Nederlandse industrie ontwerpt éénmans-spoorwegbediening DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 4 Model voor baanvak Nijmegen-Roermond Nieuw Centraal Boekhuis in Amsterdam-West Accountant verdacht van valsheid in geschrifte De 37 verstekelingen naar Merauke? Groningse gift maakte opheffing mogelijk van Duits ontheemdenkamp Belgisch parlement heropend Leger wil raket in 34 uur naar maan jagen Kans dat satelliet een planeetje wordt Hal van grote Rotterdamse machinefabriek uitgebrand Korea-resolutie in politieke commissie Prof. dr. J. H. Schuurmans Stekhoven overleden Landsteiner penningen uitgereikt Filmmiddag bij „Kindervreugd" Hillegoms burgemeester wordt gehuldigd Onderzoek op t.b.c. begint op maandag 24 november Scheepvaart WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de toekomst zal het mogelijk zjjn dat de gehele treinenloop op het ruim 3200 kilo meter lange Nederlandse spoorwegnet van één eentrale post in Utrecht uit wordt ge regeld. Bij wijze van eerste stap heeft de Spoor- wegseinindustrie, een onderneming welke na de bevrijding door een Amerikaans be drijf samen met Philips met medewerking van de Nederlandse Spoorwegen werd op gericht om de verwoeste seininrichtingen volgens de nieuwste vindingen op te bou wen. thans een demonstratiemodel gecon strueerd voor een volledige afstandsbedie ningsinstallatie voor het baanvak Nijme genRoermond. Deze door ir. P. Hopman ontworpen sein installatie maakt het mogelijk de seinen en wissels langs deze vierentachtig kilo meter lange lijn door één man (per etmaal dus door drie) van een centrale post in Nijmegen uit te laten bedienen. Op het ogenblik doen vijfenveertig spoorwegman nen op de dertien stations van dit enkel- sporige baanvak dat werk. Bovendien kan de capaciteit van de lijn door het nieuwe systeem worden opgevoerd van vijfentach tig tot honderdtwintig treinen per dag. Dit laatste is van belang voor het toenemende kolenvervoer. dat een modernisering van dit baanvak dringend noodzakelijk maakt. Foutieve seinbeelden en ongelukken door een verkeerde bediening van de installatie zijn uitgesloten. Het apparaat verwerkt de opdrachten van de centrale post, welke in code naar de gewenste punten langs de lijn worden overgebracht. Binnen twee secon den krijgt de centrale commandopost een teken dat de opdracht is uitgevoerd. Ook waarschuwt het apparaat automatisch bij storingen. De Spoorwegindustrie is in staat het systeem reeds voor het einde van het volgende jaar voor gebruik gereed over te dragen. De materialen kunnen vrijwel ge heel door de Nederlandse industrie wor- Er komt een nieuw Centraal Boekhuis der Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels aan de Jan Tooropstraat hoek Jan van Galenstraat in Amsterdam-West. Tot stichting daarvan hebben de leden op een dinsdag te Utrecht gehouden buitengewone algemene verga dering besloten. Met de bouw zal op zeer korte termijn kunnen worden begonnen. De hiertoe noodzakelijke gunningen zullen binnen enkele dagen geschieden. Met de bouw zal ongeveer twee jaar gemoeid zijn. Het tegenwoordige Boekhuis aan de Herengracht krijgt als nieuwe eigenaar een levensverzekeringmaatschappij. De toenemende activiteiten van de landelijke organisatie van boekhandel en uitgeverij, bovenal de verkeerssituatie langs de He rengracht. noodzaken tot verplaatsing van het Boekhuis. Het nieuwe pand. van twee verdiepingen, ontworpen door het architectenbureau W. A. Ulrich en B. J. F. Kamphuis te Amster dam, zal worden uitgevoerd in staalcon structie op betonnen fundering. Er worden kolomvrije glasgevels toegepast, opge bouwd uit elementen van afzelia (Afri kaans hardhout). Het zich onder het ge hele gebouw uitstrekkende souterrain zal voornamelijk dienen voor de opslag van de ongeveer een half miljoen boeken, vijf endertig duizend titels, die aan het Cen traal Boekhuis door de uitgevers in depot zijn gegeven. Op de parterre komen de bedrijfsruimten van het bestelhuis, de be- drijfskantoren en de bureaus van de col lectieve propaganda. De eerste etage is bestemd voor het bestuur, het secretariaat, de redactie van het Nieuwsblad voor de Boekhandel, de administratieve afdelingen en de kantine. Te zijner tijd bestaat de mogelijkheid tot uitbreiding van het ge bouw door er verdiepingen op te plaatsen Twee Maastrichtse accountants hebben zich dinsdagmiddag voor de rechtbank te Maastricht moeten verantwoorden, om dat zij in de afgelopen jaren op boekhoud- staten van hun cliënten inkomsten hadden verhoogd. Zij hadden volgens hun verkla ringen dit gedaan omdat er anders in flag rante strijd met de werkelijkheid een de ficit zou zijn tussen de inkomsten en uit gaven. De fiscus zou zodoende, volgens deze accountants geenszins benadeeld zijn. De fiscale recherche was echter van oordeel, dat door het willekeurig verhogen van deze posten de eigenlijke inkomsten wellicht meer waren benaderd, maar dat zij zeker niet met behoorlijke zekerheid waren vastgesteld. In één geval waren drie achtereenvolgende jaren bedragen tot totaal 20.000 bijgeboekt. Maar de fis cus was van oordeel, dat deze opgaven toch te laag waren, zodat de belasting toch nog was ontdoken. De officier van Justitie was van me ning. dat de verdachten onjuist en licht vaardig te werk waren gegaan, dat er niettegenstaande de verhoging der in komstenbedragen toch nog financieel na deel was en dat het onderzoek door de fis cus was belemmerd. Tegen accountant T. luidde de eis 250 boete en een maand voorwaardelijk. Tegen de niet meer als accountant werkzaam zijnde accountant K., die tevens om verschillen tussen in komsten en uitgaven te dekken, twee ge fingeerde leningsbedragen had geboekt, werd 150 boete en twee maanden voor waardelijk geëist. De verdedigers bepleitten vrijspraak van de ten laste gelegde valsheid in ge schrifte, omdat de verhoging van de in- komstenposten uitsluitend ten doel had den aan de fiscus zo goed mogelijk recht te doen wedervaren en er zeker geen op zet tot benadeling voorzat, eerder het te gendeel. Voorts stond een caféhouder uit Maas tricht terecht, die zijn accountant opdracht had gegeven opzettelijk te hoge inkomsten aan de fiscus op te geven als tegenwicht tegen de vorige jaren opgegeven te lage bedragen. De caféhouder hoopte dat men bij een fiscaal onderzoek dan wat milder gestemd zou zijn. De fiscus had hem ech ter toch nog enige forse navorderingen ge stuurd en hem een boete van 2000 opge legd. Tegen hem luidde de eis een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 500 boete. Op 25 november zal de rechtbank uit spraak doen. den geleverd. Wanneer de Nederlandse spoorwegen echter een nog moderner stel sel willen toepassen, waarbij onder meer van radar gebruik wordt gemaakt, dan is dat ook mogelijk. Met name in Frankrijk, dat op spoorweggebied de andere Europese landen ver vooruit is, heeft men het relais- systeem verlaten ten bate van een volledig elektronisch systeem met transistors en koude kathodebuizen, dat nog sneller werkt. Het gehele Franse spoorwegnet zal over enige tijd van slechts enkele posten uit worden bediend. Van niet-officiële zijde in Hollandia op Nieuw-Guinea wordt vernomen, dat de 37 verstekelingen, die zich aan boord bevin den van de „Johan van Oldenbarnevelt", door het marineopnemingsvaartuig „Luy- mes" zullen worden overgenomen. De verstekelingen worden vrijdag in Merau ke verwacht, waar zij zullen worden ont vangen door een vertegenwoordiger van de dienst voor Sociale Zaken. Zij zullen voorlopig in Merauke worden onderge bracht, doch zullen verder zich als vrije burgers kunnen bewegen. Het Rode Kruis van Nieuw-Guinea heeft ten behoeve van de verstekelingen een bedrag geschon ken. Mede dankzij een belangrijke financiële bijdrage van het „Gronings provinciaal comité voor hulpverlening aan Hongaar se slachtoffers" kan thans het plan tot op heffing van een der vele vluchtelingen kampen in Duitsland verwezenlijkt wor den. De laatste bewoners van het kamp Augustdorf bij Bielefeld in Westfalen, waar de afgelopen twaalf jaar tal van ontheemden uit Estland. Letland. Li touwen. de Oekraine. Joegoslavië en Polen een eerste contact kregen met de voor hen vreemde westerse wereld en vandaar uit langzamerhand een plaats veroverden in de Duitse samenleving, zijn nu over gebracht naai de woonkolonie Beekhof bij het dorp Schlinhof, gebouwd door de Evangelisch-Lutherse „Von Bodel- schwinghsche Anstalten", een der parti culiere organisaties tot hulp aan vluchte lingen. Deze laatste tweehonderd ontheemden behoeven extra zorg. Zij zijn bijna alle on geschikt voor arbeid. De helft van hen be staat uit bejaarden, de andere helft uit zie ken of lichamelijk en geestelijk onvol- waardigen. In de woonkolonie Beekhof moesten derhalve, behoudens 50 drie- en tweekamerwoningen, ook een tehuis voor chronische zieken en ouden van dagen, een werkplaats voor arbeidstherapie cn een cultureel centrum worden opgetrokken. Vooral dit laatste zal bijdragen-, tot de-al gehele acclimatisatie der ontheemden, te meer omdat dit centrum tevens het dorps huis van Schlinghof wordt, een ontmoe tingsplaats dus voor de Duitse ingezete nen enerzijds en de thans uit het jaren lange kampleven verloste ontheemden an derzijds. Vrijdag zal de woonkolonie Beekhof plechtig in gebruik worden genomen in te genwoordigheid van autoriteiten en afge vaardigden van instanties, die in dit kost bare project hebben bijgedragen. Een ver tegenwoordiging van het Gronings Pro vinciaal Comité zal daarbij aanwezig zijn. Dit comité heeft het door een gift van 80.000 mogelijk gemaakt, dat de hoge commissaris van de UNO voor de vluch telingen dit project van zijn lange lijst kon schrappen. De opneming van de ge noemde 200 ontheemden in de Duitse sa menleving is door dit alles een feit ge worden. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische Tweede Kamer is gisteren bijeen gekomen, ofschoon de traditionele tweede dinsdag in november, de herope ning van het parlement, dit jaar samen viel met de herdenking van de wapenstil stand van 11 november 1918. De nieuwe rooms katholiek-liberale regering onder de leiding van de rooms katholieke premier professor Gaston Eyskens, stelde zich aan het parlement voor. Als voorzit ter van de Senaat werd de rooms katholiek mr. Paul Struye herkozen. In de Tweede Kamer werd de 87-jarige socialistische voorzitter Camille Huysmans vervangen door de 61-jarige baron Kronacker, libe raal volksvertegenwoordiger voor Tienen. Baron Kronacker is in het internationale zakenleven een bekende figuur. Hij is een van de grootste suikermagnaten van de wereld, bankier. metaalindustrieel en handelaar. Tijdens de oorlog week hij uit naar Londen, waar hij militair attaché werd. Na de bevrijding werd hij door prins-regent Karei tot baron verheven. Baron Kronacker is de eerste voorzitter van de Kamer met een adellijke titel se dert België onafhankelijk is geworden. Vlaamse critiek In de Vlaamse pers is een felle campag ne tegen de samenstelling van de regering- Eyskens gevoerd. In Vlaamse kringen is men van oordeel, dat de coalitie regering de Vlaams-Waalse verhoudingen te Brus sel en de afbakening van de taalgrens tus sen Vlaanderen en Walenland op de lange baan zal schuiven, daar de Brusselse li beralen die in de regering een grote in vloed hebben, tegen om het even welke op lossing van die vraagstukken, gekant zijn. Bovendien is men in Vlaamse kringen ont stemd omdat er in de regering te veel Frans-sprekende Brusselaars en Waalse ministers zijn en te weinig „overtuigde en Vlaams-voelende" Vlaamse ministers. In namen is men ontevreden omdat deze Waalse provincie in de regering niet door een eigen Waalse minister is vertegen woordigd, zoals in de vorige regering het geval was. Het nieuwe parlement heeft een verjon gingskuur ondergaan. Men ziet in alle partijen nieuwe gezichten, maar de vrou wen zijn nog sterk in de minderheid: vier of vijf van de 212 volksvertegenwoordi gers. Eerste minister Eyskens zal vandaag in de kamer de politiek van de nieuwe re gering uiteenzetten. SAN ANTONIO. Texas (Reuter) Hei Amerikaanse leger is van plan een raket naar de maan te schieten, die tevens kans heeft als een kunstmatige planeet om de zon te gaan draaien. Dit is door de raket- deskundige dr. Wernher von Braun op een symposion over ruimtevraagstukken te San Antonio in Texas verklaard. Hij zei, dat de eerste poging om een raket, de Juno II. naar de maan te schieten waar schijnlijk in de eerste week van december zal worden gedaan. De kans dat de maan wordt geraakt achtte Von Braun een op twee. Gebeurt dat niet dan zou de raket de maan op tien- tot vijftigduizend mijl kunnen paseren en in 'n nog niet te voor spellen baan om de zon komen. De raket die zelf een gewicht van 6,75 kg. zal heb ben, zal instrumenten van het zelfde ge wicht vervoeren, waarmee men gegevens wil verkrijgen onder andere betreffende de geheimzinnige stralingszone. die zich vol gens een kortelings gedane ontdekking hoog boven de aarde bevindt. De uitzen dingen van de raket zullen tot een afstand van een miljoen mijl van de aarde op te vangen zijn. (UPI) Het instrumentarium in de le- gersatellieten is drie-vijfde van dat in de ..Pioniers", die met een Thor-Able raket- tencombinatie werden afgevuurd. In hoofd zaak zoekt het leger gegevens over de ra- dioaktiviteit aan de voor- en achtei'zijde van de maan. Foto's of tel°visiereporta- ges wil men niet proberen te maken. De kans dat de satelliet waardevolle gege vens zou uitzenden Von Braun sprak van „bruikbare inlichtingen" wordt één op drie geschat. Het is de bedoeling dat de satelliet reeds 34 uur na de lancering zijn doel bereikt, dat is 28 uur minder dan de Thor-Able ra ketten erover zouden doen. De topsnelheid van deze combinatie zal ongeveer 41.038 km. per uur bedragen. Die snelheid kan met behulp van de voor de „Juno II"-com binatie geconstrueerde aandrijving be reikt worden. Intrekbare vleugels (Reuter) Dr. Everatt Wellmers, een ruimtevaartdeskundige van de Amerikaan se Bell-vliegtuigfabriek. verklaarde, dat de Russen werken aan een intercontinen tale onbemande raket met infekbare vleu gels, die een afstand van 19.000 km. zal kunnen afleggen. Dit wapen, de T-4a, zou het hart van de V.S. kunnen treffen, maar ook 'n landi g op Mars of Venus kunnen maken. Op de maan zou de raket niet kun nen landen doordat daar geen dampkring is. Het aanvangsgewicht van deze drie trapsraket zou ruim honderd ton zijn, de grootste hoogte vierhonderd kilometer en de snelheid 25.000 km. per uur, aldus dr. Wellmers. Volgens hem werkt de Amerikaanse re gering aan een dergelijke raket. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Knallen als van kanonschoten weerklon ken vanmorgen om even over halfvier uit een van de hallen van de constructiewerk plaats en machinefabriek Braat n.v. aan de Doklaan te Rotterdam waar even tevo ren door nog onbekende oorzaak brand was uitgebroken. De knallen werden ver oorzaakt door het ontploffen van cylinders met propaangas. Op grote afstand kwa men de stukken van de gasflessen en hout van deuren en kozijnen, die in stukken werden gereten, neer. Er vielen zelfs brok stukken op de nabij gelegen zuidelijke af rit van de Maastunnel, wat voor de poli tie een reden was het verkeer door de tun nel gedurende enige tijd te verbieden. Hoog sloegen de vlammen uit de 50 jaar oude loods, waarin magazijn, smederij en elektro-werkplaats waren ondergebracht. Er moest groot alarm gemaakt worden daar de brand leek over 1e slaan naar een grotere, meer naar de Maashaven gele gen hal. Binnenkorte tijd was de brand weer aanwezig, maar nauwelijks was het blussingswerk begonnen of de brandweer lieden moesten door de ontploffingen het materieel wat terugtrekken. Weldra ech ter rukten zij weer op, om het vuur van dichtbij te bestrijden. In het magazijn la gen zeer brandbare materialen en grond stoffen opgeslagen, zoals bussen met verf en touw. Het houten dak van de hal stond in korte tijd over de volle lengte van vijf tig meter in vuur en vlam. Pas ongeveer een uur na het uitbreken van de brand was het gevaar voor uitbreiding volkomen bezworen. Het magazijn is geheel uitgebi-and. Van de daarachter gelegen smederij is het dak verdwenen. De machines in het gebouw konden hoewel beschadigd worden behouden. Dit kan waarschijnlijk ook worden gezegd van de elektro-werk plaats. De belendende transformatorruim te voor de laagspanning heeft hoegenaamd geen schade opgelopen. Daardoor zal het werk zonder noemenswaardige stagnaties kunnen worden voortgezet. De oorzaak van de brand vormt nog een punt van onder zoek. De cylinders met propaangas wor den gebruikt bij het snijden van platen metaal. NEW YORK (UPI) De politieke com missie uit de assemblee van de UNO heeft dinsdag met 54 tegen 9 stemmen, bij 18 onthoudingen, een resolutie aangenomen waarin nogeens wordt onderstreept, dat de beginselen, waarop de UNO is gegrond vest, de enige criteria zijn, waarnaar een vreedzame oplossing voor het Koreaanse probleem kan worden gericht. Tegen stemden de landen van het Rus sische blok, een aantal neutrale landen onthield zich van stemming. Tijdens het debat over de motie had de Russische af gevaardigde verklaard, dat er pas spra ke kan zijn van een oplossing in Korea als de buitenlandse troepen (in casu de Amerikaanse UNO-troepen) teruggetrok ken zijn. Van de politieke commissie gaat de motie nu naar een plenaire zitting van de Assemblee. Dinsdag is te Utrecht plotseling over leden prof. dr. J. H. Schuurmans Stek hoven, een internationaal vermaard nema- loloog en auteur van een reeks van boeken op het gebied van de plant- en dierkunde. Hij was van 1920 tot 1923 in Batavia en Buitenzorg werkzaam bij de bestrijding van mijnwormziekten. In 1928 werd hij in Utrecht privaat docent in de parasytologie. Na van 1949 tot 1952 aan de universiteil van Tucuman in Argentinië algemene biologie te hebben gedoceerd, leidde hij van 1952 tot 1958 het biologisch laboratorium van een particulie re onderneming te Deventer. Gedenkplaat. De staf van het zieken huis in de Ierse kustplaats Galway heeft de K.L.M. verzocht een gedenkplaat te ont werpen ter nagedachtenis van de 99 per sonen die op 14 augustus om het leven kwamen toen het K.L.M.-vliegtuig „Hugo de Groot" voor de Ierse kust in zee stortte. Enkele weken geleden schonk de K.L.M. de staf van het ziekenhuis 2000 gulden uit erkentelijkheid voor het werk in de nacht van de ramp. AMSTERDAM De markt gaf wederom hogere koersen te zien. Hiertoe gesteund door de vaste koersen uit Wallstreet, waardoor het pu bliek courage kreeg een stukje uit de markt te nemen, was de vaste tendentie hoofdzakelijk toe te schrijven aan de vraag voor buitenlandse rekening. De grootste hoek vormden weer de scheepvaarten die grif van eigenaar verwisselden al bewogen de fluctuaties zich in een belangrijk kal mere baan; de stemming bleef echter vast. Uitschieters waren Scheepvaartunies op een prijs van 154. plus 4 percent. De ove rige waarden bleven goed prijshoudend en gezien de zeer grote koerswinsten van de vorige dag werd dit door de beurs als gun stig beschouwd. Van de internationale waarden lagen aandelen Philips vast op 392, plus 6. bij een kalme handel. Duitse investeringsmaatschappijen hadden voor de Philips-papieren belangstelling. Het pu bliek deed in deze hoek niet veel. Unilever werd op 472 verhandeld tegenover een vo rige slotkoers op 46912. AKU lag vrij luste loos en onveranderd. Volgens de textiel- commissie van de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking zijn de vooruitzichten voor de Europese textiel industrie ongunstig. Kon. Olie was een halve gulden lager hoegenaamd zonder affaire. KLM opnieuw vast, plus een halve gulden. In de cultuursector trok HVA belang stelling uit het buitenland. De koers schommelde rond de 135 tegenover de vo rige dag 130. In de overige cultuurwaarden gebeurde bitter weinig en de koersver schillen vergeleken bij de vorige dag ble ven minimaal. De 4% percent staatslening 1958 groot 250 miljoen is een zeer groot succes geworden en werd ter beurze druk besproken. De notering op 98 1/4 a 98 3/8, deed een agio van 1/4 tot 3/8 percent. Hier uit blijkt, aldus de beurs, dat te veel stuk ken in handen zijn gekomen van de specu latie. Het agio was teleurstellend. Op de staatsobligatiemarkt viel verder niet veel te beleven. Aandelen van de As surantiemaatschappijen De Nederlanden van 1845, die ter beurze incourant verhan deld worden, werden 15 punten hoger op 465 geadviseerd op de uitgifte van 5 mil joen aandelen met claimrecht. De claim- waarde werd op 700 vernomen. Aandelen DiepenbrockReigers n.v. (DRU) bleven onveranderd op ongeveer 80. De n.v. is overgegaan tot een ontslagaanvrage voor 130 personeelsleden als gevolg van de ver hoging van de werkweek tot 48 uur. Deze kostenverlaging was bij het publiek nog niet voldoende bekend om invloed op de koers van de aandelen te kunnen hebben. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK Lockheed Aircraft Corp. schoot laatbeurs scherp omhoog en sloot 6 dollar hoger op een nieuw hoogtepunt. Het bedrijf gaat over tot een 2 op 1 aandelensplitsing. De andere vliegtuigbouwwaarden waren wil lig. De hele markt was hoger, vooral in de chemie-, olie- en spoorwegfondsen. Het industriegemiddelde kwam van 557,72 op 561,13; dat voor spoorwegen van 152.71 op 155.61 en dat voor openbare nutsbedrijven van 84.70 tot 85.27. De stijging bedroeg op hoogste dagwaarde meer dan 5 dollar bij Zenith en Adressograph. De olies waren 1 tot meer dan 2 dollar hoger. Bij de auto's waren stijgingen van 2 dollar. Van de 1219 verhandelde fondsen sloten er 701 hoger en 317 lager. De aandelenomzet kwam van 3.730 100 on 4.040.000. (UPT). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3*/2®/« Nederl. '47 90-H 3% Nedl. 1962/64 93'Vie Woningbouw 6°/« 108|S/t» 108'5/,» Pr. A'dam '56 I.. 84% Pr. A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 95 Pr. R'dam '52 II. 95'/» Pr. R'dam '57.. 106 34 A.K.U 25634 254 Calvé Delft 366 368 Van Gelder Zonen 19b 197 K. N. Hoogovens. 357 357 Nederl. Ford 184 1853* N. Kabelfabriek 293 295 gew.Philips Gloeil. 393 395 Pref.PhilipsGloeil. 181'/» Unilever 47134 473 Wilton Fyenoord. 219 Werf Gusto 157'34 1573* Dordtsche Petrol. 781 VK 790 Kon. Petroleum.. f 186,80 188,60 Billiton 190 193 A'dam Rubber. 69 69 K.L.M I 105,50 f 107,50 Holl. Amer. Lijn. 170 167 K.N.S.M 168 N. Scheepv. Unie 155 150 v. Nievelt Goudr. 155 152 Phs. v. Ommeren 2743* 273 H.V.A 134Vs 13234 Delimaatschappij f 131,90 130,- Amsterd. Bank 249% 2493* Nat. Handelsbank 125 127 Ned. Handel Mij 187 Rotterd. Bank 209% 2093* Twentsche Bank. 185 Anaconda Copper 60 61 Bethlehem Steel.. 51% 513* U.S. Steel 88% 89 General Motors.. 503* 50 K Shell Union 8234 82 Tidewater 23 24 Zandvèört De afdeling Zandvoort van het Neder landse Rode Kruis heeft dinsdag in hotel Keur aan vier en dertig dames en heren die voor de vijfde maal bloed hadden af gestaan tijdens een bloedafname-avond, namens het hoofdbestuur de Landsteiner penning uitgereikt. De afdelingsvoorzit ter, de heer Joh. C. Jung sr. bracht dank aan hen die 'n daad van naastenliefde ge toond hebben. Vervolgens ging de spreker over tot het uitreiken van de Landsteiner penningen en wel aan de volgende in Zand voort wonende dames en heren: D. W. van Akooy, S. Berkhout, Mej. L. Cazander, Mevr. H. Cordes, Mevr. C. J. Dees-Hemert, K. C. Draijer, Mevr. S. den Duijn-Wesselius, Mevr. M. J. Franssen, P. J. van Geelen. Mej. M. Hoppe, D. N. M. Hoytema, Mevr. D. A. P. Kerkman-Hene- lop, E. Kerkman, P. Kerkman, E. Keur, Th. v.d. Koekelt, A. Paap (3-8'22), A.Paap (29-8'21) C. J. Paap, J. Paap. J. M. van Petegem, C. van Roon, J. Schaap, H. J. Schutte, de heer en mevrouw G. Suurland, L. Terol jr., P. G. J. Versteege, Mevrouw A. Visser, Mevrouw A. C. de Vries, H. Wardenier, A. van der Wekken, Mevrouw A. G. Wieman-Blom, A. N. Willemsen. Na de pauze vertelde dokter P. Flierin- ga over hetgeen met bloed ook bij di recte transfusie wordt gedaan, waarbij spreker onder meer de samenstelling van het bloed behandelde, de bloedgroepen, het gebruik van bloedplasma en zijn ne venproducten. Hij merkte op dat ons land nog steeds te weinig plasma bezit. Als ei- grote rampen zouden gebeuren is er on voldoende bloed beschikbaar. Spreker meende, dat het een grote stap in de goe de richting zal zijn, wanneer gerekend kan worden op jaarlijks een halve liter bloed van elke Nederlander, een wens. die echter nog lang niet in vervulling kan gaan. In zijn slotwoord deelde de heer Jung mede. dat de eerstvolgende bloedafname- avond in hotel Keur gehouden zal worden op 12 februari. Het laatste resultaat in Zandvoort (250 flessen op ruim 14.000 in woners) achtte spreker véél te weinig en hij stelde als een voorbeeld, dat navolging verdient, het resultaat in Aalsmeer, waar ongeveer 7.000 inwoners zijn en ruim 600 flessen werden geleverd. Opbrengst collecte De zaterdag in Zandvoort gehouden col lecte voor de blinden, uitgaande van de vereniging „De fakkels bijeen" heeft een bedrag opgeleverd van 553,69. De speeltuinvereniging „Kindervreugd" in Zandvoort geeft zaterdagmiddag een filmvoorstelling voor de kinderen in het Patronaatsgebouw. Er zullen twee voor stellingen worden gegeven om twee uur en om half vier. Ook dit winterseizoen is er weer club werk. De volgende clubs zijn gevormd: Balletgroep voor meisjes van zes tot veer tien jaar op woensdagmiddag, handwerk- club (houtbewerking) voor kinderen van negen tot veertien jaar op vrijdagavond, handwerkclub voor meisjes van negen tot veertien jaar op maandagavond en een knutselgroep voor jongere meisjes en jon gens op woensdagmiddag. Bij voldoende deelneming wordt een muziekgroep voor jongens en meisjes gevormd. Men kan zich voor elk der genoemde groepen op geven bij mevrouw Bos, Koninginneweg 27. De plannen voor de viering van het zil veren ambtsjubileum van de burgemees ter van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, beginnen vas tere vormen aan te nemen. Op de dag van het jubileum, maandag 1 december, zal 's middags een bijzondere raadsvergade ring worden gehouden. In aansluiting daarop volgt in café-res taurant „Treslong" een huldigingsbijeen komst. Tijdens deze bijeenkomst zal de jubilaris een cadeau van de ingezetenen worden aangeboden. Na afloop is er een receptie, waarop de inwoners hun geluk wensen kunnen aanbieden. Over anderhalve week, op maandag 24 november, begint 's morgens om negen uur in Hillegom het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Het onderzoek wordt ge houden in de keuringszaal van café-res taurant „Treslong" cn zal duren tot 13 de cember. De eerste week zullen overdag voornamelijk de kinderen van de scholen worden onderzocht. Daarna volgen de an dere kinderen. Inmiddels zijn de oproepingskaarten verzonden. Het is van veel belang deze te bewaren teneinde op de daarop aangege ven tijd in „Treslong" te verschijnen. De organisatoren verwachten dat ieder zich aan de opgegeven tijd houdt. Hierdoor wordt een vlotte gang van zaken gewaar borgd en wordt het wachten voor een ieder tot een minimum beperkt. Voor zieken, invaliden enz. is' een aparte middag gereserveerd. Zij die zich hier voor hebben opgegeven zullen nog een af zonderlijke oproeping ontvangen, waarin wordt vermeld op welk uur zij per auto zullen worden afgehaald. Dit afhalen is mogelijk door de medewerking van Hille- gomse bedrijven, die belangeloos een auto met chauffeur hebben beschikbaar gesteld. De leerlingen van de lagere scholen zul len de oproepingskaart op school ontvan gen. Het personeel van Van Herwaar- den's kalkzandsteenfabriek zal op maan dag 15 december op het bedrijf worden onderzocht. De oproepingskaart dienen deze personeelsleden op die dag naar het bedrijf mee te nemen. Zij die zich voor doorlichting nog niet hebben opgegeven, kunnen zich na 1 de cember tijdens de uren van het onderzoek aan de keuringszaal in „Treslong" ver voegen, waar zij tegen betaling van de kos ten onmiddellijk zullen worden onder zocht. Ook de personen, die zich kor telings in de gemeente hebben gevestigd, kunnen zich dan melden. Abbekerk, 11 v. Cadiz n. Antwerpen. Abida. 11 300 m. w.z.w. Bombay n. Singapore. Acila. 12 te Marseille verwacht v. Napels. Albireo, 11 v. Bombay n. Mtwara. Alblasserdijk, 11 v. Havana n. Vera Cruz. Aikaid, 12 ie Rotterdam. Alkes, 11 v. Madras n. Rangoon. Alkmaar. 12 te Curagao v. Kaapstad. Aiudra, 11 v. Londen n. Marseille. Ameland, 11 610 m. z.o. Masira eil. n. Mena. Amsteldiep, 11 390 m. z.w. Kp. St. Vine. n. R'dam Amstelkroon, 111 120 m. z.o. Kp. Guardafui naar Engeland. Amstelstad. 11 24 m. z.w. Kp. Tenes n. Port Said. Andijk. pass. 11 Key West n. Le Havre. Antonia, 11 te Penang. Arendsdijk, 11 te Panamacity. Arendskerk, 11 v. Djibouti n. Singapore. Bali. 11 130 m. n.o. Kp. Villano n. Port Said. Ralong, 11 te Napels v. Port Said. Bantam, 11 380 m. w.z.w. Labuan n. Labuan. Billiton, 12 te Los Angeles. Bloemfontein. 11 te Amsterdam. Britsum, 11 170 m. z.z.w. Ouessant n. Port Said. Caltex Eindhoven, 11 te Rastanura. Ca It. Nederl., pass. 11 Str. Ormoesz n. Mauritius Calt. Rotterd.. 11 70 m. n.n.w. Lissabon n. P. Said Calt. The Hague, pass. 11 Gallitons n. Thameshav. Camerounkust. 11 90 m. n.w. Lissabon n. Dakar Camitia, 17 te Bombay verwacht. Casamance. 11 180 m. w. St. Vincent n. Dakar. Castor, pass. 10 San Miguel n. Port of Spain. Celebes, 12 te Le Havre. Charts. 11 v. Houston n. New Orleans. Cinulia, 9 te Stanlow. Colytto, 11 85 m. w.n.w. Esbjerg n. Le Havre. Congokust. pass. 11 Finisterre n. Rotterdam. Coolsingel. 11 te Puerto Ordaz. Ciadlc of Liberty. 11 500 m. n.n.w. Madagascar naar Philadelphia. Crania. 10 580 m. z.w. Ascencion n. Durban. Daphnis. 11 te Philadelphia verwacht v. Norfolk. De Eerens. 11 v. Bushire n. Kuwait. Delfland, 11 te Buenos Aires. Dongediik, 11 te Victoria v. San Francisco. Doris. 11 te Georgetown verw. v. Puerto Ordaz. Duivendrecht. 11 v. Dakar n. Durban. F.emland. 12 te Vitoria. Etrema. 12 te Berre verwacht. Gaasterland, 11 180 m. n. Singapore n. Bangkok Ganymedes. 11 10 m. n. Borkum n. Hamburg. Groote Beer, 11 400 m. n.o. St. Helena n. K'stad. Haarlem, 12 te Belize. Heemskerk, 11 300 in. z.w. Adelaide n. Aden. Helder. 11 v. Kp. Haitien n. Puerto Plata. Helicon. 12 te Curasao. Hera. 12 te Cristobal. Hermes, 11 440 m. n o. Flores n. Rio Haina. Hilversum, 10 v. Philadelphia n. Punta Cardon. Hoogkerk, 11 te Marseilie verw. v. Amsterdam. Houtman. 11 1230 m. w. Auckland n. Auckland. Ivoorkust, pass. 11 Las Palmas n. Conakry. Jason, 11 te Curacao verwacht. Java. 11 v. Surabaja n. Musirivier (Sumatra). Jupiter. 10 v. Algiers n. Sousse. Kabylia, 12 te Buenos Aires. Kalinga, 11 v. Buenos Aires n. Curasao. Kara. 11 120 m. z.w. Kreta n. Gibraltar. Kalvdon. 11 in sluis Brunsbüttelkoog n. R'dam. Karimata. 11 te New York verw. v. Philadelphia Karimun, 11 v. Genua n. Beyrouth. Kelletia. verm. 11 v. Invergordon n. Rotterdam. Kellia, 16 te Rotterdam verwacht. Kieldrecht, 12 te Marseille. Koningswaard, 11 te Teesport. Kosicia. 11 te Curasao verwacht v. Pernis. Krebsia, 23 te Curasao verwacht. Kreeft. 11 v. Monrovia n. Rotterdam. Kryptos, 12 te Curacao verwacht. Laarderkerk. 11 le Hamburg. Langkoeas. 11 te Belawan verwacht v. Diihouti Leersum. 11 110 m. w.z.w. Fayal n. Charleston. Lelykerk. 11 v. Khar Isl. n. Basrah. Lieve Vrouwekerk. 12 te Suez. Loosdrecht, 11 rede Ummsaid. I uttcrkerk. 11 160 m. z.o. Kreta n. Port Said. Maasdam. 11 v. Southampton n. Halifax. Maashaven. 11 te Rotterdam. Maaslloyd. 11 te Savannah verw. v. N. Orleans Medon. 12 te New Orleans. Meliskerk. 11 v. Amsterdam n. Antwerpen. Mississippilloyd, 12 rede Bahrein. Mitra. 12 te Stockholm verwacht. Moordrecht, 11 105 m. n.n.o. Kp. Villano n. Isle of Grain. Munttoren, 11 240 m. o. Aden n. Mena. Musi. 10 v. Singapore n. Saigon. Musilloyd, pass. 11 Guardafui n. Aden. Nness Commander. 11 60 m. w. Sidon n. Fawley Naess Tiger. 11 200 m. w.z.w. R. Fartak n. Mena. Nanusa. 12 te Djibouti. Nestor, 11 v. Guanta n. Cumana. Nw. Amsterdam. 11 te Havana verw. v. Sanblas. Noordholland, 11 te Singapore verwacht. Niikerk. 11 v. Amsterdam n. Genua. Oostkerk, 11 te Kaapstad. Oranje, pass. 11 Stromboli n. Port Said. Craniel'ontein. 12 te Las Palmas. Oranie Nassau. 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Orion. 11 160 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Osiris. 12 te New Orleans. Overiisel. 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ovula, pass. 11 Banka n. Surabaja. rapendreCht. pass. 11 Kp. Villano n. Novorossisft. Pieter S. 12 v. Rotterdam n, Swansea. Foelau Laut, 11 v. Tandjong Priok n. Tjirebon. Poseidon. 11 25 m. z.z.w. Gravois n. Maracaibo. Prins der Nederlanden. 11 v. Curacao n. Aruba. Frins Willem van Oranje. 11 v. R'dam n. Antw. Pi oven ierssingel, 10 180 m. n. Puerto Rico naar Morrisville. Purmerend, 11 te Berre. P-gmalion, 10 150 m. n.o. Barbados n. Rotterdam Raki. 11 te Ummsaid evrwacht. Pempang. 11 v. Yokkaichi n. Yokohama. Roepat. 11 te Port Said. Rotti. 12 te Semarang verwacht. Salatiga, 11 v. Boston n. New York. Sarpedon, 11 te Jacksonville v. Kp. Haitien. Seheldelloyd. 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Schelpwijk. 11 in sluis Brunsbüttel n. Rotterdam. Scherpendrecht. 12 te Sete. Srhie, 11 60 m. n.n.w. Finisterre n. Alexandrië. Sehiedijk. 11 te Bremen verwacht. Schouten. 12 te Abidjan. Senegalkust. 11 te Amsterdam. Siaoe. 11 v. Calcutta te Rangoon verwacht. Sibaiak. pass. 10 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Solon. 10 300 m. z.z.w. Finisterre n. Cd. Trujillo. S1ad Delft, 11 540 m. w. Flores n. Rotterdam. Stad Haarlem, pass. 11 Dakar n. Rotterdam. Stad Rotterdam, 11 270 m. z. L. Palmas n. A'dam Stad Schiedam. 11 50 m. n.n.w. St. Vine. n. A'dam. Stad Vlaard., 11 95 m. n.w. Tersch.b. n. Narvik. Stat, of Lib.. 11 120 m. n.o. Socotra n.Ph.delphia. Steven. 11 450 m. o. Azoren n. Napels. Stiaat Banka, pass. 11 Pulo Weh n. Bombay. Str. Lombok. 11 110 m. n. Mozambiq. n. Zanzibar. -Straat Mozambique, 10 v. Durban n. Mauritius. Sumatra, 11 v. Port Said n. Djibouti. Tabinta, 11 22 m. w. Minicoy n. Aden. Tahama. 11 415 m. n.w. Tristanducunha n. Santos. Tankhaven I, 12 te Saigon verwacht. Tankhaven III. 11 te Sungeigerong v. Singapore. Tegelberg, 11 510 m. z.w. Sabang n. Mauritius. Telamon, 11 400 m. w.z.w. Finistere n. Amsterdam. Teucer. pass. 11 Gibraltar n. Tripoli. Thelidomus. verm. 11 v. Singapore n. Pladju. Themis, 11 v. Niekerie n. Willemstad. Tbeobaidius. 11 60 m. n.w. Ras Al Hadd n. Mens Tiba. 12 v. St Vincent n. Rio de Janeiro. Tiberius. 10 350 m. n.o. Azoren n. Emden. Tiibodas. 11 v. Djakarta n. Semarang. Tiiwangi, 11 te Semarang verwacht. Tomori. 11 v. Aden n. Belawan. Towa. 11 te St. Vincent n. Antwerpen. Triton. 11 te Curacao. Van Linschoten, 11 te Dar Es Salaam verwael Van Neck. 11 13 m. n. Lombok n. Suva. Van Noort. 11 te Bluff verwacht v. Dunedin. Van Spilbergen, 11 te Durban verwacht. Vivipara. 11 220 m. w. Kreta n. Mena. Vlist. 11 540 m. w. Landsenri n. Baltimore. W. Alton Jones. 11 v. Philadelphia n. Mena. Waterland. 11 v. Montevideo n. Santos. Waterman, 11 440 m. n.w. Walvisbaai n. L. Palmas Westertoren. 11 te Willemstad. Woensdrecht. 11 85 m. n.o. Algiers n. Providence Woltersum. 12 te Mobile. Wonosari. 12 te Aden verwacht v. Port Sudan. Wonosobo. 11 te Mufatta verwacht v. Bombay. Z.-.anland, 11 v. Las Palmas n. Montevideo. Zonnekerk. 12 te Genua. Zuiderkerk. 11 27 m. n. Berlenga n. Duinkerken. Zwijndrecht, 15 te Rotterdam verwacht. KLEINE VAART Elsa, 8 v. IJmuiden te Karskaer. Heerengracht, 11 te Amsterdam. Joost. 9 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Kp. St. Vincent. 10 v. Valdemarsvik n. Zaandam Keizersgracht, 11 te Abö. Lucas Bols II, 11 10 m. z.z.o. Texel n. Amsterdam, Julia Mary, 11 v. Belfast te Manchester. Mare Liberum, 11 100 m. w. St. Vine. n. Dublin. Marianne. 11 te Dungeness n. Gothenburg. Midas. 116 m. n.o. Royal Sovereign n. Antwerpen. Pavo, 10 v. Amsterdam n. Sundsvall. Phidias. 10 20 m. van Kp. De Fer n. Algiers. Ponza. 10 v. Ostrand n. Rundvik. Schippersgracht, pass. 10 Gotland n. Rotterdam Strabo. 11 60 m. n.o. Kp. Nao n. Lissabon. Thaletas. 11 35 m. n.o. Ouessant n. Antwerpen. Westerdok, 11 20 m. z.w. Wight n. Rotterdam. SLEEPVAART Noordholland, 12 te Suez. Oceaan. 12 360 m. n.w. Port Said n. Port Said. Oostzee. 12 240 m. n.w. Kp. San Antonio n. Ri' de Janeiro. Poolzee. 12 800 m. n.o. St. Maarten n. Vlissingem Tasmanzee, 12 v. Calcutta n. Colombo. Zr-eland, 12 Ie Kp. Carnaval n. Khorramshar. Rode Zee, 12 v. Walvisbaai n. Montevideo. Barentsz Zee. 8 v. Maassluis te Goole. Blankenburg, 10 te Rotterdam. Thames. 10 te Maassluis. Dertig mille verduisterd. Tweeëneen- halfjaar gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Rotterdam geëist tegen een 43-jarige boekhouder van een aannemingsmaatschappij, die 30.000 had verduisterd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4