Hotel aan Wagenweg en Randweg wellicht binnen een jaar gereed NEON '^Brieven aan de redactie K rouwe Is Kamers gaan uitzicht bieden op 15000 vierkante meter bloemen Sensationele prestaties van Spaans vocaal kamerorkest MAANDAG 17 NOVEMBER 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Vergaderruimte voor Kennemerland T oeristen Bemiddeling in heiers- conflict mislukt Werk aan nieuwe R.A gebouw nu „besmet" verklaard Kettingbotsingen in Halfweg Karei van Manderlyceum wordt op 22 november officieel geopend Financiering Langebrug was zondag geruime tijd gestremd Druk bezochte receptie en muzikale hulde bij zilveren arts jubileum Weekend-cursus van de A. G. der Woodbrookers Haarlems Speeltuin Ver bond vierde 20-jarig bestaan Begrafenis van H. Poulus „Joy-riding1' met beschadigde auto Vervoersverbod opgeheven Oud zendeling-leraar G. Smit overleden „Herwonnen levenskracht" vierde veertigjarig bestaan Aantrekkelijke modeshow Hel grote hotel, dat aan de Westelijke Randweg bij de Wagenweg zal verrijzen en waarover wij op de voorpagina de belangrijkste gegevens vermelden, betekent uiteraard een grote aanwinst voor Haarlem en trouwens voor geheel Kennemerland. Het punt, waar dit hotel thans gebouwd zal worden, is, aldus tie initiatiefnemers, bijzonder geschikt voor het doel. De Westelijke Randweg namelijk voert het verkeer aan van de Velser tunnel en van Zandvoort en zal tevens in de nabije toekomst wanneer de aansluiting van de Zandvoor- terweg op de Westelijke Randweg een feit wordt ook de hoofdtoegangsweg naar Zandvoort worden. Aangezien er tevens plannen bestaan om de Westelijke Randweg door te trekken met aansluiting op de Schipholweg zal dit punt ook ideaal worden voor al het verkeer komende uit de richtingen Utrecht, Amsterdam en Den Haag en gaande naar de kust. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat tegenover dit geprojecteerde hotel het helicopterterrein zal komen te liggen, dat uiteraard mede geëxploiteerd kan worden voor vervoer van gasten van en naar Schiphol. Het nieuwe hotel zal de beschikking krijgen over circa 200 bedden. Men heeft het plan de meeste kamers gelijkvloers te bouwen met als centraal punt het hoofd gebouw, dat met het oog op de omgeving jn hoogbouw opgetrokken zal worden. Voor het hotel heeft men een oppervlakte van 15.000 vierkante meter grond beschikbaar. De gebouwen zuilen omgeven worden door siertuinen waarbij men de straks te ge bruiken slagzin „15.000 vierkante meter bloemen" hoopt waar te maken. De archi tect prof. ir. H. T. Zwiers is op het ogen blik bezig de voor het object in Aerdenhout (waar het hotel eerst zou komen) gemaakte tekeningen passend te maken voor het terrein aan de Westelijke Randweg. De kamers zullen afmetingen krijgen van 3.75 x 7 meter en zij zullen voorzien zijn van alle comfort zoals bad. telefoon en radio. Tevens zullen zij alle uitzien op siertuinen. Het ligt niet in de bedoeling, dat. het hotel wordt ingedeeld in een zeer hoge en kostbare klasse, doch wel zal er voor gezorgd worden, dat het voldoet aan de hoge eisen van de moderne toerist, waarbij men rekening wil houden met de meest uiteenlopende wensen van zowel de Nederlandse ais buitenlandse gasten. De initiatiefnemers menen, dat de lucht vaartmaatschappijen en vooral de K.L.M. de bouw van dit nieuwe hotel zonder enige twijfel zullen toejuichen zelfs wanneer Nederland straks de beschikking zal krij gen over de te bouwen Hilton hotels. Het Amerikaanse toeristenverkeer zal in de komende jaren, beginnend in 1960. immers in zeer belangrijke mate toenemen. Neder land heeft zoals bekend grote aan trekkelijkheden voor de Amerikaanse toe risten. maar het gebrek aan voldoende en geschikte hotelaccommodatie was er tot nu toe de oorzaak van. dat deze toeristen, daarin geadviseerd door de diverse reis bureaus. enigszins huiverig waren om naar ons land te komen. Bemiddelingspogingen in het heierscon- flict te Amsterdam zijn mislukt. In een zondag gehouden vergadering van de Am sterdamse heiwerkersvereniging „Broe derschap" is de door de patroons ook reeds eerder gestelde voorwaarde, dat de heiers het werk moeten hervatten te gen het c.a.o.-loon plus 15 pet. afgewezen. Mede van invloed op deze afwijzing is geweest, dat de landelijke federatie van heiwerkers na een bespreking in begin ok tober met de Nederlandse Vereniging van Werkgevers in het Heibedrijf over de lonen, niets meer van de werkgevers heeft vernomen, zo deelde de federatie voorzitter mede. De N.W.V. had een toe zegging gedaan, dat in Den Haag gepro beerd zou worden een betere tariefrege ling te verkrijgen, waarvoor door de fede ratie was voorgesteld in Amsterdam de vrije tarieven en in Rotterdam de premie regeling te doen herstellen. Nadien zou den de voorstellen ter goedkeuring aan de centrale bedrijfsinstantie worden voorge legd. In Amsterdam zijn van de ongeveer 150 heiers 62 (werkzaam bij drie patroons) bi.i de staking betrokken. Het heiwerk aan het nieuwe R.A.I.-ge- bouw aan het Europaplein te Amsterdam is thans „besmet" verklaard. Daartoe hebben de leden van de Amsterdamse hei werkersvereniging „Broederschap" zon dag besloten. Om de festiviteiten bij het slaan van de eerste der ruim 1200 palen op 6 november niet te verstoren, was het hei werk voorlopig „onbesmet" verklaard. Na de eerste is nog een gering aantal pa len ingeheid. Het uiterst fraaie herfstweer heeft zon dag vele Nederlanders naar de zee kant gelokt. Vooral Zandvoort en omstre ken werden door tallozen bezocht. Op de terugweg zijn er in de drukke verkeers stroom vele ongelukjes gebeurd. In Half weg op de Haarlemmers!raatweg en het dr. Boumanplein kwamen zondag middag tussen vijf uur en half zes drie kettingbotsingen tot stand. Bij de eerste waven vier auto's betrokken, bij de twee de twee en bij de derde drie. Hoewel de materiële schade aanzienlijk was liep "een der inzittenden van de betrokken 'Uto's een schram op. Zaterdag 22 november om drie uur zal ■_e Haarlemse wethouder van Onderwijs en ■kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, in het zebouw Oosterhoutlaan 19 hel nieuwe karei van Manderlyceum officieel openen. Men verwacht, dat de K.L.M. in 1.960 zal beginnen met het gebruik van straalvlieg tuigen in het Atlantisch verkeer en dat daaruit, mede door de lagere tarieven in de economy class, een zeer belangrijke uit breiding van het Amerikaanse toeristen bezoek zal voortkomen, mits althans de in Nederland beschikbare hotelcapaciteit die stroom zal kunnen opvangen. Hoewel dus voor de oprichters van dit nieuwe hotel in Haarlem de buitenlandse gasten zeer welkom zullen zijn gedacht wordt ook aan de stroom van toeristen uit het Rijn- en Roergebied toch hoopt men, dat vooral ook de bewoners van Kenne merland een belangrijk deel van de be zoekers zullen gaan vormen. En daartoe vooral heeft men in het hotel enkele grote zalen geprojecteerd, die gebruikt kunnen worden voor vergaderingen en bruiloften. Een van de initiatiefnemers, de heer O. A. Brink te Heemstede, deelde ons mede, dat de financiering geheel rond is. Men rekent verder op de steun van de diverse instanties en personen, waarvan velen reeds daadwerkelijk blijk gaven het ge nomen initiatief te kunnen waarderen. Zoals wij reeds op de voorpagina zeiden streeft men ernaar de bouw van het nieuwe hotel binnen een jaar te voltooien. Waarschijnlijk zal het dan in augustus of september geopend worden, maar de mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat men pas met de exploitatie begint in het vroege voorjaar van 1960, aangezien men dan de in de regel vrij ongunstige wintermaanden kan besteden om de gebouwen in te rich ten en om bekwaam (internationaal) perso neel aan te trekken. Een en ander hangt uiteraard af van de begindatum van de bouw. Zaterdagavond trad in de Haarlemse Concertzaal het veelbesproken Kamerkoor uit Pamplona op. Dit uit vijftien dames en heren bestaande ensemble dat, de hoofd stad van de Noordspaanse provincie Na- varra achter zich latend, voor de zoveelste keer de Pyreneeën is overgestoken om deze maand een toernee te maken door Neder land, was ons met de kwalificatie „fabu leus" aangekondigd. De prestaties van het Spaanse koor waren daar om dit woord waar te maken en werkelijk, van een bepaalde gezichtshoek uit bekeken was het woord „fabuleus" op zijn plaats. Met een raffinement, dat slechts hier en daar een steekje van onzuivere intonatie liet val len, werd het sensationele effect van een instrumentale nabootsing gediend. Want deze mensen gebruiken hun stem door gaans niet om vocale klanken te produ ceren, maar om er de karakteristieke so- noriteiten van muziekinstrumenten mee na te bootsen. Zij zouden met hun geraffi neerd „poum, poum, poum" in staat geacht kunnen worden het pizzicatodeel uit de Vierde van Tsjaikofsky te interpreteren. Uiteraard is het de gitaar, die bij hun Spaanse melodieën het eerst tot nabootsing in aanmerking komt. Dat deze wijze van zingen als doelstelling van het koor geldt, kon men lezen in het voorwoord van het programma: toen de dirigent van het en semble. maestra Luis Morondo, tien jaar geleden aan het werk ging, was het zijn bedoeling een „kamerorkest" van stemmen te vormen. Men kan zeggen dat hij hierin geslaagd is, er zelfs sensationele dingen mee be reikt. Maar ik vind dit geen reden om hem geluk te wensen. Want tenslotte is al dat nabootsen een verraad aan de vocaliteit in haar meest ideale vorm, aan het eerstge boorterecht der polyfonie, dat aan de koor zang toekomt. De Pamplonezen zongen weliswaar ook madrigalen en motetten, maar deze vertolkingen bleven eveneens op het instrumentale effect ingesteld: het was zoemen, neuriën, maar men hoorde geen zuiver gevormde tekstklanken (in het Sanctus van Morales bijvoorbeeld) en waar men aan het slot van het bekende Echo koortje van Lassus het heldere Italiaanse „basta!" mocht verwachten, klonk alleen een dof „bosto!" Overigens was het, gelet op de premissen van het koor, ee i frap pant geval, waarbij men de discipline en de virtuositeit kon waarderen. Wie de suggestie van de schijn verkiest boven de waarachtigheid van een zuiver gehouden kunst, kan bij dergelijke prestaties volop zijn gading vinden. Dat deze mensen ook op normale wijze voortreffelijk kunnen zingen, was meer malen waar te nemen, wanneer zij, met het begeleidende „vocale orkest" achter zich. solistisch een hoofdrol te vervullen hadden. Gelegenheid daartoe schonken vooral vijf van de beroemde Spaanse lie deren van Manuel de Falla opzienba rend voor het doel van Luis Morondo be werkt en verder een reeks liederen van de Canarische eilanden, benevens een con cert met twee solisten van Paul Arma, dat blijkbaar speciaal voor het ensemble van Morondo is gecomponeerd en waarin met succes hachelijke moeilijkheden overwon nen werden. Maar hoe virtuoos en hoe geraffineerd ook, een dergelijke uitwas van de nobele a capellazang kan mij niet bekoren. Boven dien. de sensatie ligt er naar mijn smaak te dik op. Jos. de Klerk De Langebrug over het Spaarne te Haarlem is zondagmiddag bijna andei'half uur voor het weg- en scheepvaartverkeer gestremd geweest. Toen de brugwachter namelijk om even over half vijf de Lange brug wilde openen om het motorschip „Rehoboth" te laten passeren, bleek het mechanisme nadat de brug één meter opgehaald was door een elektrische storing alle verdere dienst te weigeren. Men kreeg de brug niet meer op of neer. Omdat de storing niet onmiddellijk op gespoord kon worden, heeft men de brug uiteindelijk met de hand omhoog gedraaid en, nadat de „Rehoboth" en een ander schip gepasseerd waren, ook met hand kracht weer laten zakken. Omstreeks zes uur kon de stremming voor het verkeer worden opgeheven. Zaterdagmiddag heeft dokter H. D. G. A. Immink in zijn woning aan de Bloemen- daalseweg te Bloemendaal ter gelegenheid van zijn zilveren artsjubileum een bijzon der drukbezochte receptie gehouden, waar op ruim vijfhonderd patiënten en oud patiënten de jubilerende arts en zijn echt genote kwamen feliciteren. Ook op muzi kale wijze werd dokter Immink gehuldigd: de christelijke muziekvereniging „Sursum" zette met haar koper dit zilveren jubileum op bijzondere wijze luister bij. Aan het begin van de receptie heeft de voorzitter van het huldigingscomité, de heer M. Wiegel, namens patiënten en oud patiënten een geschenk onder couvert aan geboden. De heer Wiegel legde in zijn toe spraak tot dokter Immink getuigenis af van de gevoelens van dankbaarheid, die de patiënten bezielen. „Nimmer doet men een vergeefs beroep op dokter Immink." hldus de heer Wiegel, die ook mevrouw Immink in de hulde betrok. Eén der comitéleden, mevrouw C. J. Niekerk-Blom uit Aerden hout bood mevrouw Immink een zilveren vaas met orchideeën aan. Carla. Kees en Marina Wiegel brachten de jubilerende arts een hulde-op-rijm en boden ook een ge schenk aan. Dokter Immink toonde zich zichtbaar verrast en ontroerd door alle goede wensen, cadeaus en belangstelling en dankte voor de hulde hem gebracht, die hij zag als een hulde aan de medicus in het algemeen. De éénentachtigjarige heer J. W. Hoxel sprak als één der oudste patiënten de dok ier toe en haalde daarbij enige herinne ringen op. Daarna moesten dokter en mevrouw Immink°vele' handen drukken van de hon- Met als onderwerp „De toekomst in het godsdienstig en socialistisch denken" houdt de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers op 29 en 30 november in Bentveld een weekend-cursus. Op de eer ste dag spreekt dr. J. M. de Jong om des avonds half acht over „Het Koninkrijk Gods als toekomstvisie". Zondagmorgen kwart ove.: tien houdt ds. L. H. Ruiten berg een inleiding over socialistische toe komstvisies vroeger en nu. 's Middags om half drie is er een algemeen gesprek over de ontmoeting van bijbelse visie en socia listisch denken. (Verkort weergegeven) Lerarensalarissen I). Na het ingezon den stuk van H. G. over „lerarensalarissen" weten wij het dus: onbevoegden zi.in toch bevoegd' Voortaan laten wij onze bruggen dan maar bouwen door een handig M.T. S.-er en de blinde darm verwijderen door een attraktief hoofdzuster. Talloze hoofd ambtenaren met niet meer dan een diploma H.B.S.. rancuneuse herinneringen aan hun schooltijd en een redelijk aantal op bureau stoelen versleten pantalons zijn het levend bewijs van de mogelijkheden op dit punt. Na deze geruststelling zullen wij ons niet verder bezorgd maken over de bevoegd heden van het M.O.-personeel. EEN LERAAR M.O.. („formeel" bevoegd!) Leraarssalarissen (II) Het is merk waardig dal ongeveer iedereen alles weet van het onderwijs. „Wij zijn toch allemaal op school geweest?!" Onlangs schreef „een abonné" dat leraren 26 a 29 uur per week werken. Zaterdag konden wij vernemen dat de zogenaamd onbevoegden mensen zijn uit het U.L.O. met een akte M.O.-A, „ge heel voor hun taak berekend". De werke lijkheid is dat er tegenwoordig ook mensen op de middelbare scholen komen „lesgeven" die indertijd eens een einddiploma H.B.S. hebben behaald en nu gaan beginnen of het. begonnen zijn zich voor te bereiden voor een examen M.O -A. Lieden die onbevoegd de geneeskunde uitoefenen komen voor de strafrechter, mensen als bovenbedoeld worden door de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen benoemd aan Rijksscholen: ze worden betaald voor hun overtreding. A1s het gaat over notariaat, laat men (terecht) de zaken aan de notarissen over, zijn juridische zaken in het geding, dan komen (natuurlijk) de juristen er aan te pas. maar als het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs ter sprake komt, dan is het woord aan de man van de straat. Lieden als „een abonné" en H. G. zijn waarschijnlijk nóg schuldiger aan de nood toestand bij het V.H. en M.O. dan de minis ter. NOURRI DANS LE SéRAIL Lerarensalarissen (III). In het inge zonden stuk van 15 november over leraren salarissen staan enkele onjuistheden. Bij de vaststelling van het salaris van een leraar mag geen rekening gehouden worden met de vakanties. Er komt n.l. nergens een desbetreffend wetsartikel voor, ook niet in landen, waar die vakanties aanmerkelijk langer zijn dan bij ons, zoals in Zweden en Frankrijk. Indien iemand de vakanties van de leraren deelachtig wil worden, zal hij ook hun taak moeten aanvaarden, en dat is iets. wat velen terughoudt. Deze taak is, met inbegrip van de vakanties, niet lichter dan van welke ambtenaar ook. Het was unfair en wettelijk ontoelaatbaar, dat mi nister Cals de vakanties als argument in de Tweede Kamer bezigde. Dat er. buiten het leraarsambt. nog meer moeilijke beroepen voorkomen, is bekend. Er zijn inderdaad (gelukkig) ambtenaren, die werk mee naar huis nemen en aldus doen blijken dat zij verantwoordelijkheids gevoel bezitten. Dat alle hogere ambtena ren dit doen. zelfs dat dit tot hun eigenlijke taak zou behoren, is een pertinente leugen. Het gebeurt incidenteel. Bij leraren ligt dit anders. Hun taak thuis en overigens buiten de school is een veelvoud van hun eigen lijke schooltaak. De steller ziet de toestand bij het M.O. nogal rooskleurig. Het verslag van het departement van O., K. en W. over 1955 kan hem misschien uit de droom he'pen. In een stad als Haarlem, met haar gunstige ligging, valt dit alles ook wel mee. Het aantal onbevoegden is hier betrekkelijk ge ring. Dat de onbevoegde leraar 15" o salaris aftrek „geniet" en naast een zware school taak moet trachten een B-acte of akademi- sche graad te halen, waar zijn werk voor de school noodzakelijkerwijs onder moet lijden, zij hier terloops vermeld. De opmer king „de onbevoegden zijn geheel voor hun taak berekend" is waarschijnlijk als een grapje bedoeld. Mijns inziens zal het tekort aan docenten wel opgeheven kunnen worden door een betere bezoldiging. Wat wij voorlopig ver langen is niets anders dan een rechtvaar dige behandeling. Tenslotte meen ik dat de salarissen der leraren geen geschikt onderwerp vormen voor publieke discussie, doch voor overleg tussen lerarenorganisaties en bevoegde in stanties. Deze weten n.l. precies waarover zij praten. B. VAN SOLDT Inderdaad. En daarom is thans hier mede de discussie over dit onderwerp in deze rubriek gesloten. Red. Arenden. Het. artikel over de zeearend in Haarlems Dagblad van zaterdag was mij uit het hart gegrepen. Hoezeer de schrijver daarvan gelijk had bleek mij diezelfde middag. Ik kwam namelijk te weten, dat de eerder waargenomen arend zich nog steeds ophoudt in het duin, en dat er in Zandvoort jagers zijn, die het plan hebben opgevat de zeldzame, door de wet be schermde, vogel te schieten en hem op te zetten. Wanneer zij in hun opzet slagen, zal de vogelstand onherstelbare schade lijden, die door geen honderd gulden boete kan wor den goedgemaakt. Opgezette arenden zijn er genoeg, levende maar al te weinig. J. DE HAAN Zuivelprobleem. Wij bezitten een Bu reau voor de Zuivel dat grote bedragen vergt. In alle bladen worden zeer kostbare advertenties geplaatst over melk, boter en kaas, die blijkens C.B.S. de omzet niet ver hogen. Verse roomboter wordt tegen hoge koel- huiskosten opgeslagen en daarna, na veel gemaakte kosten dus, goedkoper verkocht dan toen de verse boter er in ging. Op ieder beschikbaar plekje worden kostbare reclamebiljetten geplakt over boter, melk en kaas, waarin niemand be lang stelt. Waarom die enorme kosten? Er is kennelijk een overproduktie door een teveel aan koeien. Als er ondercon sumptie was, moest de consumptie door de kostbare reclame gestegen zijn, doch die blijft percentsgewijze hetzelfde. Is hel dan niet logisch het aantal koeien te beperken? Andere zakenmensen moeten ook zelf hun boontjes doppen, wat vaak met zeer veel energie en zorg moet gebeuren. Hopende dat H.H. Kamerleden eens de moed hebben om deze dure kos bij de horens te nemen. T. VAN IFEREN Gratificaties. De jaarlijkse gratificaties voor het rijkspersoneel zijn uit.gereikt.Weer heeft ondergetekende zich dit jaar afge vraagd. of het de bedoeling van de regering is tweedracht te zaaien onder haar eigen ambtenaren? Dan is zij daar in geslaagd. Als 1 op 10 in aanmerking komt v-or een gratificatie, dan zullen de resterenden zich afvragen of zij minder zijn dan die ene collega. De bedoeling van de regering zal wel zijn, een aansporing te geven tot betere dienstbetrachting, doch de praktijk heeft nu wel bewezen, dat deze waarderings premie schadelijk is voor de stemming en de arbeidslust. En waar deze ontbreken, is geen goede arbeid-seme^schap mógelijk! EEN AMBTENAAR derden belangstellenden, die het echtpaar kwamen feliciteren. Onder hen bevonden zich de burgemeester van Bloemendaal en echtgenote, de oud-burgemeester van Bloe mendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex en echt genote, wethouder en mevrouw mr J. C. C. W. Hijszeler, deputaties van het Witte Kruis en van de Bloemendaalse collega- artsen, namens welke door dokter S. B. Drijber een reistas en een boekwerk wer den aangeboden. Het Haarlems Speeltuin Verbond heeft zaterdag zijn 20-jarig bestaan gevierd met een feestavond in het Krelagehuis aan de Leidsevaart. In zijn welkomstwoord bracht de voorzitter van het verbond, de heer D. Rookhuiszen. hulde aan zijn voor gangers. de heren H. van Viersen (thans ere-voorzitter), J. Blauw, A. de Groot en H. van Dijk voor hun aandeel in de groei en bloei van het speeltuinwerk in Haar lem. De heer Rookhuiszen bracht onder de aandacht dat de waardering van gemeen tewegen voor het werk der speeltuinorga nisaties gelijke tred heeft gehouden met de grote vlucht, die dit werk ten bate van de jeugd in de loop der jaren heeft geno men. Een woord van dank en erkentelijkheid aan het gemeentebestuur hiervoor achtte hij dan ook zeker op zijn plaats. Voorts waf de verbondsvoorzitter van mening, dat met het oog op de toekomst van het speel tuinwezen, bijeenkomsten met besturen en leiding der afdelingen dienen plaats te vinden waarop de bijzondere vraagstuk ken betreffende het speeltuinwerk onder de ogen kunnen worden gezien. De heer J. Martens opende vervolgens als voorzitter van de Activiteitscommissie een afwisselend programma van muziek, zang en voordrachten, dat bij de aanwezi gen zeer in de smaak viel. Een geani meerd bal hield de feestvierenden tenslot te tot diep in de nacht genoeglijk bijeen. Onder grote belangstelling is zaterdag middag op de Algemene Begraafplaats in Bloemendaal het stoffelijk overschot van kolonel b.d. H. Poulus uit Overveen, die dinsdag bij een verkeersongeluk om het leven kwam. ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, wethouder mr. J. C. C. W Hijszeler, oud-wethouder A. van Ge luk, vele Bloemendaalse raadsleden en tal van relaties uit leger-, marine- en sport kringen. In de aula van de begraafplaats heeft admiraal b.d. M. de Vries als vriend van de overledene diens nagedachtenis geëerd. Hij noemde de heer Poulus een wijs mens met een jong hart en een gezel schapsmens bij uitnemendheid. „Hij wist wat hij wilde, doch was nimmer agres sief en hij wist steeds het juiste woord te vinden", aldus de heef De Vries, die ver volgens in het kort de levensloop van de overledene schetste. De heer G. van Galen Last uit Den Haag voerde het woord als jaargenoot van de K.M.A. in Breda uit het jaar 1912 en als vriend. Aan het graf bad de heer H. C. Hekker het Onze Vader en legde vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen namens het Oorlogsgravencomité Bloemendaal een tuil dieprode rozen op de kist. Een zwa ger van de overledene sprak een dank woord. In de afgelopen nacht omstreeks drie uur heeft de politie op de Gedempte Oude Gracht te Haarlem, een achtentwintig jarige fotograaf aangehouden, die uit een auto stapte en onder invloed van drank zou zijn. De auto was aan de rechterzijde ernstig beschadigd. De Heemstenaar werd naar het bureau van politie overgebracht en daar was men reeds op de hoogte van het feit dat in Heemstede een aanrijding was geweest. Gebleken is dat een zeeman uit Bloemendaal omstreeks twaalf uur een aanrijding had gehad op de Lanckhorst- laan te Heemstede, waar een lichtmast be schadigd werd. Daarna heeft de zeeman zijn auto in Heemstede gezet. Later is de fotograaf in de auto gestapt en is er mee gaan rijden. De directie van de NACO te Alkmaar heeft, na overleg gepleegd te hebben met politiekorpsen uit de provincie, besloten het vervoersverbod voor de zogenaamde rock- 'n rolljeugd op zondag, op te heffen. Deze maatregel was getroffen omdat zich in het verleden moeilijkheden hebben voorgedaan nadat jongelui in Assendelft en Krommenie dansgelegenheden hadden bezocht. Vorige week wilden twee Haar lemse jongens van twintig jaar in Haar lem-Noord in de autobus stappen, om zich naar Krommenie te begeven, maar de chauffeur weigerde hen op te nemen, om dat hij opdracht had van zijn directie de zogenaamde rock- 'n ï-ollieugd niet toe te late". Op 74-jarige leeftijd is in Haarlem over leden de heer G. Smit, oud-zendeling leraar. De heer Smit is in Zwolle geboren, waar hij heeft gestudeerd voor onderwijzer. In Rotterdam bezocht hij vervolgens de zen dingsschool. waar hij zich op zijn toe komstige taak bij de zending heeft voor bereid. Op tweeëntwintigjarige leeftijd werd hij op 11 juli 1906 als zendeling in gezegend. In Rotterdam ontmoette hij mejuffrouw E. Guittart met wie hij in 1906 in het huwelijk trad en die hem op al zijn reizen heeft vergezeld en hem bij zijn zendings- arbeid tot grote steun is geweest. Het echt paar Smit-Guittart vertrok in 1906 naar de Karo Bataks, waar de heer Smit leiding heeft gegeven aan een kweekschool voor onderwijzers. Door de eerste wereldoorlog konden de heer en mevrouw Smit pas in 1919 met verlof naar Nederland gaan. Twee jaar later vestigde de familie zich op de Sangir- en Talaud-eilanden tussen de Mi- nahassa en de Philippijnen, waar de thans overledene de leiding kreeg van een reeds bestaande kweekschool te Kaloewatoe en tevens optrad als theologisch docent. In juli 1931 werd hij schoolopziener van de scholen in de Minahassa, uitgaande van het Nederlands Zendingsgenootschap en vóór zijn vertrek naar Nederland was hij enige tijd hulpprediker-beheerder van de scholen in de Minahassa te Tomohon. In 1933 kwam de héér Smit naar Haar lem, waar hij elf jaar lang leiding heeft gegeven aan de jongensafdeling van het weeshuis aan de Olieslagerslaan. Ook werd hij ouderling van de Hervormde gemeente te Haarlem, totdat hij op 70-jarige leeftijd met. pensioen ging. Tevens was de heer Smit scriba van de centrale kerkeraad en bestuurslid van de Stichting Noorderkerk en -school. Na zijn vertrek van het wees huis heeft de heer Smit zich veel met ge meentewerk in zijn wijk in het Klever park beziggehouden. De verdiensten van de heer Smit werden in augustus 1932 erkend door de benoe ming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Woensdagmorgen zal om half twaalf in de Noorderkerk een rouwdienst worden gehouden, waarna om half één de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot op de Noorderbegraafplaats zal plaats hebben. De afdeling Vogelenzang van „Herwon nen Levenskracht" heeft zaterdagavond op feestelijke wijze het feit herdacht dat zij veertig jaar geleden werd opgericht. De toneelvereniging „Door vriendschap bloeiend" heeft een aantrekkelijke opvoe ring van het toneelspel „Mieke lacht" ge geven. De voorzitter, de heer J. van Bezu wees op het vele werk dat ten behoeve van de gezondheidszorg in de afgelopen veertig jaar is gedaan. De t.b.c. is bijna geheel overwonnen. Dit is echter geen aanleiding om nu „Herwonnen Levenskracht" maar te laten verdwijnen, want thans moeten zowel de kanker als de reuma uit alle macht worden bestreden. Na deze toespraak voerde „Door vriend schap bloeiend" het toneelspel „Mieke lacht" op; de geschiedenis van een ver zuurde oude boerin die alleen maar genot vindt in het bijeenschrapen van geld en een soort schrikbewind uitoefent op haar boerderij. De huishoudster blijkt echter volkomen tegen haar te zijn opgewassen en zij steunt ook de zoon Tammo in. diens streven naar meer vrijheid en wat ruime re opvattingen, ook als het gaat om zijn persoonlijk geluk. Een jonge toneelspeel ster, Mieke, wordt aan het eind van dit spel de vrouw van de zoon en de feeks van een boerin berust er eindelijk in. De vier medespelende dames waren niet alleen zonder uitzondex-ing rolvast, maar wisten ook door hun spel de aanwezigen sterk te boeien. De vijf heren moesten soms een beroep doen op de assistentie van de souffleur. Overigens beleefde het publiek aan het gebodene veel plezier. Tenslotte werd een verloting gehouden. Zondagavond is een tweede opvoering gegeven. Advertentie KONINGINNEWEG 6 - TELEFOON 14024 Het Sportmagazijn Gretha de Bruyn uit de Twijnderslaan in Haarlem hield zater dagavond in hotel Bouwes te Zandvoort een aantrekkelijke modeshow van winter sport- en winterkleding. Men brak daar mee met de Zandvoortse traditie om in de badplaats slechts shows van strand- en badkleding te geven, zoals men er reeds verscheidene in het voorjaar verzorgde. Voor deze show was de belangstelling enorm groot. Het werd een bijzonder inte ressant en charmant gebeuren, waarbij in vlot tempo een zeei grote collectie winter sport- en winterkleding werd getoond. De organisatrice had ongetwijfeld zeer iuist gezien, de show ditkeer niet te be perken tot uitsluitend dameskleding, maar er ook de herenkleding bij te betrek ken. Een ongeveer tienjarig meisje won aller harten door de leuke wijze waarop zij kinderkleding toonde. Gretha de Bruyn bracht deze avond op het gebied van de wintermode het nieuw ste van vele buitenlandse huizen. Opval lend fraai waren de door het viertal man nequins getoonde Zweedse rokken met Noorse motieven; daarnaast waren de tal rijke windjacks, waarvan vele met ca puchons, die tevens als kraag gedragen konden worden, mooie staaltjes van mo dieuze kleding. Autocoats, motor- en scoo- terkleding, wisselden af met bijzonder flat terende skicostuums. Terecht trok de ge waagde, maar zeer flatteuze korenblau- we herenpantalon aller aandacht. Het Cor Halle-sextet omlijstte deze fraaie show met prettige muziek. De vaardige spreekster zorgde er via de microfoon voor. dat geen enkel onderdeel van de show verloren ging.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7