Sterke jaargang jonge haring zwemt bij de Doggersbank Voorzitter van Christelijke bond critiseert overheidsmaatregelen PHILIPS WYBERT (ttivwnl LETTERS! DE LEKKERSTE Photoflux P. v. d. A. vindt experiment met gezinsoorden te duur Voorzieningen om te geraken van een gestichtsregime tot curatief regime Haringen reageren op kleuren en zijn erg bang van gele netten zelfbinders NAAIMACHINES Minister Klompé wil het advies van deskundigen afwachten GEEF CHOCOLADE WILLEM BEUKELSZOON" LIGT HEUS NIET STIL Plankton Wijtingmenu S.E.R. wil bedrijfschap voor fotobedri jven Fotojournalisten en het A .N.P. hebben bezwaren Verloven bij de landmacht SIGARENWINKELIERS IN DE KNEL „Over ons, maar zonder ons" Ook u maakt zulke leuke foto's BESMETTING Australische schoener met 13 man vermist PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN Aanvaring in haven van Buenos Aires UuinDUKÜAG 2 0 NOVEMBER 1958 DE BIOLOOG VAN het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek in IJmuiden, drs. M. Roessingh, heeft een boekje opengedaan over de werkzaamheden van de visserij-onderzoekingstrawler „Willem Beukelszoon" in het eerste halfjaar van 1958. Uit dit overzicht blijkt zeer duidelijk, dat de gekscherende opmerkingen die al te vaak over het werk van de „Willem Beukelszoon" worden gemaakt, beslist misplaatst zijn. Het vaartuig haalde maar liefst vijfentachtig reisdagen in vier maanden, het geen in vergelijking met de reisdagen van een normale bedrijfskotter zeer veel is. Deze schepen maken gemiddeld zesenzestig reisdagen in vier maanden. De Willem Beukelszoon" heeft in het eerste halfjaar van 1958 dertien reizen gemaakt; het schip was twee maanden op de werf voor reparatie. Tijdens de reizen hebben de biologen en technologen belangrijk onderzoekingswerk kunnen verrichten. Ondermeer trof men een zeer sterke jaargang jonge haring aan, die komend jaar in de haringvisserij een rol gaat spelen. HET SCHIP kwam. in februari ter be schikking van het onderzoek naar d.e ge dragingen van de paaiende schol. Over de twee paaigebieden in de Zuidelijke Noordzee, de Duitse bocht en het zo genaamde diepwaterkanaal, weten de bio logen nog altijd heel weinig. Zijn er bij de schol twee gescheiden rassen of groe pen met een eigen paaigebied? Zo ja, hoe groot is de menging van beide groepen en wat zijn d.e kenm.erken van elke groep? Is de bevissing van de ene groep even sterk als die van de andere groep en welke gevolgen heeft dit eventueel voor de overbevissing van de schol? Dat waren onder meer de vragen, waar voor de biologen zich tydens de schol - reizen van 10 tot 14 en van 24 tot 28 fe bruari en van 3 tot 7 maart gesteld zagen. Er werden metingen verricht en bloed monsters van de scholsoorten genomen. Vèrschillen tussen de twee groepen schol konden door de biologen in elk geval worden vastgesteld. Voor het verdere onderzoek en de te maken berekeningen kon belangrijk basis materiaal worden verzameld, aldus drs. M. Roessingh. In de periode van 19 tot 22 februari en van 10 tot 14 maart werd aandacht be steed aan het testen van een net voor het verzamelen van plankton. Dit net zal in het najaar bij het bemonstei-en van haring larven op de Doggersbank dienst moeten doen. Wil men zuivere schattingen kunnen maken over de haringlarven in zee. dan moet men precies weten hoeveel water door het net gefiltreerd wordt en op welke diepte het net vist. In de paaitijd van de Doggerbankharing zal men om de veertien dagen het gehele paaigebied afvissen om een indruk te kunnen krijgen van de pro- duktie van jonge haring. Oók werd tijdens de reizen van de „Wil lem Beukelszoon" onderzocht, welke in vloed de treksnelheid van het schip en de lengte van de vislijnen hebben op de vangst van een normaal trawlnet. Dit staat in verband met het onderzoek naar het gedrag van de vis voor het net, wat zowel voor de visserij als voor het visserij- onderzoek van belang is. Want de visserij biologen willen graag weten welk deel van de in zee aanwezige vis door een trawlnet wordt gevangen onder verschillende om standigheden. Dit is noodzakelijk, wanneer men de dichtheid van de visstand wil be palen. Tenslotte werd in dezelfde periode de trek van de glasaal in zee bèstudeérd. Tezamen met Denemarken, Schotland en Duitsland werd een gecombineerd pro gramma afgewerkt in de periode van 13 mei tot 14 juni. De schepen opereerden tezamen met dezelfde netten op dezelfde visgronden. Zo kon men ook de vangst capaciteiten van de schepen met elkaar vergelijken. Het was prettig om te kunnen consta teren, dat de „Willem Beukelszoon" in het internationale .gezelschap goed mee kon komen, want het schip ving aanzienlijk meer vis dan de tweemaal grotere onder zoekingstrawler „Explorer" van Schotland. Bij het onderzoek naar de ontsnappings kansen van de vis door de mazen van de verschillende netten bleek, dat diverse kunstvezels zich zeer verschillend ge dragen, sommige namelijk als zware ma nilla, andere als lichte hennep. Tot dus verre bleek de buigzaamheid of soepelheid van het gebruikte garen het duidelijkst de ontsnapping te beïnvloeden. Hoe soepeler de vezel, hoe groter de maat van de ont snappende vis. Daar vooral het zogenaamde nymplex als netmateriaal voor Nederland belang rijk wordt, werden met dit materiaal nóg twee reizen met het schip gemaakt. Tij dens de reizen in internationaal gezel schap werd vooral schelvis en wijting ge vangen. Met het nymplexnet werd voor namelijk platvis gevangen. De zandspiering werd bij het onderzoek niet vergeten. Pogingen om de verticale bewegingen van de zandspieringscholen te bestuderen, bleven echter zonder resul taat, evenals onderzoekingen met een bo- demhapper om te zien of de zandspiering zich op het midden van de dag ingraaft in de zeebodem. Een aantal trekken met de gewone trawl werd uitgevoerd: de ge vangen vis werd op maaginhoud onder zocht om na te gaan hóe belangrijk de zandspiering nu eigenlijk is als voedsel. Bepaalde conclusies omtrent dit onderzoek kunnen nog niet worden getrokken. In juli en begin augustus maakte de „Willem Beukelszoon" twee haringreizen. De verticale beweging van dé haring in verband met de temperatuur van het wa ter en het ontsnappen van vis door voor- en achternet van een haringtrawl werd onderzocht in het Farndeep, bij St. Abb's Head en op de Fladengronden. Ook werd bestudeerd of er een ver band bestaat tussen de kleur van het garen en de ontsnapping van haring. Inderdaad bleek er door geelgekleurd haringwant minder haring te ont snappen dan door groen want. Geel werkt blijkbaar afschrikwekkend. In augustus nam de „Willem Beukelszoon" nog deel aan een internationaal onderzoek over de verspreiding van haring in ver band met de temperatuur in het zo genaamde Blodengebied tussen de Dog gersbank en Denemarken. Dit onderzoek ging vooraf aan het grote internationale haringmerkprogramma. In Esbjei-g werden de resultaten met die van vier andere schepen samengevoegd. De haring bleek zich op te houden langs een koudwatergebied in water tussen 10 en 14 graden Celsius. Na de periode van intensief voeden in de voorzomer, trekt de haring gewoonlijk naar koud water. Deze zomer was deze trek verlaat. Maar toch konden de scholen worden gelocaliseerd en kon het merkprogramma op tijd beginnen. Men trof een zeer sterke jaargang jonge haring aan, die komend jaar in de haring visserij een belangrijke rol gaat spelen. De Sociaal-Economische Raad zal de regering in overweging geven de instelling te bevorderen van een bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf, dat de onderne mingen omvat, waarin het fotografisch bedrijf wordt uitgeoefend. Het omvat ech ter niet de vele ondernemingen waarin fo tografische werkzaamheden als onder deel Van de uitoefening van een ander bedrijf worden verricht. Onder het bedrijfschap vallen omstreeks 1500 ondernemingen met totaal ongeveer 1700 werknemers. De Nederlandse Vereniging van Foto journalisten (N.V.F.), een beroepsorgani satie waarvan zowel ondernemers als werknemers lid zijn, en het Algemeen Ne derlands Persbureau (A.N.P.) hebben be zwaar gemaakt tegen het doen ressorteren van de fotojournalisten onder het bedrijf schap. Zij zijn van oordeel dat in 'de werk zaamheden van de fotojournalist het jour nalistieke element zodanig prevaleert dat van gelijkgerichte belangen, met. de overi ge fotografen geen sprake is. Het belang rijkste en principiële bezwaar van het A.N.P. is, dat door opneming van het fo- tobedrijf van het A.N.P. in het voorge stelde bedrijfschap, dat voornamelijk door en ten behoeve van niet-journalistieke fo tografen is aangevraagd, vreemde en ondeskundige invloed zou worden geoefend op de nieuwsvoorziening, waarvan de fo- 'tojournalistiek onbetwist deel uitmaakt. De directie van het A.N.P. staat op het standpunt, dat de Nederlandse dagblad pers in het belang van een onbelemmerde fotonieuwsvoorziening, een dergelijke in vloed nooit vrijwillig mag aanvaarden. De Sociaal-Economische Raad deelt de ze mening niet. Hoewel de fotojournalist in het bijzonder aandacht zal dienen te hebben voor de nieuwswaarde van de door hem vervaardigde fotografische opna men heeft hij met de nieuwsverspreiding geen bemoeienis. De beslissing over het opnemen van de foto's in de nieuwsmedia berust bij degenen die voor de inhoud daarvan verantwoordelijkheid dragen en niet bij de fotojournalisten. Voorts merkt de S.E.R. op dat een groot aantal foto journalisten zich niet beperkt tot de foto- journalistiek, maar tevens andere onder delen van het fotografisch bedrijf uit oefent. Het ontwerp-advies zal op 12 december door de S.E.R. worden behandeld. Advertentie De „Willem Beukelszoon" deed echter veel méér. De visserij-inspectie gebruikte het vaartuig va.n 17 maart, tót 26 april én van 5 tot 17 mei voor technisch onderzoek en van 29 april en 2 mei stond de wijting visserij op het programma. Een interes sant visje, waarvan vooral wat betreft de soort in de Zuidelijke Noordzee weinig of niets bekend is. Men begon om bij de ST-boeien na te ?aan hoeveel wijting men met de verschil- 'ende soorten netten kan vangen. De haringtrawl ving, zoals ook wel werd ver wacht, een veelvoud van de andere typen trawlnetten. Op plaatsen, die al eens eer der werden bezocht, werd het net uitge worpen, teneinde een overzicht te kunnen krijgen van de dichtheid en de leeftijds samenstelling van de wijtingstand in het iaar 1958. Ook de maaginhoud van wijting werd terdege bekeken onr nu eens precies na te gaan. wanneer de wijting dineert en waaruit zijn menu bestaat. De internationale samenwerking werd door de mannen van de „Willem Beu kelszoon" niet verwaarloosd. Integendeel. Advertentie kreukvrij - wasbaar 5.95 4.95 vi:u Grote Houtstraat 96 Tel. 12210 Voor de kerst-en nieuwjaarsverloven voor de lèndmacht is een regeling getrof fen, die in grote trekken erop neerkomt dat van de militairen, ingedeeld bij de pa rate Onderdelen, de helft met verlof gaat van 22 december 17 uur tot 29 december 12 uur en de andere helft van 29 december 17 uur tot 5 januari 12 uur. Voor militairen bij vredesopleidingseen- heden is het verlof vastgesteld van 24 de cember, 's-ochtends 5 uur, tot 5 januari 12 uur. De Nederlandse Bond van Christelijke Sigarenwinkeliers heeft in Utrecht zijn tienjarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer P. J. Dijk, hield een rede, waar in hij scherpe kritiek uitte pp verschillen de overheids- en semioverheidsinstanties. 7.0 verklaarde hij dat het hoofdbedrijf schap detailhandel een toevallige groep van personen is, die geheel los staat van de al dan niet georganiseerde detailhan del, een college, dat volgens de heer Dijk niet representatief geacht mag worden. Bij de bestuursleden van het hoofdbe drijfschap zijn volgens d6 heer Dijk slechts enkele winkeliers. Naar de mening van de heer Dijk bestaat de problematiek van de detailhandel voor de meerderheid van hen uit hetgeen men heeft horen zeg gen, omdat er geen enkele binding bestaat met welke winkeliersorganisatie ook. Hij acht het dan ook niet verwonderlijk, dat naast het advies over het ontwerp VeS- tigingsbesluit Levensmiddelenbedrijf van dit toporgaan van de detailhandel nog drie andere adviezen kwamen, namelijk van de coöperaties, van de kruideniersorganisa tie en van de chr. middenstandsbond. Op middenstandsterrein werken tal van officiële en semi-officiële instellingen. De heer Dijk vroeg zich af, of de zaak niet over-georganiseerd is en of de overheid niet teveel verantwoordelijkheid op haar schouders heeft genomen. Naar zijn mening wordt het voor de in dividuele middenstander steeds minder duidelijk zijn plaats te vinden, terwijl de invloed van de vakorganisaties praktisch nihil is, zodat men volgens hem gerust kan stellen, dat „voor ons, over ons en zonder ens" wordt beslist. Met betrekking tot de middenstandskre dieten, die door de diverse instanties wor den verstrekt, zei de heer Dijk, dat kapi taal- en liquiditeitsmiddelen door het hui dige belastingstelsel afvloeien naar de staat en dat de overheid uit deze geldmid delen krediet verschaft, zodat zij een vin ger in de pap houdt en in feite een cen trale ondernemersfunctie vervult. Voorts merkte de heer Dijk op, dat het hoofdbedrijfschap detailhandel de S.E.R. heeft geadviseerd, tabaksartikelen ook in het assortiment van de levensmiddelenbe- drijven op te nemen. Het publiek geeft echter nog steeds de voorkeur aan het ko pen van rookartikelen in gespecialiseerde bedrijven: De 12.000 speciaalzaken in Ne derland verkopen altijd nog ruim 70 pet. van de tabaksartikelen, aldus de heer Dijk, die het dwaas zou vinden, als door over heidsmaatregelen de 12.000 sigarenwinke liers in hun inkomen worden benadeeld. Volgens hem wordt het in de detailhan del steeds onrustiger,..ook al doordat nu op grote schaal bij kruideniers en siga renwinkeliers pocketbooks ten verkoop worden aangeboden. De heer Dijk verklaarde, dat de positie van de sigarenwinkelier steeds moeilijker is geworden door de hoge lasten die door accijnsheffingen op de tabaksartik^len drukken. De industrie gebruikt vaak, in een niet gewilde hoek gedrongen, de mar ges voor de handel als sluitpost bij de be rekeningen. De heer Dijk critiseerde ook de minder heidsnota van de coöperaties aan de S.E.R. waarin de tabaksartikelen volle dig voor het levensmiddelenbedrijf wor den opgeëist op grond van het motief, „dat de meeste sigerenwinkeliers toch wel neveninkomsten hebben". Bij het contact met de industrieën blij ven de detaillisten de feitelijk gedwongen passieve partij, zei de heer Dijk. Naar zijn mening wordt het, nu de mechanisa tie in de sigarenindustrie zich voortzet langzamerhand tijd dat de detailhandel een hogere marge krijgt. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Advertent"* OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig MELBOURNE (UPI) De Australi sche schoener „Ian Crouch" van 500 ton, die bij goed weer op 26 september uit Hongkong vertrokken is en op 30 oktober in Adelaide had moeten aankomen, wordt vermist. Het schip heeft een bemanning van twaalf Australiërs en een Australische kapitein. Men heeft de autoriteiten op Ra- baul en andere eilanden langs de route van de „Ian Crouch" verzocht inlichtingen té verzamelen. Sinds het schip uit Hongkong vertrokken is heeft men er niets meer van vernomen, behalve dan twee tegenstrijdi ge meldingen van passerende schepen het eerste had de schoener in zuidelijke richting zien varen, het tweede rappor teerde de „Ian Crouch" in hetzelfde zee gebied, maar varend in noordelijke rich ting. (Van onze Kamerverslaggever) Tegen het experiment met de herop voeding van onmaatschappelijke gezin nen, waarvoor op de begroting van Maatschappelijk Werk anderhalf miljoen gulden is uitgetrokken, had mevrouw Ploeg-Ploeg (P.v.d.A.) vorige week in de Tweede Kamer reeds bezwaar gemaakt. Zij vond voor 60 a 80 geiznnen de kosten onevenredig hoog. Gisteravond diende zij een motie in, waarin de minister wordt uitgenodigd het aantal gezins oorden sterk in te krimpen. Er zijn in on« land ongeveer 100.000 on maatschappelijke gezinnen, die de ge meenten vele moeilijkheden veroorzaken. Men verwacht van mij adviezen aan de gemeenten, aldus minister Klompé, hoe zij de onmaatschappelijkheid moeten bestrij den. Dan moeten experimenten kunnen worden uitgevoerd--Men moet. het pro bleem niet onderschatten, want de on maatschappelijke. gezinnen veroorzaken een schade aan de gemeenschap van, krap geschat, 250 miljoen gulden. Het is beter het advies af te wachten van de commissie van deskundigen. Het kan spoedig worden verwacht en het betreft ook juist de omvang van het experiment. Het zou onhoffelijk zijn tegenover deze adviescommissie de oorden in te krimpen terwijl het advies nog niet is uitgebracht. Over de motie wordt vanmiddag ge stemd. De inschrijving van huwende mannen als gegadigden voor een woning was tot september niet in alle gemeenten gelijk. Advertentie Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten een indruk gegeven van hun streven om de verple ging van geestelijk gestoorden in de Pro vinciale Ziekenhuizen op een aan de te genwoordige eisen aangepast niveau te brengen en een overzicht gegeven van de uitbreidings- en verbeteringswerken, wel ke daartoe in de laatste jaren reeds zijn geschied en welke werken en plannen voor verbetering er in voorbereiding zijn. Na de oorlog is gebleken dat er een grote be hoefte aan verpleegruimte voor zwakzin nigen bestond en contracten zijn gesloten met inrichtingen buiten de provincie. Het aantal patiënten zal in 1959 442 bedragen. De plannen tot restauratie en uitbrei ding van de Provinciale Ziekenhuizen heb ben in de loop der laatste zes jaar eerst gaandeweg vorm gekregen. Wil men de psychiatrische inrichting tot een werkelijk „ziekenhuis" ontwikke len, waar diagnostiek en behandeling van geestelijk gestoorden overwegen boven de bewaking en verzorging van maatschappe lijk moeilijk te handhaven patiënten, met andere woorden wil men geraken van een gestichtsregime tot een curatief regime, dan zullen materiële voorzieningen in het ziekenhuis zich aan deze ontwikkeling zo veel mogelijk moeten aanpassen, aldus merken Gedeputeerde Staten op. Deze ont wikkeling van gesticht tot ziekenhuis heeft in de Provinciale ziekenhuizen reeds ge durende enige tientallen van jaren zeer geleidelijk plaats gegrepen en is na de oorlog nog versneld. De materiële voor zieningen waren bij deze ontwikkeling sterk achtergebleven. De eisen, welke daardoor aan de inrichting der oude ge bouwen worden gesteld en de noodzake lijkheid van de bouw van nieuwe in deze ontwikkeling passende projecten, vonden hun verwezenlijking in een grote reeks reeds uitgevoerde of geprojecteerde her stel- en verbouwingswerkzaamheden en voorts in tot standgekomen nieuwbouw en in planoen van nog te bouwen projecten. Verwacht wordt, dat in 1959 2435 patiën ten worden verpleegd; het aantal plaatsen bedraagt 2903. Het verschil tussen de ver wachte bezetting en het maximum toegela ten aantal plaatsen kan niet geheel en al worden geweten aan het tekort aan ver plegend personeel. Hel hangt mede sa men met de verbeteringen en restaura ties, welke op het ogenblik in de zieken huizen nabij Santpoort en Bakkum plaats vinden, waardoor uit de aard der zaak verpleegruimte moet worden geofferd. Met deze omvangrijke restauraties wordt hoofd zakelijk beoogd ook terwille van een snel lere genezing, de patiënten een meer ge rieflijk verblijf in deze ziekenhuizen aan te bieden. Voor Santpoort kan de vermindering wor den gesteld op "ongeveer honderd bed den; voor Duinenbosch kan nog geen aan tal worden genoemd, omdat de werkzaam heden nog niet voldoende zijn gevorderd. Het provinciaal bestuur van Noord holland heeft met een aantal inrichtingen contracten aangegaan voor de verpleging van Noordhollandse geesteszieke patiën ten. Gerekend wordt op 1869 patiënten in de loop van het volgend jaar. Verder zul len er nog ongeveer vijfhonderd patiënten uit Noordholland verpleegd worden in inrichtingen, welke over het gehele land verspreid liggen en waarmee geen contrac tuele verbintenis bestaat. Advertentie In Amsterdam moest een echtpaar drie jaar getrouwd zijn en samen zestig jaar zijn om voor inschrijving in aanmerking te komen. Per jaar vertrekken uit Am sterdam 6000 gezinnen, die in hun nieuwe gemeente weer onderaan op een wachtlijst worden gezet. Dat is onbevredigend. Daarom heeft minister mej. Klompé in september een beschikking afgekondigd volgens welke alle gemeenten huwende mannen moeten inschrijven op de huwe lijksdatum. Bij verhuizing naar een an dere gemeente telt de wachttijd in de vo rige gemeente mee. In deze beschikking zag de heer Kik kert (C.H.U.) een bevoorrechting van katholieken die aan het burgerlijk huwe lijk geen waarde toekennen, maar voor de wet trouwen om reeds als gegadigde voor een woning ingeschreven te zijn en dan met het kerkelijk huwelijk wachten to zij een woning krijgen toegewezen. Minister Klompé verklaarde dat de Katholieke Kerk ernstig bezwaar heeft te gen een lange periode tussen burgerlijk en kerkelijk huwelijk. Overigens vond zij "dat de overheid er niets mee te maken heeft wat twee mensen, die burgerlijk ge trouwd zijn, gaan doen. Zij meende daar om dat er van bevoorrechting geen spra ke is. De datum van ondertrouw, waaraan de minister de voorkeur zou hebben gegeven, stuitte af op onoverkomelijke administra tieve moeilijkheden van de grote gemeen ten, die ineens 20.000 personen of meer zouden moeten inschrijven, waardoor bo vendien de kans zou ontstaan dat de ur gente gevallen in de grote hoeveelheid ver loren zouden gaan. Daarom is tenslotte de huwelijksdatum gekozen. Daaraan is nadeel verbonden dat het prikkelt tot het vervroegd sluiten van een huwelijk. Maar daar tegenover staat het grotere voordeel van een minimum-gelijkheid in alle ge meenten. Toch had ook de heer De Graaf (K.V.P.) tegen de beschikking bezwaar. Er zijn al mensen die een burgerlijk hu welijk sluiten om kostwinnersvergoeding te krijgen als zij in militaire dienst moe ten, of om minder belasting te moeten be talen. De overheid moet oppassen ver keerde gebruiken te stimuleren. Het ont staan van zedelijke gevaren door de be schikking kan men niet ontkennen. Daar om gaf de heer De Graaf de minister in overweging de zaak nogeens te overwe gen, al zag hij zelf geen andere oplossing. Van een motie, die de heer Kikkert (C.H.U.) aanvankelijk had willen indie nen, zag hij af, al had het antwoord van de minister hem niet bevredigd. De over heid moet niet verkeerde gewoonten in de hand werken, waardoor verschillende be volkingsgroepen uiteen groeien met hun tradities. Laat de minister de kwestie nog eens bekijken, vroeg hij. Daartoe ver klaarde de minister zich bereid. Minister Klompé deelde voorts mede dat achter de post van 100.000 gulden op de begroting van Maatschappelijk Werk voor overtochtkosten van enkele Ambonezen naar Nieuw-Guinea, waartegen de P.v.d.A. bezwaar heeft, meer is gezocht dan gerechtvaardigd is. Er was gevraagd of enkele Ambonezen naar Nieuw-Guinea wilden gaan voor administratief werk. Enige mensen hebben zich daarvoor opge geven. Het overleg erover is nog gaande. Het is nog onbekend om hoeveel mensen het gaat. Er is in geen geval sprake van een ombuiging van het beleid ten aanzien van de Ambonezen. Om één uur vannacht sloot de plaatsver vangend voorzitter, dr. Tilanus, de verga dering. Er waren toen nog tien kamerle den, waarbij vijf vrouwelijke, aanwezig.. BUENOS AIRES (UPI) In de nacht van dinsdag op woensdag is het Engelse vrachtschip „Shaftesbury" in de haven ingang van Buenos Aires in aanvaring ge weest met het Zweedse schip „Svenskund". De aanvaring is waarschijnlijk veroorzaakt doordat de „Shaftesbury" aan de grond liep op het punt waar de noordelijke- en zuidelijke havenkanalen samenkomen. De boeg van het Engelse schip zwaaide om en raakte de „Svenskund" in de midscheeps. In de boeg van het Engelse schip ontstond, ruim twee meter boven de waterlijn, een gat van ongeveer twee meter. Na de aanvaring zijn beide schepen naar de haven gesleept. De „Shaftesbury" was uit. Buenos Aires vertrokken naar Bahia Blanca met een lading van 7000 ton graan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7