fiiyzEl Hitier liet 20 jaar geleden de SA op de Joden los r IRONA Zege der democraten in de V.S. kan betere relaties brengen Sinterklaastijd Russisch onbehagen over UNESCO HUIDCREME Triumph HARTOG '"Hoe is het ontstaan?^ j ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 3 Van dag tot dag J Morgen wordt de Kristall-nacht van 1938 herdacht Paus bereidt de benoeming van 18 kardinalen voor voor het gehele gezin Feestgave voor Albert Schweitzer KR OESJTSJE V MEENT: Joegoslaven liepen ook uit de zaal in Tirana Geschil in Frans kabinet over de begroting 19»S9 Samenspel van volmaakte vorm en technische perfectie maakt Aristona tot Uw verstandigste keuze TELEVISIE-RADIO-GRAMMOFOONS-RECORDERS Tussentijdse verkiezingen ontmoedigend voor Tories Jual-iwila Rome en Athene achten zich door Montgomery beledigd Twee Italianen dagen hem uit tot een dnel Russische ambassadeur voor de Beierse omroep Eindelijk akkoord over Duitse nota aan Moskou Joegoslavië en de GATT 0p de '^raatótcel j Britse bankbediende op Cyprus doodgeschoten Dit woord: KAPSEIZEN Minister Struycken, die dezer dagen zijn begroting van Binnenlandse Zaken verdedigde, heeft tijdens het ter sprake komen van het onderwerp „burgemees tersbenoemingen" uitlatingen gedaan die de moeite van een nabeschouwing waard zijn al is het noodzakelijkerwijs een nabeschouwing, die weinig reden tot ver heugenis schenkt. In de structuur van ons nationaal huis houdelijk bestel, dat gebaseerd is op de vertegenwoordiging des volks in natio naal, regionaal en stadsbestuur, hebben de politieke partijen een representatieve functie, die echter door het democratische stelsel vaak een verlenging vindt in de uitvoerende colleges. Vaak betekent: niet altijd en eveneens: niet noodzakelijk. Een kabinet behoeft geen verzameling van partijleden te zijn. Een burgemeester be hoeft geen lid van de politieke groepering te zijn, die de meerderheid in de gemeen teraad heeft. En wat deze laatste functie betreft, heeft minister Struycken verkla ringen gedaan die doen vrezen dat bij hem en wellicht in de politieke opvat tingen in het algemeen een kentering heeft plaatsgehad, waarover men aller minst optimistisch kan zijn. „Bij burgemeestersbenoemingen wordt steeds gestreefd naar een figuur uit de kringen van de meerderheid, dan wel uit die van de grootste partij in de gemeente raad. Bij een heterogene samenstelling van de raad gaan ook andere factoren een rol spelen, zoals.... geschiktheid en be kwaamheid." En nog erger: „Het ligt niet in de bedoeling, bepaalde politieke partijen te passeren. Mochten zij zich thans benadeeld voelen, dan zal het stelsel een volgende maal te hunnen voor dele werken." Over stelsel gesprokenDe burge meester is nog altijd althans in theorie! rijksambtenaar, wiens taak het is b o- ven de partijen van de gemeenteraad te staan en onafhankelijk beslissingen in het belang van het gemeentebestuur te nemen. Wij wisten tot dusver niet, dat de benoe ming var.- rijksambtenaren ook volgens officiële opvatting reeds onderworpen was aan een stelsel, dat Sinterklaasachtige normen van „ieder wat uit het grote, grote vat" huldigde en dat bij dergelijke be noeming de bekwaamheid en geschiktheid pas in de tweede plaats in aanmerking werden genomen. Er is in Nederland een meerderheids- groep, waarin vele zeer bekwame en ge schikte mannen voorhanden zijn, die veel =voor ons land zouden kunnen doen: de groep der partijlozen. Minister Struycken heeft nu categorisch onthuld, dat deze lie den genegeerd zullen worden tot op het punt, waar een toevallige heterogene samenstelling van de raad een ezelsbrug getje nodig maakt. Voor het overige moe ten deze bekwame lieden kiezen tussen twee mogelijkheden: óf lid van een poli- tieke partij worden, óf de hoop op een landsbelangriike functie opgeven. Een prachtig principe om een land in alle opzichten te doen afzakken tot het peil der middelmatigheid! De politieke partijen, die als kinderen met schitterende oogjes rondom de ge heimzinnige zak der ministeriële zoethou - geschenken staan, zullen volgens minister Struycken geen reden tot klagen hebben. Een partijenkabinet is te zeer gesteld op de vriendschap van zijn politieke kinderen, dan dat het hun kleine prestige-ver- langetjeszou negeren. Dat de regering daaraan dan de bekwame en geschikte vervulling van belangrijke ambten moet opofferen, zullen de politieke partijen haar gaarne vergeven. Niet het landsbe lang, doch het partijbelang is immers het edele ideaal, waarvoor zij hun smekende verzen door de schoorsteen zingen PARIJS (AFP) De Russische afge vaardigde Koesnetsov heeft in de Alge mene Vergadering van de UNESCO mede gedeeld, dat als de huidige positie van de UNESCO niet radicaal gewijzigd wordt, de. kwestie van het nut der financiering van deze organisatie voor de Sovjet-Unie aan de orde zal zijn. (Reuter) Koesnetsov betoogde, dat nationalistisch China uit de UNESCO moet en dat het begrotingsdeel een derde dat voor de salariëring van het secreta riaat bestemd is. te groot is. Ook keerde hij zich tegen „te grote vertegenwoordi ging van personeel uit de NAVO-landen. terwijl enkele Aziatische en Afrikaanse landen geen vertegenwoordigers in het secretariaat hebben". (AFP) De Russische afgevaardigde zei, dat zijn land niet wenst mee te be talen aan de achterstallige contributie van nationalistisch China die over de andere leden wordt omgeslagen. Hij is verder tegen een verhoging van de begroting. De Amerikaanse afgevaardigde, Maxwell Rabb, antwoordde hierop met een scherp verwijt, dat Rusland de conferentie mis bruikt voor politieke doeleinden. Verder op in zijn redevoering had hij ongetwijfeld de kwestie-Pasternak op het oog, toen hij zei, dat de UNESCO tot taak heeft op on barmhartige wijze de hypocrisie in het licht te stellen van elke mogendheid, die met de mond getuigt van trouw aan de cultuur, maar metterdaad alle artistieke en intellectuele uitingen, die nonconfor- mistisch zijn, onderdrukt. (Van onze correspondent in Bonn) Zondag twintig jaar geleden barstte het anti-semitisme in alle wreedheid en hevigheid in Duitsland los. In de periode januari 1933-november 1938 hadden tallo ze Joodse Duitsers nog kans gezien zich economisch te handhaven. Op de avond van 9 november gaven Hitler en Gocb- bels evenwel het sein aan de S.A. er op los te gaan. Duizenden winkels en andere bedrijven van Joden werden verwoest en honderden Joodse Duitsers gearresteerd. Het onrecht dat binnen het verloop van enkele jaren miljoenen Joden uit vele Europese landen naar de dood dreef, was openlijk begonnen. Hitier en Goebbels hadden een aanlei ding gevonden in de aanslag van de zeven tienjarige Duits-Poolse Jood, Herschel Grynszpan, op de Duitse diplomaat Von Rath te Parijs. De jeugdige Grynszpan was ten einde raad op de dag van de aan slag: zijn ouders waren door de nazi's ge dwongen naar Polen te gaan, en hadden daarvoor wekenlang in ellendige om standigheden verkeerd. Hitier gaf bevel een „Duits antwoord" te geven op de „Joodse samenzwering tegen Duitsland". De „wraak voor Pa rijs" begon met de openlijke aankondiging dat alle Joodse bedrijven moesten wor den vernield en alle synagogen in brand gestoken. Het werd de brandweer verboden branden in Joodse bedrijven en huizen te blussen, de politie mocht even min ingrijpen. Het neerschieten van Jo den werd aangemoedigd. „Spontane volksactie" Zo begon de „Kristall-nacht", waarin de ruiten van de Joodse winkels sneuvelden door „een spontane volksactie". Twintig duizend Joden werden gearresteerd en in concentratiekampen geworpen, tientallen Joden schoot men voor de ogen van fami lieleden in hun huizen dood. Aan de bedrij ven der Joodse zakenlieden werd een schade aangericht van honderden miljoe nen marken. Verzekeringsmaatschappijen werd ver boden de schade te vergoeden. Goebbels verklaarde dat hij met één bevel, in 24 uur, het Joodse probleem in Duitsland had opgelost. De Joodse zakenlieden, die konden Consistorie verwacht met Kerstmis ROME (Reuter) Van rooms-katholie- ke zijde is in Rome meegedeeld, dat Paus Joannes een lijst opstelt met namen van kandidaten voor de kardinaalshoed. Men verwacht dat de Paus deze namen bin nenkort zal bekendmaken en dat hij om streeks Kerstmis een consistorie zal bij eenroepen, waarop dan nieuwe kardina len bevestigd zullen worden. Het college v.an kardinalen t,elt op het ogenblik 52 le den. Het is voltallig met zeventig leden. Volgens waarnemers is het vrijwel ze ker, dat de aartsbisschoppen, van West minster, Wenen, Milaan en Napels kardi naal zullen worden. Aan het hoofd van de ze aartsbisdommen hebben nl. in het ver leden altijd kardinalen gestaan. Andere kandidaten voor de kardinaalshoed zijn de nog te benoemen patriarch van Venetië en de staatssecretaris bij het Vaticaan. Men verwacht voorts dat de Paus een of twee Amerikaanse bisschoppen tot kardi naal zal verheffen alsmede de aartsbis schop van Utrecht mgr. Alfrink. (UPI) Het Vaticaan heeft een specia le medaille ter herinnering aan de kroning van Paus Joannes laten slaan. De me daille, ontworpen door de Vaticaanse gra veur Aurelio Mistruzzi, toont aan een zij de de beeltenis van de Paus en aan de andere zijde de pauselijke tiara, een duif in de stralen van de zon en de inscriptie in het latijn: „Corona aurea super caput eius" (de gouden kroon op zijn hoofd). vluchten, deden dat. De ouderen bleven, werden gevangen gezet, veroordeeld we gens misdaden die ze niet hadden begaan en tenslotte „geliquideerd". De centrale raad van de Joden in Duits land heeft dezer dagen in een boodschap aan de veertigduizend overgebleven Joden in de bondsrepubliek gezegd: „Vergeten zou hier niet juist zijn. Vernietigd vertrou wen kan slechts met moeite en grote be hoedzaamheid hersteld worden." Beste waarborg (UPI) In een interview met de hoofd redacteur van de „Allgemeine Wochenzèi- tung der Juden in Deutschland", Karl Marx, heeft bondskanselier Adenauer ver klaard dat het gedrag van de Westduftsë jeugd de beste waarborg is dat de ver volging der Joden niet herhaald zal wor den. Dr. Adenauer zei: „Wanneer de West- duitse jeugd in stromen komt om het to neelstuk „het dagboek van Anne Frank" („Het Achterhuis") tc zien. wanneer die jeugd belangstelt in de opbouw van Is rael en via de internationale studentenuit wisseling samenkomt met Joden van hun eigen leeftijd, dan zie ik in dat alles een ontwikkeling die niet warm genoeg be groet kan worden". Wanneer men de af gelopen negen jaren overziet, zo zei Ade nauer, dan kan men zeggen dat het West- duitse volk met afgrijzen heeft gereageerd op wat in de nazitijd is gebeurd. Indivi duele gevallen van een persoonlijk anti semitisme bij deze of gene doen daaraan niets af. Advertentie geneestverzorgt en geeft natuurlijke bescherming Een zeepfabriek te Nijmegen heeft ter gelegenheid van haar 225-jarig bestaan voor een jaar zeep, wasmiddelen en tand pasta geschonken aan het hospitaal van dr. Albert Schweitzer te Lambarene. Na mens dr. Schweitzer heeft de Franse am bassadeur in ons land deze feestgave in ontvangst genomen. Mr. R. Dobbelman, directeur van het jubilerende bedrijf bood de ambassadeur een versierde kist met zeep aan. Een kolonne van negen versierde bestelwagens, elk geladen met 500 kg. zeeep en wasmiddelen, reed voor en de ambassadeur kon met de hem aangereik te kist de lading van de laatste auto vol tooien. Mr. Dobbelman deelde mee dat drie gro te Nederlandse bedrijven elk een cheque van 225,— voor het Schweitzerfonds hebben geschonken. Verder spraken de heer G. Oosterwijk van de stichting „Vrienden van het hospitaal te Lambare ne" en ds. C. Burger van het Albert Schweitzerfonds. Mevrouw dr. M. vuu der Kreek, die dr. Schweitzer sinds 1955 te Lambarene als arts assisteert, vertelde over het werk in het Schweitzer-hospitaal. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt- sjev van Rusland heeft vrijdag op een re ceptie in het Kremlin ter gelegenheid van de 41ste revolutieherdenking gezegd: „Wij hebben geen behoefte aan oorlog. Om een communistische maatschappij op te bou wen hebben we vrede nodig. Daarom stre ven we altijd naar vex-betering van de ver houding met andere landen." Kroesjtsjev zei, dat de dag niet ver is waarop Rusland de eerste plaats in de we reld bij de absolute produktie en de pro- duktie per hoofd zal innemen, „wat voor onze volkeren 's werelds hoogste levens standaard zal verzekeren." Over de verkiezingen in de V.S. zei Kroesjtsjev blij te zijn, dat het .Ameri kaanse volk „de politiek van het koersen langs de rand van de oorlog, de politiek van een positie van kracht, die door pre sident Eisenhower wordt gesteund, ver oordeelt." „Hoewel wij weten, dat er wat de buitenlandse politiek betreft weinig verschil fs tussen de Republikeinse en de Democratische partij, beschouwen wij het resultaat der verkiezingen van het stand punt van een mogelijke verbetering in de betrekkingen tussen onze landen." aldus de Sovjet-premier. TOKIO (UPI) Het communistisch Chinese nieuwsagentschap „Nieuw China" heeft gemeld dat de voormalige minister van buitenlandse zaken van de Sovjet- Unie, Molotov. donderdagavond ter gele genheid van de 41ste herdenking van de Russische revolutie in Oelan Bator, de hoofdstad van Buiten-Mongolië waar hij ambassadeur is, een toespraak heeft ge houden. Onder andere verklaarde hij, al dus „Nieuw China", dat de eenheid van de socialistische landen duidelijk en over tuigend bewezen wordt door de strijd te gen revisionisme en imperialisme. (Reuter) Enige tijd geleden was er sprake van bevreemding over het feit dat men Molotov, de vroegere Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, lange tijd niet in Mongolië had gezien. BELGRADO (UPI) De 41ste herden king van de Russische oktoberrevolutie is in Joegoslavië als een gewone werkdag voorbijgegaan. De pers besteedde er wel aandacht aan, maar plaatste daarbij Le nin en het aandeel dat Joegoslaven gehad hebben in de revolutie opvallend op de voorgrond. President Tito zond traditiege trouw, een gelukstelegram naar de Rus sische oresident Vorosjilov en premier Kroesjtsjev. BELGRADO (Reuter) De Joegoslavi sche zaakgelastigde in Albanië blijkt don derdagavond uit een communistische bij eenkomst in Tirana weggelopen te zijn, waar de Albaanse vice-premier, Koleka, aanvallen op zijn land had gedaan. In Oost-Duitsland en Bulgarije hebben zich zoais wij reeds berichtten op de her denkingen van de Russische revolutie soortgelijke incidenten voorgedaan. PARIJS (UPI) Generaal Charles De Gaulle is van plan zijn gezag te laten gel den voor het bezweren van een storm in het Franse kabinet over de begroting van het volgend jaar. Deze innerlijke twist is de eerste ex-nstige botsing binnen de re gering sinds De Gaulle vijf maanden ge leden aan de macht kwam. Geen van de ontstemde ministers heeft met aftreden ge dreigd een van de traditionele manoeu vres bij vroegere strijd om de begroting daar de populariteit van De Gaulle zo groot is, dat een aftreden van een minis ter deze alle sympathie zou doen verlie zen. De eerste waax'schuwing kwam van de minister van Financiën, Antoine Pinay, die De Gaulle meedeelde, dat zeven mi nisters uit zijn i-egering geweigerd had den, hun eerste schattingen voor het bud get van het volgend jaar te verminderen. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) Hoewel het voorbarig is een algemene politieke gevolgtrekking te verbinden aan het resultaat van de tussentijdse Lager huisverkiezingen in de kiesdistricten Mo- x-ecambe (Lancashire) en Chichester (Sus sex) is dit allerminst bemoedigend voor de regering. In beide districten is welis waar de conservatieve meerderheid zo vast als een huis, zodat er geen gevaar be stond voor zetelverlies, doch in Morecam- be en Lonsdale steeg het aantal Labour- stemmen met 5,89 pex-cent, terwijl in Chi chester het conservatieve aandeel in het stemmental met 0,11 percent steeg. De vex-wachting is, dat de regering zich nog wel twee keer zaal bedenken alvo rens overhaast algemene verkiezingen te houden, zoals verwacht werd. Hoewel een opiniepeiling heeft aangetoond, dat de consex-vatieven nog altijd een belangrijke voorsprong op Labour bezitten, hebben de meeste tussentijdse verkiezingen in de af gelopen twee jaar voor hen onveranderlijk teleurstellende uitslagen opgeleverd. In Morecambe oefende de werkloosheid, die meer dan het gemiddelde bedraagt, onge twijfeld invloed uit op het verkiezingsre sultaat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii'llll^ NIEUWTJE Op het gebied van combinatie- ij: meubelen vindt men telkens weer 5 wat nieuws. In de Edesche Courant vond ik deze: Te koop z.g.a.n. gashaard merk j| Feli, 1 :-staarts tevens radio met tafel. Arth. v. Schendellaan 16, Ede. EIGENAARDIG De Enkabé, een kruidenierscoftibi- natie, heeft een, naar mijn smaak, j| op z'n zachtst gezegd: eigenaardige opvatting omtrent de samenstelling van rijsttafels. Zij zond mij een stx-ooibiljet toe, waarin ik lees: Voor uw rijsttafel: Lassie rijst per pak 70 ct. Erdalin, gloeivaste kachel- pasta, 2 tuben voor60 ct. 1 doos Erdal schoencrème 30 ct. Samen Nu slechts voor 90 ct. 81 ct. Helemaal goed optellen kunnen ze bij de Enkabé trouwens ook niet. ATLETIEK De Haagse Post had het over: Prins Vittorio Massimo, die twee dagen later met zijn advocaat onder de arm het Romeinse ge rechtsgebouw binnenstapte". Kx-achtpatser! KRITIEK Wie is uw kritikus? In De ^Telegraaf: „Ellington heeft zijn roem over- leefd". In Het Vaderland: „Duke Ellington-orkest nog steeds i vitaal". BEGRIJPELIJK In Het Centrum zag ik deze: Philips Lasstavenfabriek, Utrecht. Voor onze expeditieafdeling zoe- ken wij een vrolijke kracht met m.u.l.o.-opleiding. Brieven te zen- den aan de Directie, Croeselaan 28- 30. Kan ik best begrijpen. Al dat sikke- neurige gedoe tussen de lasstaven is j ook maar niets. TALARIUS ^llll LONDEN (Reuter) De Italiaanse am bassadeur in Groot-Brittannië heeft een bezoek gebracht aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en de aandacht gevestigd op passages in de memoires van veldmaarschalk Montgomexy, die de Italia nen beledigend voor de Italiaanse militai ren achten. In Britse kringen is opgemex-kt, dat Montgomexy, die kort geleden zijn functie van plaatsvervangende opperbevel hebber van de NAVO heeft neergelegd, thans een particulier is. Men heeft in Lon den de indi'uk, dat de Britse regering geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de meningen die Montgomery in zijn ge denkschrift verkondigt. ATHENE (Reuter) Ook Griekenland heeft geprotesteerd tegen de opmei-kingen van Montgomexy over de gevechtskracht van de Italiaanse troepen in de tweede wereldoorlog. De Griekse regering zegt 'in een verklaring dat het Griekse leger in 1940-1941 moest vechten tegen de Italiaanse troepen en dat het de strijdgeest van de Italianen, zowel in de verdediging als in de aanval heeft gewaardeerd. Montgomery is uitgedaagd tot. een duel door Vincenzo Caputo, president van de „Italiaanse nationalistische vereniging" en door de voormalige cavalerie-officier, thans radio- en televisie-journalist Aldo Binda, wegens Montgomery's opmerkingen in zijn gedenkschriften over de gevechtskwaliteit van het Italiaanse leger in de tweede wereldoorlog. waardoor hij de goede naam van Italië heeft besmeurd en zich schuldig gemaakt heeft aan vervalsingen en leugens. Montgomery was allerminst geschokt, toen hem het nieuws werd medegedeeld. „Het zal me een waar genoegen zijn het document te ontvangen, maar ik zal niets doen, behalve het inlijsten en aan de muur hangen. Ik heb het veel te druk om ex- voor naar Italië te gaan Lox-d Montgomery weigerde commen taar te geven op de verklaring van de Ita liaanse vereniging van invalide oudstrij ders, die zijn critiek op het Italiaanse le ger als „leugens" beschrijft en hem een „zuur" en niet-objectief persoon noemt. In de verklaring wordt gezegd, dat de Ita lianen bij El Alamein heldhaftig hebben gistreden en slechts zijn overmeestei-d door het „technische overwicht" van de Britten. (Reuter) In 1951 heeft Caputo de toen malige Russische militaire attaché in Ita lië, generaal-majoor Zotov, voor een duel uitgedaagd, omdat de Rus een uitnodi ging tot bijwoning van een militaire plech tigheid had..afgeslagen omdat deze als een „aansporing tot dó wedergeboorte van het fascisme in Italië" moest worden be schouwd. De nationalistische vereniging is een uiterst-rechtse groep. Haar leden hielden parades in blauwe hemden, tot dat dit door de x-egering in 1949 werd ver boden op grond van overtreding van een wet, die het dragen van semi-militaire uniformen in Italië verbiedt. (Van onze correspondent in Bonn) Na wekenlange gesprekken is te Bonn eindelijk overeenstemming bereikt over de Westduitse nota, die binnenkort aan de Sovjet-Unie zal worden gezonden. De minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano heeft de commissie voor de bui tenlandse zaken van de Bondsdag beloofd, dat. de inhoud zal overeenkomen met de besluiten van de Bondsdag van afgelopen zomer. Aan dit akkoord tusen Von Bi-en- tano en de Bondsdagcommissie is een wekenlang touwtrekken vooi-af gegaan. Olie op de golven werd tenslotte gestort door een rede, die de Russische ambassa deur te Bonn Smirnov voor de Beierse radio mocht houden en waarin hij een pleidooi hield voor een vredesverdrag voor geheel Duitsland. Deze rede zou op tegen stand gestoten zijn bij bondskanselier Adenauer, die geprotesteerd zou hebben bij de Beierse radio. De leider van dit station vei-klaarde evenwel te hopen dat de Westduitse ambassadeur te Moskou, Kx-oll. voor de Russische radio zou mogen spreken. En daai-op lijkt index-daad kans te bestaan. De nota aan Moskou zal deze maand vex-zonden worden, na overleg met de bondgenoten. Het is bekend, dat van Ame rikaans-Brits-Franse zijde vastgehouden wordt aan de oox-spronkelijke opvatting, vol sens welke met de Russen over het Duitse probleem alleen in de volgende volgorde gesproken kan worden: eerst over vrije verkiezingen in geheel Duitsland, vervolgens over een regering voor geheel Duitsland en tenslotte over een vredes verdrag. Bonn wil wat minder star zijn en een commissie van ambassadeurs der srote vier over het gehele Duitse probleem laten conferei-en. Deze. overigens niet principiële tegenstelling zou ook bestaan tussen am bassadeur Ki-oll, voorstander van een zo soepel mogelijke agenda voor een gesprek met de Russen, en Adenauer, die het wes telijke standpunt deelt en eerst over de hereniging en pas daarna over een vredes- vex-drag voor geheel Dutisland wil praten. De Westduitse nota zal desondanks, naar men verwacht, elastisch genoeg zijn om de Sovjet-Unie niet op het eerste gezicht af te schrikken van nieuw overleg over de Duitse kwestie. De conferentie van de Algemene Over eenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) was vrijdag bij een bespreking van het verleden week door Joegoslavië ingediende verzoek om toelating tot de G.A.T.T. als geassocieerd lid, unaniem van oordeel dat een werkcommissie moet worden benoemd om dit verzoek te bestu deren. De aanvraag van Joegoslavië om het lidmaatschap wordt onder andere door Nederland gesteund. Hoela-hoep 's Avonds om een uur of negen werd er gebeld en toen ik open deed keek ik in het ietwat verhitte gezicht van Karei Neel- kens, een aardige, rustige man met export zaken en een pittige vrouw, genaamd Mies. „Je hebt toch geen visite of zoiets?" vroeg hij, klaar om metéén weer af te reizen. „Helemaal niemand. Kom erin!", noodde ik met de vereiste gastvrijheid en even later zat hij achter een kop thee, met het gezicht van een gehaaste begrafenisonder nemer, die komt melden dat de prijs van de zerk helaas is tegengevallen. Ik presenteerde hem maar eens een siga ret en plotseling sprak hij, zacht, alsof hij bang was dat er iemand meeluisterde: „Zeg, jouw kinderen hoelahoepelen toch, hè? Nu wou ik je vragen of Mies en ik voor vanavond even zo'n hoelahoepel mo gen lenen. Morgen heb je 'm terug". „Een hoelahoepel lenen", herhaalde ik verbijsterend, want ik wist, dat Karei en Mies geen kinderen hebben, noch minder jarige neven of nichten. En wat moeten twee middelbare mensen om negen uur 's avonds in hemelsnaam met een hoela hoepel beginnen? „Zie je", vervolgde Karei, al wat losser, „We zijn verleden week bij Amerikaanse vrienden in een militair kamp in Duits land geweest, en nu belden die lui van avond op, dat ze morgen bij ons komen voor het weekend". „Zo, zo", zei ik, vergeefs naar het ver band zoekend. „En daar heb jij natuurlijk die hoelahoepel voor nodig". „Juist!" riep hij dankbaar, „want toen we daar waren in Wiesbaden was het toen hoelahoepelden al die Amerikaanse vrouwen, jong en oud, dun en dik. op straat bij het boodschappen doen, thuis, overal. Overal de Hula Hoop, met een „u" en twee „o's", zo schrijf je 't in het Engels. Ze staan gewoon op straat met elkaar te pra ten, al hoepelend, en onze gastvrouw hoe pelde in de keuken, terwijl ze het kook boek las Hij zweeg even en staarde stil voor zich uit, alsof hij een zeer vreemde droom op nieuw beleefde. „En Mies je weet hoe Mies is die zegt dat ze de lui niet wil ontvangen als ze zelf niet kan hoelahoepelen. Daarom wil ze 't vanavond nog leren". Ik heb hem die hoepel meegegeven. Op gevaar van ernstig ongenoegen met mijn dochter. Want die leent haar spullen al leen uit aan speciale relaties. En dan nog „met scha", wat betekent, dat alle schade aan het uitgeleende voor rekening van de gebruiker is. Enfin, Karei en Mies gaan dus de Hula Hoop leren. Dat gaat zo met rages. Plotse ling vallen ze uit de lucht en in de kortst mogelijke tijd is iedereen bezeten. Beroem de psychologen en sociologen hebben ge probeerd „de rage" te verklaren. Ze spra ken over symbolen en onderbewuste be hoeften. Maar als u het mij vraagt, is er tot nu toe slechts één man geweest, die iets verstandigs over rages heeft gezegd. Dat tvas de fabrikant die tijdens de Ame rikaanse Davy Crockett-rage van 1955 een vermogen had belegd in berenmutsen en leren broekfranje. Ploseling verdween Davy Crockett van het toneel en hij zat met een enorme strop. Waarna deze fabrikant gezegd heeft: ..Rages zijn prachtig, maar als hun einde gekomen is, sterven zij een vreselijke dood. Am. de Vita Advertentie Electrische Schrijfmachines KANTOORMACHINEHANDEL Schoterweg 122 - Haarlem - Tel. 50130 NICOSIA (UPI) Opnieuw is vrijdag een Britse bankbediende op Cyprus dood geschoten. Het was de 34-jarige Wilfred Benson, vader van een pasgeboren baby, die bij de Ottomaanse bank in Nicosia werd neergeschoten. Hij is de tiende Brit die sinds het invoeren van het Britse ze venjarenplan op 1 oktober gedood werd. De Britten hebben nu, behalve de gewo ne avondklok, ook een verbod uitgevaar digd voor jongeren van 14 tot 26 jaar om 's morgens op straat te verschijnen, ten einde de Britse bevolking in de gelegen heid te stellen veilig naar het werk te gaan. Het woord kapseizen dat wij gebrui ken voor: kantelen van een vaartuig, is geen Nedei-lands. Het is verneder landst Engels. In die taal zegt men to capsize en dit woord wordt verklaard als een overneming uit het Spaanse ca- puzar dat: onderduiken betekent en waarin het Latijnse caput: hoofd her kend kan w rden. To capsize zou dus met kopje-onder kunnen worden weer gegeven. Ook in de Scandinavische ta len en in het Duits is het Engelse to capsize overgenomen. Merkwaardig is dat kapseizen pas omstreeks 1850 in ge schreven teksten is aangetroffen. Na tuurlijk kan het echter in de gesproken taal veel ouder zijn. i

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3