MORRIS Uteforèt/oc/tfisi// Utrecht wil verkeersprobleem radicaal oplossen Minister ziet moeilijkheden bij toelating van spijtoptanten Kroesjtsjev wil Amerika tegen 1970 overtroeven HET WEER TRESLONG - HILLEGOM Talrijke doorbraken en ringweg om de oude stad over te dempen singels Men zou op dertig duizend mensen moeten rekenen Stationering van raketten overzee minder urgent? VERBOUWINGS OPRUIMING io°/o tot 500/o Opklaringen Het woord is aan PLAN VAN DUITSE DESKUNDIGE Noorse ijsbreker assisteert Belgische expeditie Reikwijdte vergroot PONTIAC-HORLOGES STUURMALS COHEN UIFI r SCHOENEN WWLLr SPECIAALZAAK Zie de kunstmaan Drie kinderen bij brand in vakantiehuisje omgekomen Sfeer en gezelligheid 73e JAARGANG No 109 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 262 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 1 T 1 I ll 1 UitSave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IHHi "W* 1 f*\ i I ^S| Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 S 1 I 1 I g H I f 1 V I Jf IClljIt jIi Abonnement p. week 59 ct„ p. kwartaal H, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 4 A VfeViai A WA X JiU> fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster TT 77 77 Tl T T"l H /t C* T T T"i /"N T T n - - Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks UFKhiUHTLt HAARLElMSCrlE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bedrijvig bergen spoorwegarbeiders kisten en stukgoederen, terwijl een grote kraan orde in de chaos schept na het verongelukken van een zoge naamde krantentrein tussen het Lon- dense station Püddington en Carmar then. De krantentrein reed in op een ontspoorde goederentrein bij het sta tion van Highworth in het graafschap Wiltshire. Er werd grote schade aan gericht, maar er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Advertentie BARTEUORISSTR. "HAARLEM TEL. 13439 FERD.' 80LSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS De prijzen van onze DAMESKLEDING en MFISJESKLEDING zijn met VERLAAGD DAMESZAAK KONINGSPLEIN AMSTERDAM Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Morgen over dag hier en daar ook opklarin gen. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. Vannacht kouder, morgen overdag dezelf de of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. K e a t s Een spreekwoord spreekt pas dan dui delijk tot de mens, als hij de waarheid ervan heeft ondervonden. De Duitse verkeersdeskundige prof. dr. ir. M. E. Feuchtinger uit Ulm heeft de gemeente Utrecht een verkeersplan aangeboden waarover de gemeenteraad zich binnenkort zal beraden. Prof. Feuchtinger heeft door het projecteren van een ringweg om de oude stad willen bereiken dat het verkeer, dat daarin moet zijn, over de verschillende toegangspoorten wordt verdeeld, terwijl het overige verkeer zijn weg niet meer door de oude stad behoeft te nemen. Deze oplossing maakt het mogelijk de doorbraken door de oude stad van geringere omvang te doen zijn dan die, waarvan het in 1954 vastgestelde structuurplan der gemeente Utrecht uitgaat. De ringweg om de oude stad is het meest essentiële onderdeel in het ontworpen verkeerswegen systeem. Hoewel het historisch karakter van de oude stad niet fundamenteel wordt aangetast, betekent de aanleg een zeer forse ingreep in het huidige stadsbeeld, omdat de singels er voor moeten worden gedempt. De Noorse ijsbreker „Polarhav" liep i dezer dagen de haven van Ostende binnen om de tweede Belgische zuid- pool-expeditie op te halen en naar haar basis „Koning Boudewijn" te vervoeren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Schooltijd verkort De onderwijshervorming verkort de ver plichte schooltijd van tien tot acht jaar, waardoor ruim twee miljoen leerlingen reeds op vijftienjarige leeftijd vrij komen voor de industrie. Begaafde leerlingen mo gen langer onderwijs genieten. Het zevenjarenplan is erop gericht de totale industriële produktie met tachtig percent te verhogen, ten opzichte van 1958. Het plan voorziet in het bevorderen van de economie in al haar geledingen, waarbij voorrang zal worden verleend aan de uitbreiding van de zware industrie en het economische potentieel aanzienlijk zal worden versterkt, „opdat de levens standaard geleidelijk 'omhoog kan gaan." De omvang van de kapitaalsinvesteringen van de staat zal bijna zo groot zijn als die van al de 41 jaren van Sovjet-bestuur. Het zal 1,8 maal vergroot worden ten op zichte van de afgelopen zeven jaar. An dere punten van het plan zijn: de totale produktie van de landbouw moet 1,7 maal vergroot worden, het nationale inkomen zal met 62 a 65 percent verhoogd worden, de werkgelegenheid zal met ongeveer 21 percent toenemen in fabrieken en op kan-' toren, waarbij ernaar gestreefd wordt dat tegen 1965 66 miljoen mensen werk heb ben. Het werkelijke inkomen van de wer kers zal gemiddeld met veertig percent WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse minister van defensie plèegt met het ministerie van Buitenlandse Zaken overleg over wijziging van het program voor de aanschaffing van projectielen met een middelbare reikwijdte aangezien de ze projectielen van minder belang wor den naarmate de tijd nadert dat de inter continentale projectielen met een bereik van meer dan 7.000 km. voor gebruik ge reed zijn. De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, heeft dit donderdag op een persconferentie in Washington bekendge maakt. Hij zei, dat de intercontinentale projectielen het voordeel hebben, dat de Verenigde Staten geheel alleen de zeggen schap erover houden, terwijl de zeggen schap over in Europa gestationeerde ra ketten met de bondgenoten gedeeld moet worden. In antwoord op vragen verklaarde de minister voorts, dat de lessen van Libanon en Formosa de Amerikaanse politiek van versterking van de luchtmacht en vloot en beperking van het leger ondersteunen. De Verenigde Staten zijn er op uit hun bond genoten te helpen bij het versterken van hun landstrijdkrachten, zodat de Ameri kaanse landstrijdkrachten alleen maar zullen behoeven op te treden als er een be langrijke agressie zou worden gepleegd. Een zegsman van het Amerikaanse mi nisterie van defensie heeft donderdag voorts verklaard, dat de aflevering van 60-Thor-raketten aan Engeland verschei dene maanden vroeger zal worden vol tooid dan aanvankelijk was voorzien. Be gin van dit jaar hebben Amerika en En geland een overeenkomst gesloten voor uit rusting van vier squadrons in Engeland met projectielen, die een bereik van 2400 km. hebben. Elk squadron zal met 15 pro jectielen worden uitgerust. Met de afle vering is men op 1 oktober begonnen. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie JAC. VAN MARIS BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 (Van onze. Kamerverslaggever) De regering neemt het standpunt in, dat de spijtoptanten op dezelfde voet moeten worden behandeld als Nederlanders ten aanzien van voorschotten voor de overtocht en de ontvangst in Nederland. Er zijn ongeveer negenduizend opties voor het Indonesisch staatsburgerschap uitgebracht. Naar schatting omvatten deze 38.000 personen. Een aantal van hen is reeds hier, ongeveer tweeduizend. Een andere groep zal misschien geen visum aanvragen, maar voorzichtig geschat moet men op dertig duizend mensen rekenen. Dat betekent het weer inleggen van repatriëringsschepen en huisvestingsmoeilijkheden in Nederland, aldus verklaarde de minister van Justitie gistermiddag in de Tweede Kan u\ Men moet zich ook afvragen of de moeilijkheden van de spijtoptanten in Nederland niet nog groter zouden zijn dan in Indonesië. Een massale uittocht uit Indonesië zou de gevoelens van onveiligheid aanwakkeren bij anderen in Indonesië, die op Nederland zijn georiënteerd. Dat aantal loopt in de honderdduizend, aldus de bewindsman. Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrewacht zal vanavond de derde Rus sische kunstmaan twee keer te zien zijn, en wel om 18.22 uur in het noordwesten op een hoogte van 30 graden en om 20.09 eveneens in het noordwesten op een hoogte van 20 graden. Bewegingsrichting is steeds van zuid west naar noordoost. Advertentie VOOR DE KOOPVAARDIJ Blauw kamgaren uniform 144.- Blauw gabardine uniformjas 105.— Battle-dresses 59.88.- Monty-coat, écht zeeduffel, met extra winddichte voering ƒ116.— Komplete uitrustingen direkt uit voorraad Uniform-Specialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Demping van de singels zal volgens B. en W. ook belangrijke consequenties heb ben voor de scheepvaart en voor de water huishouding. Ten behoeve hiervan zal een nieuw spuiriool moeten worden aangelegd. De Oude en Nieuwe Gracht zullen in het oude stadsdeel echter ongerept blijven. De kosten van het plan worden geschat op 125 tot 150 miljoen gulden. Hierin zijn begrepen de doorbraken in de oude stad, de aanleg van de ringweg, de bouw van een tunnel onder de spoorbaan en een aan tal wijzigingen in andere stadsdelen. B. en W. menen dat het voor Utrecht een levens belang is dat met alle kracht de verwezen lijking van dit plan ter hand wordt ge nomen. Reeds op de gemeentebegroting van 1960 zal een aanloonnost voor het plan worden uitgetrokken. Voor de eerste fase zal men moeten rekenen op een bedrag van rond 38 miljoen gulden. Prof. Feuchtinger acht het wenselijk, de uitbreiding van het verkeerswegennet reeds het volgend jaar ter hand te nemen d^ar dan de organisatorische maatregelen voor te bereiden. Van 1961 tot 1963 zal men. volgens hem. het oostelijk gedeelte van de ringweg om de oude stad en de aansluitingen van de uitvalswegen kunnen aanleggen. Van 1964 tot 196C zullen onder meer de doorbraken in de oude stad ter hand »enom°n moeten worden, gevolgd van 1967 tot 1969 door het westelijk ge deelte van de ringweg om de oude stad en nog een aantal doorbraken in de oude stad. Van 1970 af dient dan de laatste fase in uitvoering te worden genomen, namelijk het noordelijk gedeelte van de ringweg om de oude stad en de aansluitingen van de invalswegen. MOSKOU (UPI) In de Sovjet-Unie is een zevenjarenplan aangekondigd, dat erop gericht is, tegen 1970, „wellicht zelfs eerder" de Amerikaanse produktie geëve naard en voorbijgestreefd te hebben. „De verhoging van de Russische produktie zal een basis opleveren voor het evenaren en voorbijstreven van de produktie per hoofd van de bevolking in de Verenigde Staten in de loop van naar schatting vijf jaar na 1965," aldus staat in een uiteenzetting van het plan. Tegen die tijd, of wellicht eer der. hoopt de Sovjet-Unie de eerste plaats in de wereld te veroveren met zowel de totale som der produktie als de produktie per hoofd van de bevolking, hetgeen de hoogste levensstandaard ter wereld zal be tekenen. Het programma omvat meer dan enig plan, dat de Sovjet-Unie sinds de in voering van de vijf-jarenplannen in de ja ren '20 heeft ontworpen. Het centrale comité der Russische com munistische partij heeft het plan in de door Kroesjtsjev ontworpen hoofdlijnen vastge steld. Het plan zal nu „in het openbaar besproken" worden en het partijcongres in januari zal het bij stemming goedkeu ren. Tevens keurde het centraal comité in grijpende wijzigingen in het onderwijs systeem goed. Het huidige systeem be staat sinds 1934 en heeft Rusland zeer ver gebracht op de weg naar de ontwikkeling van fysica en technologie. Het economische zeven-jarenplan ver vangt het laatste vijfjarenplan, dat in 1956 werd goedgekeurd, in februari 1957 werd gewijzigd (en verminderd) en in septem ber 1957 werd afgeschreven wegens de in middels ingevoerde decentralisatie in de industrie. Bovendien moest de chemische industrie extra ontwikkeld worden, waar in het oude plan niet voorzag. Het zeven jarenplan stelt normen, die men oorspron kelijk pas tegen 1972 dacht te verwezenlij ken. stijgen evenals voor de collectieve boeren Kantoorbedienden zullen zes of zeven uur per dag werken en- zij die zeven uur wer ken zullen een veertigurige werkweek heb ben. Ongeveer vijftien miljoen nieuwe wooneenheden zullen in de steden en zeven miljoen woningen in het land verrezen zijn tegen het einde van de zevenjarige perio de. Het zeven-jarenplan voorziet ook in grote projecten voor vreedzaam gebruik van kernenergie. Aan het einde van de periode zal de graanoogst 180 tot 200 miljoen ton per jaar bedragen. Advertentie Bij een felle brand in een der huisjes van het vakantieoord ,.De Kakelberg" te Beekbergen (bij Apeldoorn) zijn van nacht drie kleine kinderen uit één gezin jammerlijk omgekomen. Het zijn de an derhalf jaar oude Thea Riphagen, het drie jaar oude jongetje Gezinus en de vijfjari ge Annie Riphagen Een ouder zusje, Jen- neke, kon zich in veiligheid stellen. De kinderen woonden met hun ouders, de uit Apeldoorn afkomstige, maar thans in Amsterdam woonachtige heer en me vrouw J. Riphagen, tijdelijk in het vakan tiehuisje, omdat men in Apeldoorn woon ruimte wilde zoeken. Gisteravond omstreeks acht uur kreeg het echtpaar van hun in Apeldoorn wonen de ouders het verzoek, even aan te komen, omdat men gehoord had dat een woning in Apeldoorn binnenkort vrij zou komen. De heer en mevrouw Riphagen gingen per bus naar Apeldoorn, waarbij zij hun kin deren onder de hoede van hun oudste doch tertje, de zevenjarige Jenneke, achterlie ten. Tegen half elf kwam dit meisje geheel overstuur naar buiten hollen, schreeu wend dat het huis in brand stond. Zij hol de door het bos naar de dichtstbijzijnde bu ren, die onmiddellijk de politie en de brandweren van Beekbergen en van Apeldoorn alarmeerden en vervolgens met het meisje naar het brandende huisje terugkeerden. Helaas had het vuur inmid dels reeds zo snel om zich heengegrepen, dat redding van de drie kleintjes niet meer mogelijk was. Zij zijn in de vlammen omgekomen. Het huisje brandde tot de grond toe af. Pas bij de nablussing kon men de drie lijkjes bergen. Over de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid bekend. Men oppert de mogelijkheid, dat de kinderen met lu cifers gespeeld hebben. Advertentie COCCOOODOCOCCCCCCCCOCOOOCOOCOCOOOCCCCT tijdens het weekend in Prof. Samkalden zei, dat reeds begin 1957 tot een verruimde toelating van men sen uit Indonesië was besloten, waarbij geen onderscheid werd gemaakt tussen spijtoptanten en andere op Nederland ge oriënteerde Indonesiërs. Gedurende de acht maanden van dat nieuwe beleid zijn bijna 1200 spijtoptanten uit Indonesië in Nederland toegelaten. Het is niet zo, dat als gevolg van de bestedingsbeperking deze verruimde toelating moest worden stop gezet. Het was het gevolg van de gebeurte nissen die leidden tot de grote uittocht van Nederlanders uit Indonesië. Maar de be perking betekende niet con terugkeer tot het beleid van vóór 1957. De toelating bleef ruimer. Het is de vraag of alle moeilijkheden kunnen worden opgevangen. De conse quenties van het toelaten van dertigdui zend arme mensen uit Indonesië heeft hier gevolgen voor de ministeries van Maat schappelijk Werk, Sociale Zaken, Buiten landse Zaken, Economische Zaken, Volks huisvesting en Bouwnijverheid en Finan ciën. Het is beter het probleem eerst te be spreken in de vaste Kamercommissie voor de repatriëring. A rlT<erirvtie „De strekking van mijn betoog is", aldus minister Samkalden, „laten wij zorgen dat wij de beperkte mogelijkheden om te hel pen zo rechtvaardig mogelijk verdelen. Ik zie niet hoe de regering kan ontkomen aan een toelatingsbeleid, gebaseerd op indivi duele selectie. De regering heeft in 1956 aan de redelijke aanpassing van het toe latingsbeleid hoge voorrang verleend. Zij doet dat nu evenzeer". Verstekelingen Over de 37 verstekelingen zei minister Samkalden dat hun toelating in Nieuw- Guinea geen nieuw denkbeeld is. Maar er bestond geen volstrekte zekerheid dat de verstekelingen in Indonesië niets te duch ten zouden hebben. De voornaamste reden daarvoor was de buiten-parlementaire ac tie voor de verstekelingen. Die actie had het risico voor hen vergroot. Daarvoor was niet de regering verantwoordelijk en zi,i mocht dus haar standpunt niet wijzigen. Het'was wel mogelijk en plicht van mense lijkheid elke uitlating te vermijden, die het risico kon vergroten. Daarom deed de re gering geen mededeling over de motieven, die de verstekelingen hadden bewogen In donesië te verlaten. De verstekelingen lichtten daaromtrent zelf een tinie van de sluier op, namelijk door hun verklaring dat zij uit Indonesië waren weggegaan uit vrees voor militaire dienst opgeroepen te zullen worden. In deze omstandigheden bracht het voorstel van de oresident van de Haagse rechtbank een nieuw element Het ./as niet te vergelijken met de buiten parlementaire actie, die het risico had ver groot. Met nadruk zei de minister dat de beslissing geen precedent vormt voor een ander beleid ten aanzien van de vestiging van vreemde nersonen in Nieuw-Guinea. De 37 verstekelingen in Nieuw-Guinea zijn personen van niet-Nederlandse nationali teit, die een visum nodig hebben voor toe lating in Nederland. De door het gemeentebestuur in 1955 in gestelde verkeerscommissie heeft gerap porteerd dat het verkeersplan-Feuchtinger alleszins is aan te bevelen. Ook B. en W. van Utrecht zijn van mening dat prof. Feuchtinger erin geslaagd is langs weten schappelijke weg een verantwoorde ana lyse te geven van de verkeersbelasting van het huidige wegennet in Utrecht en een verkeersplan heeft ontworpen, dat niet al leen uitzicht biedt voor een oplossing van de huidige moeilijkheden, doch ook ruim schoots voldoende zal ziin voor het toe komstige verkeer. Enerzijds heeft hij na melijk rekening gehouden met een ver drievoudiging van de huidige motorisering en anderzijds met de invloeden van de groeiende stad op de verkeersproduktie. B. en W. noemen een verkeersprognose met betrekking tot de nieuwe uitbreidingsge bieden in deze vorm een noviteit voor Europa. Wat de demping van de singels betreft verklaren B. en W. volkomen te beseffen dat het prijsgeven van de watergordel om de binnenstad, een tvnisch en fraai Neder lands kenmerk van Utrecht, een zwaar offer aan de moderne tiid betekent. Hef rapport-Feuchtinger toont echter volgens B. en W. overtuigend aan. dat dit offer on vermijdelijk is voor het behoud van de oude stad en voor de onlossing van het nijnende verkeersprobleem. In Blenheim House, de residentie van de hertog en hertogin van Marlborough, is een modeshow van het huis Dior ge geven ten bate van het Britse Rode Kruis. Prinses Margeret was daarbij aanwezig. Zij reikte Yves Saint Lau rent, eerste couturier van het huis Dior, de ere-medaille van het Britse Rode Kruis-genootschap uit. Men ziet Yves Saint Laurent rechts op de foto naast prinses Margaret. Diner-dansant-menu ƒ6. ORKEST VAN DER HEEFT. Geopend tot 2 uur. Reserveringen K 2520 - 5347

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1