Comité-Maudling hervat, beducht voor tarievenoorlog, het vrijhandelsgesprek Chefarine „4" Ruzie in de Maastrichtse K.V.P.-fractie duurt voort Rusland overtroefde V.S. bij driehandig poker in Caïro Blijf meester Koor uit Pamplona in Haarlem Fransen bestuderen tijdelijke oplossing Maudling: „Wij moeten slagen" beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! f 20.000.- in totaal LAATSTE KANS OP SUCCES NIET GROOT GEACHT Zeven doden in het verkeer H. Pouius verongelukt NAVO-fonds van een miljoen dollar voor studenten Voor reizen en studie in de zeventien landen Raad van State verandert niet van karakter Betekenis als adviescollege is echter verminderd Hoofdprijs KNVB-pool blijft voor De Vormer Amerikanen in Egypte niet te benijden Pact van Warschau werdt versterkt Go moei ka en Kroesjtsjev zijn het daarover eens Doe mee en win f 5.000.- In de grote HONIG prijsvraag zijn yi4 prijzen te winnen TOP-prijs van f 5.000.- 13 hoofdprijzen van f 1.000.- Luitenant ging akkoord met onjuist ingevulde drukstaten 8^Eiza3$!S51IE!3gBGB3iW „Sibajak" pas hedenavond in Rotterdam Zwitserse politie zoekt Nederlander Het ongeluk op de „Kosicia" Verzoeningspoging doorkruist door voorstel tot royement van fractieleden WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li HET MISLUKKEN VAN DE ONDERHANDELINGEN over de Vrijhandelszone heeft alom In Europa tot gevolg dat men eikaars goede bedoelingen officieel hoog prijst. De angst voor een tarievenoorlog, die zou kunnen ontstaan als de Euromarkt zonder een Vrijhandelszone tot stand zou komen, begint sterker te worden dan de lust om nationale voordelen te behalen. Maar of nu goede wil of angst de boventoon voert, een feit is dat in ieder geval de Euromarkt op 1 .januari begint met een ver laging met 10 percent van de tarieven tussen de zes E.E.G.-landen. En hetzij met goede wil hetzij "iet angst moeten morgen de ministers van de E.E.G.-landen héél vroeg te Parijs héél snel'een besluit nemen over de gemeenschappelijke houding ten aanzien van de voorkeursrechten van het Gemenebest. Zij komen namelijk slechts één uur voor de bijeenkomst der O.E.E.S.-ministers begint bijeen. En deze O.E.E.S.- ministers van de zeventien landen, die vermoedelijk deel zullen uitmaken van een Vrijhandelszone, zullen onder leiding van de Engelsman Reginald Maudling trachten opnieuw een gedeeltelijke overeenkomst te bereiken over het plan voor de Vrij handelszone. De vraag of de voorkeursrechten van het Gemenebest kunnen bestaan naast de Vrijhandelszone is het laatste punt dat de niet al te eensgezinde EEG-minis- ters nog moeten bespreken. Er zou een plan van prof. Halstein ter tafel komen om die voorkeursrechten tot Euiopa uit te breiden. Ook moeten de ministers besluiten of hun landen individueel of als eenheid behandeld moeten worden in de vermoedelijke contingentenpool van de zeventien landen. Deskundigen van de Franse regering be studeren inmiddels de mogelijkheid van een tijdelijke oplossing, hetgeen trouwens ook wel door de regeringen of het bedrijfs leven in andere Europese landen zal wor den gedaan. De Franse regering moet bin nenkort haar positie tegenover het gehele Op de grens van Berlicum en Rosmalen is 's avonds de 42-jarige mevrouw J. B.-H. uit Berlicum met haar fiets te'water ge reden en verdronken. Haar 4-jarig doch tertje is waarschijnlijk eveneens ver dronken. Het lichaam van het kind is echter niet gevonden. In Oude Pekela is de 59-jarige beton werker B. Drent uit Winschoten, die per bromfiets op de Winschoterweg reed, door een auto aangereden en bijna od slag ge dood. In Amsterdam is de 28-jarige brom fietser H. Andriessen in de Molukkenstraat geslipt en gevallen. Met ernstige hoofd wonden is hij naar een ziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. Op de rijksweg RotterdamMoerdijk in de gemeente Zwijndrecht is de 27-jarige chauffeur H. Hees uit Dordrecht in een greppel onder een truck bekneld geraakt. Een kraanwagen trok de defecte trekker met oplegger achter zich aan en de heev Hees stond op de treeplank van de truck om bij te sturen. Plotseling kantelde de truck in een naast de weg lopende grep pel. De heer H. kwam er gedeeltelijk onder. Hij werd naar een ziekenhuis in Dordrecht vervoerd, waar hij kort na aankomst over leed. In Horst deed zich op een overweg een ongeluk voor dat aan de 26-jarige heer Telkamp uit Wamel het leven heeft gekost. De heer Telkamp passeerde met zijn bestel auto de door knipperlichten bewaakte spoorwegovergang en werd aangereden door een personentrein. De bestelauto werd totaal vernield. Op de oostelijke zijde van de rotonde op de Kleverlaan nabij de Delftlaan te Haarlem is dinsdagmiddag omstreeks drie uur de eenenzeventigjarige heer H. Pou ius uit Overveen met zijn bromfiets tegen een aanhangwagen van een vrachtauto gereden en kort daarop overleden. De heer Pouius kwam van de Klever laan uit de richting Bloemendaal. Op de Kleverparkweg reed in de richting van de Delftlaan de vrachtauto met aanhang wagen, beladen met stenen. De chauffeur van de vrachtauto remde, omdat het niet gemakkelijk was met zijn grote wagen om de rotonde heen te rijden en liet de bromfietser passeren. Kort daarop be merkte hij dat de bromfietser tegen de aanhangwagen was gereden. Tijdens het vervoer naar het Sint Elisabeths Gast huis is de heer Pouius overleden. Naar de oorzaak van het ongeval stelt de politie een onderzoek in. Getuigen wordt ver zocht zich met haar in verbinding te stellen. De heer Pouius volgde de officiersop leiding op de Cadettenschool in Alkmaar en aan de K.M.A. in Breda. Op 20 juli 1912 ging hij als tweede luitenant van het K.N.I.L, naar Indië. Op 20 juli 1916 werd hij eerste luitenant, op 16 september 1926 kapitein, op 28 juni 1935 majoor en op 30 juni 1936 luitenant-kolonel. In deze rang werd hij in 1939 gepensioneerd, doch bij het uitbreken van de oorlog meldde de heer Pouius zich onmiddellijk weer bij het leger en werd enige tijd later kolonel. Hij was in het bezit van het officierskruis 25 jaar. In Indië was hij onder andere commandant van een mitrailleurcompag nie en verrichtte zijn dienst op Java en Borneo. Bij meerderen, collega's en min deren was de heer Pouius zeer gezien. Me de wegens zijn hulp aan medegevangenen in een Japans kamp werd hij door de re gering onderscheiden met de Ster van Verdiensten. Enkele jaren na de oorlog kwam de heer Pouius terug naar Nederland, ves tigde zich in Bloemendaal en verhuisde later naar Overveen. De thans overledene was zeer sportief aangelegd en behaalde onder andere de medaille N.O.C. 3. Omstreeks 1910 speel de hij in het eerste elftal van de eerste klas voetbalclub Velocitas te Groningen. Hij woonde nog steeds iedere week voet balwedstrijden bij. Verder was de heer Pouius een groot liefhebber van het vissen en vroeger deed hij veel aan schermen. Als secretaris van het Oorlogsgraven- comité afdeling Bloemendaal ontplooide de heer Pouius veel activiteit voor de Klaprooscollecte. In vroegere jaren deed hij ook veel organisatorisch werk voor de ouden van dagen. vraagstuk bepalen. Het. is nog onmogelijk te voorspellen, wat haar besluit zal zijn; de regering kan besluiten tot hervatting van de onderhandelingen, maar zij kan ook constateren, dat de onderhandelingen zijn mislukt. In het tweede geval zal de Franse regering volgens de mening van ingelichte kringen waarschijnlijk een tijdelijke oplos sing voorstellen teneinde het uitbreken van een handelsoorlog in Europa te voor komen. Volgens de diplomatieke corres pondent van de Financial Times wordt het gevaar, dat het Europese multilaterale handels- en betalingsstelsel, dat gebaseerd is op de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking en de Europese Betalings Unie, ineen zal storten, snel gro ter. Er bestaat volgens deze correspondent weinig hoop, dat. de onderhandelingen morgen in het comite-Maudling een uit weg zullen brengen uit de impasse. Wan neer de Franse houding tegenover het plan voor een vrijhandelszone niet volledig ver andert, zal op 1 januari discriminatie haar intrede doen in de Europese handel, aldus de Financiel Times. De Engelse regering hecht evenveel ge wicht als altijd aan de Vrijhandels-zone als een aanvulling van de Europese Econo mische Gemeenschap, heeft premier Harold Macmillan dinsdag nog in het Lagerhuis gezegd. Hij zei, dat de onderhandelingen nog voortduren, hoewel de ernstigste me ningsverschillen blijven bestaan. Macmil lan zei niet van mening te zijn, dat dit het geschikte ogenblik was voor een' bijeen komst met de Westduitse kanselier Kon rad Adenauer en de Franse premier Char les de Gaulle, voor een bespreking van de kwestie van de Vrijhandels-zone. De pre mier voegde daaraan loe, dat het kiezen van het juiste ogenblik voor zo'n ontmoe ting „zeer belangrijk" is. Macmillan heeft de hoop toch nog niet opgegeven, dal enige „vorm van accom modatie" gevonden zou kunnen worden, die het mogelijk zou maken „dat de econo mische kracht van Europa als een geheel zich zou kunnen ontwikkelen en zo wijd mogelijk over alle landen van Europa ver spreid zou worden. Ik overweeg geen ter minologie. waarin een bedreiging zou kun nen liggen opgesloten, zowel in het belang van dit land als van de andere betreffende landen," zei de premier. Reginald Maudling verklaarde in het Lagerhuis dat de gevaren die een falen met zich mee zal brengen zo groot zijn, dat „wij ons niet kunnen veroorloven te falen". Maudling gaf toe dat de onder handelingen een ernstige fase hadden be reikt, maar „teleurstelling mag ons niet tot wanhoop brengen", meende hij. De si tuatie is extra ingewikkeld omdat de zes E.E.G.-landen op 1 januari hun tarieven onderling gaan verlagen. Maudling zei dat het zo langzamerhand in de pers en elders gewoonte was gewor den om van een Frans-Brits geschil in deze te spreken, maar dat was niet juist. Frank rijk en Engeland zijn slechts twee van de zeventien landen die aan de onderhande lingen deelnemen en die alle verschillende nationale belangen hebben. „Wij allen er kennen echter dat Frankrijk met bijzon- Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel lorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen PARIJS (UPI) De landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie hebben besloten gezamenlijk een fonds van een miljoen dollar bij elkaar te bren gen. teneinde studenten van universiteiten in de zeventien NAVO-landen in staat te stellen hun studies te vervolmaken in an dere landen. De studenten zullen tijdens, of na hun studie in staat gesteld worden reizen te maken door West-Europa en Noord-Amerika om het functioneren van het Atlantische bondgenootschap in de lan den, waaruit dit gevormd is te bestuderen. Naar schatting zullen drie- tot vijfhonderd studenten ervan profiteren. „De toewijzing van gelden voor het aca demische jaar (1958-1959) zal c»"i miljoen dollar bedragen, maar later zal die som wellicht groter zijn." Het is aan de leden- landen overgelaten die studenten uit te kiezen, die zij in aanmerking achten te ko men. De studenten zullen uit verschillen de leervakken worden gekozen. Daarnaast is een fonds van ongeveer 150.000 dollar gesticht voor steun aan stichtingen van modern onderwijs, waar geleerden uit verscheidene landen samen komen voor een uitwisseling van inlich tingen en standpunten. der ernstige problemen heeft te kampen en ik ben er zeker van dat alle vrienden van Frankrijk moeten helpen om hieraan tegemoet te komen", aldus Maudling. In de komende paar weken zal blijken of in het algemeen de wil om tot overeenstem ming te komen nog bestaat, zei minister Maudling, die daar zelf niet aan twijfelt. West-Duitsland De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, heeft zich na zijn te rugkeer van zijn reis door Azië onmiddel lijk beziggehouden met. het vraagstuk van de onderhandelingen over de vrijhandels zone. Hoewel de re,is van minister Erhard naar Parijs nog niet definitief vaststaat, nemen waarnemers te Bonn aan dat de Westduitse minister van Economische Za ken zal deelnemen aan de besprekingen van het comité Maudling. (Reuter/UPI/AFP/ANP DPA). Advertentie (Van onze Kamer ver slaag ever) In de Tweede Kamer heeft prof. Romme (K.V.P.) gisteren aan de regering ge vraagd of de benoeming van de 38-jarige drs. J. W. de Pous in de Raad van State een wijziging van het karakter betekent van dit door hem zeer gewaardeerde col lege, waarin door levenservaring gerijp te, wijze mannen zitting dienen te hebben. Het moment om over het karakter van de Raad van State te spreken, achtte de heer Franssen (P.v.d.A.) nog niet geko men. Dat kan beter gebeuren bij de wij ziging van de wet op de Raad van State. Prof. Oud (V.V.D.) herinnerde eraan dat vroeger de Raad van State het adviescol lege was voor het algemeen beleid van de koning, maar die betekenis is gewijzigd door de ministeriële verantwoordelijk heid. Het regeringsbeleid wordt bepaald in de Raad van Ministers op grond van tal van adviezen, waaraan de Raad van State niets meer van betekenis kan toevoegen. Minister Struijcken verklaarde dat het niet de bedoeling is in het karakter van de Raad van State verandering te brengen. De wet laat toe 35-jarigen in het college te benoemen. De minister had grote waar dering voor de Raad van State, maar hij was het met prof. Oud eens dat de bete kenis als adviescollege in de loop der tij den is verminderd, omdat de regering zo veel adviezen van andere instanties krijgt. De heer De Vormer in Rotterdam kan vannacht met een gerust hart gaan sla pen. De aanmeldingstermijn voor prijs winnaars in de KNVB-toto van zondag is gesloten en er heeft zich, behoudens de heer De Vormer, niemand meer gemeld met 15 goede uitslagen. De heer De Vor mer, kantinechef van Neptunus, is er dus van verzekerd dat hij nu 104.501.- rijker is. Van de tien winnaars van de 2e prijs van 44.786 valt er mogelijk nog één af, want een donateur van het Delfzijlse Neptunia is waarschijnlijk niet bij de KNVB inge schreven. CAIRO. (UPI) Sinds zij tussenbeide kwamen toen Frankrijk en Engeland dach ten te straffen voor zijn naasting van het Suezkanaal. hebben de Verenigde Stater, zich veel moeite getroost het president Nasser naar de zin te maken. Maar tel kens opnieuw blijkt, dat. de Verenigde Arabische Republiek op de Ameri;ka.abse avancés niet reageert.' Diplomaten, dié Nasser kennen zeggen, dat Washington „iets groots" zal moeten doen om van deze man weer wat meer vertrouwen te krijgen. Het is voor Washington en voor de Ameri kanen in de V.A.R. buitengewoon ontmoe digend telkens te moeten ondervinden hoe onbelangrijk alles geacht wordt., dat er tot dusver door de V.S. is gepresenteerd. De Amerikaanse ambassade te Cairo geeft een weekblad in de Arabische taal uit „Al Sadaqa". Daarin wilde men een artikel afdrukken over het Amerikaanse optreden tegen de Suez-invasie. Maar de censor verbood het de officiële lezing is immers, dat Rusland tussenbeide is ge komen? Toen hetzelfde weekblad aan gekondigd had. dat op 4 november de eer ste zending voedsel zou aankomen voor een nieuw projekt voor schoolmaaltijden iri Cairo en omgeving, verscheen geen en kele journalist bij de plechtige overdracht. Dat vinden de Amerikanen onplezierig. Hun militaire attache's zijn teruggestuurd toen ze naar een luchtvaartshow kwamen, die volgens de aankondigingen in de kran ten openbaar was. Dat de Verenigde Sta ten de 13 miljoen dollar aan hulp die se- MOSKOU, (Reuter) De Sovjet-Unie en Polen hebben bekendgemaakt, dat hel naar het .oordeel van beide landen nood zakelijk is het bondgenootschap van War schau te verstevigen, omdat het Westen een topconferentie op de lange baan schuift. Het bondgenootschap is een mili tair pact van acht communistische landen in Oost-Europa, dat in 1955 werd ge sloten met een militair hoofdkwartier in Moskou. In een gemeenschappelijke verklaring van de Russische en de Poolse minister president. Kroesjtsjev en Gomoelka, wordt gezegd, dat de besprekingen te Moskou tot volledige eenstemmigheid hebben ge leid. Gomoelka en de leden van zijn rege- rings- en partij-afvaardiging waren voor de publikatie van de verklaring per trein naar Warschau vertrokken, uitgeleide ge daan door Kroesjtsjev. De Polen, zo wordt verder gezegd, zijn het geheel eens met het Russische voor stel voor een topconferentie over ontwa pening en beveiliging van Europa en de rest van de wereld. Beide staatslieden zijn het er over eens, dat het revisionisme het grootste gevaar voor het communisme is en dat er een „niets ontziende strijd" tegen moet worden geleverd. (Tot voor kort nam Polen een gereserveerde houding aan ten aanzien van de Russische ideologische aan vallen op Joegoslavië). Hulp en bezoek Verder wordt: in de verklaring gezegd, dat de Sovjet-Unie zich bereid heeft ver klaard Polen technische hulp te geven bij de „ontwikkeling van verscheidene be langrijke takken van de Poolse economie". Kroesjtsjev zal een tegenbezoek aan Polen brengen. Op een afscheidsbijeenkomst in het sportpaleis te Moskou heeft Kroesjtsjev verklaard dat er in Polen fouten wer den gemaakt, maar die zijn verbeterd. dert de Suezcrisis waren opgehouden, in september dus na de verkillende in vloed van het optreden in Libanon voor Egypte beschikbaar begonnen te stellen, viel in Cairo nauwelijks op- Hoog spel spelend heeft Washington toen heel dis creet uiteraard laten weten, dat er nog wel geld was voor de Assoeandam, maar dan moest de lening via de UNO of een Arabisch ontwikkelingsprojekt, lopen. Cairo haalde de schouders op. De Amerikanen moeten er nog aan wen nen. dat humgébé'l-en, waar mén in de na oorlogse jaren om juichte, thans met slechts weinig enthousiasme worden be loond. De kilheid van het officiële Egypte en de vijandigheid van het niet-officiële Egypte, zijn moeilijker te verdragen. De Egyptische kranten voeren felle cam pagnes tegen Amerika. „Alleen maar ver weer op Amerikaanse aanvallen", zegt Cai ro. En 't kijkt afgunstig naar Israel, de „grote vijand van de Arabieren". Daar heb ben de Amerikanen 38 miljoen dollar aan landbouwoverschotten heen gestuurd en dat gaat in Egypte niet ongemerkt voorbij. Er zijn Amerikaanse diplomaten in het Nabije-Oosten die zich ernstig bezorgd maken. Het plan van Washington, om ge leidelijk de betrekkingen met Nasser te verbeteren, heeft hoewel verschillende stappen zijn gezet nog geen enkel effect gehad. In het spel driehandig poker heeft Rusland Nasser met zijn lening al is die. tegen het totaal van de kosten, nog maar klein een prachtige kaart toe geschoven. Die zal Washington moeten overtroeven, vinden zij. En Nasser denkt er precies zo ovef. Zolang die troef er niet is blijft radio- Cairo. de grote bazuin van Nasser. Ameri ka ervan beschuldigen dat het met Tunesië en Engeland samenspant tegen het Ara bisch nationalisme, en dat de Westelijke oever van de Jordaan agn Israel is be loofd. Voorshands lijkt Washington niet be reid nog hoger in te zetten. Het spel poker in Cairo is nog niet uit. En op slot van zaken stamt het spel zelf uit de Verenigde staten Advertentie „anneer eet u soep zie Uw dagblad van vrijdag a.s. en Uw radioblad van deze week De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof heeft bevestiging ge vraagd van het vonnis van de Zeekrijgs raad van 25 september waarbij een 30-ja- rige luitenant ter zee der tweede klasse van de Koninklijke Marine te Den Helder wegens het plegen van malversaties met duikstaten veroordeeld was tot een gevan genisstraf van negen maanden en ontslag uit de militaire dienst. De luitenant was tegen dit vonnis in beroep gegaan omdat hij de straf te hoog achtte. De advocaat-fiscaal meende dat deze zaak echter ongeveer in hetzelfde vlak ligt als die waarbij sprake is van een te veel invullen op reisdeclaraties. Het gaat er niet zozeer om dat een paar guldens teveel worden uitbetaald, maar de gehele sfeer wordt bedorven en iedereen gaat knoeien. Vooral wanneer hierbij een offi cier is betrokken is een zware straf op zijn plaats. De raadsman betoogde dat de luitenant de door een bootsman ingediende duiksta ten, waarop een teveel aan duikuren inge vuld stond, heeft ondertekend, maar zon der te beseffen dat hij wederrechtelijk han delde. De luitenant nam de duikers vaak in zijn eigen auto mee naar plaatsen waar gedoken moest worden en, hoewel hij hier op recht kon doen gelden, diende hij nim mer een reisdeclaratie in. Ook betaalde hij uit eigen zak dikwijls na moeilijk werk versnaperingen voor de duikers. De taak van een commandant van een uit twintig man bestaande duikploeg is zeer zwaar en hierbij komt de administratie wel eens op de tweede plaats. De luitenant had de duikstaten ondertekend omdat hij meen de dat net duikuren betrof die hij nog niet gedeclareerd had. De raadsman verzocht ten slotte een straf op te leggen die meer in overeenstemming is met het gepleegde feit en, aangezien de luitenant zelf reeds ontslag uit de militaire dienst heeft ver zocht, dit niet in het vonnis op te nemen. Het hof zal op 25 november uitspraak doen. Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardi's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Het m.s. „Sibajak", dat door weersom standigheden opnieuw enige vertraging heeft gekregen, komt niet om één uur maar hedenavond tussen 6 en 7 uur aan de Lloydkade te Rotterdam aan. De pas sagiers, die over huisvesting hier te lande beschikken, zullen, indien zij dit wensen, nog deze avond zo spoedig mogelijk na aankomst kunnen ontschepen. De overige passagiers, repatriërenden uit Indonesië, die door het ministerie voor Maatschap pelijk Werk aan onderdak geholpen .moe ten worden, zullen, evenals de in het scheepshospitaal opgenomen patiënten, pas donderdagmorgen om 8 uur van boord gaan. De Zwitserse politie zoekt op het ogen- bl'k naar de 51-jarige Nederlander P. van 't H., die in oktober uit de gevangenis in Bern is ontsnapt, waar hij zijn straf uit zat voor een diefstal u't de etalage van een juwelier. Dezer dagen is de etalage van een juwelier in Genève geplunderd. De dader had in de ruit met een glassnijder een rond gat gesneden en daardoor met een lange tang een partij sieraden en gou den horloges voor een totale waarde van ruim 150.000.weggenomen. Daar bij de vorige diefstal op dezelfde manier te werk was gegaan, neemt de po litie aan, dat P. v. 't H. ook de dader is van de in Genève gepleegde roof. (UPI). De gasvergiftiging op 11 juli van het vo rig jaar, die aan boord van het 12.000 ton metende Nederlandse tankschip „Kosi cia" in de haven van Willemstad, Cura sao, het leven kostte aan drie opvarenden is volgens de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam, te wijten aan een samenloop van omstandigheden. De raad kan geen der andere leden van de bemanning een ernstig verwijt maken. Op de fatale dag daalde de pompman B. J. van der Pas tij dens het lossen van lichte petroleumpro- dukten in de pompkamer af, waar hij door gas bedwelmd raakte en overleed. Bij de reddingspogingen raakten ook de tweede machinist W. F. V. den Houter en de ma troos P. de Ruitgr bewusteloos. Ook zij konden niet meer tijdig gered worden en overleden. In Maastricht zijn de gemoederen in K.V.P.-kringen naar aanleiding van het verrassend verloop der wethoudersverkie zingen nog steeds niet gekalmeerd Met de hulp van een deel der K.V.P.-leden was namelijk, in tegenstelling tot het tevoren vastgestelde fractiestandpunt om alle vier de wethouderszetels zelf te bezetten, één der plaatsen in het college van B en W. weer aan de Partij var de Arbeid aange boden. Het resultaat was, dat tot veler onaangename verrassing en zelfs verbijste ring, de helft van de eigen fractie de om streden P.v.d.A.-kandidaat, de heer C. Pie- ters, steunde bij zijn herverkiezing. De K.V.P.-fractie van 27 leden in de raad van 37 zetels is sedertdien in twee groepen uit eengevallen. Het is weliswaar niet tot een definitieve breuk gekomen, maar de ver deeldheid, die sindsdien bestaat, neeft toch ernstige bezoi-gdheid gewekt bij de Katho lieke Volkspartij te Maastricht. Daaraan is Op zaterdag 15 november zal in het Concertgebouw te Haarlem het Pamplona-koor uit Spanje optreden tijdens een korte tournee door ons laud. Het repertoire dat ten gehore wordt gebracht, bestaat uit oude en moderne,-uit populaire en folkloristische muziek van componisten als Manuel de Falla, Toebaldo Power, Padré Doyiosti, Orlando di Lasso, Cristobal de Morales en anderen. Het koor bestaat uit acht vrouwen en zeven mannen, die afkomstig zijn uit het eeuwenoude stadje Pamplona, aan de voet der Pyreneeën. Hemingway woonde er enige tijd en schreef er zijn beroemde boek „The sun also rises". Tien jaar geleden richtte de leider Luis Morondo het koor op. Hij wilde er een „kamerorkest" van stemmen van maken en hij heeft dit doel blijkbaar bereikt. Het koor doorkruiste de gehele wereld. In Buenos Aires werd in 1957 de „Music Critics Award" behaald, in Lille behaalde het koor op een Festival, waaraan 187 koren uit 17 landen deelnamen, de Grand Prix d'Honneur". Hierbij een foto van hel koor met zijn leider. op een statenkringvergadering enkele we ken geleden uiting gegeven. De groep van fractievoorzitter Ensinck, die een kleine meerdei-heid der K.V.P.-fractie vormt, heeft in een brief aan het statenkringbestuur Maastricht laten weten, dat de raadsleden ten aanzien van de wethoudei'sverkiezin- gen ieder voor zich. en met uitsluiting van ieder andei-, hun eigen verantwoording dra gen. De heer Ensinck c.s. distancieei-den zich hierbij van de bezorgdheid der K.V.P. over de verdeeldheid der fractie en wen sten daarop niet in te gaan. Breuk niet gelijmd In een gisteravond gehouden tweede sta tenkringvergadering van de K.V.P. te Maastricht hebben de afdelingsafgevaar digden zich over deze houding van de groep-Ensinck in een motie, die met grote stemmenmeerderheid werd aangenomen, afkeurend uitgesproken over de laatdun kende wijze, waarop in de brief van deze groep de meningen en wensen van de statenkringvei'gadering ten aanzien van herstel der fractie-eenheid werden gene geerd. Als bewijs van de goede wil in de K.V.P., om alsnog te trachten, de dreigende onherstelbare breuk te voorkomen, waren er op deze statenkringvergadering verschil lende moties en verzoeken ingediend om een bemiddelingscommissie in te stellen. Behandeling hiervan bleek echter niet nodig, omdat vlak voor deze vergadering het statenkringbestuur met de beide frac tie-groepen had beraadslaagd, bij welk overleg bleek, dat men wederzijds bereid is op korte termijn naar een basis van nadere besprekingen tussen beide groepen te zoe ken. Niettemin kwam er een voorstel uit de statenkringvergadering, om de K.V.P.- afdeling, waarvan fractievoorzitter Ensinck lid is, te laten nagaan of er op grond van het partijreglement termen aanwezig zijn de heer Ensinck als K.V.P.-lid te royeren. De vergadering, welke totdantoe een vrij rustig verloop had gehad, werd toen zeer rumoerig, terwijl enkele leden bij een protest tegen dit voorstel stelling namen met verwijten van gebrek aan stijl en politiek fatsoen. Het voorstel om royement van de K.V.P.- fractievoorzitter te overwegen, werd daar na met een flinke stemmenmeerderheid aangenomen. De K.V.P. te Maastricht wacht nu met gespannen aandacht op de komende politieke ontwikkeling rond de K.V.P.-fractie en de figuur van de heer Ensinck, die als secretaris van de Katho lieke Arbeiders Beweging in Limburg en als lid van de Provinciale Staten en buiten gewoon lid van Gedeputeerde Staten een pei-soon van gewicht is in dit gewest. In de eerstvolgende tien dagen zal moeten blij ken, of het vooi'gestelde ondei-linge beraad tussen de twee fractie-groepen tot resul taat zal leiden en of dat zodanig zal zijn, dat het overwegen van een royement van de heer Ensinck als K.V.P.-lid dan nog nodig zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11