JUDO hal£zware Kinderen maakten balletscenario's Zeven doden in het verkeer fcJ Tweede prijs voor leerlingen van Haarlemse Jan Ligthartschool neven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECI-fTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Witte de With herdacht Busmaatschappij vervoert geen rock-'n roll jeugd „Studer>tikoos"kri j gt vrolijke toegift 883 GEWONDEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED KOM ROYAAL VOOR UW RICHTING UIT EN GEEF EEN GOED EN DUIDELIJK TEKEN Nationale hondsconcoursen voor accordeonorkesten Jaarverslag over 1957 van Prins Bernhardfonds Binnenstad niet voor alle verkeer afsluiten Plan voor verjonging van het oude Spaarndam Onderdak verleend voor één nacht Brigadier Stoop gehuldigd De zwemcompetitie in de Kring Haarlem C. J. van den Broek wordt donderdag tachtig jaar Uitspraken Haarlemse rechtbank UIT STAD EN STREEK Rioleringswerken in de Kleine Houtweg Een wijs besluit MAANDAG 10 NOVEMBER 19 5 8 Voor de wedstrijd voor kinderen tot. veertien jaar, waarin een. scenario voor het Scapino-Ballet werd gevraagd in het voorjaar uitgeschreven, zijn tweehon- dervijfenveertig inzendingen, individuele en van schoolklassen binnengekomen. Scapino en de V.P.R.O. stelden elk twee hoofdprijzen beschikbaar. Er werden bo vendien vijfentwintig eervolle vermeldin gen toegekend. De eerste Scapinoprijs (een radio) werd door de elfjarige Henk Dragstra in Leeuwarden met „De Wönderfluit" ver worven. De eerste t.v.-prijs ging naar de tienjarige Thora Justesen in Amsterdam, wier balletje, „Het Gipsbeen" op 12 no vember in het Nieuwe de la Martheater te Amsterdam en tevens in de televisie uitzending van de V.P.R.O. die woensdag middag worden uitgevoerd door leerlingen van de beroepsklas van de Scapino-ballet- school. De choreografie is van Karei Poons, de muziek werd gemaakt door Co- bv Lankester en de aankleding door Ans Kumer en Ruthe I-Iellmer. De tweede Scapinoprijs werd toegekend aan „De Klaasdorpers" een nu vierde klas van de Jan Ligthartschool aan de Bo termarkt te Haarlem met hun verhaal „Jantjes eerste schooldag". Op hun spe ciaal verzoek zal de prijs bestaan uit een bezoek van de danser Indira Kamadjojo aan hun school, waar hij zal vertellen en voordragen op 24 november. De eenjarige Mia Burgerjon in Leiderdorp won met „Het Japanse prinsesje" de twee televisie prijs. Zij mag als prijsdit verhaaltje zelf voorlezen voor de televisie. Hierbij zullen illustraties worden ver toond van Jean van Duist uit Rotterdam, die deze als beloning voor zijn inzending mocht maken. De kinderen en de school- Advertentie Kijk uit naar dit stempel: het brengt u voordeel! In Rotterdam is zaterdag Witte Cornelis- zoon de With herdacht, vice-admiraal van Holland en West-Friesland, die op 8 no vember 1658 sneuvelde bij de zeeslag in de Sont. In de Sint Laurenskerk zijn kransen gelegd bij het kort geleden gerestaureer de marmeren grafmonument van deze vlootvoogd. Bij het bombardement in 1940 werd dit praalgraf zeer ernstig bescha digd. De heropbouw van de kerk was nu zo ver gekomen, dat het monument op zijn plaats teruggebracht kon worden. Ook in zijn geboorteplaats Brielle is vi ce-admiraal De With zaterdag herdacht tij dens een plechtigheid in de St. Jacobskerk, welke werd bijgewoond door de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de vereniging „Onze Vloot", de burge meesters van het eiland Voorne-Putten en de directeur van het Maritiem Museum te Rotterdam. (Verhort weergegeven Verkeer. In uw artikel „Zwaar verkeer" in uw nummer van 6 dezer spreekt u van „halfslachtige maatregelen". Moeten wij daaronder ook niet rekenen de nieuwe verkeerslichten rond het Houtplein? Men heeft namelijk geheel verzuimd daarbij aan overstekende voetgangers te denken. Had men dat wèl gedaan, dan zou men bijbehorende voetgangerslichten hebben aangebracht. Zoals de toestand nu is, moet men maar raden of men nog gelegenheid heeft tot oversteken. Vooral voor ouden van dagen is dit bedenkelijk. Men laat hier weer allerlei aan het toeval over. S. J. TEUNISSE. Verkeer II. Wederom hebben wij ge lezen van een verkeersongeval met dode lijke afloop, doordat de sturen van twee fietsen in elkaar zijn geraakt. Wordt het nu niet hoog tijd, dat er maatregelen wor den genomen om dit te voorkomen of te beperken. Ik denk hierbij aan een verbod om naast elkaar te rijden, met eventueel een uitzondering voor de B-wegen. Een dergelijk verbod kent men ook in onze buurlanden België en Duitsland. Maar al te dikwijls kan men constateren, dat op smalle wegen in de binnenstad twee wiel rijders rustig naast elkaar blijven rijden, ondanks er zich een stroom van auto's, bussen etc. naast bevindt. Ik zelf ben een groot liefhebber van fietsen en heb met mijn vrouw en kin deren al heel wat fietstochten gemaakt. Doch wanneer wij in een intensief ver keer terecht kwamen, hetzij in de stad of op het rijwielpad, gingen wij altijd achter elkaar rijden. Juist ook al omdat de bromfietsen medeberijders van de rijwiel paden zijn is dit een oplossing om on nodig risico te vermijden. Men kan nu wel alle mogelijke oorzaken gaan opsporen en verwijten gaan richten tot het snelverkeer of tot bevoegde in stanties van het verkeer, maar beter en direct te handelen, is volgens mijn mening het instellen van voornoemd verbod. J. J. G. Naschrift: De verkee'rswetgeving kent dit verbod reeds, doch in die zin dat de veiligheid van het verkeer als maatstaf wordt gesteld voor de vraag, of het naast elkaar rijden al dan niet is toegestaan. Wielrijders moeten zich realiseren dat zij strafbaar zijn, als er ten gevolge van hun naast-elkaar-rijden een ongeluk gebeurt. (Red.). klassen, die een eervolle vermelding kre gen, zijn met een der ouders de gast van Scapino op woensdagmiddag 12 november. De secretaris-generaal van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dr. J. H. Wesselings, zal op de ze middag de prijsuitreiking inleiden. De jury bestond uit de dames Hans Snoek, Maria Rebel, Annie Winkler-Vonk, Nell Baljet en de heren Indra Kamadjojo, Hans van Norden en Ad de Vries. Zondagmiddag kwamen twee Haarlemse jongens van negentien en twintig jaar zich bij de politie in Haarlem-Noord beklagen over het feit, dat een chauffeur van de NACO geweigerd had hen als passagier mee te nemen naar Krommenie. Kort daarop meldde de chauffeur zich bij de politie en hij verklaarde opdracht te heb ben van zijn directie z.g. rock 'n rolljeugd niet te vervoeren, omdat er in het verleden moeilijkheden in autobussen zijn ontstaan. Volgens de politie traden de jongens rus tig op. Deze zullen zich met een klacht tot de directie van de vervoermaatschappij wenden. Van de zijde der directie van de NACO vernemen wij, dat zij voor de tweede maal heeft moeten besluiten jongelui met be stemming Assendelft en omgeving niet als passagiers toe te laten. In het be gin van het jaar hebben zich ongeregeld heden in autobussen voorgedaan van jon gelui d:e een danspartij in Assendelft had den bijgewoond. Jongens gedroegen zich onbehoorlijk en waren lastig voor mede reizigers en het personeel. Enkele maanden later is de bepaling opgeheven, maar door dat kort geleden jongens weer onbehoor lijk zijn opgetreden is de bepaling opnieuw van kracht geworden. Het. is natuurlijk mogelijk dat de goeden onder de kwaden moeten lijden, aldus de directie, maar zij wil bevorderen dat de diensten een nor maal verloop hebben en dat de reizigers niet, in moeiliikherien worden gebracht door onbehoorlijk optreden. Zoals wij reeds eerder hebben bericht wordt op woensdagavond 12 november in het Minerva-theater voor de Heemsteedse Kunstkring een bloemlezing vertoond uit de beste programma's van Haagse en Am sterdamse studentencabarets. Naar ons thans wordt meegedeeld, krijgt „Studenti koos" nog een aanvulling. In het program ma is namelijk ook opgenomen een kleine nonsensikale komedie, welke onder de ti tel „De visser en de ring met zee meer min" wordt uitgevoerd door Ellen Craa- mer, Jakko van Renesse en Jan Langerei de pianist Peter Kok, benevens Rudi Blits, Hedy d'Ancona en Marijke Morley. welke laatste na Nieuwjaar in het gezelschap van Wim Sonncveld komt. Deze vrolijke muzikale grap is gemaakt ter gelegenheid van het totstandkomen van een langspeel plaat met liedjes, die belangeloos ten bate van de Prins Bernhardstichting (die finan ciële hulp biedt aan slachtoffers uit de tweede wereldoorlog) is vervaardigd en waaraan een prijsvraag is verbonden. Sinds 1 ianuari In de afgelopen week zijn in Haarlem en omstreken twintig ongelukken ge beurdwaarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Een persoon werd gedood. Daardoor is het aantal gewonden dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied ge beurde geslegen tot achthonderddrieën - tachtig. Bovendien waren er vijftien dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door rote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik De laatste twee weekeinden hebben in Amsterdam vierenveertig accordeonorkes ten met in totaal duizend accordeonisten deelgenomen aan de nationale bondscon- coursen. De door Koningin Juliana beschikbaar gestelde medaille werd verworven door „Helikon" uit Amsterdam, dat in de ere klasse een totaal van 402 punten bereikte. De medaille van Prins Bernhard was voor „De Amigo's" uit Bussum, die de tweede zondag 387 punten en lof van de jury oogstten. De medaille van de gemeente Amsterdam gaat naar Aalsmeer, naar de vereniging van die naam, die in de ere klasse 386 punten met. lof van de jury be haalde. Blijkens het verslag over 1957 van het Prins Bernhardfonds heeft de werving in dat jaar als resultaat 375.006,15 opge leverd. Aan subsidies zijn uitgekeerd in de categorieën wetenschap 22.700, kunst 31.270, volksopvoeding en jeugdzaken 20.565, overzeese rijksdelen en buiten land 22.202,85. Nog in afwikkeling zijn de subsidieverlengingen aan Anjerfondsen en voor derden. Het totaal bedraagt 327.325,92. In het algemeen financieel overzicht slui ten baten en lasten op een bedrag van 492.975,86. Haarlems burgemeester De burgemeester van Haarlem. mr. O. P. F. M. Cremers, heeft ons verzocht een aanvulling en toelichting te geven op het verslag van een door hem vrijdag ge houden causerie voor het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. In deze causerie over: „Een oude stad met. een jong hart" roer de mr. Cremers ondermeer het verkeers probleem aan. Een belangrijke reden, waarom het interlocale doorgaande ver keer thans nog niet uit de binnenstad kan worden geweerd, is naar het oordeel van mr. Cremers het nog ontbreken van af doende parallelwegen. Uiteindelijk moet het interlocale doorgaande verkeer vol gens mr. Cremers uit de binnenstad wor den geweerd. Als de binnenstad voor alle verkeer zou worden afgesloten, zou het stadsbeeld aan levendigheid inboeten. Hoe groot het doorgaande verkeer is, blijkt wel uit het volgende cijfer: van alle personenauto's en motoren is 65 percent doorgaand. Dezer dagen zijn de resulta ten van de verkeerstelling bekend gewor den. Ongeveer een jaar heeft men nodig gehad om de verkeerstellingen in Haar lem te analyseren. Een grotere bereikbaarheid heeft alge meen naar het oordeel van mr. Cremers slechts in beperkte mate een economische opbloei van een buurt ten gevolge. Dem ping van de Bakenessergracht om deze reden is daarom verwerpelijk, aldus de burgemeester. Als voorbeeld noemde de burgemeester de Gedempte Oude Gracht. Demping van deze gracht heeft geen eco nomische opleving van de zijstraten ver oorzaakt, meende hij. Op de afdeling volkshuisvesting ten stadhuize in Haarlem ligt tot en met 8 de cember het ontwerp-uitbreidingsplan „Spaarndam", betrekking hebbend op het gebied tussen de Nieuwe Rijweg en de Boezemkade en tussen het. Boezemkanaal en het Spaarne, ter inzage. Tegen het ont werp kunnen binnen de termijn van ter- visieligging bezwaren bij de gemeente raad worden ingediend. Het uitbreidingsplan regelt de bebou wing binnen de zgn. defensiekring van het fort „Spaarndam". Tot 1951 golden voor dit gebied beperkende maatregelen ten aanzien van de bestemming. Het plan be oogt een afronding en voltooiing van het oude vissersdorp en opent voorts de mo gelijkheid voor een bescheiden groei. In een toelichting op het plan wordt ge steld dat de toestand van vele woningen in het dorp zo slecht is dat op korte termijn maatregelen tot het ontruimen en slopen van de meest onherstelbare panden moe ten worden genomen. De bebouwing van vrijkomende of braakliggende gronden aan de rand van de bebouwde kom moet in ordelijke banen worden geleid teneinde het typische karakter van het dorp te hand haven of te herstellen. Hiertoe moeten al leen eengezinshuizen worden neergezet. Door sloping van ongeveer dei'tig ver ouderde woningen zou ruimte worden ge schapen voor de bouw van ongeveer 55 hui zen, waarvan tien bejaardenwoningen. Het plan is niet berekend op de vestiging van industrieën. Langs het Boezemkanaal is een complex volkstuinen geprojecteerd. In het plan is aan de groenbeplanting veel aandacht besteed: enkele plantsoenen en gazons rond de bebouwing zijn ontwor pen. Het bij de school behorende terrein is uitgebreid. Een zevenentwintigjarige magazijnbe diende. die met zijn vrouw in een pension in het centrum van Haarlem woonde, heeft in de afgelopen nacht onderdak van de politie gekregen, echter voor één nacht. De pensionhouder heeft d<* huur opgezegd, omdat hij niet kan meewerken, dat het echtpaar ook nog een kind in de woning opneemt. On het ogenblik - 'rtoeft de vrouw wegens de geboorte van een tweede kind in een ziekenhuis. Het eerste kind van het echtpaar verblijft in een kindertehuis te Haarlem. Wandelbos Groenendaal in herfsttooi Van een Heemstedenaar ontvingen wij onderstaand loflied op het wandelbos „Groenendaal": In een met zon beschenen „Groenendaal" hebben zondag weer honderden genoten van de nog prachtige herfsttinten waarbij vooral de beukenbomen een aanblik vorm den die velen stil maakte. De parkeer ruimte voor de ook nu weer talrijke auto's was door de zorg van het in dit bos werk zame personeel na de hevige regenval van vrijdagnacht weer keurig in orde ge bracht. Deze werkzaamheden die onder goede leiding niet door vakmensen behoe ven te worden uitgevoerd, hebben een tweeledig nuttig doel. Ten eerste het ver zamelen van het bladafval voor de vorming van mest voor de kweektuin en plantsoe nen en ten tweede het scheppen van een prima parkeergelegenheid voor de vele automobilisten die met hun gezin dit wan delbos bezoeken. Gelegen tegenover het dierenverblijf trekt deze plaats zeer velen. Na het bezoek van deze vooral voor de jeugd grote attractie, worden de wandelingen in het bos onder nomen, waar op tal van plaatsen de ouders met de kinderen van verschillende spel letjes in de vrije natuur genieten. Behalve de auto's voeren ook de bussen vele be zoekers aan. Ieder is er van overtuigd dat dit een rijk bezit is voor de gemeente. In dit bos bevindt zich ook de kweek tuin, waar tal van bomen worden ge kweekt. die voor de verjonging van het wandelbos moeten zorgen. Voor deze ver jonging zijn vooraf plannen opgesteld on der deskundige leiding van de heer H. Walet, die ook de zorg heeft over de ge meentelijke plantsoenen. De Ken. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt wel keuringen over ae parti culiere voortuinen, waarvoor prijzen wor den beschikbaar gesteld, maar roemt ook de wijze waarop de gemeentelijke plant soenen in deze gemeente zijn verzorgd. Wanneer men dan weet dat al het benodig de materieel daarvoor met een betrekkelijk kleine staf in de kweektuin onder leiding van de opzichter Van Bakel wordt ver zorgd, moet. men respect hebben voor het resultaat wat daar wordt bereikt. Ongetwijfeld hebben de gemeentelijke plantsoenen in deze zomer weer veler be langstelling gewekt en betreurt men het wel eens als de nog mooie perken weer van hun zomertooi worden ontdaan. De nieuwe bewerking dwingt daar evenwel toe en nu reeds weer zien we vele perken met winterviolen beplant en dat. alles wordt vooraf in die gemeentelijke kweektuin met grote zorg in gereedheid gebracht met een kundigheid die bewonderenswaardig is. Moge bij de begrotingsbehandeling vooral op dit onderdeel geen bezuiniging worden toegepast, want, velen ook niet-ingezetenen genieten van deze kleurenpracht. Zaterdagmorgen is de heer J. J. Stoop, brigadier van politie in Heemstede, gehul digd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar in overheidsdienst werkzaam is. In het verversingshuis van „Groenen daal" zijn vriendelijke woorden tot de ju bilaris gericht en enkele geschenken aan geboden. De loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent, noemde de heer Stoop „een man van de daad, plichtsgetrouw en col legiaal". Nadat hij van zijn grote waar dering had getuigd, bood hij namens de gemeente een geschenk onder couvert aan. De hoofdinspecteur van politie, dé heer A. Berentsen, memoreerde, dat de heer Stoop in 1940 het korps is komen verster ken. Voor de jubilaris had hij niets dan lof. „U bent een man van weinig woorden: op uw oouding valt niets aan te merken. U bent betrouwbaar. Ook het publiek waardeert u, u bent zeker niet kinderach tig". Namens het korps bood de heer Be rentsen een polshorloge aan Mevrouw Stoop kreeg bloemen. Éénmaal heeft de heer Stoop een straf je opgelopen, namelijk voor roken in de wacht. Daarom kreeg de brigadier tevens een pak tabak. Brigadier S. Salomons roemde de collegialiteit van de heer Stoop. Namens de collega's bood hij een armband voor het polshorloge aan. De heer J. Brouwer sprak als voorzitter van de politiesportvereniging. De jubila ris is penningmeester van deze vereniging Tenslotte sprak de heer Stoop een dank woord. 's Middags was er te zijnen huize een receptie. Daar bood de heer Brouwer namens de sportvereniging een set repa ratiesleutels aan. Mevrouw Stoop ontving bloemen. Zaterdagavond is in de beruchte bocht van de straatweg tussen Soesterberg en Soest, by het sanatorium „Zonnegloren", een personenauto met zes inzittenden tegen een boom gebotst. Van de auto, die met de rechter achterkant de boom ramde, werd de zijwand weggescheurd. De 21- jarige mejuffrouw N. van Dorresteijn uit Soest, die naast de bestuurder zat, en de 19-jarige groentehandelaar P. de Wit uit Zeist, werden uit de auto geslingerd. Het meisje was op slag dood, de jongeman is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De bestuurder, de 20-jarige C. A. van Koeveringen uit Bunnik werd zwaar ge wond, evenals de 19-jarige mejuffrouw J. Verwoerd uit Soest en de 18-jarige mejuf frouw J. Beijersbergen uit Soest. De zesde inzittende, de 20-jarige J. de Ridder uit Bunnik kreeg sni.jwonden in het gezicht en vluchtte in shock-toestand van de plaats van het ongeluk. Enige uren later is hij te Bunnik bij zijn ouders te voet aangekomen, niet in staat zijnde een verklaring te geven. Het is gebleken, dat de drie jonge mannen in een café te Zeist de drie Soes- ter meisjes hebben ontmoet. Besloten werd de meisjes thuis te brengen. De bestuur der heeft in de bocht de macht over het stuur verloren, waarna de wagen gedeel telijk in de berm van de weg terecht kwam De botsing met de boom was zo hevig, dat het chassis van de auto in tweeën brak. Op de Rijksstraatweg van 's-Gravenhage naar Amsterdam ter hoogte .van Den Dcyl (Wassenaar) heeft een uit de richting Am sterdam komende vrachtwagen, bestuurd door de 32-jarige J. B. uit Rotterdam, door nog onbekende oorzaak een langs de weg geparkeerde bestelauto geraakt. De twee auto's schoven dwars over het fietspad langs de weg en raakten de juist passeren de 18-jarige wielrijder R. Z. uit Oegst- geest. De wielrijder werd in zorgwekkende toestand naar de Ursulakliniek in Wasse naar overgebracht en is daar kort na aan komst overleden. De eigenaar van de be stelauto. die bij zijn geparkeerde wagen stond, werd meegesleurd en kreeg een hersenschudding. De bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd. De 41-jarige kaaspakhuischef G. van Dijk te Bodegraven is, toen hij zonder op het verkeer te letten op zijn bromfiets de Goudseweg aldaar overstak, aangereden door een personenauto en om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. De auto reed de Goudse- vaart in. Alle inzittenden werden gered. Op de Westkanaalweg te Ter Aar is het 2-jarig zoontje Jan Dirk van de familie J. Reijneveld plotseling de weg overge stoken en daarbij door een auto aange reden. Hij had een wondje aan het voor hoofd en'werd naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd, waar hij ech ter in de loop van de middag is overleden. Mevrouw W. VriendsHessels uit Coe- vorden is, toen zij op haar fiets uit de binnenstad van Coevorden huiswaarts keerde, bij de Spreenbrug onder een vrachtauto geraakt. Zij moet op slag dood zijn geweest. Het slachtoffer was moeder van 6 jonge kinderen. Op de Groenloseweg te Winterswijk is de 32-jarige W. Samberg u:t Winterswijk, nadat hij een van het centrum komende bus had laten passeren, aangereden door een uit de richting Groenlo met grote snelheid komende personenauto. De man was-op slag dood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van een kind. De tweede ontmoeting van de zwem competitie Kring Haarlem wordt 12 no vember des avonds aanvang acht uur door zwemclub Haarlem in Stoops Bad in Over- veèn gehouden. Het programma dat afge werkt zal worden luidt: 50 meter vrije slag meisjes; 50 meter rugslag jongens: 50 meter schoolslag dames nieuwelingen: 5 X 50 meter vrije slag estafette jongens; 3 X 50 meter wisselslas; estafette dames nieuwelingen; 100 meter vrijeslag heren nieuwelingen. Advertentie '^•ièri^iygg lïïlliiiiiiPïïi i iiiiiiiiiiii'llHlllirllliiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiij m In handige platte tabakszak gemakkelijk om uit te rollen JUDO shag wordt hierin niet droog JUDO shag breekt mei De heer C. J. van den Broek, oud-com mandant van de Haarlemse brandweer, hoopt donderdag 13 november zijn tach tigste verjaardag te vieren. De heer Van den Broek had in de brandweer een be langrijke staat van dienst. Reeds op 31 maart 1896 begon hij daaraan als vrijwil liger zijn krachten te geven en in de loop der jaren klom hij op tot commandant, welke functie hij op 26 april 1922 aan vaardde, als opvolger van de heer G. A. van der Steur. Toen in 1942 de vrijwillige brandweer in een beroepskorps werd om gezet legde de heer Van den Broek zijn functie neer. In de ruim twintig jaar, dat de heer Van den Broek de leiding had van de brandweer werkte hij met grote ambitie aan de opbouw van het korps en daarbij kreeg hij de gelegenheid zijn vele capaci teiten en zijn grote werkkracht te ont plooien. Spoedig zorgde hij ervoor, dat Haarlem de beschikking kreeg over snel rijdend materiaal en voorts kwam er in 1930 een zeer geperfectioneerd alarm systeem. In 1937 tenslotte werd de brand weerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht geopend. Ook het preventieve deel van de brand bestrijding heeft altijd de volledige be langstelling van de heer Van den Broek gehad. Het toezicht op gebouwen en bio scopen werd namelijk uitgebreid tot tal van andere zalen en een zeer belangrijke verbetering was wel de brandbeveiliging van de Grote Kerk. Als er namelijk brand zou uitbreken in de toren, dan zou er in de Vleeshal een toestel in werking worden gesteld, waardoor de toren van de kerk natgespoten zou kunnen worden. Naast commandant van de Haarlemse brandweer was de heer Van den Broek ere lid van de vereniging „De Tien" en ver der was hij ondervoorzitter van de Noord hollandse Brandweerbond. De aanstaan de jarige werd op 31 maart 1936. toen hij veertig jaar vrijwilliger was van de bi'and- weer, benoemd tot ridder in de orde van Oranie-Nassau. De heer Van den Broek, die oprichter is van een technische groothandel aan de Oude Groenmarkt, zal op zijn verjaardag niet in Haarlem zijn. De Haarlemse rechtbank heeft maan dagmorgen uitspraak gedaan in de za ken, die veertien dagen geleden dienden tegen onder andere middenstanders en ac countants wegens onjuiste belasting-aan gifte. Een 43-jarige Haarlemse slager werd veroordeeld tot drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en f 20.090 boete subs, zes maanden hechtenis met een proeftijd van drie jaai. De eis was drie oroeftijd van drie jaar. De eis was drie maanden onvoorwaardelijk en f 20.000 boete. Een 48-jarige Haarlemse vishandelaar werd veroordeeld tot. drie maanden voor waardelijk en 1 8000 boete subs, drie maanden met een proeftijd van drie jaar De eis luidde drie maanden onvoorwaar delijke en dezelfde geldstraf. De rechtbank veroordeelde een 60-jari- ge Haarlemse slager tot dezelfde straf. Te gen hem was ook drie maanden onvoor waardelijk en f 8000 boete geëist. Een 49-jarige Haarlemse koopman in af valstoffen werd veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijk ei f 10.000 boete subs, vier maanden hechtenis met een proeftijd van drie jaar. De eis was drie maanden onvoorwaardelijk en dezelfde geldstraf. Een 42-jarige Haarlemse werkmeester werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en 5000 boete subs, twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De eis luidde twee maanden onvoorwaar delijk en dezelfde geldstraf. De rechtbank veroordeelde een 40-ja- rige IJmuidense groothandelaar tot twee maanden voorwaardelijk en 6000 boete subs, twee maanden met drie jaar proef tijd. Geëist was twee maanden onvoor waardelijk en f 10.000 boete subs, vier maanden. Twee maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en 10.000 boete subs, drie maanden met drie jaar proeftijd luidde de veroordeling van een 64-jarige werktuig kundige uit Beverwijk. De eis was zes maanden onvoorwaardelijk en f 20.000 boete. De accountant van deze verdachte werd veroordeeld tot een maand voor waardelijk en f 500 boete subs, een maand hechtenis. Tegen hem had de officier van Justitie een maand onvoorwaardelijk ge- eist. Nieuws in het kort Hezenbergconfercntie. Op zaterdag 15 en zondag 16 november zal in „Bloemen- heuvel" aan de Bloemendaalseweg 158 in Bloemendaal een najaarsconferentie voor de vrienden van „De Hezenberg" gehou den worden, het geestelijk leven en de ziel zorg betreffende. De conferentie zal geleid worden door ds. W. A. Plug uit Hattum en bevat vier bijeenkomsten. Moderne jeugd. In de kapel aan de Leeuwerikenlaan in Aerdenhout zal woens dag 12 november een gemeente-avond van de Hervormde kerk gehouden worden, waar ds. M. L. W. Schoch, jeugdpredikant te Rotterdam, zal spreken over „De mo derne jeugd". Voorvork brak. Toen een vijfendertig- jarige inwoonster van Heemstede zater dagmorgen om half twaalf op de Binnen weg ter hoogte van het Minerva-theater in Heemstede fietste, brak de voorvork. De dame viel en moest met een hersenschud ding en verwondingen aan het gezicht per G.G. en G.D. naar de Mariastichting wor den vervoerd. Haar tweejarig kindje, dat achterop zal, liep geen letsel op. Litteraire avond. Niet op dinsdag avond 11, maar op donderdagavond 13 no vember houdt Toon Kortooms zijn cause rie over „De humor in de litteratuur" in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de He renweg in Heemstede. Deze avond wordt gehouden onder auspiciën van de Heem- steedse afdelingen van de Katholieke Ar beiders Beweging en de Katholieke Mid denstar, dsvereniging. Voor de zending. Op dinsdagavond 11 november houdt de Gereformeerde zen- dingskrans I.S.D. in het jeugdgebouw te Vijfhuizen weer de jaarlijkse verkoop- avond, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het werk van de zending. De artikelen zijn grotendeels door de leden vervaardigd. Er zijn echter ook goederen geschonken; onder andere is er zelfs een zending uit Australië. Cefa-voorstellingen. Op zaterdag 15 november verzorgt de Christelijke Film actie weer twee voorstellingen in de Vicon- kantine in Nieuw-Vennep. 's Middags draaien er films voor de jeugd en 's avonds is er een voorstelling van de speelfilm ..Toxi". Kath. Arbeidersbeweging. De afde ling Benneb- oek van de Katholieke Ar beidersbeweging houdt op maandag 10 november des avonds om acht uur in het r.k. verenigingsgebouw een ledenvergade ring. De nieuwe bondsadviseur. rector Van den Heuvel uit Den Haag, zal het woord voeren. Onderwijzer. B. en W. van Haarlem- merliede en Spaarnwoude stellen de raad voor te beoemen als onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school in Halfweg, de heer R. Jüch. Kennemer Schoolgemeenschap. In het artikel over de fusie tussen het Kenne mer Lyceum en Jac. P. Thijsselyceum te Ovcrveen is gesproken van de besturen van de twee verenigingen. Dit. moet echter zijn: het bestuur van de Vereniging Ken- nemer Lyceum, aangezien beide scholen «lechts één gemeenschappelijk bestuur hebben. Wèl heeft iedere school een eigen curatorium. Alleen maandsalarissen. Het gemeen tebestuur van Zandvoort overweegt met ingang van 1 januari alle gemeente-amb tenaren in deze plaats hun salaris per maand te gaan uitbetalen. B. en W. heb ben de ambtenaren-organisatie verzocht, hierover advies te willen uitbrengen vóór 1 december. De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft aanbesteed het vernieuwen van de riolering in de Kleine Houtweg tus sen de Paviljoenslaan en de Kampersin gel. Ingekomen waren acht inschrijvingen. Laagste inschrijvers waren C. Smit en Zoon te Vijfhuizen voor 90.900 en de hoogste de firma N. van Strien te Haar lem voor f 109.000. In de afgelopen nacht omstreeks half een vervoegde zich een vierendertigjari- ge bouwvakarbeider in de politiepost aan de Amsterdamsevaart te Haarlem met de vraag of hij zijn motor mocht stallen. Hij had enkele glaasjes bier gedronken en voelde zich niet bekwaam de motor te be sturen. De politie heeft de motor in bewa ring genomen en de man begaf zich lo pend naar zijn huis.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5