Soustelle's partij krijgt een bijna absolute meerderheid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Rotterdam worden Panlibhonco- schepen normaal behandeld Rechtse zege decimeert de communisten en anderen HET WEER Algerije doet de Franse balans nog meer doorslaan naar rechts MORRIS 'êefore//of/fa/// Wijsmuller in het gelijk gesteld Internationale boycot vandaag begonnen OOSTIERSE De Oriënt BECKERING HANDSCHOENEN Zonnige perioden UITSLAG DER FRANSE VERKIEZINGEN Sjah in 1 lië TECHNISCH SPEELGOED SIGNAAL Het woord is aan Inwoner van Monnikendam in Haarlem verdronken Politieke waaier van conservatief tot fascistisch 73e JAARGANG No 123 MAANDAG 1 DECEMBER 1958 303e JAAKuANl Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T TT II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. HaBBBH 1 ^^1 H j§ 1^^^ I éP^F Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- H tf' J| J g 1 1 M C 1 B J J| 1 ÉT C J| Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein,. Tel. 57755 h u Jb fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De gordijnen gaan open. President Coty en rechtspremier De Gaulle hebben hun stem uitgebracht. Advertentie De president van de rechtbank te Rot terdam heeft vanmiddag uitspraak gedaan in het kort geding dat door de Raad van bestuur voor de Zeevaart zaterdag aan hangig was gemaakt tegen de Centrale van zeevarenden ter koopvaardij en vis serij» aangesloten bij het I.T.F. Zoals bekend hebben de Raad van be stuur voor de zeevaart en het bureau Wijs muller te IJmuiden de president gevraagd gedaagde te bevelen de aanzegging in te trekken, die in een schrijven van 24 no vember tot uiting kwam: dat de centrale tot haar bonden te IJmuiden, werkzaam op sleepboten van het bureau Wijsmuller, een oproep zal richten zich niet beschik baar te stellen voor het verlenen van sleepboothulp aan Panhonlibcoschepen in de buitenhaven van IJmuiden van 1 tot en met 4 december a.s. In zijn vonnis sprak de president uit, dat de raad van bestuur voor de zeevaart in zijn vordering niet ontvankelijk is. Het bureau Wijsmuller is daarentegen in het gelijk gesteld en de president beveelt ge daagde om, indien zij inmiddels haar leden tot bovengenoemde oproep heeft op gewekt, deze binnen 12 uur na uitspraak van dit vonnis, dus vóór 2 december aan staande, 's middags 1 uur, in te trekken, tenminste op de zelfde wijze als de op roep is geschied. Als de voormelde oproep nog niet heeft plaatsgevonden, moet de centrale, zo gaat het vonnis verder, zich van een derge lijke oproep onthouden. Wanneer gedaag de in gebreke mocht blijven aan een van deze bevelen te voldoen, moet zij een dwangsom van ƒ25.000 betalen voor elke dag, dat zij dit niet zal doen. VANDAAG IS DE BOYCOT, welke de Internationale Federatie van Transport arbeiders voor vier dagen heeft afgekondigd tegen onder goedkope vlag varende schepen, van kracht geworden. Hoewel de berichten nog niet volledig zijn, blijkt dat het parool door de grote meerderheid van de zeven miljoen leden die de federatie in tweeënzestig landen heeft, wordt nagevolgd. In Engeland is de boycot algemeen: in de Londense haven zullen twaalf schepen erdoor getroffen worden. In Antwerpen is de actie ook algemeen, maar het effect zal daar klein zijn omdat slechts enkele „Panlibhonco"-schepen die haven aandoen. In West-Duitsland en Italië hebben de bonden het boycotparool niet opgevolgd. In Franse havens zal ze weinig resultaat kunnen hebben omdat de meeste Franse havenarbeiders lid zijn van communistische vakbonden, die niet bij de federatie zijn aangesloten. In Japan hebben de vakbonden in beginsel hun steun toegezegd, maar zij zullen geen maatregelen nemen. De Scandinavische vakbonden hebben het parool wel opgevolgd. In Australië zal de boycot eveneens algemeen zijn. (UPI). (Van onze correspondent in Parijs) De nieuwe partij van de ultra-rechtse Gaullistische minister van Voorlichting, Jacques Sous telle, heeft in de tweede ronde der Franse algemene verkiezingen zondag een nog indrukwekkender overwinning dan vorige zondag behaald. Van de 465 zetels in hét Franse moederland zijn er 188 aan deze Unie van de Nieuwe Republiek toegevallen. Wanneer men daarbij nog de ongeveer zeventig afgevaar digden van Algerije voegt, die morgen pas uit de bus zullen komen, en die vrijwel allen partijgangers zijn van Soustelle, zal de U.N.R. bijna over de absolute meerderheid in de nieuwe Kamer kunnen beschikken. Een dergelijke overwinning die het griezelig perspectief van een nationale eenheidspartij opent, is bij mensenheugenis in Frankrijk niet voorgekomen. De breuk met de vierde repu bliek is wel totaal. En die breuk wordt nog geaccentueerd door de talrijke kousen, die de bekendste figuren van het vroegere regime op de koppen hebben gekregen. Hoe volledig het krediet der vierde republiek was uitgeput, blijkt wel uit het feit, dat er, bijna zonder aanziens des persoons, zowel links als rechts, onder het politieke personeel van het oude bewind is huisgehouden. Slechts iets meer dan twintig percent van de bezetting der oude Kamer redde het leven. De slachting, die is aangericht, telt on der haar slachtoffers dan ook politieke veldheren als de oud-premiers Ramadier, Faure, Mendès-France, Daladier, Laniel, ex-ministers als Robert Lacoste, de vroe gere dictator van Algerije, Mittcrand, de beide ex-voorzitters van de Kamer, Le Trocquer en Schneiter, de ultra-rechtse radicaal André Morice, en bekwame socia listen als Jules Moch en Defferre. Ook de gehaaide fractieleider van de communisten, Jacques Duclos en de echtgenote van de opperste leider Maurice Thorez, die zelf op het nippertje staande bleef, verloren hun zetels. De communisten komen gede cimeerd uit de strijd. Van hun 140 zetels vinden ze er tien terug. De radicalen, die de derde republiek en ten dele ook de vierde beheersten, werden, met dertien ze tels, bijna weggevaagd. De socialisten daal den van ongeveer honderd op veertig zetels en zelfs Mollet kon maar net aan de on dergang ontsnappen. De rooms-katholieke M.R.P. kwam met 44 zetels uit de bus en moest er dertien afstaan aan de nieuwe ultra-rechtse formatie, Christelijke Demo cratie van haar vroegere voorzitter Geor ges Bidault. De conservatieven, of onaf- hankelijken van de minister van Finan ciën, Antoine Pinay, hebben, zich met 120 zetels nog het beste gehandhaafd. De rest is snippers. Redelijk tegenwicht op de lin ker flank, en nauwelijks in het centrum, valt voor het moment naast de overweldi- GESCHENKE APART EN TOCH VOORDELIG PAARLAARSTEEG h Haarlem - Tel 14615 De berichten uit de Rotterdamse haven luiden weinig moedgevend ten opzichte van de boycot. Vanmorgen is geen enkele taak geweigerd. Op alle zeven in de Waal haven Ljgende Panamese en Liberiaanse schepen, die in de loop van het weekeinde binnen kwamen en waar vandaag het werk moest beginnen, zijn de havenarbeiders vanmorgen aan het werk gegaan. Er was Advertentie Maakt „warme" vrienden met HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en slechts hier en daar aan de kust een bui. Zwakke tot matige noordelijke wind. Vannacht in het binnen land lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S bij de verzamelpunten een vrijwel alge mene stemming om geen taak te weigeren. Geen enkele stuwadoorsonderneming in Rotterdam heeft moeilijkheden. Ook de politie, die de haven bewaakt, kan dit rap porteren. De Rotterdamse haven werkt normaal. Het vonnis van de president van de Am sterdamse rechtbank, volgens welke de boy cot van Panlibhonco-schepen onrechtmatig is, en dat van de president van de Rotter damse rechtbank, volgens welke de boycot wel rechtmatig is, hebben de gelederen van boycotdeelnemers in Nederland sterk uit gedund. De Katholieke Bond van Werk nemers in het Transportbedrijf heeft zich voor alle havens teruggetrokken en de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel alleen voor de Amsterdamse haven. De Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale heeft zich van meet af aan tegen de boycot ver zet. Het bestuur van St. Bonifacius moti veert zijn besluit met te zeggen dat. on danks het grote belang van de internatio nale solidariteit, het onjusit is het rechter lijk oordeel uit Amsterdam te negeren. Weliswaar heeft de president van de ar rondissementsrechtbank te Rotterdam van een ander oordeel blijk gegeven dan de president van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, maar het bestuur van „St. Bonifacius" meent de volgens hem dwaze figuur van een geoorloofde actie in Rotter dam en een ongeoorloofde in Amsterdam met alle gevolgen van dien, niet te kunnen aanvaarden, mede en vooral in het belang van de leden. Amerika Een federale rechter heeft zaterdag ge weigerd twee Amerikaanse bonden van zeevarenden te gelasten niet aan de inter nationale boycot van schepen onder goed- gende massa afgevaardigden aan de rech ter kant, in de nieuwe kamer nog niet te onderkennen. Het aantal kandidaten was in de week tussen beide verkiezingsronden aanzienlijk uitgedund. In plaats van zes waren er gis teren voor elke Kamerzetel gemiddeld nog maar drie kandidaten in de strijd. In het algemeen waren de besturen der „nationale partijen" er wel in geslaagd de nodige af spraken te maken, waardoor de communis ten van hun voornaamste stellingen konden worden verdreven. Door hun volgelingen op te wekken hun stem op één nationale kandidaat uit te brengen en de andere con currenten terug te trekken, kon zo meestal wel worden bereikt, dat de communistische lijstaanvoerder werd overtroefd. Op deze wijze is het gelukt, de communisten bijna uit het nieuwe parlement te verwijderen. Men zou zich echter aan een gevaarlijke illusionisme schuldig maken door te denken, dat het communisme door deze transacties in gelijke verhouding werd verslagen, want de partij van Thorez heeft ook bij deze verkiezingen nog altijd de meeste stemmen van alle afzonderlijke politieke formaties veroverd. Overigens kon worden geconstateerd, dat de tactiek van de opperste partij-instanties door de kiezers aan de basis beslist niet steeds werd begrepen en geëerbiedigd. Er zijn dan ook wel vreemde staaltjes ver toond. Zo zag men ultra-rechtse en fascis tische elementen als de „Algerijn" Del- becque de bedreigde socialistische secreta ris-generaal en minister van Staat, Guy Mollet, te hulp snellen, terwijl elders de radicalen, die in Frankrijk principiële tegenstanders van de kerk zijn, samen spanden met een rooms-kaholiek om een conservatief beentje te kunnen lichten. In het algemeen hadden de partijbesturen be sloten wederzijds alle zittende ministers de hand boven het hoofd te houden, maar ook die belofte heeft het kiezersvolk niet steeds willen honoreren. Ook enkele excellente koppen, van de socialist Thomas, van de rooms-katholiek Bacon en van de conser vatief Ramonet, zijn in het stof getuimeld. Een der belangrijkste conclusies die uit beide verkiezingsronden getrokken kan worden, is dat ook in de ogen van het Franse volk het politieke personeel van de vorige, vierde, republiek zich in de PARIJS (UPI) De verkiezingen in Frankrijk, die op zondag 23 en zondag 30 november zijn gehouden, hebben het vol gende resultaat opgeleverd: Communisten Andere links Socialisten Onafhankelijken U. N. R. Radicaal-socialisten M. R. P. (r.-k.) Chr.-Democraten Rep. Centrum Andere rechts Extr. rechts zetels (officieel) 10 10 40 120 188 13 44 13 I 14 percentages (semi-officieel) 20.68 6.20 13.56 14.76 26.46 1.61 8.78 465 Ingeschreven kiezers: 20.022.760 Uitgebr. stemmen: 15.001.899 Onthoudingen: 5.020.861 25.08 laatste tien jaren in grote meerderheid zelf heeft veroordeeld. Het vonnis is op onmiskenbaar duidelijke wijze uitgespro ken, want van de ruim zeshonderd leden der vorige Kamer zullen er maar een goede honderd in de nieuwe volksvertegenwoor diging terugkeren. Men kan slechts be treuren, dat ook deze, bijna instinctieve reactie, het politieke onderscheidingsver mogen nogal eens verstek heeft laten gaan. Een figuur als Pierre Mendès-France, die een der sporadisch gunstige uitzonderin gen was in de oude Kamer welke voorna melijk uitmuntte in onwaarachtigheid, de magogie en politieke kortzichtigheid, zal de nieuwe Nationale Vergadering moeten missen, een verlies dat zelfs door zijn grootste tegenstander, Soustelle, al openlijk is betreurd. Frankrijk heeft ook bij deze legale revolutie de valbijl bijna blindelings laten functioneren en geen titel van minis ter of ex-premier noch soms de herin nering aan ware verdienstenhebben de kandidaten in vele gevallen voor de per manente of tijdelijke politieke ondergang kunnen sparen. Twijfel Al heeft generaal De Gaulle in zijn aan geboren sceptisisme, in het bijzonder voor de politici onder zijn land- en tijdgenoten, en door de inrichting van de constitutie van zijn vijfde republiek, op voorhand dan ook voor gezorgd dat het nieuwe parle ment niet al te veel scherven meer zal kunnen maken, moet men maar afwachten of de nieuwe Kamer haar voorgangster in daadkracht en vooruit zien ver zal vermo gen te overtreffen. Enige twijfel lijkt hier helaas wel gepast. Het nieuwe parlement hangt overzwaar naar de rechter kant uit het lood en het rechtse kamp heeft zich in zijn geborneerd nationalisme en zijn so ciale kortzichtigheid in Frankrijk tot dus ver nog maar hoogst zelden in gunstige zin weten te onderscheiden. Alle hoop is weer op generaal De Gaulle gericht, die een zware dobber zal krijgen om deze Kamer, welke niettemin voor Gaullistisch wil doorgaan, voor zijn voort varende plannen in Algerije en eventueel elders mee te krijgen. Heel veel zullen de nieuwe heren grondwettelijk niet te zeggen kope vlag mee te doen. De rechter ver klaarde zijn hof onbevoegd in deze kwes tie, die aanhangig was gemaakt door Li beriaanse en Panamese dochteronder nemingen van Amerikaanse rederijen. In de Amsterdamse haven liggen geen „Panlibhonco"-schepen ter lading of los sing, wel een paar die in de reparatie zijn. Dinsdag wordt echter het onder Liberiaan se vlag varende s.s. „Granada" verwacht, waarvoor aanvankelijk vorige week de aanvraag voor een ligplaats was inge trokken. In de haven van Delfzijl is zater dagmiddag met een lading van ongeveer 10.000 ton Amerikaanse kolen aangekomen de „Union Metropole", die is geregistreerd in Monrovia. Ingevolge de boycotactie van de Internationale Transportarbeidersfede ratie zal het schip niet worden gelost in de komende vijf dagen. De Sjah van Perzië heeft een officieel bezoek gebracht aan Italië. Hij werd op het vliegveld Ciampioni bij Rome door president Gronchi begroet. Na een audiëntie bij de Paus is de sjah van middag naar Milaan vertrokken. Daar na zal hij een korte vakantie in Zwitserland doorbrengen. Advertentie met vakkundige voorlichting BARTELJORISSTRAAT 6 - TEL. 12145 hebben en met twee zittingstermijnen van drie maanden elk, wordt '^et parlement gul vakantie toegemeten. Op 9 december zal er een eerste vergadering worden gehou den waarin de nieuwe Kamer haar voor zitter, voor welke functie de bejaarde Paul Reynaud ae eveneens verslagen socialist Le Trocquer wel zal willen opvolgen, en een bureau zal kiezen. Daarna staat voor de 21ste van deze maand de verkiezing op het programma van een nieuwe president der republiek waarbij de, overigens nog altijd niet officiële, kandidatuur van gene raal Charles de Gaulle, voorlopig geen enkel gevaar loopt niet met succes te zullen worden bekroond. ons, doch de daad is aan u: Gedenkt de Stille Armen In de nacht van zaterdag op zondag om streeks halfeen heeft de Haarlemse poli tie uit het water van de Bakenessergracht te Haarlem het lichaam opgehaald van een dertigjarige ongehuwde los arbeider uit Monnikendam, die twee uur tevoren in het water was geraakt. Omstreeks halfelf hoorde een zesender- tigjarige koopman, die in de Zakstraat liep, hulpgeroep. Hij zag een man in het water liggen en ondernam direct een reddings poging. Toen hij de man naar de kant wil de- brengen zonken beiden, waarna de koop man de drenkeling heeft los gelaten. Hij zwom naar de kant en werd door omstan ders op het droge getrokken. De omstanders hechten geen geloof aan de mededeling, dat er een man in het wa ter lag, omdat zij in de mening verkeer den dat hun drenkeling onder invloed van drank verkeerde en vertrokken. Inmiddels was er een bewoner van de Bakenesser gracht met een reddingshaak komen op dagen, die echter in het water niets bij zonders ontdekte. De politie werd gewaar_ schuwd, die uit een boot van de haven dienst is gaan dreggen. Omstreeks half een werd het lichaam van de arbeider uit Monnikendam opgehaald. Uit een onder zoek is gebleken, dat de dertigjarige man omstreeks vijf uur zijn ouderlijke woning per bromfiets had verlaten met onbekende bestemming. De politie heeft nog naar de bromfiets gedregd, evenwel zonder succes. (Van onze reisredacteur) ALGIERS, maandagochtend. Na drie dagen stemmen heeft de bevolking van Algerije en de Sahara de reeds totaal naar rechts doorgeslagen balans van het Franse parlement nog eens met 71 afgevaardigden belast, wier politieke inzichten variëren van uiterst rechts tot onverdund fascistisch. De verpletterende zege van de „integrationisten", zij die Algerije onverbrekelijk aan Frankrijk willen verbin den, was een gemakkelijke, want zij hadden vrijwel geen tegenstanders. De gematigde nationalisten, die De Gaulle zo graag in het parlement had willen zien, hadden, bekneld tussen terreur en contra-terreur, verstek laten gaan. Van de zes kandidatenlijsten, die men met min of meer moeite als min of meer liberaal zou kunnen beschouwen, maakte op het moment, dat deze regels geschreven werden, nog slechts één kans, de links-gaullistische lijst van Ordelatte in Con- stantine. In de stad Algiers zelf heeft de lijst van Lagaillarde een ruime over winning behaald. Lagaillarde is de 28-jarige ex-luitenant van de parachutisten, die op 13 mei de hekken van het gouvernement-generaal in Algiers forceerde. Hij en zijn mohamme daanse lijstgenoot Djebbour maken er geen geheim van dat zij voorstanders zijn van een totalitaire één partij staat. Afgezien van de voorsteden van Algiers, waar de lijst der intellectuelen, de professoren Lau- riol en Margais. won. krijgt men de indruk dat het kiezerskorps zelfs in de beperkte keuze tussen rechts en uiterst rechts steeds het laatste heeft gekozen. Hoe is deze uitslag te verklaren? Naar de politieke voorkeur van het miljoen Euro peanen, in Algerije hoeft men niet lang te zoeken. Maar hoe staat het met de negen miljoen mohammedanen? Om te beginnen heeft ongeveer 35 percent van hen niet geste id. De redenen: slecht weer ge durende de eerste twee dagen van de stem ming, druk van het F.L.N., maar vooral af keer en ironie jegens verkiezingen waarin de kandidaten grotendeels Europeanen, met hun mohammedaanse politieke hand langers waren. Het absenteïsme was groter dan bij het referendum. Toen stemde ruim tachti" percent, veelal uit persoonlijk ver trouwen in De Gaulle, nu slechts 65 per cent. In Oost-Algerije, waar de invloed van het F.L.N. het grootste is, stemde zelfs slechts dertig percent. Over de redenen, die de mensen naar de stembus dreven, moet men zich niet te veel illusies maken. Wel iswaar heeft het leger zich veel mincier uitgesloofd dan bij het referendum en zijn er slechts incidentele gevallen van directe miltiaire pressie op de bevolking gesigna leerd, maar er was toch hier en daar een vrij uitgebreid transportapparaat op de wielen om de kiezers naar de stembus te brengen en er zijn niet veel mohamme danen. die een uitnodiging tot instappen in een militaire truck van de hand durven wijzen. De legerdienst voor de psycholo gische oorlogvoering had voorts een uit gebreide campagne op touw gezet om de bevolking tot stemmen te bewegen. Een campagne, die wel eens de indruk wekte dat stemmen verplicht was. Maar veel meer dan directe of indirecte druk van de militairen, die zich in het algemeen, al thans formeel, buiten de stembusstrijd hebben gehouden, gold de vrees van de bevolking, die nu al vier jaar tussen hamei en aambeeld van terreur en contra-terreur leeft. Niet om de magere keus te doen tussen onbekende en onbeminde kandidaten, maar om het stempel „heeft gestemd" op de kiezerskaart te krijgen, ging men naar de stembureaus. „Want", zo zei een moham medaan tegen mij, „als de politieke witte broodsweken van nu voorbij zijn en de razzia's beginnen weer, dan is het wel zo gezond dat stempeltje te hebben". De com mentaren van alle mohammedanen, die ik onder ier ogen sprak in ruimer gezelschap houden zij hun mond stijf dicht waren gelijkluidend. Al naar gelang hun ontwikkeling of politieke rijpheid, gaven zij blijk van vrees, bitterheid en ironie. De enige mohammedaanse groep, die een wat groter animo aan de dag legde, was die der vrouwen, wier nieuw verworven stemrecht de eerste stap op weg der eman cipatie betekent. Lange rijen witte ge stalten schuifelden hier en daar vastbe sloten de stembureaus binnen, waar die vastbeslotenheid overigens terstond plaats maakte voor de grootste verwarring. Want hoe moest men kiezen tussen die drie of vier lijstbiljetten, opgesmukt met banden in verscheidene kleuren? Zelfs na de ge duldigste uitleg begrepen de meesten er maar bitter weinig van, kozen het stem biljet met de vrolijkste kleur of stopten in opperste verbijstering alle biljetten te gelijk in de enveloppe. Er was dan ook een hoog aantal ongeldige stemmen, vijf per cent in Algiers, hoger nog in het binnen land. Vergissingen van vrouwen en op zettelijke vergissingen van mannen, die zo hun stempeltje kregen zonder een kandi daat te helpen. Zo eindigden deze vreemde verkiezingen, die generaal De Gaulle aan een Algerijnse politieke elite hadden moe ten helDen, om „de rest" te doen. Zij drei gen hem nu integendeel in een Assemblée Nationale te Parijs, die hem al goeddeels de handen bindt, nog eens een extra blok aan het been te worden. Dat zal de gene raal, wanneer hij deze week in Algiers komt, waar de oud-ambassadeur Hoppenot, die de verkiezingen controleerde, en ver slag zal uitbrengen over de campagne en ongeregeldheden, nog wel eens geducht duideiük worden. ST. Advertentie Enorme sortering NICOLAAS-GESCHENKEN TAHJII llinilillh ELEGANTE TASSEN EN BY0UX CR HOUTSTRAAT 181 HAARLEM TELEFOON 2041 5 Bij aankoop boven ƒ10. geven wij een gezellige surprise Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 CAMEL MONTY COATS 45.— Advertentie VOUS ETES EN.... met Luxe Lederwaren en Parapluiet Grote Houtstr. 125-127, Haarlem, Tel. 20889

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1