Heemstede verwacht verbetering van nieuwe financiële regeling met rijk Directrice van rusthuis voor Haarlemse Rechtbank Twee olietanks per dekschuit op reis naar Amsterdam Boete geëist wegens het niet in bezit hebben van vereiste vergunning Groots afscheid van J. M. A. Pinxter Amsterdamse Beurs MAANDAG 1 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT t HEEMSTEEDSE MEMORIE VAN ANTWOORD Bejaardenenquête en bevolkingsonderzoek op tuberculose worden overwogen Sint en Piet verschenen weer op de daken Jaarvergadering Federatie Haarlem P.v.d.A. Centrale commissie bouw nijverheid Haarlem Vlot cabaretprogramma van „De Prikkers" Haarlems Inter scholair jeugdtoernooi Sportauto-ontwerper heeft bijna half miljoen schuld Bank opgelicht met vervalste wsisels Huis cadeau van St. Nicolaas UIT STAD EN STREEK Verdacht onder invloed van drank te hebben gereden Sinds 1 januari 929 GEWONDEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED Let bij oversteken op afbuigend verkeer Slippartijen in Heemstede eisen drie gewonden HTS-ers verleenden hulp aan Sint Nicolaas IN DE ZOJUIST verschenen Memorie van Antwoord op de vragen, die door de raadsleden zijn gestéld naar aanleiding van de Heemsteedse ontwerp- gemeentebegroting voor 1959, klinkt een bescheiden vertrouwen door ten aanzien van de toekomstige financiële toestand van de gemeente, als het komt tot een aanvaarden door de Tweede Kamer van een nieuwe wet op de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten. Ofschoon er, zoals in de memorie wordt gezegd, nog volledige onzekerheid over deze nieuwe verhouding bestaat, putten B. en W. van Heemstede hun vertrouwen in de mededeling van de minister van Binnenlandse Zaken, dat de uit de nieuwe regeling voortvloeiende voordelen reeds met ingang van 1 januari 1959 aan de gemeenten ten goede zullen komen. Deze mededeling beschouwen B. en W. als een winstpunt voor Heemstede, omdat deze gemeente vermoedelijk van de nieuwe regeling profijt zal. trekken. Als dit trouwens niet het geval geweest was, hadden B. en W. het thans begrote tekort niet aanvaardbaar geacht. Door dit gematigd optimisme zien B. en W. geen aanleiding thans met voorstellen tot verhoging der bestaande gemeentelijke belastingen of tot invoering van nieuwe te komen. Aan het algemene gedeelte van het voor lopig verslag ontlenen wij verder, dat B. en W. weinig heil zien in het samenstellen van een urgentielijst voor kapitaalswerken, dat zij een overkoepelend orgaan voor alle instanties, die met verkeer te maken heb ben, niet nodig achten en dat Heemstede voor de invoering van de werkclassificatie en prestatiebeloning van het gemeenteper- soneel aansluiting zal zoeken bij het Bu reau Personeelsbeheer en Organisatie dei- Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Voorts menen B. en W., dat in de gemeente zeker niet van een tekort aan buurthuizen mag worden gesproken. Van gemeentewege zal dan ook geen voorstel tot stichting van dergelijke buurthuizen zijn te verwachten. Met betrekking tot de politie deelt het college mee, dat het aantal personeelsleden in overeenstemming met de toegestane maximum-sterkte is, doch dat net korps door veroudering geleidelijk is kernen te liggen boven de voor het gemiddelde sala ris liggende norm. Een verzoek tot uit breiding kon in de ogen van de minister geen genade vinden. Het ligt in de bedoeling van het college om met betrekking tot het bejaarden probleem een soortgelijke enquête te doen instellen als de gemeente Bloemendaal heeft gedaan. Overigens is men van oor deel, dat de gemeente ten aanzien van het bejaardenvraagstuk activerend en stimu lerend moet optreden, daarbij de grootste plaats inruimend voor het particulier initiatief. Er zal binnenkort een voorstel aan de raad worden gedaan een bevol kingsonderzoek op tuberculose te aoen in stellen. Met betrekking tot het woonwagenkamp zal het college ernstige aandacht wijden aan de rattenbestrijding. Ook het aanbren gen van enkele verbeteringen is bij het college in overweging. Woningbouw De woningbouw heeft ook de voort durende aandacht van het college. Voor een plan van vier woningen van de n.v. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten is grond verkocht. Er blijkt echter bij de bouw- spaarders niet voldoende belangstelling voor dit projectje te bestaan. In dat geval zal de grond weer moeten worden terug genomen. Voor de bouw van dertig premie woningen nabij de Glipper Dreef, waarvoor geen vergunning kon worden verkregen, heeft het college zich tot. een aantal onder nemers gewend, waarvan verwacht mag worden, dat zij de bouw voor eigen risico willen tot stand brengen. De reacties wor den afgewacht. Het bestuur van de winkeliersvereni ging in de Heemsteedse Jan van Goyen- straat levert elk jaar zijn aandeel om het geloof in Sint Nicolaas levendig te houden. Want wie de euvele moed zou bezitten het bestaan van de goede Sint in twijfel te trekken, behoefde zich zaterdagmiddag slechts onder de vele duizenden toeschou wers te scharen, die in de Jan van Goyen- draat. bijeen waren gekomen. Zij hebben immers weer met eigen ogen gezien hoe 3int Nicolaas de daken voor zijn avond wandelingen heeft uitverkoren en zich 'laarbij laat assisteren door een water- vlugge Piet. Behendig klautert deze van de ene schoorsteen naar de andere om met gespitste oren alle ondeugende stre ken of onvriendelijke woorden op te van- sen, waarvan hij dan uiteraard zijn hoge neester onmiddellijk rapport gaat uit brengen. Dit schouwspel ondervond opnieuw bij zonder grote belangstelling, waarbij het van de Heemsteedse politic een verstan dige maatregel bleek de Jan van Goyen- straat voor alle verkeer af te sluiten. Jong an oud konden zo ongestoord genieten van het sprookjesachtige tafereel toen de be kende silhouetten van Sint Nicolaas en zijn populaire knecht op de daken ver schenen. De bisschop werd op zijn hoge verblijfplaats ontvangen door een deputa tie van het bestuur, waarvan de woord voerder zich buitengewoon erkentelijk toonde voor zijn komst. Hierna richtte de Sint zich via de microfoon tot de talrijke kinderen, die zich beneden hem verdron gen, om de jeugd in vriendelijke bewoor dingen te vermanen en onder meer te wij- zen op de gevaren van het moderne ver keer. De kinderen lieten zich daarop niet on betuigd en brachten hun grote vriend spontaan een serenade van bekende Sint Nicolaas-liedjes. Piet gaf daarop een de monstratie van zijn behendigheid in het 'Aken-klauteren, waarbij hij niet schroom- de plaats te nemen op het uiterste puntje van een gevel. Een staaltje van waarach- üge Pieten-moed, dat de jeugd stil maak te van bewondering. Hierna lieten Sint Ni colaas en zijn onverschrokken knecht zich log eenmaal door de kinderen toejuichen waarna dit jaarlijkse „hoge" bezoek weer 'of het verleden behoorde. Woensdag 3 december geeft het bestuur on kindermatinee in het Minverva thea- X waar Sint Nicolaas opnieuw audiëntie '1 verlenen. Hij wordt hier weer verge ld door Zwarte Piet, die in de pauze met .-•'He hand versnaperingen zal uitdelen, 'et verdere programma bestaat uit een "'Oppenkastvoorstelling door Herman omits uit Deventer, die behalve de ver maarde Jan Klaassen en Katrijn het sprookje „Sneeuwwitje en de zeven dwer- ~an" voor het miniatuur voetlicht brengt. zuiveringsinstallatie Ox cmfwyshrdlushrd Het college is in tegenstelling tot enige raadsleden niet zó pessimistisch over ver nielingen in het wandelbos Groenendaal aangericht. Wel wil het trachten de liefde voor de natuur, vooral bij de jongeren nog meer aan te kweken, maar het acht daar voor de aanstelling van een bioloog niet opportuun. Voor de verlichting van openbare uur werken zal nagegaan worden of een sy steem van schijnwerperverlichting kan worden toegepast Met de N.Z.H. is overleg gepleegd over de plaatsing van bushuisjes: dit kan echter niet bij elke halte geschieden. Onderwijs Wat het onderwijs betreft, achten B. en W. het niet waarschijnlijk, dat aan Heem stede toestemming zal worden gegeven scholen voor v.h.m.o., buitengewoon onder wijs of nijverheidsonderwijs te stichten met het oog op de uitstekende scholen, die hiervoor in de onmiddellijke omgeving (Haarlem) bestaan. Zo spoedig mogelijk zal een krediet wor den aangevraagd voor de stichting van een openbare lagere school aan de Glip. Voor een kleuterschool in deze wijk is voors hands geen urgentieverklaring te verwach ten. Muzikale vorming op lagere scholen wordt op 1 januari onder het vak zingen De Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid houdt hedenavond acht uur haar jaarvergadering in het wijkge- bouw van de Hervormde gemeente, Ge dempte Oude Gracht 104 in Haarlem. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van het federatiebestuur. De leden J. Wil- lemse, voorzitter; E. J. Lodewijks, twee de voorzitter; J, W. Levij, eerste secreta ris'; H. Verdoorn, tweede 'secretaris; H. H. Tork,. ..penningmeester; W. F. Happé, D. J. A. Geluk en mevr. L. Verkijk-Blee- ker zijn aftredend. Zij stellen zich herkies baar. In de plaats van mevrouw E. Smitz- Peper, die zich niet herkiesbaar heeft ge- stled, is kandidaat gesteld mevrouw M. van der Wall-Duyvendak. Naar aanleiding van het totstandkomen van een nieuwe landelijke collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouwbedrijf is de Centrale Commissie Bouwnijverheid Haarlem geïnstalleerd en gevormd door vertegenwoordigers van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond, de Katholie ke Bouwvakarbeidersbond „Sint Joseph" en de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Het doel van de plaatselijke commissie is een orgaan te zijn, waarin de plaatse lijke afdelingen van de drie vakorganisa ties contact met elkaar onderhouden. Het secretariaat is gevestigd Kruisweg 74, Haarlem. gerekend. Er zijn reeds gelden beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van zang- en muziekplaten. De gemeentefinanciën laten de aanstelling van een muziekpedagoog niet toe. Voorlopig kan de stichting van een sport gebouw aan de Lanckhorstlaan geen door gang vinden. B. en W. zijn niet bereid een wijziging te overwegen van het besluit de schoolmelkvoorziening te staken. Binnenkort is een voorstel te verwach ten, waarin tegemoet zal worden gekomen aan de besturen van bijzondere kleuter scholen met het oog op de financiële moei lijkheden, waarin dit onderwijs door de in werkingtreding van de Kleuteronderwijs wet is geraakt. B. en W. zijn niet bereid een subsidie ten behoeve van de militaire tehuizen van het Humanistisch Verbond in de begroting op te nemen, omdat een grote meerderheid van het college haar afwijzend standpunt handhaaft. Het komt B. en W. niet gewenst voor het politiebureau in het raadhuis onder te brengen, als dit laatste eventueel mocht worden uitgebreid. Overigens bestaan er ten aanzien van een nieuw politiebureau nog geen concrete plannen. Wat de aanleg van zwemvijvers betreft, zal binnenkort opnieuw contact worden opgenomen met de commissie ad hoe voor een bespreking van de plannen, zodat deze gereed kunnen zijn, zodra door hogere in stanties de bouw van zweminrichtingen weer wordt, toegestaan. Voor een geheel gevulde zaal heeft het amateur-cabaretgezelschap „De Prik kers" zaterdagavond in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen een vlot afgewerkt programma van over het algemeen grappige sketches en liedjes over het voetlicht gebracht. De nummers werden door de voorzitter, de heer R. J. Kroes aan elkaar gepraat. Een speciaal compliment verdient de elfjarige accor deonist Gerrie Hoogkamer, die met de no dige vrijmoedigheid en muzikaliteit voor en na de pauze enkele populaire nummers ten gehore bracht. De heer Nol Grootegoed verzorgde de pianobegeleidingen en en kele piano-soli, waarin hij een zelf ge componeerde tango en een wals ten geho re bracht. De regie van dit aardige ca baret was in handen van de heer Ydo Scheepstra. Het Haarlemse Interscholaire Comité heeft weer een aantrekkelijk en geva rieerd toernooiprogramma samengesteld. Scholieren kunnen hun prestaties demon streren op de onderdelen muziek (solis tisch en orkestraal), voordracht (behalve in oorspronkelijk Nederlands ook in Frans, Engels en Duits), toneel, dans (solo- en groepsdansen), tekenen, handenarbeid en handwerken, alsmede fotografie. Evenals vorig jaar zijn een jazz-manifes- tatie en een show van zelfgemaakte kle ding op het programma geplaatst. De onderdelen voordracht, toneel en dans worden uitgevoerd in de Stadsschouwburg, de muziek in het Concertgebouw. Van zaterdag 7 februari tot en met 1 maart is er een tentoonstelling in het mu seum „Het Huis Van Looy". De officier van Justitie bij het Haar lemse kantongerecht, mr. H. Lagerwaard, heeft vanmorgen twee geldboeten van elf gulden elk geëist tegen de 45-jarige direc trice van een rust- en verpleeghuis in Haarlem. Haar was tenlastegclegd dat zij in strijd met de op 19 december 1957 in werking getreden gemeentelijke verorde ning op de verzorgings- en verpleeghuizen de vereiste vergunning voor het houden van een dergelijk tehuis niet binnen de daartoe gestelde termijn had aangevraagd en voorts dat zij zonder vergunning van de gemeente een rust- en verpleeghuis had geëxploiteerd. Wij herinneren eraan dat de gemeente Haarlem op 3 april van dit jaar de van wege haar in het rusthuis verpleegde pa tiënten om medische en hygiënische rede nen aan het rusthuis heeft onttrokken en ter verpleging heeft doen opnemen in het St. Elisabethsgasthuis. De kantonrechter mr. Th. F. Raedt zal op maandag 15 december schriftelijk uit spraak doen. De officier hield bij zijn eis rekening met bijzondere omstandigheden. Hij wilde zich echter het recht op hoger beroep voor behouden. In een uitvoerig pleidooi schetste de raadsman mr. A. D. P. V. van Löben Seis de moeilijkheden waarin zijn cliënte ver keerde en de redenen waarom zij in ge breke was gebleven de vergunning tijdig aan te vragen. Deze aanvrage was tenslotte op 3 april 1958 bij de gemeente binnen gekomen, terwij] de uiterste termijn op 1 april was verlopen. De motieven waarop het gemeentebestuur daarna zijn afwijzen de beslissing op de aanvrage van zijn cliënte om een vergunning grondde gebrek aan liefde en toewijding bij haar taak als directrice van het rusthuis achtte mr. Van Löben Reis in strijd met de werkelijkheid. Bovendien meende hij dat de vergunning in het onderhavige geval geweigerd was omdat men bezwaren had tegen de persoon van zijn cliënte en niet om zakelijke redenen. Als bewijs hiervoor noemde de raadsman het feit. dat de be zwaren tegen het beleid van zijn cliënte als rusthuishoudster nimmer kenbaar zijn ge- Vanmiddag is het eerste grote transport uit de Haarlemse Industriehaven in de Waarderpolder vertrokken. Het waren twee grote olietanks, die bij het technisch bureau Wilbert aan de Izaak Enschedéweg voor rekening van het Amsterdamse olie- opslagbedrijf Amatex n.v. waren vervaar digd. Met behulp van een kraanwagen moesten de gevaarten van het terrein naar in de haven liggende dekschuiten worden vervoerd, waarna het bijzondere transport naar Amsterdam vertrok, waai de tanks in de Petroleumhaven weer zul len worden gelost. De twee tanks wogen elk 3'/t ton, had den een hoogte van 6.30 meter en een dia meter van bijna 4 meter. In de toekomst zullen er bij hetzelfde technische bureau ook pontons van 100 ton, met een breedte van 12 en een lengte van 50 meter worden gebouwd, die in gedeelten zullen worden vervoerd. maakt en ook niet de gronden waarop de weigering van de vergunning berustte. Voorts voerde pleiter aan dat het ge meentebestuur niet competent was te oor delen over de misdragingen waaraan zijn cliënte zich schuldig gemaakt zou hebben. In ieder geval, zo merkte hij op, is uit het onderzoek van de Justitie niet gebleken dat verdachte ook inderdaad strafbare feiten heeft gepleegd. De gemeentelijke verorde ning op de verzorgings- en verpleeghuizen achtte de raadsman in strijd met het al gemeen belang en derhalve niet verbin dend. Voor het oprichten en instandhouden van ziekenhuizen is immers ook geen ver- gunnnig vereist, aldus merkte hij op. Ver der legde mr. Van Löben Seis er de na druk op, dat op de dag waarop tegen zijn cliënte proces-verbaal was opgemaakt om dat zij niet in het bezit was van een ver gunning, nog niemand van de Haarlemse houders en houdsters van rusthuizen in het bezit van een dergelijke vergunning was en dat tot nu toe zijn cliënte de enige was tegen wie wegens het niet in het be zit hebben van de vergunning een vervol ging was ingesteld. Plet eerste punt van de tenlastelegging het niet tijdig aanvragen van de vergunning achtte de raadsman niet bewezen. Hiervoor vroeg hij dan ook vrijspraak. Ten aanzien van het exploi teren van het rusthuis zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunning conclu deerde hij tot ontslag van rechtsvervolging, omdat dit verwijt volgens hem zijn cliënte niet kan treffen aangezien geen der rust huishoudsters deze vergunning nog in het bezit had. Mr. Van Löben Seis deelde nog mede dat zijn cliënte de exploitatie van haar rusthuis per 31 december a.s. voor lopig zal stopzetten. Tenslotte deed hij een beroep op overmacht omdat van zijn cliënte niet verlangd kon of mocht worden dat zij de aan haar toevertrouwde ver pleegden op straat zou zetten. Zoals bericht is heeft de politie de 31- jarige ontwerper van een Nederlandse sportwagen L. J. van B. gearresteerd, ver dacht van fraude. Uit het onderzoek is gebleken, dat B. medio 1956, tezamen met een kolenhande laar, een garagebedrijf in Den Haag had geopend, annex handel in tweede-hands auto's. Aanvankelijk liep het bedrijf goed, totdat B. op de gedachte kwam de licentie rechten te verkrijgen van een soort scoot- mobiel, die uit Zwitserland afkomstig was. 1-Iij wilde deze auto gaan assembleren en de wagen in de Beneluxlanden aan de man brengen. Helaas bleek het een waardeloos voertuig te zijn. Door de gemaakte kosten was B. echter al voor 60.000 in de schuld gekomen. Dit bedrag werd nog groter toen de kolenhandelaar zich uit het bedrijf te rugtrok. Om uit de schuld te komen, zocht B. naar een ander project. Hij liet daartoe door carrosseriebouwers en een construc teur een sportwagen vervaardigen, die hij „Citeria" noemde. Om aan de benodigde gelden te komen, leende B. links en rechts en nam hij gelden bij een bankinstelling op. Daarbij trok hij wissels op naam van hem bekende, kredietwaardige personen, welke wissels hij van valse handtekenin gen voorzag. Totaal zijn er twintig van zulke wissels aangetroffen. Vier ervan stonden nog open tot een bedrag van 427.000. Toen de bank hem een maand geleden het krediet opzegde en merkte dat B. met valse wissels had gewerkt, was het spelletje uit. Sint Nicolaas heeft op een feest van een batterijenfabriek te Utrecht aan vier per soneelsleden, die een kwart eeuw in dienst zijn van deze fabriek, ieder een huis aan geboden. Daarbij kwamen nog een ge schenk in in envelop, een gouden vijfje als herinneringsspeld en andere geschenken. Vier leden van het personeel, die tien jaar in dienst zijn, kregen horloges met in schriften. VERBETERING. Bij het artikel in de serie „Tussen ti rannie en heimwee" in Erbij van zaterdag staat onder een foto van de Koningin bij een groep meisjes ten onrechte dat dit Letlandse meisjes zijn. Het zijn Estlandse. K.V.P.•centrale Bloemendaal De gemeentelijke centrale van de K.V.P. in Bloemendaal heeft in de aula der St. Josephschool in een sfeer van grote harte lijkheid afscheid genomen van de heer J. F. M. Pinxter, oud-raadslid voor de K.V.P. in Bloemendaal 's Morgens droeg men tot zijn intentie in de parochiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid een hoogmis op. Tijdens het afscheid prezen zes sprekers de heer Pinxter voor hetgeen hij in de afgelopen negentien jaar, eerst als raads lid en later als fractievoorzitter voor de K.V.P. in deze gemeente heeft gedaan. On der meer waren aanwezig de pastoors van Bloemendaal en Overveen, respectievelijk dr. A. A. Olierook en J. ten Veldhuis, de wethouders mejuffrouw dr. M. E. Nolte en Nieuws in het kort mr. J. C. C. W. Hijszeler, de raadsleden der K.V.P., de heren F. K. J. Fijen, mr. A. A. K. M. Povel en J. P. van Haaster. Het jongens- en meisjesschool der St. Josephschool onder leiding van de heer K. Bornewasser zong de heer Pinxter en zijn familie een welkomstlied toe. Als eerste sprak de voorzitter der ge meentelijke centrale Bloemendaal de heer A. J. J. M. Rijssenbeek, waarderende woorden en bood de heer Pinxter een boek werk aan. Pastoor Olierook noemde de heer Pinx ter een goed bestuurder der gemeente. Hij hield vast aan zijn beginselen en reageer de snel waar het de belangen en proble men der gemeente betrof, in het bijzonder de maatschappelijke zorg en de woning bouw. Ook was hij een stil, maar krachtig wer ker in het parochieel armbestuur. Voor de St. Josefschool deed hij eveneens veel. Wethouder Nolte memoreerde de vele ver diensten van de heer Pinxter onder meer voor het bijzonder onderwijs en de bijzon dere kleuterschool De heer A. Even dankte namens de K.A.B. de scheidende voor de wijze, waar op hij ook in deze organisatie het alge meen belang heeft gediend. Hij had een open oog voor de noden der arbeiders, wier vertrouwen hij genoot, aldus spre kers. De heer Even bood de heer Pinxter een kist sigaren aan. De heer P. A. M. Haanappel sprak als oud-voorzitter der K.V.P. en als vriend. Bewogen dankte de heer Pinxter voor alle hem toegezwaaide lof en voor deze grootse ontvangst, hem door de gezamen lijke K.V.P.-besturen in Bloemendaal Overveen. Aerdenhout en Vogelenzang be reid. Tenslotte merkte de heer Van Haaster op, dat de heer Pinxter altijd goed op de hoogte was, ook waar het Vogelenzangse problemen betrof. De Haarlemse politie kreeg zondag avond ruim elf uur bericht dat een man in beschonken toestand zijn auto had ver laten in de Kenaustraat te Haarlem. Kort daarop hield zij een drieënvijftigjarige Haarlemmer aan en bij onderzoek bleek dat de auto beschadigd was. Later is ge bleken, dat de Haarlemmer met zijn auto in de Nassaustraat tegen een geparkeer de auto was gereden en doorgereden. Vannacht omstreeks twaalf uur is in de Koningstraat te Haarlem een zevenen- twintigjarige matroos uit Oosthuizen aan gehouden, die onder invloed van drank een motor bestuurde. 3-314% Nederl. 47 3% Nedl 1962/64 Woningbouw 6% Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57.... A.K.U 'alvé Delft Van Gelder Zonen N. Hoogovens Nederl. Ford. N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref PhilipsGloeil Unilever Vil ton Fy en oord Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton Vdam Rubber KLM Hol], Amer Lijn K.N.S.M N Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Tlimaatschappij \msterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union X'dewater Slotkoers vrijdag 89'Vw 94 1Ö9H 87 95 H 95 97%. 23814 355 188 332 190 298 413 185 45514 207 H 153)4 783 f 190.60 186)4 6744 104 15244 156 13544 130)4 255 129 130.80 24444 129 180)4 199)4 182 577/i 48)4 84% 48%# 23)4 Heden 13.45 uur 90%# 94 23944 355 188 332 192 298 410 456 207 15314 783 f 190.70 186 66 f 104,— 151)4 153 134 129 252 132 f 131,50 244'/s 129 181 199 5844 49 86 48)4 8044 23 s# Protestanten in Spanje. Op uitnodi ging van de Stichting tot verkondiging van het Evangelie en verspreiding van Chris telijke lectuur zal de Canadese predikant Rev. G. Brucks donderdagavond 4 decem ber in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem vertellen over de toestand dei- protestantse gelovigen in Spanje. Lourens Costerlyceum. De Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal zaterdag 6 de cember om elf uur officieel het Lourens Costerlyceum aan de Zijlvest in Haarlem openen. Geloof en Wetenschap. De laatste cur susavond van de heer B. J. Bertina over „De filmkunst", onder auspiciën van de stichting „Geloof on Wetenschap" is niet vanavond, doch op maandag 8 december. Postduiven. De Haarlemse postduiven vereniging „Columba" houdt op 13 en 14 december haar jaarlijkse tentoonstelling in de zaal van café „Kennemerland" aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. Onge veer tweehonderd duiven, ondergebracht in verschillende klassen, zijn hier te be zichtigen op de eerste dag van 17—22 uur en op de tweede dag van 10—16 uur. De heer A. Unterhorst uit Rotterdam zal als keurmeester optreden. Tn de afgelopen week zijn in Haarlem en omstreken vijftien ongelukken ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal gewonden in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeersgebied gestegen tot negenhonderdnegenentwintig. Boven dien waren er zeventien dodelijke on gevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door rote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. Vanmorgen zijn bij slippartijen ten ge volge van de gladheid van de weg op di verse plaatsen in Heemstede in korte tijd drie personen gewond. Om half acht begon op de Herenweg in de bocht bij de Kadijk een motorrijder, een 43-jarige Hagenaar, plotseling te glij den. De man reed ongeveer 50 km per uur. Vijftig meter achter hem volgde een per sonenauto, waarvan de bestuurder, een 39- jarige inwoner van Voorburg, afremde. Ook hij slipte, botste tegen een verkeers- paal, die afknapte, gleed naar links en kwam tegen een tuinmuurtje tot stilstand. Zowel de motorrijder als de automobilist werd niet gewond. De auto werd aan de voorzijde ingedeukt en aan de rechterzij kant zwaar beschadigd. Om tien voor half negen slipte op de hoek van de Heemsteed e Dreef en de Bronsteeweg bij de Blauwebrug de be stuurder van een scooter, een 25-jarige Haarlemse stoffeerder. De man bleef op de weg liggen en werd per GG en GD naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. Hier bleek hij evenwel niet gewond te zijn. doch alleen wat overstuur van de val. Op hetzelfde tijdstip slipte een 21-jarige Haarlemse bromfietser toen hij van de Herenweg linksaf de Laan van Rozenburg wilde inrijden. Met knieletsel werd de jongeman voor onderzoek naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd, doch hij kon later naar huis gaan. Om tien over half negen kwam op de zelfde plaats een vijftienjarige Haarlemse wielrijdster te vallen. Zij liep schaaf wonden aan de rechterkniA op. Om tien over negen slipte een 51-jarige inwoonster van Bennebroek, die op haar bromfiets over de Glipperdreef in de rich ting van haar woonplaats reed, ter hoogte van de zwemvijvers van „Groenendaal" De dame viel en kreeg een wond boven het rechteroog. Nadat badmeester Van der Voort eerste hulp had verleend werd zii oer GG en GD naar het Diaconessenhuis in Haarlem overgebracht. Ongeveer zeventig kinderen van het Sint Josephkinderhuis hebben zaterdag middag ,in de met bonte slingers versierde bridgezaal van restaurant Brinkmann te Haarlem genoten van het Sint. Nicolaas- feest, dat hun door het Korps van leer lingen en oud-leerlingen der H.T.S. te Haarlem werd aangeboden. Reeds in oktober is de Sint Nicolaas- commissie uit het korps met de voorbe reiding van het feest begonnen. Leerlin gen hebben geld bijeengebracht en speel goed en versnaperingen in samenwerking met de leraren van de Lagere Technische School vervaardigd. De afdelingen voor hout- en metaalbewerking van de H.T.S. maakten de hijskranen, blokkenwagentjes en poppenledikantjes en de jongens van de L.T.S. zorgden ervoor, dat alles in vro lijke kleuren werd geschilderd. Boven dien maakten de aanstaande banketbak kers van de L.T.S. de speculaaspoppen en het verdere snoepgoed. Maar behalve speelgoed en lekkers had St. Nicolaas ook een voorraad kleding en schoeisel meegebracht. Met een prijzend woord of een vermaning konden de kinderen met speelgoed en lekkers hun plaatsen weer opzoeken. Aan het programma werkte mee de goochelaar de heer A. E. Hen- drikse, die vele attributen wegtoverde en ergens anders weer te voorschijn haalde. Het bedanken van alle medewpi kenden vormde het slot van het zeer g"-!->agdc Sint Nieolaasfeest.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7