X r BOEKHANDEL VRAAGT VESTIGINGSBESLUIT „Alias" raket haaide beslissend examen Van dag tot dag Voorzichtig 't Silver Stoepke Kruideniers mogen voorlopig geen pockets" verkopen Jaai-iaüa '^Praatóteel WITTE KRUIS HELPT ECHT! WITTE KRUIS W VV'£ -stout 'K 1<rjj$r Rob een mooi precisieuurwerk Marinetechnicus krijgt f 7000 voor uitvinding Columbiaans voorstel: UNO- waarnemers naar Cyprus BIJNA 10 OOP KM Zijn P.v.d.A.-ministers het eens met verklaring van mr. Burger? U leest 't in de krant... o ZIET T IN PANORAMA! Complot tegen Bourguiba Tunis meldt bekentenis van Egyptenaar Algemene spoorwegstaking in Argentinië Ontwerper van nieuwe sportauto ingesloten Hij zon een bank voor twee ton benadeeld hebben Franse Gemeenschap groeit zeven nieuwe republieken Ongeoorloofde Syrische posten bij Israels grens? Repatriëringsgelden voor honderden weeskinderen uit Djakarta verduisterd Acht maanden geëist tegen koopman uit Assen 0p cle fitj Het gesprek van Adenauer en generaal De Gaulle Opperste Sovjet komt op 22 december bijeen ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 1 O De Russische nota over Berlijn heeft in het Westen een sceptische ontvangst ge kregen, doch het valt niet te verwachten dat men op korte termijn een definitief en officieel antwoord gereed zal hebben. De kwestie Berlijn is een knoop van proble men tussen Oost en West, doch tevens zit ten in die knoop bepaalde, van elkander verschillende, politieke opvattingen der westelijke bondgenoten verward. Formeel moeten de beslissingen over Berlijn door de vier grote mogendheden worden genomen en heeft de wijdere NAVO-alliantie er geen bemoeienis mee, doch het is wel duidelijk dat met een even tuele regeling van de Berlijnse kwestie de gehele westelijke politieke strategie samen hangt, zodat ook de kleinere bondgenoten van Amerika een stem zullen willen heb ben in de wijze, waarop Amerika, Engeland en Frankrijk hun „vierde man" tegemoet zullen treden. Grote voorzichtigheid in reacties lijkt daarom voor deze groten in de eerste plaats geboden, temeer, waar uit de Russische nota volgens Amerikaanse waarnemers een typisch Stalinistische starheid en een op vallende zelfbewustheid van toon is te constateren, die aanwijzingen zouden kun nen behelzen tot een drastischer doorvoe ren van Russische voornemens dan tot dus ver het geval is geweest. Het enigszins bedenkelijke geval doet zich voor, dat Dulles net iets te laat namelijk woensdag, toen de Russische nota al onderweg was getracht heeft een kier voor de Russen open te zetten, waardoor heen zij zich zonder prestigeverlies hadden kunnen terugtrekken uit het brandpunt der Berlijnse kwestie. De nota uit Moskou is in zodanige bewoordingen en bedoelingen ge steld, dat het voor het Kremlin zeer moei lijk, welhaast onmogelijk zal zijn terug te komen op geuite eisen, zonder dat deze aftocht voor het forum der openbare me ning het karakter van een nederlaag krijgt. Deze situatie maant tot nóg grotere om zichtigheid. Het westelijke overleg waar bij Bonn uiteraard een grote rol zal spelen heeft de moeilijke doelstelling zowel de kool (Berlijn) als de geit (Rusland) onge kwetst uit de strijd te halen. Advertentie gyiT JANTJE 'j Tfc kEUftgERl Jantje krijgt geen roe, daarvoor is hij nog te klein. Maar u ook niet. U krijgt: t. w. een Omega, Eterna, Mido, Pon- tiac, Prisma of Indushorloge dat u zag bij Sint's hoofdkwartier voor grote mensen. Het huis met het CARILLON Grote Houtstr. 49, Haarlem, Tel. 20049 99 j Kruideniers mogen voorlopig geen „pockef'-boeken verkopen. Bij een gis termiddag afgekondigde vestigingsbe schikking is het met ingang van vandaag verboden zonder vergunning van de So ciaal-Economische Raad het boekverko- persbedrijf te gaan uitoefenen. De staats secretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, besloot tot deze maat regel op verzoek van de Nederlandse Boekverkopersbond en de Nederlandse Katholieke Boekverkopersbond. Naar men weet had een niet door de ge organiseerde boekhandel erkende onder nemer het plan opgevat boeken in zakfor maat via kruideniers, tabakszaken en kappers aan de markt te brengen. De ge organiseerde boekhandel kwam daartegen in verzet. Het „pocket"-boek begint na melijk populair te worden in ons land. Al maakt de verkoop van deze goedkope uit gaven nog geen groot deel uit van de to tale omzet van de boekhandel, thans, on geveer zeven percent, de vraag neemt elk jaar toe. Om nu de concurrentie van de kruideniers c.s. te weren hebben de bon den van boekverkopers voor hun branche een vestigingsbesluit gevraagd. Het on derzoek naar de wenselijkheid van zo'n be sluit vergt tijd. Alle partijen moeten wor den gehoord alvorens het ministerie van Economische Zaken, na de S.E.R. te heb ben gehoord, een beslissing neemt. Om te voorkomen dat het effect van een vestigingsregeling bij voorbaat verloren gaat doordat derden (in dit geval de krui deniers) intussen de verkoop beginnen en zich dus „historische rechten" verwerven is het de gewoonte dat de bestaande toe stand tijdelijk wordt „bevroren". Dit ge beurt door afkondiging van een (voorlopi ge) vestigingsbeschikking, waartoe het mi nisterie van Economische Zaken vrijwel steeds overgaat, wanneer de voor de be drijfstak representatieve organisaties daarom vragen. Dit betekent echter niet dat het ministe rie al een standpunt heeft bepaald in de kwestie of het al dan niet gewenst is, dat er buiten de gewone boekhandel en met name bij de kruideniers boeken worden verkocht. Dit moet nog helemaal worden onderzocht, waarbij alle betrokkenen hun belangen zullen kunnen verdedigen. Het is echter de bedoeling, dat dit onderzoek zo spoedig mogelijk zal plaats hebben, 'opdat op korte termijn een definitieve beslissing valt aangaande het al of niet verschijnen van het „pockef'-boek bij de kruidenier. Op grond van „historische rechten" kun nen intussen kruideniers, die al eerder boeken verkochten, met de verkoop door gaan. Zij kunnen ook, indien zij eerder gewone boeken ten verkoop aanboden, nu tot „pockef'-boeken overgaan. Juridisch bestaat er immers geen verschil: een boek is een boek. De uitgever, die het gehele probleem aan het rollen bracht door boeken aan krui deniers aan te bieden, zal niet gedupeerd worden door de nu zo plotseling afgekon digde vestigingsbeschikking. Alle door hem reeds afgesloten contraeten met krui deniers zullen worden gehonoreerd. De kruideniers, die zo'n contract sloten, mo gen de op grond daarvan geleverde pockef'-boeken verkopen. Intussen zal een vestigingsbesluit (even als nu reeds de voorlopige vestigingsbe schikking) de consequentie hebben, dat het kartel van de georganiseerde boekver kopers en de daarmee samenwerkende uit gevers „open" gaat. Het is dan immers aan cle S.E.R. om uit te maken wie boeken mogen verkopen en de uitgevers zullen moeten leveren aan degenen, die aan de door de S.E.R. gestelde eisen voldoen. De ze eisen zullen ongetwijfeld minder ver gaan dan die, welke nu in het „onderonsje" van boekhandels en uitgevers worden ge steld. De wet kent immers slechts mini mum-eisen. De besturen van de Vereniging ter Be vordering van de Belangen des Boekhan dels en van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond hebben aan de staatssecre taris van Economische Zaken een tele gram gezonden, waarin zij hun ernstige ontstemming uitspreken over de wijze van totstandkoming van de heden afgekondig de Vestigingsbeschikking Boekverkopers, bedrijven 1958. Zij protesteren er met klem tegen, dat het bestuur van de Nederlandse Boekverkopersbond zonder enig vooraf gaand overleg met de beide organisaties is opgetreden. Het boek als goed van gees telijke waarde vereist zo betoogt men hier een gezamenlijk optreden van de bij het boek betrokken organisaties. Een uit deze drie organisaties samengestelde com missie vertrouwt door de staatssecretaris in de gelegenheid te worden gesteld de hier in het geding zijnde hoge belangen voor het gehele boekwezen uiteen te zetten- De staats-secretaris van Marine, vi- ■e-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, heeft aan de technisch hoofdambtenaar J. Bor- king van de afdeling bewapening een pre mie van zevenduizend gulden overhan digd voor zijn uitvindingen op het gebied van mijnenveeg-apparatuur. Deze premie is de hoogste, ooit door een Ideeënbuscom missie uitgereikt. De heer Borking heeft verbeteringen uitgevonden aan kabelsnijders, ontplof- fingsklauwen en knoopklemmen, die worden gebruikt bij het vegen van mij nen. De door hem uitgevonden ontplof- fingsklauw kan acht keer worden gebruikt tegen de oude soort één keer en is de helft goedkoper. Ook de Duitse marine heeft de verbeter de apparaten in gebruik genomen en laat deze in Nederland vervaardigen. NEW YORK (UPI) In het UNO-debat over Cyprus heeft Columbia een compro mis-voorstel gedaan, dat belooft het eer ste van een hele reeks te worden. Het voorstel behelst het verzoek dat Groot- Brittannië, Griekenland en Turkije hun on derhandelingen hervatten, dat geweldple gingen op Cyprus afgeraden worden en dat een groep UNO-waarnemers naar dat eiland wordt gestuurd, die de situatie ter plaatse bestudeert en misschien voorstel len kan doen die het bereiken van een oplossing in de hand werken. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Zorloe aanvaardde dit voorstel en daagde zijn Griekse collega Averoff-Tos- sizza uit hetzelfde te doen. De Griek bleef vaag in zijn antwoord en vernomen is dat de Britten geen heil zien in het Colum- oiaanse voorstel. Japan zou verzocht zijn te trachten de drie standpunten nader tot elkaar te brengen. Tot een groot aantal landen dat de wens te kennen heeft gege ven een spreekbeurt te krijgen in het de bat over Cyprus in de politieke commis sie behoort Nederland. NICOSIA (UPI) Twee Griekse Cy prioten, die gezocht werden wegens een aanslag op een militaire auto hebben zich bij de Britse autoriteiten gemeld. CAPE CANAVERAL (UPI) Op Cape Canaveral in Florida is vrijdag te 21.27 uur plaatselijke tijd een Atlas, het eerste intercontinentaal ballistisch projectiel der Verenigde Staten, gelanceerd. Deze lance ring betrof de tweede poging dit projec tiel een maximumvlucht van ongeveer 10.000 kilometer te laten maken en op die manier een lang verwachte mijlpaal in de ontwikkeling der Amerikaanse projectie len te bereiken. Later werd gemeld, dat dit doel is bereikt. Als alles goed zou gaan, zou de Atlas klimmen naar een grootste hoogte van 1.300 kilometer. De neuskegel zou zich moeten losmaken van het „lichaam" van de Atlas en 30 minuten na de start in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan terecht moeten komen in een vooraf be paald doelgebied. Het projectiel startte met een donderend geraas, dat de grond van de kaap deed beven. Hel werd de omgeving verlicht door de kolossale oranje vuurbal van de motor. In een boog steeg het projectiel naar de heldere, met sterren bedekte he mel. De lange, puntige neus 'was kenne lijk ontworpen voor een terugkeer in de dampkring van de aarde. Het projectiel leek zijn twee hulpmotoren zonder moei lijkheden af te stoten 130 sekonden na de start. Het projectiel was ruim 4Vs minuut zichtbaar en leek voor zijn verdwijning op een ster. In een zeegebied tussen Afrika en Bra zilië, waar men de neuskegel terugver wachtte werd gewacht door boten van de luchtmacht. Verkenningsvliegtuigen be vonden zich in de lucht, met het doel de neuskegel, die bij zijn terugkeer in de dampkring op een meteoor zou lijken, te observeren. Vijftien maanden geleden reeds hebben de Russen bekend gemaakt dat zij een in tercontinentaal ballistisch projectiel zijn volle afstand hebben laten afleggen. Vori ge maand heeft de Amerikaanse minister van de luchtmacht James H. Douglas be vestigd dat de Russen in het afgelopen jaar verscheidene „I.C.B.M.'s" over hun volle afstand gestuurd hebben. Douglas heeft ook gezegd dat verwacht wordt dat in 1959 een operationeel Atlas-squadron georganiseerd zal worden. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat het intercontinentale ballistische projectiel de Atlas, dat vanmorgen is af gevuurd, een afstand van 5.500 zeemijlen, dat is bijna tienduizend kilometer heeft af gelegd en 30 mijl binnen het als doel ge kozen gebied is terecht gekomen. Het pro jectiel werd de gehele afstand geleid door eigen instrumenten en deed alles wat het moest doen, aldus de zegslieden. Van de zijde van Convair Astronautics, de fabriek waar de Atlas werd vervaar digd, werd het experiment een succes ge noemd. De Zweedse geleerde George de He- vesy heeft dit jaar de „Atoomvredes prijs" ingesteld door een grote Ame rikaanse automobielfabriek gewon nen voor zijn baanbrekend werk op het gebied van isotopen. Men ziet de onderscheiden geleerde hier aan het werk in zijn laboratorium in Stockholm. Het Tweede-Kamerlid prof- Romme (K.V.P.) heeft aan de minister-president vragen gesteld over de verklaring, die de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A., mr. Burger, op de Fakkel dragersdag van deze partij heeft afgelegd- Mr. Burger zei toen onder meer, dat de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid het in de huidige omstandigheden slechts verantwoord acht, dat ministers van de Partij van de Arbeid deel van het kabinet blijven uitmaken, voor zover op korte termijn blijkt, dat het kabinetsbeleid voldoende vruchten afwerpt. Mr. Burger noemde toen zeven punten, die de P.v.d.A. voor het kabinetsbeleid essentieel acht. Prof. Romme vraagt nu of het juist is, dat deze verklaring is afgelegd, na overleg met de ministers van de Partij van de Ar beid en of deze ministers, zoals is gesug gereerd, het in de huidige omstandigheden slechts verantwoord achten, deel van het kabinet te blijven uitmaken, indien het in de verklaring als essentieel genoemde op korte termijn wordt verwezenlijkt. Als deze suggestie ten onrechte is gewekt, wil de minister-president dan uiteenzetten waarom hij deze onjuiste suggestie niet op of na de Fakkeldragersdag heeft recht ge zet?, zo vraagt prof. Romme tenslotte. Advertentie U hoort 't 1BÊ, door de radio RCP0RTA6CS HCCT VAN VI NAALV: 20' SütKm iS ftU RAftOSAMAf mmmMMMmmm'/. TUNIS, (UPI) Een jong Egyptisch officier van commandotroepen heeft vrij dag bekend, dat hij naar Tunesië is ge zonden met de opdracht de Tunesische president Habib Bourguiba te vermoorden. De officier, die als zijn naam opgaf Mo hammed Foead es Said Abdel Meguib Soli- man, 24 jaar oud, is een van de Egyptische officieren hun aantal is niet bekendge maakt die in Tunis gevangen zijn ge nomen omdat zij een complot zouden heb ben gevormd om Bourguiba te doden en zijn bewind omver te werpen. Soliman zou dit plan vrijdag bekend hebben gemaakt, toen hij door de open bare aanklager van Tunesië in een bureau van het regeringsgebouw werd onder vraagd. Toen hem door de procureur-generaal gevraagd werd, waarom hij Tunesië binnen was gekomen, zou Soliman hebben geant woord: „Ik had een opdracht, namelijk de president van de Tunesische republiek, Habib Bourguiba, te vermoorden". Op de vraag, wie hem die opdracht gegeven had, zou hij gewezen hebben op zijn bevelvoe rend officier: luitenant-kolonel Hoesein Mahmoed Labib. Soliman voegde daaraan toe, dat die officier hem een automatische revolver had gegeven, waarmee hij Bour guiba of midden in een menigte, bij de een of andere plechtigheid, of op welk ander moment ook moest doodschieten. De Egyptische officier zette uiteen, dat hij, als een commando, een opleiding had ondergaan voor het gebruik van een aan tal verschillende wapens, van granaten en mijnen. BUENOS AIRES, (UPI) In Argenti nië is gisteren voor onbepaalde tijd een staking van 240.000 spoormannen begon nen, ondanks een decreet der regering dat hen opnam in de strijdkrachten. Naar verluidt zijn ruim zestig leiders van de spoorwegarbeiders in arrest gesteld. Volgens El Nacional, een krant die presi dent Frondizi steunt, wordt een opstand voorbereid, door civiele en militaire lei ders die een groot aandeel hebben gehad bij de omverwerping van dictator Perón. In Den Haag is gearresteerd de 31-jari ge L. J. van B. verdacht van benadeling van een bankinstelling voor enkele hon derduizenden guldens door middel van valse wisselbrieven. Hij is in bewaring ge steld. Onder leiding van de officier van Justi tie, dr. J. C. Maris, wordt thans een onder zoek ingesteld naar de financiële manipula ties van deze Hagenaar die tot zijn hande lingen zou zijn gekomen met het oog op de financiering van een door hem ontworpen sportauto, welke onlangs gelanceerd is. PARIJS (Reuter Vier Franse over zeese gebieden hebben zich vrijdag uitge sproken voor zelfstandigheid binnen de Franse Unie. Het zijn: Mauretanië (dat de Islamitische republiek Mauretanië wordt) en Gaboen, Midden-Kongo en Tsjaad in Frans Equotoriaal Afrika. Te voren hadden reeds Madagascar, Frans Soedan en Senegal deze status ge kozen. Zij hadden hiertoe het recht, nadat zij zich onlangs voor de nieu we Franse grondwet hadden uitgesproken Guinea, de enige Frans-Afrikaanse ko lonie die De Gaulle's grondwetsvoorstel afwees en zich onafhankelijk verklaarde van Frankrijk, heeft „kennis genomen van de negatieve resultaten van het bie den van de hand der vriendschap aan Frankrijk" en naar men te Parijs zegt uit rancune handelsverdragen gesloten met Oost-Duitsland, Communistisch Chi na en Tsjechoslowakije. Men verwacht dat voor februari 1959 als de Franse gemeenschap officieel een feit zal worden, ook de andere Franse ge bieden in West- en Equatoriaal Afrika autonomie binnen de Franse gemeen schap zullen kiezen. Deze gebieden zijn Ivoorkust, Dahomey, Niger, Boven-Volta en Oebangi-Sjari. Bij de volksstemming over de grond wet is aan de overzeese gebieden die „ja' stemden beloofd, dat zij zouden kunnen kiezen tussen behoud van hun huidige status en de status van overzeese depar tementen of autonome staten. Presidentskeuze 21 december De Franse regering heeft bekend ge maakt dat er op 21 december verkiezingen zullen worden gehouden voor een nieuwe president. Zo nodig zal er op 28 december een tweede verkiezingsronde worden ge houden. De president wordt voor zeven jaar gekozen. JERUZALEM, (Reuter) Israel heeft in een protest bij de gemengde Israelisch- Syrische bestandscommissie, de verwij dering geëist van Syrische posten in het gebied ten oosten van de Jordaan, waar deze rivier in het meer van Galilea uit mondt. In een door het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven ver klaring wordt gezegd, dat waarnemers van de UNO de aanwezigheid van Syri sche grensposten in dit gebied, waar zij zich, overeenkomstig de bepalingen van de Syrisch-Israelische bestandsovereen- komst, niet mogen ophouden, hebben vastgesteld. In deze streek werd kortgeleden het lijk van mevrouw Joyce Doran, echtgenote van de Britse militaire attaché in Jeruza lem, aangetroffen. Aangenomen wordt, dat zij door Syrische grensposten is dood geschoten. De woordvoerder van de Palestijnse be standscommissie der UNO, Albert Grand, wilde geen commentaar geven op de mede deling van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. BOODSCHAPPEN Nic. M. v. Toorns Slagerijen (Noord- SE molenstraat 75, Rotterdam) vragen in Rotter damsch Nieuwsblad een: „Vakkundige slag er/uitb ener, te- vens goed kunnende winkelen". Moet hij dan boodschappen doen voor Nic's vrouw zeker? ADVIES Vroom en Dreesmann adverteert: „Zet hem eens op deze zwart leren skimuts en u zult zijn charme net zo onverwacht vinden als de sen satie van een „pijlsnelle schutz". Mijn jongste zuster heeft het V. en D.-advies opgevolgd. Zij heeft „hem" op zo'n zwart leren skimuts gezet, maar zij zegt dat zij zijn charme helemaal niet onverwacht vond. En in geen geval zo onverwacht (zei zij) als die van een pijlsnelle schutz. POLITIE In de Echo van het Zuiden lees ik: „Dat het in het leven roepen van verkeersbrigadiertjes niet tot de taak van de politie behoort". En ik acht dit onderwerp te kies om hierop enige commentaar te leveren. ZAK Haarlems Dagblad vertelt van een diefachtige apothekersbediende: „Verder heeft hij 100 liter spiritus, zeep, slaolie, suiker en geld uit kleding gestolen". Wat sommige mensen al niet op zak hebben. SNITZIONS Restaurant Boerderij (Zutphen) ad verteert: „Een Rheinlandische Snitzei met champions 2,25". Als het beter klaargemaakt wordt dan het gespeld is, kan het best heel lekker zijn. Talarius Dit is het nieuwe sportautootje, de Citeriawaaraan wellicht voor enke le honderdduizenden guldens oneerlijk verkregen geld verdokterd is. Twee weken geleden maakte het wagentje zijn debuut op het Zandvoortse circuit. Zijn Haagse ontwerper is nu, verdacht van malversaties, gearresteerd. De officier bij de rechtbank in Assen heeft acht maanden gevangenisstraf geëist tegen de 38-jarige koopman P. J. G. uit Assen wegens oplichting of verduistering meermalen gepleegd. De verdachte die vroeger onder meer een rol heeft gespeeld in de evipan-zaak en momenteel gedeti neerd is wegens opzettelyke brandstich ting in een hotel te Haren, had gelden ver duisterd, die waren verzameld om 500 kin deren uit een weeshuis in Djakarta naar Nederland te repatriëren. Op eigen initiatief had hjj daartoe een „Nederland-Indië'Miga gesticht. Oka, oboe en de ouwe baas Is het u ook wel eens opgevallen dat men er in de pers speciale methodes op nahoudt om bepaalde categorieën lieden mee te beschrijven? Het valt misschien niet meteen op, maar ik zal het u bewij zen. Laten we op het hoogste niveau begin nen, bij vorstelijke personen. Daar is het heel opvallend. In de hoogstgestemde ter men, waaraan letterkundigen van naam niet eens ontkomen, worden deze figuren beschreven. Ze nemen noenmalen en ban ketten tot zich en daarmee elimineert men dat ordinaire eetproces. Ze dragen robes en tenu's, want van gewone jurken of pakken hebben ze geen weet. Met de daarop in rang volgende hoge regeerders is het weer gans anders ge steld, want die kunnen de populariteit niet missen. Dat gaat weliswaar ook op hoog niveau, maar toch beslist zó dat de lezer denkt: „Gut, gut het zijn toch eigenlijk ook maar gewone mensen"- Een anekdo- tetje over hoe gewoon kan daarbij wel eens meehelpen. Van hoge militairen geeft men aardige menselijke trekjes. „Hee", denk je dan, ei kijk, zo'n ijzervreter kust zijn kinder tjes dan toch óók maar goedennacht"En dan neem je de sombere praat over pa raatheid en onkosten en dergelijke er op de koop toe wel bij. Dan heeft men de belangrijke sport- figuren. Bij hen moet men uit een heel o.nder vaatje tappen. Dat zijn de mensen van de broedende blik „ik werk hard aan mijn kampioenschap, minstens tien uur studie per daghet stoere gebaar, de brede lach, het gezellige huisje, liefst klein omdat dan hun formaat zo goed uit komt, de kasten vol zilveren trofeeën, en de kleuter die ook al aan pa-zijn-sport doet en dus hope der toekomst is. Voor de sportvrouwtjes voegt men er nog een huis houdelijk sausje bij, een blik in de keuken waar ze zo dolgraag kokkerelt, maar voor al niet gewoon kookt. Met filmsterren pakt men de stier bij de intellectuele hoorns. Naarmate de vrou- vyelijke uitgave uitbundiger gebouwd is, neemt het peil van haar lectuur met spron* gen toe. Met Nietzsche staat ze op en ge bogen over Schopenhauer sluimert ze in. Tolstoi en Dostojewski zijn haar bege leiders bij het kopje thee, met voor lucht hartiger momenten een hapje Shakespeare. Maar ik zou een lans willen breken voor de ouden van dagen. Dat wóórd alleen al heeft een wrange bijsmaak. Wat blijft er over van de waardigheid van de ouderdom als men immer spreekt over de ouwe baas, opa en opoeAls ze altijd een „rokertje" oj een „snoepje" krijgen? De vrouwelijke bedaagde wordt eerst weer mevrouw als ze de honderd passeert. En daarom zou ik willen voorstellen: spreek over oude men sen op een gewone manier. Doe er niet zo dierbaar over. Het zijn precies dezelfde mensen als iedereen, en hun leeftijd geeft niemand het recht om hen voortaan in speciale termen te betitelen! Sporry Advertentie i# V Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg-met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets De Duitse en Franse regeringen hebben de vier overige landen van de E.E.G. de standpunten bekendgemaakt waarover ge neraal De Gaulle en kanselier Adenauer het tijdens hun gesprek te Bad Kreuznach eens zijn geworden. De Franse en Duitse regeringslegers zijn van oordeel dat de Euromarkt per 1 januari moet aanvangen. Frankrijk overweegt zelfs geen vrijwaringsbeschikkingen in te roe pen. Generaal De Gaulle en kanselier Adenauer zijn verder de mening toegedaan dat de O.E.E.S. haar activiteit als multi lateraal orgaan voor het handelsverkeer tussen de zeventien landen moet voortzet ten. Tot slot bevestigen de leiders van de Franse en Duitse regelingen dat de Euro- markt een open poort is op de gehele wereld. Het is niet een autarchie en ten bewijze stellen zij voor de voordelen uit te breiden tot de landen van de O.E.E.S. en zelfs tot de G.A.T.T.-landen. Generaal De Gaulle en kanselier Ade nauer zijn van oordeel dat een geheel van voorlopige maatregelen met het oog op het weer op dreef brengen van de Vrijhandels zone per 1 januari van kracht zouden kun nen worden. Die maatregelen zullen waar schijnlijk op 3 december te Brussel tijdens een bijeenkomst van de ministers der zes Euromarkt-landen worden besproken. In principe zou geen enkel lid van de O.E.E.S. of van de G.A.T.T. van die maatregelen worden uitgesloten. Na het van kracht worden van die voor lopige maatregelen zou een periode van raadpleging aanvangen ten einde een for mule te vinden om Euromarkt aan de O.E.E.S. te koppelen. MOSKOU, (UPI) President Vorosji- lov van de Sovjet-Unie heeft de tweede jaarlijkse zitting van de Opperste Sovjet (parlement) voor 22 december bijeenge roepen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3