Denkend" cel op telefoontoestel Stationsplein in Interlocaal telefoneren zonder de hulp van een telefoniste DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 2 DECEMBER 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 PRIMEUR VOOR HAARLEM Betonnen bushalteplaatsen in Heemstede Proef van Openbare Werken op Wipperplein geslaagd Bromfietser bij botsing met auto gewond ZOEKT U 'N DRUKKER Oudste inwoonster van Zand voort wordt 103 jaar Burgemeester van Hillegom gehuldigd Sinterklaasfeest voor derde klassen Jaarvergadering van Ned. Montessorivereniging Bespreking belangen van astmatici Nieuwbouw Triniteitslyceum in nieuw stadium CQRSETTEN - BUSTEHOUDERS Veertig jaar in dienst van landbouwer Kerkelijk Nieuws H. M. Bakker gehuldigd Voorstellingen Pauzetheater gaan niet door De directeur van het telefoondistrict Haarlem, ir. J. M. de Vos, heeft gistermid dag zonder enig ceremonieel in een van de twee telefooncellen bij het Verkeers- huis op het Stationsplein te Haarlem een nieuw type telefoontoestel in dienst ge steld, waarmee het mogelijk is, iedereen in Nederland op te bellen die op een automa tische telefooncentrale is aangesloten en wel vol-automatisch, dus zonder tussen komst van een telefoniste. In enkele andere steden kan men deze apparaten reeds in de telefooncellen aantreffen; voor Haar lem is het echter een primeur. Het merkwaardige van het nieuwe toe stel is, dat het zelf de kosten van een inter locaal gesprek berekent en het reeds teveel betaalde teruggeeft. Men dient namelijk vooraf met dubbeltjes of kwartjes een be drag te betalen dat men zelf kan bepalen aan de hand van de vermoedelijke duur van het gesprek. Achter een venstertje in het toestel kan men tijdens het gesprek telkens cijfertjes zien verspringen, die aan geven hoeveel van het gedeponeerde be drag reeds „versproken" is. Als het ge storte bedrag niet toereikend blijkt te zijn, krijgt men een waarschuwende bromtoon te horen en verschijnt op een verlichte transparant de aanwijzing „Geld bij storten". Deze nieuwe service van P.T.T. aan het publiek betekent een aanmerkelijke ver betering ten opzichte van de tot dusverre gebruikelijke munttelefoontoestellen. Daar mee kon men niet zelf een interlocaal ge sprek tot stand brengen. Eerst moest men driemaal nul bellen, daarna aan de telefo niste de verlangde plaats en het nummer opgeven en dan blijven wachten tot zij de gewenste verbinding tot stand had ge bracht. Een tamelijk omslachtige proce dure dus, die voor P.T.T. bovendien nog een oneconomische kant had. Want men moest voor de behandeling van de ge- spreksaanvragen uit de telefooncellen spe ciaal telefonistes in dienst houden. Voor het gewone telefoonverkeer zijn deze dames niet meer nodig, nu dit vrijwel in het gehele land geautomatiseerd is. P.T.T. is dan ook al jarenlang bezig ge weest een oplossing te zoeken, welke het mogelijk zou maken dat het publiek in een telefooncel ook zelf automatisch interlocale verbindingen tot stand brengt. Die oplos sing is, in samenwerking met een Zwit serse fabriek die op dit terrein gespeciali seerd is, thans gevonden na zes jaar expe rimenteren. De grootste moeilijkheid was het elimineren van alle mogelijkheden, die listige lieden in staat zouden stellen, gratis te telefoneren. Zulke mensen blijken er in Nederland veel te zijn. P.T.T. zou een aar dig boekje kunnen opendoen over de trucjes, die vernuftige maar oneerlijke lie den met de apparaten in de telefooncellen Advertentie FOTOKQPIEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij «Je Rooij, Schagchelstr.'14 Openbare Werken van Heemstede be schouwt de proef met de betonnen bus halteplaatsen op het Wipperplein als ge daagd. Nog vóór het einde van het jaar zal de dienst ook het begin- en het eind punt van de NZHVM aan de Javalaan in Heemstede met betonblokken bestraten. Een jaar geleden paste Openbare Wer ken deze nieuwe methode van bestrating hij wijze van proef voor het eerst toe op het Wipperplein. Men wilde vaststellen, °f dit het middel zou zijn tegen het ver zakken en loswerken van de straat door- het gewicht van de autobussen. In het af gelopen jaar bleek van verzakking geen sprake te zijn; er trad slechts een lichte verschuiving der blokken in de lengterich ting op. Personeel van Openbare Werken is thans hezig de andere halteplaats aan het Wip- Perplein van betonblokken te voorzien. Het •s de bedoeling deze methode ook op an dere plaatsen in de gemeente toe te passen. Nadat men een volkomen egaal zand- hed heeft gemaakt, plaatst men eerst op de hoekpunten een aantal betontegels. Hierop komen dan in drie rijen van ongeveer 25 stuks de betonblokken te rusten. Deze Mokken zijn een meter in het vierkant en hebben een dikte van ongeveer vijftien centimeter. In het midden zit een gat. zo dat het personeel de blokken vrij gemak- '"'ijk op hun plaats kan tillen. Hier ziet men het nieuwe „denkende" munttelefoontoestel voor locale en interlocale vol-automatische gesprek ken, waarvan er zeven in de stad ge plaatst zullen worden. Ernaast, op de foto rechts, het oude toestel, waarhij voor interlocale gesprekken de bemid deling van de telefoniste onontbeerlijk was. Het nieuwe toestel doet alles zelf, het rekent de gesprekkosten uit en geeft het teveel betaalde terug. uithaalden om de aan P.T.T. toekomende dubbeltjes in de zak te houden en toch gesprekken te voeren. Trucjes, waaraan zelfs de gewiekste technici niet gedacht hadden! Maar P.T.T. is door deze ervarin gen ook heel wat wijzer geworden. Het nieuwe muntapparaat is dan ook zodanig geconstrueerd, dat alle spitsvondigheidjes, die bij de oude toestellen nog weieens suc ces hadden, schipbreuk zullen lijden. Er is ook rekening mee gehouden dat de straat jeugd, die gewoonlijk een door P.T.T. niet gewaardeerde belangstelling voor de tele fooncellen heeft, haar krachten op het apparaat zal beproeven. Veel schade zal zij niet kunnen aanrichten aan dit toestel, dat meer dan vierduizend gulden kost! P.T.T. heeft overigens zoveel vertrouwen in het publiek, dat het een complete biblio- teek van telefoongidsen in de cel heeft geplaatst, die niet meer aan de ketting lig gen. Van de ervaring, die men hiermee op het Stationsplein opdoet zal het afhangen, of dit ook gebeurt in de,andere telefoon cellen in de stad, Wcta'rbinnenkort de nieuwe toestellen worden geplaatst. Dat zijn die op het perron van het station, op de hoek van het postkantoor bij de Zijl straat, op het Houtplein, de Vergierdeweg en de Jan Gijze'nkade. De gebruiksaanwijzing voor de nieuwe apparaten in Nederlands, Frans, Duits, Engels en Esperanto dient wel nauw keurig gelezen te worden, ook al omdat men bij deze toestellen anders te werk moet gaan dan bij de oude. Maar als men iets verkeerd doet, krijgt men in elk geval zijn geld terug. Het apparaat accepteert alleen nikkelen kwartjes en dubbeltjes, mits zij niet ver sleten zijn. Vreemde muntstukjes worden geweigerd, want het toestel bevat een in genieuze inrichting, die alle ingeworpen munten op gewicht, dikte, diameter en zelfs op nikkelgehalte controleert! De apparaten zijn speciaal bedoeld voor interlocale gesprekken, maar men kan er ook stadsgesprekken mee voeren, zelfs als men geen dubbeltjes mocht hebben. Met een kwartje gaat dat ook, al is dat een beetje duur, want in dit geval krijgt men niets terug. Geen spreekuur I. De Haarlemse wet houder van Openbare Werken en stads ontwikkeling, de heer W. F. Happé, houdt donderdag geen spreekuur. Geen spreekuur II. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken en Huis vesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, houdt donderdag geen spreekuur. Ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum werd de burgemeester van Hïllegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot. Pannerden, namens de burgerij een reis naar de mooiste ste den van Italië aangeboden. Jhr. Van Nispen en zijn echtgenote bekijken de Atlas van de antieke cultuur, die hij mede ontving. Een 25-jarige Haarlemse chauffeur, die maandagmorgen om tien over half elf op zijn bromfiets op de hoek van de Harmen- jansweg en de Oudeweg in Haarlerr\ tegen een personenauto botste, is vrij ernstig gewond. De bromfietser reed over de Oudeweg in westelijke richting en de auto, bestuurd door een 51-jarige Haarlemse fabrikant over de Harmenjansweg in noordelijke richting. De bromfietser verleende de auto geen voorrang. Bij de botsing liep hij een bloedende hoofdwond en een hersen schudding op. Per GG en GD werd hij naar het Grote Gasthuis vervoerd. De auto werd aan de rechterzijde bescha digd, de bromfiets aan de zoorzijde. De politie verzoekt getuigen zich te mel den. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 tf!° Zandvöor®* m MI lölis Wmmmm Op dinsdag 9 december zal mevrouw H. Bluijsvan der Meij in Zandvoort 103 jaar worden in de woning van haar zoon aan de Bureweg 5. In Zandvoort is deze oudste ingeschrevene in het gemeenteregister al om bekend als „tante Jans" of „Jans de Kraai". Een bijnaam, die zij ontving, om dat haar vader schipper was op een der Zandvoortse bommen, die de naam „De Kraai" had. Honderd en drie jaren heeft zij in Zand voort gewoond. De Haarlemmermeer werd drooggemalen twee jaar voor haar geboor te. Er was in haar jeugd geen gas, geen elektriciteit, er waren geen fietsen, er was bijna geen verkeer, Zandvoort was in haar jeugd een klein vissersdorp, onbekend en als badplaats nog niet ontdekt. Zij maakte in haar jeugd lange wandelingen langs het strand om het graven van het Noordzee kanaal en het bouwen van de pieren in IJmuiden gade te slaan. „Tante Jans" stamt uit een kinderrijk Zandvoorts gezin en had een moeilijke en zware tijd, toen zij elke dag naar Haar lem liep met het bot op de rug om haar vis te verkopen, 's Avonds wachtten haar dan de zorgen voor haar gezin, vooral om dat haar echtgenoot vele jaren ziek lag. Tante Jans weet, wat zorgen zijn en wat het betekent, een arbeidzaam en ingespan nen leven te leiden onder dikwijls moei lijke omstandigheden. Zandvoort zal zich ongetwijfeld opma ken, het zijn oudste inwoonster niet aan belangstelling te laten ontbreken. Het zal feest zijn aan de Bureweg 5 in café Bluijs, waar mevrouw Bluijs drie jaar geleden nog achter de tapkast stond. Wie thans met haar een gesprek voert, toont zich eerbiedig voor deze hoge ouderdom. Klein en gedrongen is haar gestalte. Haar felle oogjes kunnen nog twinkelen. Zij heeft nog niemand nodig om haar te helpen, bij het opstaan niet, bij het eten niet en bij het naar bed gaan niet. Doch het wordt steeds moeilijker, het gesprek met haar gaande te houden. „We doen het rustig aan dit jaar", zegt haar zoon, want opoe kan niet al te veel drukte meer verdragen". De burgemeester van Hillegom, jhr mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner den, heeft maandag zijn zilveren ambtsju bileum gevierd. Tijdens een bijzondere raadsvergadering is hem 's middags me dedeling gedaan van het raadsbesluit, waarbij aan het geprojecteerde gemeen tepark „Bakkum" de naam van Burge meester van Nispenpark werd gegeven. De loco-burgemeester, de heer W. F van Dam, heeft de jubilerende burgemees ter geroemd om diens voortreffelijke kwa liteiten. Namens de gemeente bood hij een kostbaar antiek zilveren biscuitstel aan De nestor van de raad, de heer F. van Lie- rop, waardeerde vooral de „tactische en kundige leiding" van de heer Van Nispen Hij overhandigde twee mooie vazen. 's Morgens reeds was de burgemeester in de kring van het gemeentepersoneel en de rijkspolitie gehuldigd, waar hem even eens geschenken waren aangeboden. Na de bijzondere raadsvergadering volgde in „Treslong" een receptie. Hier waren ondermeer burgemeesters uit om liggende gemeenten en mr. H. A. M. Din ger van Kruiningen, chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, aanwezig, alsmede bestuursleden van „Bloembollencultuur" en andere ver enigingen, geestelijken en directeuren van bedrijven. Namens de inwoners bood de heer W. C Witteman de burgemeester en diens echt genote een reis naar de mooiste steden van Italië aan, benevens een bandrecorder voor meer persoonlijk gebruik. Vele spre kers noemden jhr. Van Nispen: „diploma tiek, eenvoudig, beminnelijk, veelzijdig en scherpzinnig". Tot de vele geschenken be hoorde een dertigtal bloemstukken. Maandagmiddag was er in Haarlem weer een Sinterklaasfeest, dat door de Commis sie uit de Nederlandse Onderwijzersver eniging, afdeling Haarlem, georganiseerd werd. Dit keer voor leerlingen van de der de klas van dertien lagere scholen. Voor de pauze werd onder de bekwame regie van Henk Bakker door de Haarlemse Onder wijzers Toneelvereniging het stukje „De kok en de dieven" van Johan Schaake op gevoerd. Na de pauze volgde het filmpje „Circusvrienden". En in de pauze en tus sen de bedrijven werd gezongen onder lei ding van de heer P. A. Teerling, hoofd van de Van Zeggelenschool. Niet alleen de kin deren, maar ook de ouders haalden hun har ten nog eens op aan „Zie ginds komt de stoomboot", „Zie de maan schijnt door de bomen" en aan het voor ons onbekende „Ha, Sinterklaas met je mantel en je mij ter". Men merkte, dat het nog maar vier nachtjes slapen is, voordat het zover is. De liedjes werden vol enthousiasme gezongen, soms bijna geschreeuwd, zodat Sinterklaas deze vele kinderen wel gehoord moét heb ben. De keuze van het toneelstukje „De kok en de dieven" van Johan Schaake was ook dit keer erg geslaagd, vooral wanneer men de gemiddelde leeftijd van een kind uit de der de klas van een lagere school in aanmer king neemt. De meesten van hen hebben dan ook hard gelachen om de list van de kok, die de stoelen van twee dieven met lijm insmeerde, zodat ze onmogelijk meer konden ontsnappen. Het inlassen van de liedjes in de hier en daar wat zwakke tekst was een knappe vondst. Daardoor werd de soms wat verslapte aandacht van de kinde ren onmiddellijk weer naar het toneel terug getrokken. En die aandacht bleef ook na de pauze bij de vertoning van het filmpje „Cir cusvrienden". Na afloop hiervan konden we de kinderen een zucht van verlichting horen slaken, toen ze Pinto, hun paard weer van Boer Beasley terugkregen, maar misschien was die zucht ook wel bedoeld om uit te drukken, hoe heerlijk ze het feest hadden gevonden en hoe jammer, dat het alweer af gelopen was. Woensdag 10 december wordt in het schoolgebouw van de Linnaeusschool in Haarlem-Zuid de jaarvergadering ge houden van de Nederlandse Montessori vereniging. Na afloop van de vergadering, die om drie uur 's middags begint, wordt om half acht een propaganda-avond ge houden, waar drs. J. A. Schreuder zal spre ken over „Waarom sturen wij onze kin deren naar een Montessorischool?" Na de pauze zal een forumdiscussie worden ge houden, waarvoor door de aanwezigen schriftelijke vragen kunnen worden inge diend. Aan het begin van de avond geven de leerlingen van de Linnaeusschool een ritmische uitvoering. De Haarlemse dienst van Openbare Werken is op het ogenblik bezig met de verbreding van de Oude Weg, waar voor de raad in mei van dit jaar een krediet van acht ton heeft gevoteerd. Deze verbreding is na de openstelling van de Prinsenbrug nodig geworden om een bétere verbinding mét het in dustrieterrein in de Waarderpolder te krijgen. De Vereniging tot bevordering van de belangen van Astmatici hield een ge- spreksavond, waarbij een forum be staande uit een onderwijzeres, een huis moeder, een huisarts, een leraar heilgym nastiek en een werkgever zijn visie gaf op vele problemen, die er ten aanzien van astma bestaan. Als gespreksleider trad op de heer De Smalen. Vóór de pauze kwamen ter sprake de behandeling van het astmatische school kind, de invloed van de verhoudingen thuis op de gezondheid van de astmapatiënt en evenzo die in het werkmilieu waarna de voor- en nadelen van verschillende soor ten sportbeoefening door de leraar heil gymnastiek onder de loupe werd geno men, aangevuld met goede raad van de aanwezige arts. Na de pauze brachten de aanwezigen hun moeilijkheden ter sprake. Een van hen sprak over de goede resultaten die zijn echtgenote met een bepaalde kuur had verkregen. Vervolgens kwam het ver band tussen dauwworm en astma ter spra ke en de rol, die het klimaat speelt bij het ontstaan van astma-aanvallen. Ook waren er vragen over bepaalde voedings stoffen, over het dragen van wollen onder- kleding en de invloed van nervositeit op het ontstaan van een aanval. In vele ge vallen kon geen definitief antwoord gege ven worden, daar de oorzaak van de kwaal bij ieder anders ligt en elke patiënt indi vidueel bekeken en behandeld moet wor den. Architect N. de Jong maakt gewijzigd schetsplan Naar wij vernemen is de uitbreiding van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg in Haarlem in een nieuw stadium gekomen, waarbij aan de architect, de heer Nic. de Jong uit Utrecht, opdracht is gegeven een nieuw schetsontwerp te maken voor de vleugel, die aan het bestaande gebouw zal worden gebouwd en die onder meer zeven klasselokalen, een gymnastiekzaal, een tekenzaal en een aula zal omvatten. Door de moeilijkheden op het gebied van de scholenbouw heeft men deze uitbrei ding, waarvoor reeds in 1956 een schets ontwerp was gemaakt, enige tijd moeten laten rusten. Onlangs zijn echter de be sprekingen met Den Haag weer opgevat, die resulteerden in de nieuwe opdracht. Het nieuwe schetsontwerp zal daarna door het ministerie moeten worden goedge keurd. Als alles naar wens verloopt, hoopt men nog in de loop van het volgend jaar met de uitbreiding te kunnen beginnen. Het nieuwe plan zal kunnen worden uit gevoerd, zonder dat daarvoor een dubbel woonhuis ten westen van het hoofdgebouw aan de Zijlweg zal behoeven te worden ge sloopt. Vermoedelijk zal dit huis in de naaste toekomst toch moeten verdwijnen, omdat het buiten de rooilijn voor de ver lengde westelijke randweg ligt. De nieuwe vleugel van het lyceum zal de afsluiting vormen van de noordoostelijke hoek van het. kruispunt van Zijlweg met randweg. Advertentie Raamsingel, hoek Houtplein Haarlem - Tel. 14384 De landbouwer A. C. Wilderom aan de Ringweg in Spaarndam is maandagmiddag onderscheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau wegens veertigjarige trouwe dienst op het landbouwbedrijf van de heer B. Biesheu vel. Burgemeester drs. J- J. M. Visser heeft de onderscheiding uitgereikt. Tevens ont ving de heer Wilderom het erediploma van de C. B. T. B.. De werkgever beloonde de trouw met een bromfiets met toebehoren Schorsing opgeheven Ds. H. Goedhart, hervormd predikant te Delfshaven, is in beroep gegaan tegen de schorsing die hem was opgelegd toen hij was voorgegaan in de Hervormde Ge meente te Katwijk aan Zee in een beurt die niet was uitgegaan van de kerkeraad. De commissie voor het opzicht vanwege de Generale Synode van de Nederlands Her vormde Kerk heeft thans het besluit van de provinciale commissie van Zuid-Hol land vernietigd en volstaan met een ver maning aan ds. Goedhart. Het koperen jubileum van de heer H. M. Bakker, bode op het raadhuis in Overveen is gistermorgen in kleine kring gevierd. Namens het secretarie-personeel overhan digde de gemeentesecretaris, da heer G. van Eek, de jubilaris een kist sigaren. In de burgemeesterskamer sprak burgemees ter di'. D. H. Peereboom Voller de heer Bakker waarderend toe en bood hem enig knutselgereedschap aan. Ook namens de raad ontving de heer Bakker enige instru menten voor de beoefening van zijn hob by. Gebrekkige organisatie De voorstellingen van de musical „Met zee meer min", die Amsterdamse studen ten van maandagavond af gedurende vier avonden onder auspiciën van het. Pauze theater in „Die Raeckse" in Haarlem zou den houden, gaan niet door. Op een raam biljet op de toegangsdeur heeft de zaal houder hiervan maandagavond medede ling gedaan. De oprichter van het Pauzetheater nam enige tijd geleden contact op met de zaal houder van „Die Raeckse". Hij zei voor een actie van het Prins Bernhardfonds (..Langspeelplaat") voor vier avonden een zaal te willen huren. De zaalhouder bood de zaal goedkoper aan met het oog op het charitatieve karakter van de voorstellin gen. Enkele dagen voor de eerste voor stelling was er echter nog geen toestem ming van de politie beschikbaar en deze bleef om verscheidene redenen achterwege. Gisteravond heeft de zaalhouder de be zoekers de zaak uiteengezet. Dezen zagen wel in, dat de zaalhouder geen schuld had aan de gang van zaken en zij gingen dan ook rustig naar huis. Bij een der middenstanders, die zich be reid hadden verklaard plaatskaarten voor de voorstellingen te verkopen, konden de bezoekers van gisteravond hun geld te rug krijgen. Behalve deze middenstander en de zaalhouder, zijn uiteraard ook de Amsterdamse studenten, die de voorstel lingen zouden verzorgen en in zekere zin het Prins Bernhardfonds de dupe gewor den van de gebrekkige organisatie. Een boekhandlaar, die op de aankondi gingen als kaartenverkoper stond vermeld, bleek met de hele organisatie niets te ma ken te hebben. AMSTERDAM De beurs heeft de eerste dag van deze week met een rustige handel in vrijwel al le sectoren ingezet waarbij de koersen van de internationale waarden door elkaar een goed prijshoudende tendentie ver toonden vergeleken bij de slotkoersen van vrijdag jl. Dit was merendeels een navol ging op de hogere slotkoersen van vrijdag uit Wallstreet. Politiek zowel als op het ge bied van het bedrijfsleven was gedurende het weekeinde vrijwel geen nieuws bin nengekomen, dat van invloed kon zijn op de koersvorming van de aandelen ter beur ze. De situatie in Berlijn bleef onveran derd. Middenkoersaanbod was oorzaak van een lage opening voor de Philips aande len, die het thans zonder steun van het buitenland moesten stellen. Al spoedig bleek de openingskoers op 410V2 te laag te zijn want op slechts geringe vraag steeg de koers tot 412'/2, vrijwel onveranderd bij vrijdag. Unilever opende een puntje hoger maar viel terug op de vorige slot- prijs. AKU lag goed in de markt, plus 2 punten, mogelijk op de voorgenomen sa menwerking van dit concern met de n.v. Nivovlas voor de vervaardiging van lin nengarens. K.L.M. werd onveranderd ver nomen en Kon. Olie bleef goed prijshou dend. De arbitrage wilde eerst de ope ningskoersen van Wallstreet afwachten, alvorens nieuwe posities aan te gaan. Van de cultures konden aandelen H.V.A. de hoge koers van 135 die voor de stukken gedurende de niet-officiële ochtendhandel werd betaald niet benaderen en werden 1 punt hoger dan vrijdag verhandeld. Het Ethiopische bedrijf van de H.V.A. zal in een aparte onderneming worden onderge bracht. Deli was een gulden hoger. De scheepvaarten waren eerder lager. Ver moedelijk vonden verkopen plaats om straks te kunnen inschrijven op de aan staande emissie van Van Ommeren, die ter beurze gunstig wordt beoordeeld. Aan delen Van Ommeren werden prijshoudend tot eerder iets lager (algemene stemming voor de scheepvaarten) geadviseerd. De storting op de 250 miljoen 4Vs per cent staatslening was niet van invloed op de koersen van de staatsfondsen die door elkaar iets beter waren. De introductie- koers van de niet-royeerbare certificaten Papierfabriek „Gelderland" werd op 425 getaxeerd. Op de incourante markt deden deze stukken voorheen 445 percent. Pro longatie 314 percent (ANP). NEW YORK De bescheiden actieve markt van giste ren werd wat verlevendigd door een wil lige stemming in elektronische, individuele, staal-, voedsel-, communicatie- en chemie- fondsen. Enkele tabakswaarden vooral American Tobacco en Universal stegen scherp. Bij de farmaceutische, vliegtuig- bouw-, scheepsbouw-, woningbouw- en kantoorinstrumenten-aandelen waren vas te plekken. De latere koersen toonden een daling aan beneden het hoogste dagniveau. Maar de verkopen werden in toom gehou den door nieuwe vraag na elke daling. Deze derde achtereenvolgende stijging na de scherpe daling weerspiegelde hogere bouwcijfers, vastere koperprijzen en het succesvolle afschieten van de Atlas-raket. Enkele individuele fondsen profiteerden van gunstig bedrijfsnieuws. De autofond sen fluctueerden binnen nauwe marges; zij waren ondanks goede verkoopcijfers ver deeld. Het industriegemiddelde kwam van 557,46 op 560,07; dat voor spoorwegen van 155,68 op 156,02 en dat voor openbare nuts bedrijven van 85,25 op 85,66. De aandelen- omzet daalde van 4.120.000 tot 3.800.000. Van de 1258 verhandelde fondsen sloten er 643 hoger en 399 lager. (UPI). 3-3H"/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 "lo Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref PhilipsGloeil Unilever Wilton Fy en oord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union ""idewater Slotkoers gisteren 90»/i8 94 110 87 9514 9554 96J4 106 237 J4 360 185 335 187*41 298 !/2 41154 §B3V* 455'/2 2061/2 153 78634 190,90 184 66 104,— 151 152 134 54 128-54 253 12954 f 131,60 240 12554 181 197 183 58l5/ie 49 85^ 48)4 80-54 23n'in Heden 13.45 uur 90 94)i 110 234-54 360 184 335 186 298 404 449 205 153 780 188.30 182 6654 f 104 150 148 131 127 127 f 131.50 240 125)4 197 59 49 54 85-34 48>/2 80)4 23 '4

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5