Acht doden in het verkeer Belastiagpolitiek maakt het vormen van reserves in landbouw onmogelijk Positie van Nederlandse landbouw in de Euromarkt niet ongunstig Parse bankdirecteur in arrest gesteld VOORZITTER AKKERBOUWERS L.T.B Minister Vondeling naar Noordholland Staatssecretaris Van der Beugel terug uit de V.S. Luchtvaartbesprekingen zullen worden hervat Minister Suhandrio uit Moskou naar Praag De huisarts en de niet- lichamelijke factoren van het ziek zijn 'erk van de V.A.S. wordt door Veilig Verkeer voortgezet „Groep '58" opgericht in Den Haag Rijnschip opengereten bij aanvaring Noordhollandse veilingen boekten grotere omzetten Vlissingen krijgt twee nieuwe kerkorgels Zwolle heeft thans een muzieklyceum Beneluxraad kwam niet tot bepaalde conclusies Bokswedstrijden in t.v.~ uitzendingen verboden? Japan zal walvisvaart akkoord niet ondertekenen PROF. TINBERGEN TE UTRECHT Verdacht van illegale handel in Royal Dutch" Koning van Marokko greep in bij regeringscrisis Prinsesje op doorreis Generaal Mustopo dreigt opnieuw met geweld Anti-semiet Ludwig Zind naar Egypte gevlucht Vermoedelijk in Eisele's voetspoor Twee Duitse ex-officieren verdacht van moord Zij proberen elkaar de schuld te geven Vandaag wordt Mexico's nieuwe president beëdigd Libië haalde banden met V.A.R. nauwer aan M A DAG 1 DECEMBER 1958 De akkerbouw heeft de laatste jaren wat het weer betreft de wind niet in de zeilen gehad. Het weer-risico is een niet te verwaarlozen factor, die de hoog gespannen verwachtingen sterk ten on gunste kan beïnvloeden. De akkerbouw verkeert blijkbaar in de „magere jaren". De „vette jaren" zijn echter aan onze neus voorbijgetrokken. En mochten we wel eens betere tijden hebben gekend, dan is de mogelijkheid om voor slechtere jaren te reserveren, ons mede door de belasting- politiek ontnomen. De Nederlandse land bouw schreeuwt in deze om verbetering. Met deze woorden opende de heer H. A. Giesen de algemene vergadering van de vakgroep akkerbouwers der Katholieke Land- en Tuinbouwbond, die vandaag in café-restaurant Brinkmann in Haarlem wordt gehouden. De voorzitter zou niet graag die boeren de kost willen geven, die de eindjes aan elkaar moeten knopen of met verlies moeten werken. Vele bedrijven kunnen niet bogen op een redelijke beloning. We zouden mogen verwachten dat ook aan de sociale voorzieningen in de landbouw de noodzakelijke aandacht wordt geschonken aldus de heer Giesen. Echter zijn er groe peringen die voorrang vragen voor be paalde sociale maatregelen met achter stelling van groeperingen, waartoe de landbouw behoort. Wij gunnen de werkne mers graag, dat zij in de algemene wel vaart delen. Deze welvaart gaat thans aan de landbouw voor-bij. Men zal zich moeten afvragen, of de boer niet met hard wer ken &n grote zorgen zijn brood mag ver dienen. De voorzitter kon het afgelopen jaar niet in alle opzichten voor de akkerbouw gun stig noemen. In vele delen van het L.T.B.- gebied waren de weersomstandigheden slecht. Veel vlas en graan legeerden spoe dig, zodat de kwaliteit had te lijden. Door vele regens en een tekort aan zonlicht ble ven de opbrengsten beneden normaal en liet de kwaliteit veel te wensen over. Op vele bedrijven zal de balans er daarom ongunstig uitzien. De heer Giesen gaf een overzicht van de wereldmarkt van akkerbouwprodukten en van de problemen, waarmee de Neder landse akkerbouw worstelt. De wereld overschotten zijn nog groot en doen niet verwachten, dat een betere prijsvorming zal optreden. Gemeend wordt dat het vlas langzamerhand gaat behoren tot de pro- dukten, die zonder overheidsbemiddeling niet of moeilijk kunnen worden geteeld. Een prijsverhoging voor de voergranen achtte de heer Giesen gewenst. De vooruitzichten voor de export van aardappelen rijn niet ongunstig. Ook de prijsontwikkeling en de afzet van poot- aardappelen verlopen gunstig. Dit is me de een gevolg van de uitstekende kwali teit van het Nederlandse pootgoed. De marktontwikkeling van aardappels en voergranen zal eerlang onder invloed komen van de ontwikkeling der Euro- markt. De verwachtingen over het ver loop zijn nog zeer verschillend. Het onder linge vertrouwen van de verschillende lan den laat nog veel te wensen over. Tenslotte stelde de heer Giesen dat af vloeiing van het agrarische bevolkings overschot naar andere bedrijfstakken noodzakelijk is. De beloning voor de boer en zijn gezin zal echter zodanig moeten zijn, dat voldoende jonge boeren de liefde voor het land blijven behouden. Want een gezonde boerenstand blijft de ruggegraat voor ons volk, aldus de heer Giesen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. A. Vondeling, is voornemens zijn provinciale bezoeken voor oriëntatie omtrent de gewestelijke land bouw op maandag 8 december te vervol gen met een bezoek aan Noord-Holland, 's Morgens zal de minister deelnemen aan een vergadering van het ambtelijke col lege van consulenten voor de provincie Noordholland. Na tijdens de koffiemaal tijd met de Commissaris der Koningin en Gedeputeerde Staten van Noordholland besprekingen te hebben gevoerd, zal dr. Vondeling 's middags een bijeenkomst met de gewestelijke raad voor Noordholland van het Landbouwschap hebben. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel is terug gekeerd van een reis van drie weken door de Verenigde Staten. Op Schiphol ver klaarde hij aan journalisten, dat in de na bije toekomst besprekingen zullen worden begonnen over de nog openstaande pun ten met betrekking tot het luchtvaartver drag tussen Nederland en de Verenigde Staten. Tijdens het onderhoud met de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse zaken, Herter, in Washington heeft hij al le actuele vraagstukken op politiek ge bied besproken. „Het Russische voorne men de viermogendhedenstatus van Ber lijn te beëindigen heeft", aldus de staats secretaris, „de volle aandacht van Was hington. Ook de vrijhandelszone heeft een punt van bespreking uitgemaakt." Drs. Van der Beugel heeft een aantal lezingen in de Verenigde Staten gehouden over het onderwerp: „Amerika en de Europese eenheid." In alle steden trok ken de lezingen grote belangstelling en vooral in New York en Washington is men bijzonder geïnteresseerd in alles wat de Europese gemeenschap betreft. MOSKOU (AFP) —De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su- bandrio, is zondag per vliegtuig uit Mos kou naar Praag vertrokken. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, deed hem op het vliegveld uitgeleide. Bij de voortzetting der vergadering van het Nederlands Huisartsen Genootschap, waarover wij zaterdag reeds berichtten, heeft de voorzitter, dr. H. H. W. Hogerzeil, gewezen op de grote aandacht die het ge nootschap de laatste tijd besteedt aan de niet-lichamelijke factoren die aan het ziek zijn verbonden zijn. Bij registratie van een aantal huisartsenpraktijken is volgens hem gebleken dat twintig percent der patiënten klachten heeft waarvoor geen organische oorzaak kon worden aangegeven. „Het zou onjuist zijn, aldus dr. Hogerzeil, deze twin tig percent met een jolig gebaar of met een dooddoener als „het gaat wel weer over" van zich af te schuiven. Ook bij deze twintig percent is het nood zakelijk een exacte diagnose te maken. Het bestaan van deze patiëntengroep dwingt de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst en ook de overheid met haar neven-organen, de allerbeste des kundigen te verzoeken, dit probleem aan te vatten en hun de volledige beschikking te geven over alle aanwezige medische ervaring, denkkracht, wetenschappelijke •nethodieke instituten, organisaties en fi- •anciën. In een zaterdag te Amsterdam gehou- ?n buitengewone algemene vergadering an de Vereniging voor Alcoholbestrij- lers bij het Snelverkeer (V.A.S.) is beslo- en tot opheffing der bijna dertig jaar be staande vereniging met ingang van 1 ja nuari aanstaande. Het Verbond voor Vei lig Verkeer heeft voldoende waarborgen gegeven het werk van de V.A.S. over te nemen, waardoor voortzetting van de strijd tegen het alcoholgebruik in het weg verkeer gegarandeerd is. In 's Gravenhage hebben zeven jonge leeldende kunstenaars een nieuwe groepe ring gevormd, die zich aandient als ..Groep '58". Het zijn de schilderes-teke- nares Geery de Bakker, de beeldhouwster Ondine Buytendorp, de schilders Herman Gordijn en Matthijs Overmans, de schil deres Meike Sund, de pottenbakker Jan va der Vaar ten de schilderes An Vermeulen. De „Groep '58" waarvan de kunsthisto ricus Corn. Basoski als woordvoerder op treedt, wil tentoonstellingen organiseren, door het gehele land en het publiek over tuigen. dat ook de figuratieve kunst recht van bestaan heeft. Ter hoogte van de Loreley is zaterdag P de Rijn het Nederlandse motorschip taanswijk" uit Amsterdam in frontale invaring gekomen met het richting Zwit- Tland varende m.s. „Griesalp" uit Ba- el. De „Haanswijk" werd aan de zijkant 'pengereten, terwijl de „Griesalp" slechts enige deuken kreeg. Om zinken te voorko men liet de Nederlandse schipper zijn boot °P een zandbank lopen. Een pompschip uit St. Goarshausen zal proberen het vaartuig na een voorlopig herstel naar de dichtst bijzijnde haven te slepen. De oorzaak van •de aanvaring is onbekend. Te Epe is hedenmorgen een auto, be stuurd door de 63-jarige mevrouw H. Lam- pe-De Groot uit Amsterdam in een bocht door de gladheid van de weg geslipt en tegen een boom gebotst. Haar echtgenoot, de 69-jarige heer H. Lampe, die naast haar zat, werd vrijwel op slag gedood. De bestuurster van de auto is ernstig gewond naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De wagen werd totaal vernield. In Sittard reed vanmorgen een trekker met oplegger, bestuurd door J. Nijholt uit Brunssum tegen een vluchtheuvel, waar door beide voertuigen omsloegen. De be stuurder, die gehuwd was en twee kinde ren had, is kort na het ongeval overleden. Bij een auto-ongeluk te Nieuwe Pekela is de 71-jarige mevrouw J. Prins-Haze- kamp uit Eexta (Gr.) om het leven geko men. De heer A. B. uit Scheemda, die me vrouw Prins van Stadskanaal met een auto naar haar woning te Eexta wilde overbrengen, reed op een kruispunt tegen een hek. De bejaarde dame scheen geen letsel te hebben opgelopen, maar overleed enkele ogenblikken na het ongeluk. De auto werd ernstig beschadigd. In Klarenbeek is de 75-jarige brom fietser A. C. Ruitefraps op een fietspad door een andere bromfietser bij het pas seren geraakt en gevallen. Hij is in een ziekenhuis te Zutpben'overleden. De 50-jarige melkventer B. Terbeek, die in Doetinchem plotseling de straat bij zijn huis overstak, werd door een auto aange reden. Tijdens het vervoer naar een zie kenhuis is hij overleden. Hij was gehuwd en had drie kinderen. In Voorthuizen werd de 79-jarige G. van Eede, die onverwacht de rijweg wilde oversteken, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. Blijkens het verslag over het 42ste boek jaar van de Noordhollandse veilingen, lo pende van 1 juli 1957 tot en met 30 juni 1958, heeft de omzet aan de aangesloten groenten- en fruitveilingen 69.710.660 bedragen, tegen 66.423.958 vorig jaar. De omzet van de bloemen, en plantenvei- lingen van Aalsmeer en Amsterdam be droeg 41.886.279 tegen 39.112.720 vorig jaar. De resultaten voor de fruitteelt en de vroege aardappelteelt waren zeer gunstig tot bevredigend, terwijl de uitkomsten van de vollegrond groententeelt uitgesproken slecht waren. Het is dus een vrij somber beeld, dat de Noordhollandse koudegrond groententeelt te zien geeft en daar deze een grote plaats in het Noordhollandse tuinareaal inneemt, zijn de uitkomsten hiervan van grote invloed op het omzet cijfer van de aangesloten veilingen, aldus het verslag. De consumptieveilingen hadden een la gere omzet van ruim drie miljoen gulden hetgeen betekent dat de ontvangsten van de tuinders in de grote consumptiecentra in het zuiden en westen van de provincie drie miljoen gulden minder hebben bedra gen dan het vorig jaar. De hogere omzet van de fruitveilingen die 7,5 miljoen be droegen maakte voor de Westfriese fruit kwekers veel goed. zodat het verlies van vorig jaar kon worden opgevangen en enige reserve voor een minder gunstig jaar overbleef. Ondanks hogere opbrengsten van de vroege aardappelen kwamen de veilingen in de Langendijk en omgeving slechts tot een kwart miljoen gulden grotere omzet. Dit betekent dat het in het afgelopen jaar met de afzet van kool weer slecht gesteld was. Om de nood te lenigen moest de over heid weer bijspringen. In de streek werd de hogere opbrengst van de vroege aardappelen teniet gedaan door de lage prijzen van de bloemkool- Hierdoor waren de ontvangsten in dit ge bied een miljoen gulden lager dan vorig jaar. Naar wij van mr. L. W. Schokking, vice- voorzitter van het rampenfonds, vernamen, zullen de Lutherse kerk en de Jacobskerk in Vlissingen een nieuw kerkorgel krijgen, waarvoor de gelden zullen worden gefour neerd uit. het rampenfonds. Het orgel van de Lutherse kerk is bij de watersnood ramp in 1953 verloren gegaan. Het orgel in de Jacobskerk heeft ernstig van het water geleden, zodat het dringend aan restauratie toe was. Binnen twee a drie jaar zullen de beide historische kerkge bouwen verrijkt zijn met prachtige nieuwe orgels. In de Transvaalstraat te Amsterdam liep het 6-jarig jongetje J. C. Glotzbach bij het spelen plotseling de rijweg over. Het werd door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat het enige uren latei- in een ziekenhuis is overleden. In een ziekenhuis in Den Haag is over leden de 21-jarige mej. W. E. L. van de Water uit de Savornin Lohmanlaan te Den Haag, die vorige week woensdag op de Laan van Meerdervoort door een afschei dingsheg de trambaan opliep en door een tram werd aangereden. Tram sleurt auto mee In Leidschendam heeft een tram van de N.Z.H.V.M. op het overpad achter de Voorburgseweg een personenauto met drie inzittenden aangereden en ongeveer zes tig meter medegesleurd, waarna de auto tegen een betonnen lichtmast in elkaar ge drukt werd. De bestuurder van de auto, de 21-jarige heer H. A. B. uit Leidschen dam, werd zeer ernstig gewond. De 26-ja- rige mevrouw J. H. van B eveneens uit Leidschendam, en haar vijfjarig dochter tje werden minder ernstig gekwetst De auto werd totaal vernield. Politieauto over de kop r '7ry Tijdens oe achtervolging van een auto mobilist die een overtreding had begaan, is zondag een auto van de rijkspolitie op de rijksweg Dordrecht-Rotterdam uit een bocht gevlogen, enkele keren over de kop geslagen en in een sloot gevallen. De twee inzittenden, twee wachtmeesters uit Bre da, wisten uit de wagen te kruipen. De stedelijke muziekschool in Zwolle heeft de status van muzieklyceum gekre gen, na een jaar geleden te zijn erkend als muziekschool met vakopleiding. Tot dusver bezaten alleen Amsterdam en Gro ningen een erkend muzieklyceum. Het Zwolse muzieklyceum zal niet al leen maar opleiden tot een of ander exa men. maar wil een volledig en veelzijdig artistiek-muzikaal onderricht geven, theo retisch, technisch en praktisch en vooral afgestemd op de nieuwe eisen en moder ne inzichten, die zich aanpassen aan de levende muziekpraklijk. Als directeur van de school is de heer M. A. Dankmeyer aangesteld De tweedaagse vergadering van de In terparlementaire Beneluxraad heeft gele genheid geboden tot interessante gedach- tenwisselingen tussen de parlementsleden van Nederland, België en Luxemburg en ministers van de drie landen, maar tot po sitieve uitspraken is men niet gekomen, niet op het gebied van de buitenlandse politiek en ook niet op het terrein van culturele zaken. De commissie voor de cul turele betrekkingen had in haar rapport eenstemmig aangedrongen op een cultureel statuut voor de Benelux, waarin zou moe ten worden vastgelegd wat voor de drie landen gelijkelijk geldt. Namens de drie regeringen wees minister Cals die gedachte af, omdat de bestaande verdragen voldoen de mogelijkheid bieden tot culturele sa menwerking en uitwisseling en een sta tuut daaraan niets verbetert. Bij de cultu rele betrekkingen gaat het niet om een juridische kwestie, maar om wederzijdse geestelijke gastvrijheid, aldus de minister. Het uitvoerige betoog van minister Cals had tweedracht gezaaid in de commissie, die tot de slotsom kwam dat het beter was geen resolutie in te dienen, maar de zaak aan te houden ot 19 en 20 decem ber, wanneer de Beneluxraad weer in Den Haag bijeenkomt en dan tevens over het Verslag van de economische unie en de ge meenschappelijke bestrijding van de werk loosheid zal spreken. Op 13 en 14 februari zal de Beneluxraad in Luxemburg bijeen komen ter bespreking van de eenmaking van het recht in de Beneluxlanden. In het debat over culturele zaken be pleitte de heer Orban (Chr. Dem.) via de televisie geen „catch-as-catch-can" en bokswedstrijden uit te zenden. In België had hij daarop in het parlement ook aan gedrongen, waartegen als bezwaar was aangevoerd dat zulke evenementen niet zouden kunnen worden geschrapt uit overgenomen uitzendingen. In het alge meen kan men overigens de uitgewisselde programma's niet prijzen, zo zei hij. Minister Cals antwoordde dat televisie talent verslindt, meer nog dan de radio, zodat in alle landen het peil van de tele visieprogramma's aanhoudend zorg ver eist. Het is inderdaad zo dat Eurovisie uitzendingen om 'technische reden geheel moeten worden overgenomen, maar ook omdat het uitzendende land daar prijs op stelt. Men kan er niet een stuk uithalen. Een verbod van de uitzending van boks wedstrijden wilde minister Cals in Bene- luxverband wel eens nader overwegen. De voorzitter van de Beneluxraad, mr. J. A. W. Burger, zei bij de sluiting van de vergadering, dat het hem had verheugd dat iedereen zo vrij zijn mening had kun nen zeggen over eikaars culturele activi teiten in de verschillende landen zonder dat iemand daardoor geprikkeld was. Dat is voor hem het bewijs dat de Beneluxge- dachte is aanvaard. TOKIO (Reuter) De Japanse delega tie, die heeft deelgenomen aan de confe rentie der vijf landen over de walvis vangst in het zuidpoolgebied, heeft op dracht gekregen de aanbeveling, waartoe men donderdag te Londen was gekomen, niet te ondertekenen, zo deelde een woord voerder van het Japanse ministerie van Landbouw mede. De woordvoerder zeide te hebben vernomen, dat de vier andere landen, die aan de aanbeveling, volgens welke de totale jaarlijkse vangst, welke de internationale conventie voor de wal visvangst van 1946 toelaat, onder de vijf landen verdeeld zal worden, reeds hadden ondertekend. De woordvoerder verklaar de niet te weten, of de Japanse houding de afspraak ongeldig zou maken. VERBETERDE CRITIEK Door een betreurenswaardige zetfout werd in de bespreking door Sas Bunge van het derde V-concert 1944 in plaats van 1914 als jaartal van ontstaan van de Vierde Symfonie van Jan van Gilse opgegeven, waardoor de gegeven critiek ernstig aan betekenis inboette. En wat „de te voor schijn geroepen technische Hydra" betreft men kon die in de tijd van het vage na- tuurmysticisme niet meer de baas (maar in de krant van jongstleden zaterdag stond abusievelijk: wat meer de baas). „Vanuit Europees gezichtspunt ge zien, zal de doelstelling der land bouwpolitiek afgeleid moeten worden uit die van een maximale welvaart voor de bevolking als geheel, hetgeen een beperking van de landbouwpro- duktie kan inhouden", aldus prof. dr. J. Tinbergen in een rede over de po sitie van de Europese landbouw in de wereldeconomie, tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité. Prof. dr. Tinbergen zei, dat de Europe se landbouw in de gematigde zone werkt, en daarom als potentiële concurrenten, voornamelijk de andere gebieden in de ge matigde zone, zoals Canada, Australië en Argentinië heeft. Er is echter ook con currentie met de tropische gebieden en naar sprekers mening is dat ten opzichte .van suiker en vetten het geval. De tot standkoming van de Europese Economi sche Gemeenschap vergt nu ook de uit werking van een Europese landbouwpoli tiek. Daarbij moeten volgens de inleider ook de belangen van de buitenstaanders van diverse soorten worden begrepen en in acht genomen. Omtrent een eventuele beperking van de landbouwproduktie, zei de spreker, dat hierbij de hoogte der produktiekosten van belang is. In vergelijking tot de wereld marktprijzen zijn deze kosten voor ver schillende Europese landen hoog. Zuiver economisch gezien is protectie moeilijk te verdedigen, maar voorzover zij aanvaard zou worden, is aan de vorm van directe subsidiëring de voorkeur te geven boven die van het hooghouden der consumenten- (Van onze correspondent in Parijs) De Franse politie heeft in zijn luxueuze villa in de buurt van Hossegor de bankier R. P. gearresteerd. P. is directeur van een Parijse bank, gespecialiseerd in beurstrans acties. Sedert juni was er tegen deze direc teur al een gerechtelijke actie gaande waartoe het ministerie van Financiën het initiatief had genomen. Hem worden frau duleuze transacties ten laste gelegd met een omvangrijk aandelenpakket van de Royal Dutch. Volgens de Franse politie heeft R. P. 2420 aandelen ter waarde van 100 per stuk en 47.200 aandelen van twintig gulden ieder, eveneens van de Royal Dutch, op de Parijse beurs verkocht, nadat hij ze door twee enployé's met valse papieren Frankrijk had laten binnensmok kelen. Ook voor de export van het be nodigde kapitaal voor de aankoop van deze stukken, die een gezamenlijke waar de van bijna anderhalf miljard francs ver tegenwoordigen, zou R. P. vervalste docu menten hebben gebruikt. De winst die de directeur met deze fraude zou hebben ge boekt, wordt op bijna een half miljoen gulden geschat. Deze dagen zal de arrestant die nu in <k? Parijse Santé-gevangenis zit opgesloten, aan een verder verhoor worden onder worpen. In Parijse bankkringen wordt echter ernstig met de mogelijkheid reke ning gehouden, dat gelijk zulks veelal ge schiedt in smokkel- en wisselzaken met buitenlandse deviezen en waardepapieren, het ministerie van Financiën zich tot een compromis zal laten verleiden, waardoor de bankdirecteur tegen betaling van een hoge boete, of losgeld, weer op vrije voe ten kan worden gesteld. RABAT, (UPI) Een woordvoerder van het paleis heeft bevestigd, dat koning Mohammed V, persoonlijk in de Marok kaanse regeringscrisis tussenbeide is ge komen. De woordvoerder zei, dat de ko ning een formule zoekt, waardoor „zo spoedig mogelijk een doeltreffende rege ring mogelijk zou worden". De koning nam de crisis zelf in handen nadat de leider van de Istiqlal-partij, Al- lal el Fassi er niet in was geslaagd de ver schillende stromingen in zijn partij, die de macht in handen heeft, met elkander te verzoenen. Meningsverschillen met de premier brachten er verscheidene dagen geleden de minister voor Economische Zaken, Ab- derrahim Bouabid toe af te treden. De verdeeldheid in de regering bracht pre mier Balafrej er toe, de koning zijn ont slag aan te bieden, dat deze weigerde. In- plaats daarvan deed hij een beroep op EI Fassi, die niet in de regering zit, om de partijen tot elkaar te brengen. De woord voerder van het paleis zei, dat El Fassi ver slag aan de koning had uitgebracht, maar dat hij niet alle geschilpunten had kunnen overbruggen. Het voornaamste probleem is de bezetting van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. De koning zal nu zelf de eerstvolgende dagen verschillende persoonlijkheden van de Istiqlal raadplegen. prijzen. De inleider meende, dat de posi tie van de Nederlandse landbouw in het geheel der Europese Economische Ge meenschap naar deze maatstaven beoor deeld, in het algemeen gunstig is. Het G.A.T.T.-rapport Een sterke protectie van de continen- taal-Europese landbouw zou, evenals een sterke discriminatie ten gunste van de ge associeerde overzeese gebieden, aan der de landen aanzienlijke schade kunnen toe brengen, meende de spreker. Onder deze landen zijn zowel de welvarende concur renten als de onderontwikkelde vrije ge bieden van Afrika en Azië. Op deze relaties wordt in een rapport uitgebracht aan het G.A.T.T., door vier deskundigen nader ingegaan. De inleider die aan de samenstelling van dit rapport meewerkte, zei, dat het van wijs beleid getuigen zal indien de Europese Economi sche Gemeenschap bij de uitwerking van haar landbouwpolitiek in dit opzicht mati ging betracht en de oorspronkelijke doel stelling der Europese integratie, namelijk het bevorderen van een mundiaal vrij ver keer, niet vergeet. Er is hier aanleiding om aan te dringen op 't opstellen van dui delijk geformuleerde programma's, verge lijkbaar met sommige andere onderdelen van het E.E.G.-verdrag, zei prof. dr. Tin bergen. Naar zijn mening zal bij al deze vraag stukken de voor de toekomst te verwach ten prijsontwikkeling van landbouwpro- dukten mede in acht moeten worden ge nomen, waarbij conjunctuurbewegingen en bewegingen op langere termijn onder scheiden moeten worden. Ten aanzien van deze laatste moet men niet te optimistisch zijn, aldus de spreker. Prinses Hussa, een dochtertje van ko ning Saoed van Saoedi-Arabië, was met haar verzorgster mevrouw Fatima een ogenblik op Schiphol. Zij was op doorreis van Hamburg, waar zij drie weken vertoefde, naar Riad. Het prin sesje zou in Hamburg een medische behandeling hebben ondergaan. Nieuw-Guinea DJAKARTA (AFP) Brigade-gene raal dr. R. Mustopo, plaatsvervangend chef-staf van de Indonesische landmacht en vice-voorzitter van het „Nationale front voor de bevrijding van YVest-Irian", heeft maandag in Palembang verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat het na tionale front zal deelnemen aan werkelij ke gevechten voor de bevrijding van Wes telijk Nieuw-Guinea. Mustopo verklaarde, dat de activiteit van het nationale front is gericht op het coördineren van het volkspotentieel op het gebied van ontwikkeling en opvoering der voedselproduktie. De mogelijkheid, dat het front zal deelnemen aan werkelijke gevechten voor de bevrijding van West- Irian is echter niet uitgesloten. De vorige week had Mustopo verklaard, dat de aanval op Westelijk Nieuw-Guinea slechts wachtte op het bevel daartoe van de centrale militaire bevelhebber. Naar aanleiding van deze laatste verklaring, werd door het legerhoofdkwartier in Dja karta medegedeeld, dat de nationale ac tie voor de bevrijding van Westelijk Nieuw Guinea niet betekent, dat geweld zal wor den gebruikt. (Van onze correspondent in Bonn) De voormalige gymnasiumleraar Ludwig Zind, die tot een jaar eevangenisstraf was veroordeeld wegens anti-semitische uit latingen, is gevlucht, vermoedelijk in het voetspoor van Eisele, de Münchense arts die beschuldigd werd van moorden in con centratiekampen. Toen de justitie zich ein delijk met het geval ging bemoeien, bleek de vogel gevlogen. Eisele ontkwam, on getwijfeld met hulp van oud-S.S.'ers, naar Egypte, dat heeft geweigerd hem uit te leveren. Zind heeft zich er op beroemd, dat hij machtige vrienden in de Arabische landen heeft. Voormalige nazi's zouden hem een leraarsfunctie aan een Egyptisch gymnasium hebben aangeboden. De 52-jarige Zind heeft in 1957 in Offen- burg (Zuid-Duitsland) tegen een Joodse Duitser gezegd dat er te weinig Joden waren vergast, dat het voor deze man zelf het beste zou zijn geweest indien hij „ook in rook was opgegaan", dat Israel „ausra- diert" moet worden en dat hii en zijn S.S.- mannen tijdens de oorlog in Rusland hon derden Joden met een schop hadden dood geslagenZind is hiervoor tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd uit zijn ambt van scheikundeleraar aan het gymnasium te Offenburg ontzet en even eens van alle ambtenaars- en pensioen rechten vervallen verklaard. Zind's hoger beroep is vrijdag door het Bondsgerechts- hof te Karlsruhe verworpen. Op dat ogenblik was Zind reeds ver dwenen. Hij heeft zich negen dagen ge leden bij de chemische fabriek, waar hij na zijn ontslag als leraar weckte, ziek ge meld. Volgens zijn familie ging hij met een vriend op jacht. Hij is niet op de zitting te Karlsruhe verschenen. Alles wijst erop dat ook deze vlucht goed voorbereid is. Zind's vlucht heeft in politieke kringen te Bonn groot opzien gebaard. Men meen de dat de justitie na de vlucht van Eisele het een en ander had geleerd. Men wist dat er lieden waren, die Zind wilden laten ontvluchten naar Egypte. De socialistische oppositiepartij, de S.P.D.. heeft verklaard, dat de verdwijning van de leraar, eens een bekende S.S.'er, het aanzien van de West- duitse justitie in het buitenland naar be neden haalt. (Van onze correspondent in Bonn) In de Zuidduitse stad Ansbach beschul digen twee voormalige officieren van de Duitse luchtmacht die terecht staan we gens moord op een Duitse molenaar, om dat deze in 1945 een witte vlag bij het naderen van de Amerikaanse troepen zou hebben uitgestoken, elkaar van deze wan daad. Op 12 april 1945 reden de beide ver dachten, Stentzel en Banholzer, respectie velijk majoor en kapitein bij Uffenheim in Zuid-Duitsland door het niemandsland, waarin uit het huis van de molenaar Guckenberger een witte handdoek hing. Stentzel schreeuwde de molenaar toe: „U wordt doodgeschoten". De vrouw van de molenaar en haar drie kinderen namen de vlucht. Zij keerden terug, nadat zij de motor hoorden wegrijden en vonden de molenaar dood en het huis in lichterlaaie. Twee kilometer verder gaven de beide officieren zich over aan de Amerikanen, zwaaiend met witte zakdoeken Op Hitiers bevel In het proces te Ansbach beschuldigt Banholzer Stentzel ervan dat deze de mo lenaar heeft gedood en het huis in brand heeft gestoken. Banholzer verhaalde het gebeurde op zo'n gemoedelijke toon, dat de voorzitter van de rechtbank hem moest vermanen wat ernstiger te worden Stentzel beweert evenwel dat Banholzer de molenaar heeft gedood. Hij ontkent niet dat hij de opdracht heeft gegeven de man dood te schieten op grond van het „witte vlaggenbevel" van Hitier, volgens hetwelk iedereen die bij het naderen der vijande lijke troepen een witte vlag zou uitsteken, doodgeschoten moest worden. Dat bevel, aldus Stentzel. was voor mij bindend. De rechtbank heeft het verzoek van de verdediging om het proces te staken, van de hand gewezen. Dat kan alleen gebeuren als vaststaat, dat de verdachten niet meer dan drie jaar zullen krijgen. De rechtbank meent dat een hogere straf kan worden uitgesproken. Tot de getuigen in dit proces behoren ook drie jonge vrouwen, de doch ters van de molenaar. MEXICO CITY (UPI) Vandaag wordt in Mexico City Lopez Mateos beëdigd als president. Hij volgt als zodanig Adolfo Ruiz Cortines op na een briljante carrière. Vertegenwoordigers van 51 landen, on der wie minister Dulles, wonen de feeste lijkheden bij. De afgelopen dagen zijn in de Mexicaanse hoofdstad pamfletten ver spreid waarin wordt opgeroepen tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken te demonstre ren. Tot op heden hebben zich nog geen wan ordelijkheden voorgedaan. TRIPOLIS (AFP) Onder voorzitter schap van koning Idriss is het Libische parlement zijn nieuwe zitting begonnen. Premier Kobar verklaarde, dat de banden met de Verenigde Arabische Republiek de laatste tijd nauwer zijn aangehaald. Hij kondigde aan, dat de regering van plan is. zekere artikelen van het Libisch- Amerikaanse akkoord van 1954 inzake Amerikaanse luchtbases te herzien, zodat zij meer in overeenstemming met de na tionale belangen zullen zijn. Voorts zei de premier dat zijn regering de zaak van de Algerijnen zal blijven steunen. De vor ming van een voorlopige Algerijnse rege ring noemde hij een goede stap in de rich ting van een regeling. Tenslotte gaf hij als zijn mening te kennen dat in het Nabije Oosten de vrede niet kan worden hersteld als de Palestijnse vluchtelingen niet naar hun haardsteden kunnen terugkeren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9