QPanda en de olie^boertjes Saldo banken met f 195 min. gedaald door onder andere de staatslening HOORTOESTELLEN HOORBRILLEN Bontekoe - Heemstede Wereldnieuws Vorstgrens blijft in de buurt d.%.9onilunia Beneluxministers debatteerden fel over landbouwharmonisatie Weekstaat Nederlandsche Bank 2 EBU- tekort in november Bod op aandelen Hollandia door bestuur aanbevolen De Oostenrijkse dollarlening Ook in uw badkamer kan een werkbank staan! Lager interimdividend Billiton Maatschappij Spaarcijfers R.P.S. in november Interimdividend Singkep Tin Bod op aandelen Batoe Sumatra Rubber Mij. Ethiopische dochtermij. van de H.V.A. opgericht Driehonderd arbeiders bij Hispano Suiza ontslagen TE BR USSEL Faillissementen Onbeheerd advocaten- archief in kelder gevonden Vice-admiraal Pröpper terug uit Amerika Gamaliël-universiteit in Djakarta gesloten Samenwerking overwogen tussen Peugeot en Flick WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 TER VERSTERKING van haar openmarktportefeuille heeft de Nederlandsche Bank een bedrag aan schatkistpapier overgenomen van de Koninklijke Shell Groep, welke dit schatkistpapier destijds had verworven als tijdelijke belegging in Nederland van een deel van de opbrengst der emissie van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij in februari 1958. Uit de weekstaat van de Centrale Bank per 1 december blijkt, dat het hier gaat om een bedrag van 125 miljoen. Deze post is opgenomen onder wissels enzovoorts overgenomen door de bank, welke post hierdoor steeg van 55,6 miljoen tot 180,6 miljoen. Het is niet zonder meer uit de weekstaat af te leiden, wat de Koninklijke Shell met de opbrengst van deze transactie heeft gedaan. Vermoedelijk is deze post geheel of gedeeltelijk overgebracht naar het buitenland, daar de deviezenvoorraad een achteruitgang laat zien van 70 miljoen. Voor het eerst sinds lange tijd komt op de weekstaat weer een post „schatkist papier waarin saldi van betalingsakkoor den zijn belegd" voor, en wel ter grootte van f 55 miljoen. Deze post heeft een clevie- zenkarakter en bij de opstelling van de deviezenvoorraad wordt hiermede rekening gehouden. Door voormelde afvloeiing is de goud- en deviezenvoorraad gedaald van f 5188 miljoen tot f 5127 miljoen. Het goud bleef onveranderd op f 3881,7 miljoen. De opbrengst van het schatkistpapier, waarin saldi van betalingsakkoorden zijn belegd, komt de schatkist ten goede. Deze heeft bovendien op 1 december de op brengst van de f 250 miljoen AVi percent staatslening 1958 ontvangen. Daartegen over moest zij f 150 miljoen vervallend schatkistpapier honoreren en ongeveer f 20 miljoen op gevestigde staatsschuld betalen. Per saldo is het saldo van de schatkist gestegen van f 400,7 miljoen tot f 539,2 miljoen. De banken Het saldo van de banken is sterk ge daald en wel met f 195 miljoen van f 612 miljoen tot f 417 miljoen. Hierdoor kwa men de banken onder het verplichte kas- reservegemiddelde van f 500 miljoen. Dit is ontstaan, doordat f 142 miljoen bank biljetten werden opgevraagd, de storting OP de staatslening op 1 december moest worden verricht en bovendien een bedrag van f 39 miljoen naar andere saldi moes ten worden overgeboekt. De convertibele valuta vermeerderde van f 825,8 miljoen tot f 831,2 miljoen. Over het algemeen heeft de ultimo de Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 VULPENNEN - BALLPOINTS Alle 1e klas merken met garantie De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand november 1958 van f 17.939.000 (dlr 4.721.000) heeft ge laten. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 12 dezer f 13.452.000 dlr 3.540.000) in goud of dollars betalen, terwijl een bedrag ad f 4.487.000 (dlr 1.181.000) op het door Nederland aan de E.B.U. ver leende krediet in mindering zal worden gebracht. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in minde ring worden gebracht een bedrag van f 6.251.000 (dlr 1.645.000), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijk, Noorwegen en IJs land gesloten consolidatie-overeenkomst in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verreke ningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. f 394.987.200 (dlr 103.944.000) be dragen. Naar aanleiding van een door het Alge meen Administratie- en Trustkantoor te Rotterdam gedane kennisgeving, waarbij dit kantoor namens committenten, een bieding heeft uitgebracht van 300 percent op de aandelen van de Koninklijke Hol landia Fabrieken van Melkproducten en Voedingsmiddelen n.v. merken de voor zitter van de raad van commissarissen en de directie van vermelde vennootschap in een bericht aan aandeelhouders op, dat de n.v., mede dank zij de efficiënt ingerichte fabrieken, haar goede positie ook in de toekomst zal kunnen handhaven. De financiële resultaten zijn in de afge lopen jaren vrij constant geweest, hetgeen zich weerspiegelt in de uitgekeerde divi denden. Wat betreft de vooruitzichten wordt meegedeeld, dat een belangrijke vergroting van de winst respectievelijk dividenduitkeringen is te verwachten. Ge zien het bovenstaande lijkt het niet in de lijn der verwachtingen te liggen dat de waarde, welke de beurs aan de aandelen toekent, belangrijk zal stijgen. Mede daar om menen ondergetekenden de aanvaar ding van de gedane bieding, welke zeer aanzienlijk boven dit nivéau ligt, te mogen aanbevelen. Blijkens de verlies- en winstrekening van 1 januari tot 31 augustus 1958 bedroeg het winstsaldo f 346.498. Over geheel 1957 bedroeg dit f 322.460. Een consortium van zes Westduitse ban ken, onder leiding van de Deutsche Bank heeft van de Oostenrijkse dollarlening van 25 miljoen dollar, die van 3-23 december te New York aan het publiek zal worden aan geboden, een bedrag van tien miljoen dol lar ter plaatsing overgenomen. Naar het bestuurslid van de Deutsche Bank H. J. Abs te Frankfort mededeel de, wordt een ongeveer even groot be drag door Amerikaanse banken en het overige deel door Britse banken overgeno men. De dollarlening zal tegen 96 percent wor den uitgegeven, 5>/2 percente rente dra gen en een looptijd van 15 jaar hebben. De door haar beschikbaar komende Ameri kaanse dollars zullen aan de Oostenrijkse deviezenreserves worden toegevoegd. banken geen moeilijkheden veroorzaakt, maar tengevolge van de vele mutaties op 1 december hebben enige instellingen toch voorschotten bij de Nederlandsche Bank moeten opnemen. Deze post steeg met f 15 miljoen van f 19 miljoen tot f 34 mil joen. De geldmarkt is tot. maandag ge makkelijk geweest, maar tengevolge van de storting op de staatslening verkrapte deze maandag, hoewel niet dusdanig, dat de daggeldrente gewijzigd werd. Advertentie Zie advertentie SCHOUS van 1854 Directie en commissarissen van de n.v. Billiton Maatschappij hebben besloten over het boekjaar 1958 een interim-dividend uit te keren van 5 percent op de aandelen tweede rubriek en van 10 percent op de aandelen eerste rubriek. Vorig jaar werd een interimdividend uitgekeerd van respec tievelijk 7V« en 12V» percent. In november is bij de Rijkspostspaar bank f 6.6 miljoen meer ingelegd dan opge nomen; dit is nagenoeg gelijk aan het spaarverschil in oktober (f 6,5 miljoen), Gewoonlijk liggen de besparingen bij de Rijkspostspaarbank in november hoger dan in oktober. Dat dit thans niet het geval is, is voornamelijk te wijten aan het be trekkelijk lage bedrag aan inleggingen, f 55,2 miljoen. Vooral in de eerste helft van de maand bleven de inleggingen sterk achter, ver moedelijk onder invloed van de uitgifte van rentespaarbrieven door de Bank van Nederlandsche Gemeenten. In hoeverre de aankondiging van de nieuwe staatslening hier ben rol speelt is niet te zeggen. Bij de Rijkspostspaarbank.werd in november 1.958 ingelegd f 55.2 miljoen en terugbetaaid- f 48,6 miljoen, hetgeen een positief spaar verschil opleverde van f 6,6 miljoen (vorige maand -f f 6,5 miljoen en in no vember vorig jaar f 23,6 miljoen). In 1958 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f 114,1 miljoen tegen f 8,0 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo tegoed per ultimo november 1958 be draagt f 2070.1 miljoen (vorige maand f 2063,5 miljoen en ultimo november vorig jaar f 1921,1 miljoen). De raad van commissarissen van de n.v. Singkep Tin Maatschapij heeft besloten een interim-dividend vast te stellen van 4 per cent op de preferente en prioriteits-aan- delen en van 3 percent op de gewone aan delen. (V.j. respectievelijk 4 en 4 percent). In een bericht aan aandeelhouders van de n. v. Batoe Sumatra Rubber Maat schappij, gevestigd te Amsterdam, delen C. Lind en Zonen mede dat zij, hiertoe door een harer relaties gemachtigd, be reid zijn de aandelen van deze maatschap pij over te nemen tegen een koers van 5 percent, indien een voldoende aantal aan delen zal worden aangeboden. De aanmelding kan geschieden tot uiter lijk 22 december. De directie en commis sarissen der n. v. Batoe Sumatra Rubber Maatschappij verklaren, dat zij een bod van 5 percent (netto) op de aandelen der vennootschap zonder meer kunnen aanbe velen, aangezien bij liquidatie der ven nootschap de uitkering ongeveer 3 percent zou bedragen. Onder verwijzing naar hetgeen terzake is medegedeeld in de jaarverslagen over 1956 en 1957, deelt de directie van de n.v. Han- delsvereeniging „Amsterdam" mede, dat de oprichting der Ethiopische dochter maatschappij, welke de naam zal dragen van „H.V.A.-Ethiopia" en waarin de Ethi opische investering werd ingebracht, op 1 december 1958 in Addis Ababa heeft plaats gevonden. De nieuwe maatschappij is op dezelfde dag in Addis Ababa geregistreerd en heeft daarmede rechtspersoonlijkheid verkregen. Door het eveneens inbrengen in de nieuwe vennootschap van de resultaten over de reeds verschenen maanden (sep tember tot en met november) van het lopende boekjaar, zal het eerste boekjaar van „H.V.A.-Ethiopia" tezijnertijd de resul taten van twaalf maanden omvatten (sep tember 1958 tot en met augustus 1959). Het bij de oprichting van de „H.V.A.-Ethiopia" geplaatste kapitaal bedraagt. Eth. dollars 22.400.000.in de loop van deze maand zal in Ethiopië de inschrijving worden open gesteld op nominaal Eth. dollars 5.600.000 a pari. waarop uitsluitend door personen van Ethiopische nationaliteit kan worden ingeschreven. De inschrijving sluit op 28 februari 1959 met storting voor of uiter lijk op die datum. Nieuwe aandeelhouders delen voor de helft in het tezijnertijd over boekjaar 1958 1959 te declareren dividend. Het. bestuur der nieuwe maatschappij be rust in de handen van drie „directors", waarvan de n.v. Handelsvereeniging „Am sterdam" benoemd is tot „managing-direc tor". Advertentie Ruime keuze uit de nieuwste types SPOORPLEIN 4 bij de Leidsevaartweg, buslijn 3 Telefoon 38099 De directie van de n.v. Hispano Suiza, wapen- en munitiefabriek te Breda, heeft met ingang van vrijdag driehonderd man van het personeel ontslag aangezegd we gens gebrek aan orders. De fabriek produceert wapens en muni tie die voornamelijk in Nederland worden afgezet. Volgens inlichtingen van directie zijde is het aantal orders de laatste tijd dusdanig teruggelopen dat noodzakelijker wijs tot vermindering van het personeel moest worden overgegaan. Deze motivering is aan de arbeiders verstrekt via de be trokken vakorganisaties. Na het ontslag van de 300 arbeiders zullen nog 450 werk nemers in dienst van de n.v. blijven. (Van onze correspondent in Brussel) DE MINISTERIëLE BENELUXCONFERENTIE, welke dinsdag te Brussel werd gehouden, gaf aanleiding tot een fel debat over de harmonisatie van de landbouw politiek in de drie landen. De Nederlandse en Belgisch-Luxemburgse standpunten stonden lijnrecht tegenover elkaar. De nieuwe Belgische minister van Landbouw, baron Albert de VIeeschauwer, die het eerste Beneluxverdrag van 5 september 1944 te Londen mede boven het doopvont hield, oefende scherpe kritiek uit op het „on vrije" Nederlandse landbouwbeleid, dat door allerlêi subsidies en reglementeringen het peil van de Nederlandse landbouw-kostprijzen kunstmatig laag houdt. Hij ver klaarde dat de Nederlandse regering sedert jaren geen enkele maatregel heeft ge nomen, welke het landbouwbeleid in de drie landen nader tot elkaar zou hebben kunnen brengen. Er werd besloten dat de drie landbouwministers nog in de loop van deze maand te Den Haag opnieuw bijeen zullen komen en dat zij wat een vooruitgang betekent over de liberalisatie van landbouwprodukten in het Beneluxverband moeten onderhandelen. Voor een vrije handel in Beneluxverband schijnen consumptie-aardappelen, bloemkool en kersen ln aanmerking te komen. In februari zal een meer uitgebreid mi nisterieel comité de landbouwkwesties bjj de horens vatten en trachten richtlijnen te verstrekken voor het uitwerken van een geharmoniseerde landbouwpolitiek. De ex perts, die nu al acht jaar aan die landbouw harmonisatie dokteren, worden dus voor lopig naar hiiïs gestuurd. Aan de. ministers, is een rapport uitge bracht over de economische situatie in de Beneluxlanden gedurende de eerste negen maanden van 1958. Het zal, met de laatste gegevens aangevuld, worden gepubliceerd. De ministers hebben voorts antwoorden opgesteld op vragen van de interparlemen taire Beneluxraad, die speciaal betrek kingen hebben op de werking en voltooiing van de Benelux Economische Unie. De ant woorden zullen direct aan de raad mee gedeeld worden. Ook hebben de ministers de bevoegde administratieve organen van de Benelux- unie verzocht die maatregelen voor te be reiden, die in de loop van volgend jaar ge nomen moeten worden ter uitvoering van de bepaling van het Beneluxverdrag en de over°angsovereenkomst zonder op de Advertentie UW HAAR IS UW KROON EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. MAISON OERLEMANS GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 18462 De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: E. Werkman, kassier en commissionair, wonende Frans Lisztlaan 1, te Heemstede. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda en curator: mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 54, te Haar lem. P. J. Zomer, installateur, wonende Tol straat 22, te Zaandam. Rechter-Commis- saris: mr. H. J. Ferwerda en curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur, Provin- cialeweg 52, te Zaandam inwerkingtreding van het verdrag te wachten. De ministers zijn overeenge komen de parlementaire procedure voor bekrachtiging van het verdrag te bespoe digen. Het comité van ministers zal regelmatig vergaderen om een straffere coördinatie te bereiken van de economische, financiële en sociale politiek. Tenslotte hebben de mi1 nisters overeenstemming bereikt over de té volgen methode' voor hét vrijmaken in Beneluxverband van de handel in stikstof meststoffen. In een huis aan de Broedersweg in Kam pen is vele jaren een advocaat gevestigd geweest. Deze vertrok ettelijke jaren ge leden met zijn gezin naar Canada, zijn op volger vertrok ook naar elders. Het huis werd daarna door een particulier gezin be woond, dat onlangs het pand verkocht aan een inwoner van Ootmarsum, die er een meubelzaak in wil vestigen. Deze nieuwe bewoner deed onlangs een wonderlijke ontdekking. In de kelder van het pand werd een compleet advocaten- archief aangetroffen, dat op rekken was geplaatst en waarbij een kartotheek werd aangetroffen die naar de 1500 in rekken opgeslagen dossiers verwees. De dossiers bevatten gegevens over P.O.D.-zaken, echtscheidingen, faillissementen, strafza ken, kinderzaken, nalatenschappen en der gelijke. Een van de advocaten moet het huis hebben verlaten zonder zich verder om dit archief te bekommeren en zonder iemand er kennis van te geven dat het in de kelder aanwezig was. De meubelhandelaar heeft nu de politie met de vondst in kennis gesteld die alles per bestelwagen naar het politiebureau deed overbrengen. In de kelder werd te vens nog een brandkast aangetroffen waar in zich allerlei stukken bevonden. De kel derdeur was niet gesloten, maar aange nomen mag worden, dat onbevoegden niet van de vaak vertrouwelijke stukken hebben kennis genomen. 2.9. Nog nooit had de familie Joppe zo'n grote kamer gezien. Er stonden allerlei dingen in, waarvan zij het gebruik niet kenden. Groova beet proevend in de toilet zeep, Billy en Willy klommen in de gor dijnen en Moeke zocht vergeefs naar een beekje, want de heer Sneutjes had ver teld, dat ze een kamer met stromend water zou krijgen. Maar Pa Joppe had dadelijk ontdekt, dat de verende bak met matras, die zich in de kamer bevond, heel geschikt was om op te slapen. „Het is een aardige kampeerplaats"zei Moeke, terwijl zij een tent maakte van de gordijnen, die met Bil ly en Willy omlaag waren gekomen, „maar waar is nou toch dat stromend water?" „In de kraan", antwoordde Panda. „Kraan?" vroeg Moeke, „wat is dat?" „Dat koperen ding daar", zei Panda, „als u het omdraait, krijgt u vanzelf water". Moeke stak haar hand uit en draaide met enkele forse pols bewegingen de kraan uit de leiding los. „Warempel, daar komt water", zei ze, toen een bruisende straal uit de vernielde lei ding spoot, „wat ze al niet verzinnen!" „O, wat hebt u nu gedaan?!" riep Panda, ter wijl hij vergeefs de watervloed trachtte te stuiten. „Ik heb precies gedaan wat je zei", antwoordde Moeke, „de kraan omge draaid". (Van onze Haagse redactie) Na een bezoek van twee weken aan de VS en de Nederlandse Antillen is de bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal H. H. L. Pröpper, dinsdagavond per vliegtuig uit Curaqao op Schiphol terug gekeerd. Tijdens zijn verblijf in Amerika maakte de heer Pröpper van de gelegen heid gebruik een bezoek te brengen aan admiraal Jerauld Wright Sealant (opperbe velhebber van de NAVO-vloot) in Norfolk (Virginia). Met grote voldoening zei vice- admiraal Pröpper dat zowel de chef van de Amerikaanse marinestaf, admiraal Burke, als de opperbevelhebber der NAVO-vloot, admiraal Wright, hem opnieuw, voor zover mogelijk, alle Amerikaanse steun heeft toegezegd bij de grote problemen die zich bij de marine van een klein land als het onze kunnen voordoen. Nadrukkelijk werd vastgesteld dat de Nederlandse marine zeer geïnteresseerd is in de ontwikkeling van de atoom-onder- zeeboot. Om de heer Pröpper gelegenheid te geven, zich volledig op de hoogte te stellen van de manier waarop een deel van de Amerikaanse marine wordt ge traind voor zijn anti-onderzeeboottaak, maakte hij op invitatie van admiraal Wright een oefening op dit gebied mee in volle zee. Tenslotte vloog de vice-admi raal naar Curagao waar hij zijn jaarlijkse inspectiebezoek aflegde. DJAKARTA (UPI) De Indonesische militaire autoriteiten hebben de sluiting gelast van de Gamaliel-universiteit op grond van de beschuldiging, dat deze uni versiteit de steun geniet en onder invloed staat van de Kwomintang. Het verbod geldt met ingang van 29 no vember. Alle activa zijn onder militair be heer geplaatst, aldus een militaire woord voerder. Eervol ontslag. Aan jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois is op zijn verzoek, met ingang van 1 januari eervol ontslag verleend uit zijn ambt van presi dent van het gerechtshof te Amsterdam. Advertentie Toen pas. Acht van zestien leden van het Ierse republikeinse leger, die dinsdag uit een kamp ontsnapten, zijn heden ochtend gevat. De mannen gaven zich over nadat eenheden van het Ierse le ger hun schuilplaats in een bos hadden omsingeld, het struikgewas in brand hadden gestoken en een verkennings vliegtuig twee napalmbommen had la ten vallen. Fermiprijs. De Enrico Fermi-prijs is dit jaar toegekend aan een atoomgeleerde van de Princeton-universiteit dr. Eugene Paul Wigner. Dinsdag precies zestien jaar geleden toonde Fermi aan dat een gecontroleerde atoomsplitsing mogelijk is. De prijs, 50.000 dollar, werd thans voor de derde maal uitge reikt. Dr. Wigner, Hongaar van origi ne, heeft met Enrico Fermi samenge werkt. Pionier. Opnieuw is een Franse luchtvaart pionier overleden: Henry Kapferer. Henri Farman stierf enkele maanden geleden. Kapferer, die een leeftijd van 89 jaar bereikte, kreeg bekendheid door zijn luchtschip „Ville de Paris". Hij bouwde het in 1907 van zijn spaargeld. Kapferer werkte samen met Farman en gj kanaalvlieger Louis Blériot. Ziek. De 92-jarige kardinaal Caro, aarts bisschop van Santiago in Chili, is ern stig ziek, aldus is dinsdagavond te San tiago vernomen Kardinaal Caro, de oudste kardinaal, is onlangs uit Rome, waar hij aan het conclaaf heeft deelge nomen, te Santiago teruggekeerd. Opvolger. Dr. Nicolay Ivanovitsj Grasjt- sjenkov, voormalig voorzitter van de raad voor medisch onderzoek van de Sovjet-Unie, is benoemd tot assistent directeur-generaal van de wereldge zondheidsorganisatie ter opvolging van de Nederlander dr. W. Aeg. Timmer man, die zoals gemeld werd, met pen sioen is gegaan. Truc. De Westduitse mijn werker sbond heeft een aanbod van de Oostduitse mijnwerkersorganisatie om vijftigdui zend mark in het kerstfonds te storten als een „propagandatruc" van de hand gewezen. De Westduitsers gaven hun Oostduitse collega's de raad het geld te geven aan „de mijnwerkers, die we gens hun democratische houding in Oostduitse gevangenissen zitten." Boete. De te Karatsji woonachtige multi miljonair Maja Moesa heeft wegens net smokkelen van goud een boete van drie miljoen roepies (ongeveer 2,4 miljoen gulden) gekregen. Aantrekkelijk. De meest beroofde man van Londen is thans Philip Wyndham, een kruidenier uit Notting Hill. Dins dagavond werd zijn winkelruit voor de 33ste maal in zes jaar ingeslagen en verdween een aantal artikelen. Nog die middag had hij een rekening van 90 pond betaald voor het laten inzetten van de winkelruit, die bij een vorige roof was gesneuveld. In totaal is reeds ter waarde van ongeveer 28.000 gulden gestolen. Strookje. Denemaiken heeft er een eiland bij. Men kan bij goed weer dit 621ste eiiand van het Deense koninkrijk op drie mijl uit de kust bij Tunoe zien lig gen. Het is een strookje land van on geveer 750 meter breed, hier en daar begroeid. Als de traditie gevolgd wordt, zal het eiland naar de huidige premier, Hansen, genoemd worden. Thuisvaart. De gezagvoerder van het Li beriaanse tankschip „Vrontados" heeft dinsdag in het Nauw van Calais, ter hoogte van Dover, een man in een kano gepraaid, die vertelde dat hij een Oekra- iner was op weg naar huis. Omdat hij in Engeland geen werk kon vinden was hij uit Engeland vertrokken naar Ca lais. Vandaar wilde hij naar Genève trekken om aan het Rode Kruis repa triëring naar de Sovjet-Unie te vragen. Geruchten te Parijs Uit Duitse industriële bronnen te Parijs wordt vernomen, dat de Franse autofabriek Peugeot en de Duitse Flick-belangen, die naar verluidt zowel Mercedes als de Auto- Union controleren, plannen hebben om samen te werken, teneinde de concurrentie op de Euromarkt beter het hoofd te kunnen bieden. Een woordvoerder van Peugeot deelde echter mede, dat er geen onderhandelingen gaande zijn. Wel zei hij, dat er vriend schappelijke betrekkingen bestaan met de Duitse fabrieken. Er strekt zich van de oceaan over Enge land tot de Balkan een langgerekt gebied van hoge luchtdruk uit, waarin de lucht- drukverschillen gering zijn. Het weer be hield daardoor bij ons een rustig karakter. Aan de noordflank van het hogedrukge- bied wordt met krachtige westelijke wind zachtere lucht naar Noord-Scandinavië ge transporteerd, waardoor de daar heer sende vorst afneemt of wordt verdreven. In Nederland heeft een kleine storing wat regen veroorzaakt, terwijl vochtige lucht van de Noordzee binnenvloeide. Daarin kwam ook mist lot ontwikkeling. De vorst grens, ten oosten waarvan in Duitsland in de nacht van dinsdag op woensdag plaat selijk meer dan tien graden vorst voor kwam, blijft echter nog dicht in de buurt. De komende 24 uur kunnen enkele opkla ringen voorkomen, maar ook enkele buien van de Noordzee binnendrijven, terwijl op nieuw door uitstraling mist zal ontstaan. De temperaturen zullen tot dicht bij het vriespunt dalen. WEERRAPPORTEN Donderdag 4 december Zon op 8.29 uur, onder 16.31 uur. Maan op 00.10 uur, onder 13.10 uur. Maanstanden 4 dec. 10 dec. 18 dec. 26 dec. 2.24 uur 18.23 uur 00.52 uur 04.54 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 december Hoog water 8.58 en 21.28 uur. Laag water 4.14 en 16.43 uur. Temperaturen buiten- el en binnenland, heden I 1 jj morgen 7 uur. Neerslag: 8 2 laatste 24 uur. jj| V 33 Den Helder zwaar bew nw 6 1 Ypenburg zwaar bew wzw 4 2 Vlissingen geheel bew wzw 5 0,4 Eelde zwaar bew. windst. 3 3 Twente mist windst. 3 1 De Bilt zwaar bew wzw 2 0,5 Eindhoven mist windst. 2 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 1 0 Helsinki sneeuw z -9 0,5 Stockholm geheel bew nw -6 0 Oslo zwaar bew. windst. -3 0 Kopenhagen zwaar bew. w 0 0 Aberdeen geheel bew. w 7 0,2 Londen mist windst. 2 0,1 Amsterdam zwaar bew. zw 4 1 Brussel geheel bew. zw 3 0 Luxemburg sneeuw no -2 0,1 Parijs onbewolkt nno -2 0 Bordeaux geheel bew. no -0 0 Grenoble geheel bew. no 2 0 Nice zwaar bew. nno 7 0 Berlijn onbewolkt z -6 0 Frankfort sneeuw windst. -2 0,1 München geheel bew. o -7 0 Zürich zwaar bew. no -4 0 Genève geheel bew. nno 0 0 Locarno geheel bew. ozo 4 0,1 Wenen licht bew. w -6 0 Innsbruck geheel bew windst. -6 0 Rome regen ono 7 5 Ajaccio zwaar bew. n 11 0 Algiers zwaar bew. z 14 0 Madrid regen windst. 9 5 Mallorca motregen no 12

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2