I^rouueI) Ie Mereia slaat het Neon Tegen verdachte in steekpartij in Haarlems café acht maanden geëist Onze lezers damden met grote verbetenheid tegen de HDC DAMPO 1. Uitleendiscotheek in Zwolle DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Ook Spierpijn Bromfietser gaf geen voor rang aan motorrijder Dr. Drees bezocht „De Hoop" Kadertrainingsavond van Hervormde Vrouwendienst HAARLEMSE RECHTBANK Uitspraken Haarlemse rechtbank KREDIETEN AAN PARTICULIEREN Inlichtingen bij al haar kantoren. Verkeersopvoeding van Utrechtse jeugd Voor u het weet is het 5 december. 95 DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 Met grote- verbetenheid hebben onze dammende lezers gisteravond in restau rant Hic Raeckse aan de Raaks in Haar lem slag geleverd met de Haarlemse Damclub. Een verbetenheid die tal van wedstrijdpuntcn tot gevolg had. En ook al werd het dan geen overwinning voor onze lezers, overduidelijk bleek dat onder onze abonnees thuisdammers te vinden zijn, die met wat meer wedstrijdtraining en wed strijdroutine in de competitie lang geen slecht figuur zouden slaan. Voor onze krant kwamen niet minder dan 45 spelers achter de borden, waaron der enkele bekende hoofdklassers. Zeven lezers van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant J. C. Drayer. C. de Haan, P. Hagebout, A. G. A. Heinink, F. P. Hoek, J. de Jager en P. de Kort slaagden er in een HDC-er te verslaan. De door ons blad beschikbaar gestelde pla quette werd na loting toegewezen aan de heer A. G. A. Heinink. Voorts bereikten arht spelers remise: A. Bosman sr. A. A. Croon, D. P. Deen, S. Idema, D. KI een, G. M. Neuman, J. Tuin, en H. van der Vossen. Ook tussen deze spelers moest worden geloot, waarna de door de HDC uit geloofde beker werd toegekend aan S. Ide ma. De totaaluitslag werd derhalve 68-22 in het voordeel van de Haarlemse Dam club. Vermelding verdiende nog dat we gens de grote opkomst door J. Bus aan ne gen borden simultaan gespeeld werd. Bus won acht partijen en verloor van J. de Ja ger. Dat velen een uiterst plezierige avond Advertentie en rheumatische pijnen wrijft U weg met Woensdagmorgen zijn op de Schiphoh- weg bij de Rustenburgerbrug in Haarlem een motorrijder en bromfietser met el kaar in botsing gékomen. De bromfiet ser, een 31-jarige Haarlemse grondwer ker, kwam van de Schalkwijkerweg en gaf geen voorrang aan de motorrijder, een 20-jarige timmerman uit Bloemendaal. Beide mannen werden vijf meter over het wegdek gesleurd. De motorrijder liep een gekneusde pols en de bromfietser een her senschudding op. Zij zijn naar het Grote Gasthuis overgebracht. Gistermiddag heeft minister-presiden' dr. W. Drees te Scheveningen een bezoek gebracht aan het hospitaalschip „De Hoop". Na aan boord de thee te hebben gebruikt, werd het schip bezichtigd. Hef bezoek heeft een uur geduurd. Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 Woensdagavond hield de centrale ker- keraadscommissie Hervormde Vrouwen dienst naar eerste kadertrainingsavond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. „Het gezin" stond in het middelpunt als belangrijke schakel in het volksbestaan. De gezamenlijke pro testantse kerken „vieren" in oktober de zogenaamde gezinsweek, waarbij de op bouw van het normale gezin aan de orde wordt gesteld. Woensdagavond werden de aanwezigen in aanraking gebracht met ge zinnen, waarin intern bepaalde aanpas singsmoeilijkheden bestaan, óf zoals bij de gerepatrieerden, v/aar aanpassimgs- moèilijkheden worden ondervonden ten aanzien van het nieuwe land, waarin zij geplaatst zijn. Drie maatschappelijke werksters, de dames Dekker, Smits en Jasper hielden inleidingen, voerden daar na een onderling gesprek en beantwoord den tenslotte vragen, die in de gespreks groepen naar voren waren gekomen. Door de actieve medewerking van de aanwezi gen kon de werkgroep Kinderbescherming van de Hervormde Vrouwendienst weer op gang komen. In verschillende wijken zijn geslaagde ervaringen opgedaan met het meewerken van gerepatrieerden. De ten toonstelling plaatwerken over de woning inrichting trok veel belangstelling, even als de films van het departement van Landbouw over het onderwerp „gezin". De voorzitter van de Haarlemse Dam club, de heer J. II. Meuré, spreekt de deelnemers aan de massale dam- wedstrijd. toe. hadden gehad bleek na afloop toen 22 thuisdammex-s zich meldden voor een door de HDC te houden toernooi, speciaal voor thuisdammers. Tijdens de pauze lichtte de clubkam pioen van de HDC, de heer J. B, Sluiter, enige fi-agmenten to uit de in Haarlem ge speelde partij om het wereldkampioen schap tussen Koeperman en Deslaui'iers. De Openbare Leeszaal en bibliotheek te Zwolle heeft voor een landelijke primeur gezorgd. Op 16 december wordt namelijk de eei'ste uitleendiscotheek geopend, waarschijnlijk in het licht van de televi sielampen. Men begint met zevenhonderd platen, zo vertelde ons mejuffrouw C. Ja cobs, directrice van de leeszaal. Als blijkt dat het experiment slaagt, gaan wij na tuurlijk uitbreiden, voegde ze er aan toe. Aan de Openbax-e Leeszaal te Zwolle met zevenduizend leden naar verhouding de gi-ootste in ons land, is reeds lang een muziekbibliotheek verbonden. Een stapje verder is nu de discotheek mei uitleenmo gelijkheden. Na lid te zijn geworden kan men een plaat voor vijftig cent een week mee naar huis nemen. Bang dat men de platen zal beschadigen is mej. Jacobs niet. Een ware muziekliefhebber zal voorzich tig zijn met kostbare platen, ook als ze ge leend zijn, meent ze. Wie platen wil le nen. kan ze eerst beluisteren. Er komf een „discobar" met koptelefoons. Boven dien wordt in de bestaande muziekkamer een apparaat geplaatst, waardoor het mo gelijk is nu en dan muziekavonden te ge ven met grammofoonplaten. Als het expe riment, slaagt en de financiën wat meet ruimte geven, zal er in de discotheek ook aandacht worden besieed aan de jazz. De leeszaal zal ook overgaan tot aanschaffing van zogenaamde litteraire platen, die de laatste jaren meer en meer in de handel komen en waarop bijvoorbeeld toneelstuk ken worden voorgedragen. De jeugd wordt niet. vergeten, want kinderplaatjes komen er eveneens. De openbare leeszalen in Amsterdam en Den Haag hebben discotheken, die ech ter alleen platen uitlenen aan sprekers, die een lezing met muziek willen illustre ren. Den Haag heeft sinds kort een par ticuliere uitleendiscotheek. In Enschede is een discotheek, waar men platen kan be- luistei-en. doch niet lenen. De officier van Justitie bi.i (1e Haarlem se rechtbank, mr G. W. F. van der Valk Bonman, heeft donderdagmorgen wegens poging tot zware mishandeling en diefstal acht maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering geëist tegen een 21-jarige Haarlemse elektricien. Verdachte was een geregelde bezoeker van een café in het' centrum van Haar lem. Ook in die fatale avond en nacht van 20 juni van dit jaar bevond hij zich hier. Toen een 30-jarige monteur uit Haarlem die in het café assisteerde hem bij de slui tingstijd om twee uur vroeg af te x-eke- nen, had vei-dachte mét een geopend zak mes in de hand een uitval naar het on derlijf van de monteur gedaan. Doordat deze bliksemsnel achteruitsprong bleef het letsel beperkt tot .een schram in de lies. De monteur was de elektricien achterna gegaan en ook buiten had deze met hel mes gedreigd. Tenslotte wist de monteur verdachte te overmeesteren en hem naar het politiebureau te brengen. Het bleek, dat vei-dachle geen geld meer had. Ook do 375. die hij met geldkistje en al van hel gezin van zijn hospes had gestólen, was met het maken van goede sier verdwe nen. Enkele dagen tevoren had verdachte te gen de monteur gezegd: „Jij leeft niet lang meei-". doch deze had, naar hij thans ver klaarde, de bedreiging niet ernstig opge vat. Als getuige-deskundige achtte de Haarlemse psychiater F. Hartsuiker de verdachte voor de diefstal wél. maar voor zijn agressieve daad in het geheel niet toerekeningsvatbaar. De jongeman is on der andere een half jaar in „Meer en Bosch" verpleegd. De officier van Justitie vond het buiten gewoon moeilijk de oogmerken van ver- dachtes handelwijze vast te stellen, doch hij achtte hem onder andei'e gelet op de enige dagen tevoren geuite bedreiging in zekere mate voor de poging tot mis handeling toerekeningsvatbaar. De raadsman, mr. R. K. P. Kalbfleisch, di-ong er op aan het onvoorwaardelijk ge deelte van de straf zo kort mogelijk te ma ken. Medevennoot benadeeld Tegen een 54-jarige Heemsteedse vloe- renlegger eiste de officier wegens verduis tering acht maanden gevangenisstraf, waai-van drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte, die sinds 1956 met een ande re Heemstedenaar voor gezamenlijke re kening een vloei-enbedrijf dreef, had gel den der vennootschap voor privédoelein- den gebruikt. Zo had de man 9000 vei-speeld bij speel banken in België. Hij was reeds zes keer wegens diefstal en verduistering veroor deeld. Ter zitting vertelde de vloerenlegger. dat hij in slecht gezelschap gekomen was daarbij geld had verloren met gokken en als laatste noodsprong het verlorene in België had willen terugwinnen. De officier van Justitie wees op het on gunstige voorlichtingsrapport over ver dachte. die thans een medevennoot op ern stige wijze had benadeeld. De raadsman, mr. B. W Stomps, voer de aan. dat er geen liquidatiebalans was opgemaakt, zódat de verduistering niet vast staat, Pleiter vroeg vrijspraak subsi diair het opvragen door de reehthank van een deskundig rapport over de financiële toestand van het bedrijf op grond van een linuidatierapport. De reehthank bepaalde de uitspraak in bovengenoemde zaken op 4 december om half tien. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in een groot aan tal zaken die alle veertien dagen geleden behandeld werden. Een zevenentwintig- jarige Haarlemse bedrijfsleider, die in de loop van 1957 en 1958 ten nadele van een kolenbedrijf in Heemstede 14.000.- ver duisterd zou hebben werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Tegen hem was een jaar geëist, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd en on dertoezichtstelling van de reclassering. Een veertigjarige betonwerker uit Haar lem, die terecht stond wegens heling van sieraden en een tapijt werd na een eis van acht maanden met aftrek wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Een zestigjarige slager uit Utrecht, die een weduwe voor 1000.- opgelicht zou heb ben werd conform de eis veroordeeld tot acht maanden met aftrek van het voorar rest. Een verzekeringsagent tegen wie negen maanden waarvan drie maanden voor waardelijk geëist was omdat hij in dienst betrekking een bedrag van bijna duizend gulden verduisterd zou hebben werd con form de eis veroordeeld. Een 22-jarige metaalbewerker tegen wie wegens diefstal van een bromfiets acht. maanden waarvan drie voorwaardelijk was geëist werd eveneens conform de eis veroordeeld en een 24-jarige matroos, die een auto zou hebben ontvreemd werd ver volgens veroordeeld tot vier maanden met aftrek. Tegen hem was een half jaar ge- eist. Tenslotte deed de rechtbank uitspraak in de zaken tegen een 34-jarige betonvlech- ter, een 23-jarige los-arbeider, een 38-jari- ge colporteur en een 25-jarige vrouw, waarvan de mannen gezamenlijk een in braak zouden hebben gepleegd in een villa aan de, Vogelenzangseweg in Aerdenhout terwijl de vrouw een deel van de buit ver kocht. zou hebben. De betonvléfchter werd veroordeeld tot anderhalf jaar (eis: één jaar), de los-arbeider ook tot anderhalf jaar (eis: anderhalf jaar) en de colporteur eveneens tot anderhalf jaar (eis: ander half, jaar). De vrouw kreeg twee maanden voorwaardelijk. Tegen haar had de offi cier van Justitie zes weken onvoorwaarde- lijk gevraagd. Advertentie De NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. verleent voor bestedingen in de privé sfeer op gedekte of blanco basis tegen de normale bankrente. Begin december zal aan 1200 Utrechtse .kinderen van omstreeks 12 jaar een fiets- rijbewijs worden uitgereikt. Hel zijn leer lingen van v.g.l.o.-scholen. die deelnemen aan een ongeveer een half jaar durende voorbereiding voor een verzwaard ver- keërsexanien, dat zal worden afgeno men door de afdeling Utrecht van de ver eniging voor Veilig Verkeer, de gemeen telijke verkeerscommissie voor de jeugd en de verkeerspolitie. Het verzwaard vër- keersexamen zal worden uitgebreid tot de leerlingen van het lager nijverheidson derwijs en het: middelbaar onderwijs van h.b.s., gymnasia en lycea. Voorwaarde is dat. de deelnemers in het bezit zijn van een verkeersdiploma, dat. op de lagere school is behaald. Het verzwaard examen zal hierop aansluiten. De fietsrijbewijzen worden bij het begin van de voorbereiden de periode uitgereikt. De houders zullen kenbaar zijn aan een schildje op hun fiets. Wie fouten maakt, krijgt een aantekening in zijn rijbewijs en wie het vex-keersfat- sóen met voeten treedt, kan er op rekenen dat hem het rijbewijs wordt afgenomen. Alle aantekeningen in de rijbewijzen tellen mee bij de eindbeoordeling. Boven dien heeft dan een praktisch examen plaats langs een parcoui\s in de binnen stad. Slaagt het Utrechtse initiatief, dan zal het door het Verbond voor Veilig Verkeer landelijk worden overgenomen. en het is moeilijk om op he> laatste moment een goed en niei te duur cadeau te vinden voo' vader, zoon of broer. Het laarhoek Wie Wat Waar 1959 is een voortreffelijk geschenk voor ieder die „bij de tijd" wil blijven. NU is er nog een voldoende aan tal verkrijgbaar. 288 bladzijden honderden illustraties stevige band Uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Courant en Dmuider Courant Als u zich nog nooit het hoofd heeft gebroke over de próduktie van Spaanse peper, bent u wat mij betreft vol- lèdig geëxcuseerd. Pi-oblemen als de stopzetting van atoom- próeven, dé hulp aan onder ontwikkelde gebieden én de gevai-en van het verkeer zijn echt veel belangrijkèr. Daar echter aan de andere kant juist is wat dr. Fop I. Brouwer ons elke zondagochtend met opgeheven wijsvinger voor houdt, ben ik zo vrij u in deze tijd van oogsten iets te ver tellen over wat leeft en groeit in de stx-eek rondom Murcia. Hoewel deze stad in de eer ste plaats bekendheid geniet als het voornaamst' centrum van de citroenteelt, is er nog een produkt. dat de naam van olaats en provincie uitdraagt over de hele wereld: pimen- fón, in prozaïsch Nederlands Spaanse peper. De huerta vruchtbare vlakte waarin Murcia ligt, levert zoveel van deze langwerpige rode vruch ten, dat er elk jaar meer dan acht miljoen kilo peper via de haven van Alicante naar an dere landen kan worden ge ëxporteerd, voornamelijk naai de Verenigde Staten. Voor de tweede wereldoorlog behoor den ook Duitsland en Oosten rijk tot de afnemers van im- oortant.ie, maar al zijn de be trekkingen hersteld, het han delsverkeer heeft bij lange na nog niet het oude peil bereikt, Ik bereik Murcia op een zon dagavond.. terwijl de pan toffelparade in volle gang is. Alle inwoners schijnen zich in de nauwe, bochtige hoofd- De velden rondom Murcia. en de fabrieken in de stad leveren meer dan acht miljoen kilo Spaanse peper per jaar. Dat i.s een groot deel van wa.t smulpapen in de hele wereld nodig hebben voor het kruiden van de gerechten hunner voorkeur. straat te hebben verzameld in iéder geval zijn de jongste lichtingen, die tussen vijftien eil vijfentwintig jaar. op volle oorlogssterkte verschenen. Zii lopen urenlang'heen en weer. kijken en lachen naar elkaar, maar praten slechts in de be slotenheid van de eigen sekse. Daarbij veroi-beren zii eer biedwekkende hoeveelheden dadels, ook al pen nrodukt van de omgeving. Tk heb de zwaar beladen nalmen. waarvan de silhouetten als fijn kantwerk legen de héldere luchten staan en nv'in weg van hef noorden af steeds frequenter zien worden. Tn deze avonduren lijkt- Mur- "ia geen stad van een kwart miljoen inwoners. Het help ge doe is er nogal kleinsteeds en dat is ook weer niet onver klaarbaar. want deze nrovin- eiehoofdplaats bestaat voor het grootste deel uit landelijk -mhleven buitenwijken. De stad is al zeer oud: zii werd in het begin van de achtste eeuw gesticht door sulfan Abd-er-R.ahman IT. de toenmalige heerser over het kalifaat van Cordova. Nog heden ten dage is de Moorse invloed kenbaar in de archi tectuur. de zeden en gewoon ten. het uiterlijk en de taal van de bewoners. Tn het dia lect van de boeren, het zo genaamde panocho, komen talrijke woorden voor van Arabische oorsprong. De volgende morgen, als de novemberzon krachtig schijnt, hoef ik slechts enkele straten door te x-ijden om in de huerta te komen. Daar geven de dadelpalmen reliëf aan een landschap, dat Afrikaans zou zijn. als de mensen die ik ont moet niet uit de toon vielen. Uitgestrekte sinaasappel en vooral citx-oentuinen de Drovinèie levert zesenvijftig nercent van de Spaanse ci- troenoogst werden afgewis seld door aanplantingen van suikerriet, groepen bananen nalmen en olijfgaarden. En daartussen in liggen in een op gewekte mengeling van groen en i-ood de velden Spaanse peper. De oogstwerkzaamheden zijn in volle gang. De lange, rode vruchten van de pimentón worden door vrouwen en meisjes, in manden verzameld. Ik heb veel gehoord van het kleurige streekkostuum, waar van de rokken met vlammend- rode en hemelsblauwe bloe men zijn geborduurd en daar om stelt het me teleur de werksters op het land in zulke eenvoudige kleren te zien. Zij dragen strohoeden of hebben het hoofd beschermd door witte of zwarte doeken, want Murcia ligt zuidelijk genoeg om de zon in deze midden- herfsttijd nog behoox-lijke kracht te geven. Het traditio nele kostuum ligt in de mot- tenballen en wordt alleen te voorschijn pphaald, wanneer er èen fiësta wordt gevierd gedurende de jaarlijkse volks feesten, die half september worden gehouden of in de Paastijd. De afstand van Spaanse pepervrucht tot het roodach tige poeder, dat in de keuken dienst doet, is betrekkelijk lang. Ik volg het hele proces en constateer, dat de vrouw er een belangrijk aandeel in heeft. Zij spreidt de oogst op rieten matten uit en na drip of vier dagen, als de zon de sappen heeft laten verdampen en de vruchten dx-oop en knap pend ziir, geworden, is zij het weer. die ze openbreekt en er de pitten uithaalt. Geduldige ezeltjes vervoeren de nu bijna kurkdroge schillen naar de stad. waar nogmaals een dro gingsproces volgt. De pimen- 1ones zijn dan zo bros, dat men ze met de hand zou kunnen verpulveren. Maar dat fs niet de manier om Spaanse peper te krijgen. In elektrische maalderijen, waarvoor de stroom wordt op gewekt door het water van de snelstromende Rio Segura meest kleinbedrijven met hoogstens zestig man personeel worden de basten kapotge- wreven. Dat gebeurt tussen reusachtige molenstenen, acht- tot tienmaal, steeds fijner. Het is er een schemerig halfdonker en pas wanneer mijn ogen zich aan het slechte licht hebben gewend, kom ik tot de ont dekking, dat elke beweging van een der arbeiders de poe del- in een wolkje opjaagt. Ik ben omringd door Roodhuiden, gekleed in blauwe overals, die ook al hun oorspronkelijke kleur hebben véi'loren. Het malen is de laatste be- werking. Dan is het produkt eindelijk gereed voor de tafels van de restaux-ants in New Yox-k en andere grote Ameri kaanse steden. „En dit is het magazijn en de expeditie", zegt de direc teur. In een wat frissere ruim te worden, weer door vrou- men. handige strooibusjes in kisten gepakt, waarna de pi rn ientó /nener) verder ziin weg zal vinden naar de haven van Alicante. De directeur drukt mij een busje in de hand „moet u toch eens probei-en" en leidt me het verblindende zon licht in. Wat ik van mijn over hemd kan zien zit vol rode vlekken. „No es nada hin dert niet", zegt mijn gastheer, „die gaan er in de was ge makkelijk uit". Ik wil met enkele toepasse lijke woorden afscheid nemen, maar nu eerst, geïnspireerd door de helle zon. krijgt de prikkelende geur van de Spaanse peper zijn natuurlijke uitwerking: verder dan een flinke niesbui kom ik niet. J. J. F. Remming AMSTERDAM Grote belangstelling was er voor de ge hele beursduur voor de Philipsaandelen. Het buitenland was wederom voor de aan delen in de markt, terwijl ook het publiek en de beroepshandel blijk gaven van be langstelling. Voor de aanvang van de beurs was het de vraag, of de aandelen de limiet van 400 percent zouden passeren. 'Deze brug werd zonder slag of stoot bij de ope ning genomen door de notering op 401. Aanhoudende aankopen zorgden ér voor dat de koers opliep tot 403 percent, op welk niveau ongeveer werd gesloten. De koers winst, vex-geleken bij de slotkoers van de vorige dag bedroeg voor de Philipsaandelen ongeveer 5 punten. De 5 percent conver teerbare obligaties Philips waren 3 punten hogex-. De vorige dag was reeds op 399 veel materiaal uit de m-rkt genomen waardoor het thans niet zo moeilijk was de brug van 400 te „nemen". In de ovex-ige internatio nale waarden wei-den de winstnemingen goed geabsorbeerd. De affaire bleef in alle hoeken gering. Aandelen Kon. Olie noteer den op 196 ongeveer 1,40 beneden de vorige dag en bleven onder pariteit Ame rika. Voor Unilever is de spanning verdwe nen en het koersverlies voor deze aandelen beliep ongeveer 1 punt. AKU trok zich niets aan van een eventuele vestiging door het Amerikaanse wereldconcern Du Pont de Nemours in Dordrecht en waren slechts fi-actioneel lager. In het voorjaar 1959 zal pas beslist worden of het concern in Ne derland of in België een vestiging zal stich ten. KLM werd een gulden hoger verno men. Scheepvaarten waren vrijwel verlaten en over het algemeen ongeveer een punt lager. Staatsfondsen wax-en opnieuw vast voor de nieuwe 4x/z percent lening. De om zetten in deze papieren beginner af te ne men. Van de cultuursector viel weinig te ver melden. Senembah was 1 punt hoger en Deli een paar dubbeltjes beter. Aandelen Hollandia Melkfabrieken wei-den op last van het beursbestuur niet genoteerd om het publiek in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het bod op de aandelen van 300 percent. De notering van de vorige dag was 150 percent. Antilliaanse Brouwerij wérd 5 punten hoger op 170 geadviseerd. Claims Willem Smit Transformatoren wer den op 130 135) vex-nomen. Aandelen Verenigde Machinefabriek waren 160 eer der laten (162). Nederlandse Kabelfabriek reageerde niet en werd onveranderd op 301 vernomen. De maatschappij heeft de werk tijdverkorting voor haar bedrijf te Delfzijl, in verband met de sterk verbeterde order portefeuille. opgeheven. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK Norfolk and Western Railway steeg meer dan 6 dollar op berichten dat deze maat schappij een fusie overweegt met een an dere maatschappij, waarschijnlijk Virgi nian Railway. Hierdoor steeg het spoor weggemiddelde van-156.11 tot 157.91, een hoogtepunt sinds 11 januari 1957. Ook het industriegemiddelde steeg, van 156.11 tot 157,91, maar haalde het verlies van de vorige dag tóch niet in. Openbare Nuts bedrijven kwamen van 87.35 op 87.25. Het koex-sgemiddelde was over het algemeen hoger; enkele der sterkste stijgingen had den vlak voor beurseinde plaats, zoals van 5 dollar in Sunbeam. Texas and Pacific Railway en Polaroid. Pet Milk. Texas Tnsti-uments en Wilcox Oil stegen 3 dol lar of meer. Een groot aantal fondsen sloot 2 dollar of meer hoger. De omzet nam toe met het oplopen der koersen. Laatbeurs wei-den de olies en enkele metaalwaarden vaster. Thomson Products viel op hij de individuele willige fondsen. De staalgroep werd gesteund door U.S. Steel met een winst van meer dan een dollar. Van de 1251 verhandelde fondsen sloten or 599. hoger en 451 lager. De aandelen- omzet steeg van 3.820.000 tot 4.090.000. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3Nederl. '47 907/is 90% 3°/# Nedl. 1962/64 94% 947/,* Woningbouw 6% 110 110 Pr. A'dam '56 I.. 86 Pr. A'dam '56 II. 95 Pr. A'dam '56 III mi Pr. R'dam '52 I.. 96% Pr. R'dam '52 II.. 96 Pr. R'dam '57.... 107 A.K.U 246% 251 Calvé Delft 368 368 Van Gelder Zonen 189 190 K. N Hoogovens 347 348 Nederl. Ford. 192 193 N. Kabelfabriek 307 308 sew Philips Gloeil 403% 411 Pref PhilipsGloeil 182 Unilever 468 212'% 466 Wilton Fyenoord 213 Werf Gusto 158'/» 158'/» Dordtsche ^Petrol. Kon. Petroleum.. 82034 830 f 196.90 f 198.80 Billiton 194% 195 A'dam Rubber 69% 69% K.L.M f 107, f 108, Holl. Amér. Lijn. 158 159 K.N.S.M 161% 163% N. Scheepv. Unie 144 145 v. Nievelt Goudr. 138 138% Phs. v. Ommeren 267 268 H.V.A. 133% 133% Delimaatschappij f 132,80 f 132,90 Amsterd. Bank 247 247 Nat. Handelsbank 134V« 134 Ned. Handel Mij.. 185 185 Rotterd. Bank 207 207 Twentsche Bank. 184 Anaconda Copper 59% 59'/t Bethlehem Steel.. 50s/,» 50% U.S. Steel 88% 89% General Motors.. 49 49% 80% 79% 23% Tidewater 23s/,,

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17