HET cadeau voor Sinterklaas! Verkiezingsfeest in Oost-Duitsland J. W. F. Werumeus Buning overleden Hongaren vervulden in groten getale hun nationale plicht Kernenergie en industriële ontwikkeling Tyrone Power overleden Radio-Moskou: Pamflettisten hadden geen succes Voor vroege kiezers een verzoeknummer Malenkov zou dood geschoten zijn tijdens een verhoor Negen kinderen gered uit brandende boerderij Jongerenraad K.V.P. Conferentie van Wiardi Beckmanstichting Deense communisten stoten Larsen uit de partij WIE WAT WAAR? EEN KLEINE GREEP UIT DE INHOUD: NAVO-parlementsleden in Parijs bijeen Volgend jaar Atlantisch Congres in Londen Scala zonder Maria Callas Op de - <~Praatótoel Grote schade bij autobotsing in Santpoort Jongen ernstig gewond bij aanrijding in Santpoort MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 BOEDAPEST (Reuter) In Hongarije zijn zondag voor het eerst sedert de op stand van 1956 verkiezingen voor een- nieuw parlement van 338 leden en voor plaatselijke raden gehouden. Volgens ra- dio-Boedapest had volgens een voorlopige telling meer dan 98 percent van de 6V2 mil joen stemgerechtigden zijn nationale plicht volbracht. Er was maar één lijst, die van het door de communisten overheerste volksfront. De kiezers was verzocht een enkele kan didatenlijst, waarop Janos Kader boven aan stond, goed te keuren of te verwer pen., Dit laatste kon men door een streep te zétten door een cirkel die onderaan de lijst stond. De stemhokjes werden over het algemeen gemeden. Radio-Boedapest zei dat het succes van het volksfront zo goed als zeker is. De mensen stemden met „grote geestdrift" en werden bij de stembureaus door „pio niers" met muziek en bloemen ontvangen. Onder leiding van een gids mochten wes telijke correspondenten stembureaus in groepen betreden. Er was maar weinig propaganda voor de verkiezingen ge maakt. Hier en daar hingen kleine blauwe aanplakbiljetten met de woorden „Stem op het Volksfront." Volgens radio-Moskou werden zondag in verscheidene delen van Hongarije pam fletten verspreid waarin er bij de kiezers op aan werd gedrongen niet aan de ver kiezingen deel te nemen. Degenen die toch zouden stemmen zouden met represailles zijn bedreigd. Deze „provocatie" had geen uitwerking, aldus de radio. Verweer in kerken WENEN (Reuter) Volgens in Wenen ontvangen berichten hebben zich vorige week in sommige kerken van Boedapest ordeverstoringen voorgedaan toen er van de kansels verklaringen werden voorgele zen, waarin er bij de bevolking op aan gedrongen werd de regering te steunen bij de verkiezingen. In de basiliek van de Heilige Stefanus, waar aartsbisschop (Van onze correspondent in Bonn) Van Oostduitse zijde werd gisteravond te Oost-Berlijn bekend gemaakt, dat de verkiezingen voor de vierhonderd zetels in de Volkskammer, het Oostduitse parle ment, een groot succes geworden. Van de stemgerechtigden heeft volgens deze me dedeling 97.6 percent zijn stem uitge bracht zonder keuze tussen verschillende partijen te hebben. Het staat al vast, dat meer dan 99 percent der kiezers op het communistische Nationale Front, de eni ge lijst, hebben gestemd. Het waren evenals in Hongarije, schijn- verkiezingen. Naast het Nationale Front was er geen oppositiepartij. Wie van de twaalf miljoen Oostduitse kiezers van zijn wantrouwen in het Nationale Front blijk w^lde geven kon dit alleen doen in de mar ge van het stembiljet. Vrijwel geen kiezer haalde het in zijn hoofd dit te doen, want daartoe zij hij zich in een stemhokje heb ben moeten begeven in plaats van zijn bil jet meteen in de stembus te gooien. Wie toch naar de afgeleken hoek ging om het stembiljet te voorzien van het woordje „te gen", was verdacht. De communistische partij, de S.E.D., had de kiezers dit goed ingeprent. In Oost-Berlijn, officieel de Oostduitse hoofdstad werd niet voor de Volkskammer gestemd maar voor het stadsparlement. Volgens westelijke waarnemers betekent dit, dat de Oostduitsers steeds onderscheid maken tussen de status van Oost-Berlijn en die van Oost-Duitsland. De verkiezingen waarborgden van te vo ren 55 percent der zetels in de Volkskam mer aan de S.E.D. De rest ging naar door de communisten geleide partijen, als de christen democraten, de liberaal-democra ten, de nationaal-democraten en dergelij ke. Welk een vertoning deze verkiezingen waren, blijkt uit de radio-berichten van Oost-Berlijn. Daar meldde men gister morgen dat in bepaalde dorpen 'smorgens om half acht alle inwoners gestemd had den. Een voetbalelftal zou als gesloten co lonne naar het stembureau gemarcheerd zijn en de blauwe stembiljetten in de bus hebben gegooid. De beste kiezers waren volgens de Oostberlijnse radio diegenen, die 's morgens om zeven uur voor het stemlokaal stonden. Onder hen was de 82- jarige Oostduitse president Wilhelm Pieck. Zij die het vroegst gestemd had den mochten als beloning voor hun kie- zerstrouw een grammofoonplaat voor de radio laten draaienondertussen liet men de stemmen van kinderen horen, die hun ouders bedankten voor het vroege optre den en hun stemmen voor de communis tische staat. De dag was tot een „feestdag" uitge roepen. Fanfarekorpsen, koren van de communistische jeugd en in khaki-uni- form gestoken fabriekswachten waren op de been. In steden en gemeenten werden zondagavond „volksfeesten" gehouden. Zondag zijn in geheel Hongarije ver kiezingen gehouden. De Hongaarse premier dr. Ferenc Muennich hield kort voor de verkiezingen nog een propagandarede in de Hongaarse stad Szekesfehervar. Grosz een herderlijk schrijven voorlas, waarin zij het op passieve wijze voorgesteld werd de regering te steunen, begonnen de kerkgangers zo hard te hoes ten en met hun voeten te schuifelen, dat de aartsbisschop de voorlezing van de brief niet kon beëindigen. Toen hij aan de passage kwam over „vrijheid van gods dienst" werden er stoelen omver getrok ken en begonnen kinderen te schreeuwen. Ook in andere rooms-katholieke kerken van Boedapest zouden zich soortgelijke to nelen hebben afgespeeld. In enkele calvi nistische kerken liepen tijdens het voor lezen van een dergelijke verklaring ge meenteleden de kerken uit. (UPI) Premier Ferenc Muennich ver klaarde zaterdagavond op een persconfe rentie dat de regering de verkiezingen in goed vertrouwen tegemoet ging, daar zij het vertrouwen van het volk verworven had. Hij zei dat het niet nodig is andere partijen te laten deelnemen aan de ver kiezingen, daar de arbeiders en boeren van Hongarije goed vertegenwoordigd worden door de communistische partij. Er zijn geen grondbezitters, graven en kapi talisten meer in Hongarije. Daarom zijn geen bourgeoispartijen meer nodig. NEW YORK (UPI) Het Amerikaanse blad Daily News meldt dat de gewezen Russische premier Georgi Malenkov is doodgeschoten. Hij zou door een „kortaan gebonden" ondervrager met kogels zijn doorzeefd toen hij bleef weigeren als ge tuige mede te werken aan een door Kroesjtsjev beoogd zuiveringsproces. Het blad haalt als bron „welingelichte kringen te Londen" aan. Premier Kroesjtsjev wil zich volgens het bericht door middel van een proces ontdoen van zijn gevaarlijkste rivalen Malenkov, Molotov, Zjoekov, Ka- ganovitsj, Sjepilov en Boelganin. De Daily News zegt verder te hebben vernomen, dat Kroestjsjev woedend is over het neerschieten van Malenkov. Volgens door de Britse geheime dienst ontvangen berichten, aldus de Daily News, is de da der een kolonel van de staatspolitie. Kroesjtsjev beval een algehele censuur op nieuws over de dood van Malenkov, maar een onbetekenend technisch tijd schrift publiceerde de doodstijding, waarop er grote vraag naar het nummer van het tijdschrift ontstond. Alle beschikbare exemplaren, met inbegrip van die in biblio theken, werden in beslag genomen. Offici eel is toen verklaard dat het doodsbericht een andere Georgi Malenkov gold. Zondagavond is te Enter een boerderij geheel afgebrand. Er woonden behalve de eigenares nog twee gezinnen in. Met grote moeite konden negen kinderen uit het brandende woonhuis worden gered. Het vee en een gedeelte van de inboedels werd in veiligheid gebracht. Ook een groot bedrag van de voetbalvereniging En ter-Vooruit, waarvan een der bewoners penningmeester is, werd op het nippertje gered. Verzekering dekt de schade. Tijdens de in Arnhem gehouden verga dering van de jongerenraad van de K.V.P. heeft de heer C. Cosijn, de ondervoorzit tershamer overgedragen aan de heer E. Verweert. Aan het slot van de samenkomst sprak de partijvoorzitter der K.V.P., mr. Van Doorn, over actuele politieke vraagstuk ken. Hij noemde een eenzijdige afwijzing van het gebruik van atoomwapens een ernstige vergissing en iedere poging van „illusionistisch pacifisme" koren op de molen van de Russen. Hij zei tenslotte dat de K.V.P. het niet kan stellen zonder „een goed gevormde elite" en dat de jongeren organisatie hierbij een voorname taak heeft. De Dr. Wiardi Beekman-stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft in het groothandels gebouw te Rotterdam een conferentie ge houden over kernenergie. Prof. dr. J. J. Went sprak over „De kern energie en de industriële ontwikkeling' 'en ir. S. A. Posthumus over „Het Europe se energievraagstuk en Euratoom". Prof. Went ging er van uit, dat de eerste toe passing in ons land van kernenergie wel op het terrein van de elektriciteitsopwek king zal komen te liggen. Op het ogen blik zijn de kosten van opwekking en dis tributie van elektriciteit ongeveer dezelf de. Bij gebruik van een kerncentrale blij ven de distributiekosten dezelfde, mis schien iets hoger, maar de bouwkosten van een kerncentrale zijn veel hoger dan die van de tegenwoordige centrales. De eerste eis bij een ontwikkeling op lange termijn is het zoeken naar goedkope reac toren: kleine installaties met een hoog vermogen. Verder moet aandacht worden besteed aan de kosten van de splijtstof. Prof. Went merkte voorts op, dat alle discussies van thans verband houden met het principiële punt van de veiligheid. Eerst zal bepaald moeten worden welk type reactor veilig is en dan pas moet de economische kant bekeken worden. Vol gens de plannen zou in 1975 door kern energie 3.000 megawatt geleverd moeten worden, evenwel door centrales, die over het gehele land verspreid liggen en bij voorkeur gebouwd zijn als basisbelasting- centrale. Steenkool en olie Ir. S. A. Posthumus wees erop, dat in Europa de produktie van wat hij klassie ke energie noemde, achterblijft bij het verbruik en een aanvoer plaats heeft uit andere dan Europese landen. Paradoxaal daarmee schijnt het toenemen van de ko- lenvoorraad in Europa. Over 20 tot 25 jaar zal de kernenergie noemenswaard aan de energievoorziening bijdragen, hoewel de klassieke energievoorraden dan nog even belangrijk zijn als thans. Volgens een schatting is er nog voor 38 jaar aardolie, hoewel oliedeskundigen spraken van nog ongekende voorraden. De belangrijkste vraag is hoe de verhouding zal zijn tussen in Europa gedolven steenkool en de im port van kolen en olie uit andere niet- Europese landen, voornamelijk Amerika. KOPENHAGEN (UPI) Het centrale comité van de Deense communistische partij heeft een nieuwe algemene partij raad gekozen. Vier oude leden van de raad, onder wie de afgezette voorzitter Aksel Larsen, zijn vervangen door zes nieuwe leden die behoren tot de „Krem- lin-groep". Het centrale comité heeft Lar sen uit de partij gestoten en hem bevolen zijn zetel ter beschikking van de partij te stellen. Larsen wil zijn zetel niet opgeven, omdat hij volgens de grondwet alleen ver antwoordelijk is aan zijn kiezers en het parlementaire lidmaatschap alleen onge daan gemaakt kan worden door verkiezin gen. Larsen wil proberen een petitie waarin zijn houding gesteund wordt, ondertekend te krijgen. Hij venvacht zo veel handteke ningen dat hij door de meerderheid der partijleden gesteund wordt. Gaat de import uit deze landen goedkoper worden dan de produktie van de Europese mijnen, moet men dan deze mijnen slui ten? Zou de olie door schaarste duurder worden, dan zou men weer moeten om schakelen op steenkool. Maar een geslo ten mijn in Europa is vrijwel niet meer in bedrijf te stellen. Wil men de steenkoolproduktie in be drijf houden, dan moet deze beschermd worden en dit is weer tegenovergesteld aan het principe van een open handels verkeer. Ook bij de kernenergie blijft het kostprijsvraagstuk van groot belang. Er moet heel wat gebeuren, zo besloot ir. Posthumus, om het door Euratoom gestel de doel in 1965 te bereiken. De sprong moet echter worden gewaagd, ook al moet er geld bij en zijn er nog onzekere factoren. Zaterdagmiddag is te Madrid, waar hij aan de opnamen voor de film „Salomon en Shcba" meewerkte, de Amerikaanse filmakteur Tyrone Power, op 45-jarige leeftijd, na een hartaanval overleden. Hij werd onwel en geraakte in een coma. Men vervoerde hem naar een ziekenhuis, maar onderweg overleed hij zonder tot bewust zijn gekomen te zijn. Power speelde in meer dan honderd films. Reeds voor de oorlog in de ja ren 1938 tot 1940 was Power een van de grote trekpleisters voor de Amerikaan se jeugd. De films uit die jaren, waaron der „Alexanders ragtime band" en „Ma rie Antoinette" waarin hij de hoofdrollen vervulde, hebben de ondernemers in Hol lywood veel geld in het laatje gebracht. Zijn filmcarrière werd door de oorlog on derbroken hij heeft bij de Amerikaan se marine gediend maar na de oorlogs jaren slaagde hij erin weer een ster van eerste rang te worden. Hij speelde in zijn latere films vaak ernstige rollen. Tyrone Power is in mei van dit jaar in het huwelijk getreden met de 26-jarige Deborah Montgomei-y Minardos. Zijn echt genote verwacht een baby. Hij is eerder gehuwd geweest met de filmsterren Anna- bella en Linda Christian. Power heeft twee dochters uitzijn huwelijk met Linda Chris tian, die van Nederlandse afkomst is. Merkwaardiger wijze betreft de laatste film, waarin Tyrone Power gewerkt heeft in Hollywood voor hij naar Madrid ver trok, een opwekking voor hulp in de strijd tegen hartkwalen. In die film zit Power in een leunstoel. Hij draagt een robe en heeft reeds de baard, die hij voor „Solomon en Sheba" had laten groeien. Hij pakt een zandloper, kijkt er bedachtzaam naar en zegt, terwijl het zand wegvloeit: „Voor ons allen en speciaal voor de medische geleerde, is het kostbaarste goed dat wij hebben de tijd. Maar de tijd vliedt te snel voor miljoenen van ons, door een vijand van de gezond heid die meer levens eist dan alle andere gevreesde ziekten bij elkaar. Denk er aan, de beste manier om hartziekte te bestrij den, is uw Amerikaanse hart-organisatie te helpen". Tyrone Power heeft voor met de film begonnen werd, met succes een genees kundig onderzoek van een verzekerings maatschappij ondergaan. De regisseur Edmund Goulding noemde Power de grootste acteur van deze gene ratie. Henry King, die elf films met Po wer geregisseerd heeft en hem zijn eerste test gegeven heeft, zei: „Hij was een sie raad voor zijn beroep en zijn te vroeg verscheiden is een groot persoonlijk ver lies. Het moet dat ook voor de gehele filmwereld zijn". Yul Brynner heeft er in toegestemd de rol van Tyrone Power in „Solomon en Sheba" over te nemen, aldus is officieel in Hollywood bekendgemaakt. „Solomon en Sheba" was voor vrijwel zestig percent gereed bij het overlijden van Tyrone Power. ZOJUIST VERSCHENEN het beste geschenk voor jong en oud: JAARBOEK 1959 288 BLADZIJDEN met 1001 wetenswaardige zaken talrijke illustraties 4 KLEURENPAGINA'S voor de fantastisch lage prijs van /l.i Kalender met feestdagen en historische feiten Hoeveel en welke verkiezingen na 1945. Bijzonderheden over wereld leiders. Een eeuw oorlogen. Brood soorten in Nederland. Het verpleegsters- beroep. Kleurenplaten over glaskunst en klederdrachten Heilige boeken Uitvindingen, toepassingen en merkwaar digheden. Prentkunsttechnieken. Draaiorgels. Een eeuw staatsbegro tingen. Goedkope vlaggen. Systeem bouw. Snelheid van dieren. Uur werken. Het geofysisch jaar. Prijzen voor kunst, letterkunde, muziek enz. EN NOG HEEL VEEL MEER! Uitsluitend verkrijgbaar bij de kantoren van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en Dmufder Courant. PARIJS (AFP/ANP) Het Nederland se Tweede Kamerlid J. J. Fens is op de openingszitting van de jaarvergadering der NAVO-parlementsleden te Parijs tot voor zitter der conferentie herkozen. De her verkiezing van de heer Fens tot voorzit ter van de permanente commissie (waar door hij de parlementaire conferentie op nieuw voorzit) is een uitzondering, ge maakt met het oog op de organisatie van het Atlantisch congres, dat in juni 1959 in Londen zal worden gehouden. (UPI) De afgevaardigden van vijftien landen zullen overwegen of het al dan niet noodzakelijk is de organisatie van het Noordatlantische bondgenootschap te her zien. Een reorganisatie van de structuur van de NAVO is geopperd door veldmaar schalk Montgomery en de Franse premier generaal De Gaulle (AFP) Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Noordatlantische Verdragsorganisatie zal koningin Eliza beth van Groot-Brittannië op 5 juni 1959 te Londen een „Atlantisch Congres" ope nen dat vijf dagen zal duren. Aan dit con gres zullen verscheidene regeringsleiders deelnemen, onder wie waarschijnlijk pre sident Eisenhower. Men zal voornamelijk van gedachten wisselen over de politieke, economische en culturele aspecten van de NAVO, alsmede over de betrekkingen met de minder ontwikkelde gebieden en met het communistische blok. (Reuter/AFP) Aan het congres zullen in totaal 650 personen deelnemen. Een derde zal bestaan uit parlementsleden en de rest uit vertegenwoordigers van handel, industrie, financiën, politiek, vakbewe ging, onderwijs en van de massacommu nicatiemiddelen. De heer Fens zei te geloven dat het con gres niet alleen een grote internationale ge beurtenis zal zijn, maar tevens het begin van werkelijke vooruitgang in de richting van een Atlantische gemeenschap. MILAAN (UPI) Het Teatro alia Scala te Milaan heeft de samenstelling van zijn operagezelschap voor het komende seizoen bekendgemaakt. De naam van Maria Me- neghini-Callas ontbreekt. Geheel onverwacht komt dit niet, want de zangeres heeft zelf in de loop van dit jaar verklaard niet meer in de Scala te willen zingen, zolang Ghiringhelli er de artistieke leiding heeft. Niettemin is de publikatie van het officiële repertoire een slag voor de aanhangers van Maria Callas, de temperamentrijke veelzijdige prima donna. Men beraamt reeds een demon stratie, wanneer het nieuwe seizoen offi cieel (op 7 december) geopend wordt. RONALD SQUIRE OVERLEDEN De 72-jarige acteur Ronald Squire is zondag na een ziekte van enkele maanden in een ziekenhuis te Londen overleden. Squire was tot 1909 journalist. Daarna wijdde hij zich aan het toneel, sinds 1934 ook aan de film. Zijn laatste optreden was in „Een tik van de zon" met Michael Red grave. Tijd voor strijd De lente en de vroege herfst zijn voor de dichters; de late herfst is voor de hoofd artikelschrijvers, de Kamerleden en de nauwgezette staatsburgers, die vergade rende of ingezonden stukken schrijvende het „Hoe lang, Catalina, misbruikt gij ons geduld?" of het „Mogen de consuls waak zaam zijn" in velerlei vorm en toonaard over de vaderlandse vlakten doen weer klinken. Verzoet door suikergoed en marsepein (de natuur brengt immers feilloos haar correcties aan) is het seizoen der zware verantwoordelijkheden begonnen. De zorgeloosheid van de zomer, de kit tige kruidigheid van de herfst, bron van drieste dagdromen, hebben plaats gemaakt voor het seizoen der zware zorgelijkheid. De tot verantwoordelijkheid en verant woording geroepen mens gaat met de kor nuiten tezamen zitten voor de grote aan pak. Gemeenschap en Gemenebest ont vangen de aandacht die zij, in speelse zor geloosheid te lang verwaarloosd, zozeer behoeven. De dreigende doem, oprijzend voor de ontstelde ogen van Bernard Be lastingbetaler en Sijmen Staatsburger, dient ferm in 't vale gelaat gekeken te worden door de beschermers der burger bevolking, geschaard rondom de honderd duizend groene tafels des lands. De voor zittershamers tikken op het ritme onzer ontstelde harten, het „mijnheer de voor zitter'' schalt in een miljoen toonaarden over dit lage land. De hoofdartikelen val len als rijpe vruchten van de boom der kennis op de vochtige bodem van het na tionale geweten. Joech-heisa, vrienden, de herfst wor- steld naar haar einde, de winter komt in 't zicht; het ivïldbraad geurt op de vuren; de dikke jas hangt gereed en de zorgelijk heid bloeit op in het dorren der aarde. Het is een mooie tijd, die wij tegemoet gaan, makkers. Wég die wuftheid van zomerse zorgeloosheid; dat onverantwoor delijke stoeien in de golven; dat frieten (vr)eten in de zon; dat meisjes-kijken in de zoele avondstraat. Weg die ijswafel, die long drink, dat ge ringe badpak zet de vork in de winter- worst, de slemp aan de lippen en grijpt de lange wollen onderbroek uit de kast. Doch bovenal, beraadt u, in welke ver gadering ook verenigdop wantoestand en dreigend gevaar: los, die belastingschroef! Hier die volle melk! Ten strijde tegen de Staat! De dagen der dromende dichters zijn voorbij. Nu is de beurt aan de strijders, de ver beten vechters tegen de dreigende onder gang van 't avondland. Elias Advertentie VERFSPUITEN Zondagavond om half zeven is de dich ter, schrijver en journalist J. \V. F. Weru meus Buning op zevenenzestigjarige leef tijd in het Wilhelminagasthuis te Amster dam overleden. Hij werd daar reeds enige weken, lijdend aan pleuritis, verpleegd. Johan Willem Frederik Werumeus Bu ning werd op 4 mei 1891 te Velp geboren. Na de h.b.s. doorlopen te hebben werd hij journalist. Tijdens de militaire dienst be gon hij verzen te schrijven, naar hij heeft verteld onder het bestuderen van het reglement voor de infanterie. De dichter A. Roland Holst, aan wie hij zijn eerste verzen liet lezen, gaf hem de raad „er maar niet mee door te gaan". Werumeus Buning bleef echter schrijven. Toen hij zijn in 1921 voltooide bundel „nl Memoriam" (gewijd aan een overleden geliefde) ter lezing aan A. Roland Holst aanbod, kreeg hij de raad er toch vooral wèl mee door te gaan. Als journalist kreeg hij naam door zijn recensies voor „De Telegraaf", ondermeer over litteratuur, dans en toneel. Voorts schreef hij kookboeken en reisverhalen. Hij vertaalde ondermeer „Don Quichotte" van Cervantes in samenwerking met de hispanoloog prof. C. F. A. van Dam en „De oude man en de zee" v. Ernest Hemming- way, verder toneelstukken van Shake speare en „Mobv Dick" van Melville. In 1941 verschenen zijn „Verzamelde gedichten". Deze bundel bevatte een keuze uit: In Memoriam 1921, Enkele gedichten 1924, Dood en leven 1926. Hemel en aarde 1927, Triomf van de dood 1929, Maria Le- cina 1932, Et in terra 1933, Negen balladen 1935, Voor twee stuiver anjelieren 1936 en Dagelijks brood 1940. Daarbij publiceerde hij aan poëzie nog: „Orpheus en Euridice 1941, Jorge Marique 1943 en Verboden verzen 1947. Tot zijn bekendste werken behoren verder: De wereld van de dans 1922, Toneel en dans 1925, Dansers en dan seressen 1926. Tierelantijnen 1928, 1932, 1934, Ik zie ik zie wat gij niet ziet 1937, Avonturen met een pollepel 1939 en 1940, Vae victis 1940 en allerlei geschriften over het drinken van wijn, over glaswerk, het roken van tabak, de kunst van het reizen, waaruit een bloemlezing onder de titel „Stokpaarden" is verschenen. Van zijn vele vertalingen moeten behalve gedichten van Villon. Garcia Lorca en vele anderen in het bijzonder die van de volgende stukken van Shakespeare worden genoemd: Romeo en Julia, Het spel der vergissingen, Een Midzomernachtdroom en Een winter avondsprookje. Onvergetelijk zal Werumeus Buning vooral blijven als de droefgeestige dichter, die hij in zijn eerste periode was. Zijn bal laden „in de volkstoon" hebben veel op gang gemaakt en enkele daarvan zijn ook als rijmprent uitgegaan. „En de boer hij ploegde voortis een gevleugelde zegswijze geworden. „Maria Lecina" is tot alle lagen van de Nederlandse bevolking doorgedrongen, mede door de talrijke voordrachten die Charlotte Kohier ervan gegeven heeft. Na de prachtige, weemoe dige verzen over de dood van het begin klonk in de ontelbare geschriften van We rumeus Buning vooral de vreugde van het leven door. De vitaliteit van Werumeus Buning, heeft Maurice Roelants geschre- Zo was de dichter J. W. F. Werumeus Buning in de volle kracht van zijn leven. ven, is een natuurlijke bloei van het wezen naar simpele, algemeen beproefde aan vaarding van het goede der aarde. Hij vond dat in een glas druivensap, 'n schraal capucijners, in het theater of op de voor plecht van een schip, tijdens zwerftochten door Spanje en wandelingen door het groene gras van zijn vaderland. Werumeus Buning stamde uit een geslacht van zee lieden, dominees en zigeuners, wier stem men als het ware als een gemengd koor doorklinken in zijn zangerige nalaten schap. Zaterdagmiddag om half twee zijn op het kruispunt Velserhooftlaan-Midden- duinerweg in Santpoort twee personen auto's in botsing gekomen. Ondanks het feit dat de ene wagen veertig kilometer en de andere twintig kilometer per uur reed ontstond er een grote schade. Beide wagens moesten worden weggesleept. De bestuur der van één der auto's klaagde over pijn in zijn rechterarm en zijn nek. De be stuurder van de andere auto kwam ex- zonder kleerscheuren van af. Zatei-dagmiddag omstreeks vier uur is de achtjarige M. E. K. uit Santpoort op de Hagelingerweg in Santpoort door een be stelauto aangei-eden. Het knaapje werd vijftien meter meegesleurd en met een hersenschudding, een schedelbreuk, een gebroken linkerboven- en rechteronder- been naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden overgebracht. De jongen rende waarschijnlijk zonder voldoende op het verkeer te letten de weg over. Zijn toe stand was vanmoi-gen naar omstandig heden redelijk.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3