No 10 WAT BETEKENT WEST-AFRIKA'S KEUZE? CREMATIE Het zwarte ja was ten hoogste een misschien op Eurafrika van morgen Peronistisch komplot verijdeld WEST-AFRIKA I 3 Onder staat van beleg 250 arrestaties verricht Montgomery betuigt spijt jegens de Italianen Rome acht het incident nu gesloten Alibi van kampbeul Schubert: vakantie wegens executie Daar mee worden gezien - in mijn geciviliseerde aderen danst mijn opstandig bloed op de maat van zwarte tam-tams - Alle inlichtingen Nare reis petroleum DE HAARDOLIE Labour wil Genève buiten de politiek houden Verbod van kernproeven los van ontwapening '"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: PECH J WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 voor oliehaarden BUENOS AIRES, (UPI) De federa le politie van Argentinië heeft bekendge maakt dat aanhangers van de afgezette dictator Péron, een komplot hadden ge smeed om de regering omver te werpen. De commandant van de zeemacht, Ange- jini, die de politie-acties heeft geleid, deel de mede dat er 250 personen zijn gearres teerd, van wie 35 in Buenos Aires. Onoffi cieel was geschat dat ruim duizend com munisten, peronisten en andere links-ge- oriënteerden waren gearresteerd. De razzia's werden uitgevoerd nadat president Arturo Frondizi bij decreet voor de duur van dertig dagen de staat van beleg had afgekondigd, als „een voor zorgsmaatregel om de orde te handha ven". Er heerst een crisis in het land als gevolg van een actie van olie-arbeiders in de provincie Mendoza, die al elf dagen staken uit protest tegen de goedkeuring ROME (Reuter) Veldmaarschalk Montgomery heeft verklaard dat de op merkingen in zijn gedenkschriften niet be doeld waren om een blaam te werpen op de moed van de Italiaanse soldaat. Hij deed dit in een bx-ief aan de Britse am bassadeur te Rome, wie hij verzocht zijn mening ter kennis van de Italiaanse re gering te brengen. Montgomery zegt het te betreuren, dat zijn woorden tot gevolg een volk hebben beledigd dat hij enige jaren heeft gediend in zijn hoedanigheid van plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO in Euro pa. In die tüd heeft hij het Italiaanse leger zien groeien en geconstateerd dat het een hoge mate van geoefendheid en discipline bezit. In de tweede wereldoorlog was het moreel van het Italiaanse leger laag, om dat het niet met hart en ziel achter de fas cistische zaak stond en bovendien slecht was uitgerust. Men mocht evenwel niet vergeten dat „vele dappere Italianen toen langzamerhand met het fascisme hadden gebroken en Italië aan de geallieerde kant brachten". Thans is het Italiaanse leger echter even goed als elk ander leger in de NAVO, aldus Montgomery. Incident gesloten (UPI) In Londen heeft Montgomery gezegd, dat deze brief een uitleg bevatte van hetgeen hij in zijn memoires schreef en dat hij geen uitlating terugneemt. Een woordvoerder van het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat premier Fanfani kennis heeft genomen van de brief van Montgomery en dat Italië het incident nu beschouwt als gesloten. WELLINGTON (Reuter) Een 56-jarige Schot, die thans te Invercarghill, in Nieuw- Zeeland, woont, heeft verklaard bereid te zijn de uitnodiging tot een duel, die de Italiaan Caputo tot burggraaf Montgomery heeft gericht, namens de veldmaarschalk aan te nemen. „Hij mag elk wapen kiezen, behalve de degen" aldus Brown, die ver klaarde eventueel bereid te zijn in een „kilt" te duelleren. BONN (UPI) Het proces tegen de twee bewakers van het concentratiekamp Sach- senhausen, Gustav Sorge en Wilhelm Schubert, heeft weer een bekentenis van Sorge opgeleverd dat hij, met Schubert, een gevangene in november 1939 had dood- gefolterd. Toen Schubert werd verweten in maart 1942 een gevangene te hebben doodgeschoten, vex-klaarde hij: „Dat is on mogelijk, want in maart en april 1942 was ik met vakantie in Italië, als beloning voor de executie van de RussenDie exe cutie kostte tienduizend Russische krijgs gevangenen het leven. De woordenstrijd wordt feller, als ge sproken wordt over het doodmartelen van een Joodse gevangene, hoewel deze gevan gene Schubert een foto getoond had van zijn zoon, die officier van gezondheid in de Wéhrmacht was. Schubert: „Onmoge lijk. De Wéhrmacht had geen Joodse art sen". President: „Herr Schubert, deze Joodse Duitser hielp uw vaderland verdedigen. Ziet u niet dat Sox-ge zich diep over u schaamt?" De vroegere SS-leider uit Sachsenhau- sen, Friedrich Meyerhoff, als getuige op geroepen, verklaarde dat hij Schubert niet en Sorge slechts oppex-vlakkig kent. Na de mededeling, dat hij mocht weigeren te ge tuigen, verliet hij ijlings de getuigenbank en drukte Sorge de hand met de woorden: „Das allerbeste, Kamerad Sorge". door de regering van contracten met bui tenlandse maatschappijen, in het bijzon der Amerikaanse, ter ontwikkeling van de Argentijnse olie-industrie. Frondizi had de stakers ervoor gewaar schuwd dat hij de strengste maatregelen zou treffen tegen personen, die zijn pogin gen om de olieproduktie zodanig te verho gen dat geen invoer meer nodig zal zijn, zouden saboteren. Door contracten met de „Atlas" groep van Amerikaanse olie-, fi nanciële en industriële maatschappijen zou hij dit doel kunnen bereiken. Frondizi gaf peronisten zowel als com munisten en kleine oppositie groeperingen de schuld voor het veroorzaken van moei lijkheden. De vakbond van olie-arbeiders dreigde met ingang van dinsdag te mid dernacht een staking over het gehele land uit te roepen. Met dit dreigement voor ogen liet Frondizi dinsdagmorgen raz zia's houden. (Reuter) Frondizi zou dit besluit heb ben genomen nadat zijn minister van Eco nomische Zaken, Del Carril, verslag had uitgebracht over een bezoek aan de Ver enigde Staten. Carril zou hebben gewaar schuwd, dat Argentinië niet op buitenland se investeringen kan rekenen als er niet straf bezuinigd wordt en de overheid niet tegen de groeiende eisen van de vakbon den ingaat. De jongste editie van het politieke week blad der peronisten „Norte" werd in be slag genomen. In Buenos Aires heeft de groep der 62 peronistische vakverenigin gen opgeroepen tot een algemene staking op 20 november om looneisen kracht bij te zetten. (Reuter) Volgens waarnemers is de krachtige houding die de regering-Fron- dizi tegen de peronisten aanneemt een ge volg van di-uk van het leger. Frondizi zou hebben moeten kiezen tussen steun van het leger of een compromis met peronis ten en communisten. Zijn besluit om te gen de peronisten en communisten op te treden betekent een zwenking naar rechts. LAURENS (Van onze reisredacteur) (Van onze reisredacteur) DAKAR, november De aanplakbiljetten hangen nog op alle witte muren der wolkenkrabbers van de metropool hoofdstad van Frans West-Afrika Dakar. Een Franse vlag, geschraagd door twee witte handen en een zwarte: „Oui a la France". Het staat nog op de straten geschilderd, op deuren, op wagens, overal waar een vierkante meter vrij was: „Oui.oui.oui". En in de stralen van deze witte stad op de groene kaap van Afrika lijkt alles dit „ja" aan Frankrijk te bevestigen. Europeanen en Afrikanen, blanke en zwarte Fransen, drinken samen hun „pastis" in het Café de Paris op de kleurige stoeltjes onder het zonne scherm, dat regelrecht van een hoofdstedelijke boulevard afkomstig lijkt. Men leest „Paris-Dakar". Niet alleen de jonge Afrikaanse advocaat of arts, die tijdens zijn studentenjaren van de blondines in het Quartier Latin Frankrijks radicale verdraagzaamheid heeft ondervonden, maar ook de jonge, zwarte kantoor- employés, die nog nooit uit Afrika zijn geweest, dragen de nauwe broekspijpen van St. Germain des Prés, drukken elkaar in het voorbijgaan nonchalant de hand, zeggen: „ga va?. ga va!" Misbruik Er moet een bericht in de kranten ge staan hebben over de hoelahoepelsport, maar ik kan het niet meer vinden. Het kwam hierop neer meen ik dat de hoelahoepelaars ernstig kampen met ge brek aan materiaal voor hun hoepels en deswege een diepgaand onderzoek hebben ingesteld, waarbij zij tot de conclusie zijn gekomen dat de plastic-buis voor andere doeleinden wordt misbruikt. Dat lijkt mij schandalig. Het hoelahoe pelen moet immers voortgang kunnen heb ben, al was het alleen maar omdat onze nationale eer erbij op het spel staat. Zo als men weet, wordt er in het buitenland reeds veel langer gehoelahoept dan bij ons, met het gevolg dat Nederland een betreu renswaardige achterstand heeft. Wij waren nu druk in de weer, het daardoor ontstane minderwaardigheidscomplex weg te hoe pelen, en daar is plotseling de plastic-buis op. Het is een jammerlijk verschijnsel, dat in een maatschappij die toch waarlijk niet vrij is van dirigisme op alle gebied, geen mogelijkheid schijnt te bestaan om de plastic-buis voor deze gezonde, nationale sport te reserveren. Wij verwijten hierbij ons ministerie van Binnenlandse Zaken openlijk een grove tekortkoming. Men had moeten begrijpen, dat er ingegrepen moest worden voor het telaat was. Nu is het in eens telaat en nu moet er met kunst- en vliegwerk iets op gevonden worden. De plastic-buis voor de hoelahoep elaars, zij ons aller leuze. Het misbruik moet ophouden. Het is ge bleken, dat de plastic-buis gebruikt'wordt bij dewoningbouw! Er worden elek trische leidingen mee aangelegd! Het is onbegrijpelijk, hoe zoiets kon ge beurenDie woningbouw moet onmiddel lijk ophouden! R. Agteran In de regeringskantoren, waar de „air conditioning" zoemend de vochtige hitte buitensluit, zetelt Afrika's jonge intelli gentsia en regelt de zaken van het land. In het territoriale parlement hanteren de don kere afgevaardigden met slimheid en zwier de discussietrant van Frankryks Assem- blée Nationale, stijl vierde republiek. Het oude, zwarte Afrika verschuilt zich achter zonnebrillen, „no-iron" overhemden, kreuk vrije pantalons, achter wolkenkrabbers, havenbedrijven, Superconstellations, Fran se scholen en hospitalen. Het wordt geca moufleerd door de uitslag van het super referendum van 28 september, waarin Frans West-Afrika met een verpletterende meerderheid „ja" zei tegen de nieuwe grondwet, tegen generaal De Gaulle, tegen Frankrijk. Een victorie voor Frankrijk voor Europa? Niet zo haastig. Wat schreef ook weer Mariama Ba?, een Senegalees schoolmeisje? „Op een dag nam de school bezit van mijn vrije en simpele leven. Men heeft mijn huis blank geverfd; maar mijn hoofd blijft zwart, mijn bloed onaantastbaar en zuiver, zoals de zon. Mijn bloed is heidens geble ven in mijn geciviliseerde aderen, het blijft in opstand en danst op de maat van de zwarte tam-tams". Dat geeft te denken tussen al die „ouis" op de blinkend witte muren. Op welke maat kloppen de zwarte harten achter de „no-iron" overhemden? Tweehonderd stappen buiten Dakar's mo derne centrum, de Place Protet, begint een maar mijn hoofcl blijft zwart, mijn bloed is heidens gebleven en het blijft in opstand en danst op de maat van de zwarte tam-tams ander Dakar, het zwarte. Dat neemt des nachts trouwens al bezit van dat schoon geveegde plein zelf. Afrikaanse families, uit de overvolle krotwijken geperst, sprei den er hun matten, keuvelen en giechelen er in het donker met Afrika's gelijkmoedig heid, vallen er tenslotte mannen, vrou wen, kinderen, zuigelingen door elkaar in Afrika's ongestoorde slaap. Zwart Dakar heeft zijn markten waar het Europese ge zicht zich een bloedneus stoot aan de stank van gedroogde vis met tien vliegen per vierkante centimeter en een blauw oog- aan het geel, oranje, paars, rood, blauw en rose van de „boubous", de wijde jurken, die insolent een gespierde, donker-glanzende schouder vrijlaten van de enorme moeder- lichamen der Ouolof-vrouwen, breed, maar statig rechtop onder de halve kalebas met vis, vruchten en groenten, met nonchalante elegantie op het hoofd gebalanceerd. Op haar rug slaapt de baby, een kleine Mama- dou of Bineta, stevig vastgesjord in de omslagdoek, aan de keerzijde lijkt een nieuwe Mamadou op komst. Dat zwarte Dakar zet zich voort in de Medina, (want Senegal hoort tot de zwarte islam) in de „bidonvilles", de krotwijken van blik, hout en zakken, in de nieuwe „cité's", de eenvoudige, modex-- ne wijken, die, hoe snel het Franse bestuur ook bouwt, de zwellende stroom naar de stad nooit kunnen bijbenen. En het is op de muren van zwart Dakax-, dat men naast het „oui" een even slordig met de kwast neergesmeten „Non" vindt. En nog een ander woord „Momsa- rev". In Ouolof-taal betekent dat letterlijk „het land heb ben", het beduidt in feite „on afhankelijkheid". Dat „Nee" heeft in het refe rendum van 28 september een ontzagwekkende nederlaag ge leden in zeven van de acht gebieden, die samen het enor me territoir Frans-West-Afrika uitmaken. Alleen Guinea stem de haast unaniem „nee". De andere zeven: Mauretanië, Se negal, Niger, Haut-volta, Frans Soedan, Dahomey en Ivoorkust kozen voor de nieuwe Franse gemeenschap. Stemden „ja zoals Fx-ans Equatoriaal Afrika „ja" stemde en Frans Somali- land en Madagascar en Alge rije. Bijna het gehele Franse imperium van gistex-en lijkt voor blijvende samenwerking met Frankrijk, in feite voor Eurafrika van morgen te heb ben gekozen. Men moet daar niet zo min over denken. De Zwart Afrika van morgen: geen „ja", geen „nee", slechts „misschien Franse gebieden in Afrika (Algerije en de Sahara incluis) beslaan een op pervlakte van meer dan tien miljoen vierkante kilometer, een gebied groter dan China, groter dan Canada, al wonen er slechts veertig miljoen zielen. Frans West en Frans Equatoriaal Afrika alleen al zijn even groot als de Verenigde Stalen, 222 maal zo gi-oot als NedexTand. De afstand van Dakar naar de oostgrens van Niger is gelijk aan de afstand van Brest naar Mos kou. Anders dan onder ontwikkeld kan men dan dit reusachtig territoir moeilijk niemen. In Neder land wonen 331 mensen op één vier kante kilometer, in Frans West-Afrika vier. Van zijn be volking van negen tien miljoen zijn slechts 88.000 Euro peanen. Van de hete woestijnen in het noorden, de savan nes in het midden en de bosgebieden aan de kusten zijn enoi'me stukken on- bex-eikbaar. De on overzienbare afstan den remmen iedere ontwikkeling, ma ken rendabele ex ploitatie van mine rale rijkdommen vaak onmogelijk. Frankrijk is pas na de tweede wereld oorlog begonnen de ze lege ruimte te ontwikkelen. De landbouw is nog achterlijk en kan nauwelijks in de be hoefte van deze ge bieden voorzien. Er zijn in Senegal, Gui nea en vooral de Ivoorkust gebieden die een zekere rijk dom aan export- produkten opleve ren: apenoten, kof fie, cacao, bananen. De mijnbouw be gint: bauxiet en ijzer in Guinea, dat „nee" stemde, fosfaat, wat diamant, wat goud. De industrie staat in de kinderschoenen. Ex- bestaan plannen voor dammenbouw, hydro. elektrische centrales. Er kan nochtans geen sprake van zijn, dat Frankrijk alleen dit gebied tot ontwikkeling zou kunnen bren gen, één Franse administrateur bestuurt gebieden zo groot als Benelux. Maar goed, straks komt de Euromarkt. Kan West- Europa niet in een gezamenlijke krachts inspanning deze gebieden naar de twintig ste eeuw stuwen? Dat is een open vraag. Naast enorme economische obstakels zijn er nog grotere politieke hindernissen te overwinnen. Maar hoezo, zal men vragen. Afgezien van die vervelende meneer Sékou Touré in Guinea, die ondankbare lastpost, hebben deze Afrikanen nu toch definitief gekozen, hun politieke rijpheid getoond door te opteren voor de voltooiing van hun interne autonomie, logische vol trekking van het Franse liberalisatie-proces dat na de mislukte assimilatie-pogingen vanaf De Gaulle's eerste vernieuwing in Brazzaville (1943), via de grondwet van 1946 en de recente kaderwet tot de nieuwe grondwet leidde? Hun positie is nu toch duidelijk: volledige interne autonomie als lid-staat van de nieuwe Franse gemeen schap, waarin de Franse republiek slechts een aantal bevoegdheden als defensie, di plomatie, monetair beleid, verbindingen enzovoort behoudt? Dat refei-endum was toch een klare uitspi-aak, een vrije keuze tussen ..ja" en „nee", tussen vrijwillige binding en directe onafhankelijkheid? Duidelijk? Ja, als het zó eenvoudig was, zoals de heer Cornu-Gentille, Frankrijks minister van Overzeese Gebiedsdelen het trouwens graag doet voorkomenmaar zo een voudig is het niet. Op gevaar af mijn lezers in de spanning te houden van een avontu renfilm in twee afleveringen, waarbij aan het eind van het eerste deel de held boven een diep ravijn met zijn kunstgebit aan een touw blijft hangen, onder de mededeling „komende week het vervolg", kan ik nu slechts zeggen, dat het zozeer bejubelde referendum in Frans Afrika geenszins een duidelijke uitspraak, een vaste richtlijn voor de toekomst gaf. Het zwarte wereld deel geeft op de eenvoudige vraag „ja of nee" zyn geheimen niet prijs. Het kent maar één werkelijk antwoord: „Misschien". Al stond dat woord niet op de stembiljet ten. Dakar, Frans-Afrikaanse metropool: men heeft mijn huis blank geschilderd Advertentie worden U toegezonden na inzend, van deze adv. als drukwerk aan Ver. v. Crematie AVVL, Plantage Middenlaan 58, Amsterdam-C SINGAPORE (UPI) De Amei-ikaanse scheepsbouwer Fred Peterson, 64 jaar, en zeven metgezellen aan boord van zijn motorschoener „Utopia" hadden minder prettige ervaringen met de Indonesische autoriteiten op Bali opgedaan. Peterson vertelde na zijn aankomst in Singapore dat hij met zijn schip Denpas ser, op Bali, was binnengelopen om brand stof in te nemen. Inplaats van brandstof te ontvangen werden hij en de zeven an deren in de gevangenis opgesloten. Na hun vx-ijlating besloot Peterson naar Singapore te zeilen, want brandstof kreeg hij niet. Tijdens de reis had de schoener telkens last van Indonesische kanonneerboten. Peterson verklaarde, dat hij bij de Ame rikaanse consul-generaal in Singapore rap port zou uitbrengen en een protest indie nen inzake de ondervonden behandeling. Advertentie met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte LONDEN, (Reuter) Het bestuur van de Britse Labourpartij heeft in een ver klaring gezegd dat het welslagen van de besprekingen in Genève van uitzonderlijk groot belang zijn, omdat de mensheid hoopt op beëindiging van de proeven met kernwapens. Men mag een drie-mo- gendheden-overeenkomst om de proeven stop te zetten niet afhankelijk stellen van regeling van politieke kwesties, of overeen stemming over andere aspecten van de ontwapening. Wel moet een doelmatig controlestelsel worden geëist, aldus de verklaring. Voorts meent het partijbestuur, dat, na een overeenkomst over het staken der proeven, onmiddellijk onderhandeld moet worden over concrete maatregelen voor een evenwichtige ontwapening, met sta king van de produktie en opheffing van de bestaande voorraden kernwapens. Anders zou het gevaar bestaan dat andere landen die wellicht binnenkort in staat zouden zijn eveneens kernwapens te vervaardi gen, zich niet aan het verbod van kernproe ven zouden houden. Het uiterlijk van het woord pech doet al vermoeden dat het van Duitse oorsprong is. In de achttiende eeuw was het een Duits studentenwoord voor: tegenslag. Uit de studententaal drong het de algemene spreektaal bin nen en in de negentiende eeuw werd het in het Nederlands overgenomen. Het woord is hetzelfde als ons pek of pik. „Im Pech stecken" is dus eigenlijk: aan iets blijven kleven, zoals aan pek. Thans zegt men in het Duits: Pech ha- ben en in het Nederlands: pech hebben. Ook uit het Duits overgenomen is de sa menstelling pechvogel, in letterlijke zin: vogel die aan de vogellijm blijft kleven en gevangen wordt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3