Doorgaand verkeer kan nog niet uit binnenstad worden geweerd LUYCKS yhoutribo Bach a vond voor Geloof en Wetenschap Fusie tussen Kennemer Lyceum en Jac. P. Thijsselyceum rieven aan de redactie ELNA naaimachine SLOT DEFECT? Kennemer Schoolgemeenschap HAARLEMS BURGEMEESTER: Stad zou aan levendigheid inboeten Bejaarden maakten poppen voor bouw bejaarden centrum Tentoonstelling Fotoclub „De Bloembollenstreek" doe het zelf Bazaar voor aankoop inval idenwagén De onderlinge competitie van VHS Finale derde klasse libre district Haarlem KNBB Koorconcert in Heemstede 1.2.3.4.5 MOSTERD Provinciale bijdrage voor „Hoog-Laren" WASSERIJ DUYN Vishandelaar zou dronken door de stad gereden hebben Examens ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COUKAM „Uiteindelijk moet het interlocale doorgaande verkeer worden geweerd uit de binnenstad van Haarlem, met name uit de Grote Houtstraat en de Gierstraat. Thans mag hiertoe nog niet worden overgegaan, omdat anders de stad zou verdorren". Met deze duide lijke uitspraak heeft de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, zijn persoonlijke mening gege ven over het verkeersprobleem, waar de Spaarnestad mee worstelt. De bur gemeester deed deze uitspraak vrij dagmiddag, toen hij voor het departe ment Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in café-restaurant Brinkmann sprak over: „Een oude stad met een jong hart". Mr. Cremers gaf in zijn toespraak en kele cijfers van de verkeerstellingen met betrekking tot het doorgaande verkeer binnen de grachtengordel. Van het door gaand verkeer in de binnenstad bestond 65 percent uit personenauto's en motoren. Van de brede vrachtauto's behoorde 72 percent tot het doorgaand verkeer. Tij dens de spitsuren was 76 percent van alle verkeer op doortocht door de nauwe stra ten in de binnenstad. Mr. Cremers was van mening, dat vracht auto's en bussen in de smalle, niet op druk verkeer berekende straten veel hinder ver oorzaken. Als enige antwoord op de vraag waarom de binnenstad niet voor het door gaand verkeer kan worden gesloten, gaf hij aan, dat de stad door wering van dit verkeer aan levendigheid zou inboeten. Hij was van mening, dat de grootste pro blemen niet door het zware verkeer wor den opgeworpen, daar het doorgaand ver keer van personenauto's en motoren veel groter is. Een van de belangrijkste punten uit zijn betoog was, dat de stad overal bereikbaar moet blijven. De vraag is, hoe deze bereikbaarheid kan worden vergroot. In zijn verhandeling over de stedebouw- kundige problemen zoals de sanering van de oude stadswijken, het scheppen van voldoende parkeergelegenheid enz. nam mr. Cremers als voorbeeld de Bakenes- sergracht. Hij betwijfelde of demping hier van de bereikbaarheid zou bevorderen. Echter zou wel het stedeschoon worden aangetast. Achter de noodzakelijkheid van de eertijds uitgevoerde demping van de Oude Gracht zette Haarlems eerste bur ger ook een vraagteken. Rustig winkelen Verder sprekende over het verkeer in de binnenstad zei mr. Cremers dat Haar lem naar raming in 1980 tweehonderddui zend inwoners zal hebben. Hierdoor ont staat dus een grotere drukte in de winkel straten. Naar schatting zal het. aantal auto's dan vier maal zo groot zijn als in 1956. „Nu ai kan men niet meer rustig win kelen. Waar moet dit heen?" vroeg hij zich af. Voor het kind schiet er in de bin nenstad zeer weinig speelruimte over. Als geen andere speelruimte wordt gescha pen, dreigt de baldadigheid toe te nemen. De burgemeester stak een loftrompet op de Expo-straten, waar de honderden men sen rustig konden lopen. „Wat is het niet heerlijk te winkelen in een stad, waar geen verkeer is!" Spr. vroeg zich af, of bijvoor beeld de Paarlaarsteeg en de Anegang niet gedeeltelijk voor het verkeer kunnen worden afgesloten. Hij belichtte vervolgens het door de dienst voor Openbare Werken ontworpen verkeersplan, waarbij op de plattegrond van de stad een verkeersring is ontwor- Advertentie ALLEENVERKOOP uuoita'na T /jM*" Tempeltersstr. 68 De directrice van het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersin gel in Haarlem, mej. W. M. E. de Klerk, heeft vrijdagmiddag een door bewoners van dit tehuis vervaardigd poppenhuis en verscheidene poppen overgedragen aan de voorzitter van de stichting „Vriendenhulp Zieke Bejaarden Zuid-Kennemerland", de heer J. W. Th. Fibbe. Deze bijdrage van de bejaarden krijgt een plaats op de tentoonstelling, die de stichting tegen Sint Nicolaas zal houden, waarschijnlijk op zondagmiddag 30 novem ber en maandag 1 en dinsdag 2 december. Zoals wij reeds eerder berichtten, vor men deze poppenactie en tentoonstelling een onderdeel van de actie, die de stichting voert om in Zuid-Kennemerland een tehuis voor zieke en/of chronisch zieke bejaarden te kunnen bouwen. De heer Fibbe dankte namens de stich ting „Vriendenhulp" de directrice, de per soneelsleden van wie vooral zuster J. Hoesbergen een grote rol heeft gespeeld bij het vex-vaardigen door de bejaarden van het poppenhuis en de poppen, compleet met kleei-tjes en de bejaarden van het tehuis voor hun aandeel in de actie. Poppen voor de tentoonstelling kan men nog tot 15 november inleveren bij mevr. J. Bakkei', Lorenczkade 75, Haarlem: mevr. R. A. Bavelaar, Vondelweg 210, Haarlem; A. van Beekum, Rijksstraatweg 47, Haar lem; L. P. v. d. Bosch, Mi-. Cornelisstraat 82 Haarlem: M. A. J. Daniëls, Heemsteedse Dreef 159, Heemstede; J. J. Evers, Achter weg 8 en 4, Haarlem; J. W. Th. Fibbe, Grote Houtstraat 160 rd., Haarlem; F. Hos- selet, N. Tuindorplaan 66, Overveen; S. Laftipe, Amsterdamstraat 3, Haarlem; J. Peschar, Hyacintenlaan 19, Haarlem; W. J; Ponsen, Hooimax-kt 30, Haax-lem: B. v. d. Wal (Fa. Walco), Kruisweg 54, Haarlem; M. van Dijk, Ti-ompsti-aat 13-2, Zandvoort; D. Smink, Bijweglaan 24, Bennebroek. pen over de Gedempte Oude Gracht, via Nassauplein naar het station, Ripperda- straat, over het Koudenhorn en langs het Spaarne naar de Gedempte Oude Gracht. Als het verkeer via deze ring van straten wordt geleid, zouden de winkelstraten enigszins van het verkeer kunnen worden verlicht. Het verkeer uit zuidelijke rich ting zou de Gedempte Oude Gracht via de Paviljoenslaan en Kleine Houtstraat kun nen bereiken. Hiertoe zou deze laatste straat moeten worden gesaneerd. Deze verkeersring brengt echter nog geen ideale oplossing voor de ontlasting van de Grote Houtstraat en Jansstraat, temeer daar het Spaarne voor gi-oot vex-keer nog onge schikt is. Hage parkeergarages Het parkeerprobleem belichtende, zei bui-gemeester Cremers dat als meer ver keer over de Gedempte Oude Gracht wordt geleid, het gedeelte tussen Ver- wuift en Spaarne voor het pax-keren zou moeten worden verboden. Er zullen maar weinig nieuwe pax-keerruimten in de stad kunnen worden geschapen. Het aanleggen van parkeerterreinen aan de rand van de stad is ook niet ideaal, daar dan het cen trum van de binnenstad naar de buitenwij ken dreigt te worden verlegd. Een onder- grondse parkeergarage onder het Sta tionsplein is niet te realiseren, daar deze garage niet rendabel zou zijn. Mr. Cre mers zag als oplossing de bouw van gara ges met verscheidene verdiepingen. Als geen hoge pax-keergarages kunnen worden neex-gezet, zou als laatste noodop lossing de Bakenessergracht voor het scheppen van parkeerruimte kunnen wor den gedempt. De burgemeester spx-ak voorts over het saneringsplan politiebureau en de sane- x-ing van het Rozenprieel. Op de lange duur zal de markt niet op de Gedempte Oude Gracht gehandhaafd kunnen blijven. Voor vele bedrijven is de oude binnenstad te benauwd. Een vraag is, hoe het ruimte probleem voor deze bedrijven kan worden opgelost. Uiteraard moet bij het plannen van de verdere stedebouw rekening wox-- den gehouden met de bouw van scholen, het scheppen van speelgelegenheden enz. Nadat de bui-gemeester het reorganisa tieplan voor het Stationsplein had belicht, bepleitte hij de samenwerking tussen be drijfsleven en overheid om te komen tot een verantwoorde vernieuwing van de oude stad. Voox-al in de bebouwing rond het nieuwe Stationsplein kan het bedrijfs leven een belangrijk aandeel leveren. „Sa men kunnen wij eraan werken, het hart van onze stad te verjongen, waarbij wij het vele stedebouwkundige schoon moe ten behouden," aldus mr. Cremers ten slotte. Drastisch afsluiten Een onverbloemde reactie kwam van de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. Tot zijn collega Cremers zei hij: „In uw toespraak klonken de eeu wige compromissen door, waarmee onze bestuursactiviteit momenteel is doortrok ken." Naar de mening van burgemeester Van Fenema moeten de binnensteden zo veel mogelijk vrij van auto's worden ge maakt. „De binnenstad zal er in levendig heid niet op achteruit gaan. Het is zaak, weer punten van rust in de steden te schep pen, waar de mensen niet constant in le vensgevaar verkeren." Het standpunt van mr. Cremers noem de mr. Van Fenema „hinken op twee ge dachten". Zijn advies was: de binnenstad drastisch afsluiten voor het rij verkeer. Ten aanzien van de saneringsplannen vroeg hij zich af, of het noodzakelijk is zo lang de zaak te bestuderen, dat xnen niet tot wer kelijk grote daden komt. De voox-zitter, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, had mr. Cremers ingeleid en sprak na afloop een dankwoord. Mede aanwezig waren de wethouders mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi en de he ren W. F. Happé, D. J. A. Geluk en J. A. Schippers. De amateur-fotografenvereniging „De Bloembollenstreek" heeft woensdag en donderdag in de „Witte Zwaan" in Lisse een fototentoonstelling gehouden. Het doel is te trachten de bezoeker be langstelling voor de fotografie bij te bren gen. Deze belangstelling voor de expositie, de eerste in de streek, was woensdagavond bij de openxng reeds groot. Ook een de monstratie van kleinbeeldkleurendia's. toegelicht door de heer A. Slootweg, werd met enthousiasme ontvangen. Er waren mooie foto's te bewonderen. Met diverse platen hadden de fotografen „raak geschoten". Daar het ondoenlijk is om de 144 foto's stuk voor stuk te noe men, vermelden wij er enkele, die ons persoonlijk het meeste te zeggen hadden. Op „Het dagelijks brood" van A. Slootweg met de mooie stofuitdrukking van het hoofdmotief, het brood zelf, staat niets te weinig of te veel. De scheepstros, gewon den om een meerpaal, van dezelfde ama teur, vertoont een prachtig ritme. Sloot weg is een meester in de beperking; die spreekt ook uit de handen van een teke nend kind. De heer J. Lucas zoekt de sfeer van zijn onderwerpen meer in onderdelen van het hele beeld, zoals bij zijn „Visvrouw". Mooi is ook zijn holle weg met een stof- opwaaiende schaapskudde. W. Heybröek valt op door enkele pisach tige grote koppen onder andere van een Westfriese boerin. Verder noemen wij een sfeervol landschap met paarden van J. Busé en een genrestuk van A. Tempel: lezende vrouw met hond. In „Muziekles" van J. v. d. Meer is de gespannen con centratie van de leerling als het ware voel baar. Ook de Spaanse danseres van G. Kamer- beek, met de indringende suggestie van de felle dansbeweging is een fraai staaltje van fotografie. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Advertentie en gebruik daarbij Bo-Top hardboard plastic voor de bekleding van tafels, vensterbanken enz. Het is met een vochtige doek schoon te houden, het geeft kleur aan uw intérieur. Een prachtig te verwer ken materiaal. de pasklaar specialist- JULIANAPARK 44 TEL. 55530 In het verzorgingshuis „De Blinkert" te Haarlem is donderdag een bazaar gehou den, waarvan de baten bestemd waren voor het aanschaffen van een invalidewa gen voor het huis. Er waren zovele kopers en koopsters en vele deelnemers aan het „rad van avontuur" dat deze bazaar 950 heeft opgebracht. De invalidenwagen kan gekocht worden, aldus deelde de directri ce, mejuffrouw B. Hartog mee en er blijft nog geld over voor een andere nuttige aan koop voor het verzorgingshuis. Het initiatief voor het houden van de ba zaar was uitgegaan van de handwerkclub van het huis, die verleden zomer is begon nen. De leden hadden vele fraaie handwer ken gemaakt, die donderdag vlot van de hand gingen, evenals alle andere gebruiks- en kunstvoorwerpen. Ook hadden bewo ners plantjes gekweekt, waarvoor even eens veel animo bestond. In de theetuin, bij het sjoelbakken en bij de waarzegster was het ook steeds druk. De voorzitter van het bestuur, de heer F. S. Noordhoff, zeide des middags in zijn openingswoord, dat dit initiatief van de dames van de handwerkclub wel de kroon spant van alle voordien genomen initia tieven, temeer daar het hier zo'n goed doel gold. arpepsj uaAaijg Advertentie DE EERSTE COÖP.>ASSOCIATIÉ VOOR UITVAARTVERZORGING uA ZIJLWEG 63 - TELEEOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid De vierde ronde in de onderlinge compe titie" van de schaakclub VHS werd dezé week gespeeld. De grote veri-assing was ditmaal de nederlaag van Haarlems kam pioen F. A. Spinhoven tegen C. Koster. Aanvankelijk leek het er op alsof Koster een snelle nederlaag tegemoet ging. Koster wist echter de uiterst gevaarlijke drei gingen prachtig het hoofd te bieden. Twee maal wees Spinhoven een remise-aanbod van de hand. Hij trachtte toen de strijd te forceren. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was ging hij met zijn koning de tot „vuren" gereed staande vijandelijke troepen tegemoet. Met een „mat in twee zetten" leed hij een roemloze nederlaag. De verdere uitslagen luidden: Groep 1: R. van DijkR. Mol 01, F. A. SpinhovenC. Koster 01, J. Blokker P. Brommer afgebroken. H. A. v. d. Bo gaardH. Bosscher remise. A. C. v. d. TakTj. de Jong afgebroken, mr. G. Snoeck HenkemansJ. Nijman 10, G. B. v. d. VeldeP. A. van Driel afgebroken, J. H. Marwitzir. A. M. Schneiders uit gesteld. Groep 2: P. KoezeJ. Jonckbloedt afge broken, P. i. d. BerkenJ. v. d. Steeg 01, P. BottelierJ. C. Andersen remise, W. KrijnenB. Halberstadt afgebroken. Groep 3: G. J. A. WijdoogenJ. Schaap 01. J. van TeunenbroékA. H. van Kui- pex-s afgebroken. Th. ThijselingJ. Janzen 10. J. TwiskE. Hundepool 01, G. de Vries—N. W. Hille 1—0. J. Wagener—P. J. Geerlings 10, F. W. Barthelir. B. A. Geerlings 01. Groep 4: F. HoekJ. H. Bakker 10, G. de GrootC. Olie 01. A. HensH. Slen ters sr. 0L Na vier partijen in de finale van het kampioenschap derde klasse libre van het district Haarlem KNBB gespeeld in res taurant Suisse in Haarlem is de stand: H. Jochemus 400 400 140 22 2.85 8 J. Wisker 400 327 111 23 2.94 6 C. G. v. d. Kuyl 400 336 98 21 3.42 4 J. Luiten 400 360 115 20 3.13 4 H. Drayer 400 351 145 13 2.42 4 J. v. d. Berg 400 355 111 22 3.19 2 G. Beentjes 400 296 127 20 2.32 2 H. Kostwinner 400 325 161 19 2.01 2- Het concert, dat. de Christelijke zangver eniging „Heemstede" vrijdag in de grote zaal van Nieuw-Berkenrode gegeven heeft, begon vroeg in de avond, omdat men reke ning moest houden met de nachtrust van de leden van het kinderkoor, dat als onder afdeling van het grote koor zijn medewer king aan het concert verleende. Onder deze kinderen bevonden zich kleintjes, die nog maar pas de kleuterperiode achter de rug hebben, maar zij deden met de groteren dapper en met merkbare toewijding mede, toen de dirigent S. P. Visser het kinderkoor enige aardige liedjes over vogeltjes, een boerinnetje (dat in persoon op het toneel verscheen) en een matroosje liet zingen. Wat de jonge zangertjes lieten horen, klonk al behoorlijk zuiver en de tekst van de liedjes was goed verstaanbaar. Bovendien was het zeer te waarderen, dat de dirigent het klankvolume binnen voor kinderstem men toelaatbare sterktegrenzen hield. Ook de andere onderafdeling van het gemengde koor: het jeugdkoor, gevormd door grotere jongens en meisjes, deed op deze avond mee. Bij hetgeen dit koor presteerde kon men dezelfde kwaliteiten opmerken, die in de zang van het kindei-koor opvielen. Het jeugdkoor is er nu wel aan toe. ook eens aandacht te besteden aan uitdrukking en sfeer van een lied. Van het gemengde koor „Heemstede" kon ik nog de uitvoeringen horen van het bekende koraal uit de Cantate 147 „Jesu bleibet meine Freude" van Johann Sebas tian Bach, een fragment uit Psalm 42 van Felix Mendelssohn-Bartholdv en het Sanc- tus van Franz Schubert. Op de sublimering van de koorklank door akoestische werking kon in deze zaal niet gerekend worden. Onverbloemd kwam nu de eigenlijke vocale dispositie van het koor aan het licht, waar- bij de ipdruk gevestigd werd dat de diri gent hard heeft moeten werken om hel koor te brengen tot de ogenblikken van verdienstelijke zang. die de waardering konden verwei-ven van de talrijke toehoor ders. Er blijft echter nog veel te doen aan heet egaliseren van de stemgroepen, de adembeheersing. die het opdrijven van de toon moet voorkomen en het intomen van expansies, die op de klankgaafheid ongun stig uitwerken. De heer Bert van Poelgeest begeleidde het. koor in de werken van Bach en Men delssohn ntèt toewijding. Bij het. tweede gedeelte van dit concert kon ik in verband met een andere muziekuitvoering niet aan wezig zijn. P, Zwaanswijk Advertentie Roos verdwijnt met TRAI TAL 3 anti-roos. Alleen Traital 3 bevat het pas-ontdekte opelium met de sterke van roo» bevrijdende eigenschappen Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. vraag TRAITAL 3. Voor de handel: N.V. Handelmij R F. M. Wernekinck, Amsterdam Tien jaar lang, van 1729 tot 1739, heeft Johann Sebastiaan Bach in Leipzig de lei ding gehad van een muziekgezelschap van studenten, „Collegium musicum" ge naamd, dat nog door Georg Philipp Tele- mann was opgericht. Wanneer wij afgaan op de ambitie, die er onder studenten leeft om op voornaam niveau te musiceren ons Nederlands Studentenorkest is een klin kend bewijs voor deze stelling dan kun nen wij ons wel indenken, dat Bach met dit gezelschap prettig gewerkt moet heb ben. Het is vrij zeker, dat de grote cantor van de Thomaskei'k in Leipzig vérschillen- de clavecimbelconcerten voor de uitvoerin gen van het Collegium musicum geschre ven heeft, zelfs in een meervoudige be zetting aan het solo-instrument: het cla- vecimbel. Deze concerten zijn, althans voor een deel, bewaard gebleven, maar zij wor den betrekkelijk weinig gespeeld. Ongeveer twintig jaar geleden zijn in Haax-lem op een concex-t van de Haai-lemse Orkestver eniging concerten van Bach voor één, twee, drie en vier clavecimbels op vleu gels uitgevoei-d. Ik herinner mij voorts nog een voordracht van het concert voor drie clavecimbels uit de tijd, dat Eduard van Beinum het. Haarlemse orkest leidde met deze dirigent en Willem en Hendrik An- dx-iessen als solisten. Zo behoren de uitvoe ringen van deze concerten dus wel lot de zeldzame muzikale gebeui'tenissen. Daarom kon de muziekavond, die de „Haerlemsche Musyckcamer" vx-ijdag in de .Haarlemse Stadsschouwburg voor de vereniging „Ge loof en Wetenschap" gegeven heeft, uit muziekhistorisch standpunt bezien én als confrontatie met een bijzondere muzikale schoonheid van grote betekenis worden. Herhaaldelijk heeft de dirigent; van. de „musyckcamer". André Kaart, aangetoond dat hij er naar streeft het contact van de leden van het orkest met de muziek van de achttiende eeuw te cultiveren en te ver innigen.^-zodat--zijn muzikanten; die- toch Advertentie HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 124/2 Dezer dagen is besloten over te gaan tot de fusie van het Kennemer Lyceum en het Jac. P. Thijsse Lyceum tot één ge meenschap. genaamd Kennemer School gemeenschap. Deze belaxxgrijke beslissing hebben de besturen van de twee vereni- Advertentie In alle haastgevallen Bel een ..ATAX". dag en nacht. Advertentie f V\ SINDS^60/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP (Verkort weergegeven) Harde of vloeibare vetten? Van de heer F. Z. Barkhuis, apotheker te Aerden- hout, ontvingen wij een uitvoerige reactie op het artikel „Moderne vetten oorzaak van vele ziekten", gepubliceerd in onze edities van 29 oktober. De tendenz van dit artikel was, dal de Amerikaanse professor Kaunitz het nuttigen van de zogenaemde harde vetten een gevaar voor de gezond heid acht. De heer Barkhuis zegt in zijn brief aan de redactie: „Dit is blijkbaar een hobby van prof. Kaunitz, doch deze mening wordt door andere geleerden van naam in het geheel niet gedeeld." „In ons bloed," aldus de Aerdenhoutse apotheker, „komt onder meer een stof „cholestol" voor. Deze stof is gebonden aan vetzux-en, hetzij verzadigde of onver zadigde. Het cholestolgehalte is lager als deze stof gebonden is aan onverzadigde vetzux-en. Bij lijders aan bepaalde hart ziekten zet zich cholestol in de vaatwanden af, waardoor een kransslagader geheel af gesloten kan worden. Bovendien is het cho lestolgehalte in het bloed van zulke patiën ten verhoogd. Begi-ijpelijk is dus, dat men in die ge vallen tracht, het cholestolgehalte van het bloed te verlagen, hetgeen bereikt kan worden door een dieet van vloeibare vetten (die veel onverzadigde vetzuren bevatten). Echter is het ook dan onzeker of het cho lestol zich niet toch afzet. Niet het ver hoogde cholestolgehalte is ooi-zaak dei- ziekte. maar het onvermogen (van ons or ganisme) om cholestol in oplossing te hou den. Hieruit volgt, dat bij gezonde pex-sonen een verhoging van het cholestolgehalte in het bloed volmaakt onschadelijk is en een algehele vlucht naar onverzadigde vetten of naar de „onschadelijke" vetzux-en, zoals in uw artikel vermeld, geheel overbodig en zelfs totaal ongewenst kan worden geacht." De heer Barkhuis noemt in zijn brief ver volgens verschillende conclusies in het ar tikel in kwestie, die zijns inziens onjuist zijn. Onzerzijds tekenen wij, hierbij aan, dat wij de in het desbetx-effende artikel ge noemde theorieën en conclusies uitdrukke lijk voor rekening van prof. Kaunitz en zijn medèstander's gelaten hebben. Dat er veie deskundigen zijn die, zoals de heer Barkhuis, een geheel andere mening zijn toegedaan, behoeft eigenlijk geen betoog. De taak van een krant kan daarbij geen andere zijn, dan de verschillende opinies weer te geven zonder daarin stelling te nemen. gingen kunnen nemen na overleg met de curatoria, die volledig met de plannen in stemden. Ampele beraadslagingen over de toe komst der beide lycea, vooral met het oog op de daaraan noodzakelijk te geven uitbreiding door het steeds groeiende aan tal leerlingen, alsmede door de vernieu wing van het onderwijs hebben er toe ge leid te besluiten tot samenvoeging van deze scholen tot één grote schoolgemeen schap op het circa acht hectare grote ter rein van het Kennemer Lyceum te Over veen. Vanzelfsprekend zullen er naast de bestaande gebouwen nieuwe gebouwen moeten verrijzen. Reeds had het Kennemer Lyceum be hoefte aan een zeer noodzakelijke uitbrei ding. Een ingrijpende verandering en uit breiding van het gebouw Elswout is niet mogelijk en bovendien is er geen geschikt terrein voor nieuwbouw in die omgeving. Tezamen met vele andere overwegingen van praktische aard is toen de conclusie getrokken, dat een centralisatie op het zeer gunstig en centx-aal gelegen huidige teri-ein van het Kennemer Lyceum bijzon dere voordelen biedt. Bevoegde instanties hebben voor dit be sluit en de daaruit voox-tkomende plannen grote belangstelling. Bovendien mogen de besturen van beide vereriigingén bij het verwerkelijken daarvan op de volledige medewerking van die zijde i-ekenen, om dat deze ontwikkeling een belangrijke bij drage kan vormen tot de reorganisatie van ons V.H.M.O.. zoals die wordt beoogd in het zojuist ingediende voorstel van wet op het voortgezet onderwijs van minister Cals. Binnen het raam van deze onderwijs wet zal nu een zodanige schoolgemeen schap zeer aantrekkelijke mogelijkheden bieden voor de leerlingen. Door de omvang der school ontstaan er veel meer mogelijk heden tot grotere differentiatie en selec tie naar aanleg en begaafdheid, methode en tempo van onderwijs (bijvoorbeeld vijf en zesjarige H.B.S.) in de verschillende afdelingen. Het onderwijssysteem biedt meer gelegenheid aandacht aan de indivi duele behoeften der leerlingen en aan de zelfwerkzaamheid te schenken. Deze en vele andere factoren zullen leerlingen zo wel als leraren zeer ten goede komen. Omtx-ent leiding, organisatie en inrich ting, welke mede van de groeperingen der schoolgebouwen respectievelijk van de uitwerking van wensen op onderwijskun dig gebied afhangen, kon men ons op het ogenblik nog geen definitieve gegevens verstrekken. voor het merendeel op hoog niveau geko men amateurs zijn, ware barok-specialis- ten geworden zijn. Eenzijdig? Ja, maar die eenzijdigheid heeft de grondslag ge legd voor opmerkelijke px-estaties en voor muzikale verrassingen. De avond, die voor „Geloof en Wetenschap" gegeven werd, getuigde daar opnieuw van. Tot mijn spijt kon ik door mijn aanwezigheid op een con cert elders, niet bij alle uitvoeringen tegen woordig zijn. Wel heb ik met veel voldoe ning kunnen luistex-en naar de vertolking van het Concert voor drie clavecimbels, waarbij de solo-partijen werden gespeeld door de clavecinisten Gusta Goldschmidt, Gertrude Maclaine en Hans Philips. Met groeiende zekerheid en vastheid van lijn begeleidden de strijkers van de „Musyck camer" deze bekwame instnamentalisten en bouwden zo mee aan het door muzikale orde cn schoonheid uitmuntende concert. De uitvoering werd een logische voortzet ting van de avond, die begonnen was met het concert voor clavecimbel en strijkor kest. in F, gevolgd door het concert voor twee clavecimbels en strijkorkest in c. De muziekavond werd besloten met de voor dracht van het concert voor vier clave cimbels en strijkorkeit in a, een compo sitie, die een bewerking is van een con- cert voor vier violen van Antonio Vivaldi. Bij de drie reeds genoemde solisten voegde zich nu de clavecinist Jaap Spigt en ook hij kreeg een aandeel in de realisatie van de schoonheid van de ruisende en spran kelende snarenklank. Een hoogtepunt van de avond werd de uitvoering van de Suite in C voor twee hobo's, fagot en strijkorkest. Het musiceren gaf de indruk, dat de zelfstandige taak de leden van het ensemble grotere vrijheid gaf om het maximum van hun technische en artistieke capaciteiten te laten gelden. De strijkersklank was voorbeeldig, maar ook de twee hoboïsten en de fagottist ver dienen grote lof voor hun spel. Langdurige warme bijval, een hartelijke toespraak door de voorzitter van „Geloof en Wetenschap", mr. dr. F. A. Bijvoet, een grote lauwerkrans en bloemen voi-mden een verdiende beloning voor de dix-igent André Kaart, de solisten en het orkest. P. Zwaariswijk Gedeputeerde Staten van Noordhol land stellen aan de Provinciale Staten voor aan de "Vereniging Amsterdams Sa natorium voor borstlijders „I-Ioog-Laren" een bijdrage' te verlenen in de verliezen, geleden op de exploitatie van het sanato rium over de jaren 1953 tot en met 1957, van 66.949. De verliezen hebben in de jaren bedragen 203.069. Het bestuur der vei'eniging heeft aan Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat door het terugdringen van de tubex-culose in Nederland een steeds groter deel van het sanatorium leeg is gekomen. De liqui datie van het sanatorium is door het be stuur destijds ernstig overwogen, maar het heeft het niet verantwoord geacht „Hoog-Laren" met zijn uitstekende outil lage prijs te geven, zolang een ander nut tig gebruik van de ledige ruimte in het sanatorium mogelijk werd geacht. Aan vrijkomende ruimten is een nieuwe be stemming te geven; twee afdelingen wer den geschikt gemaakt voor de verpleging van 1 IC tot 120 geestesgestoorde bejaarden, tgrwijl de operatieafdeling werd openge steld voor patiënten, die niet lijdende zijn aan tuberculose. Advertentie amsterdamsevaart20 tf.l.11053 In de afgelopen nacht om half één heeft de Haarlemse politie op het Stationsplein in Haarlem een 38-jarige vishandelaar uit Velsen aangehouden, die naar de mening van de politie in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. Reeds eerder op de avond had men de vishandelaar, die in een auto reed, gesignaleerd, namelijk op het Soendaplein, waar hij zonder licht pas seerde. Het Stationsplein reed hij vervol gens in de verkeerde richting er. ten slotte parkeerde hij zijn wagen bij het station. Hij werd korte tijd later overgebracht naar het politiebureau, waar hij ter ont nuchtering werd ingesloten. Er werd een bloedproef afgenomen, zijn rijbewijs werd ingevorderd en de auto werd in beslag genomen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen economie: L. M. Redele, Eindhoven. Doctoraalexamen rechten: H. Kesler, IJmuiden. Doctoraalexamen scheikunde: A. M. Stuij, Haarlem en H. D. Wallin, Enschedé. Kandi daatsexamen wis- en natuurkunde: A. Ch. Mi- chels en E. J. Verweij. Amsterdam. Propaedeu- tisch examen theologie: L. van Hardenbroek, Amsterdam. Delft. Geslaagd voor het examen elektrotech nisch ingenieur: A. Walraven. Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5