Felle strijd om de televisie in Italië van gisteren Commerciële televisie gaat nu uit „geheime" studio's zenden 6 Jubileumconcert van „Arti et Religioni" A mateurtoneel „Zijn afgod" UIT STAD EN STREEK Architect Rietveld sprak voor RNA Haarlem Tweede V-concert N.Ph.O. Hans-Heinz Schneeberger vertolkte het vioolconcert van Frank Martin Gevaarlijke straling bij doorlichten op tuberculose? Minister antwoordt op vragen van Kamerlid DE BEURS Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 3 tot en met 7 november Grondvverker gaf zich uit voor reclasserings ambtenaar Plannen voor Scandinavische gemeenschappelijke markt Amsterdamse Beurs Scheepvaart ZATERDAG 8 NOVEMBER-1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Christelijk Fanfarekorps „Arti et Feligioni" vierde vrijdagavond in Krelage- huis zijn dertigjarig bestaan met een re ceptie en een concert. Vele persoonlijk heden en organisaties gaven op de recep tie blijk van hun waardering en belang stelling voor het Jubilerende korps, dat zich met moed en volharding een voor name plaats onder de Haarlemse muziek verenigingen heeft weten te verwerven. Onder meer werd namens de bond van Haarlemse muziekverenigingen, door de beer Duineveld, secretaris van deze or ganisatie. een hartelijk en hartig woordje gesproken. Hij sprak onder meer de hoop uit. dat bij „Arti", ondanks de mooie uni formen en alles wat het uiterlijk vertoon betreft ..goed muziek maken", het hoofd doel zal blijven. Lof werd ook toegezwaaid door de heer W. v. d. Peyl. gemeentelijk adviseur voor aangelegenheden betreffen de de korpsen, die het beleid in deze toe lichtte en op de groeiende belangstelling van de Haarlemse bevolking wees, ge tuige de reacties bij de gezamenlijke mani festaties in de openlucht. Voorzitter Beu- deker beantwoordde de sprekers. Hij gaf de verzekering dat ..Arti'' steeds naar ver mogen zijn krachten aan de gemeenschap zou wijden. Het concert, onder leiding van de heer H. N. van Ossenbruggen werd voorafge gaan door een toespraak van de erevoor zitter van het korps, de wethouder W. C. Bakker, die ook in gebed voorging. De heer Bakker, die op muziekgebied geen vreemdeling is. stelde met genoegen vast. dat ..Arti" aardig uit de kluiten gewassen is. Hij wees op het enorme verschil tus sen de prestaties van nu en de pogingen uit de kinderjaren van het korps. De wet houder bracht hulde aan dirigent, leden en bestuur en sprak de hoop uit, dat velen de financiële lasten van het korps zouden helpen dragen. Met een parafrase van Boedijn op het lied ,,'k Heb geloofd" luidde „Arti" op passende wijze haar feestconcert in. On danks enige absenten in de bezetting, waar in ter elfder ure door plaatsvervangers kon worden voorzien, wist dirigent Ossen bruggen de stand van zijn orkest hoog te houden. Het mag waar zijn dat „Ladingen" van Boedijn op het laatstgehouden pres tatieconcert overtuigender geklonken heeft, maar wat men dit keer met ..Indian Summer" van Eric Ball bereikte, was heus niet van minder gehalte. Wat „Arti" hier in aan wisselende kleurgeving tussen de groepen in mild en schel koper, plus die der saxofoons bereikte, was zeer opmerke lijk. In deze weiafgewogen timbres klon ken de pentatonische melodieën van het stuk zeer effectrijk en beschaafd. Een bij zonder goede beurt maakte het korps ver der met de „Vijf Epigrammen" op kolder versjes van De Schoolmeester. Het zou echter niet ondienstig zijn. deze bij een volgende gelegenheid in het programma af te drukken. Wij hebben de leeuw iemand die bang is voor niemand weer ver vaarlijk horen geeuwen (hulde aan de solo-trombone), de kalveren op het ijs „hop Marjanneke" horen dansen, de wieg van de olifant (die men gewoonlijk vindt in zijn geboorteland) horen schommelen en de circuspaarden horen draven onder het kletsen van de zweep. Het is niet een voudig om deze programmamuziek be hoorlijk te realiseren, maar men wist er het bewijs mee te leveren, dat „Arti" met ere zijn taak vervult in de ere-afdeling van de Christelijke Federatie. Jos. de Klerk Het schijnt dat thans ook Ronald en Mi chael Pertwee's toneelspel „The Para gon" voor het amateurtoneel ter beschik king is gesteld, want de toneelvereniging ..Heemstede-West" heeft er vrijdagavond in hotel „De Leeuwerik" onder de titel ..Zijn afgod" een boeiende voorstelling van kunnen geven. De schouwburgbezoe ker zal zich het stuk misschien nog wel herinneren. Het is enige tijd geleden door de voormalige toneelgroep „Comedia" ge speeld als „Het idool", onder regie van Cor Hermus, met Ko van Dijk, Jules Ver- straete en Vera Bondam in de voornaam ste rollen. Het zou wel eens kunnen zijn dat diverse toneelverenigingen in Haar lem en omstreken het voorbeeld van ..Heemstede-West" zullen volgen, want het is een uitermate boeiend speelstuk, met verschillende pakkende scènes en een dramatische climax. „Zijn afgod" speelt zich kort na de oor log af op een Engels landgoed, bewoond door een blinde industrieel, die een afgodi sche verering koestert voor zijn enige zoon. die bij de invasie in Frankrijk sneu velde. Hij wil zijn nagedachtenis eren door het oprichten van een pompeus monument bij een door hem geschonken complex sportterreinen. Op de dag voor de onthul ling keert de beweende Simon echter on verwacht naar huis terug, waar hij zich ontpopt als een doortrapte ellendeling, een laffe deserteur, die even onbewogen een moord bedrijft als hij chantage pleegt. De in paniek geraakte huisgenoten trachten de aanwezigheid van Simon voor zijn va der verborgen te houden, maar de ge scherpte zintuigen van de blinde maken al deze voorzorgsmaatregelen spoedig to taal overbodig. Het komt dan tenslotte tot een opwindend gesprek tussen vader en zoon. dat in een handgemeen verloopt, waarbij Simon door een hartverlamming wordt getroffen. Hij zal worden begraven als een ..onbekende zwerver". Het monu ment wordt nu onthuld ter ere van alle ge sneuvelde plaatsgenoten. Onder regie van Jaap van der Veldt heeft „Heemstede-West" deze bewogen historie zeer behoorlijk over het voetlicht gebracht en wel in de eerste plaats omdat men voor vader en zoon Rawley in H. Ha ver en Theo Visser prima vertolkers had gevonden. De eerste door zijn goed volge houden typering van de onverzettelijke blinde zakenman en de tweede als de emo tionele schurk, die een kortstondige ter reur op zijn familie uitoefent. Annie Jel- tema gaf hen als de gekwelde Joan uitste kend partij. Het kwartet van uitblinkers werd door Ans Visser met een tempera mentvolle Angela op passende wijze ge completeerd. Meer moeite hadden Joke van der Veldt en Ton Wijnstroom om de zonderlinge figuren van Jessica en de ade- lijke allure van lord Clandon aannemelijk te maken. Henk Kamphorst heeft waar schijnlijk nog te weinig routine voor het uitbeelden van de gebruikelijke jeune pre mier. Lien Wijnstroom daarentegen speel- Hf een natuurlijke en kordate Kate. Nieuws in het hort Collecte. De in Bloemendaal gehouden colecte, uitgaande van het comité bejaar den aldaar heeft 3.363.45 opgebracht, waarvan 1.134.75 in Aerdenhout, f 1.234.50 in dorp Bloemendaal, 808.85 in Overveen en 185.35 in Vogelenzang. Volksuniversiteit. In het Frans Hals museum en niet in restaurant Brinkmann, zoals gemeld is, zal dr. E. F. Jacobi, direc teur van Artis, vrijdag 14 november spre ken over Artisgeheimen. Lichtbeelden woiden vertoond. Geslaagde zusters. In het Diacones- senhuis te Haarlem slaagden op 7 novem ber voor het diploma ziekenverpleging A. de zusters: A. A. Boerma, T. Bos. H. Boter, A. Bruijnis, M. de Haart. C. H. de Hooge, J. A. C. Koolhaas. G. Luttik. J. Markerink. J. M. Rieger, E. A. Rooijers. E. M. Schalk, L. J. de Weerdt en F. van Wijk. Hersenschudding. Vrijdagmiddag om streeks half één verleende een 41-jarige scheepsbouwkundig-tekenaar op de hoek van de Preangerstraat en de Timorstraat in Haarlem met zijn bromfiets geen voor rang aan een personenauto. Er volgde een botsing, waarna de bromfietser met een hersenschudding naar de Deo vervoerd moest worden. Overtreding Jachtwet. De Haarlemse politie heeft wegens overtreding van de jachtwet proces-verbaal opgemaakt tegen een 48-jarige stratenmaker uit Haarlem, die vrijdagmorgen omstreeks half twaalf bij de Westergracht met een luchtbuks een eend zou hebben neergeschoten. Verlengd. De tentoonstelling van „De Groep" in de Haarlemse Vishal is een week verlengd en te bezichtigen tot en met vol gende week zondag. Het werk is ook dins dag- en donderdagavond te bezichtigen. „In moderne houwkunst gaat het om uitbeelding van de ruimte" De Utrechtse architect G. Th. Rietveld heeft vrijdagavond op een bijeenkomst van de Kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Architecten andermaal blijk gegeven van een aanstekelijke vita liteit welke zijn zeventig jaren volkomen deed vergeten. Hij was zojuist terugge keerd uit Parijs, waar hij met de inrich ting van de perskamer had meegewerkt aan het nieuwe Unescogebouw, waaraan zowel een hele reeks grote namen uit de architectuur Breuer, Le Corbusier, Gropius en Nervi als uit de beeldende kunst Picasso, Appel, Miro, Moore en Calder —verbonden zijn, waardoor te vens een band werd gelegd met Rietvelds onderwerp: het zichtbaar maken van de ar chitectuur zonder formalisme. Het aan Rietveld toegevallen deel in dit bouwwerk was zowel naar omvang als naar plaats bijzonder bescheiden geweest, namelijk een hoekig overschotje van een souterrain waarin ook nog drie kolommen stonden. Om dit vertrek niettemin een duidelijk ge zicht te geven in overeenstemming met zijn functie moesten lijnen en kleuren de plaatsing van tafels en bureaus accen tueren, hetgeen in dit geval geschiedde door ze over het meubilair door te trek ken. „Wanneer zo iets slaagt gaat men over schoonheid spreken, hoewel in feite alleen onze ogen wat verder zijn open ge gaan", aldus de ontwerper, die voorts op merkte dat het niet van beeldend ver mogen getuigt wanneer men aanneemt dat de vorm zonder meer uit de functie volgt. Functie en vorm zijn slechts facetten die uit meerdere mogelijkheden gekozen wer den. Deze keuze nu is bepalend voor de geest van de tijd en voor wat wij het .eigentijdse" noemen. Deze samenhang tussen functie en vorm is ook belangrijker dan materiaalkeuze en constructiemetho den. waarmee we tenslotte ook het verle den kunnen laten herleven. De heer Rietveld riep vervolgens de op vattingen en werkwijze van de Stijlgroep in herinnering, die opnieuw kleuren, vor men en ruimten op hun zuivere eigen schappen ging toetsen en daartoe alles af zwoer wat aan ornament in de meubel kunst was gegroeid. In de tijd van de Stijlpioniers werd een kast tot kist; het opmerkelijke is dat nu bijna veertig jaar deze kisten weer tot kasten zijn geworden, omdat het publiek het gemak van de sta pelmeubelen heeft ontdekt. Een analoge ontwikkeling heeft in de ar chitectuur plaats: het gaat niet langer om de begrenzingen van de ruimte, maar om de ruimte zelf. De architect die deze ruim te gestalte moet geven dient te beseffen dat de menselijke schaal geen constante grootheid is, maar zich in dezelfde ver houding als het wereldbeeld ontwikkelt Daarbij dient hij ook rekening te houden met het menselijke onvermogen alle dé tails van een bouwwerk met gelijke in tensiteit in zich op te nemen. De ruim telijke motieven dienen die van vorm en kleur dan ook te overheersen. Op die grond ook bouwen wij tegenwoordig geen afgeronde complexen meer: de uitbrei dingsmogelijkheden der functioneel be paalde onderdelen worden bewust open gelaten. De heer Rietveld vond dat laat ste in overeenstemming met een maat schappijbeschouwing, waarin ieder indivi du in staat wordt gesteld intensiever zich zelf te zijn: wanneer elk deeltje afzonder lijk goed is wordt ook het geheel goed. zo besloot architect Rietveld deze boeiende uiteenzetting, waarmee hij een geani meerde discussie uitlokte. In Hilversum heeft de politie de be schikking gekregen over drie scooters, speciaal om bromfietsers, die een over treding begaan, te achterhalen. Het kernstuk van het tweede vrijdag avondconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest was het Vioolconcert van de hedendaagse Zwitserse componist Frank Martin. Het publiek is zeer onder de indruk gekomen van deze menselijke, be wogen muziek die door de violist Hans- Heinz Schneeberger met bezwerende kracht vertolkt werd. De componist die de uit voering bijwoonde, betoonde zich dankbaar jegens alle uitvoerenden en had zelf de dankbaarheid in ontvangst te nemen die hem uit het langdurig applaus tegemoet- klonk. Frank Martin, die te Amsterdam woont en leider is van de compositieklasse aan het conservatorium te Keulen, wordt al gemeen beschouwd als een van de meest vooraanstaande componisten van deze tijd. Uit zijn veelzijdig oeuvre hebben' vooral bekendheid verworven de „Petite Sympho nic concertante" voor piano, harp, clave- cimbel en dubbel strijkorkest en het orato rium ,Le vin herbé" (de toverdrank) dat in ons land door het Nederlands Kamer koor enige malen is uitgevoerd. Een van zijn laatste werken is een opera naar Shake speare's „Tempest". Martin heeft zich omstreeks 1930 intensief beziggehouden met de door Schönberg ontworpen twaalf toonstechniek. die hij niet orthodox toe past; hij heeft hieruit echter elementen gewonnen die sindsdien van essentiële be tekenis zijn gebleven voor zijn stijl. Melo die- en accoordvorming onderscheiden zich door een zeer persoonlijke chronatiek (ver glijdende halve-toons-opeenvolgingen). Daarbij bezit de componist een bijzonder fijn afgestemd gevoel voor de stuwkracht van een ritme of de spanningsboog van een frase. De voortgang van zijn muziek kenmerkt zich dan ook steeds door een zekere onontkoombaarheid die een pendant heeft in het psychisch klimaat ervan: dit is van een wonderlijke, veelal zeer verijlde beklemming, door momenten van dreiging verontrust, zich in een klacht ontladend die stil zweeft boven pijn en conflicten en zich steeds daarmee verbonden weet. Deze toon. waarin zelfverlies en concentratie elkaar de voorrang betwisten, bepaalt ook de sfeer van dit vioolconcert en is door velen blijkbaar herkend als trillingen van een stof waaruit ook zij gemaakt zijn. De vertolking door de violist Schneeber ger getuigde van een maximale 'dontifica- tie met het werk: het wds duidelijk dat hier iemand stond die door de muziek die hij wilde brengen volledig mee-bewogen werd. Viooltechnische moeilijkheden speel den daarbij geen enkele rol meer- er was alleen sprake van een geplaatst zijn binnen de microcosmos van het uit te voeren werk waarvan de solist zich tot taak gesteld had de resonans in de toehoorders op te wek ken. Onder leiding van Henri Arends sloot, het orkest zich, kennelijk geïnspireerd door deze overgave, prachtig bij de solist aan. Het web van stemmen waarin de solo partij zich beweegt, was voortdurend door zichtig en allen musiceerden in dat mat glanzende timbre waarin de tedere en tragische klank van dit vioolconcert vibreert. De avond was geopend met de eerste twee delen (Nuages en Fêtes) uit Debussy's Nocturnes voor orkest. Het is geen schande dat ons orkest vooralsnog de vervluchti gende klank van deze evocaties niet geheel weet te treffen. Een fragment als oe nade rende optocht uit „Fêtes" gelukte ongetwij. feld beter, maar in „Nuages" miste men te zeer de suggestie van de voorbijzeilende wolkenschepen. Een zwierige, vreugdevolle uitvoering van Mendelssohn's Italiaanse symfonie besloot dit concert dat bij velen wellicht wel in de eerste plaats in de herinnering zal blijven door de kennis making met een hedendaags werk van grote allure. Sas Bunge Het K.V.P.-Tweede-Kamerlid dr. J. G. Stokman heeft onlangs aan de minister van O., K. en W. schriftelijke vragen ge steld omtrent de mogelijke gevaren van ioniserende stralen bij het doorlichten van onderwijzend personeel tijdens het on derzoek op tuberculose. Minister mej. dr. M. A. M. Klompé heeft nu, als minister van O., K. en W. ad interim geantwoord. Zij herinnert eraan dat de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft meegedeeld, dat een even tuele wijziging van het besluit Bescher ming Leerlingen tegen besmettingsgevaar in studie is. In deze studie zullen de uit komsten van de terzake in Engeland en de V.S. gedane onderzoekingen verdiscon teerd worden. Zodra dit mogelijk is zal minister Suurhoff in overleg met zijn ambtgenoot van O., K. en W. een beslis sing nemen over de vraag, in hoeverre dit besluit gewijzigd moet worden. Een wij ziging van de „wet Bescherming leerlin gen tegen besmettingsgevaar" wordt niet nodig geacht. Indien zich aanwijsbare nadelige ge volgen van ioniserende straling bij het doorlichten van Onderwijzend personeel zouden voordoen hetgeen minister Klompé overigens uitgesloten acht dan zullen de betrokkenen schadeloos worden gesteld. AMSTERDAM De meeste belangstelling ter beurze ging uit naar de scheepvaartafdeling. Hoewel de laatste dagen een geringe opleving viel waar te nemen in de koersen van de scheepvaartwaarden is de beurs van me ning, dat deze groep van aandelen op de huidige koers sterk ondergewaardeerd ligt. De aandelen hebben hoegenaamd niet ge profiteerd van de hausse, die de laatste maanden heeft plaatsgehad voor de inter nationale en vrijwel de meeste locale fondsen. De intrinsieke waarden van vele scheepvaartaandelen komen boven de 500 percent uit. Toch lag deze groep vrijwel verlaten in de markt. Mogelijk dat de steeds verdergaande verruiming van de wereldhandel een stimulans voor de koers- vorming van de aandelen kan betekenen voor de naaste toekomst, aldus de beurs Er werd vrij vlot in de aandelen gehan deld en geleidelijk aan nam de vraag de overhand, waardoor de aandelen op vrij wel het hoogste peil van de dag de markt verlieten. Scheepvaartunies liepen op van 138'/j tot 14I'/t waardoor een koerswinst van 3 punten kon worden geboekt. KPM steeg van 132 tot 1341/». plus 2'/». Van Nie- velt Goudriaan plus 3 en Holland Amerikn Lijn ruim 2 punt beter. Ook de overige waarden verbeterden 1 tot 2 punten. De laatste officiële beursdag voor deze week bracht voor de internationale waar den een vrij lusteloze stemming. Kon. Olie was op 188.50, 1,50 hoger vergeleken bij de sïotkoers van de vorige dag. inge volge Wallstreet, maar bleven toch nog een paar dubbeltjes beneden pariteit New York. Aaandelen Philips liepen op van 383 tot 385 en waren nauwelijks prijshou dend. Unilever steeg van 463l/s tot 465. min 1 punt. AKU opende op 254'/» aan de lage kant en herstelde zich tot 2561/», min 2 per cent. KLM op 99.20 lag goed in de markt, plus 0,80. Nu er een mogelijkheid bestaat dat de Indonesische regering schadevergoedingen zal uitkeren in verband met de genationali «eerde Nederlandse bedrijven en eigen dommen. wordt dit vooruitzicht ter beurze reeds lichtelijk in de koers van de aan delen van de cultuurfondsen verdiscon teerd. Hiervan profiteerden aandelen Se- nembah. die 2 punten hoger noteerden. Amsterdam Rubber plus 1 en certificaten Deli 0.40 hoger. HVA prijshoudend. Staatsfondsen vast zonder meer. Aandelen Allan en Co, werden od 33 a 35 getaxeerd (42) op de controverse tussen de directie en de raad van commissarissen van deze maatschappij blijkens de gepu bliceerde mededelingen van beide zijden. Aandelen Batoe Djamoes Landbouw Maat schappij reageerden niet op de 20 percent terugbetaling op deze aandelen. De koers werd op ongeveer 38 (onv.) geadviseerd Prolongatie 31* percent. (ANP). NEW YORK Het licht dalend koersverloop trok vlak voor beurseinde nog vraag aan. Enkele in dividuele fondsen konden een stijging no teren, maar over het algemeen was er een licht dalende tendens. Du Pont en Allied Chemical waren tegen het einde willig ter wijl Eastman Kodak afbrokkelde. Inland Steel steeg 3 dollar terwijl Lukens en Na tional Steel meer dan een dollar moesten prijsgeven. Amerada en Texas Co. sloten lager; Kern County was vaster. Baltimore and Ohio waren flauw, terwijl Katy Pref. 2 dollar steeg. De autowaarden verflauw den. Goodyear daalde en Goodrich steeg in de bandensector. Koperwaarden vast: aluminium flauw. Van de 1253 verhan delde fondsen sloten er 518 hoger en 504 la ger. Er werden 3.700.000 aandelen ver handeld. Het industriegemiddelde kwam van 554,85 op 554,26; dat voor spoorwegen van 152.51 op 151.80 en dat voor openbare nutsbedrijven van 84.36 op 84.05. 'UPI). Laagste koers Alg Kunstzijde Unie 250 Van Berkel's Patent 204 Van Gelder Zonen 193* Kon Ned Hoogovens 334 Ned Kabelfabriek 293 Philips 379 Unilever 458 Wilton-Fijenoord 213 Kon. Petroleum 183.60 Holland-Amerika Lijn 154% Kon Ned. Stoomboot Mij157% Ned. Scheepvaart Unie 13414 Van Ommeren 256 Amsterdam Rubber 72% H.V.A121% Deli Mijf 129.50 3%% Staffellening 1947 89# 3% Invest, cert Nederland95Vu 3% Nederland 1962—64 93% 6% Nat. Woningbouwlening *57 108% Omzetten (nominaal) t Vorige week (def.) Aandelen f 18.960.754,- Deze week (voorl.) Aandelen f 16 001.239. Hoogste koers 263 204 195 345 300 388% 472% 215 188,60 162 162 142 265% 78 127 132.— 90T/i» 95* 93# 108»/m Vrijdag 7 november 1958 Laatste Koersverschil tijdvak t.o.v. 31 okt. 256* 195 345 293 384# 464% 215 188,45 161# 161% 140% 265 77% 125* f 131.60 90«/m 95*/i» 93* 108# 4* 3 13 5 6'% 6 2 0.30 8# 1% 4- 7* 15 6 2 0,75 »/u Va» Obligaties 16.063.345,— Obligaties f 15.223.834,— MILAAN (UPI) Tussen de Italiaan se autoriteiten en de particuliere televi siemaatschappij „Televisione Libera woedt een heftige strijd. T.V.L. (zoals Televisione Libera wordt af gekort) is opgericht door Amerikaanse en Italiaanse particulieren. President is Gian Vittorio Figari, medeëigenaar van het dagblad „Corriere della Sera". De on derneming vroeg indertijd een vergunning aan voor commerciële t.v. uitzendingen. Blijkbaar was dit niet naar de zin van het bestuur van de R.A.I., de staatsradio. De autoriteiten gaven eenvoudig op het ver zoek geen antwoord en tenslotte dreigde T.V.L. haar uitzendingen te beginnen zon der vergunning. Zij stelde zich op het standpunt, dat de Italiaanse grondwet de vrijheid van meningsuiting garandeert „door de pers of welk ander communica tiemiddel ook". Daarop deed de Italiaanse politie een inval in de kantoren van T.V.L. in de wol kenkrabber in Milaan. Studio's en appa ratuur werden verzegeld met een beroep op een decreet uit 1923 de fascistische periode betreffende het radiolelegra- fie-monopolie van de staat. De pers barstte in verontwaardigde pro testen los. T.V.L. kondigde aan. alle ge rechtelijke stappen te zullen nemen. Zij betoogde dat Italië als land, en de R.A.I. als instituut, de conventie van Atlantic City in 1947 hadden ondertekend, waarbij ze zich verbonden de „vrijheid van tele visie" in de gehele vrije wereld te erken nen. Het Italiaanse filmjournaal „Settimanale Ciak" maakte een filmopname van de verzegelde studio's en een filminterview met president der T.V.L., Figari. Daarop, zo betoogt T.V.L., zocht de politie „con tact" met Settimanale Ciak en opeens wa ren deze journaalopnamen uit de bio scoopprogramma's verdwenen. Ook hier- „Ik had geld nodig om een grafsteen voor mijn overleden vader te kopen." Al dus verontschuldigde een 36-jarige grond werker uit Amsterdam zich vrijdag voor de Haarlemse politierechter. De Amster dammer stond terecht wegens oplichting van een inwoonster van Velsen. De grondwerker had zich in augustus van dit jaar aan het huis van de vrouw vervoegd en zich uitgegeven voor een amb tenaar van de reclassering. Hij wist dat de vrouw de moeder was van een gede tineerde, die hij in een gevangenis had ontmoet Hij maakte haar wijs dat hij als reclasseringsambtenaar ervoor kon zor gen dat haar zoon spoedig voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld. Er moesten ech ter nog drie boetes worden betaald anders kwam naar zoon niet vrij. Op deze ma nier wist de grondwerker vijftig gulden in handen te krijgen, die hij voor zichzelf ge bruikte. Bij de schoonvader van de gede tineerde, wie hij - hetzelfde verhaal deed. kreeg hij echter nul op het rekwest. De Amsterdammer had zich in het ver leden reeds meer met dit soort oplichtin gen bezig gehouden. Steeds bedacht hij daarbij het verzinsel dat hij geld nodig had voor een steen voor het graf van zijn vader. Meermalen was hij daardoor in de gevangenis terecht gekomen en ter be schikking gesteld van de regering. „We weten eigenlijk geen raad meer met deze man." merkte de officier van Justitie mr. J. Wiarda in zijn requisitoir op. „Nauwelijks heeft hij weer een voet in de burgermaatschappij gezet of hij pleegt vermogensdelicten aan de lopende band." Hij vorderde een gevangenisstraf van twee maanden. De politierechter ver oordeelde de grondwerker overeenkomstig deze eis. Nadat binnen het kabinet voorbereidend overleg is gepleegd heeft de Finse rege ring besloten een delegatie van zestien man, aangevoerd door de voorzitter van het parlement Suskelainen, naar Oslo te zenden, voor de bijeenkomsten van de Noorse raad. Ook premier Fagerholm zal aan de besprekingen deelnemen. Het streven van de Finse regering zal erop gericht zijn een „Scandinavische Ge- meenschappelijkp Markt" te propageren. Slotkoers Ochtend- eisteren koersen 3-3*B/« Nederl. '47 90*/i« 3 Nedl 1962 64 93 Woningbouw 6 108# Pr. A'dam '56 I 85* Pr. A'dam '56 II.. 94* Pr. A'dam '56 III 94* Pr. R'dam '52 I Pr. R'dam '52 II.. 95 Pr. R'dam '57.... 106*/w A.K.U 256* 255 Calvé Delft 363 Van Gelder Zor.en 195 K. N. Hoogo/ens. 345 Nederl. Ford 18'' N. Kabelfabriek.. 293 *ew Philips Gloeil. 384'/, 384 Pref.PhilipsGloc'l 177* Unilever 465 464 Wilton Fvenoord. 215 Werf Gusto 156* Dordtsche 'etrol. 787# Kon. Petroleum f 188.50 186.50 Billiton 182 A'dam Rubber. 77% 80 K.L.M f 100.— Holl. Amer. Lijn.. 161* K.N.S.M 161* N. Scheepv Unie 141 v. Nievelt Goudr. 135 Phs. v. Ommeren 265 H.V.A 125* Deli maatschappij f 131,60 Amsterd. Bank.. 247* Nat. Handelsbank 121* Ned. Handel Mij 185 Rotterd. Bank 207# Twentsche Bank.. 187 Anaconda Copper 59 Bethlehem Steel.. 51# U.S. Steel 87* General Motorg.. 50"/i. Shell Union 85* 24* tegen tekende de Italiaanse pers fel pro test aan. Thans heeft T.V.L. laten weten, dat zij „geheime studio's" heeft ingericht in de buurt van Milaan, en dat zij vandaar gaat zenden, ook al komt de politie. Zij wil op deze wijze „het illegale monopolie van de R.A.I." breken. Ameland. 7 65 m. w. Dondrahead n Men» Amstelstad. 7 110 m n. Kp. Ortegal n. Port Said. Arendskerk, pass. 7 Suez n. Djibouti. Abbekerk. 7 te Cadiz. Abida. 7 v. Fao n Balikpapan. Ariadne. 7 v. Amsterdam n. Odense en Kopenn. Acila. 8 te Napels. Alhena. 7 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro Alkes. 7 v. Colombo n. Madras Adonis, 7 v. San Juan n. Antwerpen. Aegis. 8 v. New York n. La Guaira. Aagtedijk. 7 te Tanga verwacht v. Mombassa. Aludra. 7 te Londen verwacht. Alloth. 6 te Hamburg v. Bremen. Algol. 8 te Montevideo. Alphacca. 8 te Rio de Janeiro. Alphard. pass. 7 Fernando Noronha n Hamburg Argos. 7 3 m w Kp. Roca n. Antwerpen. Alkaid. 7 te Hamburg v. Bremen. Ampenan. 7 40 m. n. Bermuda n. New York Amsteldiep. 7 55 m. n.w. K. Blanco n. W.-Europa Amstelmeer. 7 240 m. z. Landsend n. Liverpool. Appingedijk. 7 360 m. o. Kp. Race n. New York. Aldabi. verm. 12 v. Buenas Aires n. Rotterdam. Alnati. 11 te Rotterdam verw. v. Buenos Aires Bloemfontein, verm. 14 v. Amsterdam n. Durban. Bennekom. pass. 7 Azoren n. Antwerpen. Bintang. pass. 7 Gibraltar n. Halifax Bengalen, 7 te Seattle verwacht v. Astoria Oreg Blitar. 7 v. Londen n. Antwerpen. Boissevain. 7 te Singapore v. Mauritius. Beninkust. 8 te Monrovia. Patong, 8 v. Port Said n. Napels. Bengkalis. 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Breda. 7 te Antwerpen. Banggai. 7 5 m o. Marcus Isl. n. San Francsco Batu. 8 te Tandjong Mani verw. v. Surabaja Blitar, 7 te Antwerpen verwacht v. Londen Caltex Eindhoven. 7 dw. Minicoy n Rastanura Celebes. pass. 7 Kp. St. Vincent n Bilbao. Clavella. 7 te Stanlow. Caltex Arnhem. 7 300 m. z.w. St. Vine. n. Sidon Cinulia. pass. 7 Str. Dover n. Stanlow. Camerounkust. 7 te Bordeaux verw. v. A'dam. Carrillo. 7 240 m. z.z.o. Manzanillo n. L Angelei Crania, 6 360 m. n.n.w. Kp. Roque n. Durban. Congokust, 8 te Casablanca verwacht. Cradle of Lib.. 7 50 m. n.no. Masua n. Ph.delphla Caltex Utrecht. 7 200 m. z.o P. Sudan n. Bahrein Dongedijk. 6 v. Los Angeles n. San Francisco De Eerens. 7 v. Bandar Abbas n. Dubai. Duivendrecht 7 210 m n.o. Las Palmas n. Dakar Doris. 8 te Port of Spain. Ena. 7 te Curacao verwacht v. Vitoria Eos. 7 te Thessaloniki. Esso Amsterdam, pass. 7 Ouessant n. Aruba Esso Nederland. 7 40 m. n.n.o. Oran n Pt Said Gordias. 7 v. Port of Spain n. Emden. Groote Beer. 16 te Kaapstad verw. n. Sydney. Guineekust. 6 50 in w Abidjan n. Abidjan. Gulneekust. 7 v. Abidjan n Takoradl. Hathor. 7 v. Beyrouth n. Lattakia. Hermes. 7 dw. eil. Wight n. Ria Haina. Hoogkerk. 7 100 m. z.w. Ouessant n. Marseille Hestia. 7 v. San Jose n. Champerico. Ilos. 8 v. A.dam n. Kopenhagen en Gothenburg. Haarlem. 7 v. Kingston n. Tela Helder. 7 te Kingston verwacht. Hera. 7 te Aruba. Hydra. pass. 7 Bermuda n. Amsterdam. Ivoorkust, pass. 7 Oursant n. Conakry. Joseph Frering. 7 v. Monrovia n. IJmuiden Jügersfont.. 10 te East-Lond.. 12 te Durban verw. Jolian van Oldenbarnevelt. 8 te Sydney verw. Jacob Verolme, 7 v. Baltimore n. Guayacan. Java. 7 te Surabaja. Kalinga, 8 te Buenos Aires. Koratia. 8 v. San Lorenzo n. Pta. Cardon. Kelletia. 8 te Invorgordon. z Kieldrecht. pass. 8 Kp. Finisterre n. Marseille Kieldrecht. pass. 6 Ouessant n Marseille. Krebsia. 7 v. Kaapstad n. Curacao. Kryptos. 7 v. New York n. Curacao. Kerkednk. 7 v. Rotterdam. 8 te Antwerpen. Kara. 7 80 m. w. Djeddah n. Gibraltar. Koningswaard. 7 35 m z.w. Wight n. Thameshaven. Kosicia. 7 900 m. n.o Marünique n. Curacao. Karimata. 7 te Philadelphia verwacht. Katelysia. 7 te Curacao verwacht v. Mamonal Roebiah. 7 te Genua verwacht. Kellia, 7 340 m. w. Finisterre n. Shellhaven. Korenia. 7 in Kielerkanaal verw. n. Rotterdam Kreeft. 7 315 m. n. Kp. Verde n. Monrovia. Kermia. 7 125 m. n.n.w. Suva n. Balboa. Laertes, pass. 7 Sabar.g n. Colombo. Limburg. 7 v. Port Swettenham n. Singapore. Lieve Vrouwekerk. pass. 7 Aden n Suez. Laurenskerk. 7 v. ank. 13 m. n.o Wangeroog Lelykerk. 7 te Khargisland v. Kuwait. Loosdrecht, 7 20 m n. K. R. Muscat n. Ummsaid Lemsterkerk. 7 te Basrah. Musilloyd, 7 50 m w. Dondrahead n. Aden Maron. 7 bij lichtschip Suriname verwacht naar Paramaribo. Maasdam, verm 10 v. R'dam. 20 te N. York verw. Noordam, 10 v Rotterdam te New York verw. Meerkerk. 7 te Stettin verwacht v. Hamburg Medon, 7 v. La Guaira n. New Orleans. Maas, pass. 8 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Mylady. 7 v. Abidjan n. Bordeaux. Maashaven. 4 v. Rotterdam n. Bremen. Mitra. 8 te Rotterdam. Mississippilloyd, pass. 7 Jabalattair n. Ummsaid Muiderkerk. 7 te Amsterdam. Noordzee. 7 265 m. w n.w. Colombo n Madras Naess Tiger, pass. 7 The Brothers n Mena Nieuw Amsterdam. 8 te Cristobal. Noordwijk. 8 te Mississippi. Oostkerk. 7 520 m. o. St. Helena n Kaapstad. Orestes. 7 te Amsterdam. Oranje. 10 te Genua. 13 te Port Said verw. Oranjestad. 13 te Madeira. 23 te Barbados veru Omala. 7 v. Rotterdam n. Stavanger. Oranjestad. 7 v. A'dam n. W.-lndië via S'hmpton Orion. 7 te Algiers Ommenkerk. 7 v. East-London n. Durban. Perna, 8 te Chittagong verw. v. Singapore Pclydorus. 7 te Birkenhead v Swansea Prins Willem III. 7 te Montreal verw. v. Quehe Frlns Willem V. 7 v. Hull n. Le Havre Pr. Joh. Will. Friso. 7 v. Barranquila n Baltimo Purmerend. 8 te Malta. Peperkust. 7 te Antwerpen. Prins Alexander. 7 v. Aalborg n. Bolnes Prins der Nederlanden, 8 te Curacao Pygmalion. 7 v. Puerto Ordaz n. Rotterdam Pr. Willem II. 8 50 m. w. Landsend n Montrea, Ridderkerk, 7 500 m w. Minicoy n Colombo Rakl. 6 v Aden n. Ummsaid. Roepat. 7 te Genua n. Port Said Rijndam, verm. 10 v. N. York. 10 te R'dam verw Seven Seas. 12 te Montreal verwacht v Br haven Straat Johore. 8 v. Melbourne n. Adelaide Stentor. 6 200 m. z.w. Landsend n. Rotterdam Str Mozamb 7 te Durban verw. v East-London Sarangan. 7 te New York verw. v. Malaga. Statendam. 7 te Southamptin v. New York. Steven. 7 450 m. z.o Kp. Rave n. Napels. Scherpendrecht. 7 200 m. z. Las Palmas n. Sete Stentor. 7 60 m. w. Kp. Casquets n. Rotterdam. Stad Schiedam. 7 13 m. o n.o. Dover n. Melilla Sumatra. 7 150 m. o n.o. Algiers n. Djibouti. Stad Vlaardingen. 7 te Rotterdam. Statendam, 8 el Rotterdam. Statue of Liberty, 7 te Mena. Straat Madura. 7 v. Sydney n Melbourne Schouten. 8 te Accra. Sibajak. pass 7 Algiers n Rotterdam Straat Singapore. 7 v. L. Marques n Melbourne Straat Soenda. 7 v. Buenos Aires n Santos Stad Haarlem. 7 te Monrovia verw v. L Palmt» Saidja 8 te Pladju verwacht n. Pulusambu. Schiedijk. 7 op Elbe n. Hamburg. Stanvac Pendopo. 7 v. Djakarta n. Buatan. Stanvac Talangakar. 8 te Tj. Uban v. Buatan Straat Lombok. 7 v. Durban n Lour Marques Sunetta. 9 te Manilla verwacht v Balikpapan. Tegelberg, 7 v. Singapore n. Pennng. Theobaldius. pass. 7 Perim n. Bandar Mashur. Tjibadak. a te Shanghai. Titus. 7 1000 m. n.o. Guadeloupe n Point a Pitre. Tomori. 7 le te Port Sudan v. Suez Tjipanas. 7 te Saigon verwacht v. Singapore Tara. 7 te Antwerpen. Tarakan. 8 v. Houston te Corpus Christi. Triton. 7 v. Ciudad Trujlllo te Cumana Tahama. 7 570 m. w. Kaapstad n. Santos Tana. 7 te Pladju v. Tandjong Priok. Tawali, 7 800 m. o. Aden n. Aden. Telamon. 7 500 m z.w. Azoren n Pta Delgada Tero, 7 te Rotterdam. Van der Hagen. 7 v. Beira n. Dar Es Salaam. Van Heemskerck, 7 v Ito Ilo n. Cebu. Van Noort, 7 v. Lytt.leton te Dunedin verwacht, Vasum. 7 1000 m. z.w. Azoren n Eastham Willem Barendsz, 7 v. Point a Pitre n. Kaapstad Wonosari. 7 te Djeddah Woensdrecht. 8 te Napels. Waibalong. 7 te Aden verwacht v. Basrah Waterman. 8 v. Kaapstad. 19 te Las PalmaR verw Wonogirt. 8 te Los Angelos verw v. Nasipit Westerdam. verm. 15 v R'dam. 24 te N York verw Willemstad. 11 te Trinidad verw. n Amsterdam W Alt. Jones, 6 500 m. z.o. Bermuda n. Ph.delph Vivipara. 7 130 m. n.n.w. Lissabon n Mena Waal. 7 te Elensis verwacht v. Piraeus. Zuiderkruis. 12 te Fremantle. 20 te Sydnev verw. Znankerk. 6 v. Hamburg n Bremen Zuiderkerk, 7 v Genua n. Marseille

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6