B. en W. van Zandvoort achten kwade opzet niet aanwezig Kort en bondigy Honderden deelnemers bij hoela-hoep- wedstrijden in Haarlem-Noord Hoessein terug? Amsterdamse Beurs MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 SCHENDING VAN STEMGEHEIM W. de Jong damkampioen van Noordholland Colson heeft het verbruid bij het vrije-veren comité Stagnatie bi i woningbouw door hoelahoeprage Installateurs komen plastic buis tekort „Celtherapeuten" hielden congres in Rotterdam Pleidooien voor omstreden nieuwe geneeswijze Conferentie te Genève over onverhoedse aanvallen Koeznetsov leider van Russische delegatie Protestbetogingen van de Westduitse mi jnwerkers Boeken in zakformaat in kruidenierswinkels Verbod op militair gebruik van de ruimte LAATSTE NIEUWS Onderzoek naar stranding van „De Zeven Provinciën" Scheepsbrand bij Durban Scheepvaart In een uitvoerige brief gericht aan de heer L. J. Breure, waarvan afschriften werden toegezonden aan de raadsleden en de pers, hebben B. en W. van Zandvoort geantwoord op de door de heer Breure schriftelijk gestelde vragen over ernsti ge onregelmatigheden, welke zouden heb ben plaats gehad na de raadsvergadering van 7 oktober jl. door enkele raadsleden. Op de eerste vraag, over hardnekkige ge ruchten, dat door impertinente vraagstel lingen en het meenemen van verscheurde stembriefjes buiten de raadzaal, met de bedoeling het geheim van de stemming over een te benoemen hoofd van een open bare school te doorbreken, zetten B. en W. uitvoerig uiteen, hoe deze geruchten in omloop zijn gekomen. Na afloop van de i-aadsvergadering van 7 oktober namelijk werd wethouder Kerk- man in de raadzaal staande gehouden door een raadslid, dat uiting gaf aan zijn verwondering over het feit, dat de heer H. E. Dees niet was benoemd tot hoofd van de Karei Doormanschool. Bij het daarna volgende korte gesprek gaf dit raadslid te verstaan, dat hij op de heer Dees zou hebben gestemd. De raad zaal verlatende, werd de heer Kerkman teruggeroepen door een ander raadslid, dat nog met een collega in de raadzaal stond. Ook deze beiden brachten de be noeming ter sprake en verklaarden uit eigen beweging hun stem op de heer Dees te hebben uitgebracht. Dit kon volgens wethouder Kerkman nooit kloppen, omdat deze wist, dat zijn fractie van vijf leden eveneens op de heer Dees had gestemd, zodat deze dus acht stemmen zou moeten hebben verkregen inplaats van zeven. Een mogelijke fout van het stembureau achtte de wethouder dan ook niet uitgesloten, te meer omdat de namen der beide kandida ten: H. Kuys en H. Dees, bij onduidelijk handschrift vergissingen zouden hebben kunnen doen ontstaan. Nogmaals vroeg toen de heer Kerkman aan het eerstge noemde raadslid, of deze werkelijk op de heer Dees had gestemd en toen dit beves tigend werd beantwoord, is wethouder Kerkman, vergezeld van dit raadslid, te ruggekeerd naar de raadzaal en heeft in het bijzijn van enkele raadsleden, getracht de nog in een asbak aanwezige-verscheur- de-stembriefjes aaneen te voegen, tenein de na te gaan of de telling der stemmen juist was geweest. Toen dit een tijdrovend werk bleek te zijn. heeft wethouder Kerk man de stembriefjes meegenomen om thuis te kunnen nagaan, of het stembureau bij de vaststelling van de uitslag der stem ming mogelijk een vergissing had ge maakt. Toen dit niet het geval bleek, heeft de heer Kerkman de stembriefjes vernie tigd. De heer Kerkman is van mening, dat hij de stembriefjes niet had mogen meenemen en er beter aan had gedaan, zijn twijfel over de vaststelling van de In een spannende sluitingsronde, die za- tërdag in Haarlem werd gespeeld, heeft de Haarlemmer W. de Jong beslag gelegd op de titel persoonlijk damkampioen van Noordholland. J. H. Ansems en W. C. Bee- ke eindigden met een gelijk aantal punten op de tweede plaats. Zij zullen nog drie beslissingspartijen moeten spelen om uit te maken wie van hen met W. de Jong zal worden afgevaardigd naar de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. De wijze waarop verschillende partijen wérden beëindigd toonde duidelijk aan, dat enkele spelers, die nog kans maakten op de titel, niet tegen de spanning waren op gewassen. Zo bood W. C. Beeke, de kandi daat die er in puntentotaal het beste voor stond, in een voor hem zeer kansrijke stand van 10 om 10 stukken remise aan. A. Groo teman, de stand juist taxerende, accepteer de dit aanbod onmiddellijk. Bij analyse bleek, dat A. Grooteman bij uiterst voor zichtig spel inderdaad de remise kon for ceren. In de partij W. de Jong tegen J. Mekken ontwikkelde zich een boeiend gevecht, waarbij De Jong alles op alles zette om tot. winst te komen en Mekken op bekwame wijze de stand in evenwicht hield. Toen de vele belangstellenden de stand reeds als een vaste remise hadden gewaardeerd, moest Mekken wegens tijdsoverschrijding opgeven. Dit betekende een teleurstellend slot van een van de belangrijkste partijen in dit toernooi. De altijd sportieve De Jong kon dit abrupte einde moeilijk aanvaarden, doch moest zich bij de beslissing van de wedstrijdleider neerleggen. Hiermede was de sensatie nog niet ten einde, want J. H. Ansems verweerde zich nog met de moed der wanhoop tegen een dreigende nederlaag in zijn partij met H. v. d. Vossen. Laatstgenoemde had door pri ma spel een zeer voordelig eindspel be reikt. Bij de afwisseling daarvan nam hij echter, na een slag, een eigen inplaats van een stuk van zijn tegenstander van het bord. Ansems reageerde onmiddellijk met éen tegenzet, waardoor ingevolge het be paalde in het reglement, de fout van Van der Vossen onherstelbaar was. De onthut ste Van der Vossen restte slechts de partij op te geven. Bijzonder fraai won J. K. de Vries van C. de Bree. Met een mooie combinatie, welke men in dammerstermen een zeven klapper noemt, besliste De Vries de partij in zijn voordeel. M. E. C. Stahlberg gaf zijn tegenstander Th. Tielrooy geen schijn van kans en won gedecideerd. De partijen C. WesterveldC. Chattilon en J. H. Bee ke—P. v. Heerde eindigden in remise. De eindstand luidt: 1. W. de Jong 13 7 5 1 19 2/3. J. H. Ansems 13 7 4 2 13 •2/3. W. C. Beeke 13 6 6 1 18 4. A. Grooteman 13 4 9 0 17 5. M. R. C. Stahlberg 13 4 8 1 16 8. J. H. Beeke 13 4 7 2 15 7. J. Mekken 13 5 4 4 14 8. C. Westerveld 13 3 5 5 11 10. Th. Tielrooy 13 1 8 4 10 10. H. v. d. Vossen 13 1 8 4 10 11. C. Chattilon 13 1 7 5 9 12. P. v. Heerde 13 1 7 5 9 13. J. K. de Vries 13 3 3 7 9 14. C. de Bree 13 0 7 6 7 De jeugdige J. Beliën, lid van damclub it. Bavo (Heemstede) is er in geslaagd de persoonlijke titel damkampioen Noordhol land eerste klasse op zijn naam te bren gen, waarmede hij tevens het recht ver wierf het volgend jaar in de hoofdklasse deel te nemen. Beliën bereikte dit resul- taar door zijn laatste partij tegen C. Hey remise te houden. De slotstand luidt: J. Be liën 4 gespeeld 5 punten, J. W. Schüss 4 uit 4 en C. Hey 3 uit 4. stemming bijvoorbeeld onmiddellijk aan de voorzitter van de raad mede te delen. Naar aanleiding van dit alles is het col lege van B. en W. van mening, dat van im pertinente vraagstellingen aan raadsleden geen sprake is geweest. Impertinent im mers betekent: onbehoorlijk, onbeschaafd of brutaal. De heer Kerkman heeft alleen aan één raadslid de bevestiging gevraagd van een tevoren door deze vrijwillig ge dane mededeling. Voorts stelt het college vast, dat de bedoeling van het wegnemen der stembriefjes kennelijk niet is geweest het achterhalen van het geheim der stem ming, maar alleen om na te gaan, of soms bij de vaststelling van de uitslag der stem ming een fout was gemaakt. Wat de overi vragen van de heer Breu re betreft, bevestigen B. en W. dat aan stemmingen over personen volstrekte ge heimhouding verbonden is. Van een schen ding van geheimen als bedoeld in art. 272 van het wetboek van Strafrecht menen B. en W. niet te kunnen spreken, dit gaat naar de mening van het college te ver en hoewel volgens burgemeester en wethou ders door de heer Kerkman een erstige fout is gemaakt, meent men niet, dat daaruit de conclusie kan worden getrok ken dat er kwade opzet in het spel is ge weest om achter het geheim der stem ming te komen, zodat naar de mening van het college, het vertrouwen tegen de me de-raadsleden niet onherroepelijk is ver beurd nóch dat het ontstane wantrouwen iedere gezonde samenwerking verder blij vend zou uitsluiten. Er zullen maatregelen worden genomen om tot een doeltreffender vernietiging dei- gebruikte stembriefjes te komen, onmid dellijk nadat de uitslag van de stemming is vastgesteld. Tenslotte delen B. en W. de heer Breure mede, dat geen der leden van het college behoefte gevoelt aan het samenstellen van een nota van de afzonderlijke leden van het college, waarom door de heer Breure was gevraagd, indien over deze aangele genheid in het college van B. en W. geen unanieme overeenstemming zou worden bereikt, wat betreft het beantwoorden van de door de heer Breure gestelde vragen. Honoré Colson, de 73-jarige leider van het Vrije-Verencomité in Zeeuwsch-Vlaan- deren, is in ongenade gevallen. De mees ten van zijn volgelingen willen niets meer van hem wrien. Ook in het actie-comité is een sterke oppositie gegroeid, hetgeen zaterdagavond aan het licht kwam toen de secretaris-penningmeester een felle aan val richtte op de heer Colson en daarbij mededeelde uit het bestuur te treden. De bejaarde veehandelaar heeft de enor me publiciteit rond zijn persoon niet kun nen verdragen. Na wel honderd maal te zijn geïnterviewd voor dagbladen, radio en televisie, is Colson in zichzelf gaan ge loven. Hij is de provincie - Zeeland door getrokken en heeft eigenmachtig openba re bijeenkomsten belegd om.daar te spre ken. Hij deelde in een advertentie mede een eventuele benoeming in de gemeente raad van Terneuzen te zullen aannemen en hij liet lepeltjes in de handel brengen, waarop zijn beeltenis prijkte. Zaterdagavond werd hij door de secre taris-penningmeester van het actie-comi té de heer N. de Kunder, scherp aange vallen. „Colson heeft zich door zijn dilet tanterig optreden en zijn onsamenhangen de redevoeringen belachelijk gemaakt. De kwaliteit van het gesprokene was bene den alle peil, onfatsoenlijk en getuigend van grote onkunde. Hij zou zelfs beweerd heb ben dat minister Algera niet om gezond heidsredenen, maar onder druk van hem, Colson, was afgetreden", aldus de heer Kunder. die Colson voorts verweet de ve renactie in het politieke vlak te hebben ge trokken. Hij was eigenmachtig naar een K.V.P.-vergadering getogen, had daar als actieleider gesproken en verwijten uitge deeld aan Kamerleden. Het afgetreden bestuurslid heeft, zich ook niet kunnen verenigen met de wijze, waar op de financiële aangelegenheden zijn af gedaan. Tal van gelden, die aan Colson ter hand waren gesteld voor de actie, zouden na al die maanden nog nimmer verant woord zijn. Colson heeft reeds verklaard dat als men hem aan de dijk zet, hij zijn memoires zal gaan schrijven Nederland zit zonder plasticbuis. De meeste grossiers hebben geen meter meer in huis. De plotselinge rage voor het hoe lahoepelen, overgewaaid uit Amerika en Engeland, heeft de vraag naar plasticbuis in enkele dagen tijds enorm doen stijgen. De gevaarlijke kant hiervan is, dat de voortgang in de woningbouw in het ge drang dreigt te komen. Vele installateurs kunnen met de aanleg van elektrische lei dingen in nieuwe woningen niet verder, omdat zfj niet over voldoende buis be schikken. Negen fabrieken produceren in Nederland enkele honderden kilometers plasticbuis per dag. Voordat de hoepelrage begon, werkte men al ongeveer op top capaciteit. zodat de produktie nagenoeg niet verder kan worden verhoogd. De meeste grossiers hebben reeds een distributiesysteem ingesteld, waarbij men voornamelijk de vaste klanten helpt. Dat toch nog een aanzienlijk kwantum van de plasticbuis in de hoepelindustrie ver dwijnt, komt doordat ook vrij veel instal lateurs hoepels schijnen te vervaardigen Er is zelfs 'n geval bekend van 'n instal lateur in het oosten van het land, die met een wagen vol hoepels telkens naar West- Duitsland trekt, waar hij een veel hogere prijs voor zijn produkt krijgt. De nieuwe rage is wel op een zeer onge legen tijdstip gekomen, daar men graag voor het begin van een eventuele vorst periode zoveel mogelijk huizen gereed wil hebben. Of de hoepelrage lang zal duren, weet niemand. De kans op een snel ver zadigde markt is tamelijk klein, daar de nlastichoepels geen lang leven hebben. Daardoor is al bij voorbaat een grote ver- vangingsmarkt geschapen. In Rotterdam is zaterdag een congres gehouden van de Nederlandse Vereni ging voor Celtherapie, waarop diverse hoogleraren en artsen uit Duitsland, En geland en Frankrijk voordrachten gehou den hebben over hun ervaringen met deze geruchtmakende geneeswijze. De celthe rapie is ontwikkeld door de Zwitserse arts dr. Paul Niehans, die injecties van leven de cellen, bereid uit het weefsel van klie ren en organen van ongeboren kalveren, gebruikt ter genezing van diverse ziekten en zelfs in bepaalde gevallen van zwakzin nigheid (mongoloïde kinderen) met der gelijke celinspuitingen verrassende resul taten bereikt zou hebben. Van dit laatste getuide prof. dr. Haubold uit München, die in zijn voordracht een uiteenzetting gaf van de door hem gedurende een reeks van jaren bereikte resultaten met de Nie- hans-therapie bij „mongooltjes": een ver betering van het intellectuele peil van ve le patiëntjes, een positievere verhouding ten opzichte van hun omgeving, en soms ook een helderder blik en een verbetering van de gelaatstrekken. De Londense endocrineloog heeft de celtherapie loegepast op patiënten bij wie de lichaamsgroei niet normaal verliep. Bij verschillende dwergen, zo zei hij: „heb ik na de behandeling geleidelijk enkele centimeters groei kunnen constateren". Andere sprekers constateerden aan de hand van hun ervaringen, dat celprepara ten daar toegepast moeten worden, waar het toedienen van hormoonpreparaten on gewenst is en voorts in alle gevallen waar bij men een verbetering van de klieren met inwendige afscheiding mag verwach ten, die niet door middel van andere ge neeswijze bereikt kan worden. De celthe- rapie, aldus de tendenz van hun betoog, mag dan ook slechts daar worden toege past waar de conventionele geneeswijzen zouden falen. Dr. F. M. L. Merkelbach, Or thopedisch chirurg te Rotterdam en voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Cel therapie, zei dat na een injectie met een oplossing van levende cellen vol gens de methode-Niehans vaak een alge mene revitalisatie geconstateerd kan wor den. De huid wordt soepeler, en beter door bloed. de gelaatstrekken krijgen een fris ser en jeugdiger aanzien terwijl de licha melijke en geestelijke functies zich begin nen te herstellen. Nochtans is voor elke ziekte waarschijnlijk een specifieke injec tie. samengesteld uit die foetale klieren en hormonen, die bij de patiënt niet naar behoren functioneren. Dr. Merkelbach ver klaarde, dat bij arteriosclerose, asthma, bepaalde vormen van huidaandoeningen en chronische gewrichtsreumatiek al ve le hoopgevende resultaten me' de Niehans- therapie bereikt zijn. Tb.c.- en kankerlij ders zullen echter zijns inziens nooit met celinspuitingen behandeld mogen worden. De Parijse hoogleraar prof. dr. Velley betoogde, dat deze therapie van dusdanig belang is, dat zij niet in handen mag blij ven van de kleine groep medici, die haar nu toepast. Onder de patiënten, die door dr. Paul Niehans zelf behandeld werden zijn ver schillende prominente persoonlijkheden, onder randere de Westduitse Bondskanse lier dr. Adenauer en nu wijlen paus Pius XII. De celt h era pie heeft de laatste jaren ook in ons land diverse navolgers gevon den, maar zij vindt ook nog vele bestrij ders in de kringen van de medische we tenschap GENèVE (UPI) De Sovjet-Unie heeft; een van zijn voornaamste deskundigen op het, gebied van de buitenlandse politiek, de eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov naar de conferentie over onverhoedse aanvallen te Genève gezonden, aan het hoofd van een delegatie van 25 personen. Westerse di plomaten nemen aan, dat het de bedoe ling van het Kremlin is. dat Koeznetsov zich ook, zij het misschien achter de scher men, zal bemoeien niet de vastgelopen be sprekingen over het beëindigen der proe ven met kernwapens. Koeznetsov's komst veroorzaakte verbazing en enig onbehagen in de westerse delegaties, waarin zich geen figuur bevindt die de Rus in rang even aart. Men acht het mogelijk, dat Rus land de besprekingen over verrassings aanvallen een politieke betekenis wil ge ven, iets wat de Verenigde Staten, blij kens een nota aan Moskou weigeren te doen. Het. is echter ook mogelijk, dat Koeznetsov naar Genève gekomen is met een grotere vrijheid om te onderhandelen over een compromis inzake de kernproe ven. In kringen van de Duitse en Ameri kaanse delegaties bij de conferentie over de proefnemingen met kernwapens over heerste de mening dat de eerste week van overleg verloren tijd is geweest. Men bereidt zich voor op een langdurige con ferentie. Een Britse poging om de Russi sche delegatie te verleiden tot een duide lijke uitspraak over hetgeen noodzakelijk is om een tijdelijke overeenkomst op te stel len is mislukt. De Russen willen over niets anders praten dan hun plan, aldus enkele zegslieden. Vandaag begint, naast de conferentie over de proeven met kernwapens, de con ferentie over onverhoedse aanvallen, waar aan wordt deelgenomen door de Verenigde Staten, Groot-Britlannië, Frankrijk, Italië en Canada en door Rusland, Polen, Tsje- choslowakije, Roemenië en Albanië. (De Russen noemen de besprekingen een con ferentie tussen NAVO en pact van War schau). De conferentie heeft, tot doel vast te stellen wat verstaan wordt onder het be grip verrassingsaanval, op welke wijzen zulk een aanval gedaan kan worden en hoe hij van te voren ontdekt zou kunnen wor den. Het Westen staat op het standpunt, dat het slechts technische besprekingen zijn, waarvan de resulaten gerapporteerd dienen te worden aan de UNO. Later zou dan een politieke conferentie gehouden kunnen worden over het eventueel vast stellen van inspectiezones. ESSEN, (DPA) In de Westduitse mijn centra Essen, Dortmund, Bocum. Gelsen- kirchen en Alsdorf hebben zoncag cu:zen- den mijnwerkers en vakverenigingsfunc tionarissen geprotesteerd tegen de energie- politiek van de regering in het licht van de steenkolencrisis. Een der sprekers be schuldigde de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal van discriminatie jegens West-Duits- land. Van de regering werd geëist, dat zij de import van steenkool dadelijk staak! en een minimumproduktie garandeert. Van de werkgevers eist men instelling van een werkweek van vijf dagen. De hoela-hoep grijpt als een besmette lijke ziekte om zich heen. Jong en oud is er door aangetast. Er is bijna geen straat of men ziet er kinderen heupwiegend, hals-, arm- of beendraaiend met overga ve zich aan de nieuwe tijdspassering wij den. Knikkers, tollen, springtouwen, vlie gers of zelfs het balletje trappen zijn vol komen weggevaagd door de hoela-hoep. Hier en daar wagen zich vaders of moe ders voor een demonstratie op straat maar meestal blijft het bij een schuchtere po ging. De lenige ieugd heeft 't kunstje veel gauwer onder de knie. Sommigen tonen zich ware jongleurs. Op één been als een hoela-ooievaar, hurkend of zittend op de grond, het gaat hun allemaal glad af. Za terdagmiddag waren de straten in Oud- Schoten opvallend vrij van hoela-hoep en thousiasten. Geen wonder bij honderden waren zij op de speeltuinen „Weltevreden" aan de Spaarndamseweg en „Het Vondel kwartier" aan de Vergierdeweg samenge komen om zich daar met elkaar te meten. De speelwerktuigen. anders geen mo ment in rust, werden thans niet aangeke ken. Schuin keken ze eikaars vaardighe den af en bewondering, vermengd met een Amerikaans systeem De Algemene Nederlandse Kruideniers- bond zal deze week aan zesentwintighon derd leden een circulaire sturen, waarin de verkoop van „pockef'-boeken door het kruideniersbedrijf is uiteengezet. Begin januari zullen tien titels v&n bekende Nederlandse en buitenlandse boeken in een nieuwe serie boeken in zakformaat ver schijnen, uitgegeven door „De Bron" te Antwerpen en een Utrechtse firma. Deze twee bedrijven zijn niet gebonden slechts te leveren aan de erkende boekhandel, zo als een overeenkomst tussen boekhandel en de erkende uitgeverij het wil. Naar wij ver nemen zou de Utrechtse firma een belan- gencombinatie van bestaande uitgevers zijn. Voor de verkoop van de romans in zak formaat zouden zich ook reeds enkele grote winkelbedrijven geïnteresseerd hebben ge toond. De verkoop van het boek, die men alleen in de grotere zaken lonend acht, wordt mogelijk in de toekomst met buiten landse series uitgebreid. De Nederlands- Belgische serie zal, als de plannen slagen, iedere twee maanden met; tien titels worden uitgebreid. Men heeft zich er van de zijde van de Kruideniersbond van over tuigd, dat slechts goede lectuur in de han del komt. Omdat het „pocket"-boek als een typisch „zelfbedieningsartikel" wordt be schouwd, verwacht men, dat de kleine boeken het vooral zullen „doen" m de be kende molens van zelfbedieningszaken, die gevestigd zijn in de nieuwe wijken van grote steden, waar men in het. algemeen maar weinig erkende boekhandels vindt. beetje afgunst, klonk dan in hun „Moet je die eens zien, dié kan 't effe goed!" Bij „Weltevreden" was de belangstel ling voor de wedstrijden enorm. Meer dan tweehonderd kinderen tussen vier en veer tien jaar hadden zich opgegeven. Bij de behendigheidswedstrijd moesten de deel nemers al hoela-hoepend blokjes rapen en tien meter verder weer neerleggen. Moet u eens proberen met zo'n slingerend ding om uw lichaam. In de duurwedstrijd kon geen winnaar worden aangewezen omdat vele kinderen een dusdanige behendigheid bleken te bezitten dat de strijd urenlang had kunnen duren. Na een uur onverdro ten draaien ontvingen alle deelnemers, die nog in de strijd waren, een traktatie. Ook bij „Het Vondel kwartier" was de animo voor het hoela-hoep-kampioenschar zeer groot. De tuin was als bezaaid met hoela-hoepels, die met eentonige regel maat het ene rondje na het andere draai den. Opgewekte muziek uit een geluids-' wagen zorgde voor een plezierige begelei ding. Bij de uithoudingswedstrijd waren na een uur nog 23 deelnemers aan bod. Sommige kleintjes stonden, zich nauwe lijks bewegend, rustig met het duimpje in de mond rond te kijken of te babbelen met hun bewonderende mamma of pappa, die aan de rand van het toernooiveld de hoela-hoepende schare gadesloegen. Bij de wedstrijd in behendigheid werd menig kunststukje vertoond. Het mislukte soms wel eens maar dal was alleen een reden om straks op straat of thuis nog harder te oefenen! NEW YORK (AFP) De Russen heb ben zaterdagavond bij de politieke com missie van de UNO een ontwerpresolutie ingediend, waarin aangedrongen wordt op het sluiten van een overeenkomst, die het lanceren van raketten in de ruimte voor militaire doeleinden verbiedt en de leden- landen van de UNO verplicht alleen ra ketten te lanceren in het kader van een gemeenschappelijk internationaal program. In de Russische ontwerpresolutie wordt voorts voorzien in de oprichting van een bureau van de UNO, dat zich bezig moet houden met de internationale samenwer king op ruimtevaartgebied en een inter nationaal programma zal moeten uitwer ken voor het lanceren van raketten met een wetenschappelijk doel. In deze resolutie wordt voorts gevraagd om opheffing van de buitenlandse mili taire bases, in het bijzonder van de bases in Europa en het Nabije en Midden- Oosten. De Russische ontwerpresolutie voorziet ook in de invoering' van een controle systeem in UNO-verband met het doel dc uitvoering van de genoemde overeenkom sten te garanderen. In de Rolzaal in Den Haag is de Mari- neraad heden begonnen met, het onder zoek naar de gebeurtenissen die leidden tot het aan de grond lopen van de kruiser „De Zeven Provinciën" op 26 augustus waardoor dit schip een etmaal lang on wrikbaar vast zat op de kop van het wes telijk havenhoofd van de nieuwe marine haven in Den Helder. Als eerste getuige werd gehoord de schipper van een baggermolen, die ver klaarde dat zijn schip was blijven liggen nadat hij vernomen had dat „De Zeven Provinciën" langs zou komen. Hij lag bui ten de as van de haveningang en belem merde „de Zeven Provinciën" dus niet bij het binnenvaren. Luitenant, ter zee der eerste klasse J. B Genet, navigatie-officier op de kruiser, verklaarde dat hij de haven op één schroef was binnengevaren. Hij had de stroomat- las geraadpleegd, maar daaruit bleek echter niet of er een vóór-ebstoom ter plaatse bestond. Van het feit dat hij op slechts één schroef zou binnenvaren had hij geen kennis gegeven aan de Comman dant Zeemacht in Den Helder, daar dit niet gebruikelijk is. De baggermolen nam naar zijn mening een moeilijke positie in. daar „De Zeven Provinciën" 50 meter van deze baggermolen verwijderd moest blij ven. Ook moest rekening worden gehou den met de Tesselse boot. Bij het nade ren van de haven werd gerekend op de lopende vloed. Deze getuige was niet be kend met de vóór-ebstoom ter plaatse. Er bestond geen aanleiding een sloep uit te zetten om de getij stroom te controleren Aan de roerganger was enkele keren mee gedeeld dat hij met één schroef voer. Aan het uitvoeren van de roercommando's mankeerde niets. Even nadat de com mandant van ..De Zeven Provinciën" had opgemerkt: „Wij komen er wel dicht langs", bemerkte de getuige dat het schip naar de westdam afdreef, hoewel de kop van het schip nog de juiste richting wees en het schip naar het roer bleef luisteren Vervolgens werd luitenant ter zee der tweede klasse C. V/. Roodenburg, officier van de wacht, gehoord. Hij verklaarde dat er op het ogenblik dat het schip binnen veer nog slechts weinig stroom stond. Ook hij was niet op de hoogte van een vóór- ebstroom ter plaatse. Er is geen verwar ring geweest omtrent uitvoering der roer orders en het. schip was goed manoeuvreer- baar. Uit de gedragingen van de comman dant die het bevel vóór de groene licht boeien had overgenomen, had getuige op gemaakt dat deze op zicht manoeuvreerde. Hij had geen aanleiding gezien twee zwarte ballen te hijsen, aangezien het schip voldoende manoeuvreerbaar was. Hij be vestigde dat het de roerganger bekend was dat het schip op één schroef voer. De toegevoegd officier van de wacht, luitenant ter zee der 2e klasse R. ten Dam. verklaarde hierna een stroomnaad te heb ben waargenomen ten noorden van de groene lichtboei. „Dc Zeven Provinciën" is evenwel niet ten noorden van deze stroom naad geweest. Hierna werd het onderzoek geschorst tot 's middags. JERUZALEM (UPI) Te Jeruzalem is een bericht van het Jordaanse radiostation Ramallah opgevangen, waarin wordt ge meld dat koning Hoessein hedenmiddag om half twee plaatselijke tijd te Amman is te ruggekeerd. Het narlement werd bijeenge roepen. Volgens Ramallah zouden binnen kort belangrijke mededelingen volgen. LONDEN (UPI) Radio-Moskou heeft hedenochtend gezegd dat verondersteld wordt, dat koning Hoessein van Jordanië afstand zal doen van zijn troon ten behoeve ^an zijn 12-jarige broer Hassan. DURBAN (Reuter) De bemannings leden van het 5.155 ton metende Britse vrachtschip „Forresbank" heeft het schip zondag, toen het zich 250 kilometer ten zuiden van de Zuidafrikaanse havenstad Durban bevond, verlaten, omdat er een hevige brand aan boord woedde. De overlevenden werder aan boord ge nomen van het Britse sehip „City of York" De eerste berichten maken mei ding van één slachtoffer, de Indische don keyman. die aan zijn brandwonden be zweek. De „Forresbank" is maandagochtend voor de kust van Pondoland (Zuid-Afrika) aan de grond gelopen. Het schip was één bonk laaiend vuur. Slotkoor;- Heden vrijdag 13.45 ui 3-3 H°/e Nederl. '47 907/to 905/i« 3% Nedl. 1962/64 93l3/,„ 93% Woningbouw 6% 108% 108% Pr. A'dam '56 I 85% Pr. A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 95 Pr. R'dam '57.... 106H/i8 A.K.U 256% 255 Calvé Delft 363 364 Van Gelder Zonen 195 195 K. N Hoogo/ens.. 345 348 Nederl. Ford 18? 18.3 N Kabelfabriek. 293 293 7ew Philips Gloeil 384'/s 386 Pref PhilipsGloc '1. 177% 465 470 Wilton Fvmoord 215 215 Werf Gusto 156% 156% Dordtsche '"trol. 787H 780 Kon. Petroleum.. f 188.50 f 186,90 Rilliton 182 181 A'dam Rubber. 77 V2 72 K.L.M f 100 f 103, Roll. Amer. Lijn 161% 169 K.N.SM 161% 164 N Scheepv. Unie 141 145 v. Nievelt Goudr. 135 148 Phs. v. Ommeren 265 H.V.A 125% 128V2 Delimaatschappij f 131,60 f 131,80 Amsterd. Bank.. 247 247% Nat. Handelsbank 121% 122 Ned. Handel Mij.. 185 Rotterd. Bank.... 207 207 Twentsche Bank. 187 Anaconda Copper 59 59 Bethlehem Steel.. 51% 51% U.S. Steel 87% 87 General Motors.. 50,R/lfl 50% 85% 82% 24% 23'/z In Duitslang gearresteerd. Een 48- jarige Nederlandse koopman en zijn zoon, beiden uit Amsterdam, zijn bij Wesel in de nabijheid van de Duits-Nederlandse grens gearresteerd. Zij worden er van ver dacht dat zij zich zouden hebben onttrok ken aan het betalen van belastingen en douanerechten tot een bedrag van meer dan twee miljoen mark. Aicor. 15 v. Bahia le Las Palmas verwacht. Aardijk, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Alcori pass. 9 Fernando Noronha n. Las Palmas. Alphacca. 10 te Santos. Annenkerk, 10 te Barcelona. Aslerope, 9 v. Baltimore n. Rotterdam. Alkes, 9 te Madras. Alnati, 9 le Antwerpen. Ampenan, 9 te New York. Alioth, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Alnati, 9 te Antwerpen verwacht v. Las Palmas. Amst.elstad, 9 40 m. n.w. Kp. Vincent n. Pt. Said. Almkerk, 9 v. Shanghai n. Manilla. A:rendskerk, 9 145 m. n. Massawa n. Djibouti. Abida, 9 90 m. n.n.w. Muscat n. Singapore. Argos, 9 190 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Breda, 9 le Rotterdam. Britsum, 9 v. Rotterdam n. Hongkong. Beninkust, .9 v. Monrovia n. Freetown. Bonifa, 9 te New York. Balong, pass. 9 Kreta n. Napels. Banggai, 9 500 m. n. Wake Isl. n. San Francisco. P.ritsum, 9 25 m. o.n.o. Dover n. Huil. Castor, 7 400 m. w.z.w. Ouessant n. Pt. of Spain. Charis, 7 v. Mobile n. Houston. Concepcion, 9 14 m. w.z.w. Goeree n. Las Palmas. Ceronia. 9 v. Cochin n. Calcutta. Cistula, 9 v. Bangkok n. Pladju. Caltex Rotterdam, 8 v. Rotterdam n. Rastanura. Callisto, 10 te Belfast. Congokust, 9 v. Casablanca n. Rotterdam. Caltex Utrecht. 9 180 m. o.n.o. Aden n. Bahrein. Coolsingel, 9 370 m. o.n.o. Trinidad n. Plo. Ordaz. Cradle of Lib.. 9 240 m. 7.. Socotra n. Ph.delphia. Caltex Arnhem. 9 42 m. n.n.o. Oran n. Sidon. Caltex Eindhoven. 9 280 m. z.o. Ras Al Hadd naar Rastanura. Caltex Nederland, 9 v. Bahrein n. Mauritius. Caltex Rotterdam, 9 110 m. n.o. Ouess. n. P. Said. Camerounkust. 9 v. Bordeaux n. Dakar. Casamance, .9 115 m. n.n.o. Villano n. Dakar. Congokust. 9 v. Casablanca n. Rotterdam. Crania, 8 280 m. o. Recife n. Durban. Doris, 9 v. Port of Spain n. Puerto Ordaz. Diemerdijk, 8 v. Rotterdam n. Bremen. De Eerens. 10 l.e Bahrein. Dorestad, 7 380 m. z.w. Nicaragua n. Curagao. Fsso Nederland, 9 25 m. o. Pantellaria n. Pt. Said. Flrema. 9 75 m. z.z.w. Zante n. Berre. Ena, 9 v. Pta. Cardon n. Recife. Friesland KRL, pass. 9 Acapulco n. Panama. Friesland SSM. 10 v. Setubal te Rotterdam verw. Oroote Beer. 9 550 m. z.w. Takoradi n. Kaapstad. Garoet, 9 v. Alexandrië n. Genua. Gooiland, pass. 9 Fern. Noronha n. Montevideo. Graveland. 9 te Amsterdam verwacht. Guineekust. 7 v. Abidjan n. Takoradi. Haarlem. 9 te Tela verwacht. Tfecuba, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Heelsum, 9 op Weser n. Bremen. Heemskerk, 9 v. Melbourne n. Aden. Hoogkerk, 9 50 m. w. Gibraltar n. Marseille. Heemskerk, 9 v. Melbourne n. Aden. Hispania, 9 te Emden. Helicon. 7 1070 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Hera. 7 v. Aruba n. Puerto Limon. Hilversum, 7 250 m. o.z.o. Ph.delphia n. Ph.delph. fsis. 9 v. Paramaribo n. Puerto Ordaz. Johannes Frans. 9 v. Philadelphia n. Panama. Japara KRL. 7 210 m. n. Madeira n. Livorno. Jagersfontein. 10 te East-London. Jason. 7 v. Maracaibo n. Pta. Cardon. Kellia. 9 60 m w.z.w. Casques n. Shellhaven. Kermia. 9 60 m. n.o. Apia n. Balboa. Karossa, 9 v. Manokwari n. Biak. Keizerswaara, 9 v. New York n. Curagao. Kreeft, 10 te Monrovia. Kloosterdijk, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Korenia, 9 te Rotterdam. Kosicia. pass. 9 Martinique n. Curagao. KvJix, 10 te Cornerbrook. Kicldrecht, pass. 8 Finisterre n. Marseille. Konigswaard. 7 te Thameshaven. Limburg. 9 300 m. n.o. Singapore n. Dumaguette. Laertes. 10 te Colombo. Lissekerk. 9 116 m. n.n.o. Mombasa n. Aden. Lnarderkerk, 8 v. Rotterdam n. Bremen. Let.o. 9 te Montreal. Merak N, 9 30 m. o. Abrolhos n. Hamburg. Munttoren. 9 290 m. n.w. Perim n. Mena. Mijdrecht, 9 55 m. o.n.o. Malta n Houston. Macoma. 9 te Manilla. Mitra, 9 v. Rotterdam n. Sundsvall. Maaslloyd. 8 v. New Orleans n. Savannah. Molenkerk, 10 te Port Elisabeth. Maas, 9 55 m. z.z.w. Oporto n. Antwerpen. Naess Tiger, 9 275 m. w.n.w. Perim n. Mena. Naess Commander, 11 te Sidon v.. Fawley. Nanusa, 9 400 m. o. Kp. Guardafui n. Djibouti. Noordam, 9 te New York. Nieuw Amsterdam. 9 v. Sanblas n. Havana. Noordzee, 9 te Madras. 1 Notos, 9 120 m. z.z.w. Ouesant n. Algiers. Oberon. 10 te Baltimore. Omala, .9 te Stavanger. Orion, pass. 9 Gibraltar n. Antwerpen. Peperkust. 7 te Antwerpen. Pygmalion, 7 v. Ordaz n. Rotterdam. Pieter S. 9 te Rotterdam. Prins Alxander. 9 te Rotterdam. Prins Casimir, 9 te Rotterdam. Papendrecht. pass. 9 Beach.vhead n. Novorossisk. Prins Willem V, 9 te Antwerpen. Purmerend, 9 v. Malta n Berre. Raki, 6 v. Aden n. Ummsaid. Ridderkerk, 10 te Colombo. Radja, 9 te Calcutta verwacht v. Bahrein. Rijn kerk, 9 20 m. n. Cherbourg n. Las Palmas. Sibajak. jass. 7 Algiers n. Rotterdam. Soestdijk, 7 700 m. w.z.w. Scillys n. Antwerpen. Solon. 7 40 m. z.o. Wight n. Ciudad Trujillo. Stad Amsterdam, 9 te Freetown. Straat Soenda, 10 te Santos. Sunetta, 10 te Manilla. Stad Alkmaar. 10 te New Orleans. Schelpwijk, 9 v. Abö n. Rotterdam. Sarpedon. 9 20 m. w. S. Salvador n. Jacksonville. Scherpendrecht. 9 50 m. w. Casablanca n. Sete. Saroena, 9 v. Bukom n. Pladju. Stanvac Lirik, 9 v. Sungeigerong n. Buatan. Schelpwijk. 9 v. Abö n. Rotterdam. Stad Rotterdam, 9 100 m. n. Dakar n. Amsterdam. Stad Schiedam. 9 300 m. w.n.w B'deaux n. Melilla. Stentor, 8 t.e Rotterdam. Statue of Lib., pass. 9 Little Quoin n. Ph.delphia. Statensingel, 9 te Mobile verwacht. Teucer, pess. 9 Stanla Maria (Azoren) n. Tripoli. Tsria, 9 v. Pladju n Singapore. Tiberius. 8 v. Punta Delgada n. Emden. Tabinta. 9 122 m. w. Ceylon n. Colombo. Tahama. 9 405 m. n.o. Tristandacunha n. Santos. Trompenberg, 9 20 m. w. Flores n. G v México. Tappanzee, 10 te Basrah. Tomori, 11 te Aden verwacht. T-.-wali, 9 te Aden. Tegelberg, 9 v. Penang n. Mauritius. Texel, 10 te Mombasa. Van Heemskerk, 10 te Manilla. Vasum, pass. 9 Azoren n. Eastham. Van Neck. 9 60 m n.o. Billiton n. Suva. Vijst, 9 14 m. z.w. Wight n. Baltimore. Waterland. 9 te Montevideo v. Buenos Aires Waterman. 10 te Walvisbaai. W Alt. Jones, 7 100 m. z.z.o. B'muda n. Ph.delphia Wonosari. 9 te Port Sudan. Weltevreden, 9 te Rotterdam. Willemstad. 10 te Port of Spain. Woensdrecht. 9 v. Napels n. Providence. Zonnewijk, 9 30 m. z. Antieosti n. Londen. Zaankerk. 9 v. Breinen n. Antwerpen. Vivipara, 9 30 m. n.n.w. Algiers n. Mena. Waibalong, 9 rede Hodeida. Zuiderkerk, 8 v. Marseille n. Duinkerken. KLEINE V.AAR1 Appingedam, 9 te Dungeness n. Lissabon. Atlas, 8 25 m. z.w. Kp. Degata n. Livorno. Bab T, 5 v. Zaandam te Rotterdam. Badzo, 9 op Thames n, Londen. Boreas, 8 120 m. n.o. Villano n. Amsterdam. Draco. 7 te Malaga, n. Cadiz. Elsa. 6 Kiel gepass. n. Karskaer. Flevo. pass. 9 ET-4 v. Kopenhagen n. Amstèrdam. Ilias. 9 10 m. w. Borkumrif n. Amsterdam. Joost, 6 v. Raumo n. Zaandam. June. 7 te Swansea n. Cork. Jupiter. 7 30 m. w. Canirocks n. Oran. Kaap Falga, 6 v. IJmuiden n. Ostrand. Kp. St. Vincent. 6 v. Karlshamn n. Valdemarsvik. Leliegracht, 8 Brunsbiittel gepass n. Amsterdam. Li.inbaansgracht. 9 dw. Zandvoort n Kotka. Manto. 8 v. Aarhus n. Amsterdam. Midas, 8 15 m. n.n.w. Kp. Villano n Antwerpen. Nero. 9 20 m. z. Ouessant n. Oporto. Pavo, 5 v. Skutskaer te Amsterdam. Phidias, 7 100 m. n.w. Brindisi n. Algiers. plat.o, 8 100 m. z.w. Barcelona n Barcelona. Ponza. 6 Kiel gepass. n. Ostrand. Thaletas, 7 v. Faro n. Antwerpen. Tilly, 6 v. Karskaer te Kopmanholmen. Twee Gebroeders, 8 35 m. z.w. Casquets n. Bil ba' SLEEPVAAKI Argus, 10 te Maassluis. Blankenburg, 9 v. Hoek v. Holland n. Antwerpen. Clyde, 10 te Maassluis. Friesland, 10 te Saigon. Humber, 5 v. Genua n. Algiers. Noordholland, 7 90 m. n.n.o. Pt. Sudan n. Pt. Said. Noordzee, 10 te Genua. Oostzee, 10 v. Houston n. Rio de Janeiro. Poolzee, 10 530 m. n.o. St. Maarten n. VUssingen. Titan, 4 te Santiago. Witte Zee, 10 te Maassluis. Zeeland, 7 150 m. w. Key West n. Khorramshar.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4