VOOR JULLIE Langstaart's avontuur UITGAVEN De garnalenplant y^1i 1 Wonen is een noodzaak Het medicijn Tlieuute Goudhamstertje Erbij maar wonen met comfort is een levenskunst Hokjes invullen Drink-meer-melk-actie VEERTIG WOORDEN \>/v j@ v -> IN EEN HOL onder een beschuitfa briek woonde een muizenfamilie, vader en moeder muis met twee kinderen, Kraaloogje en Langstaart. Langstaart, die evenals zijn vader een prachtige lange staart had, was erg ondeugend. Zijn vader had hem streng verboden overdag uit zijn hol te komen. Dat was gevaarlijk. Maar Langstaart luisterde niet naar de wijze raad van zijn vader. Op een ochtend, toen ze allemaal nog sliepen, sloop Langstaart héél zacht uit zijn holletje en kwam zo in de grote beschuitfa briek. Met verbazing luisterde Lang staart naar het geraas van al die ma chines, brr, wat een lawaai was dat. Voorzichtig sloop hij wat verder. Hij zag in een grote bak allemaal heerlijke beschuiten liggen. Oh, wat had hij daar een trek in. Hij kon er best even aan knabbelen. Niemand zou dat zien. Maar Langstaart had* misgerekend. Want juist toen hij al heel dicht bij de beschuitenbak was, hoorde hij plotse ling een man schreeuwen: Kijk daar eventjes, een muis. Wat schrok Langstaart, bevend van angst rende hij weg. Maar zijn veilige holletje kon hij niet meer bereiken. Juist wou een grote hand hem pakken, toen hij nog net door een openstaande deur kon ont snappen. Hij rende maar verder. In een tuin naast de beschuitfabriek woonde in een mooi hok Witje, een lief konijntje. Langstaart vloog door het gaas van het konijnenhok en bleef stil in een hoekje zitten. Wat moet jij in mijn hok? vroeg Witje verbaasd. Wou de poes jou pakken? Huilend vertelde Langstaart zijn ver haal en Witje schudde ernstig haar hoofd, toen Langstaart uitverteld was, Wat dom van je, om niet naar je va der en moeder te luisteren, zei ze. - Foei, foei. Wat zullen die ongerust over je zijn. Toen Langstaart maar door bleef huilen, kreeg Witje medelijden met hem. Huil maar niet, troostte ze - Vandaag blijf je maar bij me in mijn hok, daar ben je veilig, vanavond zal ik Snorretje de veldmuis vragen of die je even thuis wil brengen. Witje gaf Langstaart wat te eten. De hele dag bleef hij in het konijnenhok. Eindelijk werd het avond. De felle lich ten op de wegen waren ontstoken en uit alle vensters straalde licht. Toen kwam Snorretje het veldmuisje, eraan ge- huppeld. Heb je nog een stukje wortel voor me Witje? vroeg hij. Je krijgt twee grote malse wortels van mij, als je Langstaart naar zijn holletje terug brengt, die woont onder de beschuitfa briek. Dat wou Snorretje graag, twee wor tels kreeg hij dan, stel je voor, wat zou hij smullen Kom maar mee, zei hij tot Langstaart. Natuurlijk bedankte Langstaart het konijntje vriendelijk voor de hulp en nog geen tien minuten later was Lang staart weer veilig bij zijn moeder en vader thuis. Je begrijpt hoe blij die wa ren, dat hun zoontje terug was. En nooit is Langstaart weer alleen op stap gegaan. Ann ij Smits-N ijhof Plaats in de hokjes de woordjes van de volgende betekenis: van 1 naar 2: schrijfgereedschap, van 2-3: klooster- zustex-, van 3-4: vat, van 4-5: niets, van 7-8: duivenhok, van 8-9: stuk stof, van 9-10: balletje als medicijn, var 10-11: deel van de mond, van 11-12: bergovergang, van 13-14: klein geluidje, van 14-15: koud, fris, van 15-16: vernis, van 16-17: liter, van 17-18: opening in een muur, van 19-20: vax-kenshok, van 20-21: mak, van 21-22: niet raak, van 22-23: kort baai'dje, van 23-24: hoofd. En dan van boven naar beneden van 1-7: kern van een vrucht, van 7-13: zegt kip, van 13-19: etenbereider, van 2-8: meisjesnaam, van 8-14: haarval- ling, van 14-20: poes, van 3-9: houten schaal, van 9-15: aardkluit, van 15-21: jong schaap, van 4-10: zweep en van 10-16: vochtdoorlatend, van 16-22: zoen, van 5-11: stofpluis, van 11-17: schrijfgereedschap, van 17-23: top, van 6-12: niet vast, van 12-18: noodsein, van 18-24: zeepwater. Op deze wegwijzer staan twaalf woor den. Van deze woorden kun je zes nieu we woorden maken, door telkens een woord aan de rechterkant te zetten. Tingelingeling, de poppendokter Goedemorgen, dokter Haan. Dag mevrouw, waar zijn de zieken? en wat scheelt er dan wel aan Bruintje. Beer heeft erge kiespijn, Loesje heeft zeer zeker griep, En Nikker klaagt steeds over rugpijn, wat die scheelt dat weet ik niet. Zo, mijn lieve kleine kinderen, Allemaal zo héél erg ziek? Kiespijn, rugpijn, wat een stumperds, En prinsesje Loes de griep? Moet je nu eens even kijken, Ik heh wat voor jullie meegebracht, Fijne slagroomtaartjes, heerlijk, Wie had dat nu wel gedacht? Maar dat is niet voor de zieken, Dus vertel me nu eens vlug, Wie van jullie is er ziek nu? Wie heeft pijn nog in zijn rug? Wat is dat nu? Allemaal beter? Niemand ziek meer? Dat is fijn, Ja, een slagroomtaartje is toch altijd, Maar de beste medicijn Een oplichter, die 3.000 mannen en vrou wen, die van een filmcarx-ière droomden, een bedrag van 8.000 lire afzette, is in Mi laan gearresteerd. De man begon in maart een werfcam- pagne voor filmacteurs en actrices. Be langstellenden moesten 4.000 lire zenden „om de eerste onkosten te dekken". Zij dienden ook een foto op te sturen. Na enige tijd werden zij naar een hotel kamer ontboden voor een „filmtest". De acteurs en actrices in spe werden onder twee grote schijnwerpers geplaatst en de oplichter zelf manipuleerde met een 35 mm. camera waar zoals later bleek, geen film in zat. Na de test speelde hij de verheugde pro ducent, die eindelijk het talent heeft ont dekt, waarnaar hij al jaren zocht. Hij feli citeerde de slachtoffers met de triomfen, die zij ongetwijfeld zouden vieren, en ver zocht hun dan nogmaals 4.000 lire te beta len. kelt over het gat in het kleed, want dan komt u ineens voor een grote uitgave te staan. Onze welgemeende raad is dan ook: woon dagelijks bewust, maak een plan dat u past en voordat u het weet, beoefent u de kunst van het wonen. De bewoonster van dit aardige interieur- tje heeft door allerlei aanvullingen voor haar manier van wonen de gerieflijkheid verhoogd. Op de vloer ligt decoratief ge legd linoleum. Binnenkort zal een grootscheepse actie worden ondernomen om het melkver- bx-uik in ons land te stimuleren. Vooral de jeugd van vijf tot veertien jaar wil men in deze actie betrekken. De kinde ren kunnen lid worden van een „Brigade der Melkwegvaardex-s" als zij gedurende een maand dagelijks een glas melk, yog hurt of karnemelk extra hebben gedron- ken. In een „logboek", dat onder de Ne derlandse jeugd zal worden verspreid, dienen de individuele melkdx-inkpx-esta- ties te worden bijgehouden. De „M-brigadiers" krijgen emblemen en kunnen zelfs na een goede daad ver- richt te hebben een „M-brevet" krijgen. Op velerlei manieren zal de aandacht op deze melkconsumptieactie worden geves tigd. Een aantal prominente artiesten en sportfiguren zal de campagne steunen, die uitgaat van het Nederlands Zuivelbureau. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Mijn wilde baby's, Nederlandse uitga ve van H. Meulenhoff te Amsterdam, is een kostelijk boek door en voor diex-en- vrienden. Het is een relaas van een New- yorks echtpaar, Helen en Fred Martini, hij een juweliersbediende, zij een doodge wone huisvrouw, die op een goede dag in eens ontdekken, dat hun ware bestem ming die van dierenverzorger-s is. Fx-ed zoekt een baantje als oppasser in de be- i-oemde „Zoo" in de Bronx en komt daar van de eerste avond de beste al met een door zijn moeder verstoten leeuwenwelp- je thuis, dat Helen dan maar in leven moet zien te houden. Zo is het begonnen, hun beider avontuur in de dierenliefde, dat een avontuur voor het leven zou wor den. Jonge leeuwen, tijgers, gorilla's en tal van andere dieren vinden een liefde volle „kunstmoeder" in Helen Martini, wier woning weldra te klein wox-dt, om alle pleegkinderen te hex-bergen. Zij heb ben alle hun eigen hebbelijkheden en kwa liteiten, waarvan Helen in een gemoede lijke huis-tuin-en-keukentrant boeiend en vaak uitermate geestig weet te vertel len. Wij hebben haar boek, geïllustreerd met vele foto's, in een ruk uitgelezen. Maak van de letters, die in dit uierkan! staan, andere woordjes. Denk er om, je mag de letters niet doorelkaar plaat sen. Je mag van links naar rechts, aan boven naar beneden en omgekeerd. Bij voorbeeld: Kraam - raam - ra - ma maar enzovoort. Het zijn er me.er dan veertig. Lief hamstertje, goud-hamstertje, 'k Moet even met je praten, Voordat 'k mijn Franse woordjes leer, M'n jaartallen en nog veel meer En je alleen moet laten. Lief hamstertje, goud-hamstertje, Ik zal het zachtjes fluisteren: Je bent voor mij het liefste dier, Maar 't is voor jou wat eenzaam ld Je moet nu heel goed luisteren. Lief hamstertje, goud-hamstertje, Om je nooit te vervelen, Krijg je er straks een vrouwtje bij, Word je nu niet geweldig blij? Je kunt dan samen spelen. Lief hamstertje, goud-hamstertje, Als je haar lief zult vinden, Bouw ik een huisje met wat zon, Voor jullie.en een groot balkon Voor alle hamsterkinderen. Jan van IJoften WIJ MENSEN zijn wat teer van bouw en daarom is het noodzakelijk een dak boven het hoofd te hebben. Eerst kropen we in een hol, toen kwamen de hutjes en nu hebben we een huis om in te wonen. Misschien denkt u, dat de kunst van het gerieflijk wonen alleen kan worden bedreven als men naar hartelust kan kopen waar men zin in heeft, maar dit is toch niet helemaal juist. De kunst van het wonen schuilt niet in een groot huis, in dure ameublementen en kostbare stoffen, maar in het bewust wonen. Anders gezegd: u moet zich niet aan- passen bij de ruimte en de huisinrichting die u hebt, maar u moet de omstandigheden voor uw manier van wonen geschikt maken. En om dit te bereiken, is het alleen maar nodig, dat u zich afvraagt hóe u eigenlijk woont. Laten wij een paar voor- beelden geven. Als de heer des huizes 's avonds thuis komt en =E een ogenblikje heerlijk rustig wil gaan zitten om wat naar de radio te luisteren of om z'n krantje te lezen, moet het niet nodig zijn eerst een stoel te verzetten en een lange wandeling door de kamer te maken om de radio aan te zetten en de krant ergens uit een kast op te diepen. En als dan de koffie op tafel staat is het beslist ongemakkelijk als papa half over And moet komen om z'n kopje in handen te krijgen. Staat het asbakje bij de hand, zodat niet eerst een waarschuwing moet klinken als de aspil griezelig lang is geworden? Als u op een regenachtige avond visite krijgt, moeten uw gasten dan netjes op hun beurt wachten om de voeten te vegen of is uw deurmat groot genoeg EEE om de bezoekers in een paar seconden binnen te loodsen? Is de E= spiegel in uw gang goed verlicht, zodat de dames hun glim- =5 mende neusjes zorgzaam kunnen matteren? ZO MOET U ZICH eens heel goed gaan afvragen of uw huis werkelijk gerieflijk is en niet alleen voor uzelf, maar ook voor uw huisgenoten en vrienden. Misschien kunnen een paar handige bijzettafels naast de lage stoelen het zitje echt comfortabel maken. Probeert u ook eens of een spe ciale radiotafel en een flinke tijdschriften- bak het „mannenhoékje" meer comfort kunnen geven. Gaat u eens precies na wat u allemaal moet doen om 's middags ge zellig een kopje thee te schenken. Zou het niet veel gemakkelijker zijn een handige serveerwagen of een combinatie-kastje met theeklep te gebruiken, dan telkens maar weer naar de keuken te moeten lopen? Als u eens wat wilt naaien of ein delijk de moed kunt vinden om die ver velende sokken te stoppen, moet u dan eerst uit allerlei hoekjes en gaatjes de spullen bij elkaar gaan zoeken of hebt u een handig naaimeubel naast uw ge makkelijke stoel staan? Zo kunnen we tientallen dingen noe men, die in werkelijkheid het gerief van uw huis bepalen. Het aanpassen van uw huisinrichting aan uw manier van wonen geeft een persoonlijke sfeer en bepaalt in hoeverre u geslaagd bent in de kunst van het wonen. Elke woninginrichting heeft de middelen om dit aanpassen mo gelijk te maken, maar u moet het zélf doen. Jonge mensen, die denken dat het voldoende is om een paar erg dure ameu blementen te kopen, vergeten dat zo'n ameublement slechts een basis is om op voort te bouwen. Het allerbeste bankstel is op zichzelf nog geen garantie voor vol doende comfort, want dit meubelgroepje moet door opstelling en aanvulling pas send worden gemaakt voor uw manier van wonen. En dit geldt voor alle meu bels in uw huis. Denkt u vooral niet dat de kunst van het wonen beslist ultra mo derne meubeltjes en van die rare ab stracte stofjes vraagt. Het echte comfort en de werkelijke gezelligheid zijn in we zen niet afhankelijk van stijlen en opvat tingen. Onze bedoeling is dan ook alleen uw aandacht er op te vestigen, hoe door het bewust wonen èlk interieur kan wor den aangepast bij uw persoonlijke ver langens. HET IS NATUURLIJK best mogelijk, dat u na een grondige bestudering van uw manier van wonen een hele waslijst met veranderingen en aanvullingen krijgt. Laat u zich hierdoor vooral niet afschrik ken, want er is niets zo prettig als het stuk voor stuk afwerken van de punten die u hebt opgeschreven. Als u telkens iets ver andert of zo nu en dan iets bijkoopt, blijft u bewust bezig met uw interieur en daar gaat het juist om. Een huisinrichting is net als een tuin, u moet er steeds wat aan doen, anders wordt het heel gauw een wildernis. Het is natuurlijk uitstekend en ook noodzakelijk, dat meubels, vloerbe dekking en gordijnen goed worden onder- hoxiden, maar gerieflijkheid is tenminste even belangrijk. Een man stelt zeker het meeste prijs op gerieflijkheid. En daaroin is het zo gewenst het thuis behaaglijk en gezellig te maken. ZO NU EN DAN moeten de grotere stukken worden vernieuwd en dan hebt u de kans om desnoods de sfeer in uiv huis te veranderen en dit is ook belang rijk, want die sfeer moet met uw persoon lijkheid harmoniëren. Misschien hebt u vroeger een stoffering gekocht, die toen wel met uw smaak overeenkwam., maar die nu gaat vervelen omdat u zelf anders bent geworden. Mogelijk kunnen wat an dere kleuren hierin verandering brengen. Probeert u het eens met een nieuw gor dijntje, een andere overtrek op de stoelen of een aardig los kleedje. Soms kan een enkele verandering uw kamer een geheel ander karakter geven, dat beter aansluit bij uw tegenwoordige smaak. Ook dit is een punt, dat de kunst van het wonen be paalt. Dus niet alleen de gerieflijkheid, maar ook de sfeer spelen hierbij een rol van betekenis. We zijn het met u eens, dat het compleet inrichten van een huis een kostbare lief hebberij is, maar hebt u al eens overwogen om jaarlijks een bedrag hiervoor uit te trekken? Het doet er niet toe hoe groot dit bedrag is, als u het maar elk jaar reser veert. U moet niet wachten tot de veren onder uit de stoel hangen en de kat strui- Onze tuin- en kamerplanten Beloperone guttata wordt ook wel de garnalenplant genoemd; de typische brui ne schutblaadjes doen er ook wel een beet je aan denken. U moet die bruine schut blaadjes als het eigenlijke siex-aad van de plant beschouwen; de kleine, witte bloempjes zijxx van heel weinig betekenis en vallen al vroeg af. De gax-nalenplant kan een groot deel van het jaar bloeien; zomer en winter. Is de plant nu uitge bloeid dan moet ze ongeveer zes weken rust hebben. Men mag die rust echter niet zo ver doorvoeren dat alle groene blaad jes verloren gaan. Bemesten is nu niet meer nodig; daarmee kan men volgend voorjaar beginnen. De belopex-one kan dan begin januax-i of half januari ook een wei nig terug gesnoeid woi'den en een maand later kan men verpotten; de bekende bloe- mistengrond is voor dit doel heel goed te gebruiken. Vergeel niet dat onder in de pot ook wat schex-fjes moeten komen. Voortkweken door middel van stekken is ook heel goed mogelijk. Dat moet men van jonge scheutjes doen, dus liefst bij het begin van een nieuwe groeiperiode. In de zomermaanden zal men de plant op het heetst van de dag wat moeten bescher men; het blad gaat anders slap hangen. Verder wenst ze luchtig gekweekt te wor den. 's Zomers kan ze best voor een open venster staan. G. Kromdijk

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 16