koop 't in de gierstraat Junqham 3iaa(,diaak max een heex De „Stille Armen" hopen op Uw Kerstgave Commissaris van politie te Velsen gaat met pensioen DINSDAG 2 DECEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zeg het met bloemen. R. J. Junius Ingerman over Europeanen in Kongo Jaarvergadering federatie Haarlem P.v.d.A. REISWEKKERS Wintercompetitie VHS jjygrvEW*g] I r\ Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Kamer van Koophandel SI S! DOOR VERSE SINAASAPPELOOGST NU GEVITALISEERD Kort nieuws Stort nog heden op giro 273107. Degenen, die u reeds voorgingen, zijn vermeld op pag. 1 vanderhammen Oliebollenavond Partij van de Arbeid Haarlem 1.2.3.4.5 Aan de heer J. P. Weyburg, commissaris van politie te Velsen is op zijn verzoek per 1 februari 1959, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend. De heer Weyburg, die 65 jaar geleden te Utrecht werd geboren, trad, na in die stad lager en middelbaar onderwijs te hebben genoten, in 1913 in militaire dienst. Als reserveofficier bij de artillerie was hij gedurende de gehele mobilisatie van 1914 tot 1918 onder de wapenen. Zijn carrière bij de politie ving aan in zijn gebopr testa de en wel op 18 septem ber 1918; hij kreeg onmiddellijk de rang van adjudant-inspecteur. Tien jaar later was hij hoofdinspecteur en waarnemend commissaris. In Utrecht was hij onder andere chef van de verkeerspolitie en chef van de bereden politie. Op 1 juli 1936 volgde zijn benoeming tot commissaris van politie, tevens com missaris van de Rijkspolitie te Velsen. In Velsen Velsen telde bij het optreden van com missaris Weyburg 45.500 inwoners. De po litie was 56 man sterk; voor surveillance diensten waren een brigade Rijksveld- wacht en een groep der Koninklijke mare chaussee ter beschikking. De sterkte van het politiekorps in de gemeente Velsen is thans, met inbegrip van de uitbreiding voor de tunnelbewa king, 129 man. Maar ook Vélsens bevol king is gegroeid, tot ongeveer 62.000 zielen. Opbouw Uiteraard werd de opbouw van het korps onderbroken door de oorlogsjaren, temeer omdat Velsen deelde in de weinig gewaar deerde bijzondere belangstelling van de bezetter, bij wie het Velsense politiekorps bepaald niet gunstig stond aangeschreven, behoudens enkele verraderlijke figuren. Weigering tot medewerking aan bepaal de maatregelen van do bezetter, weigering om te verschijnen op een receptie van een N.S.B.-burgemeester en vermoedens in zake overzeese contacten waren voldoende aanleiding tot het opsluiten van commis saris Weyburg in de gevangenis te Am sterdam. Dit werd gevolgd door een jaar gijzelaarschap te Gestel en daarna te Amersfoort. Na zijn invrijheidsstelling dook commissaris Weyburg onder; hij be kleedde, onder een schuilnaam „bepaalde functies" in de verzetsbeweging te Haarlem. Na de bevrijding werd commissaris Weyburg opgedragen tijdelijk het com mando over het Haarlemse politiekorps op zich te nemen. Particuliere belangstelling De particuliere belangstelling van de heer Weyburg gaat uit naar vele dingen die van groot belang zijn in onze samen leving. Zo is hij voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het red den van drenkelingen; hij is in het bezit van de koninklijke onderscheiding voor Menslievend Hulpbetoon. Voorts is de heer Weyburg voorzitter van de afdeling Velsen van het Nederlandse Rode Kruis. Hij heeft altijd bij de politie het beoefe nen van de sport aangemoedigd en hij is vindingrijk gebleken bij het zoeken naar middelen om vele takken van sport te stimuleren. Zelf beoefent hij de atletiek, de zwem- en de schermsport; voorheen ook de ruitersport. Ook in 1958 nam hij deel aan de Vierdaagse en hij hoopt dit seizoen voor de vijfde maal het vaardig heidsdiploma N.O.C. te behalen. De heer Weyburg heeft niet het voor nemen na zijn pensionering Santpoort, waar hij reeds zovele jaren woont, te verlaten: „Waar zou ik het beter kun nen hebben: bos, duinen, strand en de zee, alles heb je hier bij elkaar". Opvolging Wie commissaris Weyburg zal opvol- Advertentie 5 DECEMBER Voor een groot aantal leden van de Buurtvereniging „Ovérveen" heeft de heer R. J. Junius Ingerman vrijdagavond in de kleine zaal van gebouw „Domi" in Overveen een boeiende auserie gehouden over „Het leven der Europeanen in de Belgische Kongo". Spreker heeft zijn ge hoor geconfronteerd met het rassenvraag stuk en verteld dat men in de Belgische Kongo niet van „Little Rock" weet. Blank en zwart gaan er naar dezelfde scholen. Spreker ging uitvoerig in op zijn erva ringen bij dr. Albert Schweitzer, die hij in Lambarene heeft ontmoet. Voorts ver haalde de heer Ingerman op vaak geesti ge wijze van zijn ervaringen met de ne gers in de dertiger jaren waar toendertijd nog zeer primitieve toestanden heerste. Toen hij er later in 1951 terugkeerde, was er veel veranderd Na de pauze vertoonde de heer Inger man een aantal lantaarnplaatjes van de Belgische Kongo en liet hij negermuziek horen. De voorzitter van de buurtvereni ging. de heer J. H. Senff. heeft de spreker ingeleid en na afloop bedankt. J. P. Weyburg gen is niet bekend. In het eerstvolgende Politieblad zullen per advertentie solli citanten worden opgeroepen voor korps chef van de Velser politie. Op de maandagavond gehouden jaar vergadering van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid zijn de aftre dende leden van het federatiebestuur de heren J. Willemse (voorzitter), E. J. Lo- dèwijks (2e voorzitter), J. W. Levij (le secretaris), H. Verdoorn (2e secretaris), H. H. Tork (penningmeester), W. F. Hap- pé, D. J. A. Geluk en mevr. L. Verkijk- Bleeker herkozen. In de plaats van mevr. E. Smitz-Peper, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd gekozen mevr. M. van der Wal-Duyvendak. De heer J. Prikkel werd gekozen tot lid van de kascontrole commissie. De jaarverslagen van de sec retaris en de penningmeester werden on gewijzigd vastgesteld. Uit hot jaarver slag blijkt dat de Partij van de Arbeid in Haarlem op 1 oktober 1957 3510 leden tel de. Op 30 september 1958 bedroeg het aan tal leden var. de federatie 3242, een ver lies van 268 leden. Advertentie met radium, betrouwbare wekkers, shockproof. Inderen etui's van verschillende kleur v.a. f 23.50 Bij Uw horloger-juwelier De wintercompetitie bij VI-IS vordert snel. In de hoofdgroep blijft G. B. v. d. Velde onverstoorbaar voortgaan op het goede pad. Tot nu toe blijkt hij weinig ontzag te hebben voor zijn tegenstanders. Ditmaal gaf hij Tj. de Jong geen schijn van kans toen deze laatste al vrij spoedig een belangrijke fout maakte. P. Brommer blijft teleurstellen. Eerst verloor hij zijn afgebroken partij tegen A. C. v. d. Tak, om vervolgens geheel tegen de verwachting ook tegen H. A. v. d. Bogaard het onderspit te delven. C. Koster maakte tegen mr. Snoeck Henkemans een kostbare vergissing. In een lastig eindspel meende hij nog goede winstkansen te heb ben, maar zijn tegenstander ontnam hem nu zelfs door goed spel het. halve punt. De stad aan de kop luidt nu: 1. G. B. v. d. Velde 4 4 - - 4 2. R. Mol 4 3 1 - 3V» 3. J. Blokker 4 2 2 - 3 4. C. Koster5 3 - 2 3 5. ir. A. M. Schneiders ..321- 2'/z De uitslagen luiden: Groep 1: H. BosscherC. Koster 0-1, J. BlokkerR. van Dijk 1-0, A. C. v. d. Tak— P. Brommer 1-0, P. BrommerH. A. v. d. Bogaard 0-1, A. C. v. d. TakR. Mol 0-1, C Kostermr. G. Snoeck Henkemans 0-1, Tj. de JongG. B. v. d. Velde 0-1, P. A. van DrielJ Blokker remise. Groep 2: Mevrouw Maljaars KokS. W. v. d. Peijl 0-1. J, JanzenW. J. Saeijs 0-1, J. JonckbloedtW. Kievit 0-1, J Janzen J. Bauer 0-1, B. HalberstadtG. Kruup0-1, P. J. Frismevrouw Maljaars Kok 1-0, P. KoezeH. Bruggink 0-1. ,T. Jonckbloedt W. Krijnen remise, mejuffrouw N. Bijster— W. J. Saeijs remise. Groep 3: A. H. van KuipersTh. Thijse- ling 0-1, N. W. HilleJ. Wagener 1-0, F. E. HijmansJ. Twisk remise, E. Hundepool G. de Vries 0-1, J. BalmJ. Janzen 0-1. J. SchaapA. D. van Steenis 1-0, A. D. van SteenisK. Nederkoorn 1-0, F. J. van Ton gerenJ. Balm 1-0, N. W. HilleK. Neder koorn 1-0, J. SchaapJ. Twisk 1-0, P. J. GeerlingsF. W. Barthel 1-0. Rectificatie: F. W. Barthelir. B. A. Geerlings 1-0. Groep 4: F. OlieA. Hens remise, Fr. HoekH. Slenters 1-0, G. de GrootJ. H. Bakker 1-0. J. H. Bakker—F. Olie 0-1, G. de GrootH. Slenters sr. remise. De competitie wordt dinsdag 2 december voortgezet. siAm Een oploop, kondigde juffrouw Vleuge laar aan terwijl ze haar hoofd tussen een herenslipje en een pullover stak om via de etalage beter naar buiten te kunnen kij ken. Zo, zei Hinniks, de chef van de afde ling wat leven in de brouwerij. Kunnen we goed gebruiken. Wat een sinterklaas- week! Met deze slappe omzet kunnen we wel op het dak gaan zitten. Hij zit niet op het dak, zei juffrouw Vleu gelaar hij staat op de hoek van de straat. Een groep kinderen houdt hem te gen. Ze zingen een liedje, geloof ik.. Nee maar. Over wie hebt u het toch, informeerde meneer Hinniks geïrriteerd. Zou u die overhemden niet eens netjes opstapelen? Scht, deed juffrouw Vleugelaar en ze wuifde met een hand achter zich Scht. Nu jaagt hij met zijn staf de kinderen weg. Heb je ooit van je leven.En ze noe men hem nog wel de kindervriend.. Mèn, noemt hem zo, verbeterde me neer Hinniks u heeft het zeker over Sin terklaas. Over haar schouder probeerde hij nu ook tussen het slipje en de pullover door te kijken. Hè, u blaast me in mijn nek, hij komt deze kant uit, vervolgde ze haar reporta ge, terwijl ze haar schouders naar boven trok Nu loopt Zwarte Piet voor hem uit. Hij probeert ruim baan voor Sinter klaas te maken. Ze komen deze kant uit. ja.ja. Snel trok juffrouw Vleugelaar haar hoofd terug, waardoor de neus van de heer Hin niks een gevoelige klap kreeg. Hij stond dan ook op het punt een kernachtige ver wensing te laten horen, toen de winkeldeur met een zwaai geopend werd en Zwarte Piet op de drempel stond. Deze wierp een doordringende blik op kasten en toonban ken en trok na deze inspectie Sinterklaas aan de mouw naar binnen. Tegelijkertijd stapten juffrouw Vleugelaar en meneer Hinniks naar voren: U wenst.heren? Met een achterdochtige blik keek Sinter klaas de winkel rond Is het hier..? begon hij tegen Piet. Jawel Monseigneur, antwoordde Piet Een hoed, ging hij voort zich tot de bei de verkopers wendend Een hoed voor Monseigneur. Een hhhhh-h-h-hoed, herhaalde juf frouw Vleugelaar Een hoed. Welzeker, een hoed Deze toonbank alstublieft, wilt u mij maar volgen. Achter elkaar liepen ze naar de toonbank die juffrouw Vleugelaar aangewezen had. Gaat u zitten, zei juffrouw Vleugelaar tot Sinterklaas en ze maakte een uitnodi gend gebaar. Nee, sprak Sinterklaas bot Neen. Ik blijf staan. Ik wil overzicht hebben. Geeft trouwens ook meer overwicht, staan. Ja, ik wil een hoed. Hij zette zijn mijter af en streek zich over de schaarse witte haren. Al vijf eeuwen of iets meer of iets minder doet er niet toe, ik ben de tel kwijt geraakt loop ik met dat rooie ding op mijn hoofd. Ik zeg tegen Piet, Piet, zeg ik, ik heb genoeg van dat gemijter, ik wil een hoed, een echte, een heren, een moderne, één van deze tijd. Stelt u zich eens voor, juffrouw, vijf eeu wen altijd met dezelfde hoed op te lopen. Tjatja, zei juffrouw Vleugelaar. Ja, zei Sinterklaas. Kwam de mot nu nog maar in dat ding, maar nee, Piet zet hem elke avond in de motteballen. Geen mot dus. En zwaar dat zo'n ding is, zwaar.. Na elke tocht over de daken heb ik loeiende hoofdpijn. Op een keer zeg ik tegen Piet, Piet, zeg ik, koop nou eens een mooi rood wollen ijsmutsje voor me. Dat is warm en licht. Maar denkt u maar niet, dat Piet dat voor me koopt. Hij heeft wel een uur tegen me zitten zemelen over eer bied, eergevoel en eerbaarheid. Het leek wel of hij de woorden uit een woordenboek voorlas. Dan maar een hoed, zeg ik. Ik kreeg opeens verschrikkelijke zin in een hoed. Een herenhoed. Een echte. Maar ook daar wilde hij niet aan. Tot vandaag. Ik zeg: „J'en ai assez!" hetgeen in het Spaans betekent: Ik heb er tabak van. En daar sta ik dan. Ja, ja, zei juffrouw Vleugelaar. Haar wangen vertoonden twee ronde rode plek jes van opwinding U wilt dus een hoed. Zoals ik gezegd heb: Ik wil een hoed, zei Sinterklaas. Hij wierp een zijdelingse blik op Zwarte Piet, maar die was er bij gaan zitten en keek met een gezicht van het-kan-mij-niet-meer-schelen de winkel rond. Juffrouw Vleugelaar draaide zich om en opende een kast. Ze opende tevens het uit zicht op enige rijen hoeden. Wat vindt u van deze? vroeg ze, terwijl ze Sinterklaas een slappe zwarte vllthoed aanreikte. Ach nee, zei Sinterklaas Ik ben geen dominee. Deze dan, zei juffrouw Vleugelaar en ze overhandigde Sinterklaas hetzelfde mo del in het grijs. Hè nee, zei Sinterklaas Ik ben geen handelsreiziger. Nou, mompelde Zwarte Piet tussen zijn tanden Een goodwillreiziger. Deze. Ditmaal was het een groenachtigbruin hoedje met een veertje tussen lint en bol. Bah, riep Sinterklaas uit Waar ziet u me voor aan? Voor een jager op groot wild? Ik, de kindervriend? O, zei juffrouw Vleugelaar geschrok ken. En vlug greep ze lukraak naar iets anders. Een bolhoed. Aarzelend nam Sinterklaas de bolhoed aan en zette hem op. Hm, zei hij Tja, zei hij Wel net jes. Wat vind jij Piet? Een róóie bolhoed, géén zwarte, zei Piet. Een rooie. zei Sinterklaas Een rooie. Ik wil geen rooie. Ik kan geen rood meer zien. Ik ben al kleurenblind van al dat rood.. Bij wijze van spreken, voegde hij er voorzichtigheidshalve aan toe. Dan géén bolhoed, zei Piet rustig Laat u maar eens iets anders zien, juf frouw. Een hoge hoed., probeerde juffrouw Vleugelaar, terwijl ze nu alleen naar Piet keek. VEEVERVOCRll <^2$ v—l Ook zwart, zei Piet met klem Komt gar nicht in frage. Wat spreekt-ie mooi Spaans, dacht juf frouw Vleugelaar en vol aanbidding keek ze hem aan. Wacht, zei ze hardop Ik heb nog iets anders voor u. Heel modern. Ze bukte zich en trok een la open. Nieuwsgierig boog Sinterklaas zich over de toonbank. Een pet, juichte hij. Dat is het. Een pet. Ja, kwam juffrouw Vleugelaars stem uit de diepte. Maar ik zoek een rooie pet, er moet hier ergens een rooie pet tussen liggen. Maar Sinterklaas was haar voor. Hij hing nu op zijn buik over de toonbank en greep een pet met grote zwartwitte rui ten. Daar heb ik nu mijn hele leven al naar verlangd, zei hij innig en terwijl hij de pet opzette bekeek hij zich niet welbehagen in de spiegel. Nee, zei Piet Nee, nee, neeneenee. Basta. Bastissimo! Ja, zei SinterklaasJa, ja, jajaja. Ca- ramella (hetgeen in het Spaans een ver bastering van caramba is). En wie moet dat betalen? zei zwarte Piet terwijl hij opstond en met een drei gend gezicht voor Sinterklaas ging staan. Ik, zei Sinterklaas. Hij tilde zijn tab berd op en haalde een beursje uit de zak van zijn zijden onderjurk. Wel voor de.zei Zwarte Piet nu in on vervalst Nederlands. Maar Sinterklaas had de juffrouw al naar de kassa meegetrokken en voordat Piet besefte wat er allemaal gebeurd was, stond Sinterklaas al voor de winkel op hem te wachten. Sinterklaas met zijn ruitenpet op. Met de ingepakte mijter onder zijn arm. Een pet, zei meneer Hinniks nadat hij beleefd buigend de deur achter Piet geslo ten had. Een petEn ik dacht nog wel dat ze inkopen zouden doen voor de hele stad. Mijn omzet, mijn omzetIn wan hoop stak hij de handen omhoog. —Als dat maar goed gaat, zei juffrouw Vleugelaar die inmiddels haar hoofd weer tussen het herenslipje en de pullover ge stoken had. Ik zie een agent naderen. Hij houdt Sinterklaas tegen. Hij haalt een boekje uit zijn zak O, o.o.. BEVALLEN van een zoon: 29 novem ber: M- Duindam-de Groot; J. Kromkamp- Dijkstra; J. van Langeraad-van Paasschen; H. Gouman-Lutraan; 30 november: G. de Jong-Overkleeft; P. W. Bakker-de Rooij; M. van der Molen-Koppen; H. M- Peper- koorn-Kastermans; J. C. Rosenhart-de Boer; J. M. Potma-Rodenburg- BEVALLEN van een dochter: 29 no vember: M. Duindam-de Groot; T. Leen- slag-Dijkmans (2 dochters); B. H. Klok- Kamp; M. Schouten-van der Wart; D. M. van den Bosch-Vinck; 1 december: A. van Norde-Smit; F. Noorden-Snijder; J. A. H- Hegedüs-van den Ham; L. J. Burghout van Toombergen; E. Horeman-Glas. ONDERTROUWD: 1 december: G. R. de Vries en M. Metzger. GEHUWD: 1 december: H. M. Reijndorp en T. J. Tijsma. OVERLEDEN: 27 november: H. Brug- gencate-de Kok, 75 j„ Floraplein; 28 no vember Th. J. Weijers, 61 j„ Voorzorg- straat.; A. C. van Roon-Mertens, 84 j., Rijksstraatweg; 29 november: P. Punt, 68 j Arnold.ystraat; H. L. Snoek, 77 j„ Scho- terveenstraat; G. A. Nonhebel-Lasschuit, 84 j„ Delftlaan; 1 december: W. Weber, 72 j„ Plazepaterslaan- Utrecht,. Doctoraalexamen geschiedenis: zuster A. J. M. Alkema Rotterdam. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: mej. L. Hollander, Utrecht; G. W. J. Bekma, Devente:B. J. Karsdorp, Meppel. Kandidaatsexamen tandheelkunde: G. H. Sluis. Haarlem. Doctoraalexamen sociologie: A. M. v. d. Vroecke. Utrecht. Semi-artsexamenE. Laver- man, Hilversum: mej. H. C. Polderman. Dirks- land. Artsexamen: F. A. M. Janssens. Venlo. Tandartsexamen: E. P. baronesse van Ittersum- Vos. Zeist: F. D. Padt. Amsterdam. Kandidaats examen sociale geografie: A. J. Post. Utrecht; R. S Hulst. Utrecht. Doctoraalexamen sociale geo grafie: mej. M. A. v. d. Hoek, Pernis. De promo tie van mej. H. C. v. d. Meer op 28 november geschiedde cum laude. Advertentie In de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken aan het Nassauplein in Haarlem is mejuf frouw B. Roozen, adjunct-secretaresse van de Kamer van Koophandel, maandag har telijk gehuldigd naar aanleiding van het feit, dat zij 25 jaar in dienst van de Kamer was. Buiten het bestuur van de Kamer, leden van de commissie Vestigingswet en het personeel, gaven de oud-voorzitter van de Kamer, de heer Ch. E. Visser en de oud secretaris, jhr. dr. J. C. Mollerus van hun belangstelling voor dit jubileum blijk. De voorzitter van de Kamer, de heer B. F. Enschedé sprak als eerste mejuffrouw Roozen in waarderende bewoordingen toe. Ondermeer zei hij het tekenend voor haar te vinden dat zij op de dag van haar jubi leum normaal haar dagelijkse taak heeft willen doen. Namens de Kamer bood de heer Enschedé als jubileumcadeau een kleinbeeldcamera aan. De heer B. W. Lasschuit onderstreepte als voorzitter van de commissie Vestigingswet de prettige samenwerking en grote steun die de com missie steeds van mej. Roozen heeft on dervonden. Hij overhandigde haar als blijk van erkentelijkheid hiervoor een pa- raattas en diverse cameratoebehoren. De secretaris van de Kamer, mr. A. G. de Blécourt dankte mej. Roozen tenslotte me de namens het personeel voor haar pretti ge collegialiteit. Hij liet zijn woorden ver gezeld gaan van een vulpen en een boek werk. Advertentie Daardoor nog gezonder nog geuriger! Proef nu Si-Si geniet van de nieuwe verse sinaasappeloogst in Si-Si de zoete oogst van zonnige, verse sinaasappels en drink drink gezondheid in. levenslust, vitaliteit drink Si-Si drink nü gevitali- seerde Si-Si! Per drie-kwart liter slechts 57 cent! Si-Si is nu helemaalde edelste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit! Betere paden. Ter verbetering van de toegangspaden naar de speeltuin aan de Plantsoenlaan in Zwanenburg vragen B. en W. van Haarlemmermeer de gemeenteraad een krediet van 7500. Over de kop. Een 18-jarige Haarlemse betonvlechter is zondagnacht om kwart over twaalf op de Schipholwe» in Haarlem met zijn fiets over de kop geslagen, toen zijn tas van het stuur viel en tussen de spaken van het voorwiel raakte. Met vermoedelijk een linkerkniefractuur werd dc jongeman per GG en GD naar het Grote Gasthuis in Haar lem overgebracht. Advertentie technisch speelgoed jansweg 1 - Haarlem - tel. 16219 de betere speciaalzaak grotere keuze deskundige voorlichting 100service j royale parkeerruimte doorlopend geopend van 922 uur De Partij van de Arbeid in Haarlem houdt op zaterdagavond 27 december in het gemeentelijke Concertgebouw aan de Lange Begijnestraat haar traditionele oudejaarsbijeenkomst, de z.g. oliebollen avond. Voor dit doel is het gehele gebouw gehuurd. In alle zalen zal de aanwezigen een programma aange boden worden. Medewerking verlenen het Harmonieorkest Haarlem, het cabaretge zelschap De Valreep, Rien Baartman en Maaike Hobbel met poppenkast Merlijn en het Surinaams ox-kest de Guyana's. Het lid van de Tweede Kamer ir. S. A. Posthu mus zal de oudejaarsrede uitspreken. De avond wordt besloten met een bal waarbij het dansorkest van de Harmonie Haar lem voor de muzikale begeleiding zal zor gen. Advertentie Met spoed naar kraamkliniek? Bel een „ATAX", dag en nacht U belt nooit vergeefs.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7