geen verf.vraag RIPOLIN (Panda en de olie^boertjes Sombere situatie voor Indonesische industrie en landsfinanciën Verdrag over samenwerking tussen Amerika en Euratoom ondertekend Grasso emitteert f 710.000 a 100 pet. Opklaringen en ook buien Wereldnieuws Stijgende geldcirculatie Martin Uittenbogaard „t Silver Stoepke" 2 TOENEMEND BEGROTINGSTEKORT De Verlovingsringenspecialist Ontvangsten en uitgaven van de koopvaardijvloot Volgend jaar ook overdag KLM-vluchten naar New York KLM-lijn op Tripoli geopend „Onze bijdrage aan Azië moet groter zijn" voor oliehaarden £SS0) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Uitvoer van land- en tuinbouwprodukten TE BRUSSEL DIVIDEND 1958 10 PERCENT ïïofnes} !reJhuid? Boycot van schepen onder goedkope vlag Kapitaalsuitbreiding Willem Smit en Co. IMTIVOROL Franse, Britse en Duitse reserves gestegen Sikkens Groep neemt deel in Zweedse verffabriek Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Als u dit hebt gelezen to - li I h ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 De Indonesische nationale industrieën staan voor een ernstige crisis, als gevolg van gebrek aan uit het buitenland in te voeren grondstoffen. Tal van bedrijfsleiders van fabrieken uit de middenklasse vrezen genoodzaakt te zijn binnenkort tot sluiting van hun bedrijf over te gaan. als de regering de invoerkraan gesloten blijft houden. Vrij wel elke dag brengen de dagbladen alarmerende berichten over industrieën, die tot een werkweek van drie dagen zijn overgegaan of zelfs hun bedrijf tijdelijk geheel hebben moeten sluiten, als gevolg van gebrek aan essentiële grondstoffen, die in het buitenland moeten worden gekocht. De inkomsten uit hoofde van de traditionele exportprodukten zijn met uitzondering van de olie-export dit jaar met ongeveer 35 percent teruggelopen, in vergelijking met 1957, Als gevolg daarvan werd de import met ongeveer hetzelfde percentage verminderd. In de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg de uitvoerwaarde van rubber, tin. thee, tabak, palmolie, suiker en kopra 1.760 miljoen rupiah, tegen 2.855 miljoen in dezelfde periode van verleden jaar. De Indonesische minister van Handel. Rachmat Muljomiseno, verklaarde tijdens een congres van economen uit het gehele land, dat het overnemen van de Neder landse bedrijven in het kader van de cam pagne voor de „bevrijding van West-Irian", alsmede het uitbreken van de opstand in Midden-Sumatra en Noord-Celebes verant woordelijk zijn voor de terugval in de de- viezeninkomsten. Ook noemde hij twee an dere gevolgen van de overneming der Nederlandse bedrijven en van de opstand een toeneming van het begrotingstekort, alsmede een hogere geldcirculatie. Advertentie Liefde wordt vaak te duur betaald. Die film wordt gespeeld. Maar laat u dat geen werkelijkheid worden, door veel te dure verlovings ringen te kopen. Maar gaat naar MARTIN UITTENBOGAARD Geluk en Welvaart met ringen van Schoterweg 35 - Tel. 16261 Wij helpen u te allen tijde. Vergeet u niet op ons Dubbel Jubileum te komen de 19e november. Vriendelijke groeten Nederland heeft in 1957 780 miljoen netto aan deviezen ontvangen uit hoofde van ontvangsten en uitgaven van zijn koopvaardijvloot, aldus het C.B.S. dat hierbij opmerkt dat deze cijfers niet exact zijn vast te stellen, voornamelijk doordat uit de enquête zeerederijen niet blijkt welk gedeelte van de vrachtontvangsten wegens naar Nederland vervoerde goederen be trekking heeft op invoer en welk gedeelte op doorvoer. Alleen dit laatste gedeelte betreft namelijk een vergoeding voor aan het buitenland bewezen diensten en ..'be hoort derhalve tot de deviezenontvangsten. In ieder geval liggen deze hoger dan in de vorige jaren. In-1956 ontving Nederland aan deviezen uit de koopvaardijvloot 700 miljoen, in 1955 560 miljoen en in 1954 470 miljoen. Deze gegevens van de jaarlijkse enquête zeerederijen zijn exclusief kustvaarders en tankschepen. De totale ontvangsten over schreden in 1957 de 2 miljard. Zij belie pen ?004 miljoen tegen 1786 miljoen in 1956, 1548 miljoen in 1955 en 1393 mil joen in 1954. Het C.B.S. merkt op. dat niet alle ontvangsten in de cijfers begrepen zijn. Er ontbreken nog enkele posten, onder andere die uit vervoer pakketpost en bui tenlandse briefpost. De in de totale ont vangsten begrepen bruto deviezenontvang sten voor Nederland (d.w.z. de vergoeding voor de aan het buitenland bewezen dien sten) beliep 1780 miljoen. De K.L.M. zal met ingang van de zomer dienstregeling op 1 april 1959, zeven keer per week overdag vluchten uitvoeren van Amsterdam naar New York. Met DC-7C toestellen zal drie keer via Prestwick en vier keer rechtstreeks Amsterdam-New York worden gevlogen. De toestellen ver trekken 's morgens om elf uur uit Amster dam en zijn 's avonds omstreeks negen uur in New York. De vluchten met vertrek in de avonduren van Schiphol blijven gehandhaafd. Vrijdagavond laat, met een vertraging van ongeveer twee uur, kwam op Schiphol de K.L.M.-Viscount aan, die ter gelegen heid van de opening van de nieuwe lijn van de maatschappij naar Tripoli, een groot gezelschap gasten uit Libië naar Nederland bracht, onder wie de minister van Finan ciën, Ismail Bellamin. De gezagvoerder had opdracht gekregen een extra landing in .München te maken, omdat vandaar pas sagiers moesten worden meegenomen naar Amsterdam voor transito naar New York. Door een vergissing had het grondpersoneel van de luchthaven in München te veel benzine in de tanks van de Viscount ge laden. Het weer uitpompen van de brand stof was de oorzaak van de vertraging. Aan boord bevond zich o.m. de burge meester van 's Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die als gast van de K.L.M. de openingsvlucht heen en terug had mee gemaakt. De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, is na een reis van een maand door Azië, in Bonn terug gekeerd. Volgens Erhard is het gebied van Zuid- oost-Azië in beweging. „Er zijn berichten in omloop over toekomstige worstelingen. Wij moeten ons best doen Zuidoost-Azië voor de vrede en de vrijheid te behouden". Alle minder ontwikkelde landen van Zuid- oost-Azië hadden met dezelfde grondpro blemen te maken. „Als de landen van Zuidoost-Azië behouden moeten worden in vrede en vrijheid moet onze bijdrage groter zijn". Voor het lopende jaar wordt het begro tingstekort geraamd op 9,7 miljard rupiah. Het door regeringsexperts voor het vol gende jaar opgegeven tekort bedraagt 8 miljard, maar men heeft alweer voor speld. dat het uiteindelijke cijfer veel hoger zal liggen. Oud-vice-premier Mohammad Hatta verklaarde zelfs dat naar zijn me ning het tekort voor dit jaar de 12 miljard zal overschrijden. De hoeveelheid geld in omloop die op het ogenblik 21 miljard rupiah bedraagt (tegen 5 miljard in 1951) zal volgens de financiële nota der regering in 1959 34 miljard gaan bedragen. Het is dus geen wonder, dat on der deze omstandigheden de Indonesische goud- en deviezenreserves nauwelijks acht percent der geldcirculatie en opeisbare ver plichtingen bedragen tegen twintig per cent, zoals in de wet op de Bank Indonesië is bepaald en dat op de „vrije" markt de koers voor de Amerikaanse dollar ongeveer negen maal zo hoog is als de officiële koers van 11.40 rupiah. Het land'heeft jaarlijks rp 6 miljard aan deviezen nodig om zijn invoeren te dekken. Volgend jaar zijn rp 2.5 miljard aan devie zen nodfg voor de zogenaamde ..invisibles" (diensten, betalingen op leningen enzo voorts). In normale omstandigheden kon den de deviezeninkomsten uit de export worden geraamd op rp 9 miljard. Advertentie zuinig geen roet meer warmte Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uit voer van land- en tuinbouwprodukten in het derde kwartaal van dit jaar 1024.2 miljoen tegen 1000,6 miljoen in het over eenkomstige kwartaal van 1957. Tegen over een hogere uitvoerwaarde van de akkerbouwproduklen: 278.7 miljoen (258.7) en van de veehouderijprodukten: 486,8 miljoen (480,2), staat een lagere uitvoerwaarde van de tuinbouwprodukten: 258,7 miljoen (261,7). Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde bleef vergeleken met het overeenkomstige kwar taal in 1957. gelijk (33'/'! percent). De waarde van de uitvoer in de eerste negen maanden van 1958 bedroeg 2839.4 miljoen tegen 2807.3 miljoen in de over eenkomstige periode van 1957 (-- 1%)- Deze stijging werd veroorzaakt door een hogere uitvoerwaarde van de akkerbouw en van de veehouderijprodukten, welke respectievelijk 906.1 (v.j. 841,1) miljoen en 1358.6 (v.j. 1409.8) miljoen heeft bedragen. De tuinbouwuitvoer bedroeg 574,7 (v j. 556,4) miljoen. Het aandeel van de land bouw in de totale uitvoerwaarde in deze periode bedroeg 31,9®/o tegen 32,7°'o in 1957. (Van onze correspondent in Brussel) In het nieuwe gebouw van de Euratoom Commissie te Brussel is vanochtend het technisch-wetenschappelijk akkoord tussen de Europese Atoomgemeenschap en de Verenigde Staten ondertekend. De nieuwe voorzitter van de A.E.C. (Atomic Energy Commission), McCone, die de Amerikaanse admiraal Strauss opvolgde, en prof. Medi, ondervoorzitter van de Euratoom Commissie tekenden het verdrag, dat in kringen van deskundigen als zeer belangrijk voor de toekomst van de atoomindustrie in West-Europa wordt beschouwd. De Amerikanen zullen namelijk tegen uiterst, gun stige voorwaarden en in samenwerking met de Europese kernindustrieën, zes tot acht reactors leveren om tegen 1963 te komen lot een elektrische capaciteit van een miljoen kilowatt. Dit betekent dat in de zes landen van de gemeenschap tegen die tijd zes tot acht zeer grote nieuwe elektrische centrales zullen functioneren, welke stroom zullen opwekken tegen een prijs, die met de kostprijs van de gewone ther mische elektrische centrales kan concurreren. In die centrales zullen de stoomketel en de generator zijn vervangen door een reactor, gevoed door natuurlijk uranium of door een reactor, die met verrijkt uranium u 235 werkt. In verband met het feit, dat ook in En geland een grote wetenschappelijke ont wikkeling van de kernindustrie is gerea liseerd, lopen momenteel onderhandelingen tussen de Engelse regering en de Eura- toom-commissie. Men hoopt tegen volgend jaar klaar te komen met een gelijkwaardig atoomverdrag. Op dat moment zal de En gelse industrie aan West-Europa atoom- centrales kunnen leveren naar het model van Calder Hall, centrales, waarin de reactors natuurlijk uranium gebruiken en die met grafietblokken worden gekoeld. Het Amerikaanse type reactor, werkende met verrijkt uranium en heet water, is onlangs door de Italiaanse autoriteiten gekozen uit een tiental Amerikaanse en Europese projekten. General Electric zal een 150.000 kw centrale bouwen, ergens tussen Napels en Rome. Advprlprtlie Op 17 november staat bij de kantoren Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en 's Hertogenbosch van de Amsterdamse Bank n.v. de inschrijving open op nomi naal 710.000 gewone aandelen, in stuk ken van nominaal f 1000 aan toonder, tot de koers van 100 percent. De aandelen zijn voor Va gerechtigd tot het dividend over 1958 en ten volle tot dat over volgen de boekjaren. De inschrijving is uitslui tend voor houders van claimbewijzen van de thans uitstaande gewone aandelen, waarbij inlevering van 1 claimbewijs recht geeft op toewijzing van nominaal 1000 nieuw aandcei. De stortingsdatum is maandag 1 december a.s. Officiële no tering ter beurze van Amsterdam van de nieuw uit te geven en reeds uitstaande gc- Advertentie ttabyderm-zeep Volgens het Amerikaanse blad Business Week is het zeven miljoen leden tellende Internationale Verbond van Transportar beiders van plan een boycot van schepen, die onder goedkope vlag varen, te beginnen. Het blad verneemt, dat het verbond steun toegezegd heeft gekregen van Amerikaan se vakverenigingen van havenarbeiders en zeelieden. De boycotactie zal volgens de voorlopige plannen worden gevoerd ge durende een periode van ongeveer 10 da gen tussen 15 november en 15 december. De actie zal gericht zijn tegen ongeveer 800 schepen van vele nationaliteiten. In de jaarvergadering van Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n.v. te Nijmegen is het voorstel goedgekeurd om het huidige kapitaal van 7 miljoen gulden uit te breiden met 1.750.000 gulden tegen 150 percent. Bij de rondvraag kon de directeur van de n.v., dr. ir. L. F. Otto, mededelen, dat het plan voor uitbreiding van de fabrieken nabij het Maas en Waal kanaal waar de n.v. beschikt over een ter rein van 17 hectare, inderdaad vaste vorm krijgt. Reeds is men begonnen met de eerste bouwwerken. De orderportefeuille is gezond. wone aandelen zal worden aangevraagd. Het maatschappelijk kapitaal van de ven nootschap bedraagt 3 miljoen, waarvan tot nu toe geplaatst en volgestort 735.000. Over het eerste halfjaar 1958 bedroeg het saldo exploitatierekeningen, blijkens een tussentijdse geconsolideerde winst en verliesrekening, 517.693. Na afschrij vingen ad 215.995 resteert een winstsal- do (vóór reserveringen en belasting) van 301.698. Over 1956 werd een dividend van 10 percent uitgekeerd; in 1957 vond een herkapitalisatie plaats van 25 percent in bonusaandclen en 6 Li percent in contan ten. De eerste na-oorlogse dividenduitke ring vond plaats in 1949. Over de jaren 1949 tot 1953 werd een bescheiden dividend uit gekeerd. Voor het overige weiden de na oorlogse winsten gebruikt voor interne versterking van het bedrijf en tot herstel van de geleden oorlogsschade. Stijgende omzet Wat betreft de toekomst en de verwach tingen meent de directie het beste te kun nen wijzen op de voortdurende stijging van de omzet. Deze wordt verklaard dooi de specialisatie op enige technische gebie den. die nog steeds in belangrijkheid toe nemen en door de reeds verkregen inter nationale afzetspreiding. Deze specialisa tie zal door de komende Euromarkt nog versterkt dienen te worden cn eisen stel len aan de intensivering van de research, het modern Louden van het produktie-ap- paraat en het vinden van samenwerking in internationaal verband. Het wegvallen van de belangrijke Indonesische export markt is geheel ondervangen door grotere afzet in andere gebieden. Investeringen en activiteiten werden tot dusverre steeds gedaan door middel van zelffinanciering. Dit is mede door de snel le omzetstijging in de toekomst niet vol te houden. Teneinde deze verantwoorde expansie niet te belemmeren is aantrek king van verdere middelen noodzakelijk. De behaalde resultaten over het jaar 1958 e nde huidige orderportefeuille wettigen het voornemen over 1958 een dividend van 10 percent uit te keren, hetgeen ook na de kapitaalsverhoging tot 1.445.000 mo gelijk, zou zijn geweest. Advertentie W TANDPASTA dan ontvangt U da beste, welke er is West-Duitsland had in de eerste negen maanden van het lopende jaar een over schot van 4.2 miljard D.M. op zijn be talingsbalans, vergeleken met een over schot van 3 miljard D.M. in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De Franse goud- en dollarreserve is in de maand oktober met 24 miljoen dollar toegenomen dankzij een voordelig saldo van 55,3 miljoen dollar ten opzichte van de dollarlanden. De goud- cn dollarreserves van het sterlinggebied zijn in oktober gestegen met 54 miljoen dollar tot 3.174 miljoen dollar. De goud- en dollarreserves zijn sedert de financiële crisis van september 1957 iedere maand gestegen. De Sikkens Groep is met het oog op de Vrijhandelszone mede-eigenaar geworden van een verffabriek in Zweden, de Con dor Verken A.B. te Göteborg. Het is de bedoeling dit bedrijf op grond van de technische kennis en overeenkom stig de economische politiek van de Sik kens Groep te ontwikkelen als een cen trum voor fabrikage en distributie van lakken en verven voor industriële en huis schilders-doeleinden in de Scandinavische landen. Autoproduktie in de V.S. Volgens Dow Jones zal de produktie van per sonenauto's in de Verenigde Staten in de lopende week sti.igen tot naar raming 128.265 stuks, ver gelegen met 07.809 stuks in de vorige week. De meeste autofabrickcn werken deze week zes da gen. De produktie van deze week is de hoogste sederi de op 21 december 1957 geëindigde week. leen 140.451 personenauto's werden vervaardigd. De president-commissaris der General Mot.ors Corporation Frederick G. Donner heeft voorspeld dat 1959 een aanzienlijke omzetstijging van de Amerikaanse auto-industrie te zien zal geven. Olieraffinaderij De Deutsche Erdöll A.G. te Hamburg zal bij Karlsruhe een olieraffinaderij met een jaarlijkse capaciteit van 2 miljoen ton bouwen, zo heeft de burgemeester van Karlsruhe bekendgemaakt. De raffinaderij zal in 1960 in gebruik worden geno men. Zij zal op den duur ruwe olie aangevoerd krijgen via de buisleiding van Marseille naar Straatsburg, die een verbinding met Karlsruhe zal krijgen. (Reuter) Het disconto in de V.S. De Federale Reservebank te New York ver hoogt vandaag haar discontotarief van 2 tot 2'-., percent. Deze was de enige der twaalf reserve banken, die baar disconto nog niet op het peil van 2'percent had gebracht. Drie weken gele den gingen de eerste banken tot verhoging van haar disconto over. 8. De stationschef had helemaal geen trek in olie. Maar toen Groova zo dreigend met zijn geweer deed, gehoorzaamde de arme beambte en nam met grote weerzin een slok van het vettige goedje. „Blub, blub bah!" borrelde hij rillend, „m-moet het allemaalhik-op?" „Tot op de bodem", zei Groova ferm, „drink door, stedeling! Geen stadse fratsen!" Maar gelukkig kwam Panda nu eindelijk aan. „Slop!" riep hij. „Waarom, dwingen jullie hem olie te drin ken?" Huhzei Moeke, „we zijn toch naar deze stad gegaan, om olie te ver kopen?" „Maar die olie is niet om op te drinken!" riep Panda. „En bovendien is dit niet een stad, maar een station". Nijdig rukte Groova de oliekan uit handen van de hikkende beambte. „Waar is de stad dan wel?" vroeg hij. „Veel verder weg", antwoordde Panda, „We moeten hier op de trein wachten, die ons er heen zal brengen". „Nog verder?" mompelde Moeke verwezen, „hoe bestaat het! Wie had ooit gedacht, dat er nog zo'n groot brok wereld buiten de bergen zou liggen!" Het Euratoom-verdrag voorziet dat pro jekten. die reeds aan de gang zijn, even eens onder de toepassing kunnen vallen van het verdrag, dat wil zeggen dat de Italiaanse autoriteiten en de Amerikaanse constructeur zullen kunnen profiteren van de 135 miljoen dollar langlopend krediet, dat de Verenigde Staten aan Euratoom geeft. Het totale kostenprogramma beloopt 350 miljoen dollar. Het verdrag wordt van het grootste be lang geacht voor de experimentele centra, zoals die van Moll in de Belgische Kempen, saclai, in Frankrijk, en het in opbouw zijnde centrum te Petten in ons land. Te Moll worden in het kerncentrum momen teel twee nieuwe reactors gebouwd. De hoeveelheid splijtstof voor het ener gieprogramma bedraagt waarschijnlijk ongeveer 30.000 kg licht-verrijkt uranium. De Amerikaanse Atomic Energy Commis sion garandeert ten volle de noodzakelijke voorziening van dit materiaal voor een bodri.jfsperiode van twintig jaar, legen Amerikaanse binnenlandse prijzen welke gelden op het moment waarop de_ splijt stof wordt overgedragen. De betaling door Euratoom kan in beginsel worden uitge steld tot 31 december 1973. tegen een ren tevoet van 4 percent per jaar. De A.E C. garandeert eveneens de kosten en het ren dement van de splijtstofelementen en zal voorts zorg dragen voor de chemische op werking en aanverwante diensten tegen de officiële binnenlandse prijzen van de V.S., zolang de gemeenschap zich niet zelf hier mede zal kunnen belasten. Deze bepaling, welke dient ter beperking van de handels risico's vormt een belangrijke aanmoedi ging voor de reactorexploitanten van de gemeenschap. Het plutonium dat voort komt uit do splijtstofcyclus zal voor vreed zame doeleinden door de Verenigde Staten van Euratoom worden gekocht tegen de officiële Amerikaanse prijzen welke gelden op het moment van de aankoop. Ter aanvulling van het energieprogram ma bepaalt de overeenkomst tot samen werking dat onderzoekingen zullen plaats vinden in de Verenigde Staten en in Europa in het kader van een gemeenschap pelijk programma voor onderzoek en ont wikkeling, dat gebaseerd zal zijn op de typen der te bouwen reactoren. Het doel hiervan is het prestatievermogen van de reactoren te vergroten, de kosten "van de splijtstofkringloóp te verlagen en vraag stukken zoals die met betrekking tot de terugvoer van plutonium tot een oplossing te brengen. De A.E.C. en de Euratoom zullen de gegevens uitwisselen, die het ge meenschappelijke programma van onder zoek alsook buiten dit programma ver richte onderzoekingen opleveren, waarbij de octrooien tér beschikking zullen worden gesteld van beide partijen. Advertentie kunt u de krant wel weer dichtdoen. Dan weet u genoeg, want de zaak waar u zeer zeker kunt en zult slagen voor een geschenk in goud of zilver is natuurlijk 'T SILVER STOEPKE. waar men de smaak van het publiek door en door kent en daarop de collecties afstemt. Komt u eens kijken en loopt eens naar binnen, u weet het heeft het. Het huis met de CARILLON Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Rampspoed. Hevige stormen en slagregens hebben vrijdag liet oostelijk deel van Sicilië geteisterd, waardoor minstens vijftien mensen om het leven kwa men. Twee van de slachtoffers werden door de bliksem gedood. Akkers wer den overstroomd, vee verdronk en ge wassen werden vernield. Een brug werd weggespoeld juist toen een auto met zeven personen erover reed. Alle inzittenden verdronken. Een andere auto met vier mensen erin werd door een aardverschuiving bedolven. Monument. In Boedapest is vrijdag eert monument onthuld ter nagedachtenis van de Russische soldaten, die vielen tijdens de opstand van twee jaar gele den. Amerikaans. Frankrijk is van plan zijn eerste atoom-duikboot uit te rusten met een Amerikaanse reactor met Ameri kaans verrijkt uranium als brandstof, aldus is vrijdag van Franse ambtena ren te Parijs vernomen. De Fransen hebben hiertoe besloten nadat zij te genslag hadden ondervonden bij hun pogingen een reactor te bouwen, die na tuurlijk uranium als brandstof ge bruikt. Blijvers. Gedurende de zes maamien van de wereldtentoonstelling te Brussel hebben daar 450 bezoekers van achter het ijzeren gordijn asiel gevraagd. De meesten waren Joegoslaven, dan vol gen Polen en Tsjechen en andere Oost europeanen. Van de vierduizend Russen die de Expo bezochten is naar verluidt niemand achtergebleven. Laten slikken. De 35-jarige Italiaanse boer Giuseppe Belfiore, die de dood van zijn vrouw veroorzaakte door haar 300 luci ferkoppen te laten slikken, is vrijdag in beroep eveneens veroordeeld tot der tig jaar gevangenis. Tijdens het proces is niet duidelijk geworden, hoe Belfiore zijn vrouw ertoe kreeg de lucifers te slikken. Zelf doen. Elf politieagenten van Toronto, met handboeien aan, zijn gisteren voor de rechter verschenen, beschuldigd van inbraak in winkels, diefstal en heling. Zij werden op borgstelling tot maandag vrijgelaten. Vakbond. De Afrikaanse medicijnman- nenvereniging „Dingaka" heeft offi cieel om erkenning van de regering ge vraagd. Zij besloten ook. dat het hoog tijd wordt voor de geleerden, een onder zoek in te stellen naar de medische eigenschappen van de kruiden, die door hen gebruikt worden om hun patiënten te genezen. Want daaruit zouden dezen nog heel wat kunnen leren. De kogel. Er hebben zich in de laatste tijd in Thailand verscheidene branden voor gedaan, die waarschijnlijk het gevolg waren van brandstichting, gepleegd door kleine winkeliers, om het geld van hun te hoog verzekerde bedrijfjes op te strijken. De stichter van een dezer bran den, waarbij honderd woningen in de as werden gelegd is voor de krijgsraad ge leid en door middel van de kogel terecht gesteld. Voor de deur. Ongeveer driehonderd Hon garen hebben betoogd voor het gebouw van de Sovjet-delegatie bij de UNO. Be reden politie brak de demonstratie op. De betoging geschiedde op het ogenblik dat de Russen in het gebouw de 41e jaardag van hun revolutie vierden. „Redt Boris Pasternak uit de worgen de greep van de Sovjets," zo luidde een der leuzen. Amnestie. Ter gelegenheid van de kroning van Paus Joannes XXIII heeft de Spaanse regering een algemene am nestie afgekondigd, voor Spanjaarden zowel als buitenlanders. Gevangenis straffen tot twee jaar worden kwijtge scholden, gevangenisstraffen tot zes jaar worden gehalveerd, langduriger straffen worden met eenzesde inge kort. Gelogen. Albert Freedman, producer van de New Yorkse t.v.-quiz „21" is op twee aanklachten van meineed gear resteerd. Freedman zou bewust heb ben gelogen toen hij voor de grand ju ry verscheen om te antwoorden op de vraag of hij aan 21 deelnemers al dan niet vragen en antwoorden ter beschik king heeft gesteld vóór zij in de quiz optraden. Straatgevecht. De socialistische leden zijn vrijdag uit een zitting van de gemeen teraad van Bonn weggelopen, toen na hun instemming met. het katholieke voorstel om wijlen Paus Pius XII te eren door een straat in Bonn de Euge- nio Pacelli straat te noemen, hun voor stel om tevens een straat te noemen naar wijlen Mahatma Gandhi en ook een naar Kurt Schumacher, naar een commissie werd verwezen. Een van de oceaan afkomstige storing, die gisteren over Ierland trok, bereikte in de afgelopen nacht ons land, vergezeld van vrij langdurige regen. De storing ont wikkelde zich tot een strook van lagedruk die zich boven West-Europa bevindt tus sen een nog steeds zeer krachtig hoge- drukgebied boven Rusland en een hoge- drukgebied midden op de oceaan, dat zich naar IJsland uitbreidt. In verband met de ze laatste ontwikkeling draait de wind in ons land naar noordwest. Hij zal morgen bovendien toenemen, omdat een storing over Schotland naar Zuid-Scandinavië trekt. In de uit het noordwesten aange voerde lucht komen opklaringen voor, maar de storing kan morgen ook enke le buien veroorzaken. Er zal een lichte da ling van de temperatuur optreden. WEERRAPPORTEN Zondag 9 november Zon op 7.48 uur, onder 16.59 uur. Maan op 5.07 uur, onder 16.06 uur. Maandag 10 november Zon op 7.50 uur, onder 16.58 uur. Maan op 6.30 uur, onder 16.41 uur. Maanstanden 11 nov. 7.34 uur nieuwe maan. 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuidcn Zaterdag 8 november Hoog water 0.36 en 12.05 uur. Laag water 8.40 en 20.56 uur. Zondag 9 november Hoog water 1.31 en 13.54 uur. Laag water 9.37 en 21.52 uur. Maandag 10 november Hoog water 2.17 en 14.39 uur. Laag water 10.24 en 22.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen bulten- v en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: 2 5 laatste 24 uur. Den Helder zwaar bew. nnw 11 6 Ypenburg motregen windst. 11 3 Vlissingen zwaar bew nwk 12 5 Eelde mist windst. 9 3 Twente motregen z 8 2 De Bilt geheel bew z 10 5 Eindhoven geheel bpw windst. 10 7 Vlv. Z.-Limh motregen z 9 7 Helsinki motregen z 3 4 Stockholm regen zzo 7 2 Oslo regen zzo 6 8 Kopenhagen zwaar bew. z 7 0 Aberdeen licht bew. zw 3 1 Londen motregen nno 10 0,2 Amsterdam regen zw 11 5 Brussel geheel bew w 12 6 Luxemburg regen z 5 4 Parijs regen nnw 12 4 Bordeaux motregen w 16 3 Grenoble mist windst. 1 0 Nice licht bew nnw 9 0 Berlijn onbewolkt zo 1 0 Frankfort geheel bew zzo 5 0 München geheel bew z 4 0 Zürich zwaar bew. zw 5 0 Genève zwaar bew windst. 6 0 Locarno licht bew. windst. -1 0 Wenen regen no 6 2 Innsbruck mist windst. -2 0 Rome ■waar bew. no 9 0,4 Ajaccio licht bew. no 8 0,1 Algiers regen zw 13 2 Madrid licht bew. windst. 6 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2