Onderhandelingen over Vrijhandels zone voor onbepaalde tijd uitgesteld Handel in antieke violen in vertrouwenscrisis Wereldnieuws Q.'ïftdariluma Kans op vorst verminderd Zweden vraagt V.S. om te bemiddelen Opening grossierderij in vleeswaren Stradivarius-expert van bedrog verdacht 2 NA DE ONTHUTSENDE VERKLARING VAN SOUSTELLE Spaarcijfers oktober Claimemissie Hensen Chrysler-staking ten einde Veneta 11 pet. dividend Van Heek en Co. Koninklijk Duits blad over de te vestigen staalindustrie op Rozenburg Nederlands EBU-overschot in oktober Economische situatie in Noordholland bevredigend GARAGE DEN HOUT Onderzoek naar de waarde van magnetiseurs bepleit Donaupont te Zaandam tijdelijk uit de vaart Opgelegde en in aanbouw zijnde schepen Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 10 tot en met 14 november ("Panda en de olie^boertjes Autodief veroorzaakte stagnatie in treinverkeer Koninklijk Paar woonde herdenkingsdienst bij MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 DE VERKLARING VAN MINISTER Soustelle, dat Frankrijk zich niet in staat: acht in te gaan op het sedert maanden in behandeling zijnde Britse voorstel tot het stichten van een Vrijhandelszone voor alle landen der O.E.E.S. heeft een nieuwe domper gezet op het vleugje optimisme, dat na de vorige week in Parijs gehouden zitting van de commissie-Maudling door enkele ministers werd geuit. Een officiële Britse woord voerder heeft zondagavond te Parijs verklaard dat Groot-Brittannië de onderhande lingen over de Vrijhandelszone, die woensdag te Parijs zouden zijn .hervat, voor „onbepaalde tijd" heeft uitgesteld. De Britse paymaster-general Maudling, die voor zitter is van de zeventien-landencommissie op ministerieel niveau, die de bespre kingen over de Vrijhandelszone meer dan een jaar heeft geleid, heeft besloten deze week niet naar Parijs terug te keren. Maudling wil meer tijd hebben om te over wegen, welke gedragslijn thans het best kan worden gevolgd. Volgens de Britse woordvoerder is er nog geen beslissing op lange termijn betreffende het toekomstige verloop der Vrijhandelszone-besprekingen genomen. Zweden heeft aan de Verenigde Staten verzocht te helpen de onderhandelingen over de Europese Vrijhandelszone uit de impasse te halen. Een hoge functionaris van hel Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken, kabinetssecretaris Leif Bel- frage. is momenteel in de Verenigde Sta ten. Hjj heeft de bezorgdheid van Zweden over de mislukking van de handelsbespre kingen in Parijs ter kennis gebracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken in de Verenigde Staten. Zweden vreest een situatie waarin de zes landen van „Klein Europa" zouden beslissen handelsbarrières te verlagen en daar de rest van Europa buiten te houden. Maudlings beslissing is ter kennis ge bracht van Sir Hugh Ellis-Reed, de leider der Britse afvaardiging naar de Organisa tie voor Europese Economische Samen werking, die zondag met de secretaris generaal der O.E.E.S., René Sergent, heeft beraadslaagd. Er zou in de week van 16 tot 23 novem ber zijn beraadslaagd over het sleutel vraagstuk van de „herkomst der goederen", die in een Vrijhandelsgebied zouden wor den verhandeld.; dit probleem is tot nu toe het voornaamste struikelblok voor de tot standkoming van een Vrijhandelszone ge weest. Het gaat er hierbij om uit te maken welke goederen voordeel zullen behalen bij de verhandeling ervan in hel Vrijhandels- gebied. waarbij ervan wftrdt uitgegaan dat de aangesloten landen het recht hebben tegenover niet bij de Vrijhandelszone aan gesloten staten verschillende „buitentarie- ven" te handhaven. De „commissie-Maud ling" heeft verleden maand bepaald dat de tijd was gekomen om dit vraagstuk niet langer door de deskundigen, maar door Advertentie Bekendmaking voor H.H. Winkeliers Oostvest 34 te Haarlem Tel. 19323 Levering van alle soorten prima vleeswaren en vleeswaren- conserven. Specialiteit in prima Gelderse Rookworst en Knakworst in blik Wij zijn geregelde kopers van runderhazen. Beleefd aanbevelend. „VLEESWAREN EXPRES" G. A. F. v. d. Boon en Zn. Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is in oktober ingelegd 94,1 miljoen en terugbetaald f 84,6 miljoen; een voordelig spaarverschil dus van f 9.5 miljoen (in september werd f 11.7 miljoen gespaard, in oktober 1957 werd f 19,3 miljoen ontspaard). In de periode januari tot en met oktober is tot dusver 115 miljoen gespaard. Inge legd en terugbetaald werden respectieve lijk .f 979,9 miljoen en 864,9. Voor het zelfde tijdvak van 1957 beliepen deze cij fers resp. 18,5 miljoen, 897,8 miljoen en 879,4 miljoen. Naar aanleiding van het voorstel aan de buitengewone vergadering van aandeel houders in de n.v. Machinefabriek Hensen, te houden op 24 november, om een bonus van 10 percent in aandelen ten laste van de agio-resrve uit te keren, verneemt het ANP nader dat het in het voornemen ligt zeer binnenkort tot vergroting van het ge plaatste kapitaal tot drie miljoen gulden over te gaan door middel van een claim- emissie. Tussen de vakbond van arbeiders in de autoindustrie (U.A.W.U.) en de Chrysler- fabriek is zondag overeenstemming be reikt over een nieuw collectief arbeids contract voor de kantooremplové's van Chrysler. Daarmee is een eind gekomen aan de staking van 8.000 kantooremployé's in dienst van deze fabriek. De staking heeft zes dagen geduurd. De vergadering van commissarissen en directie der n.v. „Veneta" Verenigde Ne derlandse Tapijtindustrie n.v. heeft beslo ten aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 3 december a.s., voor te stellen het dividend over het boekjaar 1957/-1958 vast te stellen op 11 percent, waarvan 2 percent ten laste van de dividendreserve (v. j. 12 percent). De directie van de textielfabriek Van Heek en Co. n.v. te Enschede heeft zater dag, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der naamloze vennootschap een receptie gehouden, tijdens welke de burge meester van Enschede, de heer W. Tho massen, heeft medegedeeld dat de Konin gin het predikaat „Koninklijk" heeft toe gekend aan de n.v. De heer Thomassen deelde verder mede dat de jubilerende n.v. de eremedaille van de gemeente Enschede is toegekend. een speciale commissie, waarin de be trokken ministers of hun plaatsvervangers zitting zouden hebben en die in perma nente zitting zou blijven, totdat een over eenkomst zou zijn bereikt, te doen behan delen. Het was deze commissie die deze week, onder voorzitterschap van minister Maudling, te Parijs had moeten ver gaderen. De correspondent van het „Handels- blatt" schrijft over de op het eiland Rozen burg te vestigen staalindustrie, dat de Staalstudiestichting, bestaande uit voor aanstaande vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven, zich gereed maakt voor de verwezenlijking van een project, dat in elk opzicht de tot nu toe op industrieel gebied in Nederland gemaakte plannen overtreft. De Atlantische staalfa brieken, zo schrijft hij, die op het nieuwe industrieterrein op Rozenburg gevestigd zullen worden, zullen reeds binnen drie jaar met de produktie moeten beginnen van aanvankelijk 300.000 ton per jaar. Het geïnvesteerde kapitaal, dat in hoofdzaak bijeengebracht zal worden door leden van de Staalstudiestichting en de Nederlandse regering (er is echter ook sprake van enige Duitse en Amerikaanse belanghebbenden) zou 300 miljoen gulden belopen. Dit zou het grootste bedrag zijn, dat tot dusverre in een Nederlandse in dustriële onderneming werd gestoken. Hier staat tegenover, zo vervolgt de cor respondent, dat de capaciteit van de nieu we staalfabrieken zo spoedig mogelijk vergroot zal worden lot 3 miljoen ton per jaar. Daarmede zouden de „Atlantische Staalfabrieken" de tegenwoordige staal- behoefte van Nederland volledig dekken. Het is echter niet moeilijk te voorspellen, dat het Nederlandse staalverbruik binnen enkele jaren aanzienlijk zal toenemen. Toch zou dan samen met de produktie van de Koninklijke Hoogovens in IJmuiden een overschot kunnen ontstaan, dat Nederland in staat zou stellen zijn staalexport te ver groten. Nederland zou dan bij zijn voort gaande industrialisatie een hoogtepunt be reikt hebben, waarnaar reeds lang werd gestreefd, aldus de 'corregporidënt van hét „Handelsblatt". Commentaar Hoogovens Van de directie van de Hoogovens te IJmuiden vernamen wij het volgende com mentaar: de Staalstudiestichting heeft aan de Duitse onderneming Krupp op dracht gegeven een rapport samen te stel len dat een voorontwerp voor de eventueel op Rozenburg te vestigen staalindustrie behelst. De bedoeling is dat dit rapport als uitgangspunt zal dienen voor een meer concrete bestudering van de verschillende aspecten van het plan door de Staalstudie stichting te Rotterdam. Het rapport van Krupp zal binnenkort verschijnen. Hier mee zou dan de grondslag aanwezig zijn waarop de Staalstudiestichting haar stu dies zal gaan verrichten. Nederland heeft over de maand oktober een overschot in de E.B.U. geboekt van 29,5 miljoen dollar en werd slechts over troffen door West-Duitsland met een over schot van 50,4 miljoen dollar. West-Duits land heeft tevens de grootste totaalvorde ring op de E.B.U.. namelijk 976,7 miljoen. Nederland staat op de derde plaats met een totaalvordering van 106.8 miljoen dol lar, achter België-Luxemburg met een vordering van 153,2 miljoen dollar. Frankrijk had in oktober met 34,5 miljoen dollar opnieuw het grootste tekort, ge volgd door Engeland met een tekort van 32,4 miljoen dollar. Frankrijk en Engeland hebben ook de grootste totaalschuld aan de E.B.U., met respectievelijk 466.3 mil joen en 351,9 miljoen dollar. Andere debi- teurlanden zijn volgens de stand per eind oktober: Denemarken (67,7 miljoen dir.), Griekenland (10,5 miljoen), IJsland (6,5 miljoen), Italië (3.75 miljoen), Noorwegen (85,1 miljoen) en Turkije (31,1 miljoen dir.). Crediteurlanden waren nog: Oosten rijk (3.8 miljoen dir.) en Zweden (1,9 mil joen dir.). In het verslag van 1 september 1957 tot 31 augustus 1958 van de Economisch- Technologische dienst voor Noordholland wordt opgemerkt, dat hoewel de teruggang in de economische bedrijvigheid, die zich in het verslagjaar overal deed gevoelen, ook in de provincie duidelijk voelbaar was, de economische situatie toch nog bevredi gend kan worden genoemd. Uiteraard zijn het de bedrijven in de meest conjunctuur gevoelige sectoren die met gebrek aan werk te kampen kregen en personeel moesten ontslaan, of orders tegen niet- lonende prijzen moesten aanvaarden. De toestand in de veehouderij is in de loop van het jaar aanzienlijk verslechterd doordat de kaasprijzen, die zich in de laat ste jaren goed hadden weten te houden, scherp daalden. In de akkerbouw was de kwaliteit van de granen matig. Het seizoen was voor de bewaarkooltelers zeer slecht, geweest. De telers van hard fruit in de provincie heb ben over het algemeen een goed jaar ach ter de rug. De hoeveelheid in 1958 te oog sten appelen en peren belooft, zeer groot te worden. De kwaliteit laat echter te wensen over. De grote hoeveelheid zal de prijzen drukken. De bloementeelt leverde weder om goede resultaten en het oogstjaar 1957/ 1958 is voor de bloembollencultuur over het algemeen gunstig verlopen. Ook het nieuwe jaar laat zich gunstig aanzien. De resultaten van de zee- en kustvisserij waren in 1957 niet onbevredigend; de aan voer nam ten opzichte van 1956 toe. Het bezoek van buitenlanders, dat de laatste jaren steeds een toeneming heeft gegeven, nam ook in 1957 toe. De indruk bestaat, dat het bezoek in het seizoen 1958 niet ten achter is gebleven bij dat van vorige jaren. Aan de studiecommissie Waddeneilanden verstrekte de dienst een uiteenzetting over de voorzieningen, te treffen op het eiland Texel, in verband met de toeneming van het toeristenbezoek. Advertentie 300 kg RENAULT bestelauto inclusief verwarming f 4190.— 300 kg RENAULT stationcar inclusief verwarming f 5495-— Telefoon 12138 en 15056 Een neutraal onderzoek naar de waarde van de paranormale begaafdheden komt de leden van de Vereniging tegen de kwak zalverij zeer gewenst voor. Men hoopt dat de regering bereid gevonden kan worden, hieraan mee te werken en een officiële in stantie zal aanwijzen om dit onderzoek te verrichten. De Vereniging tegen de kwakzalverij, op wier algemene ledenvergadering deze kwestie zaterdagmiddag is besproken, denkt hierbij aan de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen, die enige tijd geleden ook een rapport uit bracht over aardstralen en wichelroede lopers. De hoofdingenieur van de Rijkswater staat in het arrondissement Noordzeeka naal deelt mede. dat de Donaupont te Zaandam in verband met een spoedrepa- ratie voor onbepaalde tijd uit de vaart is genomen. Aansluitend daaraan zal deze pont haar jaarlijkse dokbeurt krijgen. Deze week zal in verband hiermee te Zaandam met drie stoomponten worden gevaren en daarna met vier stoomponten. Er wordt daarom geadviseerd om geduren de deze periode, met name tijdens de piek uren. hel Zaandamse veer te mijden. BERN (UPI) Henry Werro, een lei dende expert op het gebied van oude Ita liaanse violen, zal maandag in Bern te rechtstaan op beschuldiging van fraude. Men verwacht, dat het tegen hem aange spannen proces v\jf weken zal duren en dat de afloop ervan sterke invloed zal uit oefenen op de winstgevende internatio nale handel in antieke Italiaanse strijk instrumenten en strijkstokken. De akte van beschuldiging, die 62 blad zijden beslaat en meer dan zes .jaar ge vergd heeft voor haar samenstelling, noemt 23 gevallen, waarin dc vroegere voorzitter van de Zwitserse vioolbouwers zijn cliën ten zou hebben bedrogen. In deze 23 gevallen zou Werro instru menten en strijkstokken van certificaten hebben voorzien, waardoor ze ten onrechte beschreven werden als werkstukken van Italiaanse meesterbouwers of zou hij ver zuimd hebben restauraties aan de instru menten te hebben vermeld, waardoor zij al veel aan waarde hadden ingeboet. Onder de gewraakte violen zijn er drie, die zijn toegeschreven aan Antonio Stradivario (Stradivarius) die verkocht werden voor prijzen variërende van 75.000 tot 120.000 Zwitserse franks.. „Andere methode" De 62-jarige beklaagde, die beschouwd wordt als een deskundige van wereldfaam en die in enkele gevallen heeft aangebo den instrumenten terug te kopen, bestrijdt het hem ten laste gelegde. Werro heeft be weerd, dat de experts, wie gevraagd werd de violen in kwestie op echtheid te onder zoeken. daartoe geen recht hadden of be vooroordeeld waren en dat de weten schappelijke methoden aangewend door de politie van Zürich om de leeftijd der in strumenten te weten te komen en om te constateren of zich onder de lak littekens van reparaties bevonden, aanvechtbaar zijn. Werro zal ook worden aangesproken over een beweerde poging tot afpersing door bedreiging van een periodiek met een Het aantal Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling bedroeg per 1 oktober volgens het C.B.S., 189 stuks met een inhoud van 1.288.700 brt. (per 1 sep tember 198 stuks, 1.326.300 brt., per 1 augustus 206 stuks, 1.346.100 brt.). Daarbij waren 5 passagiersschepen, 74 vrachtsche pen van 500 brt. en groter. 78 vrachtsche pen kleiner dan 500 brt. en 32 tankschepen. Van de 189 schepen waren 158 in aanbouw of op bestelling in Nederland (tonnage 1.005.300 brt.) en 31 in het buitenland (283.40). Van de schepen in aanbouw of op bestelling in Nederland waren 5 passa giersschepen. 53 vrachtschepen van 500 brt. en groter, 72 vrachtschepen kleiner dan 500 brt. .en ,28-. tankschepen. v Per 1 oktober waren er', blijkens het p.B.S- in Nederland opgelegd (niet voor reparatie) 62 schepen, zowel van Neder landse als vreemde vlag met een inhoud van 358.000 brt. (per 1 september 59 met 336.100 brt, per 1 augustus 56 met 317.000 brt.). Van deze 62 waren er 57 voor droge lading en 5 tankers. Het aantal opgelegde schepen onder Nederlandse vlag was per 1 oktober 22, met 82.400 brt. en dat onder buitenlandse vlag 40 met 275.800 brt. Van de Nederlandse schepen waren er 20 voor droge lading en 2 tankers. Bovendien wa ren op 5 augustus te Singapore opgelegd 42 Nederlandse schepen mét 79.762 brt. waaronder 2 tankers. Te Rosyth waren op gelegd 2 tankers. Vrijdag 14 november 1958 Laagste koers 245 205 190 345 293 385 461 215 Kon. Petroleum ƒ186,30 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A Deli Mij 3 Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 1962—64 6% Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen f 17.436.702,— Deze week (voorl.) Aandelen 20.489.800,— 159 1621/2 143 260 65 128 128 90'/i* 957/is 939/i* Hoogste koers 256 V2 205 196 357 299 3951/2 473 Z2 219 194.40 1701/2 169 '/2 155 2741/2 72% 136 132,— 901/2 95% 94 1091/2 Laatste K> tijdvak 245% 205 190 345 299 391% 463% 215 193,95 162% 166% 146% 265 66% 131% 128,45 90% 95'/-, 93% 1091/2 -•hil t.o.v. 7 nov. 10% 4- 5 0 6 71/, - 0 5,50 1% 5% 5% 0 10 61/2 ƒ3,15 ~/S2 Vu Obligaties Obligaties 14.843.072,— 18.324.251,— 15. Zodra de trein was gestopt, klom Moeke met de kist, waarin zij haar kroost en andere zaken had verpakt, van de wa gon. „Waarom komen jullie er niet uit?" vroeg ze aan Panda, door het coupéraampje kijkend. „Ik kan Groova niet wakker krij genantwoordde Panda. „Ik heb hem al geschud, maar hij snurkt rustig door". „Zo'n beetje schudden helpt bij hem niet", zei Moeke, „dat moet je steviger aanpak ken. Zij kwam de coupé binnen en begon Groova met forse kracht te stompen en a.a.n zijn baard te trekken. Vervolgens schooi, zij hel geweer bij zijn oor af en slingerde hem enige malen in hel rond. „Hij slaapt nogal vast hè?" zei Panda, toen dit allemaal niets hielp. „Ja", beaamde Moeke zorgelijk, terwijl zij Groova weer op de bank smeet, zo lukt het niet. Nu blijft er nog maar één manier over, maar die is een beetje gevaarlijk". ..G-g-gevanr- lijk?" herhaalde Panda verschrikt, „w-wat gaat u doen?" advertentieboycot indien het blad geen critische beschouwing in wilde trekken. Eerder in het jaar verkreeg Werro een tijdelijke verdaging van het proces, toen het hof besloot een nieuwe commissie van deskundigen de gewraakte violen te laten onderzoeken. De „violenoorlog", zoals de zaak in de Zwitserse pers genoemd wordt, begon in 1951 toen de commissie voor strijkinstrumenten van de Italiaanse Ka mer van Koophandel in Zürich de authen ticiteit van een door een handelaar in Bern verkochte viool, in twijfel trok. Valse certificaten De secretaris-generaal van de kamer, die tevens het Stradivarius-festival van Cremona in 1949 presideerde, had de com missie een jaar daarvoor in het leven ge- roeepen, nadat hij had ontdekt, dat tal loze aan Stradivarius, Guarneri en andere Italiaanse meesters toegeschreven violen valse certificaten hadden en niet echt waren. De door de commissie uitgesproken twij fel leidde tot een onderzoek door de politie. Een nieuwe wetenschappelijke methode tot het opsporen van weggewerkte restaura ties en barsten in het craquelé mei ultra violette stralen, spectroscopie en speciale kleurencamera's werd hierbij toegepast. Het politieonderzoek leidde tot. een aan klacht bij de gerechtelijke macht. Men verwacht dat het hof er tot 20 december mee bezig zal zijn en dat minstens 46 ge tuigen, ook van buiten Zwitserland, ge hoord zullen worden. De „violenoorlog" heeft ook reeds tot verbitterde debatten geleid in de Zwitserse vakpers, in circulaires, op vergaderingen van handelaren in strijkinstrumenten en in lasterprocessen voor Zwitserse en bui tenlandse hoven. De éne groep ondersteunt de „stijlcritische" onderzoekingsmethoden van Werro. de andere groep stelt meer vertrouwen in de onderzoekingsmethoden langs wetenschappelijke weg. In Steenwijk haalde zaterdagavond een 27-jarige grondwerker uit Giethoorn een kolenauto uit een garage om een plezier- ritje te maken. Al gauw bleek, dat de wa gen op de onbewaakte overweg te Steen- wijk was blijven steken. De stationschef te Steenwijk kreeg een alarmerend tele foontje van voorbijgangers en zorgde er voor, dat de trein uit de richting Zwolle te Meppcl werd opgehouden. De trein uit de andere richting werd te Steenwijk vast gehouden. Ondertussen was de politie ge waarschuwd, maar toen deze bij de over weg aankwam, was de vogel gevlogen. Vriendelijke voorbijgangers hadden de wa gen weer op gang geholpen. Het bleek dat de grondwerker bij Wolvega met de wagen in de berm was gereden, maar ook hier waren hulpvaardige mensen geweest, die hem weer op de weg hadden geholpen. Bij Heerenveen wist de politie de wagen in te halen en de man te arresteren, die wat diep in het glaasje gekeken had en die het eens zonder rijbewijs wilde pro beren. Twee weken geleden had hij een auto uit een garage te Steenwijk wegge- npmgn. welke auto. ,]£ter bij Ermelo is t'eruggevcindèn. Vorige wéék stV*l hij een vrachtwagen te Steenwijk. Deze wagen werd op de Meppelerweg aangetroffen. Veertig jaar AM \J Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben zondagmorgen in Amsterdam de herdenkingsdienst ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Algemene Maatschappij voor Jongeren bijgewoond. Voorganger in deze dienst, die gehouden werd in de grote zaal van het centrale ge bouw der A.M.V.J. aan het Leidsebosje, was de algemene secretaris der A.M.V.J., ds. W. L. .Jens. De herdenkingsdienst vormde de afsluiting van de uitgebreide lustrumviering, die op 6 september was begonnen. Zaterdagmiddag was een receptie ge houden. waar werd bekendgemaakt, dat is ingesteld de Dr. Evkman-medaille. ge noemd naai- de oprichter der A.M.V.J., als onderscheiding voor hen, die zich uiter mate verdienstelijk hebben gemaakt voor de organisatie. Voor de eerste keer is deze medaille in zilver zaterdagmiddag door de voorzittei van het hoofdbestuur, mr. Y. Scholten. uit gereikt aan de directeur van de nationale organisatie der A.M.V.J., de heer W. van Vliet, die veertig jaar van nabij het stede lijk werk van de organisatie in Amsterdam heeft meegemaakt. Maatregelen. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft besloten maatregelen te treffen voor een „geleidelijke verho ging van het levenspeil van de bevol king". Er werd ook een voorstel be handeld de kinderbijslag te vermeerde ren om de vorming van grote gezinnen te bevorderen. Opgegeven. Het zoeken naar de Portuge se vliegboot, die vorige zondag met 36 inzittenden op de Atlantische oceaan verdween is zaterdag opgegeven. Aandoeningen. In West-Duitsland is ge bleken dat een derde deel van de schoolkinderen aan chronische aandoe ningen lijdt. In vergelijking met 30 jaar geleden vertoont de meerderheid der kinderen een snellere groei en een versnelde sexuele rijping. Onwettig. De afgelopen week zijn in Span je veertien leden van de verboden so cialistische partij gearresteerd. Zij zul len worden vervolgd wegens onwettige propaganda. Te groot. Koningin Frederika van Grie kenland heeft te Quincy in de Ameri kaanse staat Massachusetts de grootste tankboot te water gelaten, die ooit op het westelijk halfrond is gebouwd. Het schip is door de Bethlehem Steel Com pany gebouwd en meet 70.700 ton. Zij is te groot om door het Suezkanaal en het Panamakanaal te varen. Technicus. In Liverpool is een 28-jarige technicus aangekomen, die vertelde hoe hij tweemaal de Atlantische Oceaan overgestoken is voor precies één dollar. Methode: een bezoekers kaartje voor de „Britannic", aan boord blijven, van thee en sandwiches (die gratis zijn) leven en de nacht doorbren gen in vertrekken, waar „heren" op de deur staat. Tegen het roken. Radio-Moskou heeft za terdagavond gezegd, dat in de Sovjet- Unie een campagne tegen het roken is begonnen. „De zogenoemde kankerver- oorzakende substanties in tabaksrook toonden een negatieve uitwerking op dieren. Zij kregen er kwaadaardige ge zwellen van", zei dr. Bakselova in een speciaal programma. Deskundigen in de Sovjet-Unie hebben bewezen, dat het roken het behandelen van nerveuze de pressies ingewikkeld maakt en be lemmert. Voorbeeld. Een Moskous gerechtshof heeft een jongeman ter dood veroordeeld en een ander een langdurige gevangenis straf opgelegd omdat zij in dronken staat een twintigjarige student op een bus doodschoten. De artsen, die ver geefs het leven van deze student tracht ten te redden, publiceerden onder meer in het orgaan van de Komsomol een oproep, beide jongelui ten voorbeeld te stellen en hen streng te straffen. Aangenomen. De Algerijnse „rebellenre- gering" heeft een officiële uitnodiging van Peiping aangenomen om een be zoek te brengen aan communistisch- China. Deed het zelf. Toen de 32-jarige gasfitter - -Alf Smith uit Londen zondag een nieuw behangetje in zijn kamer wilde plakken en daartoe eerst het oude papier van de muur wilde halen, trok hij niet alleen de oude laag eraf .maar bovendien de hele muur en schoorsteen mee. Een deel van het dak stortte in en in de naast gelegen keuken ontstond een grote rava ge. Smith is nu een fervent tegenstander van de „Doe het zelf" gedachte. De zee. Drie mensen zijn dit weekeinde bij Durban in Zuid-Afrika om het le ven gekomen bij een poging een hond uit zee te redWen. Eerst trachtte een tienjarige jongen het dier te grijpen, maar hij werd evenals een vrouw, die hem volgde, door de zee meegesleurd. Ook een man moest zijn poging met de verdrinkingsdood bekopen, de reddings brigade kon hen alle drie niet tijdig meer bereiken. De hond werd gered. Studiegroep. Een groep Birmese oud-mili tairen van 32 man gaat in Israel de coöperatieve landbouw bestuderen. De Birmaanse regering wil met hen een landbouwproject uitvoeren teneinde daarin een groot aantal oud-militairen een bestaan te verschaffen. Advertentie Zijlstraat 90 Haar'em Tel. 11161 VULPENNEN - BALLPOINTS Allo le klas merken met garantie Gedurende het weekeinde trok een in omvang toenemend hogedrukgebied van de Azoren naar Zuid-Zweden. Het cen trum passeerde ons land met een lucht druk van ongeveer 1030 millibar. Intussen is de druk gestegen tot boven 1035 milli bar. In het hogedrukgebied kwam aanvan kelijk weinig bewolking voor, waardoor in de nacht van zaterdag op zondag bijna overal lichte vorst optrad. Er vormde zich ook op uitgebreide schaal mist. In de nacht van zondag op maandagwas de vorst beperkt tot enkele plaatsen, omdat wolkenvelden een sterke afkoeling belet ten. De mist was bovendien minder alge meen dan de voorgaande nacht. Om het hogedrukgebied, dat ook in de hogere maar veroorzaken wel een verdere ver lucht uit Duitsland zal aanvoeren. WEERRAPPORTEN Dinsdag 18» november Zon op 8.04 uur, onder 16.46 uur. Maan op 13.33 uur, onder uur. Maanstanden 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Temperaturen buiten- M M en binnenland, heden S a g morgen 7 uur. Neerslag: g, as laatste 24 uur. •SÜ p jj S"E c£ Den Helder mist 5 0 Ypenburg dichte mist ono 3 0 Vlissingen geheel bew ono 7 0 Eelde /.waar bew. 0 3 0 Twente geheel bew. no 6 0 De Bilt mist ono 4 0 Eindhoven geheel bew no 6 0 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. ono 6 0 Helsinki onbewolkt w -1 0 Stockholm onbewolkt zzw -3 0 Oslo mist nnw 1 0 Kopenhagen geheel bew. ozo 7 0,1 Aberdeen onbewolkt zw 9 0 Londen mist windst. 2 0 Amsterdam mist 0 5 0,1 Brussel mist no 6 0 Luxemburg onbewolkt no 5 0 Parijs geheel bew no 4 0 Bordeaux mist windst. 4 0 Nice half bew. nnw 10 0 Berlijn geheel bew no 6 0 Frankfort zwaar bew ono 8 0 Miinchen geheel bew ono 6 1 Zürich geheel bew no 7 0 Genève zwaar bew. windst, 3 0 Locarno zwaar bew. windst. 5 0 Wenen geheel bew. nnw 6 1 Innsbruck geheel bew zzo 5 0,7 Rome onbewolkt ono 7 0 Ajaccio half bew. no 5 0 Madrid onbewolkt windst. I 0 Mallorca regen ono 12 20 Algiers «nbewolkt- zzw 6 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2