Lion d'Or BIJ DE TIJD Zilveren toneelexpert Paleis van Sint Nicolaas in de Anegang „Confessionele partijen gaan moeilijke jaren tegemoet" ARALIA SI-SI VRUCHTENLIMONADE IS NU GEVITAUSEERD! „KINDER VREUGD" Bazaar van W.I.Z.O: ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM HELPT HEM! DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT *4 CHU-voorzitter mr. Beernink in Haarlem: Burgerlijke Stand van Haarlem Grot* sortering WOLLEN MUTSEN lumpers met V-hals 17.95 Inbrekers zijn 's nachts weer op pad Prijzen voor winnaars van kindertekenwedstrijd Sint Nicolaas thans ook in noord Meisje aan ouderlijk gezag onttrokken VERENIGING VOOR CREMATIE A.V.V.L. 60.0 O O IE DEN Arie Peters bespeelt de beiaard van St. Bavo Nieuw bankgebouw „De confessionele partijen (de K.V.P., A.R., C.H.U. en Geref. Staatkundige Par tij) zullen het de komende jaren zeer moeilijk krijgen. De periode vóór 1960, het jaar der nieuwe Kamerverkiezingen, zal meer aandacht vragen voor materiële za ken als lonen, prijzen, huren, subsidies en belastingen dan van geestelijke en streng principiële onderwerpen. Hiermee zullen de confessionele partijen ernstig rekening moeten houden", aldus de nieuwe voorzitter van de Christelijk Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink in de cause rie. die hij woensdagavond voor de afde ling Haarlem van deze partij in Brink man aan het Houtplein in Haarlem hield over „Actuele problemen in de politiek". Namens de Jongerengroep die het initiatief tot deze bijeenkomst had geno men de Vrouwengroep en de kiesver eniging van de C.H.U. in Haarlem sprak mr. A. Wensing een welkomstwoord. Mr. Beernink zei verder, dat de C.H.U. haar standpunt voor de komende jaren reeds heeft bepaald. Zij zal haar beginsel laten horen, waar dit onmiddellijk of zijdelings om de hoek komt kijken en zij zal in de tweede plaats niet de materiële proble men veronachtzamen, die om een oplos sing vragen. Een voorbeeld hiervan is de agrarische commissie, die wil bijdragen tot oplossing van het landbouwvraagstuk met betrekking tot. de melksubsidies en dergelijke. Verder is de sociaal-economi sche commissie bezig met een plan het in 1951 opgestelde program aan de thans geldende omstandigheden aan te passen. Deze commissie hoopt binnen enkele maanden met haar rapport gereed te zijn, aldus spreker, die tevens herinnerde aan het vorig jaar uitgekomen middenstands- rapport Dergelijke activiteiten zijn, zo stelde de Unievoorzitter, broodnodig. De C.H.U. moet een eigen geluid laten horen, juist omdat de confessionele partijen een moei lijke tijd tegemoet gaan. Mr. Beernink erkende, dat dit moeilijk zal zijn, omdat de C.H.U. regeringspartij is. De „37" „Dit feit heeft echter stellig niet de door slag gegeven bij de behandelingen van de vervreemding der landbouwgronden en de zaak van de 37 verstekelingen, hoewel het er hierbij inderdaad op leek, dat de C.H.U. geen eigen geluid liet horen. Slechts za kelijke overwegingen gaven voor de C.H.U. bij deze aangelegenheden de door slag", bracht mr. Beernink met nadruk naar voren. „De regering heeft geen bezwaren ge maakt tegen het toelaten van verstekelin gen in Nederland. Van de in totaal 140 verstekelingen mochten er reeds veertig in ons land blijven. Het besluit van de Ka mermeerderheid om de 37 af te wijzen was echter juist", aldus mr. Beernink, die liet doorschemeren, dat de bezwaren van de regering ook naar de mening van de C.H.U. wel degelijk gegrond waren. Spreker zei verder, dat het feit, dat de C.H.U. „gouvernementeel'' is, helemaal nog niet behoeft in te houden, dat zij in I960 wederom aan het kabinet zal deelnemen. Misschien is het wel eens beter er buiten te blijven en zich in de boezem van' de partij te bezinnen, aldus de voorzitter, die 'zich ook geen voorstander toonde van één protestants-christelijke volkspartij (dus een samengaan van A.R. en C.H.U.) te genover een rooms-, een socialistisch- en een liberaal blok. Uit d.e ervaring is reeds gebleken, dat gecombineerde verkiezings lijsten voor beide partijen verlies bete kenden. Mr. Beernink herinnerde hierbij aan de conclusie van de voorzitter der A.R.-partij, mr. Bruins Slot, dat een sa mengaan van deze christelijke partijen „een onmogelijkheid kan worden ge noemd". Troonrede De C.H.U.-voorzitter besprak ook de Troonrede. Twee goede zijden van deze Advertentie Daardoor nóg fijner! Nóg gezonder! Weet u wat dit betekent? Dat de smaak van deze edelste vruchtenlimonade nu als het ware verjongd en verlevendigd is. Hel sap van de nieuwe kersverse sinaasappeloogst is in Si-Si rijk verwerkt. Er ging weer eente kristalsuiker bij! En het verkwikkende C02. Próéf nu eens die nieuwe gevilaliseerde Si-Si! Morgenen overmorgenen elke dag! Heerlijk! Haarlem, 19 november 1958 BEVALLEN van een zoon, 18 nov.: A. van BruggenWassenaar; H. A. van Nor denGroenewoud; W. C. BouwhuisKeij- zer; A. C. MonsterVerschoor; J. van der SarLeusink; M. J. BrouwerMatthijsen; 19 nov.: G. G. DijkmanPuister; H. J. van EisVan Angelen. BEVALLEN van een dochter, 17 nov.: W. J. Ch. Vernout.Vunderink; 18 nov.: T. IJ. van DrunenDantuma; 19 nov.: H. M. .JuffermansWij ga. ONDERTROUWD. 18 nov.: B. E. Zwarts en J. G. de Jóng: 19 nov.: E. Goedemans en Y. Lemmens; B. F. van der Velden en C. J. M. Venneker; W. H. Medenblik en •I. H. van Gelder; E. J. Nieuwenhuis en H. Zeelenberg; H. van Dam en C. Th. Berk; P. Metselaar en J. Ch. van Hooff; H. Bood en A. Dijkstra; A. W. Medenblik en M. Ummels: C. A. Binsbergen en G. A. van Dis; J. C. Kloet en H. A. C. Korstjens; A. van Driel en H. Budding; N. de Boo en G. Wolf; F. N. Faber en M. B. Rijbroek; H. Takken en A. C. van Wel; W. R. van der Reijden en R. Dingjan. OVERLEDEN, 17 nov.: B. Heinsius, 75 j„ Kamperlaan; F. Feenstra, 73 j.. Reitz- straat; 18 nov.: J. Keur, 51 j„ Mrt. van Heemskerkstraat; W. K. Pétri, 95 j., Jans straat; H. Boerée, 76 j., Rustenburgerlaan. GEHUWD, 19 nov.: J. .J. M. Pastor en E. B. A. Augustin; J. H. Wijers en K. G. van Dijk; H. J. H. Moors en A. M. M. Hofland; W. J. G. Sanberg en W. C. C. Rouwhorst; .T. F. Geusebroek en F. M. G. Kolle; G. Klaver en L. Paap; H. Huisman en E. D. L. de Boode; M. W. H. Visser en E. de Jong; C. J. Hulskes en K. J. Burghardt: H. J. Vooges en M. E. T. Wolff. rede achtte spreker de duidelijke uit spraak van de regering over de kwestie- Nieuw-Guinea en de even duidelijke con clusie, dat Nederland in economisch op zicht er niet bepaald goed voor staat. Daarnaast oefende spreker kritiek op het te veel aan algemeenheden in de Troon rede in plaats van meer cijfers, de jam merklacht over de toestanden in Indone sië in plaats van het noemen van even tueel te nemen maatregelen, en ten slotte het feit, dat de regering te veel overlaat aan de Sociaal-Economische Raad. Ten aanzien van het begrotingstekort van anderhalf miljard gulden was mr. Beernink van mening, dat de regering ernstig moet nagaan hoe de staatstaken en overheidsuitgaven te verminderen. Hij was er van overtuigd, dat lang niet alle 120.000 ambtenaren bij de overheidsdiens ten volop werk hebben. „Waarom moet het departement van maatschappelijk werk op zichzelf blijven bestaan en waarom kan men Sociale Zaken niet onderbrengen bij Binnenlandse Zaken," vroeg spreker zich af. Aan het einde van. zijn inleiding sprak mr. Beernink de hoop uit, dat in deze tijd van wrevel en ontevredenheid de princi piële onderwerpen steeds meer zullen gaan doorklinken en dat het. Nederlandse volk in het belang van zichzelf tot het be sef komt, dat er hogere waarden in de politiek zijn dan geld en stoffelijke zaken. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het. stellen van vragen. Advertentie ANEGANG U FRANKESTR. 3—5 De laatste nachten zijn in Haarlem weer inbrekers op pad. Soms slagen zij erin zon der veel moeite huizen binnen te dringen, doordat een raamnje op een kier open staat. In de nacht van dinsdag op woens dag werd een colbertje gestolen uit de huiskamer van een woning aan de Orion- weg. Een opsteekraampje van deze kamer stond open. Door middel van een schoffel heeft men het jasje van een stoel gelicht. In een zak van het jasje zat een porte feuille met zes gulden. In dezelfde nacht is een inbreker een huis aan de Corn. Speelmanlaan binnen gedrongen. Daar stond een oosteekraampje van de keuken open. Uit de huiskamer werd een tasje gestolen, waarin een porte- monnaie met dertig gulden zat. Uit een schuurtje, grenzend aan de Corn. Speel manlaan, werd een fiets gestolen. De deur van het schuurtje was niet afgesloten. Woensdag is aan het Junoplantsoen een fiets gevonden, die vermoedelijk uit het schuurtje afkomstig is. Advertentie Ontdek HUDSON - het Is de moeite waard Woensdagmiddag had in het Concert gebouw te Haarlem de laatste prijsuitrei king plaats aan de winnaars van een te kenwedstrijd voor de jeugd, die door Ver- maat en Franken's bakkerijen n.v. was georganiseerd. De jury moest uit een to taal van 1789 inzendingen prijswinnaars aanwijzen in twee leeftijdsgroepen, groep A kinderen tot 9 jaar engroep B van 9 tot 14 jaar. In groep A werd nummer één de 8-iarige Rudolf L. v. d. Kastele, Zaarren- laan 114, Haarlem, en in groep B de 13- jarige Jan Helmer v. d. Wetering. Tuin wijklaan 44, Haarlem. In aansluiting op de prijsuitreiking werd de kinderen een feestmiddag aangeboden, waaraan mede werkten de goochelaar Fantasto en Nan Miller, die een non-stop revue opvoerde onder de titel „Met de jeugd in sprookjes land". Voor de muzikale omlijsting zorgde de jongensband „The Jokers". Advertentie' Zalen voor vergaderingen en recepties HOTEL CAFé RESTAURANT Een week lang heeft Sint Nicolaas zich in Haarlem alleen opgehouden in het cen trum, waar hij zich in een warenhuis heeft teruggetrokken. Woensdag echter heeft de Goedheiligman zijn bisschoppelijk be leid gewijzigd en zich ook elders in de stad laten zien. Aan de bevoorrechting van het centrum is dus een einde gekomen. De Sint kan de inwoners van noord weer recht in de ogen zien. Tijdens zijn intocht in noord gistermiddag heeft hij laten blijken, dat hij zich ook daar goed thuis voelt. Omdat de stoomboot heeft afgedaan, arri veerde de Goedheiligman met een motor jacht. Niet uit Spanje, maar uit Spaarn- dam. Om twee uur meerde hij zijn jacht aan de oever van het Spaarne, ter hoogte van de Kloppersingel. Enkele honderden kinderen stonden juichend en zwaaiend met hun moeders en het bestuur van de Generaal Cronjéstraat-vereniging de Sint op te wachten. De harmonie Haarlem be reidde de heilige bisschop een muzikaal welkom en speelde „Zie ginds komt de stoomboot" en andere onsterfelijke mëf lodieën. De begroeting door de in stemmig zwart gestoken heren van de straatvereniging was allerhartelijkst. Tewijl zij d e Sint naar zijn gezondheidstoestand vroegen, deelden de zwarte Pieten pepernoten uit. De Sint besteeg zijn schimmel en begon zijn glorieuze intocht in noord. De stoet werd geopend door twee herauten, waar na landelijke ruiters volgden. Na het vro lijk spelende harmoniekorps sloten twee calèches met het bestuur van de straatver eniging en de commissie van ontvangst de stoet, die een groot aantal straten doortrok. De lange'tocht eindigde bij restaurant Het Bolwerk. Voor gerechtshof zes maanden voorwaardelijk geëist Dg procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam heeft vanochtend zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen een 39-jarige vertegenwoordi ger uit. Amsterdam, die tegen de zin van de ouders hel vorig jaar met een minder jarig Haarlems meisje naar België reisde. In eerste aanleg was deze verdachte dooi de rechtbank in Haarlem geen straf opge legd, hoewel de ten laste gelegde schaking wettig en overtuigend bewezen werd ge acht. De laatste alinea van artikel 281 ver meldt echter: „Indien de schaker met de weggevoerde een huwelijk heeft gesloten, heeft geen veroordeling plaats, dan nadat de nietigheid van het huwelijk is uitge sproken." De verdacht is in mei met het meisje 'in. het".huwelijk gefj-ëden.. en aan gezien dat huwelijk nog steeds van kracht, is, kón hij dus op grond' van schaking niet worden veroordeeld. Subsidiair was de vertegenwoordiger het onttrekken van een minderjarige aan het. wettig gezag ten laste gelegd. De Haar lemse rechtbank sprak hiervoor al even min een veroordeling uit en was van me ning, dat wanneer men de verdachte niet wegens schaking mag bestraffen het rede lijk moet worden geacht dat men hem dan evenmin kan veroordelen op grond van artikel 279 (het onttrekken van een min derjarig® aan het ouderlijk gezag). De of ficier van Justitie was in hoger beroep ge gaan. De procureur-generaal was het met dit laatste niet eens. Hij wees er op dat de wet de strafbaarheid ten aanzien van artikel '279 niet uitsluit, wanneer de verdachte in tussen met het weggevoerde meisje is ge huwd. Doch ook hij achtte het onjuist ver dachte thans nog naar de gevangenis te sturen, zodat hij zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf eiste met een proef tijd van twee jaar. De raadsman bepleitte vrijspraak, res pectievelijk ontslag van rechtsvervolging. Het hof zal op 5 december uitspraak doen. Advrrtpntip Na ifiz van deze adv. als drukw. aan Hoofdbestuur Plant. Midden laan 58. Amsterdam-C. ontvangt U uitvoerige inlichtingen. Voordat Sint Nicolaas zijn schimmel besteeg, inspecteerde hij de landelijke ruiters die hem bij de intocht vergezelden. Van De heer Martin Uilten- bogaard, Schoterwcg 35 in Haarlem-Noord, kan met recht zeggen dat zijn brood winning een familie-aange legenheid is. Hij is namelijk de vierde generatie, die het beroep van horlogemaker uitoefént. Zelf vierde hij dezer dagen het feit, dat hij een halve eeuw geleden zo van de lagere school bij zijn vader in de zaak kwam om de fijne kneepjes van het vak te leren. Dat was in het horloge- en klokkemvinkel- tje aan de Lange Tiendeweg in Gouda. Vijfentwintig jaar later vestigde de heer Uit- tenbogaard zich als zelfstan dig horlogemaker en „rin- géhspecialist" in de Spaarne- st.ad om de familie-traditie voort te zetten. Het blijkt,, dat hij niet alleen een goed vakman maar ook een ge zellige prater is, die zich nog heel wat uit zijn lange loop baan herinnert. In de huis kamer, die uitziet op het rusteloze verkeer op de Schoterweg, hangt 'n jeugd herinnering aan de muur. De oude foto toont de heer Uittenbogaard als vijftien jarige knaap met pet op en lange zwarte kousen aap. vóór d'e deur van de' winkfl in Gouda, blijkbaar zo juist. vón een fietstochtje terug gekeerd. Jn de deuropening staat vader Uittenbogaard, volgens de toen heersende mode ge kleed met Garibaldi-hoed en ..vadermoordenaars". Aan de deurposten hangen de mooi ste exemplaren uit de klok- kenvoorraad van vader Uit tenbogaard. ..Als ik die foto zie. schiet me een granpig voorval te binnen", zegt de heer Uittenbogaard lachend. ..U moet weten dat er vaak veel boeren met hun vee langs onze zaak trokken op weg naar de veemarkt in Gouda. Ze wipten dikwijls bij ons binnen om bij de - warme kachel een bakje koffie te drinken. De koeien en kalveren stonden dan buiten te wachten. Op zekere dag. toen de boer weer eens bij ons op de koffie was, kwam een van zijn koeien hem achterna. We hoorden gestommel in de winkel en toen we gingen kijken stond het koebeest breeduit ach ter de toonbank. Het had heel wat voeten in de aarde voordat de boer zijn dier uit de winkel kon loodsen". De heer Uittenbogaard ver telt verdei' dat hij zijn vak altijd met veel liefde heeft gedaan. ..Het is mijn beroep en miin hobby tegelijk", zegt hij. „Ik heb een beste oplei ding gehad. Betere leraar dan mijn vader was er niet. Zelfs toen ik in Leiden in garnizoen lag fietste ik, weer of geen weer. dagelijks na afloop van de dienst naar Gouda en terug om elk vrij uurtje in de winkel te kun nen helpen". Allerlei uurwerken heeft de heer Uittenbogaard onder handen genomen. Van repe titiehorloges tot scheeps- chronometers en zelfs toren uurwerken toe. Friese staart klokken. stoeitjesklokken en gecompliceerde moderne tijd meters met datum, kalender en maanstanden hebben voor hem geen geheimen. Het wordt je tegenwoordig wel heel wat gemakkelijker ge maakt dan toen ik het vak leerde. Ik weet nog goed hoe ik als jongen vaak een oude Friese klok uit elkaar moest halen en repareren, die de een of andere boerin met sodawater schoon had willen boenen. Stuk voor stuk moest ik de groen uitgeslagen radertjes met blauwsteen en petroleum schoenpoetsen tot ze weer als goud glommen. En wan neer er eens iets onherstel baar stuk was moest ik met de hand een nieuw onder deel maken. Tja, zo leren ze het vak tegenwoordig niet meer. Je hoeft maar op te bellen en je krijgt het ge wenste onderdeel pasklaar toegestuurd". De klantenkring van de heer Uittenbogaard is niet tot Haarlem beperkt. Ook in Amsterda'm, Gelderland, Overijsel en Noordbrabant, ja zelfs Amerika heeft hij tevreden afnemers zitten. Met veel waardering spreekt hij over het aandeel dat zijn vrouw in de opbouw en uit breiding van de zaak heeft gehad. „Zeker zestig pereent komt. vodr haaihrrekónihg.. Ze is eigenlijk meer zaken vrouw1 dan huisvrouw, maar ze wil het niet weten", ver trouwt hij ons toe. Vijftig jaar gaat horloge maker Uittenbogaard met zijn tijd mee. Het laatste snufje op uurwerkgebied tikt in zijn winkel: een klok. die aan een van zijn wijzers een klein Spoetnikje wente lend meevoert. Dezer dagen bewonderden wij in de woning van me vrouw Bening aan de Gijs- brecht van Aemstelstraat 24 in Oud-Schoten een fraai exemplaar van een Aralia (Latijnse naam: fatsia japo- nico). Niet zozeer om het uiterlijk van deze aan de heester verwante plant, die in volle wasdom wel drie meter hoog kan worden, dan wel om het. feit dat. deze Aralia binnenskamers tot bloei is gekomen, hetgeen naar men ons van de zijde van Hout en Plantsoenen meedeelde, een vrij zeldzaam verschijnsel is. Wanneer de Aralia buiten staat, vertoont de plant wel vaker haar witte bolvormige bloemen, die uiterlijk veel weg heb ben van die van de klimop. De laatste jaren is de Aralia met haar grote handvormige decoratieve bladeren als ka merplant bijzonder gewild. Men zet de plant, wel des zomers buiten in de tuin en geeft haar bij het kouder worden van het weer een zonnig plekje in huis. Me vrouw Bening vertelde ons dat zij de plant vier jaar ge leden kreeg. Er zaten toen maar enkele bladeren aan. Thans is de plant ruim een meter hoog en volop in blad Een week geleden zag zij er voor het eerst enkele knop jes aan, waaruit spoedig de bloemen tevoorschijn kwamen. Zaterdag 22 november be looft. een bijzonder prettige dag te worden voor de buurt vereniging „Kindervreugd" in Haarlem-Oost. Zoals zo veel buurtverenigingen werd ook „Kindervreugd" vlak na de oorlog opgericht. Aan de Schipholweg kon men echter geen geschikte zaalruimte vinden en de leden moesten zich al die tijd behelpen met een timmerwerkplaats, die door de heer C. D. Slooten steeds weer beschikbaar werd gesteld. Van 1946 tot 1957 ging alles goed: jaar lijks verzorgde de buurtver eniging een uitgaansdag en een Sint Nicolaasfoest. De heer Slooten deed zijn werk- nlaats echter van de hand en onmiddellijk zat het be stuur van „Kindervreugd" met de handen in het haar. In samenwerking met de firma Driessen heeft men echter kort geleden een op lossing gevonden. De heer Driessen stond namelijk een deel van zijn nieuwe show room aan de Schipholweg 885 aan de buurtvereniging af en daardoor heeft „Kin dervreugd" de beschikking gekregen over een uitsteken de zaal ruim te. Op 22 novem ber gaat men de opening van deze zaal feestelijk vie ren. Het dertig leden tellende orkest „Amstelland" heeft reeds zijn medewerking toe gezegd. Het feest begint om acht uur des avonds en gaat door tot twee uur. Na afloop van het muzikale gedeelte van het programma zal er gedanst kunnen worden. De internationale organi satie van Zionistische vrou wen (W.I.Z.O.), gesteund door haar afdelingen over de ge hele wereld, houdt in Israel opleidingsscholen voor aller lei vakken in stand, onder andere landbouw- en landt- bouwhuishoudscholen, zuige lingentehuizen, waaraan ook opleidingsscholen voor kin- derverpleegsters zijn ver bonden, dagchrèches, enz. De W.I.Z.O. werkt mee aan de omscholing en de integra tie van de immigranten. Een zeer belangrijk aan deel heeft de W.I.Z.O. ook in het bevorderen van de spe cifieke Israëlische huisvlijt, die door verschillende be volkingsgroepen beoefend wordt. Het Jeminitische bor duurwerk en de met de hand bewerkte bijous vinden tegenwoordig ook buiten de grenzen van Israel vele gre tige kopers. Op woensdag 26 november van 10 tot 22 uur zal een aantal van deze artikelen in een van de zalen van het ge bouw van de Joodse ge meente (Kenaupark 7, Haar lem) te koop zijn op de te houden W.I.Z.O.-bazaar en verder zullen er allerlei andere goed bruikbare eigen gemaakte artikelen aange boden worden die in de komende decembermaand zeker goed als geschenk kunnen dienen. Verder is er een levensmiddelenstand met ondermeer enkele Israëlische produkten en eigengemaakte versnaperingen. Op het kantoor van Gerard Nielen's toneelfonds „Pieter Langendijk" aan het Hasse- laersplein 35 in Haarlem rinkelt de telefoon. De heer J. W. Duits'neemt de hoorn op. Een meneer uit Oude wetering vraagt om de toe zending van een bepaald toneelstuk. „Maar het stuk. dat. u.... .b.ed.oeltj.. .heet, iets anders, namelijk' zó' en ZÓ.' Bovendien.' is het 1 ook' - eèns' ónder eén anclere naam uit gegeven, het is een blijspel", antwoordt de héér Duits. Beter dan een lange uit eenzetting geeft dit telefoon gesprek een duidelijk beeld van de taak, die de heer Duits op 27 november vijf entwintig jaar vervuld zal hebben. Vooral van de op vatting van deze taak. En dit is nog slechts een vart de vele zijden van het werk van de heer Duits. Het. ,.heerli.jke avondje' komt dichterbij. Ook het onderwijzers Sint Nicolaas- feest, dat zoals elk jaar weer duizenden kinderen van de openbare scholen een onver getelijke dag zal gaan be zorgen. De schatkistbewaar der van Sint. kampt echter met zware zorgen. Boven aan zijn verlanglijstje staat een.... sluitende rekening. U kunt hem helpen door in te tekenen op de collectelijs- ten van de Sint Nicolaas- commissie van de afdeling Haarlem van de Nederland se Onderwijzersvereniging. Of als 't voor u gemakke lijker is kunt u uw geldelijke bijdrage storten op giro 535400 t.n.v. Onderwijzers Sint Nicolaasfeest. Hij was veertien, toen hij als jongste bediende het kantoor van Gerard Nielen betrad. Deze overleed in 1947 en de heer Duits kon terug zien op een veertien jaar lange buitengewoon prettige samenwerking met een zeer humaan mens. Van die tijd heeft hij het werk op kan toor alleen gedaan. In. zijn kartotbeek staan .dé .namen van drieduizend, toneelverenigingen in het hele land. Van nagenoeg alle kent de jubilaris een of meer bestuursleden persoonlijk. Als een vereniging om een stuk vraagt, belast hij zich niet alleen met de zichtzen- ding, maar verstrekt ook adviezen. Met een toelich ting vergemakkelijkt hij voor de vereniging de keuze van het repertoire. En deze toe lichting is deskundig, want de heer Duits heeft alle dui zenden stukken, die in hoge stapels de vier wanden van zijn kantoor bedekken, ge lezen. Dat. behoort ook bij zijn werk. Hij leest verder elk nieuw stuk, of het nu door het toneelfonds „Pieter Langendijk" zelf of door de ongeveer tien overige in het land bestaandë instellingen op dit gebied uitgegeven wordt. Vooral des zomers, als de toneelverenigingen op nonactief staan en er dus nagenoeg geen zichfzendin gen de deur uit gaan. leest de heer Duits veel. Het beoordelen van ma nuscripten van toneelauteurs behoort eveneens tot zijn werk. En verder voert hij de administratie en bereidt de incasso voor. De verenigin gen moeten, als zij een stuk op hun repertoire nemen, een minimum aantal boekjes afnemen en opvoeringsrecht betalen aan het fonds. Bo vendien zijn zij verplicht tot het voldoen van auteurs recht. maar dat gaat over 'n apart bureau. Sinds een jaar of zeven speelt de heer Duits ook zelf toneel, in de Haar lemse toneelgroep bouwfonds St. Jan. Ongetwijfeld zullen de directie van het toneelfonds en vertegenwoordigers van verenigingen deze toneelken ner bij uitstek op 27 novem ber in zi.in woning aan de Van Keulenstraat 10 laten blijken, hoezeer zij zijn werk an vakliefde waarderen. Van dinsdag 25 november tot en niet vrydag 5 december zal in een oud garen en bandwinkeltje aan de Anegang 26 in Haarlem het paleis van Sint Nicolaas ge vestigd worden. Maandag reeds begint men met de bouw van dit Moorse kasteel, dat opgetrokken zal worden in Walt Disncy- stijl en dat een hoogte van vijftien meter zal krijgen. Ook het interieur van dit pa leis, compleet met woon- en slaapkamer van de goedheiligman, zal, zo zegt de ini tiatiefnemer, het Anegang-comité, geheel aangepast worden aan de fantasie van het kind. Elke middag van half drie tot half zes zal de Sint in zyn paleis de kinderen ontvangen en hij wordt daarin bijgestaan door vier van zijn zwarte Pieten. Men heeft er zorg voor gedragen elk reklame-element te weren en alleen voor het verkrijgen van de toegangskaarten dient men zich tot de winkeliers in deze winkelstraat in de binnenstad te wenden. Alle bezoekertjes aan het paleis krijgen voorts een klein geschenk terwijl men vrij in de vertrekken van de bisschop van Myra~kan rondwandelen. Dinsdagmorgen zal de officiële opening ✓an dit paleis plaatshebben waarvoor de zwarte Pieten de stad worden ingezonden teneinde talloze relaties van het Anegang comité te inviteren. De Anegang heeft gedurende de tien dagen, dat het paleis van de Sint te bezichtigen zal zijn. gere kend op tienduizend bezoekers. De stadsbeiaardier Arie Peters geefi vrijdagmorgen een bespeling op de beiaaro van de Sint Bavo in Haarlem van halt twaalf tot half één. Op het programma staan onder meer melodieën uit de Franse operatijd in de achttiende eeuw Haar lems bloemenmeisje van B. Silberman, Ne derlandse liederen, Siciliana van B. Pergn- lesi, ballet uit „Orpheus" van J. C. Gluck, Soldatenkoor van Gounod, Wals van Délibes, Gavotte-double van De Fesch, De Rotterdamse Bank zal binnenkort een nieuw bijkantoor in Zandvoort openen. Het bankgebouw zal worden gevestigd in de winkelgalerij aan de Thorbeckestraat 13-

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4