Regering wenst binnenkort nieuwe huurverhoging Moskou zou overeenkomst over Berlijn vandaag opzeggen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bonn ducht geen gevaar doch wel speldeprikken HET WEER $ee MORRIS beforeyot/ét/^/ Ir. J. Lohmann president-directeur der Nederlandse Spoorwegen P.v.d.A. is echter niet bereid daaraan mee te werken vóór 1960 Kunst en vliegwerk in Eindhoven Weinig verandering Woningbouw taak van particulieren TECHNISCH SPEELGOED SIGNAAL Werk aan de zeewering Een lichtpunt IsraëlischSyrisch grensincident Het woord is aan Nog geen S.E.R.-advies 1001 St. Nicolaas-cadeaux STUURMALS, COHEN vandevhammen 73e JAARGANG No 115 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapleinp Tel. 57755 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de Tweede Kamer hebben gisteren de heren Van Eibergen (A.R.), Van der Peijl (C.H.U.), Toxopeus (V.V.D.) verklaard dat zij huurver hoging noodzakelijk achten omdat zij voorstanders zijn van economisch verantwoorde huren. De K.V.P. wilde zich hierover nog niet uitspreken in afwachting van het advies van de S.E.R. Alleen de heer Bommer deelde bij voorbaat mee dat de P.v.d.A. niet bereid is mee te werken aan een huurverhoging gedurende de zittingsperiode van dit kabinet, dus tot mid den 1960. Indien dat zo is, antwoordde minister Witte, is het niet uitge sloten dat mijn verantwoordelijkheid en die van de heer Bommer op een gegeven moment niet te combineren zijn. De minister hoopt namelijk dat een algemene huurverhoging binnenkort tot stand komt. De staatssecretaris van Oorlog, de heer Zeelst nabij Eindhoven, de tentoonstel- M. van Veen, heeft donderdag in de ling „Wie was Vincent van Goghge- kantine van het luchtmachtkamp opend, welke deel uitmaakt van een tournee-serie speciaal voor militairen. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks De nieuwe president-directeur der n.v. Nederlandse Spoorwegen. Ir. J. Lohmann, directeur van de Neder landse Spoorwegen, is in de buitengewone aandeelhoudersvergadering van de n.v. Nederlandse Spoorwegen benoemd tot op volger van dr. ir. F. Q. den Hollander als president-directeur. Aan dr. Den Hollan der werd per 1 januari 1959 op de meest meest eervolle wijze ontslag verleend on der dankzegging voor de vele diensten, in een lange reeks van jaren aan de n.v. Ne- derlandsche Spoorwegen bewezen. Hij werd benoemd tot commissaris van de n.v. Per 1 januari 1959 bestaat de directie uit ir. J. Lohmann, president, dr. D. J. Wansink, directeur, en ir. J. P. Koster, di recteur. De heer Lohmann werd op 5 oktober 1908 in Den Haag geboren. Hij behaalde in 1930 in Delft het ingenieursdiploma. Op 1 september 1930 trad hij bij de spoorwe gen als adspirant-adjunct-ingenieur bij de Dienst van Weg en Werken te Utrecht in dienst. Op 1 mei 1937 werd de heer Loh mann, die toen ingenieur tweede klas was, overgeplaatst naar Amstei-dam, bij de uitvoering van de spoor wegwerken in het oosten van de stad. Op 1 augustus 1940 kwam ir. Lohmann naar Utrecht bij Weg en Werken. Op 2 januari 1942 werd hij be vorderd tot ingenieur eerste klas. Een jaar later volgde zijn benoeming tot chef bij de zesde afdeling van Weg en Werken. In die functie ging hij in mei 1947 naar Rotter dam, waar hij de leiding kreeg van het bouwbureau van de n.v. Spoorwegopbouw. Op 1 mei 1948 werd de heer Lohmann be noemd tot hoofdingenieur. Op 3 december 1949 werd hij in Utrecht hoofd van de af deling nieuwe werken. Op 1 juni 1952 werd hij chef van Weg en Werken en op 11 ok tober 1954 volgde zijn benoeming tot chef van de Dienst Exploitatie. Op 1 mei van dit jaar werd ir. Lohmann benoemd tot directeur. „Nu wat kalmer aan" Na zijn benoeming heeft de nieuwe pre sident verklaard dat de modernisering van het spoorwegbedrijf niet meer in het straffe tempo van de afgelopen twaalf jaar zal geschieden. Er zal in verband met de financiële toestand wat kalmer aan ge daan moeten worden. De Nederlandse Spoorwegen staan vol gens ir. Lohmann bekend om hun econo mische en efficiënte bedrijfsvoering. In de ons omringende landen werken de spoor wegen met enorme verliezen. In Engeland en Duitsland is dit wel het ergst. In Ne derland kan men een sluitende exploitatie bereiken. De financiële positie is gunstig. Dr. Lohmann verwacht in de directe toe- Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen en hier en daar mist. Meest zwakke wind uit oostelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Ook minister Witte wilde overigens niet vooruitlopen op het advies van de Sociaal- Economische Raad, waarin ook aandacht zal worden geschonken aan een eventueel verschillende huurverhoging naar ge meenteklasse, zoals in het verleden is toe gepast. Bij die algemene huurverhoging zullen de kleine huurverschillen worden weggewerkt, die hier en daar voorkomen bij woningen van hetzelfde type, die in 'n verschillende periode met een verschillend peil van bouwkosten zijn gebouwd. De woningbouw acht de minister in de eerste plaats een taak van particuliere bouwers. Indien gemeenten de particu liere bouw tegenwerken en daarmee ook het bouwprogramma van de regering, zou het een verkeerde beloning zi.jn, zoals de heer Bommer wilde, die gemeenten toe te staan meer woningwetwoningen te bou wen om aldus toch een zo groot mogelyk aantal woningen tot stand te brengen. In sommige gemeenten, zoals Rotter dam en Amsterdam, is het klimaat niet gunstig voor de particuliere bouw, zei minister Witte. Daar kunnen particulieren moeilijk grond krijgen. In Den Haag is het klimaat redelijk. komst geen tariefsverhoging voor het per sonen- of goederenvervoer, evenmin als een loonsverhoging voor het personeel. Hij hoopte dat er eindelijk rust zowel in de sfeer van de lonen als in die van de tarie ven zal komen. De spoorwegen zullen doorgaan met de automatische beveiliging van de hoofdlij nen. Op alle onbewaakte overwegen ko men automatische halve bomen. Bij uit voering van ruilverkavelingsplannen zul len de zo gevaarlijke particuliere overwe gen moeten verdwijnen. Met de elektrificatie wil men voorlopig ophouden. Op het gebied van de brugge- bouw noemde de nieuwe president de brug gen bij Venlo, Zutphen, Deventer en Den Bosch. Verder is er nog een aantal kleine re stations, dat vernieuwd moet worden. De opening van het nieuwe station Bever wijk zal een van de eerste officiële daden van de nieuwe president zijn. Over de plannen voor een nieuw station in Den Haag deelde ir. Lohmann mede, dat een commissie hierover een rapport heeft uitgebracht, waarover hij zeer en thousiast is. De oplossing komt neer op de bouw van een half-hoogstation, op de plaats waar nu het station S.S. staat. Er is een ondergrondse verbinding geprojec teerd, waardoor de treinen onder het Be- zuidenhout door in de richting Kijkduin kunnen rijden. Over het materieel zei de heer Lohmann dat men hiermee kan wedijveren met het modernste spoorwegmaterieel in het bui tenland. Direct na de oorlog hadden de spoorwegen veel nieuw materieel nodig en de fabrieken van Allan, Werkspoor en Beijnes werkten op volle toeren. Het is be- Met de heer Visser was de minister het eens dat de woningwetbouw met steun van de overheid, die eigenlijk bestemd is voor de minstdraagkrachtigen en daarom wordt gesubsidieerd, zo sober mogelijk moet zijn. Dat is de enige manier om te voorkomen dat de huren door de bewoners eigenlijk niet te betalen zijn. Als de gemeenten, die graag mooie woningen willen bouwen, ook de duurdere bouw steunen met subsidie en lagere rente, dan wordt weer de par ticuliere bouw in die hogere klasse weg gedrukt. De rente is van grote invloed op de hoogte van de huren. De rente van vier percent voor de woningbouw (doordat het rijk twee percent bijpast op de woning bouwlening) is niet aan de hoge kant. Nu de rente daalt, heeft naar de mening van de minister het overleg met de institutio nele beleggers (levensverzekeringsbanken, pensioenfondsen enz.) over het beschik baar stellen van kapitaal voor de woning bouw iets van zijn urgentie verloren. Als er nieuwe woningen leeg staan, dan zou het erg zijn als het woningwetwonin gen zijn. Dan is er sprake van een foutieve investering door een verkeerde beoor deling van de behoefte. Als het particu liere woningen zijn, interesseert het de minister minder, want die woningen zak ken dan wel in prijs, zodat zij tenslotte toch worden bewoond. Voor andere par ticuliere bouwers zijn zulke leegstaande woningen een waarschuwing dat zij die soort woningen niet meer moeten bouwen, omdat de behoefte in die categorie ver zadigd is. Dinsdag zal de Kamer repliceren naar aanleiding van het antwoord van de minister. Ad ••prfovtip grijpelijk, dat de orderpositie van deze fa brieken, naarmate de Nederlandse Spoorwegen verzadigd raken, moeilijkhe den ondervindt. De Nederlandse Spoor wegen hebben voor vernieuwing van hun rijtuigenpark echter geen drie industrieën nodig. Geruchten als zouden de Neder landse Spoorwegen de fabriek van Allan overnemen, sprak de heer Lohmann tegen. Het onderhoud en de reparatie van het materieel wordt in eigen beheer uitge voerd, waarvoor onlangs de werkplaatsen in Haarlem werden gemoderniseerd en uitgebreid. Advertentie met vakkundige voorlichting B ARTEL.T ORISSTR A AT 6 - TEL. 12145 (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft gisteren van de Russische ambassa deur te Bonn, Smirnov, mededelingen ontvangen over de kwestie-Berlijn, die, volgens staatssecretaris Von Eckardt, de regeringsperschef, niet hebben bijgedragen tot een ont spanning. Hieruit kan men opmaken dat de Sovjet-Unie heeft laten weten, dat zij in etappes uitvoering zal geven aan haar voornemen om de viermo- gendhedenovereenkomst nopens Ber lijn op te zeggen. Hierdoor zou het lot van West-Berlijn nog meer in han den van de Oostduitse regering komen. De Russische opzegging zou vandaag te Oost-Berlijn worden be kendgemaakt. Over het gesprek tussen Adenauer-Smir- nov is niets naders bekendgemaakt. Het pessimisme van Von Eckardt was even wel veelzeggend, evenals het feit dat de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano de ambassadeurs van de Ver enigde Staten. Groot-Brittannië en Frank rijk te Bonn heeft ingelicht. Von Brentano gaat vandaag naar West-Berlijn om over leg te plegen met de Westberlijnse rege ring. De kwestie-Berlijn werd weer actueel toen de Russische minister-president Kroesjtsjev op 10 november te Moskou aankondigde, dat zijn land de viermogend- hedenovereenkomst eenzijdig zou opzeg gen. Later werd deze verklaring uitgelegd als een voorstel om de overeenkomst op te zeggen. Van westelijke zijde reageerde men zeer scherp op Kroesjtsjev's mede deling. Men gaf duidelijk te kennen, dat een aanval op West-Berlijn beantwoord zou worden met militair ingrijpen. West- Berlijn zo werd onomwonden gezegd, vormt een hoeksteen in de defensie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De Russische opzegging zal er op neer komen, dat de Russische troepen uit Oost- Berlijn zullen worden teruggetrokken en dat de soevereiniteit over de drie luchtwe gen van West-Berlijn naar West-Duitsland aan Oost-Duitsland zal worden overgedra gen, waardoor Oost-Duitsland in staat zou zijn het vervoer van de Oostduitse vluch telingen per vliegtuig naar het westen te verhinderen. De Oostduitse regering is dan ook in staat gesteld formeel West-Berlijn te controleren. De Westberlijners kunnen dan opnieuw, zoals tijdens de blokkade van 1948-1949 afgesloten worden van de westelijke wereld. Men verwacht niet dat het dadelijk zo ver zal komen. Wel wordt er Oostduitse druk verwacht om de drie westelijke mo gendheden te dwingen tot overleg met de Oostduitse regering, hetgeen zou neerko men op een erkenning van dit bewind. Dat is voor Bonn, voor West-Berlijn en ook voor Washington onaanvaardbaar. Smir- nov's oezoek aan Adenauer kan er op dui den, dat de Russen hebben gepoogd Ade nauer te bewegen tot overleg met de Oost duitsers, waarop ook de Oostduitse be kendmaking duidt over het gesprek, dat de huidige Westduitse minister van Justi tie Schaffer in 1955 en 1956 te Oost-Ber lijn heeft gehad met de Russische ambas sadeur Poesjkin en de Oostduitse generaal Müller over de Duitse hereniging. Het enige lichtpunt, dat het onderhoud van Adenauer met Smirnov inhoudt, is, dat de Russen blijkbaar niet van plan zijn West-Berlijn in acuut militair gevaar te brengen. Zij tonen zich bereid tot diplo matiek overleg zij het om pressie op Bonn en de drie grote westelijke mogend heden uit te oefenen tot erkenning van de Oostduitse regering. Men acht de bedrei ging voor het bestaan van West-Berlijn in Bonn nog niet groot. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft gisteren voor het stadspar- lement duidelijk gezegd, waarop het staat: „Van deze plaats af zeggen wij de gehele wereld: hier leven twee en een kwart mil joen West-Berlijners, die niets anders wil len dan in vrijheid te leven en te werken. Wij hebben geen wapens, maar wij heb ben een recht om te leven en wij hebben goede zenuwen. West-Berlijn heeft niet tot de Duitse Democratische Republiek be hoord, behoort ook vandaag niet tot de D.D.R. en zal in de toekomst niet tot de D.D.R. behoren. Berlijn was, is en blijft de hoofdstad van Duitsland," aldus Brandt. Hij legde nog eens alle nadruk op de overeenkomst van de drie westelijke mogendheden van 3 oktober 1954, waarin gezegd werd. dat een aanval op Berlijn een aanval zal betekenen op de westelijke strijdkrachten. Brandt meent, dat het vol doende is als het Westen met de Russen gaat praten over een vrije corridor tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Op de Westduitse beurzen heeft de ac tie rond Berlijn waarschijnlijk voorlopig een einde gemaakt aan de hausse, die al wekenlang heerste. Er kwamen gisteren vooral verkopen voor, zowel door buiten landers als door Westduitsers, terwijl er maar weinig bereidheid tot kopen werd ge toond. Het was bijna onmogelijk aandelen van Westberlijnse bedrijven te verkopen. CAIRO (Reuter) Een militaire woordvoerder heeft vrijdag te Cairo me degedeeld, dat een grenspost van het le ger der Verenigde Arabische Republiek donderdagavond schoten heeft gewisseld met Israëlische „grensschenders". Dit ge schiedde in het Syrisch-Israelische grens gebied. JERUZALEM (UPI) Een woordvoer der van het Israëlische legerhoofdkwar tier heeft in Jeruzalem verklaard, dat Sy rische eenheden aan de Israëlische grens, nabij de Hulabrug en het dorp Hulata in de gedemilitariseerde zone, met mortieren en machinegeweren het vuur geopend heb ben op een Israëlische patrouille, onge veer op de plaats waar men het lichaam van een vermoorde Engelse vrouw heeft aangetroffen. 303e JAARGANG No 26b Anonymus: De waardigheid van veel belangrijke mannen hangt des nachts op een han gertje in hun kleerkast. Het beraad in de Sociaal-Economische Raad over de door de regering gevraagde adviezen inzake de melkprijs en de huren komt maar moeizaam op gang. Het staat reeds vast, dat niet zal kunnen worden voldaan aan het regeringsverzoek vóór I december althans een interim-rapport uit te brengen. Het ontwerp voor een advies aan de regering inzake gehele of gedeeltelijke afschaffing van de melk- en huursubsidies moet worden opgesteld door 'n commissie uit de S.E.R., de „Commissie ontwikkeling nationale economie". Deze zal op 3 decem ber haar eerstvolgende vergadering hou den. Komt het in die vergadering tot een ontwerp, dan zal dit worden voorgelegd aan de op 12 december te houden verga dering van de gehele Sociaal-Economische Raad. Vóór 12 december is dus geen advies over de melk- en huurproblemen te ver wachten. En het is zeer de vraag, of de S.E.R. op of na die datum wel met het gevraagde interim-rapport zal komen. De standpunten van werkgevers en werk nemers lopen nogal ver uiteen. omdat niemand ze wilde hebben. In Ham burg daalde de koers van de aandelen van een grote Westberlijnse brouwerij met tachtig punten. Ook Siemens en A.E.G., die grote bedrijven in West-Berlijn heb ben, leden koersverliezen van elf en zes tien punten. Het is vooral de buitenlandse speculatie, die haar Westduitse aandelen bezit uit handen geeft, uit vrees voor gro te koersverliezen op korte termijn. Op de effectenbeurs van Frankfort liep het dag gemiddelde veertien punten terug. Chemi sche industrieën als Farben Bayer, Farb- werke Höchst en Degussa leden verliezen van respectievelijk 21, 26 en 18 punten. BERLIJN (DPA-Reuter) De ambas sadeur in Oost-Duitsland Pervoekhin zal premier Grotewohl binnenkort in kennis stellen van Russische voorstellen om aan de vier-mogendhedenstatus van Berlijn een einde te maken, zo heeft een functio naris van de Russische ambassade te Oost- Berlijn meegedeeld. Pervoekhin verwacht gedetailleerde voorstellen uit Moskou. De ambassadeur is pas in Moskou geweest voor overleg met zijn regering. (DPA) Voor het eerst heeft een lei dende figuur van de Oostduitse communis tische partij gezegd, dat de Russen ook van plan zijn de grenscontrole van de wes telijke mogendheden aan de Oostduitse autoriteiten over te dragen. Als de weste lijken naar West-Berlijn willen, zullen ze te maken krijgen met het „nationale volks leger," aldus verklaarde partijleider Sin- dermann. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben in overleg met de direct betrokken landen plannen opgesteld om het hoofd te bieden aan situaties welke als gevolg van de Russische politiek ten aan zien van Berlijn kunnen ontstaan, zo is van gezaghebbende zijde te Washington meegëdeeld. De plannen worden streng ge heim gehouden. Evacuatie BERLIJN (Reuter) De Russen zijn bezig hun kwartieren in de Oostberlijnse wijk Karlshorst te ontruimen, zo hebben ooggetuigen verklaard. Men acht het niet waarschijnlijk dat de Russen naar een ander deel -an Oost-Berlijn zijn verhuisd Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGER Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SPORTTRUIEN IN KLEUREN Voor het onderhoud van de Ilondsbossche Zeewering bij Petten heeft men thans de beschikking gekregen over twee amfibie- voertuigen, waarmee het mogelijk is, grote blokken steen te storten op zinkstukken, die honderd meter uit de voet van de dijk in zee worden gelegd. technisch speelgoed jansweg 1 - Haarlem - tel. 16219 grotere keuze deskundige voorlichting 100 ®/o service royale parkeerruimte Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1