Tweede ontmoeting van Adenauer en de Gaulle Panda en de olie^boertjes VAN NIEL Depressies krijgen geen kans Benelux komt met compromis voorstel inzake de tarieven O^kuilunSa Lening van V miljoen a .M.F. van f 15 5 percent Wereldnieuws Spoedberaad over de vrijhandelszone, mogelijk met Britse deelneming dmTts lieE... Silver Stoepke 2 T oenadering Bevreemding Prijsindexcijfers voor de groothandel Sint Nicolaas U vraagt slaagt PARFUMS - BIJOUX Ars/9 IK Hou c/ir r/tEiriTje.- gouden dameshorloge Opvolger Twee telefoongesprekjes waren voldoende Enthoven goed van werk voorzien Vier miljoen tekort bij veren over Westerschelde mmwÊÊMmë PHILIPS-ROXANE Ongewijzigd dividend De Benelux-handel in september Bod van 300 percent op aandelen Kon. Hollandia Nederlandse Kabe! heft de werktijdverkorting op Duitse regering helpt de kolenindustrie te si DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles de Gaulle zal woensdag In Bonn of haar onmiddellijke omgeving bondskanselier Adenauer ontmoeten. Dat het beraad van economisch-politicke aard zal zjjn, blijkt wel uit de omstandigheid dat de generaal door de minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, en die van Financiën, Antoine Pinay, vergezeld zal worden. Er gaan in Parijs geruchten, dat ook de Britse premier Macmillan op zijn verzoek bij dit Frans-Westduits beraad betrokken zou kunnen worden. In ieder geval zou het bericht over de samenkomst De Gaulle-Adenauer in Londen, waar men zijn hart vasthoudt voor een as Parijs-Bonn, geen onverdeeld goede indruk hebben gemaakt. Niettemin moet men de ontmoeting beschouwen als een reactie op het gesprek in Londen tussen Couve de Murville en de Britse regering, eveneens over de Vrijhandelszone. Ongeveer een week geleden, vóór de economische onderhandelingen met en door Londen verbroken werden, zocht De Gaulle voor hét eerst, sedert hy opnieuw aan de macht kwam, toenadering tot Bonn. Welke voorstellen de generaal aan de kanselier precies zal doen, is officieel nog niet bekend. Men oppert echter de moge lijkheid van een Frans voorstel aan alle landen van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking om gedurende één jaar alle douanerechten in Europa met 10 percent te verlagen. Gedurende dat jaar zou er dan een wapenstilstand tussen de zes van de E.E.G. en de elf van de O.E.E.S. moeten worden gesloten, om de vraagstuk ken rond de Euromarkt, die dan niette min op 1 januari in werking zou treden, onder kalmer omstandigheden nog eens uitvoerig te bestuderen. Men verwacht in Parijs bovendien dat de ontmoeting De Gaulle-Adenauer spoedig, en in elk geval voor het einde van het jaar, door een con ferentie der zes (Frankrijk, West-Duits- land, Italië en Benelux), mogelijk op het niveau der ministers-presidenten gevolgd zal worden. (Van onze correspondent in Bonn) De Gaulle en Adenauer zullen elkaar, op verzoek van de Franse regering, vol gende week woensdag voor de tweede maal ontmoeten. Dit gesprek, waarbij de vrij handelszone wel het voornaamste onder werp zal zijn, zal hoogstwaarschijnlijk niet plaats hebben in het Westduitse politieke centrum Bonn, maar in Bad Homburg aan de voet van het Taunusgebergte, even ten noorden van Frankfort aan de Main. Het eerste gesprek tussen beide staatslieden had plaats op zondag 14 en maandag 15 september in De Gaulle's woonplaats Co- lombey-les-deux Eglises in Lotharingen. Het eerste gesprek heeft Adenauer des tijds bijzonder succesvol genoemd. Op een persconferentie te Bonn zei de bondskan selier, kort na dit overleg, dat De Gaulle geen nationalist is en een geheel andere man, dan men in de wandeling pleegt te zeggen. Het belang van De Gaulle's bezoek is. van de Westduitse kant bekeken, in vijf punten samen te vaten: 1. De Gaulle's eerste buitenlandse reis en bezoek aan een bondgenoot sedert hij mi nister-president yan Frankrijk is, geldt West-Duitsland. Dat vindt men opmerke lijk, eervol en getuigend van de nieuwe visie van de genei-aal op de Frans-West- duitse verhouding, waarover hij in het verleden enkele harde dingen heeft ge zegd, die de Westduitsers tot september nogal hoog hebben gezeten. De Gaulle heeft sedert zijn aan het bewind komen de afgelopen zomer ook een bezoek gehad van zijn Britse collega Macmillan. Een antwoordbezoek aan Londen is voor de ge neraal blijkbaar niet zo actueel en belang rijk als een bezoek aan Adenauer. 2. Aan de Gaulle's komst hecht men ook specifiek Franse waarde. Het valt namelijk tussen twee Franse verkiezingen. Blijkbaar wil de Franse premier met dit gesprek met Adenauer een zeker buitenlands succes boeken, dat hem te stade kan komen bij de aanstaande verkiezingen. 3. Te Bonn acht men' het belangrijkste aspect van De Gaulle's bezoek de vrijhan delszone, waaarover de onderhandelingen in de commissie-Maudling te Parijs zijn vastgelopen. Men verwacht dat De Gaulle bij Adenauer steun zal zoeken voor de Franse houding jegens de Britse plannen, die voor Parijs onaanvaardbaar zijn. Daar door kan Adenauer in een moeilijk parket komen, want de West-Duitsers neigen wel zeker tot de vorming van een vrijhandels zone en zien het Franse verweer voorna melijk als een uiting van economische zwakte, van vrees voor het beheersen van de Westeuropese markt door Britten en West-Duitsers, met de Fransen in een on aangename positie op de achtergrond. Het opvallende van dit aspect van het bezoek is, dat de tweespraak De GaulleAdenauer over de vrijhandelszone het aangekondigde gesprek tussen deze beide staatslieden en Macmillan over dit thema in de schaduw stelt, hetgeen te Londen bevreemding zou kunnen wekken. 4. Het gesprek zal ongetwijfeld ook gaan over de positie van Berlijn, want Frank- Het algemeen indexcijfer van groothan- delsprijzen van het C.B.S. per 30 september bleef, vergeleken met ultimo augustus, on gewijzigd op 137 (basis 1943 100). In de indices van de grond- en hulpstoffen op 171 en de afgewerkte produkten op 133 kwam evenmin een wijziging .terwijl het index cijfer van de voedingsmiddelen met één punt steeg, namelijk van 110 tot 111. In de sector van de voedingsmiddelen daalde het indexcijfer van de plantaardige voedingsmiddelen met 1 punt als gevolg van het prijsverloop van aardappelen. Het indexcijfer van de dierlijke voedingsmid delen steeg daarentegen met 1 punt door het stijgen van de melkprijs. Te vermelden is voorts een daling van de prijs van rund vee. In de groepen grondstoffen en eind- produkten is een licht dalende tendentie bij de textielgrondstoffen en bij de textiel- waren te constateren, waardoor de desbe treffende indices met 1 punt daalden. Bij de eindprodukten veroorzaakten de geringe opwaartse prijsbewegingen van binnen lands en geïmporteerd veevoeder en van vetzuren en oliën een stijging van het indexcijfer van de „overige produkten" met 2 punten. rijk is een van de vier mogendheden die de overeenkomst van Potsdam hebben on dertekend en die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van West-Berlijn. Met het oog op de ministersvergadering van de NAVO in december tenslotte wil De Gaulle met Adenauer spreken over de Franse voorstellen nopens een Ameri kaans-Brits-Frans directorium aan de top van het Atlantische verbond. (Reuter) Het nieuws van de Gaulle's komst, heeft diplomatieke kringen in Bonn Advertentie als naar bij Toiletgarnituren vanaf 25.90 Toiletstellen vanaf ƒ25.50 Bijoux-doosjes vanaf f 5. Manicure-étuis vanaf f 5.95 Tassen, Avondtasjes en vele andere voor u aantrekkelijke geschenken Grote Houtstraat 92 Telef. 12160 Advertentie [uifc JANTJES Tt-nctrNaagK Ja, dat zou Jantje wel willen! Ver langt u ook zo vol verwachting naar iets moois? B.v. naar een echt fijn vanaf f 115, dat u zag liggen in de etalage van Het huis met het carillon Grote Houtstr. 49, Haarlem, Tel. 20049 verrast. In officiële kringen verluidt, dat het bezoek op korte termijn is geregeld. (AFP) De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Hilger van Scherpenberg. voert in Parijs geheime voorbereidende besprekingen, waarvan de vier andere landen van de E.E.G. op de hoogte zijn gebracht. Adenauer zou het gesprek aangrijpen als een kans om een handelsoorlog in Europa te verhinderen. De bondskanselier heeft altijd meer belang gesteld in de politieke zijde van de Euro pese Economische Gemeenschap dan in de economische aspecten ervan. Zijn voor naamste medewerkers op economisch ge bied, onder wie professor Erhard, minister van Economische Zaken en vice-kénselier. hebben van het begin af aan nauwelijks verhuld dat zij de voorkeur geven aan een Vrijhandelszone boven de E.E.G. Erhards standpunt wordt gedeeld door vele in dustriëlen. die vrezen dat West-Duitsland zich zal opsluiten in een betrekkelijk klein protectionistisch Europees blok, dat door Frankrijk overheerst wordt. Tot op heden heeft Adenauers stem altijd de schaal laten doorslaan naar de kant van politieke integratie en samengaan met Frankrijk. (DPA) Volgens de resultaten van een opinieonderzoek staat professor Erhard, nummer één als mogelijk geachte opvolger van de 82-jarige Adenauer. Hij heeft Hein- rich von Brentano, de minister van Buiten landse Zaken, van de eerste plaats ver drongen. Als derde figureert Eugen Ger- stenmaier. de voorzitter van de Bondsdag (Tweede Kamer). (Van onze correspondent in Brussel) 110/Ü 3» Uik>Uf/t)Jr AJOIJg I De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny. en de minister van Buitenlandse Handel,-Jacques van Offelen. hebben op een persconferentie meegedeeld, dat de Benelux-landen het initiatief hebben genomen tot. een poging om de onder handelingen met Engeland en de andere O.E.E.S.-landen betreffende de Vrijhandels zone alsnog in extremis te redden. Zij geven tevens in grote lijnen de inhoud van hun voorstel. Een uur voor de persconferentie had Wigny in naam van de drie regeringen van de Benelux aan de ambassadeurs van Frankrijk, Duitsland en Italië een exemplaar van het Benelux-memorandum overhandigd. Het Benelux-voorstel zal naar wij vernamen waarschijnlijk door de drie overige partners van de gemeen schappelijke markt worden geaccepteerd. De ministers Wigny en Luns hebben trouwens door hun experts een eenvoudige formule laten uitwerken. De voorstellen, vervat in een nota na mens België, Nederland en Luxemburg, omvatten: 1) Toepassing van de tariefver laging van tien percent, die op 1 januari, in het handelsverkeer der E.E.G.-landen van kracht wordt, op het handelsverkeer met alle 53 landen van de G.A.T.T. 2) Toe passing van de contingentenverruiming met 20 percent, die eveneens per 1 januari in het onderlinge handelsverkeer dér E.E.G.-landen van kracht wordt, op het verkeer met de elf O.E.E.S.-landen die geen lid van de E.E.G. zijn. 3) De invoer rechten en contingenteringen van land- bouwprodukten dienen op het huidige peil voor de duur van twaalf maanden te worden gehandhaafd. In die tijd kan de positie van deze produkten door onder handelingen worden bepaald. Wat de verruiming van de invoercon tingenten betreft, rekenen de Benelux-, Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 BRIEFWEGERS - SOUSMAINS HECHTMACHINES en -TANGEN landen en dus eventueel ook alle E.E.G.- landen op een tegemoetkoming van de overige elf landen van de O.E.E.S. Ook die landen zouden bereid moeten worden ge vonden om hun invoercontingenten tegen over de zes landen te verruimen. Wanneer deze voorlopige regeling, hoe gebrekkig ze dan ook mag zijn, per 1 januari 1959 van kracht kan worden, zullen de zes landen van de gemeenschappelijke markt en de elf overige landen van de O.E.E.S. de onderhandelingen over hel definitieve verdrag van de Vrijhandelszone kunnen hervatten. Het ziet er naar uit. dat het Benelux- memorandum bij de grote drie partners van de gemeenschappelijke markt, Italië. Frankrijk en Duitsland, in goede aarde zal vallen en dat er ook een ernstige kans bestaat, dat de O.E.E.S.-ministerraad hel plan goedkeurt. De Benelux is toch blijk baar onmisbaar als promotor van de Europese Unie. Bovendien waren geen in gewikkelde besprekingen nodig tussen Den Haag en Brussel. Een telefoongesprek tus sen de ministers Luns en Wigny en over leg met minister-president Bech in Luxem burg was voldoende'om het plan met grote spoed in elkaar te zetten. Het is waar schijnlijk dat het plan op 3 december op de ministerraad van de zes landen te Brussel ernstig onderzocht en misschien al dadelijk goedgekeurd zal worden. De resultaten over 1958 van de n.v. Plet- terij v h L. I. Enthoven en Cie te Delft zullen niet tegenvallen; dit heeft de direc tie in de buitengewone vergadering mee gedeeld. Het bedrijf is van zeer veel ifrerk voorzien, al heeft dit een enigszins be grensde vorm. Niet elke afdeling is geheel bezet, maar de goed bezette afdelingen hebben werk tot diep volgend jaar. De on derneming heeft voorts de beschikking ge kregen over een nieuw terrein, waar werk zaamheden verricht kunnen worden die anders aan andere bedrijven moeten wo- den overgelaten. Het produktieprogram- ma omvat onder andere de bouw van gro te bruggen en sluisdeuren. De n.v. is be zig met de constructie van een enorm groot tankpark in het Botlek-gebied. Het is het grootste werk dat Enthoven ooit heeft aangenomen. De vergadering was bijeengeroepen ter behandeling van een directievoorstel tot statutenwijziging in verband met het in voeren van een regeling betreffende een uitkering, afhankelijk van de bedrijfsin- komsten, de winst of de dividenden aan het personeel. Voor 1959 wordt rekening gehouden met een verlies van bijna vier miljoen gulden op de veerdiensten over de Westerschel de. De helft van dit tekort komt ten laste van de veerdienst Vlissingen-Breskens, die een nadelig exploitatiesaldo te zien geeft van f 1.979.500. Daarna volgt de dienst Kruiningen-Perkpolder met een geraamd tekort van f 1.599.900 dan de dienst Ter- neuzen-I-Ioedekenskerke met f 265.775. Het totaal geraamde tekort van f 3.845.075 zal door het rijk worden gedragen. Advertentie Toen koesterde de goede zon dit kind Nu laat de zon ons waai- en regenland alleen. Geef, Moeder, Uw gezin en Uzelf wat herfst en winter niet geven kunnen. Geef vitaminen. Vitaminen van Philips-Roxane I ACTIFR AL 10 HET HELE GEZIN ACTIEF EN VITAAL! De 10 belangrijkste vita minen. Niet te veel, niet te weinig. Precies wat U nodig hebt. Eén dragee per dag is voldoende. Flacon met 100 dragees f 2.88. Gezins verpakking - 150 dragees de helft méér. en toch slechts f 3.75. noem de naam - voor alle zekerheid Op woensdag 26 november zal een bank- consortium onder leiding van de Twentsche Bank n.v. de inschrijving openstellen op 15 miljoen 5 percent 20-jarige obligaties in stukken van 1000, ten laste van de Verenigde Machinefabrieken n.v. te 's Gra- venhage tot de koers van 98% percent. De storting dient te geschieden op 19 december. De aflossing is in vijftien jaar lijkse termijnen. Er is geen vervroegde aflossing vóór 1968: van 1968 tot 1972 a 101 '/s percent en gedurende de verdere looptijd tot 101 percent. De gelden, benodigd voor de investerin gen ten behoeve van de voortgaande mo dernisering en verdergaande .specialisatie, zullen in de eerstkomende jaren de uit de afschrijvingen vrijkomende bedragen nog belangrijk overtreffen. Voorts vergt de na-financiering van exportorders, welke veelal met uitgestelde betalingen moeten worden gecontracteerd, steeds grotere be dragen aan middelen. Hoewel hiervoor speciale kredieten bij de bankiers c.q. de Export Financiering Maatschappij worden opgenomen, blijft door het eigen risico, dgt-aaa,exportkredietverzekering, verbon den is, gedeeltelijke financiering uit eigen middelen noodzakelijk. Over de gang van zaken en vooruitzich ten zegt de directie, dat, hoewel er in de loop van 1958 een achteruitgang in het totaal-bedrag der binnengekomen orders valt waar te nemen, waardoor het bedrijfs- Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen tijdens de maand september 1958 2004 miljoen (september 1957: 1995 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 1928 miljoen (september 1957: 1813 miljoen) naar derde landen uitvoerde. In vergelijking met de overeenkomstige pe riode van 1957 betekent dit een toename van de invoer met 0.4 .percent en een toe name van de uitvoer met 6 percent. De intra-Beneluxhandel gaf tijdens de maand september 1958 het volgend beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Neder land 167 miljoen (september 1957: 160 miljoen); invoer in Nederland uit de B.L. E.U. 207 miljoen (september 1957: 218 miljoen). De toename van de intra-Benelux handel tijdens de maand september 1958 in vergelijking met. dezelfde periode in 1957 bedroeg van noord naar zuid 4 percent: van zuid naar noord was er een afname van 5 percent. De n.v. Algemeen Administratie- en Trustkantoor te Rotterdam zal namens committenten een bod doen van 300 percent op aandelen Koninklijke Hol landia, Fabriek van Melkprodukten en Voedingsmiddelen n.v. te Vlaardingen. IS. Langzaam maar onverzettelijk kwa men de agenten op Groova af. Ze hielden ivapens en rinkelende handboeien klaar. „Wat moeten jullie van me?" vroeg Groova wantrouwend. „U hebt geschoten", stelde brigadier Knip grimmig vast, „u hebt schade toegebracht aan goederen en de openbare orde verstoord". „Wat zou dat?" vroeg Groova met opkomende drift, „wat zijn dat voor stadse fratsen? Kun je hier niet even rustig schieten, zonder dat een stel stadsbroekjes met rare petjes op zich ermee bemoeien?!" „Rare petjes?" her haalde brigadier Knip beledigd, „nu is het genoeg! Geef hier dat geweer, u bent ge arresteerd". „Wat?!" riep Groova hees, „durf je een Joppe te vragen, om zijn ge weer af te gevenNu frats je het toch te stads, broekje! Als je dan met. alle geweld moeilijkheden zoekt., zul je ze krijgen ook!" En met een snelheid, die opmerkelijk was voor zijn leeftijd, ging Groova tot de aan val over. Schoten knalden. Kogels, politie- petten, laarzen en andere kledingstukken vlogen door de lucht. Dit trok de aandacht van de overige leden der familie Joppe. „Ik geloof, dat Groova ruzie heeft", zei Moeke. „Humf", zei Pa, terwijl hij slaperig over eind kwam en zijn geweer greep. „Hoera!" riepen Billy en Willy, vechtlustig uit hun kistje springend, „er op los!" „O. o", dacht Panda, „nu komen er vast nóg meer moei lijkheden!" resultaat op den duur ongunstig kan wor den beïnvloed, deze achteruitgang in het resultaat over 1958 niet van dien aard zal zijn dat het dividendpercentage over 1958 om deze reden ten achter behoeft te blijven bij dat over 1957. Wanneer de achteruit gang in de conjunctuur voor de bedrijfstak zich niet verder voortzet en de bedrijven zich tijdig aan de gewijzigde omstandig heden weten aan te passen, mag worden verwacht, dat over het boekjaar 1959 niet onbevredigende financiële uitkomsten zul len worden behaald. De werktijdverkorting welke enige tijd geleden was ingevoerd bij de n.v. Neder landse Kabelfabriek te Delfzijl is opge heven. Er wordt thans weer normaal 48 uur per week gewerkt. Naar het A.N.P. van de zijde der directie van de onderneming te Delfl verneemt, is de toegenomen bedrijvigheid te danken aan een spoedorder. waaraan thans in de doch teronderneming të Delfzijl wórdt gewérkt. De directie verklaarde, verder niets om trent de opleving te kunnen mededelen, maar van betrouwbare zijde vernam het A.N.P. nog, dat de orderportefeuille, onder andere door opdrachten van P.T.T., beter is bezet dan zij lange tijd is geweest Het is de bedoeling, dat het personeel, cat in de periode van slapte is afgevoerd, geleidelijk aan weer in dienst w^rdt genomen. Bondskanselier Adenauer heeft dinsdag aan vertegenwoordigers van de vakbond I.G. Bergbau, toezegging gedaan, dat de bondsregering nog vóór Kerstmis finan ciële hulpmaatregelen voor de Duitse steenkolcninduslric wil nemen. De beoogde hulpmaatregelen zijn: 1. de extra belastinglast voor kolen zal afge schaft worden om gelijke concurrentie-om- standigheden met stookolie te scheppen; 2. de leveringsovereenkomsten voor Ameri kaanse kolen, die op het ogenblik voor 38 miljoen ton gelden, zullen vervangen wor den door overeenkomsten voor 26 mil joen ton kolen; 3. de Bondsspoorwegen zul len met behulp van een borgstelling orders plaatsen tot een bedrag van 500 miljoen mark, waarvan voor rond 300 miljoen aan staalintensieve vernieuwingswerkzaam heden aan bruggen, rails, seinhuizen enzo voorts. Tc laag. Een mislukte start van een straaljager van de Amerikaanse mari ne heeft. zonder ernstige gevolgen een wonderlijk treinongeluk veroor zaakt. De motoren van de F-4-d „Sky- raider" weigerden tijdens de start, het vliegtuig gleed tot op de spoorlijn, waar juist een trein naar Santa Fe na derde, botste daartegen en deed de die sellocomotief en vijf van de zeven wa gons ontsporen. Botsing. Bij Laksham in Oost-Pakistan zijn twee treinen op elkaar gebotst. Volgens de eeiste berichten zijn zes tien personen om het leven gekomen en werden 37 gewond. Het dichtstbijzijn de ziekenhuis, waarheen de gewonden konden worden vervoerd is te Comilla, op ruim vijftig kilometer afstand. Oude kennis. Gravin Marzia Cerruti de Benedetti is dinsdag in Sarzana 104 jaar geworden. Gravin Cerruti heeft nog school gegaan bij Italic's befaamde, negentiende-eeuwse schrijver Alessan- dro Manzoni. Zij was jarenlang de in tieme vriendin van koning Victor Ema nuel de Tweede, Guiseppe Garibaldi, Giuseppe Verdi en Gioacchino Rossini. Ontnuchtering. De Poolse regering heeft een nieuw programma bekendgemaakt voor de volgend jaar te houden cam pagne tegen drankmisbruik. Aan de staatsbrouwerijen en -distilleerderijen is opdracht gegeven meer bier. meer limonade en minder wodka te produce ren. Verder wil men centra voor medi sche hulp, „ontnuchteringstations" en meer van deze voorzieningen scheppen. Ontvolking. Na voltooiing van de uittocht van Duitsers uit de onder Pools be stuur staande Duitse gebieden zullen daar vrijwel geen protestanten meer wonen, aldus het voorlichtingsblad van de evangelische kerk in Duitsland. Het aantal protestanten aldaar zou dan nog. maar ongeveer één percent van de bevolking uitmaken. Voor de oorlog woonden er ruim zes miljoen protestan ten. Storm. Na een hevige storm, die woens dag aan de zuidwestkust van het Ja panse eiland Hokkaido heeft gewoed, worden verscheidene vissersschepen met bij elkaar 39 man vermist. Vuur en water. Een 26-jarige Oostenrijk se boer, Friedrich Preiner, lid van de vrijwillige brandweer, heeft bekend verscheidene branden te hebben ge sticht om aan alcohol te komen. Nadat de brandweer zijn taak heeft verricht wordt er ook daar namelijk altijd een borrel geschonken. Sjeik. Volgens de „Daily express" onder handelt de Sjeik van Koeweit over de aankoop van een torpedojager van de Britse marine „voor zuiver persoonlijk gebruik". Ikoon. De kathedraal van Coventry, de zelfde voor de restauratie waarvan de Westduitse bondspresident namens het Duitse volk 5.000 pond sterling schonk, is opnieuw een kostbare schenking rij ker geworden. Zij heeft een ikoon ont vangen als geschenk van de patriarch van Moskou. De Russische ambassade in Londen heeft verklaard dat de Rus sische ambassadeur Malik „persoonlijk met de gift te maken had." Schuldig. In het proces tegen de 14-jarige Caryl Ann Fugate, het meisje, dat Charles Starkweather bij zijn serie moorden begeleidde, heeft de openbare aanklager geconcludeerd tot schuldig verklaring. Hij liet de bepaling van de strafsoort aan de jury over. Hij betoog de. dat nok jonge mensen moeten in zien. dat men niet een moord-tocht van acht dagen kan meemaken en dan vrij uit gaan. alleen omdat men 14 jaar en een meisje is. Gast. Prins Fahed al Feisal, de burge meester van de Saoedisch-Arabisch« hoofdstad Riad, is woensdag voor een bezoek van twee weken in West-Duits land aangekomen. Hij zal met diverse aannemers besprekingen voeren over werken in Riad. De prins, een neef van koning Saoed, zal na afloop van zijn verblijf in West-Duitsland België. Ne derland en Denemarken bezoeken. Alles doen. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, is woensdag te Georgetown in Brits-Guyana aangeko men. De gouverneur zei bij aankomst, dat de nieuwe regering te Paramaribo alles zal doen om Brits-Guyana en Su riname nog dichter bij elkaar te bren gen. Dertig percent. Ruim 52.000 werknemers in Mexicaanse textielbedrijven zijn woensdag in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan een eis tot der tig percent loonsverhoging. De werkge vers willen geen enkele loonsverhoging toestaan en zij zijn voornemens een uit spraak van de betrokken gerechtelijke instanties over de al dan niet wettig heid van de staking uit te lekken. In de afgelopen nacht kwamen er in Nederland grote weerverschillen voor. Terwijl in het oosten van het land tenge volge van een wolkendek slechts een ge ringe temperatuurdaling optrad, (het vliegveld Twente had een minimumtem peratuur van zes graden boven nul) daal de het kwik elders aanzienlijk en meldde het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam een laagste waarde van drie graden onder nul. Ondertussen nam het continentale ho- gedrukgebied nog wat verder in beteke nis toe. Het bereikte een luchtdrukwaar- de van 1047 millibar in zijn centrum. Het verplaatste zich daarbij wat in zuidooste lijke richting naar West-Rusland. De de- pressie-invloed kan zich nog steeds niet naar West-Europa uitbreiden. Het rustige weer duurt dan ook voort. WEERRA PPORTEN Advertentie BAD- en KEUKENDOEKEN Vrijdag 21 november Zon op 8.09 uur, onder 16.42 uur. Maan op 14.42 uur, onder 2.49 uur. Maanstanden 26 nov. 11.16 uur volle maan. Temperaturen buiten w i en binnenlandheden C morgen 7 uur. Neerslag: TJ d a a laatste 24 uur. c r. il f Ia Den Heidei onbewolkt zzo 4 0 Ypenburg mist windst. -0 0 Vlissingen dichte mist O 4 0 Eelde geheel bew. windst. 6 0 Twente geheel bew windst. 6 0 De Bilt onbewolkt ono -0 0 Eindhoven onbewolkt ono 2 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt windst. -1 0 Helsinki geheel bew wzw 1 0 Stockholm geheel bew. z 5 0,5 Oslo geheel bew windst 1 0,1 Kopenhagen geheel bew ozo 5 0 Aberdeen zwaar bew. zzo 6 0 Londen mist windst. 6 0 Amsterdam onbewolkt O 3 0 Brussel mist windst. -1 0 Luxemburg mist no 2 0 Parijs licht bew. ono 1 0 Bordeaux mist windst. 2 0 Grenoble zwaar bew windst. -2 0 Nice zwaar bew. n 9 0 Berlijn geheel bew O 1 0 Frankfort geheel bew windst. 6 0 München geheel bew. windst. 3 0 Zürich geheel bew ozo 2 0 Genève geheel bew. n 3 0 Locarno onbewolkt windst. -2 0 Wenen geheel bew. zo 5 0,6 Innsbruck licht bew. windst. -4 0 Rome half bew. ono 7 0 Ajacclo zwaar bew. no 8 0 Madrid onbewolkt windst 2 0,2 Mallorca zwaar bew. windst. 11 4 Algiers half bew. windst. 10 1

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2