast het pad te banen voor een mo gelijk bij de eerstkomende kabinetsforma tie aan te nemen straffere houding. Maar ook reeds los hiervan, heeft men er blijk baar bij de Partij van de Arbeid genoeg van gekregen, dat er verder door anderen min of meer gesold wordt met het kabi- nets-programma van 1956. Men kan er dan ook staat op maken, dat op het A van mr. Burger een B zal volgen. Onge twijfeld zullen hij en zijn partijgenoten in hun ogen gegronde redenen willen kunnen bespeuren, waarom het. indien in feite het programma van weleer geen. of geen vol doende houvast meer zou opleveren, dan nog verder zin zou hebben, dat liefst vijf leden van de Partij van de Arbeid deel van het ministerie blijven uitmaken. Het te volgen B. waarop ik zo-even doelde, zal er op neerkomen, dat óf voor mr. Burger en de zijnen al.'nog overtuigend zal blijken, dat zulks toch wel zin heeft, óf dat de vijf tot de P.v.d.A. behorende ministers hun portefeuilles zullen moeten neerleggen. Ter vermijding van misverstand alleen nog dit: natuurlijk zal het een of ander niet op stel en sprong behoeven te gebeu ren, doch dat het. na het nodige beraad en onderzoek, tot één van de twee hier aan geduide oplossingen zal komen, mag men als vaststaand aannemen. In dit verband zij tenslotte nog opgemerkt, dat er m.i. gegronde reden bestaat om het voor hoogst waarschijnlijk te houden, dat de door mr. Burger thans gevolgde gedrags lijn geenszins indruist tegen hetgeen ook de minister-president heel verklaarbaar vindt, en vermoedelijk wel meer dan dat. 1) Zelf meent hij oordeel, dat lang niet iedereen onderschrijft! geen ontrouw t.o.v. het programma te hebben gepleegd mét zijn motie inzake Nieuw-Guinea, om dat die alleen maar een onderzoek wilde en meer niet.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11