Horen en zien PHILIPS Gevangene ontsnapt ..Photoflux MADOEF EN MIRZA^, SeêOctape Agenda voor Haarlem BELTON CO en bondig 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Strooiwerk Toneelstuk van Molière als opera buff a De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma De feilloze flitslampjes Rotterdams Filharmonisch Orkest naar Italië Jubileum Piet van Egmond Provinciale prijs voor regionale omroep A musementsprogranima s met dezelfde ideeën Prof. mr. M.T reub herdacht Scholieren brachten geld bijeen voor vluchtelingen C.H.-studenten spraken over kernbewapening Vier van elke honderd kinderen slechthorend Plannen voor massa-gehoer ouder zoek der schooljeugd Kerkelijk Nieuws „Register-ingenieurs" willen internationale erkenning Aantal leerlingen hij het lager onderwijs Examens Voor 1001 plakwerkjes kleefband (UIT HET ENGELS VERTAALD) DOOR >j MAANDAG 1 DECEMBER 1958 In het amusementsprogramma van de K.R.O. is een gelukkige verbetering waar te nemen, echter niet in het enigszins uit de toon vallende onderdeel „Let op!". Zaterdagavond stond „Blijf er niet voor thuis" op een behoorlijk peil. Emile Lopez en Jan de Cler hadden aardige schetsen en liedjes gemaakt waardoor Yda Andrea. Joekie van der Valk, Jack Bow, Aert Brouwer, Herman 't Hart en Robert Sobels onder meer met opera-imitaties op vrolijke wijze „de verjaardag van vader" konden vieren. Van mening kan men verschillen over het optreden van „Freddy" met zijn voor het orkest „De zingende violen" ge arrangeerde „schlagers". Sint Nicolaas was een der deelnemers van de quiz „Toerja- tournee" en heeft een van zijn wensen in vervulling zien gaan, namelijk het teke nen van de vrede tussen de Duitse tele visiefotograaf en de adjudant van de Amsterdamse politie, die vorige week tijdens de intocht na de Sint meer „in het nieuws" zijn gekomen dan de „Spaanse" gasten". Er werden handen geschud en boterletters uitgedeeld, waardoor de kijker de indruk gekregen zal hebben, dat het einde van deze affaire bereikt is en dat het volgend jaar bij de intocht alles naar wens zal kunnen verlopen. De andere deelnemers hadden wensen, waarvan de vervulling een aantal artiesten voor het voetlicht bracht. Er was ook een grappige film over het uitdelen van geschenken door een op een bakfiets gezeten heer in het drukke Amsterdamse verkeer. Wanneer een componist met het plan rondloopt om een opera te schrijven, is het niet zo vreemd, dat hij eens nagaat welk toneelwerk hem daartoe stof kan bieden. De Zwitserse componist Rolf Liebermann heeft aldus „School voor vrouwen" van Molière laten omwerken tot libretto voor een opera buffa, die zondagavond in het Schlosstheater te Celle, een stadje op on geveer dertig kilometer van Hannover, op gevoerd en door de Duitse en Nederlandse televisie uitgezonden werd. Het onderwerp mag dan van alle tijden zijn. Molières tekst was toch zeker gebonden aan de mentaliteit en aan de cultuursfeer van de zeventiende eeuw. Men mocht dus muziek verwachten, die deze sfeer geen geweld zou aandoen. Maar Liebermanns muziek is naar de indrukken, die de uitzending ervan gaf, tot een opdringerig, vaak larmoyant, on rustig en irriterend element geworden, voor de toneeldialogen en monologen als een blok aan het been en een rem op de uit werking van geestige situaties. Afgezien van opzettelijkheden in het tot uitdrukking brengen van emoties is de muziek op zich zelf in haar eigenlijk objectieve geavan ceerdheid zeker van behoorlijke gehalte, zowel melodisch als harmonisch. Ook voor de instrumentatie kon men respect krij gen. Maar dit nam niet weg, dat deze opera buffa door de stijlcontrasten van spelkarakter en muziek een hybridische aangelegenheid werd. Een ware verademing was het en tevens een bewijs voor de verkeerdheid van het artistieke principe van deze opera, toen bij het ingelaste ballet muziek van Fran cois Couperin werd gespeeld Als bij tover slag kwam de gewenste harmonie. De voortreffelijk beheerst uitgevoerde, door Yvette Chauviré gestelde dansen werden een verrukking voor het oog. Dit ballet werd inderdaad het hoogtepunt van de uitzending. Ongetwijfeld zou dat niveau ook door de optredende zangeressen be reikt zijn, wanneer de tegenwerkende fac toren zich niet zo nadrukkelijk hadden laten gelden. Want de zangeressen Anne- liese Rothenberger en Christa Ludwig en de zangers Arnold van Mill, Alois Perner- storfer, Murray Dickie en Walter Derry vertolkten hun partijen uitstekend. Ook de medewerking van het Symphonieorkest van de Noordduitse omroep Hamburg onder leiding van de dirigent Hans Schmidt Isserstedt was voortreffelijk. Beeldschermer HII.VERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kin deren. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.30 Lichtbaken, causerie. 10.45 Gram. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metro- pole-ork. en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinb.- meded 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de Plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Nederlands toneel in Suriname, door Ph. A. Samson. 13.00 Lichte muz. 18.45 Dit is leven. caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatie. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 De branding voor Setubal, hoorspel. 21.55 Kamerkoor, radio- philharm. sextet en solist. 22.25 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Bra bants orkest en solist. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.4C Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Piano en zang. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings uitz.: Landbouwrubriek: 1. Het landbouwkundig weeroverz. 2. Hoe staat het met de bouw van on ze boerderijen (I). 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-orkest en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Gevar. progr. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 1.^.30 Viool en piano. 16.00 Fototips uit een nieuwe'encyclopedie, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij caus. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. voor de soldaten. 19.45 Lichte muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaretprogr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Koorzang. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Met de Franse slag. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb.kroniek. 12.40 Pianospel, (verv.). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.15 Zang recital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS- Int. agrarisch nieuws. 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Film. 21.00 Idem. Advertentie Ook u maakt zulke leuke foto's Het Rotterdams Filharmonisch Orkest heeft een uitnodiging ontvangen om onder leiding van zijn dirigent Eduard Flipse in Italië in mei enkele concerten te geven. De tournee zal onder meer een bezoek aan de steden Milaan. Genua. Modena, Aquila en Perugia omvatten. Daar Ëduara Flipse speciaal bekend is als Mahler-vertolker, werd van Italiaansp zijde de wens naar voren gebracht om in het bijzonder werken van Mahler op de programma's te plaatsen- Het vijfentwintigjarig bestaan van het Amsterdams Oratoriumkoor valt samen met een dubbel zilveren jubileum van Piet van Egmond, als dirigent van dit koor en als organist van het Amsterdamse Con certgebouw. Zaterdag 6 december zal dit koor ter gelegenheid van het jubileum in het Concertgebouw te Amsterdam een uit voering geven van Handels „l'Allegro ïl pensieroso ed il moderato" met medewer king van zes solisten en van het Utrechts Stedelijk Orkest, onder leiding van Piet van Egmond. Voor de eerste keer in ons land is een officiële culturele prijs toegekend aan een volledig radio-programma. De culturele prijs van de provincie Drente voor 1957 is namelijk toegekend aan het Drentse pro gramma van de regionale omroep noord R.O.N. De Drente uitzendingen van cie R.O.N. hebben, zo motiveren Gedeputeerde Staten van Drente, een zodanig niveau bereikt, dat zowel de redacteur en de samensteller als alle daaraan medewerkenden met trots vervuld mogen zijn. De schrijfster Christine Meyling heeft met instemming van de V.P.R.O.-program maleiding dj teksten ingetrokken, die zij had geschreven voor een reeks amuse mentsprogramma's, die voor de V.P.R.O.- televisie in het eerste halfjaar van 1959. te beginnen op 8 januari, zouden worden uit gezonden- De aanleiding hiertoe is. dat in een andere serie amusementsprogramma's van dit seizoen enkele ideeën zijn uitge werkt. die een zodanige gelijkenis ver tonen met de teksten van Christine Mey ling. dat de schrijfster het ongewenst acht haar werk voor uitzending beschikbaar te stellen. In de Nederlands Hervormde Kerk te Voorschoten is zaterdagmiddag een bij eenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat prof. mr. M. W. F. Treub honderd jaar geleden werd geboren. Na de ze herdenking gingen de honderden geno digden naar de begraafplaats bij de kerk, waar kransen werden gelegd op het graf van de in 1931 gestorven staatsman. De herdenkingsbijeenkomst werd onder meer bijgewoond door mej. N. Geldens namens Prinses Wilhelmina. de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer, de minister-president, enige ministers en Ka merleden. In de bijeenkomst spraken prof. mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad en dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. Prof. Verrijn Stuart bood aan de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, een borstbeeld van prof. Treub aan ter plaatsing in het gebouw van het ministerie. Dit borstbeeld stond in het gebouw van de Ondernemersraad voor Nederlands-In- dië, van welke raad prof. Treub voorzitter was geweest. Prof. Oud belichtte prof. Treub als staatsman en politicus. Over Treub als econoom sprak hierna prof. Verrijn Stuart. Tenslotte gaf dr. Kor tenhorst een beeld van de staatsman als mens. Amsterdamse middelbare scholieren, ver enigd in FAMOS een onderafdeling van de A.M.V.J. zijn er in geslaagd geduren de de door hen georganiseerde „vluchte- üngenweek" het beoogde bedrag van 6000 bijeen te brengen ten behoeve van een woning voor twee vluchtelingengezinnen. De leerlingen hebben deze som overhan digd aan de Nederlandse vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris van de UNO voor de vluchtelingen, de heer J. H. Elffers. De f 6000 zijn bestemd voor de bouw van een bungalow in Oostenrijk. In Delft is zaterdag een landelijke Chris- telijk-Historische studentenconferentie ge houden, welke gedeeltelijk werd bijge woond door de minister van Zaken Over zee. mr. Helders. Luitenant-generaal b. d. M. R. H. Cal- meijer sprak over „Een Christelijk-politie. ke benadering van het kernbewapenings vraagstuk". Daarin stelde hij de vraag, of het te aanvaarden is, dat de overheid on der bepaalde omstandigheden kernwapens gebruikt. „Wij moeten voor ogen houden, aldus spreker, dat de overheid van God het recht heeft ontvangen met het zwaard bepaalde zaken op te leggen en het kwaad te keren. Geen enkele overheid in het wes ten kan echter een soeverein standpunt innemen, omdat zij aan een grote gemeen schap is gebonden. De overheid heeft een deel van haar verantwoordelijkheid over gedragen aan de vrije wereld. Generaal Calmeijer zei voorts, dat men zich moet realiseren, dat men geplaatst is tegenover de grootste uitdaging van de geschiedenis. Deze uitdaging is het communisme, ge steund door het Sovjet-imperialisme, dat de wereld in haar macht, probeert te krij gen. Hij constateerde, dat tussen de kam pen thans een evenwicht is bereikt op het gebied van de kernwapens, met dien ver stande. dat elk der partijen weet, dat zij niet in één slag de tegenstander buiten ge vecht kan stellen- De consequenties hier van worden door velen in ons land nog weieens wat simplistisch voorgesteld en daarom wees generaal Calmeijer er met nadruk op. dat het gaat om de keuze: vrede en vrijheid,of Russische overheersing van de gehele wereld. Een morele inspanning van alle westerse volken is daarom nood zakelijk. Nadat nog ds. D. Versteege uit Sant poort had gesproken over: ..Atoombewa pening en christelijk geloof: een contra dictie?" werden in groepen discussies ge voerd, waarna een forum onder leiding van dr. H. W. Tilanus vragen beantwoordde. De Vereniging tot bevordering der be langen van slechthorenden overweegt, in overleg met het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de aankoop van een zogenaamd „cabine" voor groeps gewijs massa-gehooronöerzoek van de schooljeugd. Dit massa-onderzoek is drin gend geboden, daar gebleken is. dat van elke honderd Nederlandse schoolkinderen er vier merkbaar slechthorend zijn. terwijl een per honderd kinderen zelfs revalidatie behoeft. Dit is meegedeeld door de nieuwe voor zitter van de bovengenoemde vereniging, dr. A. A. Koopal, op een vergadering van deze organisatie in Utrecht. Dr. Koopal zei, dat het „cabine-onderzoek" veel vlug ger werkt dan individuele onderzoek methoden en vrijwel even doeltreffend is. Bovendien werkt men niet alleen met woorden, maar ook met tonen, zodat ook zeer jonge kinderen getest kunnen wor den. De Vereniging tot bevordering 'der belangen van slechthorenden heeft een gift van tienduizend gulden, ontvangen ter gelegenheid van haar vijftigjarig be- staan, voor dit doel beschikbaar gesteld. Dr. Koopal pleitte voorts voor een coör dinatie van allen die zich bezighouden met het maatschappelijk werk voor slecht horenden. Geref. Kerken Beroepen te Steenwijk: R. Reitsma te Warns (Fr.). Bedankt voor Papendrecht- Sliedrecht (mede voor het Evangelisatie werk): P. Homburg te Vlissingen. Hei was al laat. geworden, de zon ging onder. Maar de jongens waren veel te blij met hun verlossing, om te wachten. In het donker van de tracht stapten ze achter elkaar voortZe verlangden naar huis! Uren lang liepen ze moedig voort. Het was ook eigenlijk wel goed, dat de tocht in het donker gebeurde; want nu was er niet die grote hitte van de zon, zoals overdag, en ze schoten dus flink op. En toen de zon opging, wees Madoef vrolijk ?taar de verte: daar zagen ze de stad' 120-121 Het Nederlands Instituut van register- ingenieurs en hogere technici heeft in Rotterdam een congres gehouden, uitvoe rig werd van gedachten gewisseld over de „stichting ing.-register". De vergadering kwam tot de conclusie dat de exameneisen voor inschrijving in het register, moeten worden vastgesteld door commissies wel ker deskundigheid in binnen- en buiten land aan geen twijfel onderhevig kan zijn. Degenen, die bij de stichting worden inge schreven. zijn bevoegd zich in het buiten land professional engineer te noemen, met alle voordelen die daaraan zijn ver bonden. Deze register-ingenieurs voeren in Ne derland de aanduiding „ing" achter hun naam. Praktisch overal elders, aldus werd door een bestuurslid betoogd in West- Europa heeft zich naast een academisch- technische opleiding aan universiteiten of hogescholen ook een praktisch-technische opleiding tot ingenieur aan de hogere be- roepsscholen (h.t.s.) ontwikkeld, hetgeen de grondslag vormt om tot een internatio nale erkenning te geraken. liet Neder lands Instituut van register-ingenieurs en hogere technici heeft nu het initiatief ge nomen om in continentaal verband met de daarvoor in aanmerking komende zuster verenigingen in Europa tot een gemeen schappelijke oplossing van de problemen te geraken. Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek telde het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs op 16 september 1.522.600 leerlingen tegen 1.520.000 op 16 januari 1958 (toeneming 0,2 pet.). Tegenover een stijging bij het rooms- katholieke onderwijs met 1.2 pet. staat een daling bij het openbaar onderwijs eveneens met 1,2 pet. Het aantal leerlingen bij het protestants-christelijk en ander bijzonder onderwijs bleef vrijwel gelijk. Het aantal toegelaten leerlingen bedroeg in de periode 17 januari16 september 223.900, dat is 2300 (1 pet.) minder dan in de periode van 17 januari 195716 januari 1958. De teruggang van het aantal toe- gelatenen was het sterkst bij het openbaar en ander bijzonder onderwijs (resp. 2,6 en 8,0 pet.) Bij het protestants-christelijk en rooms-kathoiiek onderwijs kwam in het aantal toegelatenen weinig verandering. Amsterdam. (Gein. Univ.). Geslaagd voor het doctoraalexamen economie: U. G. Titulaer, Over- veen. Advertentie 29. Bovendien zou ze op ieder moment kunnen ver dwijnen, en ophouden juffrouw Goulbv te zijn met wie ze geen enkele gelijkenis vertoont om daarna in haar eigen omgeving onder haar normale omstandigheden verder te leven. Hoe zou iemand haar dan kunnen vinden?" We reden enkele ogenblikken zwijgend voort.' „Ze staat thans stellig weer op de zwarte lijst," zei Cheviot na een poosje. „Bovendien kunnen we veilig aannemen, dat zij weet, wie ik ben en dat ze er zeker wat achter zal zoeken, dat ik me uitgeef voor een journalist en dat ik doe, alsof ik Shanks niet ken. Ze twijfelt er waarschijnlijk niet aan, dat ik haar op het spoor ben." Even later voegde hij eraan toe: „Het is allemaal heel vreemd. Ze moet beseft hebben, toen Shanks haar ondervroeg, dat ze geen kans maakte met haar ver haal. En ook moet ze beseft hebben, dat ze dat mom van plantkundige niet lang zou kunnen volhouden. Tóch bleef ze in het pension hangen en greep niet de eerste de beste gelegenheid aan om er tussen uit te trekken. Het ziet ernaar uit, alsof ze daarvoor een speciale reden had, nietwaar?" Ik antwoordde niet. Dat werd ook niet van mij ver wacht. Cheviot was alleen bezig zijn gedachten hard op te uiten. „Het ziet ernaar uit, alsof ze tijd wilde winnen. Tijd wilde winnen ongeacht de gevolgen naderhand.. Cheviot was automatisch langzamer gaan rijden, terwijl hij zo aan het redeneren was. Opeens versnel de hij echter de vaart en begon zelfs angstig hard te rijden. „Liefste, is dit heus nódig?" vroeg ik bezorgd. Hij beet me toe: „Ik moet een telefoon zien te vin den. Of een politiepost. Houd je ogen goed open en kijk mee uit. We mogen geen seconde verliezen.." Ik wist, dat het geen zin had Cheviot thans tegen te houden. We misten drie telefooncellen, eenvoudig omdat we té hard reden en we er mijlen voorbij wa ren, voordat hun aanwezigheid tot ons was doorge drongen. Ten slotte hielden we stil voor een politie bureau. Cheviot sprong uit de auto en liep naar bin nen. Hij bleef daar twintig minuten. Intussen had ik de feiten rustig onder ogen kunnen lien. En ik kon dan ook intelligent met hem praten, toen hij uit de politiepost kwam. „Ze heeft daar stellig op die sirene zitten wachten, toen we haar in de hal zagen zitten", zei ik. „Dat be tekent, dat ze via ondergrondse kanalen de mededeling moet hebben gekregen, dat de ontsnapping waarop zij wachtte, vandaag zou plaatsvinden". Hij keek me vol bewondering aan. „Je bent werke lijk bij de pinken vandaag", zei hij. We reden verder met normale snelheid terug. Che viot deelde mij mee, dat hij opdracht had gegeven voor de aanhouding van juffrouw Goulby. Aangezien Shanks niet aanwezig was geweest, had hij een en an der moeten uitleggen aan een ondergeschikte, die zijn verhaal met een onverklaarbare gereserveerdheid had aangehoord. „Als hij een beetje handig is", zei Cheviot, „heeft hij intussen Shanks opgebeld, en hoort hij wel, dat het al lemaal in orde is. Hoe dan ook, hij beloofde me een or der te zullen uitsturen om juffrouw Goulby aan te hou den en te ondervragen". Toen we in het pension aankwamen, was er geen spoor van juffrouw Goulby te ontdekken. Ook aan ta fel verscheen zij niet. Juffrouw Higgins was opnieuw één en al opwinding. „Hebt u het gehoord. Er is op nieuw een gevangene ontsnapt! Dat zijn er twee in één week!" „Dat is allemaal om u te amuseren, juffrouw Hig gins", merkte dr. Session op. „Bent u de man dit keer niet tegen het lijf gelopen?" „Nee, ik had geen geluk. Roy en ik waren in noorde lijke richting getrokken om het moeras te verkennen". „Zag u juffrouw Goulby niet?" vroeg Cheviot. „Ze vertelde ons, dat ze ook die richting uit wilde". „Nee, we zagen geen mens, nietwaar Roy?" Dr. Session merkte op: „Ik hoop, dat juffrouw Goul by niet tegen die ontsnapte vent is aangelopen is en in moeilijkheden is geraakt. Ze is nog nooit te laat aan tafel verschenen". „Ik denk dat ze een lekke band heeft gehad", opper de meneer Lamartine. „Ze zal daar niemand zijn tegengekomen, die haar kon helpen", zei juffrouw Higgins. „Tenzij het de ontsnapte gevangene zelf was, die zo goed was haar te helpen. Maar in dat geval zal hij haar de wagen heb ben afgenomen om ermee vandoor te gaan. Ik zie juf frouw Goulby al voor me, hem aan de rand van het moeras stomverbaasd nastarend. Van schrik is ze daarna waarschijnlijk zelf in het moeras weggezon ken. Zou het zó niet gebeurd zijn?" „Je hebt wel wat te véél fantasie", zei Lamartine. „Hoe dan ook, het is uitgesloten. Die vent ontsnapte niet voor 11.30 uur d.w.z. toén ging de sirene en hij zou stellig niet dat noordelijke deel van de hei hebben kunnen bereiken, voordat iuffrouw Goulby al lang weer op de terugweg was". „Misschien liep ze hem juist op de terugweg tegen het lijf. Dan heeft hij haar natuurlijk overweldigd en achter in haar eigen auto gedeponeerd, om haar bij de eerste de beste gelegenheid uit de auto te gooen, waarna hij er zelf vandoor kon gaan". „Onzin", zei Lamartine. Ik kreeg de indruk, dat ze het die avond minder goed met elkaar konden vinden. Dr. Session zei op sussende toon: „Ik vermoed, dat juffrouw Goulby spoedig voor onze neus zal staan en al uw dramatische ideeën te niet zal doen". Toen we net aan het dessert waren begonnen, ging de deur open en verscheen juffrouw Goulby Ik keek snel even naar Cheviot en zag, dat zijn ogen bijna uit zijn hoofd vielen. Allen riepen in koor: „Hallo, waar komt u vandaan?" Juffrouw Goulby ging zitten en zei: „O, lieve men sen, ik heb heel vervelende ervaringen achter de rug. Ik werd aangehouden door een politieman niet één keer, maar wat-zeg-ik viér keer, op verschillende plaatsen. De laatste keer werd ik meegenomen naar het politiebureau en daar werden mij honderden vra gen gesteld. Ik begrijp niet, wat er aan de hand is. Het leek op die keer, dat hier een politieman kwam, die mij uitvroeg, alleen was het nu nog veel erger. Ze schenen te denken, dat ik iets heel ergs had ge daan". Cheviot vroeg: „Weet u, dat er wéér een gevan gene is ontsnapt?" „Ik maakte dat op uit hetgeen ze zeiden. Hoewel ik niet snap, wat dat met mij te maken kan hebben..." „De laatste keer, dat u uw auto gebruikte, was op de dag, nadat die andere man ontsnapte". (Wordt vervolgd) Loterij K.W.F.-fonds. De trekking van de nationale loterij van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrij ding zal 19 december te Amsterdam ge schieden. Conventie opgezegd. Zweden heeft zaterdag de conventie van Den Haag op gezegd. die dateert van 1902 en betrekking heeft op huwelijkswetgeving en voogdij over minderjarigen. Het Zweedse besluit zal op 1 juni 1959 van kracht worden. De Zweedse regering heeft verklaard dat deze stap in geen enkel verband staat met de zaak-Elisabeth Boll. Naar Amerika. Vrijdag heeft de con sul-generaal van de Verenigde Staten in ons land, Robert E. Wilson, in Rotterdam de eerste visa uitgereikt aan gerepatrieer de Nederlanders die naar Amerika emi greren. Het betrof een gezin met een baby. dat in 1954 uit Makassar naar ons land kwam en thans in Noordwijk woont en twee andere gerepatrieerde cehtparen en een alleenstaande jonge vrouw. Totaal zullen ongeveer 10.000 gerepatrieerde Nederlanders gelegenheid krijgen om naar de Verenigde Staten te emigreren. Peukje doven. In de afgelopen nacht is de keuken en een deel van het dak van het: christelijk militair tehuis aan de Bro- novolaan in Den Haag door brand ver woest. De materiële schade is aanzienlijk. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan door het achteloos wegwerpen van een brandend sigaretteneindje in een papier bak. Eervol ontslag. De Provinciale Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zeeland heeft aan haar adjunct-directeur, dr. G. Grootenhuis, op zijn verzoek eervol ont slag verleend tegen 1 januari 1959. Hier mede zijn de moeilijkheden opgelost, die tussen het bestuur der stichting en dr. Grootenhuis waren gerezen. MAANDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg: De Nederl. Comedie met ,,'n Tik van de zon" van N. C. Hunter 20 uur. Die Raeckse: Muzikale show „Met zee meer min", 20 en 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie Henk Boer, 10 tot 22 uur. Dc Waag (Spaarne 29): Expositie Peter van den Braken tot 16 uur. Galerie Espaee (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De Mau-Mau slaat toe", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zwarte baretten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dr. Corda", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De man met de duizend gezichten", 14 jaar. 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare" 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Re volverhelden", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Gedoemd te zwijgen" 14 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Dorp der zonde". 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonnlat.enconcert, 21 tot 22 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap": De grotere wereld", adventtoespraak, 20 uur. DINSDAG 2 DECEMBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co medie met ,,'n Tik van de zon", 20 uur. Die Raeckse: Muzikale show „Met zee meer min". 20 en 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamperlaan): Expositie aanwinsten collectie Regnault, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. „In Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie Henk Boer, 10 tot 22 uur. „De Waag" (Spaarne): Expositie Peter van den Braken. 11 tot 16 uur Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie Hans Wiesman tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Liane, het meisje uit het oerwoud". 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Dc Mnu-Mau slaat toe". 18 jaar, 14.30. 19 en 21 uur. Lido Theater: „De zwarte baretten". 14 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thcaler: „Dr. Corda", 18 jaar. 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De man met de duizend gezichten", 14 jaar. 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", alle leef tijden. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Ro*v Theater: „Revolverhelden", 14 jaar. 1430 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Gedoemd te zwijgen", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur ZANDVOORT Theater Monopole: „Dorp der zonde", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN H.B.S. a aan de Raaks: Muziekavond van Discoclub. 19.45 uur. „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4