wordt op dit ogenblik ernstig bedreigd" NAVO-parlement wenst 30 divisies als minimum Üc wil Metie „Samenwerking werkgevers en werknemers opRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Minister Zijlstra is voorstander van gezonde concurrentie NVV zegt „nee" op ondernemerswensen Richtlijnen verlangd inzake het mogelijk gebruik van kernwapens frfót kieti iij {jtffyh VOORZITTER VAN NVV: Huisvrouwen oh mors Twee „Friendships" aan Aer Lingus overgedragen Australische interresse Vijf doden in het verkeer erore KEIP Twee meisjes onder vallende steiger gedood Tariefsverschillen tussen de E.E.G.-Ianden worden zvaarschijtilijk overbrugd FvehnThemiins eikante tassen en byoux Het woord is aan Taxichauffeur uit Venlo door Duitse overvaller gedood Russen willen bezetting van Berlijn opheffen Costa Rica staakt vlaggenregistratie Weinig wind Disconto in Engeland verlaagd tot 4 pet. 73e JAARGANG No 114 DONDERDAG 2 0 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG In u Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 B 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Banradl 1 1 B 8 ^^^B Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 8 jjp®*"®" g g g I JÈ J f J| J I J Ji Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein,. Tel. 57755 hi mm ska JSb >d ^fesé^L fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urj\DoniD nnnnuDiviounL uuuuain i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Alleen onder dit hoedje is Leabur Jonathan te vangen. Onder andere hoedjes is dat moeilijker. Daarvan kan de Britse minister voor Gemenebest aangelegenheden, Lord Home getuigen, die met de heer Jonathan en andere inheemse Basoetoleiders onderhandelt over het toekennen van meer zelfbe stuur aan Basoetoland. Gewapend met aktetassen komt de heer Jonathan naar de eerste bijeenkomst van de confe rentie, waar het onder meer zal gaan over het uitbreiden van de wetgeven de bevoegdheden van de Raad van Basoetoland,, die met het binnenlandse bestuur is belast. DE VOORZITTER van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer C. van Wingerden, heeft hedenmiddag tijdens een congres van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond met grote nadruk geëist dat de mogelijke nieuwe welvaart in de eerste plaats ten goede komt aan „degenen, die de afgelopen jaren de zwaarste lasten te dragen hebben gekregen". De heer Van Wingerden constateerde met bitterheid, dat er geen enkele aanduiding is van enig begrip voor het „meest volstrekte recht dat de vakbeweging thans heeft om deze eis op tafel te leggen". „Als men in werkgeverskring thans werkelijk denkt dat men met de mentaliteit en de standpunten zoals die door de werkgevers zyn kenbaar gemaakt, met ons tot overeen stemming kan komen over de aan de orde zynde vraagstukken, dan is ons antwoord: Neen". Wy hebben aldus de heer Van Wingerden by de bestedingsbeperking onze verantwoordelijkheid niet geschuwd en men heeft ons geprezen om de zelf beheersing in die periode en hoog opgegeven over de samenwerking tussen werk gevers en werknemers. „Maar het is een vergissing te menen dat de zelfbeheersing van de vakbeweging en de arbeidsrust in ons land uitingen zyn van tevredenheid". Wy hebben niet zonder meer ons bij een zekere bestedingsbeperking neergelegd, al dus de heer Van Wingerden. In een brief van de drie vakcentralen aan de regering hebben wy toen duidelijk aangegeven waar voor ons de rode streep was en daarbij ge steld, dat wij ons het recht voorbehielden om eisen aan de orde te stellen als die rode streep zou worden overschreden. Velen hebben niet kunnen begriipen dat zelfs toen de rode streep in belangrijke mate was overschreden de leiding van de vakbeweging geen looneisen aan de orde stelde. Het was de feitenkennis, waar over wy beschikten, en het was de verant woordelijkheid, die wij dragen voor onze leden en hun gezinnen, die er ons van weerhield. De opinies en wensen die thans uit werkgeverskringen naar vóren komen zouden aldus de heer C. van Wingerden betekenen dat wij moeten instemmen met een huurverhoging, waarvan de voor delen naar de huiseigenaren gaan. en waardoor zelfs bij de looncompensatie de stijging van de produktiviteit wordt op gesoupeerd en eventuele mogelijkheden voor het terugdraaien van de bestedings beperking voor de werknemers worden weggenomen. Dat zou betekenen, dat wii de werktijdverkorting voorlopig op stal zouden moeten zetten. Dat zou betekenen, dat wij het vraagstuk van de loongrenzen voor de sociale verzekering moeten laten liggen. Dat zou betekenen, dat wij los van de andere vraagstukken die aan de orde zijn, zouden moeten medewerken aan het geven van een advies over verhoging van de melkprijs. Dat zou betekenen, dat wij afstand zouden doen van het recht om nu onze eisen te stellen tot verbetering van de positie van de werknemers in Neder land. Een recht, dat wij ontlenen aan onze bereidheid tot het brengen van offers in een tijd, dat dat nodig was. „Welnu, ons antwoord is: neen". „En laat men ons goed verstaan. Zoals in het verleden zullen wij ook nu onze verantwoordelijkheid blijven dragen en zijn wij bereid om met iedereen en met elke instantie over constructieve oplos singen te praten. Wat na de oorlog aan samenwerking is opgebouwd wordt op dit ogenblik ernstig bedreigd. Wii hebben er goede nota van genomen wat er in de Nederlandse ondernemerswereld leeft Laten de heren zich dat voor gelegd hou den" zo besloot de heer Van Wingerden zijn rede. In de grote vlieghal van de n.v. Konink lijke Vliegtuigenfabriek Fokker zyn woens dag de eerste twee F-27-toestellen. ge bouwd voor Aer Lingus, aan deze Ierse luchtvaartmaatschappij officieel overge dragen door de commerciële directeur van Fokker, de heer F. J. L. Diepenhorst. Captain J. C. Kelly-Rogers, vice-presi dent van Aer Lingus, tekende de over drachtspapieren en herinnerde er in een geestige rede aan, dat zijn maatschappij eigenlijk de eerste koper is geweest van de F-27. De heer E. J. Muller, voorzitter van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, over handigde vervolgens aan de rinanciële directeur van Fokker, de heer H. During, de gouden medaille van de vereniging. De echtgenote van de Ierse gezant in Nederland, mevrouw Gallacher, hield beide vliegtuigen, de „Feargal" en de „Fionntan" (de namen van Ierse heiligen), ten doop met de woorden: „Lang mogen zij vliegen". Twee flessen champagne braken tegen de neus van de twee toestellen. In de late middaguren volgde de afleveringsvlucht van de twee toestellen naar Dublin Drie Friendships maken een erevlucht boven de Fokkerfabriek en de genodigden. Naar het A.N.P. van Fokker verneemt, hebben de defensie-autoriteiten van Australië belangstelling voor de F-27 en in het bijzonder voor de vrachtuitvoering van dit toestel, welke voor militaire transporten kan worden gebruikt. Men verwacht enkele vertegenwoordigers van de Australische militaire autoriteiten op 1 december op Schiphol. Het ligt in de bedoeling dat zij enkele proefvluchten zul len maken en zich verder geheel op de hoogte stellen van de technische details. De 50-jarige vertegenwoordiger C. H. F. Berntsen uit Voorburg is met zijn auto op rijksweg 16 ter hoogte van de tweede tol te Dubbeldam, toen hij een andere wagen wilde passeren, in de wegberm geraakt en enkele malen over de kop geslagen. De man werd zodanig gewond, dat hij enkele uren later in het r.-k. ziekenhuis te Dordrecht overleed. De 79-jarige architect A. W. Janz uit Voorburg is in 't ziekenhuis St. Antonius- hove te Voorburg overleden, nadat hij op de hoek BezuidenhoutsewegRijnstraat in Den Haag, toen hij te voet overstak, aan gereden werd door een vrachtauto. Op de hoofdstraat te Stadskanaal is de 53-jarige mejuffrouw A. A. Alons dodelijk aangereden. Zij reed op een fiets, zonder op het verkeer te letten, vanaf de brug naar de voorrangsweg en werd door de auto aangereden. Op de Amsterdamseweg te Arnhem is de 13-jarige T. Ederveen aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen. De jongen kreeg zware verwondingen en is in het ziekenhuis overleden. De zesjarige jongen H. Lamers is bij het plotseling oversteken van de Veldenseweg te Venlo door een auto aangereden. Hij overleed ter plaatse. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL.' 13439 FERD. BOL5TR. 48 A'DAM TEL. 717162 CAMEL MONTY COATS ƒ45.— Demonstreren is een geliefkoosde bezigheid in jonge staten, niet alleen van de jeugd, maar ook van huis vrouwen, zoals deze plaat uit Saigon toontVolgens mededelingen iiit Zuid- Vi.etno.m, de staat van president Ngo Din Diem protesteren de vrouwen en schoolmeisjes tegen het communisti sche bewind in Noord-Vietnam, de broederstaat, die eens mede deel uit maakte van de Franse kolonie Indo china. Advertentie De bril en de'.mode f.- Sle'cds de mooislo modellen bij Gr, Moutitr'aat 1 37;... nosit Lu«or Bij het herstel van een woning aan de Pastoorswal te Roermond is een steiger omgevallen, waardoor twee kleuters op slag gedood zijn. Drie metselaars, de ge broeders Cox uit Roermond en de heer Van Tuyl uit Weert, waren bezig met het voegen van de voorgevel. Naar mate het werk vorderde braken zij de steiger af. Zij waren tot de eerste verdieping geko men, toen plotseling de steiger van het huis losliet en instortte. Een van de ge broeders Cox kon zich redden door via een raam naar binnen te springen, de an der bleef aan de sponningen hangen. De heer Van Tuyl viel naar beneden en werd aan het hoofd en armen gewond. Op straat waren kinderen uit de buurt bezig met het hoepelspel. Twee kinderen werden door de steigerpalen en vallende planken getrof fen. Zij waren vrijwel op slag dood. Het waren een vierjarig meisje uit het gezin Geenen en het even oude meisje van de fa milie Luyten. De politie heeft een onder zoek naar de schuldvraag ingesteld. (Van onze Kamerverslaggever) Minister Zijlstra heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat hij zeer wel het nut inziet van ondernemersover eenkomsten, maar concurrentie acht hij nodig voor gezonde ontwikkelingen. Wanneer men meent dat de Euiomarkt gepaard moet gaan met ondernemers- afspraken, die de markt verdeler, en de prijzen regelen, en dat er anders geen Euromarkt komt, dan moet men zich er van bewust zijn dat er dan geen Euro pese gemeenschap ontstaat zoals die ons voor ogen stond bij het sluiten van het E.E.G.-verdrag. Er moet een frisse con- currentiewirid door Europa waaien. Frankrijk is bevreesd dat zijn industrie mettertijd niet alleen de concurrentie zal ondervinden van de andere E.E.G.-Ianden (waartegenover bevoorrechting van de Franse produkten staat bij de afzet in die landen), maar in een vrijhandelszone ook van de ndere Europese landen en tenslot te van de gehele wereld. Door afbraak van de buitentarieven zou daar dan geen be voorrechte afzet van Franse produkten meer tegenover staan. Dat is de Franse angst. Die Franse zienswijze wees minister Zijlstra af. De vrije handel tussen de E.E.G.-Ianden moet worden uitgebreid tot een ruimere vrijhandelszone en via die fase tot een vrijere wereldhandel. In de wezenlijke zwakheid van de Franse indus trie gelooft de minister van Economische Zaken niet als de Franse financiën ge zond zijn. Als dat het geval is, zei hij, zullen wij versteld staan over hetgeen de Franse concurrentie vermag. De huidige stilstand in de onderhande lingen over de vrijhandelszone zag minis ter Zijlstra als een fase in de worsteling om de vrijhandelszone tot stand te bren gen. Dinsdag hebben de Belgische en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken druk getelefoneerd over een voor lopige overeenkomst ter overbrugging van de tariefsverschillen tussen de E.E.G.- Ianden na 1 januari en de rest van Euro pa. Men zal waarschijnlijk wel voorstel len ook de invoerrechten van de elf ande re Europese landen met tien percent te verlagen per 1 januari. Dan heeft men een jaar de tijd voor nieuwe onderhande lingen. Met het betoog dat minister Zijlstra dinsdagavond had gehouden over de eco nomische politiek van Nederland kon de heer Van Leeuwen (V.V.D.) zich in grote lijnen wel verenigen. Voor de heer Hazen- bosch (AR) was dit aanleiding op te mer ken dat de oppositie dus geen ander eco nomisch beleid voorstaat, een indruk die men niet zou krijgen als men de propa- gandalectuur van de V.V.D. leest. (Men zie ook pag. 2) Bij de discussie over het rapport van het militaire comité, zei ^en van de beide rap porteurs, de Nederlander M. R. H. Cal- meyer, dat de staat waarin de landstrijd krachten in Europa verkeren, onbevredi gend blijft. Van dertig, in beginsel door tactische kernwapens gesteunde divisies, een minimum voor de verdediging van West-Europa, is slechts een twintigtal ge reed en zelfs deze kunnen nog niet alle rekenen op de steun van kernwapens, zo betoogde hij. In deze situatie kan slechts een verbetering worden gebracht, wanneer de Franse divisies uit Noord-Afrika terug keren, de Westduitsers hun strijdkrachten hebben opgebouwd, de Belgen hun bijdrage niet verminderen en Groot-Brittannië een parat strijdmacht op het vasteland kan handhaven. Ook zal het noodzakelijk zijn de gehele oostelijke verdedigingslinie te versterken met tactische kernwapens. Vol gens de heer Calmeyer dient de verbete ring van de structuur van de bevelvoering in ogenschouw genomen te worden ten einde de opperbevelhebber werkelijke vol machten te verstrekken, vooral in geval van verrassingsaanvallen. Zelfs indien zulks ongebruikelijke beslissingen nood zakelijk maakt, is een dergelijke maatregel gerechtvaardigd, daar de ontoereikendheid van de conventionele bewapening en de tactische kernwapens, de vrijheid van poli tieke acties van de vrije wereld en de wil tot verzet der daarwonende volkeren on dermijnt, aldus de heer Calmeyer. De Britse socialist Brown, minister van Defensie in het schaduwkabinet van La bour, gaf uiting aan zijn bezwaren dat de NAVO-raad teveel tijd besteed aan poli tieke zaken, in plaats van de nodige mili taire beslissingen te nemen. Hij kreeg steun van zijn conservatieve landgenoot Sir James Hutchison, de voorzitter van de assemblee der zeven landen omvattende Westeuropese Unie. Deze stelde een ge zamenlijke vergadering van de assemblee van de W.E.U. en het NAVO-parlement voor om de verdediging der NAVO-landen te bespreken. Vandaag zal het NAVO-parlement spre ken over een motie waarin de organisatie wordt uitgenodigd de Russische voorstel len voor beëindiging van de vier-mogend- hedencontrole over Berlijn te verwerpen. Het NAVO-parlement heeft zijn goed keuring gehecht aan een resolutie, waarin wordt gepleit voor een coördinatie van de handelspolitiek, overeenkomstig de ge meenschappelijke beginselen van de lan den der Atlantische Gemeenschap. „In. dit verband is een succesvol resul taat van de lopende onderhandelingen over Advertentie Enorme sortering ST. NICOLAAS-GESCHENKEN GR HOUTSTRAAT,18a/ HAARLEM TELEFOQN 20415 Bij aankoop boven ƒ10. een aardige surprise cadeau Byron: Op het toneel eindigt iets tragisch altijd met de dood en iets komisch onver anderlijk met een huwelijk. In de bossen tussen Swalmen in Limburg en de Duitse grens is gisteravond om streeks tien uur de Nederlandse taxichauf feur E. uit Venlo door een Duitser die hij als passagier vervoerde, overvallen en ge dood. De overvaller heeft hierbij van een vuurwapen gebruik gemaakt. De chauffeur vervoerde de Duitser van Venlo naar de Duitse grens bij Swalmen. Op een stil gedeelte van de weg, die bij Swalmen door de bossen loopt, heeft de passagier de overval gepleegd. De auto reed tegen een boom, waarna de overvaller zich uit de voeten maakte. Een andere Duitser, die langs reed. waar schuwde de grenspost en de politie, die terstond de achtervolging inzette. Het ge lukte de dader in de bossen aan te houden. Hij is naar Roermond overgebracht en daar hij gewond bleek te zijn, in een ziekenhuis opgenomen. BONN (Reuter) De Russische ambas sadeur in West-Duitsland, Smirnov, heeft bondskanselier Adenauer meegedeeld, dat zyn regering plannen heeft om een einde te maken aan de bezetting van Berlijn, al dus heeft een woordvoerder van de Rus sische ambassade in Bonn bekend gemaakt. Het congres van Costa Rica overweegt een wet, die een einde zou maken aan het registreren van buitenlandse schepen on der de vlag van Costa Rica. De regering had reeds per 11 november alle registratie stilgezet en een wetsontwerp ingediend dat beperkingen inhield, maar een initia- tiefontwerp Villalobos stelde een alge heel verbod van registratie van buiten landse schepen voor. Het ontwerp is eenstemmig aangeno men. Indien het kracht van wet krijgt, wordt alle registratie van buitenlandse schepen per 31 december onmogelijk in Costa Rica. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen en hier en daar mist. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S de voorgestelde Europese vrijhandelszone van zeer groot belang voor verdere weste lijke politieke en economische eenheid", zo wordt in de resolutie gezegd. Aanbevo len wordt zo spoedig mogelijk een confe rentie van de leden van de GATT te beleg gen om over multilaterale en wederkerige handelsconcessies te onderhandelen en zich bezig te houden met contingenteringen en andere handelsbelemmeringen. Het NAVO-parlement drong er voorts op aan dat de NAVO-landen streven naar een snelle aanpassing van de economische pro grams der vrije wereld teneinde het hoofd te bieden aan de „economische oorlogvoe ring van het Russische blok die er op ge richt is de economische stabiliteit van de vrije wereld te ondermijnen". Advertentie Het officiële disconto van de Bank of England is heden met onmiddellijke ingang verlaagd van 444 tot 4 percent. De verlaging van het Britse disconto kwam als een volledige verrassing voor de effectenmarkt, daar niemand een derge lijke stap deze week had verwacht. De verlaging van vandaag is de vijfde sedert september 1957, toen het disconto werd verhoogd tot 7 percent. De laatste verlaging, eveneens met een half percent, geschiedde op 14 augustus. Het tarief van 4 percent is het laagste Britse disconto sedert ruim drie jaar. PARIJS (ANP/Reuter) Op de confe rentie van parlementsleden der vyftien NAVO-landen te Parijs is woensdag een resolutie van de militaire commissie in gediend, waarin er bij de Noordatlantische Raad op wordt aangedrongen, aan de NAVO-bevelhebbers duidelijke richtlijnen te geven over het mogelijk gebruik van strategische kernwapens. De voorzitter van de militaire commissie, het Britse conser vatieve Lagerhuislid Prior-Palmer die de resolutie indiende, gaf ook te kennen dat de tijd is aangebroken om West-Duitsland toestemming te verlenen voor de bouw van anti-onderzeebootschepen, opdat de bonds republiek haar aandeel tot de NAVO-ver- dediging naar behoren kan bijdragen. In een andere resolutie van de commissie wordt er op aangedrongen, de grondstrijd krachten zo spoedig mogelijk van de hui dige twintig divisies tot het overeengeko men minimum van dertig divisies uit te breiden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1