Horen en zien Gevangene ontsnapt MADOEF EN MIRZA Agenda voor Haarlem „Dit is Uw leven" werd dit keer documentaire van een vluchtweg aankondigingen en nabeschouwingen 9 radio V televisie Voetbal in Berlijn Interessant en actueel Afscheid van leidster van katholieke schoolradio De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Opleiding van geestelijken voor de televisie f Nederlandse première van oratorium van Albert Jenny „Amerikaanse prijzen" voor Picasso en Modigliani Borstbeeld van Schweitzer in het Vredespaleis Jan Ligthart wordt herdacht Helderziende demonstreerde in politiebureau (UIT HET ENGELS VERTAALD) DOOR BELTON COB Prins Bernhard op jacht in Castricumse duinen pONDERDAG 2 0 NOV EM BER 1958 '5 Middags was er een Eurovisie-uit- pnciing van de interlandvoetbalwedstrijd L'itsland—Oostenrijk in het Olympisch «tadion in Berlijn. Mede door het zeer hel- Jjere weer werd het een uitstekende repor- tiee met rustige en deskundige commen taar van Aad van Leeuwen. Het geluid was bjj tijd en wijle erbarmelijk slecht met vele hinderlijke storingen, maar daar kon men in Bussum aldus een mededeling van de omroepster niets aan doen. pe VARA heeft de televisiekijkers „•oensdagavond een interessante avond- bezorgd. Het begon met een rechtstreekse reportage uit de Leidse Sterrenwacht, waar ons een „zitplaats voor de maan" u.erd aangeboden. Via de fotografische kijker-van een der telescopen vergunde mert ons een blik op de maan, op de zeeën, bergen, kraters en lichtstrepen die er op te onderscheiden zijn. De reportage was daarom zo aantrekkelijk, omdat men ook ,-erd ingewijd in de bediening der teles copen. De spanning was voelbaar: zou het precisiewerk lukken of niet? Onze sterren kundige medewerker Gerton van Wage- ningen fungeerde als inleider en vragen steller. Er kwam zelfs nog een telefoon gesprek aan te pas, dat des middags met Moskou was gevoerd over de Russische ontdekking van een vulkanische uitbar sting op de maan. Het was een zeer actu ele en boeiende uitzending, waaraan het weer alle medewerking verleende. In Lei den was er geen mist! Ook over het televisiespel, een televisie bewerking van „Ik ben hier eerder ge weest" van J. B. Priestley, onder de titel „Terugkeer" door regisseur Willy van He mert, kunnen wij met lof gewagen. De stof is door de probleemstelling intrige rend. Dramatisch moge ze dan al eens wat geforceerd zijn uitgewerkt, ze werd door Van Hemert zo knap voorgedragen, dat men er zich toch wel in wilde verdiepen. Hij werkte met alle hens aan dek: optische effecten, functioneel geluid, maar vooral een dramatiserend sterk gebruik van de camera's. Qua spel bereikte de vertoning niet zo'n indrukwekkend peil, tenminste niet in de vertolkingen van Winnifred Bosboom en Lous Hensen, maar ook Hans Culeman imponeerde ons weinig. Daar stond echter tegenover dat Johan Elsen- sohn. Ben Groenier en vooral Jan Retel bijzonder op dreef waren. Het decor van Cor Hermeier droeg ook bij tot het schep pen van de vereiste sfeer. Wat sfeer be leeft: zoiets kan men aan Van Hemert overlaten. Hij liet tenminste duidelijk op dat punt zien dat hij het vak in de vin gers heeft! Beeldschermer Lenie Verstegen hoofd van de school radio van de K.R.O. vertrekt binnen kort naar Portugal en heeft daarom haar iunctie neergelegd. Met een receptie in de K.R.O.-studio's heeft zij afscheid genomen. Directeur drs. A. J. J. van der Made en de programmaleider Toon Rammelt betuig-/ den hun spijt over het verlies, dat de K.R.O. hierdoor lijdt. Talrijke collega's en relaties uit kringen van omroep en onder wijs namen afscheid van mej. Verstegen, die gedurende twaalf jaar leiding heeft gegeven aan de schoolradio en thans jour nalistieke arbeid gaat verrichten. Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. _NCRV: 7,00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 ten woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewij de muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oude re luisteraars. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en luinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en aci 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 15.15 Litteraire kroniek. 15.35 Melropole-ork. 16.00 Het verzorgen van ka merplanten in de winter, caus. 16.15 Gram. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accord.muziek. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regeringsuitz.Wetenschappe lijk onderzoek van hel Sterrengebergte in Cen traal Nieuw-Guinea. door dr. L. D. Brongersma, a'g. wetensch. leider van de Nieuw-Guinca-ex- peditie 1959. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Ka- m.ermuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man at. 2COO La Sonnabula. opera (gr.). 21.20—21.45 Ter ffitroduktie). 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. '3-00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9:00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.4Ö Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voorde vrouw. 11.00 Cello en piano. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Lichte muziek. AVRO: 12.00 Ac- cordeonmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubriek 'Groningen de bakermat van de blaarkopfokkerij. '3-30 Land- en tuinb.meeled. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meeled, en gram. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.25 Boekbespr. 14.45 Carillonspel. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Weerklank, muziek- revue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. b.30 Roemeens ork. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Po', caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op i. caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Jazz. VPRO: 1!)-30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 De ploeg, causerie. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Tor.eelkvon. 20.15 Koorzang. 20.35 De cirkelgang doorbroken, caus. 20.45 Het atoom. caus. VARA: 2UOO Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Strijkorkest en soliste. 21.45 Licht en donker, klankb. 22.10 Mu- setle-ork. en solist. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: «00 Nieuws. 23.15—24.00 Vergelijkenderwijs. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Ork.conc 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om •355 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Scnoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 1300 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 ?rk.conc. 18.10 Voordr. 18.20 Ork.conc. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.- concert. (In de pauze: Kunstkaleidoscoop21.30 aoodse liederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG MTS: 20.00—21.30 Relais van de Vlaamse TV: °e brug van Estaban, TV-spel. Advertentie Van Nelle bestellen (Van een bijzondere medewerker) Woensdagavond zond de VARA haar achtste ?„flevering van „Dit is uw leven" uit. Voor de achtste keer confronteerde Bert Garthoff een onder het een of andere voorwendsel de studio ingelokte gast on verwacht met zijn „verleden". Deze radio uitzending was echter anders dan de vo- rigen. Wij kregen niet alleen het verhaal van het leven van de K.L.M.-gezagvoer der H. W. Guyt geboren en getogen Ha genaar, thans wonende in Amsterdam en sijn moedig werk als oorlogsvlieger in de tweede wereldoorlog, wij kregen nog een tweede geschiedenis, namelijk die van een vluchtweg, zoals die zich uitstrekte van Nederland via België en Frankrijk naar het onbezette gebied van Spanje, waar langs tallozen boven bezet gebied neer geschoten geallieerde vliegers, joden en Engelandvaarders de vrijheid vonden. Langs deze lijn ontsnapte ook Harry Guyt in het begin van 1943 om zich in Enge land als oorlogsvlieger te melden. Het was de opzet van samenstellers Joop Koopman en Bert Garthoff om uit gaande van het leven van een van de vluch telingen de geschiedenis van zo'n vlucht weg voor de luisteraar te laten herleven. Zij zijn daarin uitstekend geslaagd, niet in het minst door de hulp van Harry Guyt, welke zesenveertigjarige gezag voerder op de internationale lijnen een van de hoogst gedecoreerde oorlogsvlie gers vrijwel achteloos voorbij ging aan zijn eigen belevenissen tijdens de oorlog Advertentie Van Nelle bestellen LONDEN" (UPI) Een maatschappij voor commerciële televisieprogramma's gaat een school beginnen voor „t.v.-gees telijken" ten behoeve van de naar schatting twintig miljoen Britten, die in hun huis kamers naar godsdienstige uitzendingen kijken, waar slechts vijf millioen kerkgan gers tegenoverstaan. Eric Fisher, parlementslid en directeur van B.B.C.-televisie, zegt dat het project gesteund wordt door de anglicaanse, de rooms-katholieke, de methodistische en de doopsgezinde kerk. Hij is van mening dat de leiders van de kerk „het bekrompen standpunt" beginnen los te laten dat men om goed gelovig te zijn naar de kerk moet gaan. De „afgestudeerden" zullen beschik baar komen voor godsdienstige program ma's zowel van de B.B.C. als van oe onaf hankelijke maatschappijen. Volgens Fisher zullen kandidaten van alle geloofsrichtin gen cameraproeven ondergaan. In mei van het volgend jaar zullen drie cursussen van één week en met elk twaalf „leerlingen" beginnen. Advertentie Van Nelle bestellen Gezagvoerder Guyt ontmoette in het V AR A-programma „Dit is uw leven" enkele „ondergrondse" relaties uit de oorlogstijd. Hier ziet men hem met pater Kees van Doorn en mevrouw Souloumiae, beiden thans in Parijs woonachtig. Naast hem de gespreks leider Bert Garthoff. aldus ongewild maar doeltreffend mee helpend de vluchtweg op de voorgrond te plaatsen. Natuurlijk maakte de luisteraar eerst met enige jeugdvrienden van Guyt ken nis. Men hoorde daarna van zijn vliegca- priolen en zijn eerste mislukte poging in het begin van de oorlog om naar Engeland te vluchten, voor welke poging hij in het „Oranjehotel" in Scheveningen en een kamp in Duitsland moest boeten. Terug in Nederland begon het plannen- maken voor een ontsnapping opnieuw. Guyt was tenslotte vlieger en wilde weel de lucht in. Dit keer werd alles goed voor bereid. Na een valse start werden op 25 januari 1943 Guyt en twee anderen, Goed huis en Klijzing, door hun eerste „pas- seur" Emiel op de trein gezet, richting Vlissingen. Het werd het verhaal van de „passeurs" de jonge mannen en vrouwen, die da gelijks hun leven waagden op het lange traject van Den Haag naar Toulouse en vandaar naar de Spaanse grens hoog in de Pyreneeën om de vluchtelingen veilig „over" te brengen. Met bewonderigens- waardige speurderszin heeft de VARA ve le van de contactfiguren uit die tijd, die bij de vluchtelingen meestal alleen maar met hun bijnaam bekend waren, opge spoord. Twee jonge studenten, thans bei den specialist in Leiden, een jong Hollands meisje, thans getrouwd en in Frankrijk wonend, een Nederlandse pater, die nog steeds in Frankrijk werkt, de contactman Moen uit Toulouse, tegenwoordig hout handelaar Moenschein uit Rotterdam, kwamen voq>\ de microfoon. En telkens- weer vielcn..in de gesprekken de woorden Zeer velen -'ah hen, die aan deze vlucht weg werkten, hebben hun strijd voor de vrijheid met de dood moeten bekopen. Ook uit de Engelse tijd van Guyt, toen hij van 1943 tot 1945 bombardements- vluchten naar Duitsland maakte, werden mensen voor de microfoon gebracht, on der anderen zijn waarnemer de Engels man Harry Erben, die samen met hem zesenveertig vluchten maakte en tenslot te samen met hem boven Duitsland werd neergeschoten, vlak voor de oorlog een einde nam. Maar vóór alles werd het de geschiedenis van de velen, die tijdens de oorlog hun leven waagden om anderen het hunne te laten behouden of de kans te ge ven belangrijker werk te gaan verrichten, alle;; in dienst van de vrijheid van hun land en dat van hun bondgenoten. Deze documentaire was de moeite van het luis teren en het overdenken ten volle waard. Triptiek. Een nationale commissie in België heeft opdracht gekregen na te gaan op welke wijze het schilderstuk „De af neming van het kruis" van Rubens, dat zich in de kathedraal te Antwerpen bevindt, gerestaureerd zou moeten worden. Het is een triptiek op hout, waarvan het midden stuk ruim vier bij drie meter groot is. In 's HertnZenhnsch Gisteravond hebben te 's-Hertogenbosch het Brabants Kamerkoor cn het Brabants Orkest in Nederlandse première het ora torium „Dem unbekannten Gott" van de Zwitserse componist Albert Jenny uitge voerd. Het werk kreeg hiermee rjjn tweede uitvoering ter wereld. De uitvoering siond onder leiding van de componist. Solisten waren Annette de la Bije (sopraan), Aafje Heynis (alt.) en Leo Ketelaars (bariton). De première werd on der anderen bijgewoond door de Zwitserse ambassadeur in Nederland en diens echt genote; ook waren aanwezig dirigenten, componisten en andere musici uit Neder land, België en Duitsland. Twee Newyorkse kunsthandelaars heb ben woensdagavond op een veiling 152.000 dollar betaald voor een vroeg werk van Picasso, getiteld „Moeder en kind". Men neemt aan dat dit de hoogste prijs is, die ooit op een veiling voor een werk van Picasso is betaald. Het schilderij, dat in 1903 is gemaakt, was een van de negen entwintig Franse meesterwerken uit de impressionistische en de hieropvolgende periode, die op de veiling te New York werden aangeboden. De schilderijen wa ren uit de collectie van Arnold Kirkeby afkomstig. Een doek van Cézanne bracht 125.000 dollar op. Een van de opmerkelijkste gebeurtenis sen van de veiling was de verkoop van een paar portretten van Modigliani. Onlangs was in Amsterdam het „wereldrecord" voor deze Italiaanse schilder op 57.000 dol lar gebracht. Voor de Modigliani's van Kirkeby werd 65.000 en 67.000 dollar be taald door een Venezolaanse verzamelaar en een Londense handelaar. Een schilde rij met balletdanseressen van Degas werd voor 66.000 verkocht aan een Newyorkse verzamelaar. Een vaak tentoongesteld stilleven van Matisse ging voor 65.000 dol- laar naar een andere Newyorkse verza melaar. Veilingmeester Louis Marion zag er kans toe de negenentwintig doeken in precies een uur te verkopen. In het Vredespaleis is woensdag een door Pieter de Monchy vervaardigd bron zen borstbeeld van dr. A. Schweitzer ont huld, aangeboden door een comité van vrienden en bewonderaars. De voorzitter van het comité, prof. W. J. M. van Eysin- ga, zei in een toespraak, die aan de over dracht voorafging, dat een beeld van dr. Schweitzer in het Vredespaleis thuishoort en wel uit dezelfde overwegingen, die en kele jaren geleden hebben geleid tot het besluit hem de Nobelprijs voor de vrede te verlenen. Namens de Carnegie-stichting werd hel borstbqqló aapvaard .door de president, jbr. nir. dr. A. W. L. Tjarda van St'arken- borgh Stachouwer. Op 11 januari zal het honderd jaar gele den zijn, dat de pedagoog Jan Ligthart werd geboren. Op initiatief van de ouder commissie van de Jan Lighartschool in Schiedam is nu een comité gevormd, dat een herdenking voorbereidt. Deze herden king zal op 10 januari in de gemeentelijke markthallen te Amersfoort worden ge houden. Daar zullen de leerlingen van de zesde klassen van de Jan Lighartscholen uit verschillende steden in ons land bijeen komen en leerlingen van de kweekschool te Amersfoort zullen het door Ligthart ge schreven toneelstuk „Toch timmerman" opvoeren. Op 10 januari zullen bij het graf van Jan Lighart te Dieren en bij de beeldjes van Ot en Sien in het Haagse Zuiderpark bloe men worden gelegd. De jongens waren allemaal weggestoven en hadden zich achter de vele pilaren verstopt. Maar Mirza spoedde zich naar de kast, waar nog de fles met de rode toverdrank stond. „Daar staat de karaf, waaruit Shamin altijd zijn beker vult", fluisterde hij. „Daar giet ik nu wat. van de rode drank in, begrijp je?" Hij pakte de fles en goot een flinke scheut in de karaf. Toen 'zette hij beide flessen weer netjes in de kast, want, de tovenaar mocht niets merken! 102103 Zoals men zich wellicht herinneren zal, heeft een inspecteur der verkeerspolitie in Arnhem, de heer J. W. Gosker, enige weken geleden met een Apeldoornse ama teur-goochelaar een televisie-uitzending verzorgd, waarin hij heeft willen aanto nen, dat vele mensen, die zich voor hel derzienden uitgeven (en aan hun „gave" dik geld verdienen) helemaal geen para normale gaven hebben en dus als oplich ters te beschouwen zijn. Op deze uitzending (waarin de heer Gosker overigens niet bestreed, dat er ook werkelijke helderziendheid bestaat) zijn destijds vele reacties gevolgd. Een daarvan was afkomstig van de bekende Nederlandse paragnost de heer G. Croi- set uit Utrecht, die de heer Gosker aan bood, ten overstaan van een door deze laatste aan te wijzen aantal personen eni ge proeven van zijn helderziende vernfio- gens te geven. In de kantine van het Arnhemse politie bureau heeft de heer Croiset deze week zijn aanbod gestand gedaan. Hij was ver gezeld van prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, hoogleraar in de parapsychologie aan de Utrechtse universiteit, die vele jaren met deze paragnost geëxperimenteerd heeft. Croiset deed ook ditmaal weer een zoge naamde „stoelenproef". Hij vertelde, dat hij enige dagen geleden reeds „gezien" had, welke personen er de ze avond onder zijn gehoor in de kantine van het politiebureau zouden zijn en op welke stoelen zij zouden zitten. Hij had toen enkele bijzonderheden over die hem onbekende personen verteld. Deze bijzon derheden waren door prof. Tenhaeff op een geluidsband vastgelegd. In de kantine werd nu deze geluidsband afgedraaid. De gegevens omtrent de eer ste persoon bleken niet te kloppen. Wel wa ren zij gedeeltelijk van toepassing op een andere aanwezige. Voor een tweede proef persoon klopte een aantal gegevens wel, andere waren evenwel niet thuis te bren gen. De heer Croiset deelde woorts bijzon derheden mee uit het privéleven van en- K'éle ati'nwëtfigèn. die hem daartoe êen' of ander voorwerp, bijvoorbeeld een porte- monnaie, een zakmes of iets dergelijks „als indicator" ter hand gesteld hadden. Prof. Tenhaeff merkte tenslotte op, dat het bij proeven als deze niet gaat om de vraag, of alles feilloos klopt. Sommige proeven mislukken volkomen. Vaak is de paragnost niet gedisponeerd, vaak ook haalt hij helderziende indrukken door el kaar of hij interpreteert ze verkeerd. Men heeft hier trouwens ook te maken met associatieve voorstellingen en ook de per soonlijke ervaringen van de paragnost spelen een rol bij het verwerken van zijn helderziende indrukken. Aan het slot van de proefnemingen her haalde de heer Gosker nog eens uitdruk kelijk, dat hij geen twijfel koestert aan het bestaan van paranormale vermogens bij sommige mensen. Hij had in zijn t.v.- uitzending alleen maar willen wijzen op het gevaar, dat lichtgelovige lieden be dreigt van de zijde der vele beunhazen en oplichters onder z.g. helderzienden. Advertentie Uw levenslust bewaren met Mops jonge klare l 20. Hij richtte zich opnieuw tot juffrouw Coulby. „Me neer Pacock was dus feitelijk een vreemde voor u. U wist niets van hem behalve dat hij schilderde? Ik weet zelf niet veel méér van hem, maar er zijn ver moedens, dat hij inderdaad niet écht was en dat hij iets te maken heeft met een geval, dat ik onder handen heb. Daarom moet ik inlichtingen over hem inwinnen". Meneer Lamartine, die voorovergeleund vol aan dacht de ondervraging had gevolgd, merkte op: „Al- lemensen, zijn we zonder het te weten, in contact ge weest met een misdadiger?" Hij voegde er aan toe: „Mijn naam is Lamartine, Roy Lamartine. Ik werk bij een uitgeversfirma. Mijn firma is te hoogbesnaard voor detectiveverhalen en ik weet niets van misdaad. Maar mogen we misschien weten, in welke branche Pacock was?" „Ik heb niet gezegd, dat hij een misdadiger is", zei Shanks. „Ik heb alleen meegedeeld, dat er verden king tegen hem is gerezen. Op dit ogenblik wil ik al leen maar weten, waarom hij die middagtrein uit Tor quay niet genomen heeft". „Dat was in zekere zin mijn schuld", zei juffrouw Goulby. „Toen we onderweg waren en nog over de heide reden, herinnerde ik me opeens, dat je tegen woordig geen plaats in de Torquay-express kunt krij gen, als je niet van tevoren hebt gereserveerd. En meneer Pacock had die morgen pas per brief verno men, dat hij onmiddellijk terug moest keren; van zelfsprekend had hij dus geen plaats kunnen reserve ren. Ik stelde hem op de hoogte en hij zei, dat hij dat niet geweten had. Hij besloot dan maar een latere trein te nemen. Hij was teleurgesteld, want zijn kunst handelaar of wie het ook was scheen hem dringend te moeten spreken. Maar enkele ogenblikken later keerde zijn opgewektheid terug en stelde hij voor om nu hij die trein toch niet behoefde te halen nog wat op de heide te blijven rondhangen. Dat leek hem beter dan de tijd te verdoen in Torquay, dat hij een „vreselijke plaats" vond. Hij vroeg me om hem, als ik geen bezwaar had, te rijden naar de plaats, waar hij zijn laatste schilderij had' gemaakt, dat hij straks uit zijn geheugen zou moeten afschilderen. Er waren nog enkele détails, welke hij in zich op wilde nemen". „En aangezien u die dag niets beters te doen had..." „Precies! Ik vond het best. Ik wist niet hoe we moesten rijden, maar hij wees me de weg. Na een poosje moesten we zelfs van de weg afslaan en langs een bijna onbegaanbaar karrespoor door een weiland rijden. Het was erg slecht voor de veren van mijn wagentje. Wel... na een poosje kwamen we bij een heuvel, waar hij mij verzocht te stoppen. Hij stapte uit en liep de heuvel op, zeggende dat hij binnen vijf mi nuten terug zou zijn. Het duurde wel wat langer, en toen hij terugkwam, zei hij op verontschuldigende toon, dat de belichting of wat het ook geweest mag zijn, ik heb er geen verstand van die morgen pre cies goed was en óf ik het erg zou vinden om hem een paar uurtjes hier te geven. Hij vroeg het zó nede rig, dat ik toestemde". Ik koesterde niet zoals Cheviot een onzinnige argwaan tegen juffrouw Goulby en ik begreep precies hoe het gegaan was. Zij mocht Pacock dan een „be spottelijke figuur" vinden, toch was ook zij bezweken voor de vreemde charme van zijn slome stem, pre cies zoals elke vrouw.Vanzelfsprekend was juffrouw Goulby voor zijn charmes bezweken. Ik vroeg me zelfs af, hoé ver het gegaan was... Shanks, die mijn gedachten natuurlijk niet kon vol gen en die Pacock bovendien nooit had ontmoet, zei op nuchtere toon: „Dat was wel erg vriendelijk van u, juffrouw Goulby!" „Och, ik houd ook niet erg van Torquay. Ik vind het hier buiten veel prettiger en ik bedacht me, dat als ik een beetje in zijn buurt bleef, ik toch nog naar bijzondere bloemen zou kunnen zoeken, 't Behoefde dan géén verloren dag voor me te worden vanwege die ontsnapte gevangene, begrijpt u?" „Juist. Dus u reed een eind van de weg af?" „We brachten al zijn schildersspullen naar de plek, waar hij wilde werken. Toen begon hij te schilderen en ik zwierf wat rond. Niet té ver weg, want dat leek me niet veilig". „Ik neem dus aan, dat u telkens omkeek om te zien, of hij er nog wel was". „Nee, dat deed ik niet. Ik wist dat hij er was, om dat hij stond te schilderen, -iovendien vergeet ik eigen lijk alles om me heen, als ik me eenmaal concen treer op mijn bloemen en planten". „Dus u zou het niet gemerkt hebben, als meneer Pacock van zijn schildersezel was weggewandeld?" „Nee, waarschijnlijk niet. Maar ik begrijp het niet goed. Zelfs als hij net soort individu zou zijn, dat u voor ogen zweeft, dan zou hij toch moeilijk midden op de heide van Dartmoor erg veel kwaads hebben kunnen uitrichten, nietwaar?" Voordat Shanks kon antwoorden, riep juffrouw Hig- gins opgewonden uit: „O, ik snap het, ik snap het...!" Meneer Lamartine keek haar verwonderd aan en vroeg: „Wat snap je?" „Het heeft natuurlijk iets te maken met die ont snapte gevangene", riep ze uit. „Ik denk, dat meneer Pacock hem voedsel heeft gegeven, of geld of wat dan ook, waardoor de man weg is kunnen komen". Juffrouw Goulby griezelde. ..O, ik hoop van harte, dat dat niet zo is. Wat een afschuwelijk idee!" Inspecteur Shanks keek enigszins beteuterd. „Ik heb dat helemaal niet beweerd", zei hij. „Maar nu die dame het idee oppert... hoe is uw naam?" „Ik ben Daphne Higgins. ik heb de leiding van een lunchroom in Londen, aan de Edgware Road. Denkt u, dat ik het bij het rechte eind heb?" Shanks deed of hij haar vraag niet hoorde en wend de zich weer tot juffrouw Goulby. „Laten we eens ver onderstellen, dat Pacock gedurende die paar uur daar buiten contact had met iemand het behoeft niet di rect die ontsnapte gevangene te zijn, zoals juffrouw Higgins suggereerde mijn vraag is dan, zóu hij dat hebben kunnen doen zonder dat u het merkte?" „Ja..eh..ik vermoed van wel." „Maar u wéét het niet, of er iets dergelijks voor viel?" Shanks keek op en fixeerde juffrouw Goulby. „O nee natuurlijk niet Ik..eh..ik zei u toch al, dat ik niet naar hem keek." „Ja, dat zei u. Goed. Riep hij u, toen hij klaar was met zijn werk?" „Nee, ik ging naar hem terug. Hij liet me zien, wat hij had gedaan. Ik zag niet véél verschil, maar er wa ren inderdaad wat verfklodders bijgekomen, welke naar ik aanneem wolken moester voorstellen." „Sprak hij met u?" (Wordt vervolgd) Z.K.H. Prins Bernhard heeft in de Cas tricumse duinen gejaagd. In gezelschap van onder andere Jhr. Quarles van Ufford heeft de Prins in het duingebied gejaagd op fa zanten, hazen en snippen. Onder leiding van de hoofdjachtopzichter de heer C. Schoen heeft een groot aantal jachtopzichters het hunne bijgedragen tot de vrij 'grote jacht buit, die bestond uit 140 fazanten, een vijf tal hazen en veel snippen. De jacht die 's morgens om ongeveer halftien begon werd eerst te halfvijf beëindigd, waarna het gezelschap bij de heer Schoen de thee gebruikte. Daarna zijn de Prins en zijn gasten weer huiswaarts gereden. Advertentie Van Nelle bestellen Belastingfraude. De Alkmaarse recht bank heeft een textielhandelaar uit Boven- karspei wegens belastingontduiking ver oordeeld tot een boete van 6000 gulden. Hij had over de jaren 1954 tot en met 1956 ge middeld 4000 gulden per jaar aan inkom sten verzwegen. DONDERDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met „Pension Rustig", 20 uur. Concertgebouw: Concert koor Katholiek Haarlem met medewerking van N. Ph. O., 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't^Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositfe van aquarellen van Bob Buys, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Razzia in de onder wereld". 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halslheatcr: „Wet is wet". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Mijn beste vijand", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Rosemarie" a.l. 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 j„ 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De klauw", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Vrouw met drie levens", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Ham let", 14 j„ 20 uur. „In 't Goede' Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Corelli, 21 tot 22 uur. Brinkmann: Studievereniging voor Psy chical Research: Lezing van dr. L. J. Elfe rink over „Magische relaties tussen mens en dier", 20 uur. Brinkmann: Ned. Bond van Burger Bouwvakpatroons: Filmvertoning over de Velser funnels, 20 uur. VRIJDAG 21 NOVEMBER Concertgebouw: Concert Symfonie Or kest „Haerlem", 20 uur. Minerva Theater: Volksuniversiteit: Le zing van schipper Mees Toxopeus over „Het reddingswezen langs de Nederlandse kust". 20 uur. Grote Kerk: Beiaardconcert door Arie Peters, 11.30 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys. 10 tot 22 uur. Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie van aanwinsten .lit de collectie-Regnault, alsmede tekeningen en aquarellen uit ge meentelijk bezit, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Vleeshal: Ver. „De gekleurde zanger", opening vogelshow. 20.30 uur. Galerie Espace: Expositie van gouaches van Hans Wiesman. opening 20.30 uur. „De Waag" (Spaarne 29): Kunst Zij Ons Doel: Expositie van schilderijen en schet sen van Peter van den Braken, 11 tot 16 uur. FILMS Cinema Palace: „Een tijd van leven en van sterven". 18 jaar. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een tijd van leven en van sterven", 18 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Lemmy Caution incog nito". 18 jaar. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Hercules", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: ..Quo Vadis", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leeftijden. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Drango". 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Die goldene Brücke", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Geloof en weten schap: Voordracht van de heer E. de Kat over „Moderne schilderkunst", 20 uur. Aula Kennemer Lyceum: Alliance Fran- qaise: Lezing André George. 20 uur. Concertgebouw: Ver. tot bescherming van dieren: Lezing dr. A. F. J. Portielje over „De omgang met dieren, ook met de zeer gevaarlijke". 20 uur. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Corelli. 21 tot 22 uur. Hotel „De Leeuwerik": Door de Eeuwen Trouw: Ambonavond. 20 uur. Advertentie Van Nelle bestellen 1

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9