Verzet in de Kamer tegen overdracht van domeinbeheer in IJselmeerpolders prie moties in de Tweede Kamer over salarissen bij het onderwijs Hoest Uw hoest weg ook met Sint Nico la as op ieders iipï Over de gehele wereld werden gisteren 95 schepen geboycot ^Hoe is het ontstaan?^ Rechtstreeks contact tussen minister en lerarenorganisaties bepleit Minister Hofstra: „Europese" salarissen niet belastingvrij fïï to i LI MIXTURA Veel geld voor brieven van Thomas en Heinrich Mann Bloemisterij ondervindt sterke concurrentie Subsidieverzoek Zuidelijk Toneel weer afgewezen Brand in papierfabriek te Wormer School brand in Chicago Nonnen offerden haar leven voor de kinderen DE,. GOEDKOPE- VLAG"-A CTIE Mag U figuurzagen aan tafel? Dit woord: A TER LING K WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer zijn gisteravond drie moties ingediend over de salarissen bij het onderwijs. Twee hiervan, ingediend door respectievelijk mevrouw Heeroma- Meilink en de heer Kleijwegt (beiden P.v.d.A.), werden mede ondertekend door af gevaardigden van de K.V.P., de V.V.D. en de A.R.-partij. Zij vragen verbetering van de salarissen van de leraren bij het lager nijverheidsonderwijs en van die van de kleuterleidsters. Mevrouw Heeroma betoogde, dat de salarissen bij het l.n.o. in 1955 zijn gekoppeld aan die van het v.g.l.o. Sindsdien zijn die bij het v.g.l.o. wel, maar die bij het l.n.o. niet verhoogd. Deze situatie zal volgens haar motie weer gelijk moeten worden getrokken door wijziging van het salarisbesluit l.n.o. De heer K1 e ij - wegt meende, dat ook de kleuterleidsters een duidelijke salarisachterstand.hebben. Zijn motie vraagt door besprekingen in het georganiseerd overleg hieraan op korte termijn iets te doen. De derde motie, die over de lerarensala rissen, had tenminste wat de onder tekening betreft niet die algemene be langstelling als de andere twee. Zij werd ingediend door de heer Toxopeus van de" V.V.D. en wenst vrije besprekingen tussen de vertegenwoordigers van de lerarenorganisaties en minister Cals, zon der dat de laatste zich te voren heeft ge bonden aan een bepaalde gedragslijn. De motie draagt alleen handtekeningen uit de fractie van de V.V.D. De andere sprekers verlangden eveneens een open discussie en vooral een verbete ring van de sfeer rond het overleg. Zij hoopten, dat de minister uit zichzelf een nog iets duidelijker toezegging op dit punt zou willen doen dan hij vorige week al heeft gedaan. De heren R o o s j e n (A.R.), Tilanus (C.Ii.) en Kleijwegt (P.v.d.A.) meenden, dat van beide kanten fouten zijn gemaakt, vooral in tactisch op zicht. En deze fouten zijn het juist, die de sfeer bederven. De heer Tans (P.v.d.A.) betoogde, dat het de leraren niet gaat om een paar tientjes. Maar zij voelen de uit sluiting van de verhoging van de topsala rissen in 1956 als een miskenning van hun taak en werk. Minister Cals had, voordat bij de re plieken de salarismoties ingediend werden, zijn antwoord in eerste instantie voltooid. Hij zette de wensdroom, die hij vorige week ten beste gaf ten aanzien van de be handeling van de Wet op het Voortgezet Onderwijs nu voort ten aanzien van de Wet op het Hoger Onderwijs. De Memorie van Antwoord kan men zeker in de eerste helft van het volgende jaar verwachten, zei hij. De Hoger Onderwijswet kan dan ook, evenals de Wet op het Voortgezet Onderwijs, in september 1959 in openbare behandeling komen. De ontgroeningspraktijken aan de uni versiteiten en hogescholen nopen volgens de minister tot bezinning over de situatie van de studentengemeenschap in het al gemeen en over het tuchtrecht van de rec toren in het bijzonder. Hij was verheugd, dat deze kwestie reeds de aandacht heeft van de diverse senaten. Ten aanzien van het lagere nijverheids- De regering blijft van oordeel, dat be lastingvrijdom voor internationale func tionarissen schadelijk is voor de Europe se gedachte. Zij zal dit standpunt blijven verdedigen, ook in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Dit heeft minister Hofstra gisteren in de Tweede Kamer ge zegd. Hij achtte het niet uitgesloten, dat nog vóór 1 januari voorstellen gereed ko men voor belastingheffing van de salaris sen in Euratom en E.E.G. In de NAVO heeft men van dergelijke voorstellen tot nu toe niet willen weten. Minister Hofstra zegde toe, dat hij een zo redelijk mogelijke aanslagregeling zou be vorderen voor Nederlandse bedrijven in Indonesië. Over deze kwestie is nog over leg gaande met de Ondernemingsraad. De kwestie van de loonbelasting op over werk zal nader worden bezien als daar over de suggesties bekend zijn van de loondeskundigen uit het bedrijfsleven. De minister meende geen wijziging te kunnen brengen in het systeem van terug gave van omzetbelasting bij uitvoer. De regeling mag niet verder worden gecom pliceerd, zei hij. Hij gaf toe, dat er veel is gefraudeerd bij het invoeren van motorrij tuigen. Gebruikte voertuigen werden aan gegeven tegen een te lage waarde en nieuwe voertuigen kwamen de grenzen over onder het mom van gebruikt te zijn. De douane heeft opdracht tegen deze be lastingontduiking streng op te treden. Minister Hofstra zegde tenslotte toe de aanslagregelingen te versnellen door het inschakelen van mechanische hulpmidde len. Advertentie €f) Hot beroemde CANADESE geneesmiddel tegen hoest en verkoudheid. Op een veiling in Hamburg zijn dinsdag brieven van Thomas Mann verkocht voor ''ierendertigduizend mark. Brieven van Heinrich Mann brachten dertigduizend mark op. De collectie brieven van Thomas Mann is gekocht door de gemeente-biblio theek van Lübeck. De brieven van Hein rich Mann worden het eigendom van het Heinrich Mann-archief in Oost-Berlijn, onderwijs verklaarde hij zich bereid een kleine commissie in te stellen, die hem zal kunnen adviseren over maatregelen tot vermindering van het lerarentekort. Hij zegde de heer Roosjen toe een christelijke h.t.s. in Rotterdam voor subsidiëring te zullen voordragen, als tenminste het zeer binnenkort te verwachten spreidingsplan voor het h.t.o. zich hiertegen niet uit drukkelijk verzet. Tijdens de dinsdagmiddag in Haarlem ge houden algemene vergadering van de vak groep bloemenkwekers van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzit ter, de heer J. Elders, érop gewezen dat de bloemisterij een van de kwetsbaarste bedrijfstakken is. De bloemisterij is na melijk in steeds sterker mate mede afhan kelijk van de concurrentie, die de produ centen vanuit het buitenland ondervinden. Beduchte concurrentie wordt, met name ondervonden van de zuidelijke landen, waar de weersomstandigheden voor de bloementeelt zeer gunstig zijn. Het ziet er naar uit, dat deze landen steeds sterker zullen concurreren. Alleen het Nederland se vakmanschap kan de uitvoer op peil houden, totdat wellicht de Euromarkt ver andering brengt, aldus de heer Elders. De voorzitter hield met het oog op deze ontwikkeling een pleidooi voor eensge zindheid onder de vakgenoten. Thans zal de teelt van bloemisterijprodukten nog niet kunnen worden vrijgelaten. De vraag is echter, of de vrije uitoefening van de teelt vlak over onze grenzen geen gevaar inhoudt voor de verplaatsing van de teelt naar nieuwe gebieden, waar jonge kwe kers zich in vrijheid kunnen vestigen. Het bestuur van de vakgroep streeft naar uitbreiding van het teeltrecht voor de kleinste kwekers om deze een bestaansmo gelijkheid te verzekeren. De vergadering was het met dit standpunt eens. Na uitvoerige besprekingen ging men akkoord met het voorstel, dat als tot uitbreiding van het teeltrecht wordt beslo ten die uitbreiding naar de economisch zwakke bedrijven moet gaan. Van de gangbare methode het teeltrecht van iedere kweker met een bepaald percenta ge zonder meer uit te breiden moet dan worden afgezien. Énkele waarschuwende stemmen lieten bezwaren tegen de uitbrei ding van het teeltrecht horen. Geklaagd werd over het optreden van de A.I.D. (Algemene Inspectiedienst, de voortzetting van de C.C.D.). Van soepel heid bij deze dienst was geen sprake, zei men. Het bestuur van de vakgroep zal zich gaan bezighouden met het eventuele ge bruik van de sierteeltvergunning voor rol- kassen. Het P.V.S. had een dergelijk voor stel afgewezen, omdat het gebruik van de vergunning bij rolkassen moeilijk te con troleren zou zijn. Advertentie IEF WfffP Wederzien Je ziet een dikke grijze man kaal ook nog. Je zou aan hem voorbij gekeken heb ben als hij je niet onderzoekend had aan gestaard. En dus kijk je nog eens. En iets valt je op. Lang geleden twee-en-twintig jaar moet het nu zijn was er iemand die ook zo'n soort neus had. Je hebt nog sonates met hem gespeeld. Maar die man van toen urns heel anders, hij was dun en had bruin haar, en die neus was ook niet zo rood en opgezet. Ook had die man van toen niet zulke hangwangen. Hoe heette hij ook weer? Ger Maatman? Nee, Hans was het, Hans Medema, dat is het, Hans Medema en hij speelde altviool. Natuurlijk zou Hans Medema nu ook niet meer zo jong zijn en wellicht niet meer zo dun. Ook kon hij na al die jaren niet meer zulk krullend bruin haar hebben. Maar hoe ook, tussen die Hans van vroeger en deze dikke grijsaard is er geen punt van vergelijking. Alleen die neus, een beetje, en misschien iets om de ogen. Maar het is te gek om over na te denkenAlleen.... waarom blijft die man me zo aankijken? Maar nee, de gelijkenis is te vaag. Zo kan iemand verworden. Hij was een zeer beweeglijke, lenige, jonge figuur, die vriend van me. Geen rimpel in zijn voor hoofd, geen lijn op zijn gezicht. We speel den twee avonden per week sonates en waren heel dikke vrinden. We zijn nog eens een vakantie met de boot er op uit geweest. Daarna hebben we elkaar toen wat uit het oog verloren. Een zeer knappe jongeman was hij geweest. Hoe kon ik ooit denken, dat hij zou lijken op deze verouderde dik zak! Alleen de glimlach om de mond, daarvan zou men eventueel kunnen zeggen, dat die wat leek op de blijde open lach van mijn vroegere vriend. Maar die had nooit zulke diepe lijnen om zijn mond. En die hangwangen! Het is alleen dat deze man me zo blijft aankijken. Kijk, hij neemt zijn hoed af en komt met uitgestoken hand op me af. „Hallo, Fortuin! Stel je voor dat wij el kaar weer ontmoeten! We moesten weer eens sonates spelen, net als vroeger. Of weet je niet meer wie ik ben? Hans Me dema". En dan zeg je: „Maar natuurlijk, beste kerel, ik had je direct herkend. Nee maar jij bent danook absoluut helemaal niets veranderd". En hij kijkt je stralend aan, schudt je hand en zegt: „Nou maar, jij ook niet, hoor. Jij bent ook absoluut en totaal on-veran- derd". En dan krijg je een vreselijke schrik H. B. Fortuin Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben opnieuw afwijzend gereageerd op een subsidieverzoek van de stichting Het Zui delijk Toneel, thans „Ensemble" dat in Eindhoven gevestigd is. Provinciale Staten wezen al ln februari van dit jaar een subsidieverzoek van dit toneelgezelschap af op grond van de over weging, dat de positie van Het Zuidelijk Toneel ten opzichte van Limburg in niets verschilt van die der overige beroepsto neelgezelschappen in ons land, welke ook voorstellingen in Limburg geven. Het feit, dat een beroepsgezelschap in Limburg enkele uitvoeringen geeft, levert op zich zelf geen voloende motief op om dat ge zelschap op grond daarvan een bijdrage uit de provinciale kas te verlenen. Trou wens, van de negentig voorstellingen van Het Zuidelijk Toneel in de periode van 1 september tot 16 november 1958 heeft er geen enkele plaats gehad in Limburg. Eenzelfde afwijzend standpunt menen Gedeputeerde Staten te moeten innemen ten opzichte van een verzoek der stichting Nieuw Jeugdtoneel, dat gevestigd is in Voorburg. (Van een onzer Kamerver slag gevers) Minister Hofstra heeft de Tweede Ka mer meegedeeld, dat hij met de minis ters Vondeling en Van Aartsen in beginsel is overeengekomen een deel van de Dienst der Domeinen over te dragen aan het de partement van Landbouw. Het betreft met name de zo genoemde rentambten, die ver antwoordelijk zijn voor de agrarische op bouw van de IJselmeerpolders. Wat pre cies zal worden overgedragen, staat nog niet vast, wel, dat minister Vondeling voortaan de pachters zal kiezen voor de uit te geven poldergronden. Een groot aantal sprekers bij het debat over de begroting van Financiën had zich vorige week gekant tegen een eventuele „kapiteinsverwisseling" in de IJselmeer polders. Zij knoopten hieraan de vraag vast, wanneer de regering de uitvoering ter hand zal nemen van de indertijd door de Kamer aanvaarde motie-Biewenga in zake de verkoop van bedrijven aan par ticulieren. Minister Hofstra zei gisteren, dat over de motie-Biewenga door de regering geen beslissing was genomen hangende de kwestie van het beheer van de landbouw gronden. Hij achtte uitvoering van de mo tie ook niet urgent, omdat de gronden in de Noordoostpolder nagenoeg alle in pacht zijn uitgegeven en men in Oostelijk Flevo land nog niet aan de uitgifte van gronden toe is. De heer Smallenbroek (A.R.) herinnerde er echter aan, dat de motie- Biewenga niet alleen heeft gevraagd om verkoop van nieuw uit te geven gronden, maar ook van reeds verpachte bedrijven. Een beslissing van de regering op korte termijn leek hem dan ook dringend ge wenst. De heer Engelbertink (K.V.P.) bundelde het verzet tegen overdracht van het domeinbeheer in de polders in een mo tie, die mede werd ondertekend door de heren Van de Wetering (C.H.), Smallen broek (A.R.) en Van Leeuwen (V.V.D.). Hij zei de indruk te hebben, dat minister Hof stra wat te haastig tegemoet wenste te ko men aan een verlangen, dat de tegen woordige bewindsman van Landbouw als Kamerlid sinds 1946 heeft verdedigd. De motie vraagt daarom de beslissing nog even uit te stellen totdat het rapport er is van de commissie-Hofstee over het structuurbeleid in de IJselmeerpolders. Minister Hofstra was verbaasd over het verzet in de Kamer, omdat volgens hem in de jaren na de tweede wereldoorlog al leen maar vóór en nooit tegen deze over dracht is gepleit. De heer E g a s (P.v.d.A.) verwees in dit verband naar pleidooien van Kamerleden ook buiten de socialistische kring, van de heren Den Hartog, Van den Heuvel en Roebroek. Uit de Kamer werd daartegenover aange voerd, dat ook minister Hofstra tot voor kort tegen een „kapiteinswisseling" was geweest. Geen stemming De heer Vermeer (P.v.d.A.) vroeg op een zeer laat uur stemming over de motie, die de handtekeningen droeg van de vier grote niet-socialistische partijen. Maar de bankjes van deze partijen waren vanwege dat voor stemmingen ongewone uur vrij mager bezet. De Partij van de Arbeid nam geen ge noegen met het voorstel van de voorzit ter bij zitten en opstaan te stemmen. Voordat men er zich echter van bewust was, had voorzitter Kortenhorst de hamer laten vallen na zijn voorstel, die hoofdelij ke stemming vandaag te houden. Er was heel wat consternatie op de link se bankjes. De heer Vermeer riep, dat dit geen stijl was. Maar de stemming bleef uitgesteld. Het toestromen van rechtse ka merleden van de overzijde van het Bin nenhof, waar zij hun belangstelling waren gaan tonen voor de algemene politieke be schouwingen in de Eerste Kamer was niet meer nodig. Gisteravond om half zeven brak door on bekende oorzaak brand uit in de n.v. Ko ninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen te Wormer. De fabrieksbrandweer en de brandweerkorpsen van Wormer en Wor- merveer waren direct ter plaatse om het vuur te bestrijden De brand is ontstaan in een der oudste afdelingen van de fabriek, waar de pa piermachine II staat opgesteld. Het houten dak, dat een lengte heeft van 50 meter, verbrandde geheel. De papiermachine, die juist drie weken geleden opnieuw in ge bruik was genomen, zal waarschijnlijk een maand lang niet gebruikt kunnen worden. Er was ook veel waterschade. Een der arbeiders van de papierfabriek, de 64-jarige C. Grandiek, heeft bij de blus- singswei-kzaamheden zijn arm gebroken. CHICAGO (Reuter) Van officiële zijde is dinsdag bevestigd, dat er tot nu toe 87 a 90 kinderen en drie nonnen om het leven zijn gekomen bjj de brand in de lagere school te Chicago. In de zieken huizen van de stad liggen meer dan 85 kin deren met brandwonden of gebroken benen en armen. Sommige kleintjes heb ben een zenuwschok gekregen. Er werden verscheidene staaltjes van heldhaftig red dingswerk geleverd. (U.P.I.) Zuster Mary Clare Therèse, een van de nonnen, die later in de vlam men omkwam, bracht haar leerlingetjes koelbloedig naar een venster, en zeide hun, op de vensterbank te gaan zitten en te blijven zitten. Sommigen deden, wat hun gezegd werd. Zij werden in veiligheid ge bracht. Andere sprongen omlaag en wer den met gebroken benen opgeraapt. Maar de vensterbank bood geen plaats aan allen, en verscheidene bleven achter bij zuster Mary Clare Therèse, in de vlammen. Een andere non gelastte haar leerlingen achter haar aan te lopen a la „Hansje sokken", elkaar aan de kleren vasthoudend, en zo door de vuurgloed te marcheren. Toen de vrees de kinderen bij de laaiende trap overmande, rolde deze zuster de kin deren koelbloedig de trap af, of ze schreeuwden of niet. Allen werden gered, ook de non zelf. Er was ook nog een zus ter, Maria Seraphica, die tot driemaal toe het brandende gebouw weer binnenliep, en alles bijeen achttien kinderen veilig naar buiten leidde. Zij kwam bij de vierde tocht zelf om. Edward Kloek, een man van 74 jaar, stond op de straat in een regen van vonken, en ving de omlaagspringende kinderen op, totdat hij, getroffen door een hartaanval, ineenzakte. Een jongere man, Max Spa- chura ving op diezelfde manier twaalf kin deren op en zette ze veilig neer. Het der tiende kind durfde niet te springen en kwam in de vlammen om. Het was zijn eigen zoontje van twaalf jaar. (Reuter) De commandant van de brandweer van Chicago verklaarde nog steeds rekening te houden met de moge lijkheid van brandstichting. Op de plek waar de brand uitbrak, zijn namelijk olie vlekken op de muur gevonden. Een twaalfjarige jongen, wie was opge dragen vuilnis naar het souterrain te bren gen, heeft tegenover de politie verklaard het afval niet in brand te hebben gestoken. Er was een theorie geopperd dat de brand op die manier zou zijn ontstaan. De boycot van schepen onder goedkope vlag door de havenarbeiders schijnt het meeste succes te hebben in de Verenigde Staten, waar de actie langs de gehele kust van de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico wordt gevoerd. Door de aankomst van acht „goedkope-vlag"-sche- pen steeg het aantal vaartuigen in Ame rikaanse havens, waarop niet wordt ge werkt, dinsdag tot 83. Er deden zich ge vallen voor, dat „goedkope-vlag"-schepen werden gelost door niet aan de actie deel nemende arbeiders. Minder succes dan in de Verenigde Sta ten schijnt de actie in Europa te hebben. Zoals bekend wordt door de havenarbei ders van West-Duitsland, Italië en sedert maandagavond ook van Nederland het boycotparool niet opgevolgd. De overgro te meerderheid der Franse havenarbei ders is aangesloten bij een communistisch vakverbond, de C.G.T., die buiten het in ternationale verbond van transportarbei ders staat. In Engeland werden dinsdag vijf „goedkope-vlag"-schepen geboycot, in België twee en in Canada vijf. Evenals in Frankrijk neemt in Zweden slechts een deel der havenarbeiders aan de actie deel. Trouwens ook in Engeland nemen niet al le arbeiders er aan deel: in de haven van Huil weigeren de arbeiders de actie te aanvaarden, daar werd dinsdag aan het lossen van twee „goedkope-vlag"-schepen gewerkt. In Japan wordt de boycotactie gedeelte lijk en in Zuid-Afrika vrijwel niet gevoerd. In Griekenland schijnen de havenarbei ders van Piraeus besloten te hebben „goed- kope-vlag"-schepen te boycotten. In Nieuw- Zeeland is het boycotparool aanvaard. In alle havens van de Philippijnen wordt de boycot toegepast, maar in de havens van Hongkong en Singapore gaat het werk ge woon door. In totaal vielen er dinsdag 95 schepen onder de boycotactie. Van de zijde van het Internationale Verbond van Transport arbeiders is verklaard, dat in de vier da gen van de actie slechts ongeveer 150 sche pen in de havens zijn of verwacht worden. In totaal varen er 1800 schepen onder goedkope vlag, een vloot van tezamen on geveer 16 miljoen ton scheepsruimte. In Frankrijk heeft men de indruk, dat de ac tie, al slaagt zij dan ook gedeeltelijk, niet doorslaggevend zal zijn. Het parlement van Costa Rica heeft in middels met algemene stemmen besloten alle registratievergunningen op 31 decem ber in te trekken. In totaal 233 schepen zullen door deze maatregel worden ge troffen. Geen van deze schepen behoort echter tot de vloten van de grote reders als Onassis en Niarchos. Advertentie Zie advertentie SCHOUS van 1854 Het woord aterling wordt zelden meer gebruikt, maar een dichter als Bilderdijk was er dol op en bezigde het graag voor: onverlaat, ontaarde schurk. In vroeger tijd duidde het de bastaard, het onechte kind aan. Het woord ater is hetzelfde als etter en ook het woord etterling kwam vroeger voor. Men verstond er onder: de jonge hond uit het eerste nest. De beet van dat ongelukkige diertje was namelijk, zei het volksgeloof, giftig en men placht het dus te verdrinken. Later geeft men dan de naam aterling aan een onrein (in figuurlijke zin) mens. Een schrijver uit de 18e eeuw verhaalt dat in vroeger tijd kinderen aan wier afkomst men twijfelde, op een schild werden gelegd dat men in het water schoof. „De egte Kinde- i ren dreeven, maar de aterlingen zon- I ken," schrijft hij onbewogen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3