Gillette Maandag wordt begonnen met reorganisatie Frederikspark houtribo Eén moment van vreugde Een extra lichtje aan Uw Kerstboom Nog steeds grote achterstand bij bouw van scholen en gymzalen Vele culturele wensen blijven noodgedwongen onvervuld Gezichts-eo halsverjonging HELENA H. BEGEMANN Blije" raad Wethouder Geluk zegt sportnota toe Radio Moors 5 ONDER WIJS IN HAARLEM Binnenkort voorstel te verwachten voor benoeming tweede jeugdpsychiater - doe het zelf GEPERFOREERD HARDBOARD Waarder polder ontwikkelt zich in gunstige zin een Geef hem TEKST IN KODE Meer controle op afsteken van vuurwerken Maatschappelijk werk Plannen voor scheppen van werkgelegenheid Zie de kunstmaan Ingrijpende routewijziging stadsbussen door werkzaamheden in Overveen F. van Woerden verlaat het onderwijs Haarlemse Coöperatie hield jaarvergadering Rechtstreeks interlokaal verkeer in telefooncel ZATERDAG 2 9 NOVEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BIJ DE BEHANDELING van het hoofdstuk onderwijs van de Haarlemse ceineentebegroting moest wethouder Geluk nog pessimistischer geluiden laten horen clan vorig jaar. De aard van de moeilijkheden vooral op het gebied van scholen en gymnastieklokalen is echter nog steeds dezelfde gebleven: door de veelheid van voorschriften, waaraan voldaan moet worden en door de vele instanties, die een plan moeten behandelen, voordat het gerealiseerd kan worden, ontstaat er een situatie, waarbij vele scholen in gebouwen blijven zitten, die B. en W. al aan andere scholen hadden toegedacht. Een verheugender geluid kon wethouder mevrouw Schelterna-Conradi doen horen in antwoord op een vraag van de heer Voogd (Arb.): zij deelde mee, dat B. en W. hadden besloten binnenkort met een voorstel te komen tot aan stelling van een tweede jeugdpsychiater. Verscheidene sprekers gaven vrijdagmiddag nog enkele algemene beschouwin gen, die wij aan de hand van het antwoord van de wethouder zullen aanstippen. Tenslotte herleefde tussen liberalen en protestants-christelijken in cle Haarlemse raad nog eens de schoolstrijd van de tweede helft van de vorige eeuw in een principieel debatje, waarbij de heer Spek (Prot. Chr.) de V.V.D. gebrek aan medewerking voor bijzondere scholen verweet. De wethouder illustreerde de achterstand op het gebied van de scholenbouw met enige voorbeelden. Zo het gebouw aan de Oosterhoutlaan, waar een school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden was ge pland en waar men in 19"0 komt vast te zitten, het nieuwe Lorentzlyceum, waarin geen schot zit, waardoor de Klaas de Vries- -chool niet naar het Santpoorterplein kan gaan, en de openluchtschool, die men niet nieuw kan bouwen, waardoor zij moet worden verbeterd: dit alles kost de ge meente schatten geld, aldus de heer Geluk. Hetzelfde geldt bij de bouw van gymnas tiekzalen, waaraan een schreeuwend tekort bestaat. Een voorbeeld van de vicieuze cirkel, waarin men d,oor eisen, voorschriften en instanties geraakt, is het volgende: de rijksinspectie had geadviseerd: „Bouw eenvoudiger zalen, daarvoor komt eerder een vergunning vrij". Men ontwerpt een nood-gymnastieklokaal en legt hel voor, waarna de bouwkundige rijksinspectie zegt: Geen noodlokalen, bouw liever goeie". In antwoord op opmerkingen van de heer Van den Berg (Prot. Chr.), die een inschakeling van particuliere architecten had bepleit, deelde de wethouder mee, dat dit in sommige gevallen was gebeurd, maar dat dezen met dezelfde moeilijkheden als de gemeentelijke diensten hadden te kampen. Gedetailleerde gegevens over de stand van zaken kon de heer Geluk niet geven: „U moest eens weten wat een pak statistieken, grafieken en dergelijke daar over bij d« afdeling onderwijs ligt. Trou wens over «en maand is alles weer anders". Dure wandversiering De heer Knape (K.V.P.) kreeg te horen, dat de bouwkundige afdeling te klein is om een groot aantal bestekklare plannen op korte termijn te maken, omdat ook ver bouwingen de aandacht van deze dienst Advertentie en maak eens eer wandje van het is bijzonder decoratief. Dit board is óok handig voor het ophangen van gereedschap, voor toepas sing in etalages, enz. (De Sint is er wèg van de pasklaar specialist- JULIANAPARK 44 - TEL. 55530 De Waarderpolder ontwikkelt zich :n umstige zin. Van het zuidelijk deel van 10 hectare is minder dan één ha. nog maar beschikbaar voor aanvragers, de rest is al volledig bezet. Dit deelde wethouder Schippers vrijdagavond mee in antwoord op vragen van de heren De Leeuw (Arb) en Spek (Prot.chr.) in de Haarlemse raad. De heer De Leeuw toonde zich uiterst teleurgesteld, dat B. en W. in de Memo de van Antwoord hadden meegedeeld, dat er voorlopig geen economische raad zou komen, nadat vorig jaar een toezeg ging in die richting was gedaan. De wet houder begreep deze teleurstelling, maar geloofde persoonlijk niet, dat een derge lijke raad veel vrucht zou afwerpen. Hij had er de woorden van zijn voorganger nog eens op na geslagen, maar kon geen definitieve toezegging vinden. In ant woord op een vraag van de heer Vos (KVP) zegde wethouder Schippers toe te zullen trachten met de organisaties van de middenstand om de tafel te gaan zit ten om de winkelsluiting te gaan bespre ken, ofschoon hij erop wees, dat binnen kort veel bevoegdheden op dit gebied zul len overgaan op de Kamer van Koophan del. Verder kreeg de heer Vos te horen, dat de economische adviseur van de gemeente wel adviezen aan de middenstand zou ge- ven, als het moeilijkheden van algemene 'ard, maar niet als het particuliere pro blemen zou betreffen. De voorzitter pf de heren Van Liemt (K.V.P.) en Spek ten antwoord, dat de langgeleden beloof- ,e nota over het jeugdpsychologisch bu- eau en het bureau voor school-: en be- oepskeuze bij de commissies in een im passe was geraakt. Men zou alle moge- ijke moeite doen hieruit te komen. De intrekking van de kolen- en econo mische clausule, verbonden aan de tarie ven voor de levering van gas en elektrici en aan kleinverbruikers, werd met de stem van de heer Proper (Comm.) tegen, aan vaard. vragen, dat eerst zoveel mogelijk nieuwe schoolruimte moet worden gecreëeerd, voordat men aan restauratie van bestaande gebouwen toekomt en dat de schilderijen van het Frans Halsmuseum niet geschikt zijn om in de scholen op te hangen. Goede wandversiering zou 6500 per jaar kosten. Daarover wilden B. en W. eerst nog even Wethouder D. J. A. Geluk nadenken. De heer Bovenkerk (PSP) kreeg ten antwoord, dat proefklassen voor een betere selectie voor het m.o. niet over de gehele linie kunnen worden toegepast, om dat daarvoor in de examentijd teveel leer krachten aan het gewone onderwijs moeten worden onttrokken. Over het nijverheids onderwijs zei de heer Geluk tot de heren Knape en Willemse (Arb.), dat formeel de gemeente alleen een noodzakeliikheidsver- klaring behoeft af te geven en grond ter beschikking moet stellen voor de bouw van bijzondere nijverheidsscholen. De heer Willemse mocht nog vernemen, dat wel licht een vierde lagere technische school nodig is en dat daarover eerst bespre kingen met. de besturen van de bestaande lagere technische scholen moeten worden gevoerd. De schoolstrijd kwam ter sprake, toen de heer B e 11 i n k (V.V.D.) beweerde, dat de liberalen eigenlijk reeds sinds de libe rale ministeries uit de negentiende eeuw steun hadden verleend aan de totstand koming van bijzondere scholen. De heren Spek en Van den Berg bestreden dit. De eerste zei. dat in de Haarlemse raad door de V.V.D.-fractie alleen steun was verleend ten aanzien van lagere scholen. ..Maar daf ligt wettelijk vast. Hat is geen verdienste", aldus de Prot. Chr.-fractie voorzitter. die aan de hand van een aantal voorbeelden meende te moeten vaststellen, dat de liberalen in Haarlem altiid negatief tegenover het bijzonder onderwijs hadden gestaan. Advertentie door spierversteviging met Nemekinion Busteverbetering - plaatselijke vermagering. Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 34857 Advertentie Aristocraat 66 in luxe etui van imitatie kro- kodiile leer 22.50 Wees een goede sint door hem een luxe Gillette scheerapparaat te geven. Hij heeft er jaren lang plezier van. En alleen Gillette geeft hem dat manlijk gevoel van perfect geschoren te zijn- Aristocraat junior in rood kunstleer etui 13.86 Rocket in sierlijk etui 4.50 99 Met de stem van de heer Proper (Comm.) tegen werd zaterdagmorgen vroeg om kwart voor twee de begro ting 1959 door de Haarlemse raad aan vaard. Bij de gebruikelijke vriendelijke woorden aan het einde van de mara thonvergadering (van bijna veertig uur) door de voorzitter en de nestor (thans de heer Van der Veldt) van de raad, werden van weerszijnden nog enige toe zeggingen gedaan. Zo beloofde de voor zitter vo'gend jaar de begrotinsbe- handeling te beginnen, zonder dat daar onmiddellijk aan vooraf een gewone agenda zal worden behandeld en de heer Van der Veldt zegde toe, dat de fracties eens zullen gaan praten mei de voorzitter over de lengte van de discussies, teneinde te komen tot een procedure, waarbij alle hoofdstukken If)t hun recht zullen komen. Voorts vond de heer Van der Veldt de nieuwe raad „blijer" dan de oude. Hetgeen on getwijfeld op het laat-vroege uur in dubbele betekenis mocht worden ge zegd... De Haarlemse raad heeft vrijdag op voorstel van B. en W. de Algemene Poli tieverordening gewijzigd, waardoor meer controle mogelijk geworden is op de ver koop en het afsteken van vuurwerk. Vol gens de nieuwe verordening mag men al leen vuurwerken verkopen, afleveren of voorhanden hebben, die voorkomen op een door B. en W. te publiceren lijst. Voor personen heneden de leeftijd van achttien jaar is het verboden op de open bare weg vuurwerk ,>f enige andere ontplof bare stof bij zich te hebben, of te verko pen. Tenslotte is het verboden op de openba re weg, of in tuinen aan de openbare weg gelegen, vuurwerk af te steken, andere voorwerpen met ontplofbare stof te ont steken, of met een fakkel te lopen. Dit verbod is niet van toepassing voor het af steken van vuurwerken, die op de door B. en W. samen te stellen lijst voorkomen en die betrekking hebben op kleinere vuur werkjes als klappertjes, wonderkaarsen e.d. Bij de behandeling van het hoofdstuk sport, culturele zaken en jeugdzaken van de Haarlemse begroting deelde wethouder Geluk vrijdagavond in antwoord op de heer Fortgens (Arb.) mee, dat hij diens idee te trachten een deel van de opbrengst van een voetbaltoto te verkrijgen om daar gemeentelijke voorzieningen voor de sport mee te helpen financieren aantrekkelijk vond. Hij zou eens nagaan eventueel samen met de Vereniging' van Nederlandse gemeente of hiertoe in de toekomst mo gelijkheden zouden bestaan. Naar aanlei ding van opmerkingen van de heren Van Liemt (K.V.P.) en Spek (Prot. Chr.) deel de dewethouder mee, dat het nieuwe sportcomplex bij de Orion weg nog lang niet zover was, dat al met aanleg van bij- velden kan worden begonnen: men is nog niet eens aan de ophoging van het terrein toe. Wethouder H a p p zegde toe hieraan aandacht te zullen wijden ofschoon de spoedige verwezenlijking nauw samen hangt met andere ophogingswerken in de gemeente. Voor de tweede sporthal, die' in het schoolcomplex in Delftwijk is ge pland, kan geen rijksgoedkeuring worden verkregen. Wethouder Geluk toonde zich niet enthousiast voor houten kleedlokalen in tegenstelling tot de heren Bettink (V.V.D.) en Spek, van wie de laatste al leen in noodgevallen met deze lokalen ge noegen wilde nemen. Ten aanzien van de culturele zaken meende de wethouder, dat er nog veel ge daan kon worden, als er geld zou zijn. Met de heren Voogd (Arb.) en Proper (Comm.) was hij van mening, dat een adjunct-direc teur voor het Frans Halsmuseum dringend nodig is. De heer Voogd zei deze keer niet weer eens met een motie te willen komen, maar verwonderde zich er wel over, dat de andere fracties blijkbaar met de be staande toestand genoegen wilden nemen. De heer Van Velsen (K.V.P.), die een Raad voor de Kunst had bepleit, kreeg van de wethouder te horen, dat dit voorlo pig nog niet zou kunnen: er waren in het algemeen te weinig mensen beschikbaar om aan al deze verlangens gestalte te kun nen geven. In antwoord op de heer Spek zegde de wethouder toe te zullen nagaan of het Frans Halsmuseum niet om negen uur in plaats van om tien uur 's morgens geopend zou kunnen worden. Wethouder mevrouw S c h e 1 t e m aC r nradi sprak nog even over de toekomstige biblio bus: deze leek haar gemakkelijker te rea liseren dan een filiaal van de stadsbiblio theek. Met betrekking tot het jeugdwerk beant woordde wethouder Sc h i p p e r s de he ren Bettink (V.V D.) en Fortgens: hij achtte een evenwichtige verhouding tus sen open en gesloten speeltuinen noodza kelijk. Hij zou trachten de „productivi teit" van de speeltuinen te verhogen door bijvoorbeeld meer winterwerk te bevorde ren in samenwerking met de besturen. Voorts zegde de heer Schippers ten aan zien van een aantal onderwerpen bijzon dere aandacht toe: zo bijvoorbeeld in ant woord op de heer Fortgens het scheppen van meer speelgelegenheid in de binnen stad, het geschikt maken van het Wisselse veld voor winterwerk en de aanleg van kampeerplaatsen. Tegen de heer Van Liemt zei de wethouder begrip te hebben voor de subsidiëring van het vrije jeugd werk. Wethouder Geluk tenslotte stelde de heer Spek. die naar een totaalbeeld van de sport in Haarlem had gevraagd, een sport nota in het vooruitzicht. V olkshredietbank blijft, nok zónder Velsen, doorgaan De behandeling van maatschappelijke steun en voorzorg deden mevrouw Smitz-Peper (Arb.) en de heer Van der Veldt (K.V.P.) vragen naar de werkgelegenheid en naar het verhaalrecht. Dit laatste deed ook de heer Proper Mevr. wethouder mr. E. A. J. Schelterna- Conradi fComm). De heer Van der Veldt sprak voorts waarderend over de beschuttende werkplaatsen. Hij vroeg of niet een afzon derlijke stichting voor bijvoorbeeld socia le werkverzekering kon worden opgericht. Wethouder Bakker zegde toe dit te be studeren. hoewel hij er niet erg veel van verwachtte. Voorts hield de heer Van der Veldt een klemmend pleidooi voor sociale hulp „van mens tot mens", eerder door middel van groepen van de richting van de mensen, die geholpen moeten worden, dan van ambtelijke instanties. Mevrouw Van der Wal 1-D u y v e n d a k (Arb.) vroeg hoe het stond met het werk van ar menraad en sociale raad ten aanzien van de coördinatie van het maatschappelijk werk en in hoeverre sociale zaken samen werkte met andere instanties van maat schappelijke zorg met het oog op de ge zamenlijke verantwoordelijkheid. Wethouder mevrouw Schelterna- Conradi toonde zich niet pessimistisch over het scheppen van werkgelegenheid. Er zijn werken in voorraad, die ten tijde van grotere werkloosheid kunnen worden uitgevoerd, als bijvoorbeeld vervanging van oude riolen, aanleg van sportvelden bij de Prins Bernhardlaan en G.S.W.-wer- ken in Kennemerduinen. Ook voor werklo ze hoofdarbeiders zal er dan werk kunnen worden verricht. Het verhaal noemde zij nodig zolang er alimentatieplicht bestaat: het is eerder een rechtszaak dan een bestuurszaak. Het veranderend aspect van sociale zorg noemde zij nog niet concreet genoeg en wat de coördinatie betreft: deze wordt ge daan door maatschappelijk opbouwwerk. Particuliere- en kerkelijke organisaties zijn al bezig met werk in de Thorbecke- buurt, mevrouw Scheltema zag niet in, waarom dit werk tot één buurt zou moe ten worden beperkt. In antwoord op een opmerking van de heer Vink (V.V.D.) deelde wethouder II a p p mee, dat de Volkskredietbank ook in de toekomst zou blijven werken. Alleen Velsen had zich teruggetrokken, de andere gemeenten waren weer toegetre den. Voorgesteld is deze gemeenten een binding te doen aangaan voor twee jaar en niet voor vijf, zodat de zaak binnen niet te lange tijd nog eens bekeken kan worden. De wethouder geloofde, dat de meeste particuliere banken zeker niet goedkoper werkten dan de Volkskrediet bank, die bovendien met langere looptij den werkt. Advertentie Uit ziekenhuis hersteld naar huis Bel een „ATAX" 1.2.3.4.5 Behulpzame chauffeurs. Volgens mededelingen van de Sterren wacht te Utrecht zal vandaag de derde Russische kunstmaan overkomen om 18.40 uur (middel Europese tijd) in het noord oosten op een hoogte van 45 graden, zich bewegende van noordwest naar zuidoost. Naar wij vernemen zullen op korte ter mijn opnieuw een reeks belangrijke riole- rings- en bestratingswerken in Haarlem en omgeving worden uitgevoerd. Zo zal reeds aanstaande maandag 1 december een begin worden gemaakt met de reor ganisatie van het Frederikspark en de Baan. In augustus van dit jaar hebben wij reeds medegedeeld dat Openbare Werken een plan had ontworpen om de rijweg in het Frederikspark langs het Sportfondsen- bad zo te verleggen dat deze recht tegen over de Rustenburgerlaan op de Kleine Houtweg zal uitmonden. Ook de Baan zal een verbinding met die uitmonding krij gen, waardoor de thans onoverzichtelijke situatie op dit punt aanzienlijk zal worden verbeterd. Dit werk brengt een routewij ziging met zich mee voor de buslijnen 2, 5, 80 en 81 in de richting Haarlem-oost en Amsterdam. De bussen zullen nu van het Houtplein af via Dreef, Paviljoenslaan en Kleine Houtweg naar de Rustenburgerlaan rijden. In de richting Haarlem-centrum en Zandvoort blijft de route voorlopig onge wijzigd. Maandag beginnen ook herstellings- werkzaamheden aan het wegdek van de Korte Zijlweg in Overveen. Hierdoor zal het eindpunt van lijn 4 aan de Rollands laan moeten worden verlegd naar Hotel Roozendaal, op de hoek van de Bloemen- daalseweg en de Zijlweg. Lijn 6 zal ge durende deze periode, die waarschijnlijk vier weken zal duren, doorrijden naar de hoek van de Rollandslaan en de Ramp laan. Abonnementhouders op lijn 4 mogen dan van deze lijn gebruik maken. Ook lijn 9 zal dan enigszins worden gewijzigd, in de richting Heemstede-Aerdenhout wordt gereden via Bloemendaalseweg, Militai- renweg, Zeeweg, Brouwerskolkweg, Duin- lust weg en verder de normale route. In de richting Santpoort via Duiniustweg, Brouwerskolkweg, Tetterodeweg, Bloe mendaalseweg en verdere de gewone rou te. Voorts vernamen wij, dat de riolerings werken in het Kleverpark zich binnenkort zullen uitstrekken tot de Santpoorterstraat en het Santpoorterplein. Voorlopig zullen de bussen daar nog kunnen passeren, maar zodra dit onmogelijk blijkt zullen Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is aan de heer F. van Woerden eervol ontslag verleend als hoofd van de christelijke opleidingsschool en in richting voor MULO aan de Dreef te Haar lem. Van de oprichting, nu negenendertig jaar geleden, is de heer Van Woerden aan de school verbonden. Aan het eind van de cember zal er gelegenheid bestaan af scheid te nemen. Door de gestadige groei van de scholen is besloten voor beide een apart hoofd te benoemen. Het bestuur heeft met ingang van 1 januari benoemd tot hoofd van de u.Lcr,-school de heer Jac. de Vink, die reeds acht jaar als onderwijzer aan de school verbonden is en tot hoofd van de lagere school de heer M. van Tol, thans hoofd van de School met de Bijbel te Landsmeer. de lijnen 2 en 3 via de Velserstraat en de Kleverlaan worden omgelegd. Tenslotte zijn nu ook directieketen ge plaatst aan de Willem de Zwijgerlaan in het Zuiderhoutpark. Het zijn de voorbo den voor de ook daar binnenkort uit te voe ren rioleringswerkzaamheden. De bussen van de lijnen 1 en IA zullen dan via de Prins Mauritslaan en de Jac. Ruysdael- laan naar en van de Jan van Goyenstraat rijden. DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u, ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 <2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1,per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid De Coöperatieve Verbruiksvereniging „Haarlem" u.a. heeft in restaurant Brink- mann aan de Grote Markt in Haarlem haar jaarvergadering gehouden. Men keurde het jaarverslag goed en verleende het bestuur décharge. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de heren J. W. A. Berendonk, P. Mooijman en D. Klay, werden herko zen. De heer H. .T van Aken koos men als commissaris in de plaats van de heer A W. H. Tasseron, die niet herkiesbaar was. De vergadering machtigde verder het bestuur tot aankoop van perceel Anegang 26 in Haarlem om daarin, na verbouwing, een textielafdeling in te richten. De uitbreiding van het werkgebied vormde tenslotte nog een punt van be spreking. Deze vorming van grotere ge bieden hangt samen met de structuurwij ziging van de coöperatie als geheel. Begin volgende week zal het munt-tele- foontoestel voor interlokaal verkeer in de telefooncel op het Stationsplein te Haar lem als eerste in deze omgeving worden vervangen door een nieuw apparaat, waar mee zonder tussenkomst van de telefonis te direct met behulp van de kiesschijf na inworp van het vereiste bedrag automa tisch interlokale gesprekken met aangeslo tenen in Nederland (die automatisch be reikbaar zijn)) tot stand kunnen woi-den ge bracht. Elders in hét land zijn nog maar enkele van deze bijzondere toestellen in telefoon cellen geplaatst. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 De wereldbekende tekeningen van Kathe Kollwitz, die de schrijnende sociale nood uit het begin van deze eeuw zo ontstellend navrant in beeld brachten, mogen misschien wat hun tijdsdetaillering betreft thans ouderwets zijn de vormgeving van het onderwerp en de sfeertoets zijn nog steeds zo indrukwekkend, dat zij kunnen worden gebruikt om als illustratie te dienen van een problematiek die van alle tijden is: de armoede. Hieronder een van de sobere, ontroerende taf relen die Kathe Kollwitz met haar diepe bewogenheid zo huiveringwekkend direct wist te verbeel den: één moment van kleine, eenvoudige vreugde voo,- moeder en kind in een woes tijn van bittere mate riële nood vreugde voor het kind dat een bescheiden aandeel krijgt van de goede dingen der aarde: vreugde voor de moe der, omdat zij in staat is het te geven, of schoon zij weet dat daarna de weg dooi de ellende verder gaat. In deze dagen vóór Kerstmis vragen wij U ten behoeve van de armen der stad een liefdevolle gave, die het mogelijk zal ma ken gebreklijdenden een moment van vreugde te verschaf fen. En die U de vreugde zal brengen van het besef, dat. de moeder op deze teke ning vervult, bij te kunnen dragen tot sen ogenblik van ver lichting, tot een be scheiden lichtje aan de kerstboom der misdeelden. in de vorm van het besef, bijgedragen te hebben tot de Kerstvreugde in een arm gezin - daarvoor kunt u zorgen door uw Kerstgave voor de „Stille Armen" te storten op ons gironummer 273107 of haar te bezor gen aan een van onze bureaus. Doe het zo spoedig mogelijk l

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5