Geld voor Judy en Peter De opstellingen Jan Tulleken wordt 75 jaar en is nog altijd groot wielerliefhebber Voor de eerste keer Europese wedstrijden kunstzwemmen RENAULT „VIER" 1959!! Haarlemmer werd zeven maal sprintkampioen van Nederland Wielrennen Koersen in Hilversum Stayersnummer middelpunt in zeer goed programma GARAGE DEN HOUT Don Revie naar Leeds U. Braziliaanse voetbalteams naar Europa Nederlandse records op 50-meterbaan SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Wedstrijddata voor profs Éiioe jitsoe Geesink favoriet in strijd om wereldtitel? Bewaking ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 Oud-sprintkampioen Jan Tulleken uit Haarlem, die in wielerkringen alom be kend is als „ome Jan", wordt aanstaande zondag vijfenzeventig jaar. Ondanks deze hope leeftijd kan Tulleken de wielersport i.waarin hij vroeger zovele successen be- haalde n°ff steeds niet vergeten. Geen enkele baanwedstrijd in het Olympisch stadion in Amsterdam of een belangrijke wegwedstrijd op het Zandvoorts circuit slaat hij over. Vooral de sprint heeft op Tulleken zijn aantrekkingskracht behou den. En dat is niet zo verwonderlijk, want jn 'de eerste twintig jaar van deze eeuw heeft de Haarlemmer zich zeven maal de snelste sprinter van Nederland getoond, pat'Tulleken, die op 30 november 1883 in Haarlem werd geboren, in de vaderlandse wielersport het een en ander betekend heeft, wordt nog eens duidelijk onder streept door zijn erelidmaatschap van de Amsterdamse Sportclub „Olympia" en dat van de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen". Twee van de grootste wieler vereniging in ons land. Vooral de wielerclub uit Haarlem heeft Tulleken altijd heel na aan het hart ge legen. Hij is er namelijk een der oprich ters van en zijn naam prijkt tweemaal op de lijst der clubkampioenen. In het eerste bestaansjaar van de Haarlemse club won Tulleken zowel het sprintkampioenschap als het hardlopen. Ook zonder fiets was Tul" in die jaren een rappe en vooral op be 100 meter. Omdat er toendertijd voor hem in „De Kampioen" nog geen vol- waardige tegenstanders waren, ging de oprichter zelf in „Olympia" fietsen. Daar kon hij zijn krachten meten met een Do- rus Nijland, Anton Gerrits, die de „halve zool" werd genoemd. Jan van Gent en Guus Schilling. Zo'n keer of zeven pre cies weet hij het niet meer heeft Tul leken de clubtitel van de zestigjarige Am sterdamse club gewonnen. Het merkwaar feit deed zich toen echter voor, dat De Kampioen" groter en sterker werd door de successen die Tulleken als „Olym- pia"-renner behaalde. Prestaties Wat Tulleken op de racefiets zoal ge presteerd heeft? Dat is heel wat. Als ama- ieur bracht hij in 1906 het nationale sprintkwnpioenschap op de baan en dat van de weg op zijn naam. Een jaar later deed hij dat nog eens dunnetjes over, zo dat hij in twee jaar vier sprinttitels be haalde. Bovendien werd hij in 1906 kam pioen op de 25 kilometer. Toen Tulleken in 1908 op de wielerbaan van Helmond de Grote Prijs Peugeot voor sprinters had gewonnen vóór Brunt en Bosch van Drakensteyn, moest hij nood gedwongen over naar de professionals. De ze Grote Prijs bestond namelijk uit een motorfiets en die verkocht de Haarlem mer. „Wat moest ik als wielrenner met zo'n ding doen?" Spijt heeft hij er echter nimmer van gehad, want reeds in zijn eer ste treffen met de beroepssprinters op de Scheveningse baan, kwam Tulleken zege vierend uit de strijd. In de finale versloeg hij de Fransman Piard (amateur-wereld- kampioen in 1902) en de Amerikaanse ne gersprinter Hedspadt. Hij behaalde voorts sprintoverwinnin gen op de Brit Benyon (amateur-wereld kampioen in 1905), de Belgische kampioen Van Bever, de Fransman Devoissoux (amateur-wereldkampioen in 1907) en zelfs Piet Moeskops, die toen nog aan het be gin van zijn roemrijke sprintersloopbaan tond, heeft meer malen in Tulleken zijn meerdere moeten erkennen. Behalve deze en zijn vele andere triomfen als sprinter won Tulleken nog driemaal (1909, 1912 en 1915) het nationale sprintkam pioenschap der beroepsrenners. Ook op de langere afstanden stond Tul leken zijn mannetje. In 1911 verbeterde hij namelijk op de weg Nijmegen-Venlo v.v. het 100 kilometer-record met autogangma- king, dat op naam van Jan van Gent stond, met liefst elf minuten en bracht het op 2 uur 13 min. en 7 sec. En dan te bedenken dat hij drie keer af had moeten stappen voor een lekke band en dat het racemate riaal nog niet zo geperfectioneerd was als tegenwoordig. Wat Tulleken ook goed kon? Wedstrijd rijden op de tandem. Samen met een Ge- Tulleken in zijn glorietijd rard Lcenc, Louis Didier, Piet Straat, Jo van Boxtel en zijn legendarische stadge noot Jaap Eden, die toen zijn beste wieier- jaren al achter de rug had, heeft hij ver scheidene overwinningen op de tandem behaald. En wie van de oudere Haarlem mers herinnert zich niet de race tussen Jan Tulleken en een renpaard uit de stal van Piet van Kempen op de Dreef in Haar lem? Duizenden stadgenoten stonden op de Dreef om van dit merkwaardige treffen getuigen te zijn. Zij zagen de sprintkam pioen der wielrenners uiteindelijk met tien meter verschil zegevieren over, de korte haankampioen der dravers. Tot aan zijn vijfenveertigste jaar is Tul leken de racefiets trouw gebleven. En van zijn kennis en ervaring hebben heel wat beginnende Haarlemse wielrenners gepro fiteerd. Spelenderwijs bracht Tulleken hen de liefde voor en de geheimen van de sprint bij. Soms trok hij er met twintig ren ners op uit. Naar de Elswoutslaan of de Zeeweg. En dan werd er gesprint. Op- of aanmerkingen werden er slechts sporadisch door Tulleken gemaakt. Maar als hij tegen een renner zei: „Jó, je zit als een aap op een lorrie", dan wist de aange sprokene dat er aan zijn „zit" op de race fiets nog heel wat mankeerde. Hij moest het dan zelf maar uitzoeken. „Tja", zegt Tulleken, „dat was een leuke tijd". „En weet je", vervolgt hij, „dat we toen in het sprintkampioenschap van Noordholland eens met vijf man van „De Kampioen" in de finale kwamen". Als trainer heeft Tulleken zich voor de Haarlemse wielerclub zeer verdienstelijk gemaakt. En dat deed hij ook als jury-lid in het Olympisch Stadion. Enkele jaren terug werd hij vanwege zijn leeftijd van deze functie ontheven. Dat heeft de wielersport man Tulleken erg teleurgesteld. Of hij zich toen werkelijk ouo voelde? „Welnee, ik ben nog niet oud", zegt hij. Men kan hem, de 75-jarige dan ook nog heeï vaalt 'op''zijn sportf ietsje door de stad zien p^ddejen.ep ook in zijn rrjwielzaak doet Tulleken', die zijn hele leven tussen de fietsen heeft gesle ten, nog dagelijks karweitjes. Want als hij die niet meer zou hebben, dan zou „ome Jan" zich pas werkelijk oud voelen. Opnieuw is zondagmiddag in het Hilver- sumse Sportpark een stayersnummer het middelpunt in een zeer goed programma. Deze keer voert deze draverij de paarden over een afstand van 3400 meter en hoe wel niet gereserveerd voor de topklasse is het 16 paarden tellende veld zeer sterk. De Noordhollandse stal Silver loVpt in grote vorm en met de beide representanten (Ura nia, Typhoon) zal Strooper de hoogste ogen kunnen gooien. Gemakkelijk zal het niet gaan, want de sterke Ruby Spencer en zijn buurman Nottelman met Simone zijn zeker niet minder. Sandra en Sador B zijn moge lijke outsiders. De grote internationale klasse trekt weer ten strijde over 2400 m en daar de Zweedse hengst Lord Scotch in dit grote veld de beste positie aan de start heeft getrokken, mag worden aangenomen, dat hij Taran tella en Quite Heny zal kunnen bedwingen. In dit gezelschap mag de snelle Pretty Boy niet vergeten worden. Indien de opkomst der paarden groot is, zal het publiek vergast kunnen worden op niet minder dan vier auto-starts. In de eerste heeft Victor Emanuël de beste pa pieren, maar de troeven, welke Geersen in het geding kan brengen (Vincent en Victor Hollandia) zijn weinig minder sterk. Vain- queur. Us Erebus en Wicbeline Wip zijn de outsiders. In de tweede draverij, die minder kans op splitsing heeft, is het de keuze Jan Wagenaar (Ronny Zora, Rudi Trolhan) die het grootste vertrouwen waard is. Over deze korte afstand zal het echter spannen met Tarzan Hollandia en Sunny Williams. In de amateur-draverij kan Souveraine Maire winnen, indien haar drafmanieren worden getolereerd en dit is te betwijfelen daar Trckduif S haar wel tot een uiterste inspanning zal brengen. Voor de plaatsen komen Reine du Maire en Uranium H in aanmerking. Voor stal Silver ligt een twee de zege in het verschiet met Virginia, Val- miki en Upper Ten zijn haar concurrenten en de beide vertegenwoordigers van stal Bakker de outsiders. Mocht zondag de baan zwaar zijn, dan kan Theo Duffy zijn tweede overwinning in zijn carrière boeken, maar onder gun stige omstandigheden zullen Un Gamin en Uno Pronto voor hem eindigen. Ook Wirna O kan haar successenreeks vervolgen, want het is niet te verwachten dat Wento Con Dios en Vérité haar meerderen zullen wor den. Slechts een uitschieter van William Z zou de zege van Wirna O nog in de weg kunnen staan. Advertentie Reeds 9 Jaar in fabricage en daardoor totaal geen kinderziektes. fl maanden garantie incl. arbeidsloon Zeer ruim voor 4 personen. Veilig- 4 portieren. Prima verwarming Zuiniger dan 1 op 17. Prijs 4490. Telefoon 12138 en 15056 Don Revie, de 31-jarige voorhoedespeler voor wie in het verleden als transfersom men tot een totaal van bijna 900.000 gulden zijn betaald, is van Sunderland overge stapt naar Leeds United, voor een trans ferbedrag van 150.000 gulden. Vandaag in de match tegen Newcastle zal Revie voor het eerst voor Leeds United uitkomen. Revie heeft gespeeld voor Leicester, Hull, Manchester City en, zijn laatste club, Sunderland. Twee Braziliaanse clubteams zullen vol gend jaar naar Europa komen. Op 13 mei zal Corinthians, de ploeg van Gilmar, de doelman van het nationale elftal van Bra zilië, in Brussel tegen Anderlecht uit komen. In de loop van de maand juni komt Botafogo met de voetbalvirtuozen Garrincha. Didi, Zagalo en Santos naar de Belgische hoofdstad om tegen Ander lecht te spelen. Judy Grinham, een talentvol zwemsterlje uit Engeland, heeft deze week een rol aangeboden gekregen in een Engelse film-. Niet als zwemster, maar uitsluitend omdat zij een fotogeniek gezicht heeft en geknipt is voor de rol die de regisseur bezet wil hebben. Maar de Engelse Zwembond zegt dat Judy haar amateurstatus ernstig in gevaar brengt er zal een speciale vergadering aan gewijd worden als zij het aanbod accepteert. Een groot dagblad in Sydney heeft een prijs van vijfhonderd Austra lische ponden Sterling (ruim vierduizend gulden) uitgeloofd voor de cricketer, die in de wedstrijd van de MCC op het ogenblik in Australië tegen een Australisch elftal tussen lunch en theetijd een century zou maken. Het dagblad raakte het uitgeloofde bedrag kwijt, omdat de Engelsman Peter May er inderdaad in slaagde 100 runs te maken in de genoemde periode. Peter May is amateur enblijft amateur als hij het fikse geldsbedrag aanpakt. Waarmede wel weer is bewezen dat het met de amateurstatus soms vreemd gesteld is. Met ingang van 1 januari a.s. zal de KNZB een dubbele recordlijst voor Neder landse records voeren. De huidige Neder landse records zijn tot en met de 400 meter nummers allen verbeterd op 25 meter- banen. Voor afstanden boven de 400 meter schreef het reglement reeds een minimum baanleQgte van 50 meter voor. Met ingang van 1959 zullen nu voor dames en heren ook voor de korte afstan den records op 50 meter-banen worden ingesteld. Enkele van deze nieuwe records zijn door de sportcommissie op naam ge steld, voor de andere records zijn limiet tijden vastgesteld. Op zondagmiddag 14 december zullen in het Sportfondsenbad-oost in Amster dam voor de eerste maal Europese wed strijden in kunstzwemmen worden gehou den. Hieraan wordt deelgenomen door so listen, duo's en groepjes (maximaal vijf meisjes totaal) van België, Spanje, Dene marken, Oostenrijk, Engeland, Oost- Duitsland, West-Duitsland, Frankrijk en Nederland. Ons land wordt vertegenwoordigd door vier meisjes van de zwemclub „Admi raal de Ruyter" (Z.A.R.), welke vereni ging onlangs in Delft op alle onderdelen de eerste plaatsen bezette. Als soliste zal de vroegere wedstrijdzwemster (zij heeft plannen voor een come back) Hetty Bal kenende optreden. De wedstrijden worden net als bij het kunstrijden op de schaats in twee delen gehouden. Eerst nl. een technische oefening (in eenvoudig badpak en zonder muziek), waarbij de nadruk komt te lig gen op de perfecte uitvoering van voorge schreven oefeningen, en daarna een vrije uitvoering, waarbij de techniek niet meer beoordeeld mag worden. Dan moet de in ternationale'jury letten op de interpreta tie van de muziek, de variatie in de oefen ingen, de choreografie en, zoals de Ame rikanen noemen, het „showmanship", de kunst van het „brengen" dus. De punten waardering is echter zodanig vastgesteld, dat de techniek met tweederde van het puntentotaal de doorslag in het klasse ment zal geven. De tegenstand, die aanvankelijk in be- stuurskringen van de internationale zwemorganisaties tegen deze vorm be stond, is thans vrijwel overwonnen. De FINA heeft in 1956 in Melbourne een inter nationale kunstzwemcommissie inge steld, waarvan de Nederlander Jan Arm- brust voorzitter is. De moeilijkheid, waar op men internationaal nog steeds stuit, is de reglementering van de oefeningen en uiteraard de waardering. Deze eerste Europese wedstrijd is een stap in de richting van de volledige en uniforme reglementering. Het ligt dan ook in de bedoeling in 1959 wederom een Europees treffen te organiseren waar is nog niet bekend —.en aan de hand van de dan verkregen inzichten en resultaten definitieve voorstellen in deze richting aan het FINA-congres van 1960 te doen. Om het de deelneemsters op 14 decem ber, niet al te moeilijk té. maken, heeft de ZAR, dié dit- festijn tlr gelegenheid van het 20-jarig bestaan organiseert, be sloten het aantal oefeningen ditmaal te beperken tot ongeveer 25, waaruit door loting de vijf oefeningen voor de wedstrijd zullen worden vastgesteld. Vrijdag Is het „kalendercongres" van de U.C.I.. de Internationale Wielerfederatie, gehouden. Wat 'e ronde van Nederland in 1959 aangaat is nog !«n periode vastgesteld. De data zullen later 'orden aangewezen. De kalender 1959 voor wedstrijden voor profs ip de weg ziet er als volgt uit: 22-27 febr.: Ronde van Sardinië. 1—9 maart: Parijs—Nice. 8 maart: Milaan—Turijn. 10—14 maart: Ventimiglia Rome. 15 maart: Ronde van de U steden (België). 18 maart. Milaan—San Remo. 21—22 maart: Wedstrijd door België. 22 maart: Nationaal wegcriterium in Frankrijk. 22 maart: Milaan—Mantua. 29 maart: Ronde van Reggio. Calabrië. 30 maart: Ronde van Vlaanderen. 1 april: GentWevelgem. 5 april: WevelgemGent. 12 april: Parijs Robaix. '2 april: Ronde van 4 Zwitserse kantons. 19 april: ParijsBrussel. 24 april—10 mei: Ronde van Spanje. 22— 26 april: Weekeinde der Ardennen. '-10 mei: Ronde van Normandië. j— 10 mei: Ronde van België. '—10 mei: Vier dagen van Duinkerken. 16 mei—7 juni: Ronde van Italië, li mei: Parijs—Valenciennes. 24 mei: Bordeaux—Parijs. —7 juni: Dauphiné liberé 1-18 juni: Ronde van Zwitserland. 12—15 juni: Ronde van Luxemburg. 21 juni: Nationale kampioenschappen in Frank rijk, België en Luxemburg. 25 juni—18 juli: Ronde van Frankrijk. De data voor de Ronde van Nederland 'taan nog niet vast. Het vorig jaar had de KN.W.U. de Zwitserse Wielerbond toe gezegd er zorg voor te zullen dragen, dat Ronde van Zwitserland in het vervolg oiet door de Ronde van Nederland „ge- stoord? zou worden. Op het kalender-congres in Zürich bleek echter dat de organisatoren van beide anden data hadden vastgesteld, die voor :en belangrijk deel toch weer samen vielen. In een schrijven aan het congres was J?°.r ror>óe de week van 15 tot en met -1 iuni voorgesteld. De Zwitsers kwamen net de data 11—18 juni. De KNWU-voor ster, dr. P. van Dijk, heeft daarop ge- egd, dat voor de Ronde van Nederland fen andere periode zal worden gezocht. VOETBAL Leeuwarden—Haarlem, AGOVV—VSV, StormvogelsRigtersbleek, RCHRoda Sport en EDOZeist zijn de wedstrijden die zondag de aandacht opeisen van de clubsupporters uit Kennemerland. Voor Haarlem en VSV betekent dat een wed strijd tegen een hoger geplaatste vereni ging, voor de anderen tegen een op papier zwakkere club. In de eerste divisie A gaat Haarlem in en tegen Leeuwarden een vrij zekere nederlaag tegemoet, ondanks het verras sende gelijke spel van verleden week tegen ZFC. De Friezen zijn in eigen omgeving zeer sterk en zij verloren dan ook nog maar één keer, van ZFC met 42. De an dere thuiswedstrijden werden met 30 (Fortuna), 40 (Eindhoven), 30 (Hel mond) en 52 (Wageningen) gewonnen. VSV treft in Apeldoorn in AGOVV een ploeg die tot de kopgroep behoort, ook al is de achterstand op Volendam dan zeven punten. Veel kans geven wij de Velse- naren, die het kleinste aantal vóórgoals hebben in de afdeling, niet. In de eerste divisie B kan Stormvogels met het sterk gewijzigde team van Rigters bleek winnen op Schoonenberg. De ooste- lijken behaalden op een na al hun punten in thuiswedstrijden, maar zij blijven een onberekenbare ploeg vormen waarmede men altijd op moet blijven passen. RCH zou wel heel erg tegenvallen indien het na het keurige herstel (twee overwin ningen van 10) de winst zou verspelen tegen het onderaan bengelende Roda Sport, dat al haar uitwedstrijden verloor tot nu toe. Vooral nu Peters eindelijk weer in vorm schijnt te zijn en als midvoor in de ploeg is opgenomen. De standen zijn: Eerste divisie A: Eerste divisie B: Volendam 10 19 ZFC 10 13 Sittardia 10 18 SVV 10 13 GVAV 10 13 Leeuwarden 10 12 HVC 10 13 AGOVV 10 12 HDVS 9 12 Alkmaar 10 12 RBC 9 11 Helmond 10 10 Stormvogels 9 10 Limburgia 10 10 Heracles 9 10 DFC 10 9 Excelsior 9 10 Eindhoven 10 9 Vitesse 10 9 Fortuna (VI.) 10 9 Rigtersbleek 9 7 Wageningen 10 8 RCH 10 7 VSV 10 8 Helmondia '55 9 6 BW 10 6 KFC 9 6 Haarlem 10 5 Volewijckers 9 5 Graafschap 10 5 Roda Sport 9 3 In de tweede divisie is EDO na de neder laag van verleden week tegen Velox wat afgezakt, maar zondag kan in het Noorder- Sportpark in Haarlem toch weer een over winning worden behaald en een ruime dunkt ons. Hier is de ranglijst: Tweede divisie A: Xerxes 9 9 Hilversum 9 15 EBOH 10 9 't Gooi 10 14 LONGA 9 7 DHC 9 13 Dosko 9 6 Velox 10 13 Wilhelmina 9 6 EDO 9 11 ONA 9 6 De Valk 9 10 Zeist 10 6 UVS 9 9 De Baronie 10 6 AMATEURVOETBAL In de tweede klasse A van de amateur voetbalcompetitie hebben HBC en Zand- voortmeeuwen uitwedstrijden tegen res pectievelijk Hollandia en Holland. In beide wedstrijden voorzien wij winst voor de gasten. In de tweede klasse B kan Schoten haar puntenaantal met twee vermeerderen in de thuiswedstrijd tegen AFC. De Schotenaren dienen er evenwel wel rekening mede te houden dat de Amsterdammers juist vorige week de eerste overwinning behaalden (40 tegen HMS) en dat zij dus alles in het werk zullen stellen op de goede weg te blijven. HFC treft in de uitwedstrijd in WFC een concurrent, die niet gemakkelijk te klop pen zal blijken. Toch voorzien wij wel een Haarlemse zege. De standen zijn: Baarn 9 16 HFC 9 16 West, Frisia 9 13 Aalsmeer 9 14 Zandvoortm. 9 11 HRC 9 14 JSV 9 10 DEM 8 10 Zeeburgia 9 10 WFC 8 10 VVB 9 9 OVVO 9 9 Watergraafsm. 9 8 Hercules 9 7 HBC 8 7 Schoten 9 7 WA 9 7 Purmersteyn 9 6 Hollandia 9 6 HMS 9 5 Kennemers 8 5 TOG 9 5 Holland 9 4 AFC 9 3 In de derde klasse worden gespeeld: VelsenAlways Forward, De Meteoor Wijk aan Zee, CSVKW, Beverwijk QSC, RKEDO—Vitesse '22, WSV—ADO '20, RipperdaCeleritas en AlphenTYBB. In de vierde klasse zijn vastgesteld: ETO Fokke, TerrasvogelsKinheim, De Eland DIO, BloemendaalWaterloo, TABA Onze Gezellen, THBTeijlingen, Lisse Geel Wit. KORFBAL Voor alle tweedeklassers zijn zondag wedstrijden vastgesteld. Op het Watervliet terrein wordt gespeeld WatervlietOoster kwartier, in Haarlem verloor Watervliet met 4-3. Dit maal zou voor deze neder laag wel eens revanche genomen kunnen worden. Haarlem en Aurora gaan op bezoek bij resp. DED en Fortuna. De gasten hebben redelijke winstkansen. Voor Animo Ready is de thuiswedstrijd tegen Olympia uit Bussum vastgesteld. De Haarlemmers zullen heel goed moeten spelen om ten minste één winstpunt te behalen. In de derde klasse speelt Oosthoek heden middag reeds tegen DSV. In de derde klas se C is de strijd voor de laatste plaats op de ranglijst weer geheel open. Sport Ver eent gaat op bezoek bij SKV Utrecht en zal trachten het succes van Nieuw Flora te evenaren. Deze laatste ploeg speelt aan de Van Oosten de Bruinstraat in Haarlem tegen OBZB uit Amsterdam. Beide ploe gen staan er niet fraai voor. In Amsterdam won OBZB met 5-2; eigen terrein kan wellicht de Haarlemmers dit maal de zege brengen. HOCKEY Een volledig competitieprogramma zal de elftallen zondag al weer een heel eind brengen in de tweede helft van de compe titie. De wedstrijd die in Utrecht tussen de laatstgeplaatsten op de ranglijst, Kam pong en BMHC, wordt gestreden, zal voor de meer geroutineerde ploeg uit Bloemen daal de zo nodige punten moeten brengen. Be Fair zal het in Crailoo wel klaren te gen het bezoekende HHIJC. TOGO—Delft- se Studenten biedt alle kans voor een pun tenverdeling. De grote wedstrijd in de eer ste klasse is die tussen de topclubs Laren en SCHC. Beide teams hebben twaalf pun ten, maar Laren heeft een wedstrijd meer gespeeld. Alliance gaat bij de dames op bezoek bij Be Fair en het ziet er niet naar uit dat de Heemsteedse speelsters punten uit deze ontmoeting zullen overhouden. Gooi ont vangt BDHC, een wedstrijd tussen elftallen die de laatste en eerste plaats op de rang lijst innemen, zodat er weinig fantasie voor nodig is de Bloemendaalse hockey- sters de volle winst te voorspellen. HDM ontvangt voor de overgangsklasse competitie heren Alliance. Het krachts verschil is te groot om onze plaatsgenoten ook maar een kans op een punt te geven. In dezelfde afdeling komt het reserveteam van BMHC uit in en tegen Leiden. Hoewel de thuisclub op papier iets sterker is kan dit geen reden zijn BMHC II bij voorbaat kansloos te achten. HBS zal thuis voor de promotieklasse competitie van Rijswijk kunnen winnen. BMHC III heeft in Wormerveer winstkan sen tegen Kraaien. Eechtrop speelt in Be verwijk tegen concurrent Gooi, wat mis schien een puntenverdeling kan brengen. Zandvoort krijgt een laatste kans voor punten thuis tegen Gooi. Strawberries kan uit van Alkmaar winnen, maar BMHC IV waarschijnlijk niet van HIC. HANDBAL De districtsploegen gaan zover er in teresse bestaat over op zaalhandbal en de veldhandbalcompctitie beperkt zich voornamelijk tot de afdeling Haarlem. In het RAI-gebouw in Amsterdam speelt Concordia vanavond tegen het sterker te achten Blauw Wit. Voor de eerste klas se veldhandbal speelt Rapiditas zondag om twee uur in Velsen tegen Full Speed. Wij verwachten weinig krachtsverschil evenals in het duel tussen Concordia en IJmond, dat in Hillegom de aandacht vraagt. HOC moet in Zandvoort van de Meeuwen kunnen winnen (twaalf uur), ter wijl TIJBB na de fraaie overwinning van zondag op IJmond ook HBC aan de Cru- quiusweg in Heemstede wel aan de zege kar zal binden, aanvang twaalf uur. Bij de heren zal het krachtsverschil tussen AVA en AHV niet te veel ten gun ste van de Alkmaarders uitvallen. THB achten wij in Aerdenhout. kansloos tegen de IJmond-reserves (twaalf uur). De Blin- kert kan door een overwinning in het Noordersportpark in Haarlem-Noord op De eerste- en tweede-divisieclubs uit het betaalde voetbal uit Haarlem en omgeving en de amateursclubs uit de tweede klasse zijn voor hun wedstrijden van morgen als volgt samengesteld: Haarlem: Snijders; Oepkes en Maas; Vreeken. Sybrandi en Boom; Dekker, Goedhart, De Graaf, Degenaar en Groeneveld. RCH: Van der Voort; Schoonenberg en Romviel; Krist, v. d. Brink en Hoo- gendoorn; Brouwer, Kruyer, Peters, Biesbrouck en Henke. Stormvogels: De Graaf; Janssens en Freriks; Groot sr.. Snoeks en Brom; Janssen jr., De Boer. v. d. Meer, Groot jr. en Doorneveld. VSV: Geerlofs; Schoon en Pieterse; Mertens, Spaans en Uniken; Vendel, Dolder, Bredeveld, Van der Heyden en Post. EDO: Hurkmans; Petterson en Berends; Belfroid, Van Dijk en Leonhardt.; Spiers. Klein, Duivenvoorden, Koek en Van Vark. Amateurs DEM: Aardenburg; Spanjaard en A. Bakker; Goderie. Pirovano en Nies ten; Zonjee, Starmans, J. Bakker, Burger en Schelvis. IIFC: Van der Lee; Dekker en Hein Winter; Molenaar. Molijn en Wijk huizen; Hans Winter, Bouwman, Jansen, De Nijs en Moolenaar. Kennemers: Meyer; Lejeune en Huis man; Horeman. Brethouwer. Ter- vootr; Sluiter. Van der Sluis, Koppen, De Bie en J. Mosk. Schoten: Kessens: Van Veen en Hogen- dijk; Dinkelberg. Geurts en Koppen; Brusse, Otte, Kollaart, N.N. en War merdam. Zandvoortmeeuwen: Van Koningsbrug- gen; A. Stockman en Water: Koning, Kerkman en Stobbelaar; Castien, Visser, Zwemmer, Keesman en v. d. Zeys. het bezoekende Tonegido voor goed de Wieringers van zich afschudden. Gemak kelijk zal dit echter niet gaan. (twaalf uur). WA TERPOLO De wekelijkse competitieavond in het Sportfondsenbad in Haarlem wordt van avond acht uur geopend met de wedstrijd Haarlem 2NVA. Vervolgens krijgen de reserves van DWT de Kroosduikers op be zoek. De enige dameswedsfrijd is HPC HDZ. Daarna komt Haarlem tegen Sleu telstad in het strijdperk. Tenslotte zullen tenslotte de HVGB-reserves alle krachten moeten aanwenden om van Neptunus te kunnen winnen. May kwam overigens op wel zeer eigenaardige wijze aan zijn prijs. Hij batte in de wedstrijd Australisch team- MCC samen met Raman Subba Row vrij rustig omdat hij de innings bij theetijd wilde sluiten met een voor sprong van 450 runs. En aan de door een plaatselijk dagblad uitgeloofde prijs dacht hij in het geheel niet meer. On danks het feit dat hij op een gegeven moment 84 not out had. En Raman Subba Row hield het bowlen maar aan zich Toen maakte één van de Austra lische fielders plotseling een opmerking tegen May. „What about that 500, Peter", (hoe staat dat met die 500, Peter), vroeg deze. May zei niets, maar dacht des te meer. En de Australiër zal al gauw spijt hebben gehad van zijn opmerking. Want zo gauw als May aan bat kwam begon hij te hitten en sloeg fast'oowler Barry Fisher voor 4. 2, 4, 2, 1 weg op de laatste vijf ballen van diens over. Engelands briljante captain stond toen dus op 97 not out. En voort ging hij weer. Op naar de 10 runs die precies nodig waren voor de century tussen lunch en thee. Op Strauss sloeg hij twee vieren en hield het batten weer aan zich met een bëktjkën „eentje". De laatste óvèr volg de. Nog twee runs. May speelde de eer ste twee ballen met grote voorzichtig heid zondér runs te maken en haalde vervolgens zijn vette prijs binnen met twee striemend harde vieren. May's batten in deze wedstrijd was een klasse apart. Het was de derde keer dat hij twee centuries scoorde in een wedstrijd en het was de 74ste century in zijn loopbaan als cricketer. Dit evenwel terzijde. Wij memoreren het gebeurde alleen maar. omdat het zo vreemd klinkt dat Judy Grinham haar amateurstatus kwijt schijnt te raken en Peter May een op en top amateur blijft, volgens de cicketregels. Want mocht May soms eens een keertje zin hebben om een partij als amateur te boksen, dan zou men dat in Engeland zeker niet toestaan nu hij geld aangenomen heeft als cricketer, en ook zou het May worden geweigerd in Henley te roeien. De grenzen tussen amateurisme en professionalisme vervagen steeds meer. En blijkbaar niet alleen in het inter nationale tennis, atletiek en voetbal. Voor ons is Peter May een van de beste cricketers in de wereld dan ook allesbehalve een amateur. Afgezien nog van het feit dat het alleen incas seren van een individuele prijs in een op en top teamspel als cricket, op zich al een niet al te plezierig verschijnsel is. De Japanse experts zijn er niet gerust op. De nationale kampioen, Koje Sone, liep tijdens de Japanse Judokampioenschappen een knieblessure op, waarvan hij nog steeds veel last heeft; wereldkampioen Shokichi Natsui is geheel uit vorm; Yoshimatsu, die in 1956 de finale van de wereldkampioenschappen bereikte, heeft zich uit de wedstrijdsport teruggetrokken. Sommige deskundigen gaan zelfs zo ver dat zij in de Utrechtenaar Anton Geesink de man zien die de meeste kans heeft het toernooi om het wereldkampioenschap judo, dat zondag 30 november in Tokio begint en waaraan 39 judoka's uit 18 lan den deelnemen, te winnen. Zeker is. dat Geesink tijdens de trainin gen de Japanners verbaasd heeft doen staan over de vooruitgang die hij ge maakt heeft sinds hij in 1956 toen hij derde bij de wereldkampioenschappen werd voor de eerste maal in Tokio was. De Argentijnse voetbalscheidsrechters die wedstrijden voor de eerste divisie moeten leiden, zullen in de toekomst door niet minder dan 20 politie-agenten beschermd worden. Twee agenten zul len de gangen naar de kleedkamers be waken, 15 politiemannen zullen „stra tegische posities" in de buurt van de kleedkamer zelf bezetten. Na de wed strijdl staat tenslotte een politiewagen met een officier en twee agenten borg voor een veilige aftocht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9