Eiser: afbreuk Rotterdamse haven; gedaagde: vrijbuiterij moet bestreden Chefarine 4 „La Bohème" met Italiaanse krachten in de hoofdrollen Opvouwbare „hulpfiets" voor automobilisten A Kort en bondig 4^ beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Kort geding over boycot van 99goedkope vlaggen99 Dieven deden een greep in juweliersetalage Prof. Thijsse verlaat Rijks dienst Nationale Plan N.V.V.-voorzitter ziek Twee doden in het verkeer Vier gewonden bij hotsing Smokkelaar strandde op gesloten overweg Vergif op het brood van collega gesmeerd Nog meer op zijn kerfstok Steun uit Nieuw Guinea was in 1945 onmogelijk" Nog hulp meer Amerikaanse aan Indonesië Subcindrio had succes NEDERLANDSE OPERA OPLOSSING PARKEERPROBLEEM Casus Bello AGRÉ-GOLA Duo Krebbers-Weisz Vier sonates WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 VOOR DE PRESIDENT van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, is -istermiddag in kort geding behandeld de zaak, aanhangig gemaakt door de Schcep- raartvereniging Zuid tegen de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel en de Booms-Katholieke Bond van Werknemers in het Transportbedrijf Sint Bonifacius. geide bonden hadden een actie op touw gezet tegen de Panlibhonco-schepen (schepen ijie varen onder de vlaggen van Panama, Liberia, Honduras en Costa-Rica) welke geregeld de Rotterdamse haven aandoen. De beide bonden hadden hun leden voor gesteld binnen het kader van de door de Internationale Transport Arbeiders Fede- •atie gestelde bepalingen van 1 tot 6 december aanstaande de in de Rotterdamse ^ven binnenkomende Panlibhonco-schepen niet te lossen en dus te boycotten. De gVZ eist dat de actie, die zij een onrechtmatige daad acht, niet zal worden uitgevoerd verzocht de president bij rechterlijke uitspraak te bepalen, dat aan elk van beide tonden een dwangsom van 100.000 gulden zal worden opgelegd voor elke dag, dat actie tegen de Panlibhonco-schepen in de Rotterdamse haven voortgang zou vinden. Voor eiseresse trad mr. W. Schadee op. ie verklaarde dat de actie van de beide tanden, aangesloten bij de Internationale Transportarbeiders Federatie, behelst de pfenaars van de Panlibhonco-schepen te dwingen een collectieve arbeidsovereen komst te, sluiten met de I.T.F. voor hun fcmanningen. die geen pensioen genieten •och ziekteuitkering (de reders stellen zich het standpunt, dat gezien de hoge gages, ïe zij uitkeren de schepelingen daarin zelf kunnen voorzien) maar ook wenst de I.T.F. •aar zeggenschap uit te breiden. Zo dreigt eiseresse. aldus mr. Schadee. betrokken te worden in een machtsstriid, waarmee zij •iets te maken heeft en op de uitslag waar- vin zij generlei invloed kan oefenen. De «taking door de individuele werknemer jfvert behalve wanprestatie onder zijn in- ividuele arbeidsovereenkomst in dit geval *n onrechtmatige daad op, evenals het jdviseren tot een contractbreuk en het uit lokken daarvan. Mr. Schadee zei dat de ionden met de S.V.Z. een collectieve ar beidsovereenkomst hebben gesloten, welke cj en hun leden te goeder trouw tot uit voering moeten brengen. De Rotterdamse haven, zo besloot mr. Schadee, verwacht gedurende de dagen van de actie elf Panlibhonco-schepen met jraan. olie, erts en kolen met een mini mum tonnage van 150.000. Als deze sche pen niet volgens het programma kunnen aorden verwerkt zal de directe schade tientallen duizenden guldens belopen en ial de Nederlandse economie, zomede de reputatie van de Rotterdamse haven grote afbreuk worden gedaan. Verweer van gedaagde Voor de beide bonden als gedaagden wd mr. G. J. Scholten op. Hij gaf toe dat fr op Panlibhonco-schepen hier en daar bo?e lonen werden uitbetaald, maar van 1500 thans in de vaart zijnde Panlib- bonco-schepen is er thans door bemidde- ;ng van de I.T.F. voor 250 schepen een be hoorlijke collectieve arbeidsovereenkomst afgesloten. De actie, die thans door de verknemers wordt ondernomen, dient om ine staten terug te dringen, zodat zij zich ;iet meer als moderne vrijbuiters, die zich aan allerlei regelingen van een moderne qmenleving onttrekken, zullen gedragen. De actie is niet gericht tegen de Rotter damse haven en bedrijven. Verweer blijft •venwel dringend geboden en mr. Schol den noemde de brief van een te Londen ge vestigde reder, waarvan mr. Schadee mel ding had gemaakt, omdat daarin de actie rterk werd afgekeurd, een dreigbrief. Mr. Scholten betwistte vervolgens de dagvaarding, die zijns inziens ten onrechte Advertentie Inbrekers hebben in Tegelen bij een ju- ^Üerszaak een etalage-diefstal gepleegd naar betrekkelijk weinig van de etalage- inventaris meegenomen en bovendien nog «n gedeelte van de buit verloren Een jantal ringen en horloges werd op straat teruggevonden. 's Nacht om kwart voor drie hoorden bu- 'en van de juwelier een klap en het gcrin- «1 van glasscherven. Daarna reed een 5uto weg. Het bleek dat met een steen een ?*t geslagen was in de dubbele ruit van juweliersetalage De inbrekers namen 16 herenringen en damesringen mee die tezamen enkele duizenden guldens waard zijn. Prof. ir. Jac. P. Thijsse, sinds 1954 alge meen adviseur bij de Rijksdienst voor het Rationale Plan, zal eind november deze functie neerleggen en lid worden van de wetenschappelijke staf van het Instituut *oor Sociale Studie in Den Haag. Bij dit instituut heeft prof. Thijsse reeds jen aantal colleges gegeven over de pro blemen van de ruimtelijke ordening. De voorzitter van het N.V.V., de heer c- W. van Wingerden, is onverwacht ziek ?eworden en ter verpleging in het Burger- henhuis te Amsterdam opgenomen. Tij- «ns zijn afwezigheid zal de tweede voor ster van het N.V.V., de heer D. Roemers, plaats innemen. op staking is gebaseerd. Mr. Scholten zag in de te voeren actie van de leden geen wanprestatie of onrechtmatige daad. In dien de actie zou worden uitgevoerd tegen de Panlibhonco-schepen zou men andere schepen in de Rotterdamse haven sneller kunnen bedienen. De actie wordt in het algemeen belang ondernomen. Citerende uit de rechtslitteratuur betwistte mr. Scholten de onrechtmatige daad, die de bonden wordt verweten en hij erkende het stakingsrecht tegen een paar onverant woordelijke staatjes die de bona-fide scheepvaart afbreuk doen. Hij verzocht de president de eis niet in te willigen. De president zal op 28 november uit spraak doen. Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dal U weer met plezier Uw werk kunt doen De zesjarige Nico van Leeuwen is te Nijkerk, toen hij van school naar huis fietste, op de onbewaakte overweg in de Domstraat aangereden door een extra dic- selstel, dat achter de stoptrein van 11.57 uur uit Nijkerk aanreed. De jongen heeft blijkbaar getracht nog voor deze extra- trein de onbewaakte overweg over te ste ken. Hij overleed ter plaatse. Op het kruispunt van de Rijksweg te Zuidbroek (Groningen) is de 78-jarige wielrijder A. Blaauw uit Noordbroek onder een auto. gekomen, doordat hij bij het overstegen niet good<"Op het urt-de richting.-. Groningen komend verkeer had gelet De man overleed kort na het ongeval. Studentenexcursie Op de rijksweg ZwolleMeppel is een busje met negen Utrechtse studenten, die op excursie zouden gaan, tegen de achter zijde van een vrachtauto gebotst. Vier stu denten, te weten de bestuurder V. D. N., M. P. S.. A. van W. en J. W., werden vrij ernstig gewond en moesten met beenbreu ken en fracturen naar het Sophia Zieken huis te Zwolle worden overgebracht. De overige inzittenden van het busje kwamen er met wat ontvellingen af. Gisternacht zetten Nederlandse douane beambten de achtervolging in op een gro te personenauto die in razende vaart bij Sas van Gent in de richting van de Bel gische grens reed. Toen de wagen de spoorwegovergang bij Zelzate naderde, gingen juist de afsluitbomen neer. De chauffeur remde uit alle macht en ging aan de haal nadar zijn wagen dwars op de weg op enkele decimeters van de bo men tot stilstand was gekomen. In de auto vond de douane 650 kilo Nederlandse bo ter. De smokkelaar wist in de duisternis te ontkomen. Wegens poging tot moord, meermalen gepleegd, heeft de officier van Justitie bij de Alkmaarse rechtbank tegen een 42-ja- rige arbeider uit Warmenhuizcn een jaar opneming in een krankzinnigengesticht en daarna ter beschikkingstelling van de re gering geëist. De verdachte, die werkzaam was als ar beider in Schoorl, had in januari van dit jaar twee keer vergif gestrooid tussen de boterhammen van zijn collega W. de K. met wie hij moeilijkheden had. De eerste keer had hij rattengif tussen de boter hammen gesmeerd, doch zijn collega had het brood na de eerste hap reeds uitge spuwd en niet meer van gegeten Korte tijd later deed de verdachte een tweede poging, ditmaal met mollcndood dat hij uit het lijkenhuisje van de begraafplaats had gehaald. Voor de rechtbank verklaarde hij. niel geweten te hebben dat het vergif dodelijk was. Een getuige-deskundige van het Ge rechtelijk Laboratorium in Den Haag, zei dat de gebruikte hoeveelheden vergif do delijk waren. Op 9 december doet de rechtbank uit spraak. Bij de justitie in West-Duitsland regent het nu klachten over de door de Neder landse politie gearresteerde Duitser H. N. die bekend heeft een taxichauffeur uit Roermond van het leven te hebben be roofd. Hij zou in Duitsland geweren, opti sche instrumenten en accordeons hebben gestolen. Voorts heeft hij zijn rekeningen bij garages niet betaald en heeft hij on der bedriegelijke voorwendselen leningen weten los te krijgen. Ook stal hij auto's. Er komen nog dagelijks nieuwe aangiften binnen bij de Duitse justitie. yy Antwoord aan Palar: NEW YORK (UPI) Nederland heeft gisteren, bij monde van prof. dr. L. J. C. de Beaufort, verklaard, dat de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea nooit de wens te kennen heeft gegeven om onder Indo nesisch bewind te komen. Prof. De Beau fort van de Nederlandse delegatie deelde aan de commissie voor sociale, humani taire en culturele zaken mee, dat de Ne derlandse regering vastbesloten was, aan de bevolking van dit gebied de vrije keuze te geven over haar toekomst, zelfs als die keuze in zou houder, dat zij zich bij Indo nesië wilde voegen. „Wij zijn ervan overtuigd, dat, dank zij ons streven op onderwijsgebied, de bewo ners van Nederlands Nieuw-Guinea bin nen een betrekkelijk kort tijdsverloop in staat zullen zijn, hun keuze te doen", zei hij. „Ik spreek nu niet in termen van eeuwen, maar van tientallen jaren". De Beaufort gaf daarmee een repliek op de verklaring, die vrijdag door de Indone sische gedelegeerde Palar voor de com missie was afgelegd en waarin deze ge zegd had, dat de bevolking van West-Irian al gekozen had en zich bij Indonesië aan wilde sluiten. De Nederlandse gedelegeerde wees er op, dat. toen de Indonesiërs op 17 augustus 1945 hun onafhankelijkheid proclameerden het voor de bevolking van Nieuw-Guinea practisch onmogelijk zou zijn geweest om die onafhankelijkheidsbeweging te steu nen. omdat de Tweede Wereldoorlog haar geïsoleerd had gehouden van de eilanden, die thans Indonesië vormen. WASHINGTON (UPI) „Amerika is bereid verdere economische steun en mi litaire hulp aan Indonesië in overweging te nemen. Details van zulk een hulpver lening moeten nog uitgewerkt worden". Met deze woorden bevestigde de woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Lincoln White, dinsdag onofficiële berichten hieromtrent uit Djakarta. Dit besluit is waarschijnlijk het resultaat van de besprekingen die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, onlangs in Washington gevoerd heeft. White zei niet te weten, of de militaire hulp zal bestaan in verkoop van wapens (zoals in augustus, toen Indonesië een klei ne voorraad defensieve wapens voor het behoud van de binnenlandse veiligheid kreeg) of uit levering volgens een ver drag voor militaire hulpverlening, zoals bestaat tussen Amerika en een aantal bond genoten. Maar in elk geval zullen de wa pens geleverd worden onder de voorwaar de. dat zij slechts gebruikt worden voor defensieve doeleinden, aldus White, en dat zij, niet zonder toestemming van .Amerika wordeVï overgebracht naar een ander land. De Amerikaanse economjsche steun heeft tot dusver gemiddeld zeven miljoen dollar per jpar bedragen. Hij werd in hoofdzaak verleend in het kader van Ame- rika's technische hulpverlening aan het buitenland. Verder heeft Amerika de laat ste twee jaar leningen verstrekt van in to taal 16 miljoen dollar. Op het ogenblik worden aanvullende leningen via de ex- port-import-bank en het ontwikkelings fonds overwogen. (Reuter) —Het besluit om de hulp aan Indonesië te vergroten wordt in diploma tieke kringen te Washington opgevat als een bewijs van verbetering in de onderlin ge verhouding en van Washingtons groeiend vertrouwen in het herstel van de Indonesische stabiliteit. In IJmuiden zijn slopers bezig met het afbreken van de „goudbergingstoren", waarmee een inmiddels geliquideerde coöperatieve bergingsvereniging had willen proberen, de goudschatten uit de „Renate Leonhardt" te bergen. Met de herdenking van Puccini in het vooruitzicht op 22 december is het hon derd jaar geleden dat de componist werd geboren heeft de Nederlandse Opera het meest geliefde werk van de meester van het „verismo", in een nieuwe mon tering aan haar repertoire toegevoegd. Dindagavond werd van „La Bohème" al dus de première in de Stadsschouwburg te Amsterdam gegeven. De rollen van het eerste plan werden vervuld door Italiaan se operasterren: Mimi door Angela Ver- celli, Musette door Eugenia Ratti (beiden van de Scala van Milaan) en Rodolpho door Ettore Babini. hetgeen tot gevolg had dat onze oren op vocaal gebied door deze topfiguren niet weinig verwend werden- Zulks was echter niet minder het geval op het instrumentale vlak, want dirigent Alfred Eichmann heeft de zo rijk en sub tiel getinte partituur door het opera-orkest verrukkelijk laten klinken. Met dat al wa ren er momenten van ideale klankschoon heid en sterk doorleefde interpretatie. En dan denk ik in de eerste plaats aan het duo Angela Vercelli-Ettore Babini: zij, begaafd met een sopraanstem van zeld zame mildheid in alle denkbare nuances, en hij, een tenor van het ras dat lyrisch sentiment weet te paren aan een gemak kelijk aansprekend doordringend geluid. Hun duo-tonelen in het eerste, derde er vierde bedrijf waren buiten kijf de hoog tepunten van de avond, mede door het in trinsieke. alle overdrijving mijdende van hun vertolking. De tweede akte werd volkomen door het optreden van Eugenia Ratti als Musette beheerst. Men kent deze briljante en tem- peramentrijke coloratuurzangeres in Ne derland, sinds zij hier als „Italiaanse in Algiers" kwam en het publiek met> haar prestatie in dit werk van Rossini tot geest drift bracht. Haar Musette maakte een onweerstaanbaar effect, maar of deze uit bundige, alles tot zich trekkende interpre tatie dc akte in haar geheel ten goede is gekomen waag ik toch te betwijfelen om de eenvoudige reden, dat het de rest zowat wegdrukte. Dit is zeker, dat in de vorige montering, van een paar jaar geleden, met Louise de Vries als een bijzonder kittige Musette, een meer geraffineerd samenspel bereikt werd. Maar enfin, op het stuk van samen spel kan men vooral met gasten op een première moeilijk het vereiste even wicht verkrijgen. Maar wij hadden toch In ongeveer één minuut kan een niet al te onhandig man haar in elkaar zetten: het aandraaien van een stuk of vier vleugel moeren is voldoende om van een stel sta len buizen en twee wielen een keurige fiets te maken, compleet met spatborden, baga gedrager en verlichting. Het is de „auto-cy- cle", een Duits produkt, bedoeld als hulp middel voor automobilisten. De opzet is, dat een automobilist, die in een stad zijn wagen moeilijk kwijt kan wegens gebrek aan parkeerruimte, zijn auto aan de rand van de stad neerzet, de fiets monteert en zo zijn relaties gaat bezoeken. Een be zwaar lijkt het ons, dat als het regent de man toch kletsnat wordt. De suggestie, dat de fiets ook zeer bruikbaar is voor vakan tiegangers, die er met de caravan op uit trekken en haar gebruiken voor het doen van boodschappen of voor vee-artsen, die op het platteland afgelegen boerderijen niet met hun wagen kunnen bereiken is, naar het ons voorkomt, veel reëeler. De fiets, die maar 16.5 kg weegt, wordt desgewenst geleverd in een fraaie plas tic tas. die in de bagageruimte van vele middenklas-auto's past wel mogen verwachten, dat Jan van Mant- gem van de „Souteneur" Alcindoro een karaktertype zou hebben gemaakt, in- plaats van een meneer die zich geen hou ding weet te geven. Gee Smith slaagde er beter in om van een vrij onbeduidend rol letje de huisbaas Benoit een aan vaardbare figuur te maken. Hans Wil brink. die deze zomer met een gelukkige creatie van „Francois Villon" van wijlen Sem Dresden op de operaplanken debu teerde, was nu een markante Schaunard. die het tegen de Italiaanse vocaliteit kon opnemen. Verder was er aanvaardbaar werk van Paolo Gorin (als Marcello, de schilder) en van Gerard Groot (als Colline, de filosoof). Het koor. ook dat der kinderen, was door Henk van Wielink vocaal goed af gericht. Harry Wich bleef met zijn de cors en costuums in de lijn der traditie, wat in dit geval zeker een verdienste is. De regisseur Wolf-Dieter Ludwig waagde het in bepaalde details van de voorschrif ten van 't libretto af te wijken. Ik geloof dat hij beter zou doen van dergelijke wij zigingen af te zien- Tot de onvermijdelijke onvolkomenheden van iedere première be hoorde ook de toneelbelichting, die niet weinig kan meehelpen tot het wekken van de vereiste sfeer. Tenslotte is weer gebleken, dat de ruim zestig jaar oude „Bohème" nog niets van haar fascinerende kracht verloren heeft op een ontvankelijk, laat ik zeggen: een argeloos operapubliek. In een stroom van meeslepende melodieën en uiterst karak teristieke muzikale tekeningen, pulseert het bloed van een rasartiest, die in zijn idioom waarheidsgetrouwe situaties \yist te schetsen, die de ontroering van het echt beleefde meedelen. De schouwburg zal er nog vaak voor vollopen, terecht! Jos. de Klerk Is de bevolking van Bergen (Nh.) wer kelijk haar trouwe „Bello" geheel verge ten? In dc grote vroeger zo druk bezette locomotiefloods op het spoorwegemplace ment van Alkmaar staat de allerlaatste, hooggepijpte Bello-locomotief. nr. 7742. toegedekt met zeilen, te wachten tot de Bergcnaren, die hij eens zo trouw gediend heeft, hem zullen komen halen om hem in het dorp een ereplaats te geven. Zijn grotere broeders zijn reeds weggesleept om als schroot ten prooi te vallen aan de snijbranders. Maar nr. 7742 zou worden gespaard: bij de opheffing van het lijntje Alkmaar-Bergen-Bergen aan Zee heeft de directie van de N.S. uit piëteitsoverwegin- gen Bergen deze laatste telg uit de Bello- dynastie cadeau gedaan. Maar het toenmalige college van B. en W., dat zich voor het verdwijnen van de spoorverbinding ten gunste van een brede autoweg had uitgesproken, nam geen stap pen de locomotief naar Bergen te laten rijden, toen deze dat nog heel goedkoop op eigen kracht kon doen. Men liet de spoor wegen rustig de rails opbreken. En door het zand kan Bello niet rijden. Toch is er nog hoop voor nr. 7742, want na de laatste gemeenteraadsverkiezingen is de raad omgeslagen. Met een meerder heid van 7 tegen 6 stemmen liet Bergen zich enkele jaren geleden op eigen ver zoek definitief van het spoorwegnet afsnij den. Diezelfde meerderheid sprak zich uit voor de autoweg over de spoorbaan, dwars door het dorp en het natuurreser vaat. Nu is een meerderheid van 8 tegen 7 stemmen tegen die autoweg en de mo gelijkheid bestaat, dat de raad tenslotte toch nog het aanzienlijke bedrag zal vo teren voor het transport over de weg van dc 34 ton wegende locomotief. Misschien krijgt de machine dan een blij vende plaats op het oude, thans verlaten Bergense stationsemplacement, waarvan men een dorpsbrink wilde maken. De ko mende generatie zou dan in Bergen kun nen zien hoe grootvader zich per stoom- tractie door de spoorwegen liet vervoeren. Intussen ziet het er niet naar uit. dat Ber gen aan Zee spoedig een andere verbin ding met het achterland zal krijgen dan de enige toevoerweg die er al was: de smalle Eeuwigclaan. waarin twee bussen elkaar slechts kunnen passeren, wanneer de ene tussen de oude bomen stil gaat staan. Want vooi het uitbreidingsplan waarin de nieuwe autoweg was geprojec teerd. een plan dat destijds met de kleinst mogelijke meerderheid door de raad werd aangenomen en waartegen ettelijke bewoners bezwaren bij de Raad van Sta te kenbaar maakten, is nog steeds geen toe stemming van de Kroon ontvangen, hoe wel het wel door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Wanneer ook dc goedkeuring van de Kroon ontvangen zal zijn, dan is er echter geen geld voor de aanleg van de weg en de dorpsbrink, waarmee een be drag van een miljoen gulden is gemoeid. Mocht ook dat eens beschikbaar komen, dan is er weer de nieuwe gemeenteraad, waarvan de meerderheid het dorp en het duinreservaat niet door een autoweg in tweeën wil laten snijden... Bergen is dus met „Bello" definitief zijn verbinding met het spoorwegnet kwijt en heeft er niets vooi terug gekregen. vyf jaar. Een 23-jarige vaiensgezel, die op 8 februari van dit jaar in de Wei- marstraat te Den Haag zijn 62-iarige stief vader in diens boekhandel heeft gewurgd, nadat hij hem eerst door slagen op het hoofd met een beitel ernstig had gewond, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Er was zeven jaar geëist. Advertentie Zomertje, zomertje we missen je zo... Ach ja... Nu huivert Holland. Kou, nattigheid, rilwind - actieve hand langers van verkoudheid zijn in de aanval. Bescherm Uzelf met Agré-Gola van Philips-Roxane! Voorkomt verkoudheid, aandoeningen van de luchtwegen, hoest, heesheid enz. Doosje met 60 ta bletten f 0.98 noem de naam - voor alle zekerheid Voor de goed bezette zaal van het ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem concerteerde het duo Herman Krebbers (viool) en Robert Weisz (piano). Het pro gramma vermeldde sonates van Handel, Beethoven, César Franck en Francis Pou- lenc. 9 Krebbers is een van onze beste violisten en ik zou dus kunnen volstaan met de mededeling, dat hij zijn reputatie gestand deed door een prachtige toon, een vlekke loze techniek en begrip voor de eisen die werken van zo uiteenlopende stijl aan de vertolker stellen. De expressiviteit van zijn voordracht was bijzonder treffend in het Larghetto van Handel en het Recita- tivo uit Franck's sonate. Het wijd-uitha- lende instrumentale bel canto van dit werk leek mij trouwens het meest in overeen stemming met zijn eigen muzikale geaard heid. In Krebbers' spel hoort men de mo derne nazaat van de ouderwetse speel man. perfect geschoold en zonder effect bejag, maar in de eerste plaats toch er op gericht de muziek zodanig te laten klinken dat zijn instrument, waarvan hij alle geheimen kent. er de schoonste kan sen door krijgt. Hij weet de ziel van de viool te laten vibreren, vollediger naar mate de muziek zich daartoe meer leent, dus violistisch dankbaar geschreven is en tegemoet komt aan de typische expressie mogelijkheden van het instrument. Ik weet dat vele luisteraars, die deze avond hebben bijgewoond, het niet met mij eens zullen zijn wanneer ik beweer dat de hartslag van de muziek in het spel van Krebbers echter slechts zelden waar te nemen was. Ongetwijfeld, men heeft prachtig, gaaf en let wel muzikaal vioolspel gehoord, maar met de nadruk steeds op het substan tief. Ook de muzikale interpretatie, voor al die van de standaardwerken van het repertoire, kent sterk haar eigen conven ties. die het een instrumentaal begaafde musicus mogelijk maken de muziek te vertolken op een wijze waarbij zijn ver mogen tot een oorspronkelijk contact met wat er in een compositie leeft niet in het geding komt. Dit is een zaak. die uiteindelijk samen hangt met de gehele persoonlijkheid van de kunstenaar. Het was wel eigenaardig om op te merken, dat Krebbers' medewer ker. de pianist Robert Weisz. de muziek geheel anders benadert. Voor zover hier van inderdaad voortreffelijk ensemblespel sprake was. betoonde hij zich de stimu lerende kracht. Weisz is een musicus, dat wil zeggen degene die luistert, naar de muziek en (in dit geval) naar zijn partner, om vervolgens zijn spel zo veel mogeliik in overeenstemming te brengerj met wat er in hemzelf aan resonans is opgewekt. Uiteraard is daarvoor een ontwikkelde muzikaliteit en een grote instrumentale beheersing nodig. Beide bezit hij. Een pianist van wie men nog meer zal horen! Nog een enkel woord over de Sonate van Poulenc. het enige minder bekende werk van dit programma. Poulenc heeft deze sonate geschreven ter nagedachtenis van Frederico Garcia Lorca. de in 1936 tijdens de Spaanse burgeroorlog door de fascisten gefusilleerde dichter. Bij een dergeliik uitgangspunt is modieuze grap- oigheid misplaatst, vooral wanneer deze de onmacht verraadt van een musicus, bij wie scheppend vermogen en emotionele reikwijdte te beperkt zijn om muziek te vinden die eon algemeen-menselijke snaar weet te treffen. De opzet is veelbelovend, maar alras horen wij het bekende toontje van de-ïeukste-thuis, een muzikaal noze misme dat eens (omstreeks 1920) nieuw was en choqueerde, maar dat Inmiddels door eindeloze herhaling volkomen onin teressant is geworden, behalve dan voor een bepaalde soort tot niets verplichtende humor. Deze sonate, bedoeld als hulde aan iemand die als mens en kunstenaar vol ledig „engagé" was, is een gemakzuchtig en behaagziek stuk werk Een week. sa lonachtig pathos van de oude stempel moet de plaats innemen van echte tragiek. De componist zorgt er echter wel voor steeds het air op Je houden van de boulevardier die niets, ook zichzelf, ook dc muziek niet, ernstig neemt. Hij kan nu eenmaal niet anders. Sas Bunge

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7