Van discriminatie geen sprake K.V.P. streeft niet naar een crisis op korte termijn HET WEER A.O.W.-uitkering verhoogd CITROEN Begum graveert in marmer $ee MORRIS 'êefore//ot/$M// hogere ambtenaren overwegen Regering wil grotere gelijkloop met salarisschaal der Levensgevaarlijk „Nog geen basis voor regering zonder de Partij van de Arbeid" Bouw van koopvaardijschip met kernenergie Ook premiegrens hoger BoIIencorso 1959 heet „Bloemenparadijs" Straaljager verongelukt, piloot omgekomen C.a.o. grafisch bedrijf Inschakeling voorgesteld van rijksbemiddelaars Twee doden in het verkeer Amerikaans leger tracht maan te „passeren" MINISTER CALS OVER LERARENSALARISSEN Het woord is aan DE MOEILIJKHEDEN IN HET KABINET Vrij koud Explosie in Saarlandse mijn: elf doden, 22 gewonden 73e JAARGANG No 116 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 269 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 H jg 1 IjII 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. ||nadl "1^^ i S B i ^^SF Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1 g 1 B C Jjj ÉT J| B. jB 1 f Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein,, Tel. 57755 iL Ja Ja Ms Ji WA iL fr, p p. §.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Koningin en de Prins brachten een bezoek aan de Technische Hogeschool te Delft. In het laboratorium voor textieltechniek en vezeltechnologie toonden de vorstelijke bezoekers veel belangstelling voor de wijze waarop men daar weefsels van kunsthistori sche waarde reinigt, restaureert en impregneert. Men zie ook pag. 7). Advertentie Nederlands plan uitvoerbaar Het Studiecentrum voor Scheepsbouw en Navigatie van de Stichting Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek, geves tigd in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam, zal binnenkort een rap.jort uitbrengen, dat is opgesteld in opdracht van de Stichting Kernenergie voor de voortstuwing van koopvaardij schepen met kernenergie. De directeur van genoemd Rotterdams Instituut, de heer H. Quispel, die ons dit meedeelde, noemde het plan zeer reëel. Hij zei, dat het in de bedoeling zou liggen er op korte termijn uitvoering aan te ge ven. Zoals bekend hebben in de stichting twee reders, twee scheepsbouwers, een vertegenwoordiger van T.N.O. en een van het Reactor Centrum Nederland zitting. „De salarispositie van de academisch gevormde leraren is sedert de verhoging der lerarensalarissen in 1953 aanzienlijk gunstiger dan die van de academisch gevormde rijksambtenaren. Voorts is gebleken, dat ook na de verhoging der topsalarissen in 1956 de salarispositie van deze leraren over hun gehele loopbaan genomen nog iets gunstiger is dan die van de vergelijkbare rijksambtenaren. De regering is daarom van oordeel, dat van een discriminatie der leraren geen sprake is." Dit wordt verklaard in een nota over de salarispositie der leraren, die minister Cals aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Omdat in en buiten het georganiseerd overleg bij herhaling met grote nadruk werd aangedrongen op verhoging van het maximumsalaris, daar dit volgens de lerarenorganisaties de enige methode zou zijn om de volgens hen bestaande „discriminatie" te doen vervallen, is de regering ertoe gekomen zich bereid te ver klaren te overwegen of het salarisverloop van de leraren meer in overeenstemming kan worden gebracht met dat der hogere ambtenaren. Dat zulks dan niet alleen voor het maximumsalaris, maar voor de gehele salarisschaal zou moeten gelden, behoeft geen nader betoog. Een verlaging der aanvangssalarissen acht zij echter niet verkieslijk. De minister zegt in de nota, zich in ver band met recente publikaties over de gang van zaken in het georganiseerd overleg verplicht te achten ook daarover enkele feitelijke mededelingen te doen. Met. name wijdt hij aandacht aan de behandeling van het rapport, dat een commissie heeft uitge bracht over de salarispositie en het car rièreverloop van de leraren in vergelijking met die van vergelijkbare groepen van ambtenaren. Aan het slot van zijn nota geeft hij een samenvatting van het rege ringsstandpunt, dat gebaseerd is op de con clusies, die door de commissie, waarin ook drie vertegenwoordigers van de leraren organisaties zitting hadden, unaniem zijn aanvaard. De uitkeringen volgens de Algemene Ouderdomswet zijn met ingang van 1 no vember verhoogd wegens de veranderde verhouding tot het indexcijfer lonen ge durende zes achtereenvolgende maanden met oktober als zesde maand. De A.O.W.- uitkering voor gehuwden is verhoogd van 1524,tot 1584,per jaar 5,per maand meer) en voor ongehuwden van 936,tot 972,3,per maand meer). Voorts is de loongrens voor premieplich- tigen A.O.W. met ingang van 1 januari 1959 verhoogd van 6900,tot en met 7450,Deze verhoging, gebaseerd op het loonindexcyfer per 31 juli 1958, houdt in, dat voor degenen, wier loon deze grens bereikt of overschrijdt, de premie, over een jaar gerekend, wordt verhoogd met ongeveer 6,3 percent van f 550, In verband met de terugwerkende kracht tot 1 november van de verhoging der A.O.W.-uitkering vernemen wij, dat de uitbetaling van deze verhoging over no vember en december van dit jaar zal ge schieden in januari, tegelijk met de dan verhoogde pensioenen krachtens de alge mene ouderdomswet. Advertentie Het bloemencorso, dat volgend voorjaar weer door de bollenstreek zal trekken, krijgt de naam: „Bloemenparadijs". Deze titel is gekozen op een dezer dagen door het corsocomité in Hillegom gehouden ver gadering. Het corsocomité zal begin vol gende maand in café-restaurant „Treslong" in Hillegom een bijeenkomst voor aspirant deelnemers houden. De heer A. W. van Driel, de „corsoconsul van de bloemen- kust", zal dan de tekeningen van de praal wagens tonen. Marmergraveurs in Giza, een voorstad van Cairo, die bezig waren aan het mausoleum voor de Aga Khan, werden dezer dagen vereerd door een bezoek van diens weduwe, de Begum, die hun werk gedurende een ogenblik overnam. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES HERENJASJES „Gezien het feit", zegt de minister, „dat de verschillen in de functies van leraar en van ambtenaar een volkomen gelijk salaris veerloop niet voor de hand liggend en zelfs ongewenst doen zijn, is de regering van mening, dat de werkcommissie haar onder zoek terecht heeft geconcentreerd op de vraag, of in het algemeen aan verschillende groepen van personen met een gelijke of althans gelijkwaardige opleiding ook een ongeveer gelijkwaardige financiële positie in overheidsdienst wordt geboden. Er bestaat een opvallend verschil in de opbouw van de salarisschalen voor ambte naren en leraren, dat echter een logisch gevolg is van de verschillen, die tussen beide functies bestaan. Zo geniet de leraar een naar verhouding hoog aanvangssalaris, dat gemotiveerd is door het feit, dat hij anders dan meestentijds de ambtenaar reeds terstond bij het begin van zijn loop baan een zelfstandige functie aanvaardt en van meet af aan de volle verantwoordelijk heid draagt. Hiertegenover staat, dat de taak van de leraar gedurende diens loop baan niet in die mate in omvang en ver antwoordelijkheid toeneemt als dit voor de gemiddelde academisch gevormde ambte naar het geval is. Een sterkere stijging ge durende de loopbaan van het ambtenaren salaris die tenslotte leidt tot een hoger maximum en een geleidelijke stijging van het leraarssalaris dat met een aan zienlijk hoger bedrag begint is daarom ook naar de mening van de regering in overeenstemming met het verschil in aard van beide functies. Advertentie Veel kilometers, weinig reparaties Vraagt vrijblijvend demonstratie. Een Nederlandse Hunter-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is vrij dagmiddag boven Duitsland verongelukt. De piloot, de reserve-tweede-luitenant- vlieger L. J. L. Wisse uit Wissekerke, is om het leven gekomen. Hij was 25 jaar en ongehuwd. Het toestel behoorde tol een squadron van de basis Leeuwarden, dat tijdelijk op de vliegbasis Twente is gestationeerd. Het steeg op van Twente als volgtoestel in een formatie van twee. Kort na de start meld de de piloot, dat hij zijn leider was kwijt geraakt. Daarna is hij in een steile linker bocht omlaag gekomen en heeft de grond geraakt. Dit gebeurde omstreeks half twee bij het Duitse dorpje Gildehaus, even over de Duitse grens. In de loop van de middag is het toestel gevonden. Teneinde uit de impasse in de onder handelingen over een nieuwe c.a.o. voor het grafisch bedrijf te geraken hebben de werkgeversorganisaties in een brief aan de werknemersorganisaties voorgesteld dat beide zich tot het College van Rijks bemiddelaars zullen wenden met het ver zoek in de moeilijkheden, waarin partijen verkeren in verband met het tussen hen bestaande principiële verschil van opvat ting „goede diensten" te verlenen. De 62-jarige varkenskoopman J. Ver kerk uit Beusichem is op het kruispunt van rijksweg 23 nabij Hoogland door een vrachtwagen aangereden en op slag ge dood. Te Eindhoven is op het kruispunt Leen- derweg/Rondweg de 49-jarige wielrijder F. Rietbergen door een vrachtauto aange reden en daarbij zo ernstig gewond, dat hij nog tijdens het vervoer naar het Sint Jozefziekenhuis overleed. De man was ge huwd en vader van vijf kinderen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse leger is van plan op 5 december een eenvoudige raket af te schieten die de maan zal passeren en in een baan om de zon zal komen, zo meldt het Amerikaanse tijdschrift ..Projectielen en raketten". Wie moet in geval van een vijandelijke aanval uitmaken of de strijdkrachten van de NAVO wel of geen gebruik zullen ma ken van atoomwapens om die aanval te beantwoorden: de burgerlijke of de mili taire autoriteiten? Over deze laatste vraag zijn de laatste jaren binnen en buiten de officiële NAVO-kringen al vele discussies gehouden en het resultaat van die discus sies kon nooit bevredigend worden ge noemd. Ook in de Parijse bijeenkomst van parlementariërs uit de NAVO-landen is de kwestie deze week uitvoerig besproken, waarbij opnieuw gebleken is dat de denk beelden, die politici en militairen er over hebben, moeilijk met elkaar in overeen stemming zijn te brengen. Het militaire standpunt werd hier ver dedigd door de voorzitter en de rapporteur van de Militaire Commissie ter parlemen taire conferentie, respectievelijk de Britse brigade-generaal Prior-Palmer en de Nederlandse luitenant-generaal Calmeijer, thans allebei leden van het Parlement van hun land. In hun rapport betoogden zij in de eerste plaats, dat „Atoomartillerie moet worden beschouwd als een deel van de conventionele artillerie van een modern leger", hetgeen ongetwijfeld betekent dat over de beslissingsbevoegdheid inzake het gebruik van dit soort „conventionele" wa pens in het geheel niet meer te discussiëren valt. Die beslissingsbevoegdheid berust dan ook nu reeds bij de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa (thans generaal Norstad) en noch de Atlantische Raad, nóch de regeringen van de vijftien leden-landen hebben er iets over te zeggen. Omtrent de I.R.B.M. („Intermediate Range Ballistic Missile"), het raketwapen voor middelgrote afstanden 2000 tot 3000 km gaven de opstellers van het rapport toe, dat dit een strategisch en geen tactisch wapen is. Nu is indertijd vast gesteld en dit is een van die weinig be vredigende gespreksresultaten dat de beslissingsbevoegdheid inzake strate gische atoomwapens weliswaar bij burgerlijke autoriteiten zou berusten, doch niet bij de vijftien regeringen gezamenlijk, dat wil dus zeggen de Noordatlantische Raad, maar uitsluitend bij de regeringen van de Verenigde Staten en hetzij Groot- Brittannië of een ander land waar zich een afvuurbasis bevindt. Men moge deze be perking van de politieke zeggenschap tot slechts twee van de vijftien regeringen ernstig betreuren, het is in elk geval beter dan een uitsluitend militaire beslissings bevoegdheid. Maar toch maken de twee genoemde parlementariërs van militairen huize zich ook ten aanzien van de I.R.B.M., met zijn afvuurbases in West-Europa, blijkbaar ongerust over wat zij noemen „de problemen van tijd en vertraging". Zij wensen dei-halve dat de NAVO-bevelheb- bers „nauwkeurige directieven" van de Noordatlantische Raad zouden krijgen „omtrent de omstandigheden waarin die wapens mogen of kunnen worden ge bruikt". Maar misschien heeft de vrees, dat de Europese afvuurbases door de vijand gebombardeerd zouden kunnen worden nog voordat de projectielen zijn afgeschoten, hierbij een woordje mee gesproken. De slotalinea van dat deel van het rap port, dat door generaal Calmeijer per soonlijk was ondertekend, gaf nog meer te denken. Daarin werd niet meer of minder betoogd dan dat de NAVO-bevelhebbers met „effectieve machtsbevoegdheden" dienden te worden bekleed voor het geval van een verrassingsaanval. ..Zelfs als dit onpopulaire beslissingen zou vereisen", aldus de Nederlandse generaal en parle mentariër, „zouden deze destemeer ge rechtvaardigd zijn, aangezien het onvol doende bezit van conventionele wapens, tactische kernwapens daarbij inbegrepen, de vrijheid van politieke actie van de vrije wereld belemmert en de wil van de vrije volken om weerstand te bieden onder mijnt". Men moet wel aannemen, dat hier meer de generaal dan het kamerlid aan het woord was, want uit de mond van een parlementariër klinkt deze bewering wel haast ongelooflijk. Zij komt immers hier op neer, dat in geval van een verrassings aanval de militairen maar dadelijk zouden moeten uitmaken wat er diende te ge beuren aangezien de burgerlijke autori teiten daartoe niet in staat zouden zijn. Het was te verwachten dat dit rapport in de volledige zitting, waarin generaal Calmeijer de hierboven geciteerde uit spraak mondeling herhaalde, niet zonder commentaar zou blijven. En in die voltal lige zitting viel ondermeer de behartigens waardige opmerking van de Britse af gevaardigde George Brown: „We moeten niet vergeten, dat defensie geen ver vangingsmiddel voor buitenlandse politiek (Vervolg op pag. 3 eerste kolom PARIJS, zaterdag eerst wat eraan voorafging en wat er op volgen zal. Sprekend over Nederlands Nieuw-Gui- nea beklemtoonde mr. Van Doorn, dat van een loslaten van dit rijksdeel als onderont wikkeld gebied althans van katholieke zij de „nooit en te nimmer" sprake zal kun nen zijn. „Loslaten zou betekenen: over laten aan de Indonesische chaos of een zelfstandigheid, die voor de bevolking het zelfde zou betekenen als hulpeloosheid". Mr. Van Doorn zei, niet te begrijpen hoe de Partij van de Arbeid enerzijds op -de bres kon staan voor steun aan de onder ontwikkelde gebieden en nochtans ander zijds pleit voor loslaten van Nederlands Nieuw-Guinea. In het streven van Indone sië tot overname van de macht over dit gebied zag spreker niets anders dan een poging, de aandacht af te leiden van het eigen, tot dusver gevoerde wanbeleid. Nog geen christelijke eenheid Vooruitziend naar de verkiezing van 1960 zag mr. Van Doorn verschillende pro blemen. „Wat bijvoorbeeld" zo vroeg hij, „zal de koers van de V.V.D. worden, als jongeren de leiding gaan overnemen, wanneer mr. Oud met politiek pensioen is gegaan. Hoe zal de samenwerking met de protestants-christelijke partijen zich ontwikkelen? De tijd van een eenheidspar tij op christelijke grondslag zag spreker pas in e,en ver verschiet. De huidige situa tie in de Partij van de Arbeid is ook vol problemen, zei mr. Van Doorn. Ernstige verdeeldheid heerst er in die partij op tal van punten. Onbegrijpelijk vond de K.V.P voorzitter dit niet omdat „in de naoorlog se ontwikkeling, die aanvankelijk een in tense staatsbemoeiing noodzakelijk maak te, een periode is aangebroken waarin ze kere vrijheden kunnen worden toegestaan die voor bepaalde socialisten onaanvaard baar zijn". De aanvankelijk brede basis en het be grepen samengaan zijn duidelijk aan het uiteengroeien, constateerde de spreker. „Dit is te betreuren", zo zei hij, „maar lou ter een gevolg van de verdere ontwikke ling". Mr. Van Doorn bekende dat ook in de K.V.P. bepaalde interne moeilijkheden zijn opgetreden, doch deze lagen zijn naar zeggen voornamelijk in het vlak van de verkeerd begrepen politiek in enkele ge meenten van ons land. „Wij betreuren dit, maar wij willen onze problemen niet rui len voor de diepgaande moeilijkheden en verschillen binnen de Partij van de Ar beid". Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele ver spreide opklaringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrappoi-ten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ METZ, (AFP) In een steenkoolmijn nabij de Saarlandse plaats Grossrosseln heeft vrijdag een ontploffing voorgedaan, die aan elf mijnwerkers het leven heeft gekost, zeventien mijnwerkers liepen zwa re brandwonden op en vijf anderen wer den lichtgewond. De explosie werd ge volgd door een instorting tussen 280 meter en 360 meter diep. De mijn is eigendom van de Lotharingse maatschappij „Houil- lières du bassin de Lorraine. Advertentie 2CV IDEAL 19 3987.- V'a' ƒ9375.- Hoofdagent voor Haarlem en omstreken VAN LOON'S AUTOM^"!R« BEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 „Blijkbaar hebben velen de indruk ge kregen, dat de K.V.P. een kabinetscrisis op korte termijn zou toejuichen en dat zij verlangend zou uitzien naar vervroegde verkiezingen. Dit is echter stellig niet waar". Dit verklaarde de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr. H. W. van Doorn, in een rede die hij vrijdagavond te Tilburg uitsprak op een bijeenkomst van de jongerenorganisatie der K.V.P. Hy zei, dat velen wellicht uit zijn jongste, in Arnhem uitgesproken rede ten onrechte hebben afgeleid dat zijn partij de samen werking met de P.v.d.A. in de regering zo snel mogelijk zou willen beëindigen. Dit is echter zeker niet het geval, aldus mr. Van Doorn, die zijn standpunt vervolgens aldus verduidelijkte: „Ongetwijfeld heeft de brede-basispoli- tiek in het verleden tot vele goede zaken geleid en bovendien: wie waarborgt ons bij vervroegde verkiezingen en bij alle bestaande verschilpunten een voldoende basis voor een nieuw kabinet zonder de Party van de Arbeid? En zyn voorts, on danks de jongste verkiezingsresultaten, nog zulke rigoureuze verschuivingen te verwachten?" Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1