Proefvluchten van Russisch vliegtuig met atoommotoren GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK EN MUZIEKINSTRUMENTEN Nixon was een openbaring voor Britse politici en pers Bonn wil op korte termijn een ministersconferentie V.A.R. zal neutraal onderzoek toestaan PULLOVERS - VESTEN 3 Amerikaans-Britse toenadering op een hoogtepunt Soedan erkent Chinese Volksrepubliek Looneisen voorspel van crisis in IJsland Sir Winston Churchill is 84 geworden In de lente naar Marokko en de Verenigde Staten Groep officieren wilde Cubaans regime afzetten Onenigheid over beleid tegenover rebellen Dit zyn de. verrassingen krijgt: 'iVs Htvévi ctcwL 2ntaa/i ee*i ckMdc.-. 'tV$ oidcUlcltwu) Herenigingskwestie naar de voorgrond geschoven Boordwerktuigkundige trapte landingsgestel uit Russische domper op het optimisme uit Genève Aanslag op Bourguiba? Met overheidssubsidie Westberlijnse hoteliers kregen enorme concurrent Gp de ^^raatötoel GARAGE DEN HOUT NAVO gaat in snel tempo nieuw tijdperk binnen Finse regeringscrisis is nog niet uitgebroken MAANDAG 1 DECEMBER 1958 (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië en de Verenigde Staten 7ijn de afgelopen week, dank zij het bezoek van vice-president Richard Nixon, die za terdag in de Verenigde Staten is terugge keerd, nader tot elkaar gebracht dan mis schien ooit het geval geweest is. Het lydt geen twyfel dat de Britten geboeid zyn door Nixon's openhartige persoonlijkheid en dat diens korte verblijf stimulerend en inspirerend heeft gewerkt. Het grote winstpunt van Nixon's bezoek is geweest, dat men nu eindelijk een goed gelijkend portret van hem bezit inplaats van de karikatuur, waarop hij een gladde, cynische, gewetenloze politicus was. Nixon's bezoek heeft ook een einde ge maakt aan de gedachte, dat indien presi dent Eisenhower gedurende zijn ambtspe riode aou sterven, zijn automatische op volger eigenlijk iemand zonder grote kwa liteiten was, wiens onkreukbaarheid in twijfel werd getrokken. Kij lijkt misschien wat te onstuimig, te jeugdig en jongens achtig om het ambt van president te be kleden, maar men weet nu, dat hij uit het goede hout is gesneden. Nixon is geen grote orator of denker, maar hij formuleert op briljante wijze en treft zijn toehoorders on middellijk door zijn warme, sympathieke en directe betoogtrant en vooral door zijn oprechtheid. Zijn taal is klaar en helder, zonder de ballast van gemeenplaatsen. Het was de hoogste lof voor Nixon, dat hij met de Britse staatsman Gladstone uit de vorige eeuw is vergeleken. Op de hardste politici en de journalisten heeft Nixon diepe indruk gemaakt. Men ziet hem als een scherpzinnig, bekwaam, nuchter en verantwoordelijk leider. Eenstemmig was de bewondering van het Londense pers korps voor Nixon, die na een persconfe rentie iedereen nog even persoonlijk ont moette, een gebaar, dat zeer op prijé werd gesteld. Hij beantwoordde elke vraag zon der aarzeling, doch geen enkel antwoord klonk hol of diplomatiek. Nixon leek on vermoeibaar*. Op zijn persconferentie verklaarde hij onder meer dat zijn bezoek aan Engeland hem heel wat had geleerd, zodat in de toe- (Reuter) De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Cheir, heeft zater dagavond in Khartoem bekendgemaakt, dat Soedan communistisch China erkent, zo verluidt uit Cairo. Soedan is voorstan der van de bevrijding van Cyprus, Alge rije en de Kameroens, verklaarde Cheir voorts. In deze eerste verklaring omtrent de buitenlandse politiek van het nieuwe be wind wordt voorts gezegd, dat Soedan ge kant is tegen alle militaire bondgenoot schappen en tegen het aanvaarden van hulp op politieke voorwaarden. De Soedanese regering heeft, zo werd bekendgemaakt, een Westduits aanbod van een lening van tien miljoen pond met lange looptijd en tei*ug te betalen in de vorm van katoen aanvaard. Het nieuwe bewind zal zich, aldus de verklaring, houden aan het volkenrecht en aan alle akkoorden en conventies, die Soe dan heeft ondertekend sinds zijn onafhan kelijkheid. „Als schakel tussen Arabische en Afrikaanse landen zullen wij alles doen om de Arabische Liga te versterken en on ze banden met alle Afrikaanse en Arabi sche staten, in het bijzonder met de Ver enigde Arabische Republiek en ons na buurland Ethiopië, nauwer aan te halen," aldus minister Cheir. CAIRO (UPI) Drie leden van de nieu we regering van Soedan zullen binnenkort in Cairo besprekingen voeren over de ver deling van het Nijlwater, aldus heeft pre mier generaal Ibrahim Abboed medege deeld. Het zijn de minister van buiten landse zaken Ahmed Khayr, de minister van handel Abdel Maded Ahmed en de mi nister van landbouw en bevloeiingswer ken, brigadegeneraal Ahmed Rada Farid. Premier Abboed voorspelde tegenover een verslaggever van het blad „Akhbar Elyom", dat de betrekkingen tussen de twee landen „spoedig weer even hartelijk als vroeger zullen zijn". Op 30 november heeft Nederland de nieuwe regering van de Soedanese repu bliek erkend. De minister van buitenland se zaken van de Soedanese republiek is op die datum te Khartoem op de hoogte ge steld van het Nederlandse besluit. REYKJAVIK, (Reuter) Het IJsland se vakverbond heeft zaterdag in weerwil van een krachtige waarschuwing van de minister van sociale zaken en volksge zondheid met grote meerderheid een voor stel om huidige looneisen voor een maand op te schorten, van de hand gewezen. Uit de stemming blijkt, dat twee der re geringspartijen de sociaal-democrati sche en communistische zich in deze tegen de politiek van de derde regerings partij die der progressieven verzetten en algemeen verwacht men daarom de val van de regering. Het vakverbond eist, dat in verband met prijsverhogingen met ingang van maan dag een loonsverhoging van tien percent wordt gegeven. komst zijn houding tegenover verschillen de vraagstukken erdoor zal worden be- invloed. Hij prees de conceptie van onder linge afhankelijkheid tussen de beide lan den en legde de nadruk op de wederzijdse raadpleging. In een radio- en televisieinterview werd Nixon gevraagd hoe hij door een Demo cratische leider „de meest verachtelijke figuur in de Amerikaanse politiek" ge noemd kon worden. Nixon zei dit niet al te ernstig te nemen. En dat dit kwam om dat hij altijd met zoveel kracht argumen teert. Dit is de enige manier waarop onze democratische denkbeelden zullen kunnen overwinnen. Zij zijn belangrijker dan mili taire wapens of zelfs produktie. „Ik houd ervan de problemen scherp te stellen. Als het Amerikaanse volk daarvan niet meer gediend is, dan zullen ze me wel de bons geven", aldus Nixon. (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill heeft gisteren zijn 84ste verjaardag gevierd op zijn buiten Chartwell in Kent in de familiekring. Zijn negen kleinkinderen waren aanwezig voor wie het grote ogenblik het aansnijden was van de uit drie verdiepingen bestaan de feesttaart van een halve meter hoogte, samengesteld uit grondstoffen van het Britse Gemenebest, waaraan zeven we ken was gewerkt. Churchills zoon Ran dolph en zijn dochters Diana, Sarah en Mary schonken hun vader twee nieuwe bladzijden voor het met de hand beschil derde „rozenboek", dat zij hun ouders in september ter 'gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest gaven. In het boek worden de veertig rozensoorten in het rosarium van de tuin van Chartwell afgebeeld. Sir Winston ontving gelukwensen uit de gehe le wereld, die zich elk jaar weer verbaast over zijn ongelooflijke levenskracht. Churchills gezondheidstoestand is be vredigend. Hij puft nog dagelijks zijn ko lossale sigaren. In Washington heeft vice- president Nixon gezegd, dat Sir Winston gaarne de nieuwe uitnodiging van presi dent Eisenhower, om hem in mei te Was hington te bezoeken, zal aanvaarden, in dien zijn gezondheidstoestand dat toelaat. Vrijdag zong Churchill, zoals hij al jaren doet, liederen mee op zijn oude school Har row. Hij is van plan de winter schilderen de door te brengen in Marokko. Het 84ste levensjaar van Churchill is bewogen ge weest: een vrij hevige aanval van long ontsteking de vorige winter, deze zomer zijn gouden huwelijksfeest en in de herfst het weerzien van generaal De Gaulle, het eerste sedert het einde van de grote oor lóg. Sir Winston bracht het grootste ge deelte van dat jaar aan de Franse Rivièra door, maar hij stond er op de kou en de mist van Engeland te trotseren om er zijn verjaardag te vieren. HAVANNA (Reuter) De chef van de Cubaanse generale staf, generaal Taber- nilla, heeft zondag te Havanna meege deeld, dat zes officieren van het Cubaan se leger zijn gearresteerd wegens samen zwering tegen president Batista. De samenzwering was van geen belang, aldus generaal Tabernilla, omdat de strijdkrachten trouw zijn aan de regering en president Batista. Volgens berichten, welke UPI ontving, zijn er 23 officieren, van wie een groot aantal momenteel betrokken zijn bij het optreden tegen de rebellen van Fidel Cas tro. De gearresteerde officieren zouden het niet eens zijn met het beleid inzake Cas tro en met de wijze van optreden tegen de rebellen in de provincie Oriënte. De leden van de samenzwering zouden vrijdag hebben gepoogd om president Ba tista en de Cubaanse regering in hechte nis te nemen De militaire inlichtingen dienst ontdekte de samenzwering tijdig en kon de hoofdfiguren arresteren voordat het sein tot aktie gegeven was. Overste Candido Curbelo del Sol en overste San Martin waren, met een zekere majoor Castro Rojas, de initiatiefnemers. Blokkade doorbroken Eenheden van het Cubaanse regeringsle ger, gesteund door jachtvliegtuigen en bommenwerpers, zijn er in geslaagd de blokkade van Santiago te doorbreken. Naar verluidt is de opstandelingenleider Fidel Castro zijn troepen aan het hergroeperen. De afgelopen weken kon Santiago slechts over zee en door de lucht van voorraden worden voorzien. Autoverbindingen en spoorwegen lopen door een gebied waar de rebellen heer en meester zijn. Deze week hadden opstandelingen twee maal de watervoorziening van de Ameri kaanse basis Guantanamo afgesneden. Dit om te protesteren tegen de Amerikaanse hulp, die president Batista bij de uitrus ting van zijn strijdkrachten ontvangt. Advertentie verpakte 026150 - 54688 - verpakte 029783 - 38072 - 49088 - 59302 - 66051 - Vruchten li monade VERRASSINGEN tegen inlevering van VERPAKTE" JEL-GULDENS (dus in omhulsel) JEL-gulden, genummerd: 027266 - 028421 032831 54939 - 63495 - 73393 JEL-gulden, genummerd 030902 - 030989 034724 42266 - 45405 - 45559 52501 - 53480 - 55002 62559 - 64501 - 64956 68420 - 68713 - 73712 JEL-gulden, waarvan de laatste voor elke verpal 3 cijfers eindigen op 218 of 984 [voor elke TWEE verpakte JEL-guldens, met onverschillig I welke nummers. a. zij, die met een geldprijs verrast worden, dienen dit per BRIEFKAART te melden aan de N.V. JEL-Combinatie Holland, Elandsgracht 18, Amsterdam-C., onder vermelding van de in hun bezit zijnde verpakte JEL-gulden(s) nummer(s) wel opgeven - gulden(s) zelf niet opzenden. Wij zullen er dan voor zorgen, dat men de geldver- rassing(en), tegen inlevering van de verpakte JEL-gulden(s), zo spoedig mogelijk in bezit krijgt. Zij, die voor iedere 2 verpakte JEL-guldens de 6 schitterende JEL- glazen in ontvangst willen nemen, kunnen deze naar wens inleveren bij de JEL-bestelwagen, de JEL-fabrieken of een briefje aan boven staand adres schrijven (JEL-guldens niet bijsluiten). De termi|n van melding voor de geldprijzen alsook de inleveringstermijn voor glazen sluit 15 januari 1959. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft de rege ringen der Verenigde Staten, Groot-Brit tannië en Frankrijk voorgesteld binnen twee weken te Bonn een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van deze drie landen en van de bondsrepubliek te beleggen, met als enig agendapunt de kwestie-Berlijn. Dit voorstel is het hoogte punt van het drukke diplomatiek verkeer tijdens het afgelopen weekeinde in de Westduitse hoofdstad. De Westduitse re gering is voorts van plan voor te stellen een permanente consultatiegroep te vor men, die in Bonn zou zetelen en de samen werking met Washington, Parijs enLonden moet regelen in zake Berlijn. Een derge lijke commissie moet bestaan uit de drie westelijke ambassadeurs te Bonn en een vertegenwoordiger der Westduitse rege ring. Men wil in elk geval een ministers conferentie houden en wel voor de zestien de december, wanneer te Parijs de confe rentie begint van de NAVO-ministers. Men wil niet dat de kwestie-Berlijn als hoofdschotel op de NAVO- bijeenkomst verschijnt, omdat men vreest, dat er dan te veel gepraat en te weinig besloten zal worden, dat teveel uit demilitaire ge zichtshoek het probleem zal worden be sproken en dat er water in de wijn kan worden gedaan, in steê van het vasthou- WASHINGTON, (UPI) Het Ameri kaanse luchtvaarttijdschrift „Aviation Week" meldt, dat momenteel in de Sov jet-Unie uitvoerige proeven genomen wor den met het militaire prototype van een door kernenergie voortgestuwd vliegtuig. Het betreft een experimentele bommen werper, die binnen twee jaar ontwikkeld kan worden tot een vliegende afvuur- plaats voor geleide projectielen. De voor sprong, die de Sovjet-Unie met dit toestel op de Verenigde Staten heeft gekregen schat „Aviation Week" op vier jaar. De bommenwerper is ongeveer een half jaar geleden gereedgekomen. Het is een toestel met vleugels in pijlstelling, dat 150 ton weegt en een lengte heeft van 75 meter. Uit berichten in Russische weten schappelijke tijdschriften maakt men op dat het probleem van de gevaarlijke stra ling, en de bescherming van de beman ning daartegen, op een geheel nieuwe wij ze is opgelost. Bij de bouw van de bom menwerper is veel gebruik gemaakt van roestvrij staal. De atoommotoren beschreef het week blad als „straalmotoren waarin de ver brandingskamers door kernreactors ver vangen zijn". Ze komen sterk overeen met het soort atoommotor, dat „General Elec- Advertentie M ip henaar VOOR DE GROOTSTE SORTERING KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11532 trie" sinds 1951 te Evendale (Ohio) en Ar- co (Idaho) voor de Amerikaanse lucht macht ontwikkelt: door een grote inlaat wordt de lucht ingevoerd, daarna door de reactor verhit, en door een straalbuis uit gestoten. In de straalbuis is een turbine ge monteerd, welke de compressors van de motoren aandrijft. Bij de tot nu toe genomen proeven heeft het Russische atoomvliegtuig met snelhe den tussen de 750 en 1250 km. per uur ge vlogen. De bouw duidt er op dat het toestel aanzienlijk sneller kan vliegen. Men heeft sterke vermoedens dat de nieuwe bommenwerper een recordvlucht rond de aarde zal maken het toestel kan dat verschillende keren achtereen zonder tussenlandingen doen omdat zijn brandstof voorraad vergeleken bij die van normale straalvliegtuigen schier onuitputtelijk is— en bezint zich daarom in Washington op de enorme propagandistische waarde van deze Russische vinding, die wellicht al ge demonstreerd zal worden voordat het test programma geheel is afgewerkt, aldus „Aviation Week". CINCINNATI, (Reuter) Amerikaan se technici werken aan dezelfde atoommo toren voor bommenwerpers, als die, wel ke de Russen hebben gebouwd in 'n vlieg tuig, waarmee zij reeds proefvluchten zouden maken, aldus heeft een ingenieur van de afdeling luchtvaart van General Electric te Evendale in de Verenigde Sta ten zondag meegedeeld. Volgens de inge nieur is het betrokken type atoomkracht installatie één der eenvoudigste. De lucht wordt direct in de reactor verhit om ver lies van hitte bij de overbrenging te voor komen. BOSTON (UPI) Een DC-6 van de United Air Lines heeft met 45 personen aan boord ruim een uur met een defect landingsgestel boven B, oston gecirkeld, maar kon een normale landing uitvoeren nadat een bemanningslid het gestel in de gewenste stand getrapt had. Boordwerk tuigkundige Raymond E. Hackett, 29 jaar, liet zich door een mangat in de vloer zak ken, de gleuf van het landingsgestel bin nen. Hij trapte tegen de wielen tot ze zak ten en vast klapten. den aan de strakke, politieke lijn. Van Britse zijde zou reeds steun zijn ontvan gen voor het denkbeeld van een spoedige ministersconferentie. 't Afgelopen weekeinde had bondspresi dent Heuss een gesprek met de Russische ambassadeur Smirnov, die ook met de op positieleiders Ollenhauer (S.P.D.) en Men de (F.D.P.) een onderhoud had. Te Bonn wordt heden een bespreking gehouden tussen bondskanselier Adenauer en de lei ders van alle bondsdagfracties de eer ste sedert een jaar over de kwestie Ber lijn. Gesloten front Van Westduitse zijde poogt men ken nelijk de kwestie Berlijn voor het forum der wereld te koppelen aan het vraagstuk van de Duitse hereniging. Zonder dat men nu wil pogen de Russen onder druk te zet ten wil men er de nadruk op leggen ^at het niet meer alleen gaan kan over Ber lijn, maar dat thans het lot van geheel Duitsland en van geheel Europa in de waagschaal ligt. Vandaar dat men zo bij zonder veel nadruk heeft gelegd op de vorming van een permanente groep. De erkenning van Bonn's belangen wordt daarmee onderstreept en de koppeling aan het gehele Duitse vraagstuk wordt daardoor vergemakkelijkt. Daarnaast poogt men een gesloten front te vormen met de westelijke Grote Drie en ook naar binnen toe tot een eenheid te komen met alle Westduitse partijen. Te West-Berlijn vindt men het opmer kelijk dat het aantal vluchtelingen dat de afgelopen week uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn en West-Duitsland kwam, ho ger is dan normaal. Het waren er bijna 3400, bijna 500 per dag, tegen de week te voren goed 2900, 400 per dag. Vooral om dat het Kerstfeest nadert vindt men dit bijzonder. (Reuter) Een „vrije stad" West-Ber lijn zou een „tijdelijk concentratiekamp zijn dat later door Oost-Duitsland zou worden overgenomen", zo heeft burge meester Brandt van West-Berlijn in een radiorede verklaard. Hij noemde het Rus sische plan economisch, juridisch en po litiek een krankzinnigheid. Aanvaarding er van zou betekenen dat West-Berlijn, losgemaakt van „het vrije deel van Duits land", zal worden „uitgeknepen als een citroen". MOSKOU, (UPI) Het Russische rege ringsblad „Izvestia" heeft een bericht van Tass uit Genève gepubliceerd, dat in scherp contrast staat met de westelijke be_ richten over de voortgang die op de Oost- West conferenties gemaakt zou zijn. Men kan bezwaarlijk instemmen met zulke be richten, aldus het blad- „Het Westen houdt vast aan zijn oude standpunten. Het tracht de discussie te beperken tot zuiver tech nische kwesties en controlevraagstukken en heeft tot dusver geen bereidheid ge toond ernstige aandacht te besteden aan voorstellen van de Sovjet-Unie en andere socialistische landen tot aanvaarding van reeds te verwezenlijken praktische maat regelen ter verhindering van onverhoedse aanvallen" GENéVE, (UPI) De impasse in de be sprekingen te Genève over een staking der kernproeven is, tenzij de voortekenen be driegen, doorbroken en Oost en West lij ken op het punt te zijn, werkelijk vorde ringen te maken. Zaterdag brachten de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie nieu we voorstellen ter tafel. De belangrijkste Russische concessie was, dat men erkend dat een verplichting tot staking der proe ven de verplichting inhield, samen te wer ken met de organisatie tot toezicht op de proeven. Weliswaar bevat deze „concessie" nog niet meer dan aanvaarding van een beginsel, dat nog in uitvoerbare maat regelen „vertaald" moet worden, doch in de kringen der conferentie had men, na kennismaking van de jongste wederzijdse voorstellen, de indruk dat een werkelijk keerpunt is bereikt. CAIRO (UPI) Een woordvoerder van de regering van de V.A.R. heeft te Cairo verklaard, dat de regering totaal geen be zwaar zal hebben wanneer men een com missie van onderzoek instelt en naar Cairo stuurt, in verband met de verklaring van een Egyptisch officier over de samenzwe ring tegen president Bourguiba van Tune sië. De V.A.R. zal zulk een commissie van onderzoek gaarne alle hulp bieden. De woordvoerder stelde voor de Iraakse regering die sinds het verbreken der diplomatieke betrekkingen zich belast heeft met de behartiging der Tunesische belangen in de V.A.R. een commissie te laten aanstellen. Gaat Tunesië daar niet mee akkoord, dan kan de Arabische Liga een commissie van onderzoek aanwijzen. En als ook die niet aanvaardbaar is voor Tunesië, dan kan een „neutrale interna tionale commissie" het onderzoek ver richtten. De woordvoerder verklaarde onder meer: „In de Egyptische strijdkrachten is slechts één Soliman bekend: een sergeant, die we gens ziekelijke afwijkingen in een gesticht was geplaatst. De man is uit het gesticht ontsnapt en staat sindsdien te boek als de serteur", aldus de woordvoerder. Zoals bekend heeft een Egyptische officier, Mo hammed Soliman, bekend dat hij, in op dracht van de regering van de V.A.R., met Tunesische vrijwilligers en Egyptische zelfmoordcommando's een samenzwering had gevormd tegen het leven van presi dent Bourguiba. Het gehele complot was volgens Bourguiba opgerold. (Van onze correspondent in Bonn) Onder meer dan normale belangstelling is gisteren te West-Berlijn aan de Buda- pesterstrasze het grootste hotel van Duits land, Berlin-Hilton genaamd, geopend. Die belangstelling kwam niet alleen door het imponerende karakter van dit hotel, maar ook door het feit, dat juist in deze voor de westberlijners zo spannende dagen, van Amerikaanse zijde daadwerkelijk getoond wordt, dat men niet van plan is deze stad aan zijn lot over te laten. Het hotel is gebouwd door een hotel bouwmaatschappij, die de Westberlijnse regering heeft gefinancierd. Het gebouw heeft veertien verdiepingen, 350 kamers en kost 27 miljoen mark. De vloer van de eetzaal van Berlin-Hilton is van varkens leer gemaakt, de meisjes die de lift be dienen, zien er eerder uit als mannequins dan als hotelbediendes. Er wordt verkon digd dat Berlin-Hilton geen luxe hotel is, hoewel men er kamers kan krijgen van 105 mark per nacht en hoewel dergelijke appartementen met een eigen bar en der gelijke extravagante dingen opgesierd kun nen worden tot zij de lieve som van 235 mark per nacht kosten De andere Berlijnse hoteliers hebben reeds laten blijken, dat zij in het geheel niet ingenomen zijn met de financiële steun van de stedelijke regering, die de bouw van het hotel heeft mogelijk gemaakt en die zich vooral groen en geel ergeren aan de overdadige luxe van hun concur rent.. waar bijvoorbeeld de belangrijkste employé's tijdens hun dienst in het hotel een soort walkietalkie dragen, waardoor zij op ieder ogenblik door een centrale kunnen worden opgeroepen Advertentie RENAULT BESTELAUTO'S 300 tot 1500 kg. Goedkoop in aanschaf; zuinig in gebruik. RENAULT PERSONENAUTO'S Model 1959. De „VIER" vanaf f 4490.—. Zuiniger dan 1 op 17. De DAUPHINE vanaf f 5745.—, 1 op 17. Alle RENAULT-wagens 6 mnd. fabrieks garantie. inch arb. loon. Telefoon 12138 en 15056 Waar ow? Het beste, wat de schrijver Belhaas naar mijn idee ooit op de markt heeft gebracht, zijn zijn kinderboeken. Ik heb ze door mijn goede ouders laten voorlezen tot hun stem men ervan braken in de avondschemering. Zijn latere werken, voornamelijk romans, zijn goeddeels langs me heen gegaan en wat ik er van oppikte kon mijn mond niet meer doen openzakken van toewijding. Dat gebeurde namelijk wèl bij zijn boekjes „Hoe het komt, dat de olifant zo'n klein staartje heeft" en „Waarom de egels ste keltjes hebben". Zijn verklaringen van de ze dierlijke eigenaardigheden maakten in mijn kinderjaren zo'n diepe indruk op mij, dat ik ook zelf vreesde lichamelijke ver vormingen te zullen overhouden van be paalde hebbelijkheden. Nu zat ik ineens tegenover de man voor een vraag gesprekje omdat zijn jaren zich tot een mooi rond getal hadden samen gevoegd. De vriendelijke doch waarschu wende oogopslag onder zijn vooruitprie- mende wenkbrauwen klopte helemaal met de voorstelling, die ik mij als kind van hem had gemaakt. „Het zal u niet makkelijk vallen de gees telijke ontwikkeling, die ik heb doorge maakt, in een artikeltje te vangen", sprak hij al dadelijk ontmoedigend. „Er zijn na tuurlijk aanknopingspunten, zoals mijn roman „Grondverf", waar zoveel over te doen is geweest en mijn latere boek „Wedergeboorte", dat altijd ten onrechte als een verantwoording van „Grondverf" is beschouwd". Toen rees hij jichtig over eind om een portret van vier jonge mannen met bolhoeden van de wand te halen. Het waren natuurlijk hijzelf en een paar tijd genoten, tegen wie hij zich zou gaan af zetten. Ik haalde hem er onmiddellijk uit. Hij kon nauwelijks veel jonger geweest zijn toen hij „Meneer Belhaas", zei ik, „ik ben nog verrukt van die prachtige kinderboeken die u vroeger hebt geschreven". Hij keek op alsof ik hem aan een stie keme jeugdzonde herinnerde, maar ik zet te door en noemde een titel. De vraag, waarom de olifant zo'n klein staartje heeft, drukte hem. helemaal in zijn stoel terug. Hij bekende dat hij als student uit geld nood wel eens een paar kinderboekjes had geschreven. Maar die waren volgens hem van geen enkel belang voor dit overricht. De bekende schrijver Belhaas borduurde daarop krachtig voort aan zijn levens schets. Maar zijn stemgeluid klonk op eens ver verwijderd. Op de voorgrond was het geweld van mijn gedachten, die een bulkende nachtmerrie voor hem samen stelden van allemaal olifanten en egels rond zijn bed, die hem de komende nacht verwijtend zouden vragen waarom zij res pectievelijk zo'n klein staartje en stekel tjes hadden. Henk Biersteker Advertentie ST. NICOLAASGESCHENKEN CEN. CRONJÉSTR. 40-44 - TEL. 54679 Generaal Norstad PARIJS (Reuter) De NAVO-gemeen- schap is in snel tempo op weg naar een geheel nieuw tijdperk wat betreft organi satie en uitrusting met raketten en kern wapens. Op het ogenblik is voor ongeveer de helft van de NAVO-landen atoomuitrus ting in de een of andere vorm beschik baar, maar binnen drie tot zes maanden zal deze uitrusting er voor de meeste NAVO-leden zijn. Dit heeft de NAVO-be- velhebber in Europa, generaal Lauris Nor- stad, donderdag verklaard in een inter view met een correspondent van de Ame rikaanse radio-omroep C.B.S. in Parijs. Norstad zei, dat in het verleden raket ten en kernladingen alleen maar in han den van Amerikaanse troepen waren ge weest. Maar er zijn reeds troepen van ver scheidene NAVO-landen opgeleid in het gebruik van de wapens, die kernladingen kunnen bevatten. Het is wel niet de bedoe ling dat alle NAVO-troepen dit soort wa pens krijgen, maar het program zal wor den voortgezet tot de NAVO-strijdkrach- ten de uitrusting bezitten, die zij nodig hebben voor hun taak: de verdediging van de bevolking en het gebied van de NAVO- landen. Volgens de plannen zullen tegen 1936 ongeveer 100 bataljons met raketten zijn uitgerust, tegen dertig op dit ogenblik. Generaal Norstad verklaarde voorts, dat de NAVO-strijdkrachten in Midden- Europa op het ogenblik 21 1/3 divisie omvat ten. Hier zullen nog vijf Westduitse divi sies bijkomen, terwijl Frankrijk heeft be loofd de twee divisies, die het voor de strijd in Noord-Afrika aan de NAVO heeft onttrokken, weer onder NAVO-bevel te plaatsen. Hierdoor zou men in de buurt van de voorgenomen strijdmacht van 30 divisies in de Middeneuropese sector ko men. HELSINKI, (UPI) In een interview met het dagblad „Ilta Sanomat" heeft de Finse premier Fagerholm verklaard dat zijn regering haar ontslag zal moeten aan bieden wanneer de vijf ministers, leden van de boerenpartij, die met aftreden heb ben gedreigd, dit inderdaad doen. De agra rische fractie in het parlement heeft dit af treden noodzakelijk genoemd. De regeringscrisis is ontstaan door de vrees van de boerenpartij dat het aan de rechts-georiënteerde Fagerholm te wijten is dat de Sovjet-Unie Finland negeert. De minister van Buitenlandse Zaken, Virolai- nen, heeft, op aandringen van de poli ticus en staatsbankdirecteur Karjalainen, toegezegd dat hij zal aftreden. Als Virolai- nen aftreedt moeten de vier andere leden van de agrarische partij hem volgen, zo meent de partijvoorzitter. Volgens „Ilta Sanomat" zal geen der mi nisters voor maandag aftreden want wie dat doet schiet er een maandsalaris bij in.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3